DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eaaitenland Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Ahftrmementsimis bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.-, fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatttUimt* Uneven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.Il Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. VB1J8»A« 3 DECEMBER Uif lief Paplemeni DagelijjkscRi overzicht. No. 284 Dif ntimmei bestaa? sif 3 bladett Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 1 December 1927. Einddijk is dan toch de Tweede Kamer ge- reed gekomen met de begrooting van Ar- beid enz., na er bijna vier vergadenngen aan besteed te hebben. Bedenmiddag om vier uur heeft zij de besrooting zander hoofdelij-ke stemming goea- gckeurd, wat na de heftige bestrijding, wel ce de minister had on-dervonden, nog al hilari- teit wekte. Intusschen heeft de Kamer toch nog altijd bijna drie uur besteed aan het laatste restje dvan. Zij is begonnen met de motie van defl heer Van den Bergh (S.D.A.P.) ten gunste van een ruimer steu-n van regeeringswege aan de woningbouwvereenigingen met 48 te gen 39 stemmen te verwerpen, naddt een aantal leden verklaafd hadden haar onnco- dig te vinden na de door den minister afge- legde verklaringen op dat punt. Daarop is men overgegaan tot behande ling van de laatste afdeeling der begrooting, die betreffende arbddsbemiddeling en wertc- looshddsverzekering. Versehillende wen- schen zijn daarbij geuit. Men heeft o. a. ge- vraagd de uitkeeringen aan werkeloo-zen te verhoogen en o-ok den tijd van het trekken uit de werkloozenkassen te verlengen en daartoe die bijdrage uit de staatskas te ver hoogen. Doch de vraag welke zich het meest naar voren drang was die om een wettelijke regeling van de werkeloozenverzekenng. Het was in het bijzonder de heer Van den Tempel (S.D.A.P.), die een dergelijke wet on- misbaar achtte. De minister zag er de nood- zakelijikheid niet van in, al had hij er geen principled bezwaar tegen. Doch hij wilde de zaak wel laten onderzoeken door een speciale commissie, indien de Kamer met de motie van den heer Van den Tempel mede mocht gaan. ,c Nu, de Kamer is er mee medegegaan, zells zonder stemming heeft zij hare adhaesie ei aan geschonken, evenwel niet zonder een de- bat, waarbij de leden van verschillende poli- tieke kleur elkander nogal te lijf gingen met name de heeren Stenhuis (S.D.A.P.) en Kor- tenhorst (R.K.), en nadat de heer Marchant (V.D.) dten minister de les had gelezen om zijn wankelmoedigheldTot slot van de dis= cussies heeft mej. mr. Katz (C.-H.) een goed woord gesproken ten gunste van werkver- schaffing aan blinden en heeft de minister zich bereid verklaard om die zaak ter hand te nemen. Na goedkeuring van de begrooting van Ar- beid is de begrooting van Financien aan de orde gekomen, doch wat heden daaromtrent is gesproken zullen wij maar opzouten tot de vergadering van morgen, waarop de. be handeling der begrooting zal wordlen voort- gezet, zal zijn afgeloopen. Hedenavond is de Kamer weer bijeen ge komen om de begrooting van Justitie in be handeling te nemen. DE TWEEDE DAG De ontvangst van het Russische ontwapeningsvoorstel. De com missie voor Veiligheid en Arbi- rage aan den arbeid. Engeland weer weigerachtig. Alvorens wij over kunnen gaan tot be- Spr-eki-ng van het gister in de veiligheidis- en arbitragecommissie verhandelde, dienen wij nog even de aandacht te vestigen op de wei nig sympathieke ontvangst van het Russi sche ontwapeningsvoorstel in Engelsch-e kringen. De geheele pers, behalve de Daily Herald (socialistisch) geeft smalend af op deze voorstellen en betitelt ze als een cynische kl-ucht. Men gelooft, dat de Sowjet- uni-e de conferentie gebruikt als een podium ter verspreiding van bolsjewistische propa ganda en om de andere mogendheden in een valsch daglicbt te stellen. De Westminster Gazette zegt dat niet het kapitalisme, maar, gelijk ook blijkt uit den Balkan en het hui- dige geschil tusschen Polen en Lithauen, het nationalisme de wortel van oorlogen is. De Daily Mail zegt in een artikel, dat „het laatste complot der sowjets" heet, dat ter- wijl Litwinof te Geneve zijn voorstellen uit' eenzet, de sowjets voortgaan met het predi ken van klassenstrijd, burgeroorlog, en op- stand in iederen beschaafden staat. De Daily News zegt, dat de eenige ernstige kant van de voorstellen is, dat zij een eind kunnen ma- ken aan de hoop, dat de sowjets bereid zijn metterdaad mee te werken aan het lang- zame, mo-eilijke werk der ontwapening. De Daily Chronicle schrijft in gelijiken geest: Polen en Roemenie zullen niet in staat zijn te ontwapenen, voor Rusland ertoe gebracht kan worden het ontwapeningsprobleem ern- stig onder oogen te zien. De Daily Herald daarentegen zegt, dat de voorstellen niet utopisch zijn, maar een uitdaging aan de mogendheden zijn ten aanzien van de op- rechtheid van h-un beweerde bereidwilligheid te ontwapenen Als onbevooroordeeld buitenstaander kan men voor beide lezing-en wat gevoelen, beter gez-egd: is het moeilijk om stelling te kiezen. Thans de behandeling van de werkzaam- heden der arbitrage en veiligheidscommissie, die eig-enlijk precies dezelfde is, asl de ont- wapeningscommissie, ten minste uit dezeifde personen is samengesteld. Op voorstel van den Engelschen gedelegeerde Lord Cushen- dun, den opvolger van lord1 Cecil, werd de Tsjech Benesj tot voorzitter verkozen, ter- wijl op voorstel van den Griek Politis voorts Urutia (Columbia) en Unden (Zweden) tot vice-presidenten werden benoemd. Benesj gaf daarop een kort historiech overzicht der politieke ontwapeningsactivi- teit, die een groei van ideeen te zien geeft, maar een mislukking van de concrete plan- -nen,, zooals het verdrag van wederzijdsche hiulpverleening in 1923 en het Protocol in- 1924. In de toeneming van het aantal arbi- trageverdragen en veiligheidspacten, zooals Locarno, kwam echter een ontwikkeling tot uiting in de richtin-g, die een nadere studie vere'.schte. De Griek Politis kwam hierna als eerste, die het fameuse Protocol van 1924 bij name noemde en het betreurde als een verdwenen goed, dat ■onmogelij'k overtroffen kan wor den. Vergeten wilde hij het Protocol echter niet. Veeleer bestudeeren wat de voornaam- ste bezwaren ertegen waren, en of deze niet konden worden ontzenuwd of door nieuwe wijzigingen uit den weg geruimd. De Franschman Boncour plengde even- eens een traan over het doode Protocol en verklaarde in openhartige woorden, dat bij gebrek aan Protocol of collectieve algemeene overeenkomsten, partieele verdragen een noodzakelijk kwaad waren geworden, waar- van hij de gevaren inzag, omdat zij h-et oude stelsel van allianties en contra-allianties dreigden te doen herleven en geen afgeslo- ten systeem vormden, maar tegenstrijdigheid en verwarring opleverden. Faute de mieux moest men thans echter bestudeeren hoe groot de veiligheid, voortvloeiend uit het to- taal dczer verdd-ragen, nu eigenlijfc was, ten- einde dan te kunnen concludeeren in welke proporties de bewapeningen zoud-en kunnen worden verminderd. Na deze uiteenzettingen, die eigenlijk even zoovele verwijten waren aan Engeland in verband met de Britsehe tegenwerking