DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. »»x No 287. OH nummer b'esfaaf nft 2 bladen. Honderd negert en twlntigste )aargang i927 Deze Courant wotdt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenuitgegeven. ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkoaar /2m—. franco door ket geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewnjsnnmmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmfe, Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerfj v/b HBRIW9. G08T8R A MHHK Voordam C 9. Dimcteur: G. H, KRAK. Dagelijksch overzicht. SURPRISES. Sinterklaas te Geneve. Enge- land en Rusland. Frankrijk en Rusland. De vergadering van den Volkenbondsraad. ten op- zienbarende rede van Stalin. Terwijil in ons lan-dje ied-ereen, na het tra- ditioneele bezoek bij Sint Nicolaas, bepakt en be laden door de straten liep, zich te voren reeds verheugenid over de vreugde, die de kleine of groote surprises te weeg zouden brengen, heeft de ou-de bisschop zich ook te Geneve niet onbetuigd gelaten. Het bericht van gistermiddag, dat Cham berlain er na de Fransche bemiddeling in toe- festemd had een onderhoud met Litwinof te ebben, veroorzaakte begrijpelijkerwijs groote spanning. Reeds tevoren immers was bij ge- ruchte bekend geworden, dat tijdens de bij- eenkomsten van Volkenbondsraad en voorbe- reidende Ontwapenings-commissie pogingen tot toenadering tusschen Rusland en Enge- land, deze beide nog steeds op gespannen yoet levende staten, in't werk zouden worden gesteld. Gister werd dus dit gerucht bewaar- heid en algemeen verwachtte men een gunstig resultaat. Precies een uur lang hebben Chamberlain en Litwinoff geconfereerd daarna werd een communique verstrekt, waaruit bleek, dat nog geen overeenstemming was bereikt. Na tuurlijk kan men zich daarover teleurgesteld gevoelen, doch volgens berichten uit zeer be- trouwbare bron is de reden tot teleurstelling in feite minder groot, dan het communique zou do en vermoeden. Want al is dan ook geen accoord tot stand gekomen, vast staat toch wel, dat Chamber lain verklaard heeft, dat de deur voor onder handelingen met Engeland voor Moskou steeds open staat. En tevens is gister bekend geworden welke eischen Engeland voor een vergelijk met Rus land stelt. In de eerste plants natuurlijk dat de Russi- sche propaganda in Engeland geheel zal stopgezet worden, ook al wordt deze propa ganda door de Londensche regeering vrij on- schadelijk geacht. Daarnaast dient echter de Anti-Britsche bolsjewistische propaganda in Azie, en wel inzo-n-derheid niet alleen in Chi na, maar ook in Afghanistan en het Noord- Westen van Britsch-Indie. Wanneer Rusland besluit deze vijandelijk- heden stop te zetten, is Engeland onmiddellijk bereid van gedachten te wisselen over een ver gelijk, na het slagen waarvan tegen het ge- projecteerde Engelsche crediet van de Mid land Bank aan Rusland van vijftien millioen pd. st. geen bezwaar meer zou worden ge maakt. Natuurlijk moet Litwinof te Moskou nog nader confereeren. De beslissing inzake de BritschRussische kwestie zal dus in Rus land moeten vallen Reeds gister meldden wij, dat ook Briand met Litwinof geconfereerd heeft. Nog niet be kend was echter, dat daarbij ook de Rakofski- affaire en de kwestie der schulden ter sprake is gebracht. Naar verluidt verklaarde Briand aan Lit winof, dat het misverstand in verband met de Rakowski-affaire als definitief opgelost be- schouwd kan worden en dat van een afbreken der betrekkingen tusschen Frankrijk en Sov- jet-Rusland geen sprake kan zijn. Na de aan- komst van den nieuwen Russischen gezant te Parijs zullen de onderhandelingen over de schulden en credieten hervat worden, evenals de onderhandelingen over een non agressie- pact. De beide staatslieden hebben ook het Poolsch-Litausche conflict besproken, waar- bij b-eiden de noodzakelijkheid