DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit hist Parlement Dffifg©3ijfes©fe ©verzicht. BaaitenOansi BifsnenSand No 289 Dif nttmmer besfaaf oH 2 bladen. Honderd negen en twintigste iaargang 1927 Oeze Couranl wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, oitgegeven. Abonnenienfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alksasar 2,franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnmnmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfeN. Per regel 0.25bij groote contracten rabat. Groote letters naar pfaatsrulfflte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vjb If BR Ml Qmm» mm Voordam C9. Dire^teuri G. H. KRAK. Telef.nr. Adminlstratie 3. TeJefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA. Den Haag, 7 December 1927. De vergadering van de Tweede Kamer heeft gister tot des nachts kwart voor drieen geduurd! Er waren toen, de voorzitter m-ee- gerekend, zes leden aan-wezig, alsmede de ■noodige stenografe-n en enkele journalisten iTot die laatst-en behoorde schrijver dezes niet. Hij is dan ook niet getuige -geweest van de -besprekingen over de politic, welke het slot van den avond vormden, waarna de be- grooting zonder stemming is aangeno- nomen. Doch veel heeft bij er niet bij gem-ist, naar hem een collega verzekerde, die den moed had gehad, om tot het einde te blijven Maar het eerste deel van den avond was ook niet veel! Wij hoorden b.v. weer de gebrui- kelijke klachten over de handhaving van den stemplich-t, welke inderdaad uit onze wet- g-eving moest verdwijnen. Maar de minister van Justitie maakte er zich van af door te verkiaren, dat de handhaving van de des- betreffende bepali-ng, als opgenomen in de Ki-eswet, behoort onder den minister van Binnenlandsche Zaken wiens begrooting ju-ist afgehandeld is! Dan is er weer geklaagd over de slecbte salarieering van de rechterlijke macht. De minister heeft b-eloofd de zaak te ond-erzoe- ken alsof hij er reeds niet alles van afwist! nu het Bezoldigingsbesluit een h-erziening zal ondergaan. Ook heeft de heer Marchant (V.jD.) betoogd, dat de rechterlijke colleges vaak te zwak zij-n bezet. De minister was dat niet ten voile met hem eens, daar men toch gebruik lean maken van rechter-plaatsvervangersdie den staat niets kosten! Ook heeft men de verkiezi-ngs- kwestie van Aardenburg weer ter sprake ge- bracht en het niet „netjes" gevond-en, dat toen ten slotte-de regeering na wegens de knoeierijen een nieuwe verkiezing te hebben uitgeschreven, besloot daarop toezicht te hou-d-en, dit opdroeg aan een substi-tuut- griffier. De heer Van Sasse van IJsselt, die de zaak ter tafel bracht, vond, ineenen we, dat dit niet strookte met de positie van dien ambtenaar! Wij zullen het hierbij maar laten en gaan over tot de dagzitting van bed-en, waarin de Postbegrooting is be- en afgehandeld. Hoofdpun-t der besprekingen is wel ge weest de door mevrouw BakfcerNort (V.-D.) den vorigen dag ingedi-en-de motie ten gunste van een bers-tel van de vierde post- bestel-ling te Groningen, waaraan de vorige maand een einde is gemaakt. Die motie was onderteekend door een aantal leden van ver- schillende politieke kleur, zoodat er wel kans scheen te bestaan, dat zij zou worden aange- nomen. Edoch ie minister van Waterstaat schijni een soor-t van Loreley voor de Kamer te zijn. Hij wist zoo leuk den leden te ver- tellen, dat het hier maar een proef gold en dat, als deze niet goed uitviel, hij zeker aan Groningen zijn vierde bestelling zou terug- geven, en hij wist zoo mooi te betoogen, dat die vierde bestelling een weelde was, welke alleen Nederland zich veroorloofde, die men zelfs in de groote wereldsteden in her buiten- land niet kent, dat mevrouw Bakker-Nort ten slotte haar motie maar weer inslikte, ver- moedelijk niet tot genoegen intusschen van hare medeonderteekenaars Maar intusschen, als de proef gehikt, wat enkel afhangt van het oordeel des ministers, dan verdwijnt de vierde bestelling ook uit de andere groote steden, die haar nu nog mogen hebbben. Al leen omdat de opheffing van die bestelling een bate van een paar ton zal opleveren, ziet de minister er geen been in, dat een brief, welke na de eerste buslichting in Den Haag wordt gepost, eerst den volgenden morgen aan den geadresseerde te Groningen wordt afgegeven, en misschien