op de Assemblee, kreeg Lord Cushendun het woord. En daarbij bleek, dat de Engelschen hun standipunt nog steeds niet gewijzigd hebben. Niet zonder lichte tro-nie zette de Britsehe vertegenwoordiger uiteen, dat het geen nut heeft om het protocol in een of anderen vorm opnieuw in studie te nemen. Immers, dit is een chose ju-gee, wat Engeland betreft. Ook van de studie der bestaande verdragen, om daaruit algemeene beginselen en co-nclu- sies af te leiden, verwachtte hij veel docu- menten en veel tijdverlies, maar weinig re- sultaat, al deed hij erg zijn best om aan te toonen, dat Engeland in eigen- politiek vaak arbitrage heeft toegepast en dus geenszins een tegenstander is van het beginsel daar- van. Maar hij wilde practische, begrenede voorstellen, gebaseerd op de directieven der Bondsvergadering, om dan daaruit de meest practische voor snelle uitwerking en toepas- sing uit te kiezen. Het oude liedje, aldus het Hbld., van de Engelschen, die, in tegenstel- ling tot de Franschen, weinig voelen voor algemeene vaste regelen. Een contrast, dat in alle fasen van den Bondsarb-eid voor ont wapening tot uiting is gekomen Italie zwijgt in dit heele debat. Bij de dis- cussie over de werkwijze der nieuwe commis sie maakt de Nederlandsche gedelegeerde Rutgers de opmerking, dat de commissie goed zou doen de nieuwe documentatie te be- perken, ten einde niet te veel tijd te vedliezen. Hij meende dat de volgende bijeenkomst geen zes maanden mocht worden uitgesteld, en sprak voorts den wensch uit dat bij arbitrage- kwesties ook de facultatieve clausule van art. 36 van het statuut van het Permanent Hof van Internationale Justitie zou worden be- studeer-d. Deze en andlere procedure-kwesties zullen heden vender worden behandeld. Dit debat echter toont wederom aan hoe uiterst moeilijk het is om de landen tot fl- kandcr te brengen. De R'usscn, die als niet- lid van den Bend geen deel uitmaken van de veiligheidscommissie en alles zoo eenvou- dig vonden, moeten hier al lang hun geduld Verloren hebben, want zoo zij de bestaande moeilijkheden thans misschien beginnen te ontdekken, zullen zij deze gemakshalve alien aan het kapitalisme toeschrijven. Er wercr verteld dat zij heden of Zaterdag weer zou- den vertrekken nu hun officieele taak vol- bracht is, hoewel zij- dan niet bij de Raads- zitting over het Poolsch-Litausch geschil aanwezig zouden kunnen zijn, wat zij aan- vankelijk schenen^ te wenschen, maar wat na particuliere besprekingen met de Duitschers wellicht niet meer noodig is. Gisteravond echter kwam uit Poolsche en Fransche kringen aandrang aldus het Hbld. om in de eigenlijke ontwapeningscommiss'e nieuwe besprekingen te openen over de Rus sische voorstellen. De Russen hadden n.l. na hun mondelinge voorstellen nog een additi- onneel memorandum schriftelijk ingediend, dat volgens Litvinow slechts statistisch ma* teriaal bevatte. Na de publicatie van dit do cument bleek nu dat het. ook verklaringen inhoudt, welke de Franschen en Polen niet onweerlegd willen laten. In dit stuk roeren de Russen de oorzaken van den wereldoor- log aan en slingeren ongezouten beschuldi- gingen naar de kapitalistische regeeringen, terwijl zij een berekening geven van de ver- liezen aan menschen en eigendommen der verschillende landen, die eveneens scherpe critiek uitlokt. Handig maken ziji daarbij ge- bruik van enkele der jongste critische uitla- tingen van Lord Cecil, die waardeering van dezen kant niet zal hebben vermoed. Zoo- doende zullen de Russen misschien toch nog eens officieel moeten optreden, en ditmaal bo loven de gedachtenwisselingen scherper