erkenden, dat aan den oorlogstoestand tusschen beide lan- den onmiddellijk een einde moet worden ge- maakt. Voorts werden nog eenige andtere in- ternationale problemen besproken. Een gesprek tusschen Litwinof en Strese- man had eveneens betrekking op het Poolsch- Litausche conflict en leidde dienaangaande tot dezelfde conclusie als het onderhoud met Briand. Voorts werd geconstateerd, dat met betrekking tot deze aangelegenheid tusschen L-uitschland en Sovjet-Rusland geen princi pled verschil van meening bestaat. Omtrent de mogelijkheid van een oplossing van dit conflict wordt vernomen, dat de juri- dische form u leering van een op'ossing ver- moedelijk zal worden opgedragen aan een commissie van vijf leden, waarin Engeland, Frankrijk, Italie, Japan en Nederland vertegenwoordigd zullen zijn. De Nederland- sche gedelegeerde zou minister Beelaerts van Blokland zijn en deze zou worden uitgenoo- d'lgd, als rapporteur in de aangelegenheid op te treden. 1 In de vergadering van den Volkenbonds raad is, zooals gemeld, besloten de Roe- meensch-Hongaarsche optanten-kwestie tot de volgende bijeeokomst uit te sfellen, terwijl in- middels tusschen beide landen onderhande lingen over deze kwestie zullen worden ge- voerd. Naar vefluidt, zullen deze onderhan delingen gebaseerd zijn op de Hongaarsche voorstellen van 15 November j.l. Deze voor- stellen behelsden, dat de Roemeensche regee ring de bosschen, wijnbergen enz., die in Roe- menie niet gdliquideerd zijn, aan de Hon gaarsche bezitters zal teruggeven; dat zij voor de andere, reeds geliquideerde bezittin- gen individueel met de bezitters over een scha- deloosstelling zal onderhandelen, waarbij de kleine bezitters een relatief groote, de groote bezitters een relatief kleine vergoeding zullen krijgen, terwijl de schadeloosstelling in elk gevail beneden de geraamide waarde der be- treffende bezittingen zal blijven. De Raad gaf verder gevolg aan den wensch der Portugeesche regeering, die door haar minister van Financien werd vertegen woordigd, een financieele saneeringsactie voor Portugal door den Volkenbond voor te bereiden. De financieele Raadscommissie heeft opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar dte mogelijkheid van zulk een fi nancieele saneering en de verdere economische ontwikkeling van Portugal. Als laatste punt der agenda verklaarde de Raad zich accoord met de publicatie van een uitvoerig rapport der speciale commissie voor het onderzoeken van den handel in vrouwen en kinderen; het rapport heeft betrekking op dertig Europeesche en niet-Europeesche lan den. In overeenstemming met den wensch van den Roemeenschen gedelegeerde zullen de antwoorden der onderscheiden regeeringen te- zelfdertijd openbaar worden gemaakt De Raad kcmt hedenochtend weer bijeen, zoodat hedenmiddag uitsluitend particuliere bespre- kingen tusschen de te Geneve vertcevende staatslieden zullen plaats vinden. O.a. zal de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann, met zijn Poolschen collega, Zaleski, en den Litauschen premier, Wolde- maras, confereeren. De optantenkwestie misschien toch nog aan de orde. Gistermiddag zijn bij den Volkenbond twee telegrammen, een van den Roemeenschen mi nister van Buitenlandsche Zaken en een van den Roemeenschen premier binnengekomen. Titulescu deelde mede, dat hij gistermid dag naar Geneve vertrok, terwijl Bratianu in het tweede telegram vasthield aan de be- handeling van het Roemeensch-Hongaarsche optantengeschil. Daar beide telegrammen in het geheel niet verwezen naar het telegram, dat heden door Chamberlain aan Titulescu werd gezonden, neernt men op het secretariaat van den Volkenbond aan, dat het telegram heden door Chamberlain verzonden en door den Raad goedgekeurd de beide andere tele- grafische mededeelingen heeft gekruist, zoo dat op het oogenbiik de behandeling van het