lltafscle Courant. Oe wsg iangs de dui«en is Een GOED JONCENSBOEK is sen PREIIIG Sint Nicolaas-geschenk le Eoning der Mensehenredders Radlo-N.oekje 1EU1LLETON. De grijze Dame. Vriidag 2 December. 1927 No. 284 Hondera Negen en Twint^ste Taargang. Men schrijft ons: In de vergadering van Provinciate Staten werd bii de behandeling van de begrooting voor 1928 o.a. door den heer Ankersmit e. d. gevraagd, of bet in de naaste toekomst moge- lijk zou zijn, dat uit de provinciate middelen steun zou worden verleend voor de verbete rinn van wegen, welke niet op bet Wegenplan voorkomen en die toch naar bijna leders op- vatting noodzakelijk verbeterd moeten wor- ^Het antwoord van Gedeputeerde Staten op deze vraag werd door den heer Hendrix ge- creven. Het luidde niet kortweg „ja' maar toch hoorden de Staten er een duidehjke be- vestiging in. Toen de heer' Thomassen dan ook mter- rumpeerde: „Ziezoo, die weg langs de duinen is binnen!" gaf hij blijkbaar uiting aan wat alle Stafenleden voelden. De gemeenten langs den dumkant moeten nu echter niet meenen, dat zij kunnen afwach- ten en stil zitten. Ze zullen moeten aan- pakken en zorgen, dat zij zoo gauw mogelijk met Ged. Staten tot overeenstemimng zijn ge- komen. Nu we het toch over wegen hebben. willen we hieraan toevoegen, da+ -uitcerde Hen drix moest terugnemen de ver leden jaar aan mevrouw Aukes gegeven toezeggmg, dat de provinciate wes: uit de Zaanstreek op den Riiksweg Haarlem—Alkmaar niet zou uit- monden te Limmen, maar tegenover den Bra- kersweg, indien de gemeente Castricum deze wilde moderniseeren. De onderhandelingen hierover hadden ech ter niet tot overeenstemming ook met omtrent een andere aansluiting. Inmiddels moest de aanvrage am tot onteigenin<r te komen, blijven wachten. ZOo waren reeds eenige maanden verloren gegaan. Meer tijd- verlies achten Ged. Staten met te verant woorden, waarom zij tot hun spijt mevrouw 'Aukes moesten teleurstelkn en terugkeeren tot hei oorspronkelijke denkbeeld, dat blijkens zijn schriftelijke vragen van ver leden jaar ook wordt voorgestaan door den heer Van de Vail. Gezien bet actief optreden van den burge- meester van Schoorl, baron Fridagh, mag verwacht worden, dat de duinstreekgemeenten in deze de noodige spoed zullen betrachten. De verbetering van dezen weg, waarvoor burgemeester Lommen van Castricum zicn reeds eerder interesseerde, mag tot de meest urgente zaken in deze streek worden geacht en de bevolking heeft alle redenen orn het Statenlid Thomassen uit Bussum dankbaar te zijn voor het work, dat in deze ook door hem werd verricht. Red. Alkm. Crt. Zaterdag 3 December. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12 352.Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 2.-4.— Filmmuzek. Aan sluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.Italiaansche les. 4.30—5.15 Fransche les 5.15—6.— Duitsohe les. 6.—7.15 Con cert door het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Het Bojaren-ensembk van het Russisch cabaret-gezelschap „De zwarte Adelaar." Russische muziek en zang. A. Di- moff, bariton. Mevr. Wolkowskaya, sopraan. Hr. Sokoloff, zanger. 7.15—7.45 Tumbouw- halfuurtje door den heer A. van der Pauw, chef Handels afd. K. L. M.: Luchttransport van tuinbouwproducten. 7.45 Politieberichten. 10 Persberichten. 8.10 V. A. R. A.-avond. St. Nicolaasviering voor jong en oud. Gem. programma. Bezoek van St. Nicolaas aan den Vara-s'udio. Strijk- ensemble der Arb. Gymnastiek ver. „Kracht en Vlugheid" te Utrecht. Het kinderkoor „De kkine Stem" te Utrecht (Dir. M. van Rhee- nen) zal ten gehoore brengen de St. Nicolaas- cantate van Bernard Zweers. Ghr. van Dam te Delft, has bariton. Na het vertrek van St. Nicolaas als proef aansluiting van het0s'V. Huis-cafe te Utrecht. Huizen 1850 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30 K. R. O. Concert door Trio Win- kels.