DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een JuMIem. No. 285 Oit namnm besfaaf ait 3 bladeu. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 AJbonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertcntiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatiTRlmtc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactle No. 33. ZATEBDAG Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. 3 DECEMBER Als de beer Corn. Jonker een redactie- bureau binnenstapt, is er in bet zangers- wereldje wat bijzonders gebeurd Dan is er gewoonlijk een vreedzame strijd gestreden en hebben zijn getrouwen een over- winning behaald, zoodat zij met lauweren geto'oid buiswaarts gekeerd zijn En toen deze in Aikmaar en omgeving zoo popuiaire koor-dirigent dan ook dezer dagen. op ons bureau verscheen, verwachtten wij niet anders of de reeds lange lijst zou met een nieuw succes worden aangevuld en wij, trotsch op onze kunstzinnige stadgenooten, jouden kunnen vermelden, dat „Zang en Vriendschap" wederom met het eeremetaal gesierd uit een of andier concours te voor- schijn was gekomen. Maar de beer Jonker kwam ditmaal iets ieel anders meedeelen. lets van zijn plannen, die hij gaarne in zoo ruim mogeiijken kring bekend gemaakt zag, om de medewerking daaraan zoo groot mo- gel ijk te doen zijn. Want „Zang en Vriendschap" is de kinder- schoenen ontwassen, zij wordt een vereemi- ging met een verleden en zij denfct er over het voorbeeld van groote zusters in den lande te volgen en op feestelijke wijze haar tien-jarig bestaan te herdenken. Wei zal dit jubileum nog eenige maanden op zich laten wachten, daar het Alkmaarsch Dubbel-Mannenkwartet eerst op 28 Mei a.s. zijn tien-jarig bestaan zal vieren, maar om- dat er plannen zijn tegen dien tijd bier ter stede een groot concours uit te schrijven en het voor de voorbereiding noodzakelijik is, daaraan n-u reeds bekendbeid te geven, beb ben wij gaarne aan het verzoek van den dirigent voldaan op deze plaats uiteen te zet ten welke verrassingen op vocaal gebied ons in de naaste toekomst te wachten staan. Allereerst dan een korte levensgeschiedenis van de jubileerende vereeniging. Zij werd geboren op 28 Mei 1918, het kwartet werd toen onder den naam „Zang en Vriendschap" opgericht en bet dankt zijn bestaan aan een feestavond van het Gemengde Koor Nieuw Leven" en het Man- nenkoor „Orpheus", toen men een onder- lingen zangwedstrijd heeft gehouden, waar- bij het kwartet, dat toen heel bescheiden onder den naam „Pathe-kwartet" optrad, den eersten prijs heeft verworven. Kleine oorzaken hebben soms groote ge- volgen en de toen behaalde prijs heeft bij de medewerkenden de gedachte wakker getoe- pen, dat het jammer zou zijn het kwartet te ontbinden en men verwachtte, dat prijs no. 1 in de toekomst nog wel eens door heel wat andere en nog betere gevolgd zou kunnen worden. Zoo ontstond het Alkmaarsch Dubbel- Mannenkwartet „Zang en Vriendschap", wat, zooals men weet, twee uitingen van mensche- lijk leven zijn, die onafscheidelijk bij elkaar hooren. Want al is er ook wel eens ruzie op een zangvereeniging, onder het zingen is geen tijd voor andere dan mooie gedachten en er is niets, dat de menschen zoo tot elkaar brerigt als de gezamenlijke actie in kunst- zinnig opzicht iets moois en ontroerends te brengen. Wo man singt, da lass dich ruhig nieder, Bose Menschen haben keine Lieder. Zoo wordt het in Duitschland gezegd en de juistheid daarvan heeft men in verloop van jaren ook te Alikmaar kunnen consta- teeren. Zang en Vriendschap, dat is dan ook altijd het parool van de acht mannen geweest, die in het afgeloopen tien-jarig tijdvak Alkmaars burgerij heel wat te genieten hebben gegeven Als directeur fungeerde gedurendd de eerste vier jaar de beer B. Essen en leden van het kwartet zijn de eerste tenoren W. de Vries en J. Pijper, de tweede tenoren A. Ball en J. Dik, de eerste bassen A. Haasbroek en P. Haasbroek en de tweede bassen A. van der Goes en Th. J. van Vegten, waarvan het meerendeel reeds