llkiiiruli Conrant. 6mi tudvwi'n Tijdschriften Binneniand Vrudaar 2 Oeeember. Honderd negen en fwintipfe Jaargang, Staclsni@i&w9 EEN DRUKPERS-DeLICT Naar aanleding van een artikel, in den loop van dit jaar m het Noord-Ho-il. Dagblad opgenomen, en waardoor de heer G. Smite )e Heiloo zich beleedigd gevoeldie, had deze een klacht bij de justitie ingediend. Vervolgd is toen niet de hoofdredacteur die verantwoordelijk voor den redactioneelen inhoud van het blad is maar de directeur- uitgever, de heer Hamersfeld. Deze is de vcrige maand vrijgesproken en het Ncord-HoU. Dagblad hieeft daaarover zijn voldoening uitgesproken en op-gemerkt hoe onjuist het stand-punt der justitie ge weest is, die niet den hoofdredacteur, maar den directeur-uitgever ter zake van cen pers- delict vervolgdfe. Ook het Ned. Juristenblad heeft aan deze kwestie een beschouwin-g gewijd. Het blad betoogt, dat dfe verantwoordelijkheid van den uitgever zich slechts aansluit bij dsn feite- l'ijken toestand in het dagbladbedrij-f, omdat de uitgever den inhoud van zijn orgaan nisi kan kennen en dit bovendien ongewenscbt is. omdat zij den uitgever er toe zou brengen censor te worden over het redactioneel dee van het blad-. Het verloop dezer zaak heeft de aanklager den heer Smits te Heiloo, den indruk gege ven, dat zijn klacht door het dagvaarden van den verkeerden beklaagde niet tot het resul taat geleid heeft, dat hij er van verwacht had Hij deelt ons mede, dat hij zich, na zeker- heid te hebben verkregen, dat de Officier van Justitie geen term-en aanwezig achtte, na uiitspraak in deze zaak appel aan te teeke- tien, tot den Minister van Justitie gewend heeft. Hij heeft den Minister nied-egedeeld dat zijn klacht ging tegen de reda-ctie van het Noord-Holl. Dagblad en dat men z. i. ten onrechte den directeur had vervolgo. Bij het overleggen van all-e bescheiden heeft de heer Smite den Minister medeg deeld, dat zijn rechts-gevoel niet bevredigd was en den Minister verzocht alsn-og een stra-fvervolging tegen den hoofdirediact-eur la-ten instellen. In antwoord hi-erop heeft hij thans het volgfendte schrijven van den Officier van Justitie te Alkmaar ontvangen: Namen-s Zijne Excellence den Minister van Justitie dteel ik U mede, dat in ver- band met Uw des-betreffend v-erzoek alsnog een strafvervolging zal word-en ingesteld tegen dsn red>acteur van „Ons Blad". Hieruit blijlct, da-t deze kwestie waarschijn ijk weldra o-pnieuw voor de Arrondisse- ments-R-echtbank liter ter stede behandeld zal warden. HET 20STE SINT-NICOLAASFEE-ST VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De Co-mmissie voor het St. Nicolaasfeest /oor de openbare s-cholen bericht ons, dat de intocht van St. Nicolaas zal plaats hebben op Zaterdag, dus morgenmiddag, om half twee. Op dat uur arriv-eert de Sint met zijn zwarten knecht per Stoomboot „Nieuwediep" van de N.V. „Esona" aan de Bierkade. De beide laagste klassen der verschillende scholen, ruim 700 kinderen, zullen den lang verwacht-en „goeden Bisschop" aan de Voor- meer zien voorbijvaren. Na de aankomst for meert de stoet zich bij de Turfmarktbrug en trekt langs Limmerhoek en Laat d-e stad in Door de Boterstraat, Lan-gestraat, Hoog- straat en Nieuwesloot wordt de Harmonic dan bereikt. De com-missie mag