-P. Lustenhouwer, piano. (Leider). 3 4K. R. O. Kinderuurtje door J. Suerink, icia muTder, Me]. Leeflang. 6.-7 K. R. O. Orgelconcert door M. j. IT. Denieneer Tilburg. 7.7.30 K. R. O. Cursus Hol- landsch door D. G. G. van Ringelestein. 7.308.K. R. O. R. K. Staalspartij door J. B. Vestern, redacteur van „Het Huisge- zin". 8.K. R. O. Operaconcert. Mevr. M. Bouwmeester, sopraan. Jo Immink, alt. Jules Moes, tenor. E. van der Ploeg, bariton. F. Boshart aan den vleugel. Spr. Pater H. J. de Greeve. S. J.: Meisjesbescherming. Daventry, 1600 M. 1.20—2.20 Dansmu- ziek. 2.35 Roeiwedstrijd Oxford-Cambridlge. 4.05 De militaire band. 6.35 Kinderuurtje. 6.15 Birthdaus. 6.20 R. Newell, bariton. I. Schlaen,viool. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Lilian Braitl waite, in kinder- imitaties en liedjes aan den piano. 7.20 Le- zing. 7.35 Mendelssohn's songs without words. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Oude favo rite's. Orkest en E. Marshall, bariton. 9.05 Speech van den Prins van Wales. 9.20 Nieuws. 9.35 Voorlezing door Alan Griff. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. 10.50 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris",1750 M. 10.50 11.Concert. 1'.502.10 Orkestconcert 5.055.55 Concert coor de Homonyme jazz. 8.5011.20 Dansmuziek. Orkest, jazzband, soMsten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcerh C. Crull, sopraan. L. Aramesco, tenor. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20 7.05 Le zing en en lessen. 7.20 „Eine Nacht in Venedig" operette van Joh. Strauss. 9.50 11.50 Dansmuziek en dansles van Waiter Charles. Hambug, 395 M. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Norag-week end bal. 10 5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8 35 Galaccncert gewijd aan den Betgischen d'ichter Emile Polak. Muziek en gediciiten voorlezing. 9.3510.35 Dansmuziek. P3*owljssiaal sslessras Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. ill De oudere dame begreep de zinspeling niet en verzonk in diep gepeins. Zij veronderstel- de, dat Agatha ontmoet en gedanst had met andere rijke Spanjaards, en dat zij haar klei- ne vinger slechts behoefde op te steken om een van hen te krijgen. Haar houding tegen over haar dochter was die van een oud strij- der, die zijn best gedaan beeft in een vervlo- gen tijd en nu verstandig genoeg is om het dieper inzicht en de meerdere kennis bij de moderne wijze van oorlogvoeren, te erken- nen en zeer tevreden is met een klein comman do in de achterhoede. Om de vergelijking door te voeren, maak- te zij nu uit deze voorloopige verkenning op, dat de jongere en bekwamere generaal aan het front op het punt stond zijn plan van aanval te veranderen. Inderdaad was zij niet binnengekomen om zich te warmen, maar om inlichtingen in te winnen. „Mrs. Harrington schijnt erg op Luke ge- steld", zeide Agatha achter haar haar. „Ja", antwoordde mrs. Ingham-Baker, voorzichtig voortrukkend, „buitenge- woon! Die arme Fitz loopt hard leans ont- erfd te worden." „Fitz heeft voor zichzelf te zorgen", meen- UIT BEVERWIJK. Zondag 11 December a.s. hoopt de afdee- ling der Vereeniging voor Vrijzinnig Her- vormden haar nieuw kerkgebouw in gebruik te nemen. Ds. Weslmeijse van Drachten zal voor die gelegenheid1 cle openingsredie uitspre- ken. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dlinsdag 29 November, 's avonds half acht, hield de afdeeling der Bijzondere Vrijwillige Landslorm haar gewone jaarvergadering in het cafe van den heer J. dfe Boer, tot het uit- reiken der prijzen, gewonnen met net schie- ten, terwijl tevens cp de agenda vermeld stond de herdenking van her 10-jarig be- staan en bespreking tot het verkrijgen van een afdieelingsvaanoel. Burgemeester Slot, voorzitter der plaatse- lij'ke afdeeling, opcode met een wetkom, waar- na door den heer Volders, secretaris der Ge- westelijke Ccmmissie, uiteengezet werd, dat het in de bedoeling ligt, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Instituut, een Nationalen Landdag te houden in September 1928 te 's-Gravenjiage. Met algemeene stemmen werd besloten med^e te helpen tot het doen slagen dezer Landdag. De onkosten, welke hieraan ver- bonden zijn, zullen 4 per lid bedragen, waarvoor men vrije been- en terugreis en°een lunchpakket bekomt, zocdat de r)nkosten ge- ring zijn, gezien ook het lunchpakket, hetwelk vold'oende inhoudt, zoodat men geen overlio- dige kosten meer behoeft te maken wat be- t1 eft de versterking van den inwendi'Ten mensch. Besloten, werd ter bestrijding der onkos ten, en reiskas te vormen van vrijwillige bij- ciragen onder de leden, met een minimum van 25 cent per (maand. fer voorbereiding" diet" werkzaamheden werd een commissie be- noemd van 8 personen, waarvan 3 uit het bestuur en 5 toegevoegd uit de leden. Bij de bespreking van een eigen afdeelings- vaandel werd door den heer Volders naar vcren gebracht dat het niet zoozaer de bedo hng was van een vaandel, maar dat het ook kon zijn een schild, bander of vlag, met het wapen der gemeente er in. -l^e voorzitter voelde meer voor een vaandel in deze en zou gaarne zien dat het ontwerpen in deze cpgedragen werd aan enkele meis- jes. Alzoo werd besloten. Vervolgens werd overgegaan tot het uit- reiken der schietprijzen. Geschoten was in 2 klassen, waarvan in de'ls-te klasse de he: A. de Beer den len prijs bekwam met 458 p.; 2e pr. de heer K. Timmerman met 448 p.: 3e pr. de heer P. Boeijer met 439 p.4e pr. de Ireer G. Ven met 437 p.; 5e pr. de heer P. de riarbgh met 435 p., terwijl in de 2e klasse de heer C. Kosteldjk den len prijs bekwam met 441 p.; 2e pr. de heer G. Glas Jz. met 438 de de jonge dame. „Zeide zij nog iets tegen u, toen ik naar bed was? Daarom ging ik we~ p.3e pr de heer J. Kouwen Hz. met 428 p. r De voorzitter feliciteerde de prijswinners I met deb ehaalde resultaten, waarna door den heer Oolders een bijzonder woord van dank werd gebracht aan bestuur en leden j voor de bijdragen tot het doen slagen van J dten gehouden Landdag te Alkmaar, terwijl tevens nog door spr. naar voren werd ge-1 bracbt, dat het in de bedoeling ligt om tot oprichting te geraken van een bereden land- stormcorps, Men moet daarvoor bij het korps veld-artillerie gediend hebben en in het bezit zijn van een eigen paard, wil men hiervoor in aanmerking komen. Ten slotte werd door spr. nog een opwek- kend woord gesproken om alien als een man de propaganda ter hand.te nemen, om c czc landstonn zoo groot mogelijk te maken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met een worod van dank de ver gadering. Ahlier is overleden, in den ouderdom van 91 jaar, Jan IJfs, die als oudste inwoner in deze gemeente stond1 ingeschreven. UIT EG MONO AAN ZEE. Tot directeur der Prins Hendrikstichting alhier is benoemd de heer J. H. v. d. Berg te Bussem, tot op heden werkzaam aan de Scheepvaartmaatschappij Ndbrd te Amster dam. UIT ST. PANCRAS. Vergadering van de IJsfcoercnvereeniging te St. Pancras op Woensdag 3(0 Nov. in het lokaal van den heer Gerritsen, onder leiding van den heer Hoogland. Wederom, zeide deze, staan wij voor den aanvang van het winterseizoen. Laten we ho- pen, dat de maatregelen om het ijs open te houden, dit jaar eons in toepassing moeten worden gebracht; immer zonder