ladische Ironiek StadsnSeuws OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LANGESTRAAT 85. Geopend op werkdagen van 1010 uur. 's Maandags van 210 uur. De boekerij werd met de volgende werken uitgebreid: Nederlandsche letterkunde. 804 M 71 F. J. van der Molen. Het kind in de literatuur (opstellen). Qedichten. 811 K 25 J. Keats. Hyperion. 811 S 23 J. C. v. Schagen. Narrenwijsheicl Ned. opstellen, kritieken. 814 D 30 ku. L. v. Deyssel. Kunst en kri- tiek, 2 din. #14 J 10 D. Th. Jaarsma. Karakteristle- ken. Romans. D 08 la II N. v. Dijk—Has. Levensspan- ning. Dl. II. F 10 2 Pabius—Cremer Eindhoven. Ma donna (G.) H 85 f. Therese Hoven. Flirtation. (G.) I 85 dl. Ivans. De dissonant. O 30 Jeanna Oterdahl. Inger Skrarn. IJ 85 J. M. IJssel de Schepper—Becker. Martje Maters, geb. Vroom. Z 14 vr. E. Zahn. Vrouw Sixta. Engelsche letterkunde. 61® K 60 A S. Kok. The rainbow, dl. III. IV (G.) Duitsche Utterkuttde. 833 B 87 M. Brod. Reubeni. 833 E 37 ap. O. Ernst. Appelschnut. 833 S 40 w. A. Schnitzler. Der Weg ins Freie. Fransche letterkunde. 840.8 C 27 Claretie. Pages choisies. (G.) 840.8 T 27 A Theuriet. Pages choisies (p) Grieksche letterkunde. 880 P. 56 Plato. Bloemlezing uit acht dialogen. (G.) 880 S 76 Sophocles. Electre (G.) Wetenschappelijke werken. 171 E 10 R. Eichacker. De heer van het geluk. 100 B 46 H. W. Ph. E. Bergh v. Eysinga. Revolutionnaire cultuur. 212 B 61.1 II H. P. Blavatsky. De gehei- me leer. Dl. I: Cosmogenes bd. II (0.) 202 L 35 O. v. d. Leuw. Goden en men- schen in Hellas. 320 G 91 1913 Grotius. Internatonaal jaarboek. 1913. 340 K 17 J. v. Kan. Inleiding tot de reohtswetenschap. 346 C 33 1. B. Cohen. Inleiding tot het agrarisch recht. 345 M 91 ri. G.W. v. Munnik. Arbeids- wet 1910. 371.4 L 55 Lilly Uliman. 377 K 68 Ph. Kohnstamm. Bijbel en jeugd. 387 K 17 Kanaal, Het Groot Noordhol- landsch. 1829—1924 (G.) 613.7 S 48 D. G. M. Schreber. Gentesr kundige kamergymnastiek. (G.) 657 H 16 J. Hagers. Ken uw zaak. (G.) 657 S 10 A E. C. v. Saarloos. Balansle- zen. (G.) 657 V 60 S. J. v. Vliet. Theorie van het boeknouden. (G.) 658 M 41 L. F. v. Meeuwen Jr. Algemee- ne handelskennis. (G.) 660 S 67 H. J. SUiper. Technologie en warenkennis. 2 din. (G.) 750 M 43 Meisterbildnisse des sechzehn- ten Jahrhunderts. 750 T 35 Tizian; des Meisters Gemalde. 792 W 17 h J. L. Walch. Ons heden- daagsch tooneel. 941.6 H 25 D. Hans. Prinses Juliana 941 6 P 88 Prinses Juliana album 1909 tot 1927. 910.8 S 92 Strijd om den top, De, de jongste beklimming v. d. Mount- Everest. H. .Klnit en S. Lobo, De kleine vuurtoren; jeugdboekengids. (In de Leeszaal verkrijgbaar h 5 cent. Biapgerlijke Standi UIT ST. PANCRAS (November). GEBOREN: Jan, z. v. Hendrik Wiedijk en Sijtje Bakker. GEHUWD: Klaas Vriend on Pietertje Wagenaar. BROEK OP LANGENDIJK. - (Nov.) Geboren Simon, z. van Kr. Bak en T. Dekker. Aafje, d. van S. de Graaf en A. Dekker. Cornelia en Trijntje, drs. van T. Goet en T. van der Wal. Corneliis, z. van J. de Boer- en T. Akkerhof. Jan, z. van C. Smit en M. Schram. Jacob, z. van A. Bas en T. Stam. O v e r 1 e d e n Jan IJ is, 91 jaar, wcduw- aaar van Trijntje van Twuijver. Getrouwd: C. Bos te Opperdces en G. Pielkenrood alhier. M. Hovenier en Jannetje Moeijes, beiden alhier. J. de Hart en Jannetje Witsen, beiden alhier. SCHOORL. November). Geboren: Kees, z. van Cornelis Hoog- vorst en Marie Schermer. Douwe, z. van Doede Bootsma en Anna Jeensma. Overleden Simon Gerard van der Haagen, 83 jaar, echtgenoot van