zeker wel een beroep doen op het publiek om voor de kleuters wat ruimte te lat-en, gedurende dezen tocht. In de Harmonie zullen de kin-deren, op de gebruikelijke wijze worden onthaald, ter wijl een vertooning van d-e poppenkast ben -pretti-g zal bezig houden. Tot slot volgt dan de uitdeeling der za-k- ken met ges-chenken enz. Het feest zal om ruim vijf u-ur geeindigd zijn. De plaats waar de kinderen afgehaald kunnen worden zal morgen in deze courant worden bekend g-emaakt. Van ganscher harte hoopt de commissi dat het weer zal med-ewerken o-m ook dit 20ste feest schitterend te doen slagen tot voldoening ook van alien die door hun bij- dragen dit feest mcgelijk maakten. Voor de d-erde en vierde klas-se zal Woens dag 7 Dec., van half twee tot half vier en van vier tot zes uur een bioscoopvoorstel- ling worden gegeven in het Alkmaarsch Bioscooptheater, waarbij de gebruikelijke tractatie natuurlijk niet zal ontbreken, terwijl voor de drie hoogst-e klassen een tooneel- voorste-lling op 16 Dec. in voorbereiding is. Ten slotte herinnert de commissie de stad- genooten, die, ondanks den ijver barer collec- tan-ten, de door hen toegedacht-e bijdragen niet hebben kunnen afdragen, er aan, dat het adres van den p-enningmeester is: de heer J. Blokker, Lamoraalstraat 2. UITTREKSEL UIT HET JAARVERSLAG OVER 1926 VAN HET BUREAU VOOR ARBEIDERSRECHT. Instelling van den Alkm. Best. Bond. Men verzoekt ons opnanie van het volgen- de: Door het Bureau werden in 1926 in totaal 318 a-dviezen gegeven, waarvan 211 als za- ken werden behandeld. Hiervan 22 voor den kantonrechter, waar er 19 van werden ge- wonn-en. Door toegeving van den werkgever werden 6 gevallen teruggenomen, van de overige 169 zaken hadd-en 143 een gunstig verloop. Voor 32 werknemers w-erd een bedrag van 893.50 verkregen, hun toegekend wegens het van d-e zijde der werkgevers niet in acht ncmen van den opzegtermijn, loon inhouding enz. Van de 120 door het Bureau verzonden belas-ting-bezwaarbeschrift-en hadden 101 sucees, wat voor deze 101 personen een belas- tingvermindering van 1283.60 per jaar bracht. Van de 9 ongevallen-wetzaken hadden eveneens 7 succes en dit bracht aan de betrok- ken personen een tneerdere rente van 359.50, In het geheel werden fn I9Z0 mo uezoe- ken aan het Bureau gebracht. Door het Bureau werden 387 geschreven stuk-ken verz-o-nden, onivangen werden 201 Verd-eeld over de organisaties werden de advi-ezen verstrekt aan leden van den Cen-tr. Nederl. Amibt-enaarsbond 6, Centr. Bouw-Ar- beidersbond 25, Ned. Ver. van Fabrieksarbei- ders 23, Hand-els- en Ka-ntoorbediend-en 3, Alg. Nederl. Metaal-b-ewerkersbond- 21, Meu- belmak-ers 8, Ned-erl. Schildersgezellenb-ond 25, Nederl. Sigarenm. en Tabakbew.bond 39, Nederl. V-er. van Spoor- en Tramwegpers. 41, A'gem. Nederl. Typ-ograf-enbond 22, Nederl, Bond v. Werkl. in openbare diensten 27, Centr. Bond van Transportarb. 