vanaf de oprichting wer- kend lid is. Mannenkwartet steeds bereid zijn diensten te verleenen. Wij herinneren slechts aan een concert m de Remonstrantsche kerk ten bate van de noodlijdende beeldende kunstenaars in Ne- derlaind, aan een concert in De Unie ten b-e- hoeve van het arme Drentsche kind en aan een concert in de kerk te Egmond aan den Hoef in samenwerking met het concert-bu reau Ernst Krauss, ten bate van de nood lijdende Akademie voor Muziek en Fest- spiefiiaus „Mozarteum" te Salzburg. En daarbij bleef het niet. Ook, ja aller eerst, Alkmaarsche instellingen hebben van de medewerking van dit kwartet geprofiteerd, het Stadsziekenhuis, het Tehuis voor ouden van dag-en, de Kinderbewaarplaats en zoo vele andere. Voor tal van feestavonden van de meest uiteenloopende vereenigingen, voor jubilea en congressen was het kwartet steeds tot mede werking bereid en Zondag j 1. heeft het on der leiding van den tegenwoordigen directeur zijn 5'0e concert gegeven. Dat wijst er wel op welk een plaats van beteekenis bet in het Alkmaarsche' vereeni- gingsleven heeft ingenomen. Zijn soirees kenmerkten zich door een eigen, aantrekkelijk programma en door een gezelligbeid waar- door den naam „Zang en Vriendschap" alle eer aangedaan werd. En hoewel kwartet-wedstrijden in onze omgeving de laatste jaren sporadisch voor- kwamen, is het Dubbel-Mannenkwartet toch, zoo eenigszins mogelijk, in wedstrijden uit- gekomen om daarna steecte met lauweren be- laden door geestdriftige bewonderaars aan het station opgewacht en feestelijk ingehaald te worden. Op 9 Juni 1922 werd de heer Corn. Jonker lot directeur van het kwartet benoemd en hij schijnt het eerst niet goed aangedurfd te hebben die benoeming te aanvaarden, daar hij zich tot dusver alleen op het terrein der rnstrumentale muziek had bewogen. Even wel, hij waagde het er op, braeht een groote veranbering in het programma en werd weldra zoo enthousiast voor de vocale muziek, dat hij haar zijn voile belangstelling gaf. En dat hij de rechte man op de rechte plaats was, kan zeker blijken uit het feit, dat hij reeds na een jaar zijn diploma als koor- dirigent behaalde en in de zangerswereld zoo algemeen gewaardeerd wordt, dat hij nu reeds een vijtal koren onder zijn leiding heeft gekregen. De heer Corn. Jonker zorgde er wel voor, dat er serieus gewerkt werd. Zoowel in Aikmaar als omgeving werden concerten ge geven en overal waar voor liefdadige doel- einden belanglooze medewerking werd inge- roepen, was en is het Alkmaarsch Dubbel Nu nadert binmen enkele maanden het tijdstip van het tienjarig bestaan. En „Zang en Vriendschap" heeft zulke groote plannen, dat het noodig bleek reeds thans met de voorbereiding te beginnen. Ter gelegenheid van het aanstaande jubi leum schrijift het kwartet namelijk hier ter stede ten nationalen zangwedstrijd uit voor Dubbel Mannen-kwartetten, Dubbel Ge mengde kwartetten en kleine koren welke wedsfrijd op de beidfe Paaschdagen gehou den zal worden. Reeds nu bestaat daarvoor in en buiten onze gemeente groote belangstelling, te meer waar het al zeer veel jaren geleden is, dat een dergelijke wedstrijd in Aikmaar werd gehouden. Men is al begonnen een garantiefonds te vcrmen en, gedachtig aan het spreekwoord, dat vele kleintjes een groote maken, hoopt men, dat talrijke zangliefhebbers thans een daadwerkelijk bewijs van hun bewondering zullen geven. Reeds zijn een Uitvoerend comite en een Feestcommissie aan het werk getogen terwijl verschillende vooraanstaande ingezetenen verzocht zal worden, deel van een Eere- comite uit te maken, waarvan de Burge- meester, naar wij zoo juist vernemen, reeds het eere-voorzitterschap aanvaard heeft Het welslagen van alles, wat wij; thans ondernemen, zal er zoo heeft de heer Jonker ons dezer dagen gezegd geheel van afhangen of de burgerij ons streven wel- gezind is en bereid zal blijken ons voldoenden financieelen en moreelen steun te verleenen. Welnu, wij hebben hier voor ons liggen een dikke stapel programma's, alle van