Jansje Keij- zer, eerdier weduwnaar van Sijtje Schenk. Trijntje Ott, 66 jaar, weduwe van Willem van der Wal. LEESBOEKEN voor jotigens en meisjes. PRENTENBOEKEN in goedkoope en artistieke uitvoering. L. Franfeenberg'. Alkmaar. OUDORP. (November). Geboren Laurentius Albertus, z. van Albertus Tamis en E. C. Tubman. Petrus, z. van N. Venneker en A. Korver. Sophia, d. van Jac. Tesselaar en J. Z. Billik. Maria Johanna, d. van F. A. Hazes en P. Vel. Johanna, d'. van H. Bkijendaal en A. C. M. Ligthart. Nora, d. van H. M. Lugt- hart en S. M. L. Zonneberg. Ond'ertrouwd: Pieter Vader, we duwnaar van Geertje Boekel te Koedijk, en Maartje van Esseveld, gescheiden echtge- noote van Cornelis Ooms, alhier. Ingezonden slukken (Buiten veranlwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zirts del de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het stukje van den heer Judell wil i'k dit nog even zeggen: Het feit dat het „vadefiand" zijn hulpbe- hoevende oud-g em obi 1 lseerden aan den steun van vereenigingen overlaat, veroordeelt het heele begrip vaderland. Want welk een vader handelt zoo tegenover zijn kinderen? Van- daar dat ik het streven ook niet kan waardee- ren van menschen die anderen zulk een vader- landsliefde trachten voor te stellen als iets moois. Het is een onwaardig vaderland dat na bewezen diensten zijn leden aan open- bare weldadigheid prijs geeft. Persoonlijk erken ik een dergelijk vaderland ook niet. Vaderlandsliefde in den vorm als door den heer Judell c.s. verstaan,- is mij geheel vreemd. En mijn Nederlander-zijn geef ik prijs onder bovengenoemde omstandigheden Dat ik oorlogsgeweld of voorbereiding daartoe zelfs onder alle omstandigheden on- menschwaardig vind, is iets dat de heer Judell mogelijik niet begrijpt, doch verklaart genoeg, dat ik in een mobilisatie niet anders dan een schand-daad zie. En een schand-daad voor ons mensch-zijn is dit toch zeker. Stelt men zijn Nederlander-zijn echter boven zijn mensch-zijn, dan zal men hier anders over denken, al zou ik diegene dan in overdenking willen geven wat hem bij demobilisatie te wachten staat. Ik twijfel er geen oogenblik aan of heel veel leden van de vereeniging „Het Mobili- satiekruis" willen geen herhaling van 1914 Maar het is juist het tragische van zulk een redeneering dat er ondanks dezen onwil van oorlog en mobilisatie van misschien 99 pCt. der menschheid, deze toch mogelijk blijken. Met dank, J. T. WIEDIJK. Groot-Schermer. (Wij wet en niet of de heer Judell het nog nuttig of noodig acht, hier zijn zienswijze tegenover te plaatsen. Zoo niet, dan lijkt het ons wenschelijk, het debat te sluiten. Dit is geen kwestie, die door een korte uitwisseling van beschouwingen tot een voor ieder bevredigende oplossing gebracht kan worden. Red. Alikm. Grt.) door D. BAUDUIN. XXXIX. Inlandsche vermaken. De bioscoop en haar invloed. Pa- sar Malem. Inlandsche opera. „Toewan Paus". Scheie hoofdpijn Ik had reeds gelegenheid te over om dien lezer te vertellen hoe de Europeaan zich on der de paimen pleegt te vermaken. Wij zul- len tot meer volledig begrip van de Indische maatschappij ook hebben te spreken over de genoegens van den inlandschen broeder. Het ligt voor de hand, dat in de zoozeer onder westerschen invloed gekomen inlandsche we- reld ook westersche vermaken in trek zijn ge komen, dat zelfs sommige dier vermaken in het leven van den mboorling een bijna even groote rol zijn gaan sj>elen. Natuurlijk moet dan in de eerste plaats genoemd