47, R. K. Transportarb.bond 4, R. K. Bouwarbeiders- bon 2, R. K. Typogra-fenbon-d 3, Prot. Schil- dersgezellenbo-nd 2, Federatie van Sigaren- makers 3 en ongeorganiseerden 17, in totaal 318. Verd-er komit in het verslag de indeeling der behandeldie zaken en adviezen van de verschillende onderwerpen voor. O-ok wordt het gemeente-bestuur dank ge bracht voor de verbeterde huisvesting, n.l. het gebouw d-er ou-de Leeszaal in de Doelestraat, terwijl ook een woord van dank en waardee- ring wordt gebracht aan mr. Offers, die bijna vanaf de opri-chting van het Bureau aavi- seur is geweest en in Maart 1926 zijn advi- seurss-chap heeft neergel-egd in verband met zijn b-enoeming tot agent der Nederlandsche Bank. De am-btenaar beslu-it met zijn voldoe ning er over uit te spreken, dat het Bureau in net leven der rechtskundige en anderen bijstand behoevende arbeiders zoo'n groote plaats heeft verworven. AANRIJDING. Gistermi-d'dag omstreeks drie uur werd een knecht van de firma de Gruijter, toen hij voor een pa-ard en wagen met zijn rijwiel mo-est uit- wijken door een motor aangereden, bestuurd door den heer H. G. De fiets werd geh-eel vernield, terwijl de motor b-escha-diigd werd. De fietser, -de m-otorrijder en diens duo- passagier kwam-en er met lichte verwondin- gen af. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en and-ere voertuigen te 4.15 uur licht op. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Het Gem-eente Bureau voor Beroepskeuze zal op Maandagavon-d 5 December gesloten zijn. GES-LAAGD. Op het te Amsterdam gehouden examen behaald-e o-nze stadgeno-ot, de heer A. Bo-os- man, het diploma makelaardij. KORTSLUITING IN EEN AUT-O. Hedeninorgen omstreeks tien uur ontstond een begin van brand in een Ford-auto van den heer Vries uit Buitenveldert. De wagen was gestald in de stalhouderij naast cafe Wilken op den Dijk en de oorzaak van den brand- was kortsluitin-g door een accu, die den da-g t-e voren vernieuwd was.Door middel van 'n brandbluschapparaat uit het cafe werd het brandje spoedig gebluscht, zoodat, toen de politic ter plaatee met een bluscha-pparaat v-erscheen, men den brand reeds gedoofd had- Door het vlug in-grijpen bekwam het Fordje slechts weinig schade. RECTIFICATIE. In ons Mad van gisteravend werd on-der 't opsc-hrift „RECHTSZAI<EN" van tie ge houden zitting d-er Arrond-issemenlsrecht- bank te Alkmaar van 29 Nov. o.m. vermeld: „Verdu-istering in dienstbetrekking" Hierin wordt gezegd, dat de 35-jarige reizig-er J P. T., in dienstbetrekking bij de Fa. Meijboom te Alkmaarenz. Dit is n i e t de Fa. Meiboom te Alkmaar, doch de Fa. Mei- boom te Amsterdam. NUTSSPAARBANK. Alkmaar. Maandoverzicht. (November). In d-en loop der maand No vember werd op de spaarbank- bo-e-kjes ingelegd110.350.23 en terugbetaald71.585.63 derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 39.764.-60 In het tij-dvak 1 Januari1 December '27 werd in het geheel ingelegd 1.063.268.80 en terugbetaald 908.003.07, alzoo meer in gelegd dan terugbetaald 155.265.73, waar- door per 1 December een bedrag van 1.671.407.61 aan de inleggers verschuldigd was. Het aan-al in den loop der maand nieuw uitgegeven boekjes bed-raagt 97, het aantal ingetrokken boekjes 30. In het tijdvak 1 Januari—1 December 1927 werden in het geheel 852 nieuwe boekjes uit- gereikt en 288 ingetrokken, waardoor het aantal in c-m:oop zijn-de boekjes klom van 3936 met 564 lot 4500. In de spaarbusjes, waarvan er thans 660 in omloop zijn, werd van 1 Januari1 De cember een bedrag van 16.522.96 bespaard. PREDIKBEURTEN, 4 December 1927. Groote kerk, 10 uur, Ds. Hak. Consistoriekamer Woeosdagavon'd, 7 uur, Ds. Hak. Kapel, half elf, Ds. Baar. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Evangelisch-Luthersche kerk, 10.30 uur, Ds. Makkin-k. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Gere)or meer de kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Voorbereiding H. Avondmaal. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer, Zond. 11. Collecte Th-eol. Fac. siteit. Rem. Ger. Gem., half elf, Houtgast. Ned. Herv. Evang. „Eoojt den Heer", Ka pel Karel de Grootelaan 9, 10 uur, de heer H. Stavenga; 11.30 uur Zondagsschool; 6.30 uur verschillende'sprekers. Hersteld Ap?sfolisch-e G'emeente, Tous- aintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensc't ayond 8 uur dienst Tuinzaal Harmonie, Vereen. Calvijn, Don- derda-g 8 Dec. a.s. des avon-ds 7 uur, Ds. Bieshaar van Den Haag. UIT DE OM-GEVINO. Herv. Gemeenten. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom (doop). Heidelb. Cat. Vrije Univer- Ds. L. B. Ned. Rechtz. rrerv. E. V. Mamnatha, 10 uur, Ds. v. d. Hoeven van Enkhuizen. HEILO'O, avond 7 uur, Ds. Eilerts ce Haan. HENSB-ROEK, 9.30 ur, D-s. Rijkx. OTER-LEEK, geen dlienst. O'UDORP, 10 uur, Ds. Groot. OBDAM, geeni dienst. STOMPETOREN, 10 uur, Ds. Heep. URSEM, 10 uur, Ds. Homan. WOGNUM, 9.30 uur, Ds. Kruizinga. WARMENHUIZEN, avond 6.30 uur. Ds. Hornstra. ZUIDSCHERMER, 10 uur, Ds. Verwaal van Alkmaar. KOEDIJK, 's av. 7 uur, Da. Haum-ersen. Onderwerp: Heeft Jezus ons nog -iets te zeggen? EGMO-NDBINNEN, 10 uur, Ds. Spel- berg. EGM. a. d. HOEF, Dond. 8 Dec., 7 30 uur, Gcmeenteavond. Sprek-er Ds. Spelberg: „De Protestantsch-e Gem-eente". Verkiezing: o-udierling diaken, twee notab-elen. LEGER DES HEILS. Zon-dlag 4 D-ec. bezoekt brigadier H. Wat- tjes het korps Alkmaar tot het leiden der volgende zeer belangrijke samenkomsten. v.m. 7 uur bi-dstond. v.m. 10 uur Herligingsdienst. n.m. half 4 Verblijdingssamenkomst. n.m. half 8 Verlossingssamenkomst D-insdag 6 Dec.Soldatenmeeting. Do-nderdag 8 Dee. Lichtbeeldensamen komst n.m. 5 uur voor kinderen; n.m. 8 uur voor volwassenen. AANBESTEDING. Hedenmorgen om 10 uur werd ten kantore van die Nassau Garage", alhier aanbesteed den bouw van e-ene Garage ter cppervla-kte -van circa 550 M2., met bijkomende werken, ten beho-eve en voor rekening van de „Nassau- Garage", C. van Wijngaarden, Nassauplein, alhier. De inschrijv-ingen lui-den als volgt Verheijd-e Smit, Haareilm, 2700; G. Wild-ehoer, Schoorl, 21930; J. Houtenbos, Bergen, 19187; R. K. Koppen Zoon, Alkmaar, 19150; Joh. Hoskmap, Oterleek, 18980; Ramup Zoon, Bergen, f 18888; Dubbeld, Alkmaar, f 18800; P. J. Bot, Alk maar, f 18700; Joh. Apeldoorn, Alkmaar, 18387; Brouwer Glas, Heiloo, 18369; N.V. Joh. Verberne, Hoorn, 17983; T. Bot, Heerhugowaard, 17879; J. Huibers' Jr., Alkmaar, 17300; P. van Diepen, Bergen, 15935; Pronk &- Koomen, Lim-m-en, f 14387. De gunning is aan-gehouden. ERNSTIGE AANRIJDING. Hedenmid-dag omstreeks een uur had op de Hoeverkade een ernstige aanrijding plaats. De zes-ja-rige Rika Horn-burg, wonen-d-e aan de Hoeverkade, werd door een arbeider van de fabriek van de firma Hoogenstraaten, die met een vaartje de zich al-daar b-evindende brug afreed, aangereden. De aanrijding was van zoo'n ernstige aard, dat het meisje haar linkerbeen brak. Dr. Hoo-genboom, - lie in een naburigen win- kel opg-ebel-d werd verscheen spoedig ter plaatse en legde bet eerste verband, waarna m-e-n de patiente per auto naar het St. Elisa- bethzie-kenhuis vervoerde. De fietser was na de aanrijding door-g-e- red-en. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Herman Winters en Aartje G-eld-erblom. Karel Urs-em en Adriana G-eertruida Gorier. Roelof van Wezop en N-eeltje van Leij-en. Marinus van Dijk en Jannetje Jo-hanna Oond. GEBOREN Oen-e Hendrik, z. van Taede IJssels en Trijn-tje Cornelia Pomper. OVERLEDEN: Jacob Schollee, 74 jaar. Herbertus van Beusekom, 39 jaar. Antj-e Nieuwen- hu-izen, 90 jaar. RADIO'FONISCH WEERBERICHT, naar waa-rnemingen, verricht in d-en morgen van 2 December. Med-egedeeld door, het Kon. N-edcrl. Meteo-rol-ogisch Instrituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.7 te Stock holm. V-erwachting (geldig tot den avond van 3 December) Meest zwakke wind uit oostelijke richtin- gen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk droog weer, temperatuu-r om het vriespunt. SngeaEonden stukken (Biiiten veraniivv'o:aetijkheid van de Re- dactit. De opname in deze rubriek bewi/si geenszins dat de 'edadie er mede instemt.) Geachte Redactie, Vergun mij nog eenmaal h-et voorrecht in de gelegenheid te worden gesteld eene enkele ka-ntteekening te mogen maken op het laa-tste ingezonden stukje van „belanghebbend'e". Wanneer is voor hem nog niet d-uidelijk geno-eg ben geweest in mij-n-e verklaring, dat er voor een i-eder ij-s is te verkrijg-en aan de fabriek, dan richt is hderbij tot „belangh-eb- bende" en den beer Diesfeldt, wanneer deze laatste over zijn bocsheid heen is, de uitnoo- d-iging tot het bespreken vanhunn-e speciale wenscben. Indien d-eze menschen niet slechts bet ge- volg zijn van persoon-Iijke grieven j-egens den Alkmaarschen pachter of d-en bezorger in Bergen, dan wil .ik mijn-erzijds gaarne reeds bij voorbaat toezte-gging doen van mij-ne voile medewerking. Met dank voor de plaatsing, V OORTHUIJSEN. Mijnheer de Redaeteur. Het volgende anoniem schrij-v-en ontving ik hedfen naar aanleiding van mijtn ingezonden stukje over de Vereeniging „Het Mobilisati&- Kruis" ,,31/2 jaar heb ik zeker de grenzen b e- waakt, en in geval van oorl-og was ik waarschijnlijk gesneuveld, om jouw ei- gendoenmen (maar die zal je w-el niet heb ben) te tra-chten te behoeden voor vreemd geweld. Ja zeker ik heb van de mooiste ja- ren van mijn leven voor het vaderland ge geven, en ten kost-e van mijn betrekking, en stel een aandenken als mobilisatiekuTiis zeer op prijs. En mocht er ooit weer oorlog ko- men, dan ga jij en je heldhaftig soort er eerder aan, als je in de buurt van mijn sa- btijft voor kenners niet verborgen. Dit is de reden, waarom ge „hem" voor St. Nicolaas een groote doos Caravellis sigaretten moet geven. Maakt een keus alt onderstaande merken: FINE FLEUR (luxe doos), 50 stuks SPECIALS ((W5°0 in gedecoreerde blikken PRIME stroo-mondstgedec. blikken, 50 stuks FAVORITES in gedecoreerde blikken, 50 stuks 3 cts. sigaret V bel komt, dan de vijand, da-t verzeker ik je. Jij moet eens een paar jaartjes naar het vreemdelingenlegio-en in Noord-Afrika. Daar zou je van opfrisschen". Ik wil alleen even zeggen: laat men men schen als deze anon-ieme