uit- voeringen, die „Zang en Vriendschap" de laatste jaren in Aikmaar en omgeving ten bate van liefdadige doeleinden heeft ge geven. Die uitvoeringen hebben vele honderden guldens voor philantropisch werk bijeen ge- bracht, en altijd weer is dit kwartet spontaan bereid gebleken anderen van zijn kunst te laten profiteeren. Laat Alkmaar's burgerij, die steeds weer blijk geeft zich bijzonder voor goeden zang te interesseeren, thans in dankbare erkenning der groote verdi enste van dit popuiaire kwar tet alle medewerking verleenen om het con cours in alle opzichten te doen slagen. Uit het Farlernent wetsontwerp tot regeling van den rechtstoe- stand der ambtenaren kunnen we vermoede- lijk ook binnenkort bij de Tweede Kamer zien binnen komen. In de derde plaats is een wetsontwerp tot herziening van het Burg. Wetboek op het stuk van alimentatie van on- wettige kinderen reeds door den Raad van State ontvangen. En overigens wordt er hard gewerkt aan de samenstelling van een ont- werp op dfe arbeidsovereenkomsten van kapi- teins en schepelingen ter koopvaardij, is in voorbereiding "een ontwerp, dat het mogelijk zal maken de kost-en van rechtsbijstand in kantongerechtszaken te verhalen op de in het ongelijk gestelde partij, zal er een kleine ccmmissie worden gevormd om de reg.eering voor te lichten omtrent een herziening van de Krankzinnigenwet en gevoelt de minister er veel voor het toezicht op notarissen te ver- soherpen. Zie daar enkele punten uit de rede des mi nisters, welke te zamen een welgevuld lijstje van werkzaamheden vormen, dat voldoende is om zijn geheele parlementair leven te vullen. Een herziening van de Zondagswet laat minister Donner aan zijn collega van Bin- nenlandsche Zaken over, die er vermoedelijk niets aan zal doen, en ook aan verscherping van de artikelen van 't Strafwetboek om trent heling denkt hij voorloopig niet. De algemeene beschouwingen over het hoofdstuk Justitie zijn gisteravond reeds af geloopen. Dinsdagavond a.s. wordt de be handeling van dit deel der begrooting voortgezet. Den Haag, 2 December 1927. De Minister van Justitie heeft niet, gelij'k zijn collega van Arbeid, spitsroeden behoeven te loopen bij de Tweede Kamer. Wel heeft hij, toen gisteravond algemeene beschouwin gen over zijn begrooting werden gehouden, heel wat wenschen moeten hooren, doch over het algemeen toonde men zich ingenomen met zijn beleid, waaruit bleek, dat hij voor- waar niet stil zit. Het bclangrijkste deel der vergadering was natuurlijk dat waarin de minister gelegenheid had om de versdiil'en de sprekers te beantwoorden, omdat hij daarbij zijn plannen kon mededeelen. De heer Donner begon met een verblijden- de mededeeling: de wetsontwerpen, welke de minister heeft ontworpen tot herziening van ons strafstelsel, heeft hij. van den Raad va.n State terug ontvangen. Na de door dit lichaam gemaakte opmerkingen te hebben beantwoord, staat er voor de indiening niets meer in den weg Wij kunnen ze dus binnen betrekkeliik korten tijd tegemoet zien. Het Niet minder dan drie moties zijn gister in den laten middagTijdens de algemeene be schouwingen betreffende de begrooting van Financien ingediend -en hedenmiddag is er nog een bijgekomen. Vooreerst kwam de heer Van Rappare (V.B met een motie voor den dag ten gun- ste van de afschaffing van de vleeschaccijns. De heer Oud (V. B.) kwam vervolgens met een motie voor den dag van dezelfde strek- king, doch daarbij was de wensch gevoegd, dat deze behandeld zou worden voor de voorstellen tot verlaging van de Inkomsten- belasting aan de orde kwamen. Beide moties zijn aangehouden tot na af- handeling van de Staatsbegrooting. Een tweede motie van den heer Ou-d strek- te om den bijslag op bet pensioen van oud- gepensionneerden, die niet dus onder de Pen- sioenwet van 1922 vallen, van 40 op 70 per cent te brengen. Daarbij; is hedenmiddag ge komen een motie van den heer K. ter Laan (S. D. A. P.), die de motie van den heer Oud niet forsch genoeg vond en voorstelde de Regeering uit te noodigen