de bioscoop. Op de primitieve mentaliteit van den inlan der heeft de film een geweldigen invloed ge- had, omdat haar uitdrukkingsrniddel is het gebaar, van oudsher het primitieve middel, waarvoor primitieve zielen ontvankelijk zijn Hieruit volgt dat de inlander het gevoeligst W* stnrfln as fk gaan naar mo gecoatumeard bal, ■er,eoi Staal. Kmrt a oas alet aen ides **b d# nand doen? W(A zeker. Wat denkt n ran Asschepoester en de lee •h -- en d» sehoone daapBterel (Humorist). is voor films, waarin dat gebaar het sterkst correspondeert met zijn bevattingsvermogen. Moderne films met fijn, stil spel en een inge- wikkelde intrigue zijn niet, wat Kromo het meest begeert. Daarentegen heeft hij zijn on- gebrei'delde vreugde aan avontuurlijke films met groote actie, cowboy-films, achtervolgin- gen, schietpartijen, schakingen, avonturen, te zee en te land en in de lucht. Buster Keaton, Harold Lloyd, maar vooral Tom Mix en Ma- oiste zijn zijn menschen. En danis hij verbazend gevoelig voor sentimenteele gedeel- ten, ik bedoel eigenlijk om het maar ronduit te zeggen, voor zoenpartijen en andere ver- liefderigheden, die het zilveren doek gemeen- lijk in groote mate den toesohouwer schenkt. De inlander leeft een zeer sterk sensueel le ven, houdt er bovendien over moraal andere begrippen op na dan wij, is overigens tevre- den met zijn eigen vrouwelijke bruine soort- genooten, doch adoreert in stilte en als een onbereikbare heerlijkheidde blanke vrouw! Men voelt, dat er niet veel voor noo dig is om hem de verMde tooneelen op de films met niet slechts sterke belangstelling doch ook met een hardgrondig medeleven te doen genieten. En dat blijkt dan ook afdoen- de. Want eigenlijk zijn in Jan Oost voor Europeanen alleen die bioscopen genietbaar, die niet voor inlandsch publiek toegankelij'k zijn. Immers Kromo pleegt een film, die hem om bovenbedoelde redenen emotioneert, onaf- gebroken te begeleiden met 'n verbazend on- welluidend gehuil, dat varieert in kracht naarmate de situaties op't doek hem pikanter voorkomen. Het spreekt vanzelf, de lezer zal het reeds hebben begrepen, dat de invloed van de bios coop op onze bruine breeders niet onverdeeld gunstig is geweest. Hij leert daardoor maar al te veel, dat ook de blanke mensch zijn pas- sie heeft, dat niet elke blanke vrouw een on- bereikbaar en ongerept ideaal vertegenwoor- digt, dat ook de blanke wereld haar misda- digersgroepen heeft, die een brandkast weten open te maken met een steekvlam en iemand overhoop kunnen steken of schieten, die hen hinbert, enzoovoort. Er zijn lieden, die dien schadelijken invloed zoo verderfelijk aohten, dat zij een algeheele afschaffing van derge- lijike bioscoop voor de inlandsche were'd be- pleiten. Zonder zoover te gaan ben, ik toch ook van meening, dat een ietwat strengere censuur volstrekt geen kwaad zou doen, al zou zulk een maatregel ook minder prettig zijn voor het Europeesehe publiek. Want de films worden geimporteerd voor blank en bruin beide, en bruin levert het grootste deel van de bezoekers en dus ook het grootste deel van de winst. En voor inlanders geensceneer- de films zouden voor den op dit gebied an- dersdenkenden Europeaan waarschijnlijk minder genietbaar zijn. De bioscoop vindt men ook in het binnen- land, wel niet tot in de kleinste dessa, maar toch wel op elke binnenplaats van eenige be- teekenis, moge de bevoiking ook nagenoeg in landsch zijn. Ik had in vorige kronieken reeds gelegen- heid om te wijzen op de zeer