Roemeensch-Hongaarsche geschil gedurende de tegenwoordige zitting van den Raad nog een open vraag is. Op het communistisch congres te Moskou heeft Stalin inmiddels een rede gejiouden, die nauwelijks te vereenigen is met de vredelie- vende manifestaties van Litwinof te Geneve. Hij zei o.m.Wij verwachten thans een nieu- we revolutionnaire gdlf, niet alleen in de ko- lonien, doch in geheel Europa. Op het jong- ste communistische congres moesten wij me- dedeeling doen van een achteruitgang in de revolutionnaire beweging; thans kunnen wij definitief constateeren, dat het getij gekeerd is. Er komt een revolutionnaire vloedgolf, en dan zal de Sovjet-Unie erkend worden als de strijdster voor de arbeidersklasse van Europa, en voor de onderdrukte koloniale volken. Stalin verklaarde voorts, dat er geen twij- fel over kan bestaan, dat een oorlog met de imperialisten onvermijdclijk is. Het blijft echter noodzakelijk een botsing uit te stellen, totdat de toestand voor dd com munistische revolutionnairen overal rijp is. De demonstrates in verband1 met de kwes- tie-Sacco cn Vanzetti noemde Stalin een leer- zame illustratie van de geweldige energie, die zelfs door cen onbelangrijke'gebeurtenis kan worden opgewekt, als er maar zorgvul- dige voorbereidingen worden getroffen. Men kan deze energie in die mate opwekken, zoo betoogde Stalin, dat zij tot een tegen het ka- pitalistisch regime gerichte uitbarsting komt, een uitbarsting zoo krachtig, dat dit "regime vernietigd wordt. Wij schreven het reeds: Moeilijk zijn deze uitlatingen in overeenstemming te brengen met de demonstratieve vredesactie der Sow- jets te Geneve. Ook Stalin's rede is een Sinterklaassurpri- se, evenals de Fransch-Russische en En- gelsch-Russische onderhandelingen dat wa- ren en speciaal voor Portugal het Volken- bondsbesluit om tot saneering der financien over te gaan. Maar de Stalinsurprise is, he- laas, weer van een onaangenaam soort Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. CHINA. DE TOESTAND TE SJANGHAI. - Mcorden en roofaanvallen Gedurende November zijn binnen de inter nationale nederzetting te Sjanghai 137 gewa- pende roofaanvallen en 12 mo orde n gepleegd. Ondler de slachtoffers waren drie buitenlan- ders, terwijl adrt gewapende roovers door d politie werden gedood. De (Sjanghai) „Ti mes" adviseert de weder-opi-ichting van bar ricades op gewichtige punten der stad, me het oog op de roofpartijen en ontvoeringen door de Chineezen, terwijl de communis ten opnieuw stakingen en ongeregeldiheden op touw zetten. DUITSCHLAND. BLOEDIGE KLOPPARTIJ. In. een sociaal-democratische verkiezings bijeenkomst in een der Berlijnsche voorste den zou de zoon van wij fen rijkspresident Ebert, redacteur Fritz Ebert, Zondagavond als spreker optreden. Er was een sterk contin gent nationaal-socialisfen in de zaal, die het den spreker van den begiinns af moeilijk maakten, totdat tenslotte een formeele klop partij onstond, waarbij de tegenstandiers el kaar met stoelen en bierglazen te lijf gingen Meer dan 40' personam werden gewond, eeni ge vrij ernstig. De politie verdireef ten slotte alle nationaal-socialisten uit de zaal, waarna Fritz Ebert over „De strijd om de politieke machit" verder oreeren kon. DE ARBEIDSOONFLICTEN. Nog meer industrieen zullen wor den stopgezet. Vele verder verwerkende industrie-bedrij- ven in het Rijnlandsch-Westfaalsche district hebben eveneens aan den betreffenden regee- ringscommissaris medegedeeld, dat zij met 1 Jan. 192'8 den arbeid in hun ondernemin- gen zullen stilleggen. Zal de Rijksregeering bemiddelen De „B. Z. am Mittag" vemeemt naar aan- leidimg van het voomemen der indhstrieelen om op 1 Jan. de geheele Duitsche ijzerindu- strie stil te leggen, dat de rijksminister van Arbeid nog deze week de onderhandelingen tot bijlegging van het conflict zal openen. De vakvereenigingen willen bij