noodzakelijk- heid dezer maatregelen, levert voor ons het seizoen bijna zeker een financieele strop. Hierna werden de notulen gelezen, waarna de rekening over 1927 vol gde. Onivangst met inbegrip saldo 1926 469.0<25, uitgaven 438.92s, kassaldo 30.10, on de spaarbank 599.02, vooruitgang over 1927 314.81s. Goedkeuring der rekening volgde. Bestuursverkiezing. Aftredend de heereu Jb. de Vries en K. Roos, welke beide werden lierkozen. De contributie werd vastgesteld op 0 50 per wagon en 3 cent per hoop uien. Besloten werd met den zelfden schipper van het vorige jaar een contract aan te gaan voor het openhouden van het vaarv/ater naar Langendijk op dezelfde voorwaarden. Naar aanleiding van dit besluit is de func- tie van bod.e overbodig geworden, waarom bet bestuur, hoewel met schroom, voorstelde de bode eervol ontslag te verleenen. Door het eere-lid ,de heer Kloosterboer, werden eenige waardeerende woorden ge- richt, waarop een applaus volgde. Na rondvraag, volgde verloting. UIT ST. PANCRAS (Zuideinde). Vergadering van de IJsboeierver. „Het Zuideinde" op Maandag 28 Nov. in het lokaal van den heer J. Beers, onder leiding van den heer Tamis. Een kort, zakelijk woord ter opening, waar na het presentiegeld voor dezen avond werd vastgesteld op 0.25. De rekening van den penningsmeester over 1927 gaf aan een ujtgaaf van 88.313, ont- vangst met inbegrip'saldo 1926 167.83, saldo 19927 79.515. Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Bij acclamatie werd de aftredende voorzit ter herkozen. Aanleg van den b-oeier en salaris van den bode bleven bij het oude, evenals de contri butieregeling 0.25 per jaar en 0.10 per wagon stapelgroenten). Besloten werd voor elke wagon kool een man te- geven om het ijis open te maken. Op voorstel van den heer Verdui-n zullen eenige jaren achtereen 5 bijlen worden aan- geschaft ter voorziening in een tekort aan materiaal. Na rondvraag, de gebruikelijke verloting, waarbij de heer'P. Madderom winner werd auanoonnonnnnnnnannoonnonnonnnnuuLJuunnuuuuunDnnannnnnnnnDuuiJU KOOPT DAAROM: door TJEERD ADEMA, met illustraties van POL DOM. Uilgave GEBR. KLUITMAN. Verkrijgbaar in den Boekhandel der N.V. Boek- en Handelsdrukkerij t=i v.h. HERKs. COSTER Z0ON, Voordam C 9, Alkmaar. w Gebonden in fraaien pi*achiband f 3.50. Eenige uittreksels uit vele persbeoordeeliugen Een boek, dat wij gelui aanbevelen. Alle Hollandsche prettige vertelling krijgen. krachtig voor onze jon- Middelburgsche Crt. jongens zouden deze onder oogen moeten Ooesche Crt Het spreekt van zelf, dat de vrienden nog heel wat anders uitvoeren dan praten met D. R. Ze beleven allerlei grappige avonturen, heel smakelijk verteld. Heldersche Crt De schrijver heeft werkelijk iets nieuws gemaakt van het oude thema. 'n Hoogst in- teressant boek. Het Centrum. Onze jongens van 1016 jaar zullen meer dan genieten van dit voortreffelijke boek. Haagsche Crt. van de „krentenibol". UIT CASTRICUM Naar ons wordt medegedeeld is door Bur- gemeester en Wethouders aan den raad een voorstel gedaan de opcenten op de perse neele belasting met ingang van 1 Januari 1928 van 50 op 60 te brengen. In ontworpen begrootingen van gas en electrischbedrijf is een verlaging van en kele tarieven opgenomen. Naar we vernemen is door Ged. Staten machtiging verleend tot het verhuren van de rijwielbergplaats en het cafe „Ameria" aan het strand alhier, aan de tegenwoordige ex- ploitanten voor het seizoen 1928. Nadien zal voor zoover bekend, door dat college geen ge legenheid meer gegeven worden die inrich Irs. Ingham-Baker gluurde naar de deur en trok haar kamerjapon d-icJiter om zich been. ,,Wel", begon zij met groote woordenrijk- heid, „natuurlijk zeide ik wat een aardig man Luke