groote belang stelling, die de inlander voor de Europeesehe paardenrennen aan den dag legt, waarbij het ook alweer niet de hippische sport is, die hem voornamelijk boeit, doch de daaraan verbon- dien gelegenheid om te wedden. En de lezer zal zich wellicht uit mijn relaas over Oude- jaars'vierincr in Indie herinneren het enorme vermaak, dat Kromo schept in het afsteken van vuurwerk. Ik kan deze beide attracties hier dus stilzwijgend voorbijgaan. Ook zal ik slechts terloops noemen in sommige streken zeer geliefde hanengevechten, de stie- rengevechten, die bijvoorbeeld op Madoera nog in zwang zijn, de op Java zoo beminde wajang- of wel poppenspelvertooningen, waarbij de vertooner, de zoogenaamde da- lang, zijn sprookjes vertelt, die van geslacht op geslacht zijn overgeleverd, de door den ganschen archipel in zwang zijnde en overa! weer verschillende vclksdansen, die in som mige streken nauw samenhangen met de reli- gieuze opvattingen en zooals bijvoorbeeld op het eiland Bali dan kunnen overgaan in een extatisch fanatisme, dat tot in onze oogen afzichtelijke excessen leidt, zooals het verslin- den van levende d'ieren, dronkenschap, zins- verbijstering en verm inking. Laat ik er terstond bijvoegen, dat deze ex cessen tot de groote uitzonderingen behoo- ren dank zij de aandacht, die het Neder- landsch bestuur in den loop der tijden ook aan deze zaken heeft gewijd. Ik zal op deze specifiek inlandische gebruiken en vermaken en op nog vele andere hier ongenoemde dus niet verder ingaan, omdat zij ten nauwste samenhangen mei het aan den gewonen Europeaan voorbijgaande complex van het inlandsche leven, dat in het kader dezer kro nieken niet besproken wordt en waarover een uitgebreide en bijzonder belangwekkende litteratuur bestaat Ik wil mij bepalen tot nog eenige uitingen van inlandsch ontspannings leven, die aan onze westersche maatschappij zijn ontsproten en het leven van blank en bruin beroeren. Daar zijn alelreerst de Pasar Malem, let- terlijk avondmarkt, doqh in de practijk veel meer geworden tot avondfeest, tentoonstellin- gen van gedeeltelijk westersche doch voor namelijk oostersche producten, waarbij ech ter de attracties de hoofdrol spelen. Deze Pa sar Malem wisselen natuurlijk in grootte en belangrij'kheid en ook in attracties, r.aarmate de plaats waar zij gehouden worden, grooter of kleiner is. Het meest interessant voor den westerschen toeschouwer zijn die in de groo te steden, zooals de Pasar Malem te Soera- baja of de Pasar Gambir op het Konings- plein te Weltevreden. Dezulken worden ge- woonlijk gehouden met steun en medewer- king van het gemeentebestuur, dat ook de ver- eischte gebouwen laat neerzetten. In Welte vreden wordt van deze jaarmarkt al heel vee. gebruik gemaakt. Daar worden de houten ge- bouwen elk iaar in een andere stijl opgetrok- ken, nn eons in den vorm van een Madoeree- sche pendoppo, dan weer naar Minagkabau- schen trant. Des avonds wordt het geheel dan bovendien schitterend electrisch geillu mineerd. Reeds dat zou voldoende zijn om Kromo met zijn voor- en nazaten uit zijn kampong te lokken. Maar er is nog veel meer. Binnen de feestelijk verlichte ruimte bevinden zich in de tallooze „stands" waar men werkelijk van alles kan bewonderen en koopen. Daar zijn de producten der wester sche industrie, auto's, meubcls, gramofoons, uurwerken en honderd andere artikelen, maar daar zijn vooral ook de inlandsche pro ducten, mand- en vlechtwerk, matten en zon- neschermen, snijwerk van