stopzetting natiotiaiisme. Nieuwe looneischen ook in andere indu strieen. Naar verluidt, zijn de vakvereenigingen VGornemens"7>m ingeval de West-Duitsdie in- dustrieelen inderdaad op 1 Januari a s. de bedrijven mochten stopzetten, er bij de regee ring op aan te dringen, alle fabrieken, die niet verder willen la-ten werken, te nafionali seeren. Dat het den ondiernemin-gen emst is met hun dreigement om de bedrijven stop te zet ten, m-oge blijken uit het feit, dat verschil- lende groote ijzergieterijen in West-Duifs-ch- lan-d1 hun buitenlandsche ertsleveranciers heb ben verzocht, hun ertsverschepingen in De cember zooveel mogelijk te beperken en deze met ingang van Januari 192-8 geheel stop te zetten. Mocht inderdaad het ijzerbedrijf zijn poor ten sluit-en, dan zullen o-o-k tal van ande re, de gro-nd'stoffen verder verwerkende in dustrieen in het Rijnland en Westfalen even eens hun bedrijven stopzetten. Ook in deze tafcken van industrie namelijlk hebben de ar- beiders nieuwe looneischen gesteld, die een rendabel voortwerken onmo-gelijik zouden ma- ken. De Christelijke vaikvereenigin-gen hebben gister-en te Bochum een vergadering gehou- den, waarin eenstemmin-g uiting werd gege- ven aan -de verwacbtimg, dat alles zou wor den gedaan om een conflict te vermijden. Mocht het echter tot een uitsluiting kom-en, dan moeten de vakvereenigingen strijden met alle energie en ook de instandhou-dingswerk- zaambeden verhinderen. Houdt Uw huis van mug gen schoon En gezondheid is Uw loon. ENGELAND. UITBREIDING DER CHOLERA IN BENGALEN. Aantal sterfgevallen zeer gestegen. De cholera-epidemie, welke thans in geheel Bengal-en heerscht, is buitengewo-on hevig. Te Calcutta en in vijftien andere districten kom-en de meeste sterfgevallen voor. I-n de week, wel ke ein-dig-de op 26 November j.l., is het aan tal sterfgevallen te Calcutta gestegen van 49 tot 106 en in het district Dinajpoer van 42 tot 229. HET NADEREND KERSTFEEST. Nooit is de drukte i-n de Londensche win- kelstraten in verband m-et het Kerstfeest vroe- ger begonnen dan thans, vert-el-le-n de bladen. Nu reeds is het tijdens de mi-ddaguren s-tamp- vol in Oxford- en Regent Street en men zit eigenUij-k al midden i-n den Kerst-tijd. Ook in de schouwburgen zijn -de repetities voor de Kers-tstukken in vo-llen gang. Er wordt echter geklaagd dat steeds maar weer dezelfde stukken, jaar in jaar uit, worden op- Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. gevoerd, d-och de theaterdirecties verklaren dat zij geld verliezen met elk nieuw Kerst- sprookje, dat zij m-onteeren. Het publiek wil er niet aan. Zoodat „Peter Pan", „Blue Bell in Fairy land" en „The Windmill Man" maar weer vertoond worden. DE LEIDING DER ARBEIDERSPARTIJ. Wie zal MacDonald opvolgen? Binnen veertien dagen zal de parlements- fractie der Arbeid-erspartij haar nieuwe be- stuur kiezen, waarbij de kwestie van het lei- derschap te berde gebracht zal worden. In- dien Ramsay MacDonald de vermo-eienissen van een nieuwe verkiezing niet meer op zich kan nemen, zal er een nieuwe leider gekozen moeten worden. Hiervoor wordt Snowden ge- noemd, maar de linkergroep zal zijn toenma- lige smallende uitlatingen aan haar adres over haar program in het bijzon-der in verband met de nieuwe 1-euze van -een kapitaalsheffing, waarschijnl-ij-k nog niet vergeten zijn. Andere namen, die genoemd worden, zijn Henderson en Thomas. Een tegenspraak. De Arbeidei'spartij pubiiceert een officieel dementi van het hardnekkige gerucht als zou Ramsay MacDonald binnenkort als leider van de partij aftreden. EEN NATIONAAL VREDESCONGRES. Tachtig veivenlgingen vertegen woordigd. Te Manchester vergadert op het oogenbiik het 21e nationale vredescongres, samenge- steld uit de gedelegeerden van pacifistische organisaties over het geheele land. In het geheel zijn 80 de-zer organisaties vertegen woordigd. De