vor- men aan te nemen dan bij hun debuut. BELGIe. HET DEBAT OVER DE REGEERINGS- VERKLARING. Den incident; Van Cauwelaert over het Nederkmdsch-Belgisch verdrag; een motie van vertrou- wen in de regeering aangenomen. In de Kamer is gister het debat over het regeeringsprogramma ten einde gebracht; ai dadelijk na de hervatting der discussie kwam het tot een incident. Declercq, Vlaamsch-nationaal Kamerlid, verdedigde de stelling, dat het Vlaamsche volk niets te verwachten heeft van den centraliseeren- den Belgischen staat; op een interruptie van den socialist, Missiaen, die Declercq ver- weet, aan te sturen op vernietiging van den Belgischen staat, riep deze uit, dat de Vlaamsche nationalisten wel degelijk Belgie willen zien verdwijnen, omdat het zich tegen de vrijmaking van V1aanderen verzet. De so- cialistische Kamerpresident, Brunet, hamer- de geweldig en toen eenige stilte was verkre- gen, z-eide hij tot Declrecq: „uwe woorden zijn weerzinwekkend en kwetsen nagenoeg al de leden dezer Kaifter, wij willen er niet al te veel belang aan hschten, wij zijn Belgen". Declercq: „De president zou goed doen zich in het debat niet te mengen". De Kamerpresident: „Woorden als de uwe keur ik af, want ik ben Belg en hd> mijn va- derland lief". Declercq„Wij ook houden van ons vader- land, maar het is Vlaanderen en niet Belgiee. Van Cauwelaert, de Antwerpsche burge- meester, nam eveneens aan het debat deel; hij sprak de hoop uit, dat de regeering er de hand aan zal houden, dat de verbindingen van de Antwerpsche haven met haar achter- land werkelijk worden verbeterd; in verband daarmede raakte spreker de Belgisch-N e- d e r 1 a n d s c h e verhoudingen aan en zeide te wenschen, dat men eindelijk op dit ge-bied een blijvend resultaat moge bereiken. Nederland heeft niets ie vreezen van Belgie voor wat betreft de integriteit van zijn grond- gebied; Belgie wil oprecht medewerken om tusschen beide landen vreedzame en vriende- lijke verhoudingen tot stand te brengen; wij verwachten van Nederland enkel, dat het een tegemoetkomend gebaar zal doen, wat de verdere betrekkingen tusschen- beide landen in ruime mate kan ten goede komen. Na afloop van de discussies werd over een motie van vertrouwen in de regeering, door de katholieken en- liberalen ingediend, ge- stemd; deze werd aangenomen met 95 tegen 68 stemmen, 24 Kamerkden waren bij- de stemming afwezig. DUITSCHLAND. IN DEN RIJKSDAG. De redevoeringen van Schachf. De prijzen en de toonen. De eenheidsstaat. In den Rijksdag begon gister het groote eco nomische debat. Allereerst stond een sociaal- dem-ocratische interpellatie op de agenda, welke regeeringsmaatregelen voor het doen dal-en van de prijzen en de d-ouane-tarieven en voor het doen verhoogen der loonen eisch- te. De afgevaardigde, die de interpellatie hield, ondernam een sdierpen aanval op den president van de Rijiksbank, dr. Schacht, wien hij verweet, dat deze door zijn jbngste rede voeringen het crediet van de geheele Duitsche hanceiswereld benadeeld1 en tot de gemeenter absoluut onverdiende verwijten gericht had. In zijn antwoord verklaarde de rijksminis ter van Financien, dr. Curtius, dat d'e regee ring reeds in haar repli-ek op het memoran dum van den agent voor de herstelbetalingen de onjuiste opvatting, die in het buitenlanc heerscht over de al te verkwistende huishou- ding van de Duitsche gemeemten, had weer- legd. De meer dan gewaarborgdie gemeente- leeningen konden nooit de valuta m gevaar brengen. Het Duitsche economische leven kan in den eersten tijd geen afstand doen van buitenlandsche leeningen op langen termijn, Voor