briefschrijver het m-obilisatiekruis geven. Met dank, Groot-Schermer. J. T. WIEDIJK. Mijnheer de Redaeteur. Zou u zoo go-ed vvillen zijn onderstaand stukje in uwe courant te wi-llen plaa-tsen? Naar aanleid-ing d-er ingezonden stukken over het lang-e wa-chten voor dsn spoorweg- overweg aan d-en Bergerweg, over het niet overhalen van de menschen aan dc Noorder- kade en het werkloozenvraagstuk zou ik zeg gen Als men eens een weg maakte vanaf de Zes Wielen tot de Spoorbrug en met mede werking van h-et Spoor een brug waar ook rijtuigen enz. overheen konden, dan den weg doo-rtre-kken tot d-en Bergerweg, dan had men niet meer te wachten voor de dichte bommels. D-e Friesche brug werd ontlast. Wan-neer er later de veemarkt kom-en moet is het tocli noodig. Wanneer het uitgevoerd werd door werkloozen was dat ook van de baan, dan ha-d men een productief werk en een gro-ofe verbetering. Dan-kend vo-o-r de plaatsing, Alkmaar, 1 December 1927. B „Pieterke, van '/z lutje wicht en n segebok", door T. K- E. de Haas Okken. Erven B. van der Ramp, Groningten. Mcvr. de HaasOkken, die ai zoo veel goede leduur gaf, die het leven en d-e karak- ters der Groningers, vooral van het Nooi- den, zoo juist weet te schildcren zooals zij het zelve heeft waargenomen en gekeno, heeft in het bovengenoemde thans van hare hand verschenen boek voor den zooveelsten keer bewezen, dat men den aard van een landstreek het allerbest kan we-ergeven in de taal die daar gesproken wordt. En d-e ver eeniging „Gron:ngen", die zich o. m. ten doel stelt de beoefening van het Groningsch te bevorderen, heeft een goed werk gedaan met de uitgifte van dit boek, v-ooral voor die Groningers die buiten de ncordelijkste pro- vincie van ons land wonen. Ooster en zijn vrouw hadden hun zoon versto-oten, toen die tegen hu-n zin was ge- huwd met een meisje, dat niet hun keuze was. Een paar jaar later, nadat de ionge oud-ers overleden waren, kwam het kind van dien zoon bij de grootouders. Een hard, lief- deloos leven stond' de klei-ne te wa-chten, want grootmoeder liet haar dagelijks voelen' hoe weinig zij o-p hare schoondochter geste'd was geweest en grootvader, hoewel van goe- den wiHe, durfde zich niet genoeg verzetten tegen het doordrijv-en zijner vrouw en daar hij zelve erg doof was, kon hij niet met het kind praten, dat daarom troost zocht bij ae segebok (geit) en- gesprekken begon met blo-emen en dieren. Na de zonlooze schooljaren kwam het meisje in betrekking bij een paar oude da mes, die haar allerlei werk lieten doen van den avond tot den morgen, zoodat zij bleek en ellendig werd. Grootvader haalde haar terug, maar grootmoeder liet haar toen weer naar een anderen dienst gaan, waar de be- handelin-g niet beter was. Tijdens een wande- ling met de twee kinderen uit dezen dienst werd1 Pieterke gadegeslagen door een dame, die nog treurde ov°r het verlies van haar eigen doehtertje, dat van Pieterke's leeftijd was geweest. De kennismaking leidde er toe, dat de dame de segebok kocbt van den ouden Ooster en aan het meisje aanbood, dat zij daarop een plaatsje in haar eigen huis en hart gaf. Zoo kwam een blij eind aan een droef kinderleven. Mevr de Haas—Okken heeft dit verhaal mooi geschreven, met juiste typeering van personen en karakters. Prof. R. Casimir