materieele en m-oreele ontwapening, de arbitrage en de Volkenbond vormen de hoofdpunten der beraadslagin-gen. DE STILSTAND IN DE AUSTRA- LISCHE SCHEEPVAAKT. Volgens de laatste berichten uit Sydney, is de stilstand in de Australische havens ten gevolge van het conflict tusschen reeders en bootwerkers nog niets verbeterd. Zaterdag lagen 64 overzeescbe en 80 tusschen de Australische s-ta-ten varend-e schepen werke- -oos en kon men 700,000 ton goederen niet laden of lossen. Er liepen 100,000 werklie- ■den leeg. Dit aan-tal moet met den dag toe- nemen, naarmate er meer bedrijven die van de sch-eepvaart afhankelijk zijn, worden stil gezet. Zoo zijn Zaterdag 10,000 mijnwer- ke rs te Newcaste afgedankt. Een langdurige stil-stand zou na de ver liezen die reeds door de jongste droogte ge- leden zijn mindere wolopbrengst en een mage-re tarwe-oogst licht op een nationale ramp kunnen uitloopen. Men verwacht heden de ophejfing Het hof van arbitrage te Melbourne heeft gister-m-orgen bet geschil waarover de scheep- vaartstakimg loopt no-gmaals onder de oo-gen gezien, nadat het stakin-gsbestuur verklaard Had zich bij de u-itspraak te zullen neerleg- gen. M-en v-erwacbtte, dat de staking's mid- dags opgeheven z-ou worden verklaard, maar op het laatste oogenbiik is er weer een kink in den kabel gekomen en hebben beide par- tijen besloten gistermorgen onder leiding van een rechter uit't hof bijeen te komen om d;e nadere uitspra-ak af te wachten; men re- kent stellig met een op-heffing -op vandaag. DE MOORDENAAR VAN MISS OLIVER VEROORDEELD. Het hof van Assises, dat t-e Guildford zit ting hield, h-eeft Sydney Goulter, een 25- jarigen mecanicien, ter d-oo-d veroordeel-d wegens moord op miss Oliver, een 21-jarige typiste, die op 2 Oct. dood in Richmond Park w-erd gevonden, gewurgd met e-en stuk van haar eigen onderk-leeren. Zij had verschei- dene hoofdwon-den, die haar, volgens het medisch attest, wel bewusteloos gemaakt hebben, maar niet d-en dood ten g-evol-g-e heb ben gehad. Goulter had na zijn arrestatie een verkla- ring afgeleg-d, waarin hij vertelde, hoe hij het meisje bij -een h-evigen twist uit jaloezie ge stagen had en toen, om te zorgen, dat zij niet bij- zou komen voor hij zich goed en wel uit de voeten had gemaakt, een tap van haar kleeren had gescheurd, en die om haar hal-s had gebonden. Hij ontkende haar te hebben willen dooden. Hij leg-de heden geen verklaring af, daar zijn verdediger ontoerekeningsvatbaarheid pleitte, wat echter op g-rond van het rapport van den gevangenisdokter en andere medici van de hand werd gewezen, GouIter's vader, een poli-tie-agent, ver telde, hoe zijn zoon hern sedert diens zes- tiende jaar steeds reden tot groote bezorgd- leid had gegeven. Soms bleef hij uren tang met het hoofd in de handen z-itten, i-n een b-ui van neerslachtigheid, waarvan niemand hem af kon helpen Eens beel-dde hij zich in, dat zijn moeder dood was en gi-n-g zelfs eenigen tij-d met een rouwband om d-en arm loopen Later had de vader zijn vrouw voor den jongen moeten waars-chuwen, daar hij haar met een vreemde uitdrukking in zijn oog en volgde. Verder had hij het noodig gevonden zijn d-ochter nooit met haar broer alleen te laten. Overigens was Goulter op school eer intelligente 1-eerling geweest en had hij i-n zijn betre-k-kingen steeds vl-ijtig gewerkt. FRANKRIJK. A A NHOUDINGE N IN DEN ELZAS. Wegens Spionnags Te Straatsburg zijn twee personen aange- houden, beschuldi-gd van spionnage. Blijkens het Journal" waren de aange- houdenen de vertrouwensmaipen van baron Zo-rn von Bulaeh. Door hun aanhouding kon volgens het Journal" (naar een B.T.A.