was, zoo flink en eenvoudig en zoo al meer. En zij was het volkomen met mij eens. Ik zei, dat hij toch nog wel vooruit zou ko men, en haar tensiotte geen sohande zou aandoen na al haar goedheid." „Wat bedoelde u daarmede?" vroeg Aga tha. „Ik weet het niet, lieve, maar ik zei het. En zij zei, dat zij dit hoopte. Toen vroeg ik haar of zij wist, hoeveel zijn loon of salaris of hoe zij het ook noemen, bedroeg, en wat zijn vooruitzichten waren. Zij zeide niets van zijn salaris te weten, maar dat zijn vooruit zichten een heel andere zaak waren. Ik deed, alsof ik niet begreep, wat zij meende. Toen zuchtte zij even en zei, dat men niet kon ver- wachten altijd te blijven lev-en. Ik zeide dat ik wel zou willen, dat dit met sommige men- schen wel het geval was, en toen lachte zij heel kluchtig." „Het schijnt, dat ge het niet heel goed ge daan hebt", merkte de jongere en meer weten- schappelijke strijdster bedaard op. „0, maar het was alles in orde, Agatha lief. Ik begrijp haar zoo goed. En ik zeide, dat ik er van overtuigd was, dat Luke ver- diende, al wat hij zou krijgendat het na- tuurlijk met Fitz anders was, omdat zijn leven kant en klaar voor hem ligt En zij zeide, dat ik volkomen gelijk had." Het verslag was ten einde en Agatha zat eenige oogenblikken met den borstel op haar schoot, in het vuur te staren met de diepzin nige bedachtzaambeid van een kalm krijgs- kundige. „lk weet zeker, dat hij van je getroffen was" zeide de moeder met vuur. Bij slot van rekening was zij slechts ge- schikt voor een heel klein commando, heel ver in de achterhoede. Zij zag niets van het eigenaardig licht in Agatha's oogen. „Denkt u dat?" zeide het meisje droomerig. „Ik ben er zeker van." Agatha begon weer met het borstelen van haar haar. „Waarom denkt u dat?" vroeg zij; van achter haar kronkelende haardos. „Hij heeft zijn oogen niet van je af ge houden, toen je den graaf accompagneerde." Piotseling stond het meisje op en ging naar haar toilettafel. De kaarsen waren ontstoken, aan iederen kant van den spiegel een. Agatha zag, dat haar moed-er nog in be wondering voor haar pantoffels was. Toen keek zij naar de weerkaatsirag van haar eigen gelaat, waar- langs het glanzende haar recht neerviel over haar schouders. Zij keek lang en verwonderd, als zoeht zij iets in de liefelijke weerspiege- ling. „Zeide zij nog niets over Fitz?" vroeg zij eensklaps, klaarblijkelijk wenschend van onderwerp te veranderen, wat mrs. Ingham- Baker niet poogde te begrijpen. Zij was geen slimme vrouw. „N-iets." Agatha kwam terug en ging weer zitten. Onze jongens boelc vinden. zullen het een schitterend N. Hoornsche Crt. Het brengt de heldenfiguur niet slechtt nader tot onze jongens, het is in menig op- zicht ook leerzaam, zoodat we het gaarne een aanbeveling meegeven. De Maasbode. 'a Vlot geschreven jongensboek, dat z'n weg naar de boekenkasten onzer jongens spoedig moge vinden. De Boekzaal der G. W. Een boek van volharding, moed en zelf- opoffering. N. Rott. Crt. Zooals de schrijver het voile licht doet vallen op den ouden held der zee is ons bui- tengewoon sympathiek. Deventer Dagbl. Het is spannig, ouderen gelezen. een jongensboek geworden vol vol geest, maar dat ook door de met evenveel genoegen zal worden Rotterd. Nieuwsbl. papier, klei en karton het geschikste. Het werk komt het teekenonderwijs, het onderwijj in Vad. geschiedenis en aardrijkskunde ten goede. Verschillende voorwerpen werden getoond, welke door de kinderen waren vervaardigd. Daarna hield de heer W. C. van Setten van der Meer, hoofd der school, eene bespre king over „De Volkenbond- en de school". Spr. toonde aan, dat ook hierin voor den on- derwijzer een uitgebreid arbeidsveld ligt. Uit tal van