een duurte-vrees bestaat geen aanlei- ding en de regeering is dan ook niet van plan om lan-gs wettelijken weg de prijzen to bei'n- vlo-eden. DE ARBEIDSOONFLICTEN. Een partieele spoorwegstaking in Saksen. tus van Nadat gisteren de onderhandelin-gen sch-en de spoorw-egdirectie en de nlbonid spoorwegpersoneel zonder resultaat waren afgehroken; zijn c.a. 1000 arbeiders bij ver schillende afdeelingen in staking gegaan. De directie tracht met amibtenaren het bedrij'f aan den gang te houden. Hier en daar kwa- men de treien heden reeds aanzienlijk te laa-t. De personeelbond verwa-cht, dat de staking geen onmiddelllij-ke overeenstemming kan worden bereikt. In Dresden is algemeen de spoor wegstaking afgekondigd. Het idistrictsbestuur der spoorwegarbeiders heeft aan den voorzitter van de rijksspoor- wegdirectie in Dresden een schrijven gericht, waa-rin het verklaart, dat de organisa-tie zich adhter de staking plaatst. Naar het districtsbestuur mededeelt, zijn thans de spoorwegarbeiders van alle spoor- afdeelingen in Dresden daadwerkelijk in sta king gegaan. Het goederenverkeer is lamge- legd. Het Verkeer toch in stand gVhouden. Het aantal afdeelingen, waar gestaakt wordt, is met toegeriomen. De staking blijft totnogtoe tot Dresden beperkt, doch het per- sonenverkeer kon in zijn vollen omvang in stand worden gehouden. Het goederenvervoei' kon zonder opstoppingen voortgan-g vind-en. DE DOODSTRAF AFGESCHAFT. In Saksen. DeSaksische Landda-g heeft na een kort de bat een voorstel aangenomen, volgens het- welk de doodstraf in Saksen zal worden afge- schaft. Voor stem-den de sociaaT-democraten, de oud-sociaal-democraten en de d-emocraten. De partij-en van rechts stem-d-en tegen. Vol gens een door de regeering opgemaakte statis- tiek zijn er s-edert 1919 in Saksen 36 dood- vonnissen geveld. Geen enkel van die vonnis- sen is echter voltrokken. EEN VALSCHEMUNTERSBENDE. Vijf personen aangehouden. Den iaatsten tijd zijn in Duitschlan-d tal- rij-ke valsche vijfmarkbiljett-en in omloop ge bracht, die zco kunstig waren nagemaakt, dat zij overa-1 zonder bezwaar in betaling werden genomen. De politic is er thans in geslaagd in het -dorp Klein-Oelsa in de Ober- Lausitz de werkplaats der vervalschers te ontdekken en vijf personen te arresteeren, terwijl nog talrijke aanhoudingen van han-d- langers worden verwacht. De vervalschers hadden een stal als hun atelier ingericht. waar zij jarenlang ongestoord hadden kun nen werken. Zij vervaardigden niet alleen Duitsche, maar ook Tsjecho-Slowaaksche bankbiljett-en en ver-d-er cigaretten banderol- len. In den loop der jaren moeten zij voor millioen-en aan valsch geld in o-mloop hebben gebracht. ENGELAND. DE KERSTPUDDING VOOR DEN KONING. Gisteren is de Kerstpudding voor den Ko- ning g-ekookt. Dit is een ge-beurtenis waar meer aan vast zit d-a-n men oppervlakkig zou den-ken-, want die pudding is het eenige ge- schenk, dat een uitzondering- maakt op den vasten reg-el, dat de Komng geen geschen- ken van zij-n onderdan-en aanneemt. Maar de pudding is niet alleen een g-eschenk maar ook een symbool van de eenheid des Rijks en om deze reden is de uitzondering dan ook toege- laten. Degeefster is de Empire League, de vereeniging, die de nhandel tusschen de on- derscheiden d-eelen des Rijks in de eerste p-laats bevordert. Een commissie ..uit dezen bond is dan gistermiddag plecli-tstatig op Mansion House saamgeko-men, waar de reusach-tige pan gereed stond en vanwaar m-en in optocht naar het op korten afstand gelegen Adelaide House trok, waar de ver schillende ingredienten voor de pudding werden gekozen. De