ivoor en hout, in landsche doeken in groote verscheidenheid van al-le windstreken en dozijnen andere produc ten van inheemsche handwerkskunst. Maar daar zijn vooral de attracties. Daar is de openlucht-bioscQop, daar zijn de werptenten, de schietkramen, de kalveren met twee kop- pen of drie pooten, draaimolens, een tent met lachspiegels en alles, wat er verder bij zulk soor kermis hoort. Men behoeft niet te vra- gen, hoe de inlander en zijn familie van de ze naieve vermaken geniet. Daar zijn ook specifiek inlandsche attracties, zooals de dansgelegenheid in de open lucht met bijbe- hoarende dansmeiden, in het Maleisch rong' gengs genaamd. Hier kan Kromo zich voor een poos overgeven aan zijn geliefkoosd tan- dakken, dat iets- geheel anders is dan wat wij onder dansen verstaan. Voor den lezer, die dit nimmer in werkelijkheid of op een af- beelding of op de film heeft gezien, zij me- degedeeld, dat de inlander in z'n eentje danst, dus zonder een vrouwelijke partner in zijn arrnen te klemmen. Het tandakken geschiedt op de maat van een voor onze ooren zeer on- welluidende muziek met afgemeten langzame passen, waarbij de voeten hoog worden op- getrokken doch met bliksemsrielle bewegin- gen volgens bepaalde regels worden n-eerge- zet, terwijl ook het bovenlijf en de armen en handen meewerken tot het innemen van al- lerlei standen, die, mits goed uitgevoerd, niet onbevallig zijn en in elk geval een groote !e- nigheid verraden. Nadat Kromo zoo een poos in zijn eentje heeft getandakt, neemt de rong' geng of dansmeid tegenover hem hare plaats in en maakt geheel los van haar part ner eveneen-s de voor haar voorgeschreven fi- guren en passen. Zij echter begeleidt hare bewegingen met een soort van gezang, dat ook alweer voor ons allesbehalve muzikaal klinkt. Het begeleidend orkest zit gehurkt op den grond en het geheele tooneel wordt ver- licht door een paar walmende fakkels. Daar is nog een zeer groote attractie op de jaarmarkt, een attractie, die voor den inlan der zoo gi'oot is, dat zij ook buiten de jaar markt in groote steden permanent hare ten- ten opgeslagen houdt. Dat is de Komedic- Stamboul. Wij zouden zeggen de inlandsche opera. Deze heeft zich geheel gelnspireerd aan het westersche instituut van dien naam, maar dan hervormd naar inlandschen smaak. Stel u voor een ruime tent, een kermistent, met een promitief tooneel en een voetlicht van flafckerende gaspitten. De zitplaatsen zijn lange houten banken. Daarop een aandachtig publiek, dat geheel met de handeling mee- leeft en in ademlooze spanning het gebeuren volgt. Op het tooneel wordt opgevoerd de opera „Toewan Paus". Zonder verklaring zult ge tevergeefs gissen naar de afkomst van dit kunstwerk. 't Is niets anders dan de in landsche fcewerking van de oude en popu'aire opera „Faust"! Aooals bekend heeft de in lander moeit-c om de „f" uit te spreken. Hij maakt daarvan een ,,p". „Toewan Paus" be teekent dan ook niets anders dan mijnheer Faust". Maar ge zoudt hem niet herkennen zooals hij daar op het tooneel staat te ge- baren. Ge zoudt ook de bekende muziek te vergeefs wilten ontdekken, noch zelfs de over- kende intrigue vermogen te puren uit de meer .dan zonderlinge tafreelen en het voor ons onbegrijpelij-k gekrijsch, dat de inlandsche bewerking tot resultaat had. Dit is alleen voor inlandsche oogen, ooren en geduld. Een ander geliefd r-epertoire^stuk van de Komedie Stamboul is de cpera „Toekang Sado Hen- schel". Dat beteekent niet anders dan Voer- man (lett. sado-koetsier) Henschel Spoilt VOETBAL. Alcmctria II—V. V. A. II 11. Onder leiding van scheidsreehier Hariog, die heel goed voldeed, speelde Alcmaria it in de voigende opstelling (Schut; Janson en Jaspeivv. Wiermgen, Mol en Klmkhamer; Bos, Zijlstra, Doesehot, Hoeben en Micheis) tegen een zeer sterk V. V. A. II. Alcmaria II tegon goed, maar al spoedig bracht V. V. A., dat een aardig open combi- natiespel speelde, het spel meer en meer op de helft van Alcmaria. Doelpunten bleven voorloopig uit doordat de beide verdedigin- gen en ook vooral de keepers zich zeer be- trouwbaar toonden. Toch werden aan beide zijden eenige opgelegde kansen op werkelijk verwonderlijke wijze gemist. Eind-elijk kreeg Alcmaria na mooi werk van rechtsbuiten en miavoor, een nieuwe kans en Doesehot zetie den bal onhoudbaar in. Doch lang zou de voorsprong niet duien, want bij een goeden aanval van V. V. A. zorgde de rechtsbinnen, nadat tweemaal nog tegen een Akmariaan was getrapt, voor den gelijkmaker. Na de rust is het een spannenoe strijd ge weest om de leiding. Weer werden de doe:en scms op onbegrijpelijke wijze voor doorbo- ring behced en het emde bracht een gelijk spel 11, waarmee beide partijen tevreden konden zijn. V. V. A. speelde soms heel aantrekkelijk. Het schieten der voorhoede was zeer zwak. De rechtsback speelde een snelle fanatieke partij. Over het geheel waren de Amsterdam- mers sneller dan de Alcmaria-spelers. Het spel van Alcmaria II is ons in dezen wedstrijd niet bepaald meegevallenHet was te langzaam en niet open genoeg. Keeper en backs waren goed. De middenlinie, waarin de linkshalf zeer goede momenten had, bleesf over't geheel te veel achter en steunde de voorhoede weinig. De aanval was niet op zijn best. Het plaatsen en doorgeven van den midvoor was heel goed. Rechtsbuiten en linkerwing speelden wisselvallig. Doch de geheele voorlinie had te lijden door het ab- soluut onvoldoende spel van den rechtsbin nen, die van goeden wil is, maar weinig van bal of andere spelers zien kan. Alcmaria II heeft gisteren een puntje ver- speeld, een puntje dat misschien in den strijd om't kampioenscnap van veel belang kat wezen. V. S. V.—Alcmaria Victrix 1—1. Een uitetekende prcstatie, die men gerust als een St. Nicolaassurprise mag aanmerken, leverde gisteren Alcmaria's eerste elftal in Velsen tegen V. S. V. Aan deze tegenstan- ders op eigen terrein een punt te ontnemen is een mooi stuk werk, vooral als men weet, dat V. S. V. er slechts drie minuten voor tijd in slaagde de gelijkmaker te scoren. Het elf tal heeft zeer goed voldaan en enthous;ast gewerkt. Bos maakte cen schitterend doel- punt. Tegen het einde kwam V. S. V. gewel- dig opzetten. Alcmaria werd ingesloten en de goal waar alle Velser supporters op hoop ten, kon bijna niet uitblijven. Vlak voor tijd werd het 11. Moge Alcmaria zoo op den goeden weg voortgaan. Haar doelveraedigei deed ook gisteren weer zeer goed werk. In 2A behalve het gelijke spel van Alcma ria tegen de gevreesde Velsenaren, een flin- ke nederlaag van Hollandia tegen Z. V V (5—2) W. F. C. verloor met 21 in Enk huizen en ook de beide Heldersche clubs ver loren. Helder thuip met 43 van DEC en H. R. C. in de Koog met 1—0. doelp. gesp. gew. gel. verl. v.t. p. V. S. V. 119 11 32—11 19 D. E. C. 10 7 3 28—13 14 W.