P^ovinciaaB nieuws lli on© raisinii KaBendcrs. llcB&ken f Getuige Meijboctm moest nu nog eens Voor komen en hem stelde verdcdiger omtren-t die rekening Meijboom vragcn. Pleiter concluderde uit deze afrekenmg, dat de firma Meijboom dc vcrduisttrde pos- ten als schuld heeft aangemerkt. Pleiter meent nu, dat er ecn andere ver- houding bestond tussehen den heer Meijboom en verdachte, dan hier op de zittmg is ge- bieken. Voorts cntkende pleiter het opzet tot we- derrechtelijke toeeigening. Hij heeft een gu- deelte gebezigd om zijn reisonkosten te beti- Pleiter verzocht vrijspraak of de vond, wie z'n vull kwijt wil moot maar Sefa- len, spreker zou zelfs de heele post wel willen schrappen. Tenslotte werd op verzoek van den heer Dekker het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heeretv Apeldoorn en Bras). Hierna volgde een bespreking over den weg Castricum—-Egmond aan den Hoef, iti verband met uitkeering uit de wegenbelas- ting. >e Voorzitter decide mede, dat deze weg tot weg Egmond aan Zee voorkomt op het Wegenplan, doch om uitkeering uit het uiterste wegenfonSs te krijgen moet de weg oak voor- piemen tie komen op de wegenlijst. Zulk een weg moet T> officier bestr-eed pleiter en werd door dan aan eenige voorwaarden voldoen, er maig dczen beantwoord. o.a. geen tol zijn; de weg moet in voldoende HOOfiFR BEROEP staat van cnderhoud zlin en ma§ niet af?e" t n r r in hrom- be sloten zijin voor motorrijtuigen. Ii De straatventer D. C, b. is in hooaei ne zaj zjj.n ;s nog niet bekend, zoodat /oep gekomen tegen een vonnis wegens ver-1 uiiKeen g zai J, L a-n beden" venten. Gevcrderd werd bevestiging. Ook is te dezer zake in hOoger beroep ge komen de koopman Simon de W. Ook hij Veeft te Akersloot gevent zonder vergunriing. Bevestiging werd gevorderd. MELKVERDUNNING het niet in de bedoeling ligt besluit te nemen. De Voorzitter antwoordde, dat indien ei een behoorlijke uitkeering wordt gegeven, het tijd wordt dat er iets aan den weg wordt ge- daan, mocht de gemeente financieel niet in staat zijn het te doen, dan wordt er van af ge- zien. De bedoeling is thans slechts dat ae De werkman Arend E. te Beemster heeft Raad p en w. machtigt om al het mogeliike afgeleverd melk, waar- te doen om op de wegenlijst te komen. Dit Op 15 April te Hoorn aan water was toegevoegd. Verdachte zeide, dat die melk op de markt te Hoorn is gemolkn. Het is dunne melk, niet voor de consumptie geschilct. De melk wordt verkocht voor 4 cent per liter. De president zeide, dat dit er allemaal niets werd goedgevonden. Door het overlijden van den heei de Wit ontstond een vacature in de Schattingscom- missie. Deze Commissie bestaat uit de heeren Janssens, Groot en van Duin. De Voorzitter meende, dat het wenschelijk van toe deed. Er zijn 14 deelen water toegevoegd zou zjjn jemand te benoemen, die den midden- stand kan beoordeelen. Daar echter nog geen voordracht werd opgemaakt, wordt deze zaak nog in beraad gehouden. De Voorzitter zou gaarne de meening van den Raad hooren over een nieuw tarief voor electrisch en gas. Het idee was een vast recht te laten betalen. Het gemiddelde zou worden tnomen naar het verbruik over de laatste rie jaren, iedere maand zou een gelijk be- drag moeten worden betaald, dit zou voor hen^ die in den winter weinig inkomsten heb- ben een groote verlichting zijn. Al hetgeen meer aan K. W. uren zou worden verbruikt, dan dit gemiddelde zou tegen gereduceerden Ree- op 100 deelen melk. Eisch: Bevestiging van het vonnis den kantonrechter. HOOGER