schreef een uitvo-erig* voorrede in dit boek, daarin een pleidool le- veren-d voor de beoefe-ning van het dialect. Wij wenschen het boek in handen vooral van de Groningers buiten Groningen. Het December-nummer van „Nova", Eller- man's Nieuw Magazine, staat in het teeken van Wintermaand. Job Steijnen schreef aar- dige „Sin-ierklaasfilmpjes" en dan volgt een heeie rij verhalen en gedichten over Kerstmis (van Priem, Helene Swarth, W. A. P. Smit e. a-)- Fran-s Hull-eman wijdt een artikel aan den bekenden tooneelspeler M. van War- melo (met grcote foto en verschillende klei- nere, w. o. een paar jeugdportretten.) Een zeer goed-e schets is „Het verkeerde spoor", van Elisabeth Zernike. W. J. M. Linden schrijft over Olympische Spelen. Bij mooie kiek-en vervolgt Martha Walden hare indrukken over Japan. Naast de ge- wone rubrieken komen nog het vervolg van „Filmland" van B. Herrick Thomson, en ver schillende schetjes. Buiten den tekst zijn thans meer foto's opgenomen dan gewoonlijk, het meest trekken daarvan de jeugdportretten (een twaalftal) van enkele onzer geliefde ac- trices. Een hveetal drie-kleuren-x-eproducties zijn uitstekend geslaagd. Hans Borre- ba-ch en PKo-enen geven in eenige teekenin- gen elk een duidelijk vcThaal zonder woor- aeu. HAD DE ..TliBANTIA" DUITSCH GOUD AAN BOORD? Zev-en K.M. buiten Ostende, bijna in zicht van d-e mailbooten, welke tusschen Dover en deze Belgische haven heen en weer varen, zijn Fransche duikers de schatten van ee-n ge. zonken schip aan het onderzoeken. Zij hebben reeds een ho-eveelbeid geheim- zinoige zwarte stof aan wal gebracht. Het eenige wat hiervan gezegd kan worden, is, dat ze te Ostende geanalyseerd wordt. Op het oogenblik is het niet mogelijk, om verdere gegevens of eenige inlicbtingen I over het doel van het bergingswerk, dat al iwee jaar aan den gang is, te verkrijgen, maar als de geruchten juist zijn, werpen zij een nieuw licht op een gebeurtenis uit den ooi logstijd, d'ie een oogenblik dreigde Neder- land mede in den strijd te betrekken. Op 16 Maart 1916 werd, naar de „Maas- bode aan de „Daily News" ontleent, de „Tu- bantia", een schip van 14000 ton, het mooi ste van den Kon. Ho-llandschen Lloyd, en dat op weg was van Amsterdam naar Buenos Aires getorpedeerd en het zonk bij het licht- schip hoord-Hinder. De lewestie was een raadsel en naar het scheen met minder voor de Duitsche admira- Iiteit dan voor de Engelsche. Met het oog op een vlamm-end protest van Nederland begon Berhjn te verklaren, dat het zinken van d-e „iubantia" het werk van een Engelsche on- derzeeboot was; ten slotte toen Op het wrak stukken van een Duitsche torpedo wa ren gevonden nam het aan, dat het pro- jechel afkomstig was van een Duitsche U- boot, maar dat tien dagen t-evoren op een En- gelsch oorlogsschip was afgevuurd Naar verluidt, z.ou het thans in gang zijnde bergingswerk moeten bewijzen, dat de Duitschers ind-erdaad een schip, dat een groot bedrag aan Duitsch goud, bestemd voor hun ambassade in Washington, meevoerde, heb ben tot zin-ken gebracht. Dat de „Tubantia" dit goud vervoerde; werd aan h-et licht gebracht d-oor de berich- ten van Fransche geheime agentea, die ti> No. 284 927 2lh Cts. 2 Cts. 2 cts. W"3

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9