de pensioenen der oud-gepensionneerden en hun weduwen en weezen te herzien en de weduwen van voor 1909 gepensionneerden alsnog in de wet op te nemen. Liepen de door de verschillende sprekers gehouden redievoeringen niet minder dan 24 afgevaardigden hebben aan de algemeene beschouwingen deel genomen in de eetste plaats over den vleeschaccijns welken men vrij algemeen opgeheven wilde zien, en over de gepensionneerden, wien men desnoods meer pensioen wil geven dan zij weleer sa- laris hadden, hedenmiddag heeft men zich ook warm gemaakt over den accijns op ster- ken drank Algemeen, op ds. Langman (C. H.) na, was men van meening, dat die accijns veel te hoog is en dat men ook de staatskas geen beteren dienst ten dezen kan bewijzen dan door die belasting belangrijk te verlagen. Immers zij is thans zoo hoog, dat er ontzetfend gesmokkeld wordt, waardoor de ontvangsten uit den accijns ten zeerste ge- drukt worden. Deze drie genoemde punten hebben sche- ring en inslag geleverd voor de algemeene beschouwingen en slechts nu en dan kwam er een ander onderwerp, zooals de verlaging van de grondbelasting of de afschaffing van de laagste klassen in de klassificatie der gemeenten voor de personeele belasting of een minder correct optreden van belasting- ambtenaren, ter tafel. Laat in den namiddag heeft de minister van Financien, de heer De Geer, de sprekers geantwoord. Stippen wij uit dat antwoord vooreerst aan, dat de minister er niet aan denkt om toe te geven aan den drang om de oud-gepensjonneerden een hooger bijslag te geven. Dat zou verstrekkende gevolgen heb ben zeer ten nadeele van de schatkist. In de tweede plaats heeft de minister de bespreking van de moties tot van den vleesch accijns uitgesteld tot later doch nu reeds bij voorbaat gezegd, da-t het dan niet zou gaan om of afschaffing van dien accijns of verla ging van de Inkomstenbelasting, maar dat hij bleef vasthouden aan zijn voorstel betref fende de Inkomstenbelasting. In de derde plaats stond hij niet volstrekt afwijzend te- genover den aandrang tot verlaging van den drankaccijns, doch is hij bereid om het oor- deel te vragen van een interdepartementale commissie, die hem ten spoedigste van advies zal hebben te dienen. Want als verlaging gewenscht mocht blijken, dan moet deze hoe eer hoe liever gebeuren. Op de punten van minder belang zwllen wij met het oog op de plaatsruimte niet verder ingaan. De mi nister heeft omtrent enkele opmerkingen een nader onderzoek toegezegd, op andere pun ten een weigerend antwoord gegeven. Over de moties betreffende den bijslag aan oud-gepensionneerden zal Dinsdag om half twee worden gestemd ,Aan het einde der vergadering deelde de heer L. de VCisser (Comm.) mede, dat hij het voornemen koesterde bij art. 4 der begroo ting een voorstel te doen om a 11 e salarissen van rijksambtenaren met 5 percent te verhoo- gen. Minister De Geer heeft zich gehaast daar- op te verklaren, dat," in dien de Kamer die motie mocht aannemen, de regeering haar, evenals indertijd de motie van den heer Bui ten van dezelfde strekking, naast zich neder zou leggen. DacgeEliJksch overzichf. DE A.S. ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De laatste in 1927. handelen kwesties. De te be- Maandag 5 December zal, voor de laatste maal in 1927, de Volkenbondsraad te Geneve bijeenkomen om zich bezig te houden met de oplossing van verschillende netelige proble- men. In de allereerste plaats verdient als zooda- nig genoemd te worden de beraadslaging over de tusschen Polen en Lithauen gerezen moeilijkheden naar aanleiding van het optre den der Poolsche regeering tegenover de Li- thausche geestelijken en onderwijzers en maatregelen ten opzichte van de scholen in het gebied van Wilna en Grodno, dat in Oc tober de Lithausche regeering op 15 October j.l. tot het indienen van een verzoekschrift aan den Volkenbondsraad braeht. Daarnaast komt waarschijnlijk de kwestie van de Hongaarsche grondeigenaren in Ze- venburgen aan de orde, waarover de Roe- meensche en