BEROEP-ZAAK WET OP E MIDDELEN VAN VERVOER. D? autcbushouder Adolf S. te Bergen is in hcoger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter ter zake rijden op niet aan- gegeven uren. Gehcord werden burgemeester van nen en agent Wijnberg, als getuigen. De officier zeide, dat er een fond van waar heid zit in het verweer van verdachte. De cienstregding te Bergen en te Alkmaar loopt wel eens door elkaar. In dit geval echte achtte spreker het beroep ongegrond en ver zocht hij bekrachtiging. MISHANDELING MET EEN BIERGLAS. De arbeider H. J. P. te Helder stond te recht wegens mishandeling met een bierglas van getuige de Jager aldaar, welk feit ge- pleegd is op 24 September bij het cafe van v. Til. De Jager heeft een schop ontvangen en een mep met een bierglas. Verdachte ontkende hetgeen hem is ten laste gelegd. Hij noemde een ander, bekend onder den naam van „de dikke". Getuige mej. Nelly Westerbeek wees echter verdachte aan als den dader. Verdacnte P. is dezelfde die gister is ver- cordeeld wegens wederspannigheid tegen de politic te Helder en veroordeekl werd tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. Dit gebeurde bij diezelfde gelegenbeid. Door den officier werd na behoorlijke mo- tiveering, gevorderd ter zake het bewezen ge- "Hrte feit 60 boete of 60 dagen hechtenis. ZEDENMISDRIJF, (FEITELIJKE AANRANblNG). De verdachte C. C. A. M. heeft zich schitl- dig gemaakt aan handelingen, die niet in 't openbaar kunnen berecht worden. reden waarom hier sluiting der deurcn gevraagd en gelast werd. In deze zaak heeft mr. de Groot zich met de verdedig'ing van verdachte belast. Hierna sluiting. UIT EGMOND-BINNEN. (Vervolg.) De goedkeuring suppletoire begrooting dienst 1927 werd voor kennisgeving aange nomen. De Commissie van Toezicht op het L. O verzocht vrijigesteld te worden van het uit brengen van een jaarverslag 1927, omdat geen bijzonderheden zijn voorgevallen, tevens verzoekt zii intrekking der gelden voor huishoudelijke kosten der Commissie Aan beide verzoeken werd voldaan. Een verzoek van de betrokken ouders uit het dorp Egmond-Binnen om de vergoeding ex. art. 13 L. O. wet ad 2.65 per kind en per week te verhoogen tot 3.33 wegens het geringer aantal kinderen dan vroeger, dat de Christelijke School te Alkmaar bezoekt Dit schrijven werd in handen gesteld van B en W. om hierover nader te beraadslagen. Een schrijven van Ged. St. of de Raad zijn afwijzende beschikking op het verzoek van P. van den Berg ex art. 13 L. O. wet wensch te te herzien, nu het K. B. van 16 Sept. 1927 is afgekomen. De Voorzitter stelde voor deze afwijzende beschikking thans in te trekken en de vergoe ding te verleenen als door de Kroon vastge stela. Dit werd goedgevonden. Het jaarverslag 1926 van de Commissie van Toezicht op het L. O. werd voor kennis geving aangenomen onder dank voor het werk der Commissie. Het gemeenteverslag 1926 heeft bij de raadsleden gecirculeerd en gaf geen reden tot aanmerkingen. De heer Dekker dankte den secretaris voor het keurig verslag. Er werd besproken of een belasting zai worden ingevoerd in verband met het ophalen van vuilnis. Deze belasting zou worden ge- heven yan alle perceelen die aan de route van den vuilnisman liggen, ook al zouden zij geen vuilnis meegeven. Het bedrag zou wor den berekend naar de huurwaarde van het perceel als aangegeven in de personeele be lasting. Het minimum bedrag zou zijn 75 ct., max. 1.50 per jaar. De heer Apeldoorn was er niet voor, dat men moet betalen als er niets wordt