commissie ziet zo-oveel m-ogelij-k toe, d-ax iedere kolonie of domeinen't zijne tot het b-aksel bijd-raa-gt en zoo was er brood en meel uit Engeland, app-elen uit Australie, dadels uit Indie, rum uit Jamaica en verschillende andere zeldzame vruchten en ingeredienten uit Zuid-Afrika, Canada, Nieuw-Zeeland enz. D'e hofkok heeft het ge- vaarte, dat 40 pond weegt, toen saamgesteld en, vo-lgens de berichten cok reeds gekookt en gebakken, wat misschien wel wat vroeg is voor een lekkernij, die eerst op 25 December genu'tigd zal worden! EEN PROCES OM EEN MILLIOENEN- ERFENIS. Dinsdag is voor de Chancery Division te Londen, na een tuschenpoos van niet korter dan 128 jaar, en zeer merkwaardig erfenis- proces geopend tegen de Kro-on. Dit proces heeft den vorm aangenomen van een „petiti- on of right". Eische-rs zijn de nakom-elingen van de naaste bloedverwanten van een ze- kere Maria l'Epine, van Portsmouth, die of ficieel kran-kzinnig verklaard, in 1798 stierf met een nalat-enschap, die met opgeloopen-in- terest thans tot een s-om van 2.500.000 pond sterling zou zijn gestegen. Toen Maria l'Epi ne overleed werd beweerd dat zij een onecht kind was en, bijgevolg, geen erfgenamen be- za-t. Daar zij krankzinnig was, kon zij geen testament maken, zoodat haar eigendo-m aan de Kroon toeviel. Koning George III gaf de nalatenschap aan admira-al lord Howe, die den waarborg gaf dat de fondsen zouden worden teruggegeven indien daarop een recht kwam vast te staan. Daar lord Howe geen thans levendle aistammelingen heeft, trachten de eischers de erflating van de Kroon terug te krijgen. Eischers baseeren hun aannspraa-k op de bewering, dat Maria l'Epine een wettig kind was, maar dat haar oud-ers, Robert l'Epine en Ary Jenie Eccles, vor haar geboortete St. Martin in-the.Fields in het geheim waren ge- huwd, en dat Abigail Eccles haar tante was. Eischers zijn de afstammelingen van den heer en mevrouw Coldwell, negen in getal. UIT HET LAGERHUIS. Het tmkvtsschen-kiesrechide ar- beidersinter pellatle wordt Woens- dag as. gehouden. In het Lagerhuis heeft Joynso-n Hicks gis teren op een vraag geantwoord, dat er, na de invoering van het zoogenaamde bakvis- schen-kiesrecht in rond-e cijfers miljoen mannelijke en 14N miljoen vrouwelijke kie- zers in Engeland en Wales aan de volgende verkiezingen zulkyi kunnen deelnemen. handeling van de labour-motie van afkeu' Baldwin zeide dat hij den dag voor de bo ring van lie-t regeexingsbeleid op Woensdag a.s. bepaald had, en dat de andere da gen met de verere behandeling van de verzeke- ringswet zullen gevuld wordtn. De verlen- ging van de huurcommissiewet met 12 maan den kom-t daartusschen door aaii de orde. Miss Lloyd George candidate. Miss Lloyd George, de dochter van den ex-premier, zal bij de volgende verkiezingen een candidatuur voor het Lagerhuis aanne- men. Zij za-1 waarschijnlijk staan voor een kisdistrict in het Westen Tot dusver heeft men haar reeds meermalen aange-zocht zich candidaat te laten stellen, maar steeds heeft ze nog geweigerd, omdat zij zich eerst meer practische ervaring en routine in het spreken wilde verwerven. HET BRITSCHE KABINET. Wijzigingen op til? Te Londen loopen geruchten over een aaa- staande hergxoepeering van het Britsehe Ka binet. De parlem-entsred'acteur van de „Dai- ly Telegraph" weet naar aa-nleidmg van de ze geruchten- mede te deelen, dat er geen grond is voor de gedachte dat Baldwin, de premier, reeds b-esloten he-eft tot deze. her- groepeering gedurende het aanstaa-nd reces Het zou echter in het voornemen liggen- om enkele ministers, onder wie Sir Philip Cun- liffe-Lister, de