Hongaarsche regeeringen het nog steeds niet eens geworden zijn. Geheel zeker is de behandeling van dit vraagstuk echter niet, daar de ziekte van den Roemeen- schen gedelegeerde Titulesco haar vermoede lijk wel onmogelijk maken zal. Voorts staan op de agenda twee kwesties aangaande de vrije stad Dantzig, waarvan de eene betrekking heeft op het gebruikmaken van de Westerplatte en de andere op de havenbasis voor Poolsche oorlogsschepen te Dantzig. Op economised gebied zal de Volkenbonds raad hebben over te gaan tot de benoeming van de leden der voorbereidende commissie, die zich zal hebben bezig te houden met de verdere toepassing van de aanbevelingen der economische wereldconferentie. Daarnaast zal de Raad de voorzitters van de commissies van onderzoek voor de con trole op het doorvoeren der ontwapenings voorschriften in Duitschland, Hongarije en Bulgarije hebben te benoemen, daar de ambtsperiode der tegenwoordige voorzitters in den loop van Januari 1928 afloopt. De Duitsche regeering heeft verder ver zocht in de aanstaande zitting van den Raad van den Volkenbond ook de kwestie van de Duitsche minderheidsscholen in Poolsch- Opper-Silezie te willen behandelen. Er is n.l. tusschen Duitschland en Polen verschil van meening oyer de interpretatie van de voor Opper-Silezie getroffen schoolregeling. E)e Polen, die natuurlijk gaarne het hun toege- wezen deel van Opper-Silezie verder willen verpoolschen, eischen voor zich het recht op te onderzoeken of de kinderen voor welke toe- lating op de Duitsche scholen in Poolsch Opper-Silezie wordt verlangd, ook wel waar- lijk tot de Duitsche minderheid behooren. Daarentegen stelde de Duitsche regeering zich op het standpunt, dat zulk een onder zoek van Poolsche zijde ontoelaatbaar is. Als ouders of voogden opneming van een kind op de Duitsche school verlangen, be- hoort dit verzoek te worden toegestaan Dit meeningsverschil is reeds aan den Raad van den Volkenbond ter overweging voorgelegd. Een commissie van drie raadsie- den (onder wie voor Nederland de gezant te Bern, mr. Doude van Troostwijk, optrad) nam in Maart de zaak in handen en het ge- volg van haar bemoeiingen was een vergelijk tusschen de heeren Stresemann en Zaleski. Men zou de rechtskwestie vooreerst laten rusten, de kinderen voor welke toelating werd verzocht zouden op de Duitsche scholen wor den toegelaten, maar aan het Poolsche stand punt zou dan in zooverre worden tegemoet gekomen, dat de neutrale (Zwitsersche) schoolinspecteur kinderen zou mogen terug- zenden, indien mocht blijken, dat deze onvol- doende kennis van de Duitsche taal hadden. Van weerskanten behield men zich echter voor de kwestie nader in behandeling te ne men, het getroffen compromis zou slechts zeer tijdelijk gelden. Maar intusschen is er nu ook al weer over de interpretatie van dit compromis oneenig- heid ontstaan en deze kwestie of n.l. de bevoegdheid van den inspecteur alleen geldt voor de voor het compromis ingeschrevenen of ook wat de Duitsche regeering betwist voor de nieuw ingeschrevenen, is nu door den heer Stresemann bij den Volkenbonds raad aanhangig gemaakt. Laten wij hopen, dat de laatste maand van 1927 meer praktische resultaten zal opleve- ren dan de besprekingen die gedurende de overige elf op allerlei gebied door den Vol kenbond gehouden zijn. Het resultaat daar van was vrijwel nihil en het zou jammer zijn, niet waar, wanneer opnieuw de Volkenbond in twaalf maanden geen enkele daad van eenige beteekenis verricht zou hebben. Buitenland VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS-COMMISSIE. Zooals uit de hieronderstaande bench/ten blijkt, heeft de arbitrage- en veiligheids- commissie reeds gister haar zitting be- eindigd na een werkprogramma te hebben vastgesteld en drie rapporteurs te hebben benoemd, die in de eerstvolgende zitting een rapport met zoo mogelijk practisch te v«fw wezenlijken voorstellen, ieder over een be> paald deel van het arbeidsprogramma, zul len moeten indienen. Veel sporen van toenadering tusschen