meegc- geven. De Voorzitter wees er op, dat indien men ioch betalen moet het vuilnis wel meegegeven zai worden en dit den algemeenen gezond- heidstoestand ten goede komt. De heer de Waard juichte het ten zeerste toe, dat men voor zoo'n klein bedrag z'n vuil nis kan kwijt taken, ook de heer van der Molen stemde gaarne met het voorstel in. De heer Bras was het lang niet eens on sfanHpunt gesfeTd, dat, voor zobver bekend, in deze gemeente over het bedoelde euvel wei nig klachten worden vernomen, zoodat a. weinig aanleiding bestond aan het verzoek te voldoen. Ook thans waren zij die meening toegedaan, zoodat in overweging wordt ge geven het schrijven van den Bond voor ken nisgeving aan te nemen. Hiertoe werd be- sloten. Van de Koninklijke Ned. Politiehondver- eeniging te Breda een verzoek om financiee- len steun, b.v. door toetreding der gemeente als begunstiger. B. en W. meenden, dat het door de vereeni- ging nagestreefde doel, ofschoon nuttig, niet van dien aard is, dat daarvoor een beroep op de gemeentekas dient te worden gedaan. Zij stelden daarom voor het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Hiertoe werd be sloten. Van de heeren Lub Oden en De Vries was in-gekomen een voorstel betreffende het rich- ten van een verzoek tot den Minister van Waterstaat, strekkende tot het van Rijkswege beschikbaar stellen van no^dwoningen en woonketen voor de arbeiders bij de Zuider- zeewerken. In hun verzoek deelden zij mede, dat het de bedoeling is van de Kamerleden, die onlangs een bezoek aan Wieringen heb- iben gebracht om zich op de hoogte te stellen van de woningtoestanden alhier, om bij de be- handeling van de Waterstaatsfccgrooting de Regeering hierover te interpelleeren. In het adres schetsten de heeren Oden, Lub en de Vries den toestand der keten als allerbe- droefdst, nog te slecht om als yarkenshokketi le dienen, terwijl enkele bovendien op moeras- sigen grond zijn geplaatst. B. en W. stelden voor niet aan het ver zoek van genoemde heeren te voldoen, doch de regeering te verzoeken, zooveel mogeiijl; prijs worden geleverd. De heer de Waard zou dit een heele mooie oplossing vinden. De heer Apeldoorn meende, dat het alleen een tegemoetkoming was voor de groote ver- bruikers. De Voorzitter merkte op, dat het toch ook voor den kleinen verbruiker een veel makkelij- ker manier van betalen is. De Raad stemde er mee in, dat een derge- lij'k tarief ontworpen zai worden. De heer N. Sch'uit te Egmond-Binnen heeh teestemming verzocht een hoeveelheid zand per smal spoor naar het stet te mogen vervof- ren. De werkzaamheden zullen ongevfeer een half jaar duren en eigen inwoners zullen wor den te werk gesteld. De Voorzitter meende, dat dit verzoek moet worden ingewilligd, temeer waar dit een be- langrijke werkverschaffing voor den winter zai zijn. Tevens is het in het financieel belang der gemeente en ook wordt de grond door deze afgraving verbeterd. Aan een derge- lijke concessie moeten echter eenige voorwaar den worden verbonden als de veiligheid van het verkeer, het herstellen van de straat enz. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Van de Gebrs. Admiraal is een verzoek in- gekomen om een vaste losplaats van 20 M te mogen hebben aan het stet, zij zijn bereid boven het vaste geld nog een extra bedrag te betalen. De heer Apeldoorn veronderstelde, dat dit verzoek werd gedaan, omdat er wel eens on- eenigheid is met schippers uit andere ge- meenten, die soms de beste plaatsen innemen. De Voorzitter zag een bezwaar in het ver- huren van stetten, indien meet verzoeken zou den inkomen, zou het kunnen gebeuren, dat er geen vrije losplaats overbleef. Er zai ech ter getracht worden een middel te vinden, waardoor het voorkomen wordt, dat eigen in woners bij vreemde schippers worden achter- gesteld. De heer Dekker klaagde over den toestand van den weg voor de N. H. Pastorie en de woningen van de heeren Burger en Strooker. Het hemelwater kan daar niet wegloopen. Spreker zou willen vocrstellen een stapelput te maken achter in het plantsoen. De Voorzitter vond het jammer, dat deze wijze van afwatering alleen nut zou hebben voor genoemde woningen, terwijl aan den overkant van den weg rioleering ook zoo noo- dig is. Deze kwestie zai met den gemeente- opziehter worden besproken. Op voorstel van den heer Apeldoorn werd tot brandmeester te Rinegom aangesteld de heer van den Berg in plaats van den heer Zuurbier, die bedankte. Hierna sluiting. Maandagavond j.l. gaf het Hoever Vrou- wenkoor onder leiding van mevrouw Spel- berg-Stokmans een concert in de herv. kerk te Egmond-Binnen. Het kerkgebouw was geheel met aandach- tige luisteraars gevuld; reeds te voren wa ren aile plaatsen uitverkocht. Het koor zo-ng werken van Joh. Seb Bach, Mendelssohn, Schumann, Calcrose, Cath. van Rennes en Julius Rontgen. Uit a lies bleek, dat met ernst was gestu- deerd; met groote toewijding werden alie liederen ten gehoore gebracht. Verder speelde mevrouw SpelbergStok- mans de prelude uit de Suite Bergamasque van CI Debussy voor piano en voerden de beer W. van Greuningen uit Egmond aan Zee en mevr. Spelberg de sonate van H Eccles en de Elegie van G. Faure voor cello en piano uit. UIT WIERINGEN. De Raad vergaderde Dinsdagmiddag 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter bur gemeester Kolff. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen waren de maandstaat der zee- gras-exploitatie over October, verkocht zijn 2475 pak; van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam te 's-Gravenhage het verzoek een z.g. vloekverbod vast te stellen op openbare plaatsen. B. en W. deelden naar aanleiding hiervan mede, dat reeds in 1923 een dergelijk verzoek is behandeld. Toen hebben zij zich op het uitbreiding te geven aan de verplichting der aannemers om zelf te zorgen voor het ortder- dak brengen van hunne arbeiders. Na een langdurige discussie werd he-, voorstel van de heeren Oden, Lub en de VrieS verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stem- den de heeren de Vries, Jb. Lont, Lub, M Kooij en Oden. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer Oden werd beslo- ten de winst, vallende op de zeegrasoogst 1927 aan de maaiers, die aan de maaienj van dien oogst hebben deelgenomen, uit te keeren. B. en W. stelden verder voor over te gaar. tot aankoop van den gebruikte vuilniswagen Door de gemeente Amsterdam werd een der- gelijke wagen, die nog in uitstekenden staat verkeert, aangebodeti voor 200.Daar echter de mogelijkheid bestaat dat de wegen te zwaar is, waardoor hij in den weg naar de vuilnisfcelt zou wegzakken, werd besloten eerst naar het gewicht van den wegen te in- formeeren. Het voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor het aanorengen van verbetering in de kadastrale leggers betref fende het perceel Sectie A., no. 143, werd eveneens aangehouden. Eerst zai een rechts- kundig advies wor-den ingewonnen. Het gaat om een strookje grond, gelegen aan de Voor straat, dat op liet kadaster ten name van de gemeente staat. Het