president van den Board of Trade, tot Lord1 te verheffen en hun aldus eer plaats in het Hoogerhuis te geven. FRANKRIJK. DE VERHOUDING TOT ITALie. Sau-erwein, die op het oo-genblik te Rome vertoeft, meldt aan zijn blad, dat de opwin- ding to Italie door het tot stand komen van •het Fransch-Zuid-Slavisch verdrag haar hoogtepunt beerikt heeft. Men vreest de con- trole over de A-driatische Zee te zullen verlie- zen en stel-t Frankrijk daarvoor -verantwoorde. lijik. Naar de meening van de m-eeste Ita-lianen heeft Frankrijk zich door zijn bondgenoot- schap met Zuid-Sla-vie op den Balkan tegen- over Italie geplaatst. Zuid-Slavie, welk land naar Italiaansche meening voor Italie de zelfde positie inneemt als vroeger Oostenrijk- Hongarije, is door zijn bondgenootschap met Frankrijk een bela-n-grijk gevaarlijker tegen stander voor Italie geworden. In het Italiaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft men Sauerwein ver klaard, dat de Adrlatische Zee en Albanie de verdedigingsgrenzen van Italie vormen. Zij zijn voor Italie een levenskwestie. Sauerwein merkt naar aanleiding van deze officieuze verklaringen op, dat men Italie niet gerust kan stellen door het vredelieven-d karakter van het Fransch-Zuid-Slavische verdrag op den voorgrond te stellen en te wijzen o-p gelij-ksoortige verdragen, die Frank rijk met andere staten heeft gesloten. DE OVERSTROOMING IN ALGERIJE. Een ont zette rule ramp. Oud-gouverneur Violette wijst op den om vang van -de catastrofe, die Algerije heeft ge> troffen. Hij verklaart, -dat de schade door de over- strooming veroorzaakt, wel op 600 miliioen kan worden geschat. Het aantal Europeanen, dat slachtoffer van -de ram-p is geworden, be- draagt 250. Wat de inb-oorlingen betreft zou het cijfer d-er slachtoffers 2000 of zelfs 2500 bed rag en. De minister van binnenlan-dsche zaken Sarraut heeft dezer dagen aan de pers een overzicht gegeven van den omvang dter over- stroomingen in Algerije. Een heel stuk van Algerije is verwo-est; het werk van twee ge- slachten is vernietigd. Een groot deel van het d-epartement Ora-n is er door getroffen. Voor- al Moestaganem en Perregaux hebben em- stig geleden. Te Moestaganem, waar tal van slachtoffers zijn, werd een Europeesche straat met all-e bewoners meegesleur-d. Moorsche koffiehui- zen, waarin zich een groot aantal inboorlin- gen bevonden, gekomen met het oog op de markt van den volgenden dag, stortten in -de haven, die voor het grootste dee! versperd is en waar nog maar voor enkele schepen plaats is. Te Perregaux, waar naar men weet een dam bezweek, kon dan-k zij de wa-arschuwing van een ingenieur van openbare werken, de bevolking naar de naburige heuvels vluchten. Hi-eraan is het te dan-ken, dat er daar geen slachtoffers zijn. Na het bezwijken van den -dam stroomde een watermassa van 25 mil iioen K.M. met ongelooflijke snelheid door-de reeds onder water staande stad, alles op haai weg vernielen-d. De eerste schok werd ontvan- gen door de spoorwegwerkp'laatsen, die ge- h-eel verwoest zijn. Het water stuwde locomo tieven 500 M. ver. Te Ten-es zijn alle kunst- werken wegges-poeldhier zijn een dertigtal slachtoffers te betreuren. IN DE KAMER. Br land over Marokko en T anger. In antwoord op een vraag van een commu- mstisch afgevaardigde in de Kamer of Span- je bereid zou zijn om in ruil voor geldelijke vergoeding Marokko te verlaten, antwoord-d< Briand, dat Frankrijk zich tot een dergelijken handel niet zou leen-en. Wat het statuut van Tanger betreft ver klaarde Briand, dat Frankrijk binnen zeer ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1