- telegram meldt) definitief worden vastge- st-eld dat Berlijn via Freiburg i/Br alle kosten betaalt van die autonomistische campagne in den Elzas. Er worden nieuwe aanhoudingen en onthullingen verwacht. Vicr personen, die dezer dagen werden aangehouden op het oogenbiik dat zij de brug bij Keh-1 wilden ov-ergaan (op de Fransch-'Duitsche gren-s dus) hebben b-ekend en -zijn gevangen gezet. Er is een beveischrift tot aanhouding uitge- vaardigd tegen Rene Cesar Ley, die de hoofdleider zou zijn van de campagne teger Frankrijk. DIEFSTAL VAN 300.000 FRANCS. Een waker van een mijn doodgescholen. Een bandietenstreek, dlie aan Amerika doet den-ken, heeft Zaterd'agm-orgen vroeg plaats gehad bij een mijn te Klein Rossein bij Saar- briicken. Twee beam'bten van het bureau der mijnen van Wendel begaven zich naar de mijn Wil-mi-n om er de nachtploeg uit te be- talen. Zij waren vergez-eld van d-en nachtwa- ker dezer mijn die op zijn schouders twee kistj-es droeg met het uit te betalen loon, bijna 300.000 francs. Bij den ingang losten een drietal man-nen plotseiing eenige revolver- sell oten op den nachtwaker, die ineenzakte -*n kort daai'op overlead. Zijn beide metgezellen wierpen zich op den gron-d en beantwoordden het vuur met hun revolvers, doch konden niet beletten da-t de bandieten -zich van het geld meester maa-kten en er mee de vlucht namen. RUSLAND. HET COMMUNISTISCH CONGRES. Hel optreden van het centraal comite goedgekeurd. Het commumstisch partijeongres, dat thans te Moskou vergadert, beraadslaagde over het rapport van het cventraal uitvoerend comite. Alle vertegenwoordigers der plaa-tselijke partijafdeelingen erkenden eenparig, dat het centraal comite, zoowel ten aanzien van de by.iten-landsche als de binnenlandsche poli tick, een correcte gedrgslijn heeft gevolgd en zij veroordeelden algemeen de ho-uding der oppositie. Een rede van Stalin. Stalin hield een langdurige rede, waarin hij verklaarde, dat de communistische partij er niet aandenkt een co-mpromis te sluiteu m-et -de oppositie, wanneer deze haar p-olitiek< opva-ttingen niet zonder voorbehoud opgeeft. Rykows openingsrede: er bestaai geen zaak-TroXzky meer. In zijn openingsrede voor het vijftiend« partijeongres heeft Rykow_ verklaard, dat n voor de partij geen zaak-irotzky meer be s-tond. Op de agenda stonden de belangrijk< problem-en der binnen- en buitenlandsche polk tiek, van den social-en opbouw en de wereid-. revo-lutie, terwijl de quaestie der oppositie ict hoofdzaa-k reeds tot de geschiedenis behoorde, De_ uitsluiting van_ Trotzky en Zinowjew was voor het congres, in overeenstemming met eta door Lenin z-elf aanb-evolen s-telregels ter be- scherming der partij-eenheid, geschied, daar men ni-et kon duld-en, dat kort voor of gedu* rend'e het congres de pogingen om de partij te d-o-en uiteenvallen zouden worden voortge- zet. De periode der discussie voor het congres heeft aangetoond, dat de oppositie slechts over een half pro-cent der partijstemming be schi-kt, en deze periode is afgeloopen. De" par tij- beschikt thans weer over a-ll-e krachten. welke ged-urende eenigen tijd voor de bestrij-' din-g der oppositie in beslag werd genomen, zij ka-n zich weer ten voile wijd-en aan de or- ganisatie der revolutionaire beweging. ROEMENIe. DE STRIJD OM DE MACHT. De po-ging van Vintilla Bratianu o-m met de Nationale Boerenpariij t-ot een compromis te komen tusschen deze en de liberale partij een accoord tot stand te brengen, is mislukt. De lei-der der nationale boerenpartij Maniu heeft de aanbiedingen van Bratianu hoffelij-k maar nadrukk-elijk geweigerd. Blij-kbaar acht hij dus de positie zijner partij in den land-e sterk gen-oeg om zich tegen de liberale over- heersching en den in Bratianu's aanbod ge- handihaafden overwegenden invloed der libe ral-en te verzetten. Het aanbod van Vintilla Bratianu bewijsl aan den anderen kant echter wel, dat de li-be- ralen zich niet zeker meer gevoelen. Zoo kan Roem-eme nog wel cens verrassingen brengen, nu de „sterke man" er is heeoeegaan ALKMAABSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1