is echter steeds be- schouwd te behooren tot perceel Sectie A. no 143. Ter voorkoming van latere mooilijkhe- den, had de nieuwe eigenaar, de heer J. Geer- vliet te Helder, verzocht mede te werken tot het aanbrengen van een rectificatie in de kadastrale ienaamstelling. Bij de rondvraag maakt ne heer_ Oden er aanmerking op, dat bij wethouder l ijsen van gemeentewege een telefoon is aangelegd, zon der dat de Raad hiervan iets afwist. De heer Oden meende, dat de Raad hierin gemoeid had moeten worden, daar beschikt woi'dt over de gelden der gemeente. Verder werd nog aanmerking gemaakt op de late levering van het basattsiag voor de wegen. Binn-enkort zai in deze gemeente, in ver band met de groote vermeerdering van werk zaamheden aan de Zuiderzeewerken, een tweeden kommies der Directe Belastingen worden gestationneerd. Als zoodanig is be- no:md de heer C. van der Slikke te Losser (Overijsel). UIT EGMOND AAN ZEE. In het bericht betreffende den bazar vaif „Tavenu" is abusievelijk venneld, dat het Axelsche meisje een pop had meegebracht. Dit was echter een taart De „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenverpieging'', die thans haar admi-' nistratie in orde kan maken, blijkt veel sym- path-ie te hebben onder de bevolking. Haar secretaris, de heer Bosschaart, noteerde reeds ruim 350 leden, terwijl steeds nieuwe personen zich opgeven. Allen worden, wanneer zij dat wenschen, beschouwd op 1 Nov. j.l. te zijn ingeschre- ven, zoodat met Nieuwjaar hun rechten gelden. UIT HOORN. De heer mr. G. J. Bissehop, burgemeester dezer gemeente, is met ingang van 1 Decem ber als zoodanig herbenoemd. ALO. KIESVEREENIGING N.-HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Dinsdag organiseerde bovengenoemde kies- vereeniging in de zaal van het „Heeren-Loge- ment" te Edam een openbare vergadering. De bijeenkomst, die vrij druk bezocht was (o.m. was het bestuur van Purmer Belang" vertegenwoordigd) had een tweeledig doel, n.l. actie te voeren voor de a.s. herstemming voor twee zetels in het college van Hoofdin- landen en H.-Plaatsvervange'3 van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor- derkwartier, en propaganda te maken voor de oprichting van een plaatselijke afdeeling. De leiding van de vergadering berustte bij den heer C. de Boer Jz. van Edam, die zich kort geleden verkozen had gezien tot Hoofd- ingeland als candidaat van de Algem. Kies- vereeniging. Na een korte welkomst groet werd het woord verleend aan den heer K. Breebaart van Barsingerhorn, voorzitter van de Alg. Kiesvereeniging. De lreer Breebaart gaf in vogelvlucht een uiteenzetting van het tot stand komen van het politieke compromis. Spr. stelde daartegen- over, hoe door aaneensluiting van tal van oti- tevreden ingelanden een protestvergadering te Alkmaar belegd werd, waar besloten is ge- worden tot het stellen van candidaten. Men menede daar t' eenig juiste standpunt dat de ingelanden over eigen zaken te besiissen zou den hebben en dus werd de gelegenbeid ge- opend om candidaten voor te dragen. Van verschillende zijden werd litervan gebruik ge maakt, doch hoewel de gelegenheid geduren de een week bestaan heeft, is van R. K. kant hierop niet gereageerd. Dat het politieke com promis over onze actie kwaad heeft gesproken het decide o.m. mede, dat wij een uitslui- tingspolitiek tegen de R. K. voerden! en onze actie met kleineerende scheldnainen heeft aangeduid, laat ons koud, aldus spr. Van de ingelanden heeft 42 aan onze actie zijn stem gegeven, een cijfer