de volkeren zijn nog niet te bespeuren. Wel wordt daarentegen de wensch om conereet en practisch te worden uitdrukkeiijker naar voren gebracht. Verwacht wordt echter, dat de laatste dag, Maandag, nog belangwekkende feiten kan opleveren. Borah over de RussLsche voor' slellen en de Duitsche bemoeiingen. Senator Borah verlangt, dat alle ontwape- ningsvoorstellen zullen worden overwogen, zel'fs wanneer zij van Rusland komen. Ook de Duitsche bemoeiingen in de ontwapenings- kwestie zijn toe te juichen. Het is evenwel uitgesloten, dat de Vereenigde Siaten op eenigerlei wijze zullen deelnemen aan over- eenkomsten betreffende de land-, zee- en luchtmacht. De drie mppprteurs der veitig- heidscommissie: mr. Rutgers een er van. De commissie voor arbitrage en veiligheid heeft gister drie lapporteurs aangewezen, die concrete voorstellen moeten uitwerken, welke in Februari door de commissie zullen worden behandeld. Voor de arbitrage is aangewezen de Fin' sche vertegenwoordiger Holsti; de veilig- heid is in handen van den Griek Politis. De derde, zeer belangrijke, vraag, de stelselma- tge voorbereiding van de middelen, die de bondsieden in staat moeten sttllen om hun verplichtingen na te komen, welke voort- vloeien uit de artikelen van het Pact, werd toevertrouwd aan onzen Nederlandschen af- gevaardigde, mr. Rutgers. Cec,il over de Russische voorstellen. Lord Cecil heeft in een interview met de „Daily News'i verklaard, dat de Russische voorstellen tot onverwijld algeheele onLwapc- ning naar zijn meening onuitvoerbaar zijn Mijn meening is kort en bondig, zoo zeide hij, dat voorstellen van dezen aard niet ernstlg zijn. Het is volkomen fantastisch de bespre king over het vernietigen van de bewapenin- gen der wereld in vier jaar tijds. Dat is geer zaken doen. EEN NOTA VAN PORTUGAL AAN DEN VOLKENBOND. Verzoek cm hulp bij het herstel der financien. Het ste'cretariaat van d'en Volkenbond heeft een nota ontvangen van de Portugeesche re geering, waarin deze den Volkenbond vet- zoekt een studie te maken van den staat der Portugeesche financien en een plan op te stellen om deze weer gezond te maiken en zijn o.xcnomische verhoudingen te recon- strueeren. CHINA. ENGELSCH SCHIP DOOR BANDIETEN GENOMEN. Dertig gewapende bandieten hebben te I-tsjang een aanval gedaan op een Engel^ch koopvaardijschip, dat zij veroverden. De tweede machinist werd gedood en twee le den der bemanning zijn ernstig gewond1. Kapitein Lalo is gevankelijk meegevoerd en voor zijn vrijlating eischen de bandieten' 100.000 dollars of ongeveer 120.000 gulden. Een Engelsche kanonneerboot is van Sjang- hai vertrokken om de bandieten op te sporen. DE ONRUST TE SJANGHAI. Commuhistische terreur. Er ontstond te Sjanghai een dreigende toe- stand als gevolg van het toanemende aantal gewelddadcn en de wederopleving der hevige communistisdie propaganda, vergezeld gaan. d«e van een agressieve en hrutale intimidatie der arbeiders. Er gaat nauwelij'ks een dag voorbij zonder dat er een moord gepleegd wordt of een po- ging tot moord plaats vind op politie-agenten of fabrieksopzichters. Het intimideeren van trampersoneel ora tot staking over te gaan, vond zijn hoogte- punt in een stopzetting van het tramverkeer, nadat de schrikaanjagers op een tramwagen hadden geyuurd, waarbij een Engelschman en drie Chineezen werden gewond. Een Chi- neesch poiitie-agent, die het vuren beant- woordde, doodde twee van de terroristen. ROEMENIe. EEN ROEMEENSCH-BULGAARSCH „GRENS-INCIDENT". Het Bulgaarsche correspondentiebureaft weerspreekt het Roemeensche bericht, dat een bende Bulgaarsche roovers den 28sten No vember een Roemeensche grenspost in de Dobroedlsja zou hebben aangevallen. De zaak is, dat een Bulgaarsch herder, die in den mist verdwaald was, met zijn kudde in de streek van Roestjoek op Roemeensch gebied terecht is gekomen. De Roemenen hebben den herder gedood en zijn kudde in bezit ge nomen. Zij weigeren de beesten terug te ge ven. - ALKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1