-Frisia 9 6 3 1614 12 W. F. C. 9 5 13 15—16 11 K. F. C. 9 4 2 3 2011 10 Helder 10 3 2 5 26—22 8 H. R. C 9 3 15 16—18 7 Z. V. V. 9 3 - 6 15—33 6 Alcmaria 8 1 2 5 1532 4 Hollandia 8 17 1228 1 Gister speelde B. F. C. te Beemster tegen Wormerveer (W. F. C. 7) welke wedstrijd zij won met 74. In de eerste klas vielen de volgende uit- slagen te nofeeren: EERSTE KLASSE. Afdeeling I. U. V. V.-H. B. S. 5-1 R C. H.—Excelsior 42 Ajax—E.D.O. 10 D. F. C.—V. O. C. 6—2 Afdeeling II. De SpariaanH. F. C. 11 F ijenoord—Z. F. C. 2I SpartaStcrmvogels 30 H.V.V—A.D.O. 3—3 't GooiBlauw Wit 01 Afdeeling III Z.A.C.—D.O.T.O. 5—1 A.G.O.V.V.Ensch. Boys 21 Heracles—Vitesse 3I WageningenRob. et Vel. 51 Afdeeling IV. Tonga—P. S. V. 3—4 Eindhoven'N. A. C. 01 N.O.A.D.—M. V. V. 4—2 B. V. V.—Wiliem II 1—4 RoermondWilhelmina 12 Afdeeling V. VelocitasVeendam 80 G. V. V.Leeuwarden 06 AlcidesAchilles 31 FrisiaBe Quick 4—0 HnpktbeHetsten ALKMAAR 5 Dec. 1927. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 40 Vette koeien 250425; 6 Vette Kalveren 80—/ 110; Vette Kalveren per ned. pond f 1.301.50; 21 Nuchtere kalv. (slacht) 10—/ 26; 569 Vette Varkens (zware) per ned. pond f 0.600.64; Zou- ters per ned. pond 0.56—/ 0.58. Opgave van den Directie der kleine mark- ten te ALKMAAR, betreffende de hoo-gste en laagste prijzen van sommige artikelen. Mark- ten van Maandag 28 November tot en met Zaterdag 3 December. Kippen 0.75 1.75; Kuik-ens f 0.602; Eenden 0.75 1.50; Konijnen f 0.403.50; Eenden- eieren per 100 stuks 8; Kippen-eieren (groothandel)per 100 stuks 910; Kip pen-eieren (kk'snhandel) per 100 stuks 7 11.50; Fabrieksboter le s. per K K.G. f 0.97 1.07)4; Fabrieksboter 2e s. per 'y2 K.G. 0.85— f 0.95; Boerenboter le s. per y2 K.G. 0.95—/ 1.05; Boerenboter 2e s per 54 K.G. 0.80—/ 0.90. BOVENKARSPEL, 3 Dec. 1927. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. Koo:I 7.50—/ 13.30; Bloemliool 2e s. 3.50— f 6.50; Blcemkool 3e s. f 0.75— 2.10; Roode Kool 3.30—8.60; Witte Kool 1:60—/ 3.70; Gele Kool 4.50— 6.20; Uien f 4.25— f 4.75; Drielingen 3.65; Nep 1.25—/ 2; Spruitkool 1.25. NOORDSCHARWOUDE, 3 Dec. 1927. Uien 8.50—/ 9.10; Driebngen 8.50— f 9.10; Nep f 5.30; Grove Uien 9— 9.20; Peen 2.90—/ 3.50; Roode Kool 7.70—/ll; Doorschot 6.10—9.80; Gele Kool 4 —f 6.40; Witte Kool 1 70— 2.50; Deensche Witte Kool 3.504.20; Doorschot 3.103.20; alles per 100 K G. Aanvoer: 11800 K.G. Uien; 12800 K.G. Peen; 126400 K.G. Roode Kool; 44200 K.G. Gele Kool; 3800 K.G. Witte Kool; 48800 K.G. Deensche Witte Kool. WARMENHUIZEN, 3 Dec. 1927. Roode Kool le s. 8.40—/ 9.60; Roode Kool 2e s. f 6.40f 8.60; Roode Kool (Uitschot) 2.30—/ 7.70; Gele Kool 4.40—/ 6.50; Witte Kool le s. 2.10; Deensche Witte Kool 2 303Deensche Witte Kool (Uitschot) 1.70—/ 2.40; Drielingen 8; Uien 9—/ 9.30; Peen 3.60—/ 4; Peen (kleine) 1.701.90. Aanvoer: 34000 K.G. Roode Kool; 2100 K.G. Gele Kool; 8100 K.G. Witte Kool; 7500 K.G. Deensche Witte Kool; 425 K.G. Uien en 4000 K.G. Peen. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Dec. '27. Langedijker Groentenveiling. Bloemkool 1« 10; Bloemkool 2e s. 1—/ 1 20 per 100 stuks; Wortelen 3.704.50; Roode Kool le s. 3.5010.30; Roode Kool 2e s. 2.50—/ 8.90; Gele Kool 2—f 6.20; Witte Kool f 1.40—/ 2.50; Deensche Witte Kool 24.1o; Uien 8 50-/ 9.20; Drie lingen 8.70 f 9; alles per 100 K.G. Aanvoer: 625 st. Bloemkool; 6600 K.G, Wortelen; 40000 K.G. Roode Kool; 22000 K.G. Gele Kool; 21100 K.G. Witte Kool; 21800 K.G. Uien. Foste r's is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrij ven spoedig uw kwaal. werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust. nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8