voorbeelden kan de leerlingen duide- lijk worden gemaakt, dat alle menschen het- zelfde zijn, in alle landen kunst wordt bevor- derd, dat een vreemd-eling met eenigszins af- wijkende klecding niet aan de spotzucht mag worden blootgesteld. Zoodoende kan v/orden getracht een verbroedering in te werken. Ook van een directe beperking van oorlogsgevaar kan de leerling wel iets worden bij gebracht. Als vergeljjik kan worden gesteld twee jon gens, die aan het vechten zijn; zou het niet beter zijn bijv. alvorens men gaat vechten den onderwijzer om bemiddeling te vragen Onze school tracht bij leerlingen de een- voudigste b-egrippen te verkrijgen, om er later een eigen meening op na te houden. Vervolgens werden door de beeren A de Vries en G. Plevier nog enkele vragen ge steld, betreffende het afwijzcn van leerlingen van vervolgonderwijs en het uiireiken van ge- tuigschriften aan leerlingen, die de school hebben verlaten, welke door het hoofn del school werden beantwoord. UIT HOORN. De beer J. van der Leek, cand. voor den H. D. bij de Geref. kerken, alhier, is b-eroe- pen tot predikant bij dergelijke gemeente tf Ottoland. UIT KENNEMERLAND. Aan de veilingen is wernig nieuws. De vcrsi heeft weer afgedaan en de korte duui is oorzaak geweesi, dat alles weer zijn ge- wonen gang gaat. Tcch heeft de vorst hare sporen nagelatcn, want andijvie en bloem kool wordt weinig meer aangevo-erd. Aangelokt door de hooge prijzen der vo rige week, was de aanvoer van boerenkooi rrij groot, doch de aanvoerders hadden een strop, daar de prijs pl.m. 1/3 lager was dan ae \orige week. Andijvie werd in afwijkende partijen aangevoerd en alleen lste soort kon den prijs handhaven. Peen werd in onbeduidende partijtjes aan gevoerd en tegen hooge prijzen afgenomen. Prei is duur, het vorstlooze weer kon wei nig verandering in de stemming brengen; zelfs bij het afgaan der markt liep de prijs nog omhoog. De aanvoer van spruiten liep op, doch de kwaliteit gaat er niet op vooruit, wat nog wel eenige dagen kan aanhouden, daar de partijen van elders nog niet worden aange voerd en de mooie spruiten uit de tuinen zijn tingen te exploiteeren. Verwacht wordt zeker dat met het seizoen 1929 andere inrichtingen daar ter plaatsen zullen zijn verrezen Bovendien bestaat de mogelijkheid dat op het terrein van de vocrmalige boerderij Johanna- shoff aan den Zeeweg een ververschinghuis zal worden gebouwd. UIT SCHOORL. Bij de op 15 November 1927 gehouden ver- ki-ezing van twee leden van Bestuur van de Vereeniging van Polders en Oningepolderde landen onder Schoorl en Petten, vanwege de oningepoklerck landen werden herbenoemd de heeren H. P. van Lienen en Jn. Kaag. UIT OUDORP. De dienstplichtige A. F. Boersen, uit deze gemeente, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. UIT URSEM. Dinsdagavond had in de oude kerk het verbandwcdstrijdschietcn van den Vrijwiili- gen Landstorm plaats. Er waren 13 deelne- rners. De uitslag was als volgt: P. J. Oude- jans 96; P. v. d. Lee 96; P. N-ooy 95; C. Schaap 94; G. Hoogewerf 94-; C. Kopp^s 92; Th. v. d. Lee 91B. Mak 91Th. Koning 90; J. Tessel 89; J.. Schaap 89; J. Mulder 87 en B. Bakker 78. Daar na af loop van den verbanwedstrij-d steeds de prijsuitdeeling plaats heeft van den plaatsdijken wedstrijd, kon dit jaar daaraan g^en gevolg worden ge geven, daar geen bericht uit Alkmaar was in- geko-men. Zeer waarschijnlijk zullen de prij zen nog op een nader te bepalen avond wor den uitgereikt. UIT SCHERMERHCRN. Dinsdag 29 Nov. werd aan de Openb school een ouderavond gehouden, welke vrij druk bezocht was. De onderwijzer, de heer R. Schreud-er, hield eene inleiding over „Het Nut van Han- denarbeid" aan de school. Spr. maakte duid-e- lijk,dat