dat spreekt, en dat bewijst, dat wii ondanks korten tiid van voorbereiding een belangrijk succes hebben behaald. Mr. Breebaart, die daarop het woord ver kreeg, ging vervolgens aan de hand van een aantal ingezonden stukken het verloop dc, verkiezingstrijd na. Met veel belangstelling werd zijn rede gevolgd Spr. lichtte toe, dat iemand z. i. zeer goed een uitgesproken lid van een staatskundig-politieke partij kan zijn, zouden daarmee nog juist in het bestuur van den polder zijn politieke gevoelens naar vo ren te moeten brengen. Hij eindigde zijn woorden met een warme aanbeveling voor de candidaten van de Alg. Kiesvereeniging ill het district Purmerend, n.l. de heeren G Haremaker voor Hoofdingeland en de heer H. Uitentuis voor H.-Plaatsvervanger. Na de pauze was er gelegenheid tot dehai en tot het stellen van vragen, waarna in be- g ins el tot oprichting van een plaatselijke af deeling werd overgegaan. Volgens mede_ deelingen van den heer D. Vels, Dijkgraaf van de Zeevang, zai ook de vereeniging Wa- terschapshel ang engevestigd te Middehe, Warder en Kwadijk in z'n geheel tot de Alg Kiesvereetiigiiig toetreden. Een aanzienlijke gift als bijdrag;? in de kosten der verkiezing was reeds tccgezegd. Hierna volgde sluiting. der DE BEGRAFENIS VAN TJAKKO KUIPER. Na geconstateerd te hebben dat bij de begrafenis van Tjakko Kuiper op de Nieuwe Oosterbegraafplaals een bijzonder grooie toeloop van publiek was (zie ons numnici van gister onder telegrammen/, zegt Hbld. Het was voor het grootste gedeelte dat soort van publiek, dat een begrafenis als een openbare vertooning pleegt te beschouwen en diat bij dergelijke plechtige gebeurtems sen door zijn onkiesch en nieuwsgiezig optie den beter geweerd kan worden dan tcegela- ten. De menscbert, vrouwen met kinderen en met honden, mannen die er niets mede te ma ken hadden, stonden rondom, gedeeltelijk tus sehen de zerken; enkelen zelfs begingen de cnhebb1 ijkheid op de lijkbaar te klimmen... te weinig' politie-ambtenaren of begraaf plaatspersoneel dat aan dat onwaardig gc- doe een einde maakt. EEN N'ET GEWENSCHTE GEMEENTE-SECRETARIS. Een wethouder en vier raadsleden Limburgsche gemeente Vcerendaal (de o ficieelee katholieke partij) hebben aan Ged Staten dier provincie een request gezonden. waarin zij aandringen de benoeming var den burgemeester tot secretaris der gemeente nietig te"verklaren, daar deze benoeming met in 't belang der gemeente is en waarin zi tevens vragen een onderzoek te willen itistcl len of deze benoeming zonder onreg-lmatig hedtett in haar werk is gegaan. DE CORRUPT IE. Eenigen tijd geleden werd d;e opzichter van den Kustweg BorgumHeerenveen door de commissie van toezicht in znij betrekking geschorst, wijl hij beschuldigd werd van corruptie. Op die schorsing is cntslag ge volgd. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het scheidsgerecht dezer dagen de beroepen van" een drietal in verband met de retourcommis- sies ontslagen Haagsche gemeente-ambtena- ren behandeld. Een geval werd aangehouden. Ten aanzien van de beide overige heeft het scheidsgerecht conform de beslissing van B. en W. handhaving van het ontslag geadvi- seerd. BRANDEN. Te Veen (N.