handenarbeid het kind tot ontwikke- ling brengt, dat het waardeering krijgt voor eigen arbeid en voor den arbeid van anderen. Help dit doel te bereiken door een school te vragen waar dit wordt geleerd. In de 16de t eeuw werd reeds aangedrongen op evenredige onhvikkeling naar lichaam en geest. Later werd gymnastiek ingevoerd om lichamelijke kracht te geven; d-e vrije- en ordeoefeningen zijn nuttig, maar niet voldoende, een afdoend midd-el noemden de grootsie opv-oedkundigen van den nieuwen tijd de handenarbeid. In elk- kind zijn twee foegeerten, n.l. leergierigheid en de lust om bezig te zijn. Hiervan is het spel de natuurlijke uiting, het kind wil iets nuttigs doen. Boeken en pennen kunnen geen bevredi- ging geven. Waarom handenarbeid op school moet worden geleerd, omdat in het huishou- aen dikwijls wordt gezegd: kind, wat maak je een rommel. Kinderarbeid komt dikwijls net geheele ten goede. Op de lagere school is handenarbeid met „En u weet heel zeker, dat zij precies zei, wat u mij verteld hebt, over niet te verwachten altijd te blijven leven." „Heel zelser." lo-en volgde een lang stilzwijgen. Op straat, onder de ramen, k1onk- het ratelend geluid van een vooi-'bijgaand rij'tuig, door de nachtelijke stilte. Buiten op den schoor- steen, die met Agatha's kamer in verbinding stond, was waarschijnlijk een windvanger werd van tijd tot tijd een zacht gekreun ge- -hcord, blijkbaar van den haard komend. Agatha leunde voorover met haar kin op haar beide handen, haar ellebogen op haar knieen. Haar haar hing bijna tot op den grond, Peinzend staarde zij in de kolen. De oudste krijgskundige wachtte in eerbiedig zwijgen. „Veronderstel zei het meisje eensklaps en hield toen op. „Ja, beveling." „Veronderstel, dat wij de uitnoodiging van de Daneford's aannemen?" ,,0-m naar Malta te gaan?" „Ja, om naar Malta te gaan." Eenigszins verbijsterend, afgemat, verviel mrs. Ingham-Baker in een verlegen mijme- ring. Deze moderne strijd was zoo irtgewik- keld. De jongere krijgskundige scheen geen antwoord op haar veronderstell-ing te verwach ten. Zij ging zoo volkomen op, in het volgen van den loop van haar eigen gedachten, als of zij alleen in de kamer geweest was. „De reis", zeide zij, „zou een aangename afwisseling zijn, als wij een goede boot uit- pikten." Mrs. Ingham-Baker dacbt een oo^enbbk na. „Wij zouden op de „Croonah" kunnen gaan, met Luke", merkte zij toen schuchter op. „Ja-a". En even daarna stond mrs. Ingham-Baker op en wenschte haar dochter goeden nacht. Agatha bl-eef in den lagen stoel voor 'het vuur zitten. Haar gezicht rustte op haar beide handen, en wie kan zeggen wat er al niet in haar hoofd omging? Want de gedachten der jeugd zijn heel vlug. Zij zijn verschillend van de gedachten der rijpheid, voorzoover zij hoo- ger stijgen in geluk en dieper afdalen in el- lende. Agatha Ingham-Baker wist, dat zij haar eigen leven had te maken, met niets dhn de domme, hartelijke hulp die haar moeder haar geven kon. Zij had ondekt, dat de we- reld niet kan stilstaan om de geslagenen te helpen, of om de hand te reiken aan de ge- vallenen, maar dat zij altijd tijd heeft om te kruipen en plaats te maken voor hen, die sue- ces hebben. Andere meisjes hadden succes gehad. Waarom niet zij?" En als en a'ls Den volgenden morgen aan't ontbijf nam mrs. Ingham-Baker een gelegenheid waar om mrs. Harrington te vragen, of zij Malta kende. Malta", antwoordde de grijze dame, „is een soort van „Nursery India". Ik heb meis jes gekend die op Malta getrouwd zijn, maar ik heb er meer gekend, die genoodzaakt waren naar Indie te gaan." „Dat is juist, waar ik bang voor ben", antwoordde mrs. Ingham-Baker. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5