-B.) is door onbekende oorzaak afgebrand het stoomgemaal met machinisten-- woning van het Waterschap „Het Eenden- veld". De geheele inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Bij Ruurlo is de bcerderij van J. te Kiefte afgebrand. Onder Oostermeer (Fr.) is de boerderij, bewooncl doo-r P. Overzet, afgebrand. Alleen het vee is gered. ONZE GEZANT TE BRUSSEL ONGESTELD. De gezant van Nedcrand, te Brussel, jhr. dr. Van Vredenburch, is plctseling ziek ge- worden, hij lijdt aan appendicitis. De zieke werd Dinsdag naar een kliniek ovei'gebracht en geopereerd; de toestand is zcer goed. RETRIBUTIE VOOR „LOSSE PRECARIO'S". Het Tweede Kamer-lid de heer Van den Bergh heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw de volgene vra gen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het arrest van den Hoogcn Raad van 2 Novem ber, waardoor is komen vast te staan, dat de gemeenten voortaan geen retributie meer zullen kunnen heffen voor de zoogenaamd „losse precario's". Is het den minister bekend, dat dit voor verscheidene gemeenten een zeer belangrijke derving van inkomsten beteekent, welke voor de grootste gemeenten zelfs verscheidene tonnen gouds bedraagt? Acht de minister het niet noodzakelijk door aanvulling van de Gemeentewet het hef fen van deze retributie weer mogelijk te ma ken? KOSTEN WERKLOOSHEID. Het Tweed-Kamerlid de heer Knottenbelt heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vraag ge steld Is de minister bereid aan de Tweede Ka- mer de noodige gegevens te verstrekken ter beoordeeling hceveel thans jaarlijks door het Rijk en de gemeenten te zamen wordt uitge- geven aan de maalregelen, die zij tretten m het belang der werkloozcn, en zulks op de wijze. waarop de toenmalige minister van binnenlandsche zaken op de desbetreffende vragen van den heer H. Colijn op- 12 Apri. en 6 J.uli 1923 inlichtingen heeft verstrekt. ROEKELOOSHEID MET HET LEVEN BETAALD. Gisteravond heeft op het station te Haar lem een ernstig ongeluk pliaats gehad. De 17- jarige B., leerling van de middelbaar techm- sche school te Haarlem, wilde op een in be- weging zijnden electrischen trein spnngen. Hij kwam te vallen en raakte bekneld tus sehen trein en perron. Zwaar gewond werd dc jonge man naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst was hij al overleden. PONT GEZONKEN. Een overzetpont bij de werf van de firnn Wilmink aan het Winschoterdiep te Gronm- gen, waarop zich ongeveer 25 personen be- vonden, is Dinsdagmiddag in aanvaring ge komen met een stocmboot, welke uit de rich- ting Martenshoek kwam. De menschen op de pont zagen, mede wegens den mist, de stoombcot pas aankem-en toen zij begonnen te varen, en zich door middel van een ketting naar den overkant trokken. De kapitein van de boot bemerkte eveneens het gevaar en luidde de bel. D'e menschen op de pont trachtten de schouw te reinmen. De kapitein van de boot probeerde daarop nog full speed vo6r de schouw langs te varen. Daar de pont daarop echter uit alle macht naar den overkant werd getrokken. was een aanvaring onvermijdeliik, welke botsing ge- lukkig vlak bij den walkant plaats greep. De menschen op de pont liepen alien tegelijk naar 6en kant, zoodat deze water schepte en zonk. Drie of vier van hen wisten zich nog aan de boot vast te klemmen, doch cle ovcrigen ge- raakten te water. Oeiukki.g echter wisten al ien heelhuids c!en kant te bereiken, zoodat behelve een arbeider, die tusscnen den w.ai en de boot bekneld raakte en een gekneusd been kreeg, alles goed afliep. DE GL1NDHORST VERKOCHT. Gisteren is te Achterveld het opvoedings- dorp „de Glindhorst" in generale massa in- gezet op 360.000 dcor den heer B. Ver- hoeve c a. te Nijmegen. D; schulden der stichting worden geschat op minstens anderhalf millioen. De heer Frans Rempt sigarenmagazijn „De Burg", Schoutenstraat 9, alhier geeft dit jaar zijn klanten fraaie kalendertjes cadeau. Het sChild geeft diverse voorstellingen, arcadische iafreeitjes en huiselijke tooneeltjes. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen een dergelijk maandkalendertje gaarne in zijn bezit wil hebben Jeugcllecfuur.) Het einde van Lo's bakvischtijd, dcor Jc Nabben. Uitgave Oebr. Kluiiman, Alkmaar. Het einde van den bakvischtijd is natuur- lijk het begin van den verlovingstijd. Van het jaar, voorafgaande aan de verlovmg van Lo van Brechtstein, vertelt de schrijfster op bijzonder aangename wijze. De held in van het boek is een van de zeven leerlingen uit de vijfde klasse meisjes-H.B.S een van die grappig-onverschillige en opge- wekte meisjes, die overal vroolijkheid ver- spreiden. Haar medeleerlingen zijn alien zoowat van dezelfde kracht en samen vormen zij dus een vroolijke klas, waar echter met altij'd met dezelfde inspanning werd geleerd. Maar dan kwam er een nieuwe directeur, een 27-jarige jonge man, die de meisjes flink aan- pakt en tot ernstiger studie dwingt. Zi] vin den dat natuurlijk lang niet altijd even pret- tig, wat de schrijfster op g-ezellige wqze weet weer te geven. Interessant is te lezen, hoe de meisjes in woord en daad zich ver- zetten, maar toch eindigen m-et hun best te doen en alien slagen voor het eindexamen. Verschillende voorvalkn op de H.B.S. wor den aardig geschetst, vooral de spookge- schiedenis, op touw g-ezet om een leeraar z;'n spokenvrees af te leeren. Aangenaam doet het aan hoe de meisjes de een na de ander al spoedig berouw hebben over dit voorval. Voornaffielijk van dien tijd af blijkt, dat er tussehen den directeur en Lo iets bestaat, wat zij zich zelve niet kunnen of wdlen be- kennen, een gevoel dat natuurlijk steeds ster- ker wordt en zich eindelijk duidelijk laat on- derkennen, als Lo s zuster trouwt met den broeder van den directeur. Op dezen dag valt het einde van Lo'3 bakvischtijd. Een boek, dat wij voor onze bakvischjes gaarne aanbevelen. Anton Pieck gaf er een 25-tal illustraties voor en de firma Kluitman zorgde voor een goede uitvoering, zooals we van haar gewoon zijn. Dora Musbach: Moderne Bak' vischjes. Qe'ill. door Army Len- sink. Uitgave O. B. van Goor en Zonen, Gouda. De naam van de heldin van dit boek, die in het gelukkige bezit is van „een heele rits vriendiinnen" is Framjoise, maar men noemt haar Franzi. En ze woont in huis bij Tante Nel, Oom Petertje en Steintje, de dienstbode. Verder bestaat dit gezin nog uit twee huis- dieren, Pieternel, een Cypersche kater en Dolly, een wit krulhondje. Franzi schrijft een dagboek, haar eerste en haar laatste. Natuurlijk vertelt ze daar- in heel wat wetenswaardigs over haar huis- genooten, haar talrijke vriendtnnen, haar eerste balavonden en al de kleine, belangrijke gebeurtenissen van ieder jongemeisjes-leven. En Wil Rolvers is een aardiige jongen, die haar viooltjes geeft en haar wacht op de Schooigracht maar niet te dichtbij, want dan plagen de andere meisjesEn Franzi zelf is en vroolijk, levenslustig kind, dat zich aardig door alle moeilijkheden van het ook voor haar allesbehalve gemakkelijke leven heensiaat. En het slot is, dat ze het dagboek dichtslaat omdat ze het te druk krijgt met a rid ere din-gen dan haar eigen ik (gelukkig!), niet meer wil schrijven en danst bij den weg en aan't zingen trekt! Dora Musbach heeft hier een meisjesboek gegeven. dat zonder twijfel door velen genoegen gelezen zai worden

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7