is dit in andere plaatsen, die reeds iang van de vierde bestel ling zijn beroofd, mede het geval Bestaat er voor ons nu waariijk reden om een slechten toestand, welken men in bet bui- tenland aantreft, ook hier te lande in te voe- ren? De minister heeft naar aanleiding van de klachten over onze hooge porti de Kamer en de natie verblijd met de mededeeling, dat hij er over denkt tegen 1 Februari een lager port, ten minste een verlaging van 25 pCt., in te voeren voor drukwerken en het postverkeer in lokaalverkeer. De beslissing daaromtrent komt deze maand nog af. Verder heeft hij, in antwoord op een paar opmerkingen van den heer Ebels (V. D.), uiteengezet, dat het tele- foontarief voor het platteland niet overmatig hoog is. Niettemin boopt hij in 1929 een ta- riefsverlaging tot stand te brengen. Wijders deelde hij mede, dat er een reorganisatie van het personeel onderhanden is, maar aan een achturendag enkel voor de post, waarvoor thans een dag van 8^ uur geldt, dacht hij geen oogenblik. Dit laatste was een ant woord op een motie van den heer L. de Vis- ser ten gunste van dien verkorten werktijd. Daarop kwam die motie in stemming en ze werd met 48 tegen 14 stemmen venvorpen. Met den communist stemden de aanwezige sociaahdemocraten er voor. De Postbegrooting is hierop zonder stem- Postgfro 37060. ming goedgekeurd. Alsnu kwam de begroo ting van Waterstaat aan de orde. Algemeene beschouwingen werden er niet over ge- voerd. zoodat onmiddellijk met de behande- ling de artikelen kon worden begonnen. Doch daarover in mijn volgend bericht. HET POOLSCH—LITHAUSCH CONFLICT. De grieven der beide landen. Geen dreigend oorlogsgevaar? Jhr. Beelaerls wordt rapporteur. Gistermiddag heeft de Volkenbondsraad te Geneve zich bezig gehouden met de Poolsch Lithausch conflict. Namens beide landen gaf een der gedelegeerden een uiteenzetting van het conflict, waarbij voor Lithauen de premier Woldemaras en voor Polen de minis ter van buitenlandsche zaken Zaleski het woord voerde. Natuurlijk voeiden zoowel Polen als Li thauen zich van alle zonden volkomen vrij. Woldemaras betoogde, dat de Polen herhaal- delijk op de Lilhausche rechten in'oreuk had- den gemaakt, dat zij in Lithauen geheime or- ganisaties in het leven trachtten te roepen en het bewin-d van Woldemaras ter val wilden brengen en tenslotte, dat Polen wel degelijk gedurende de laatste weker. oorlo'gstoebereid- selen aan de Lithausche grenzen had ge maakt. Na de verklaring te hebhen afgelegd, dat Lithauen een interventie van den Volkenbond zou accepteeren, deed hij voorstellen aan den Raad, die het volgende beoogen 1Het benoemen eener commissie, die aan beide zijaen der Poolsch-Lithansche grens den werkelijken staat van zaken moet vaststellen en onderzoeken, o-pdat d? vrees voor aanval- len bij beide volken verdwijnt. 2. Het instellen van een onderzoek naar de vorming van kenden op Poolsch gebied, aangezien bij het voortduren der bendeninval- len op Lithausch grondgebied de Lithausche regeering zich genoodzaakt zal zien, deze benden met Poolsche troepen te vereenzelvi- gen. 3. Een einde te maken aan de vervolgin- gen, waaraan Lithausche staatsburgcrs te Wilna en omgeving van Pooische zijde blooL staan, respectievelijk dienovereenkomstige aanbevetingen aan de Poolsche regeering te doen toekomen. Namens Polen nam vervolgens Zaleski na tuurlijk stelling tegen de Lithausche beschul- digingen. Ten aanzien van de beschuldigin- gen, dat de Poolsche regeering de bepafingen van het concordaat met't Vaticaan door de arrestatie van enkele Lithausche priesters ge- sdhonden heeft, merkte hij op, dat dit 'nkwes- tie was die niet Lithauen, doch slechts het Vaticaan aanging. In verband met de be- schuldiging, dat Pollen benden organiseerde en door Lithausche emigranten tot zich te trek ken zich tegen de regeering van Woldemaras richtte, verklaarde hij dat Polen slechts zijn plichten der gastvrijheid vervulde. De onafhankelijkheid van Polen ging Za leski verder, is voorwaarde voor de onafhan kelijkheid van Lithauen. Want indien de ge- fceurtenissen van 1920 anders waren verloo- pen, indien toen de Poolsche barricade tegen den bolsjewistischen stormloop ware bezwe- ken, zou naar alle waarschijnlijkheid de ver- tegenwoordiger van Lithauen niet in staat zijn geweest thans voor den Raad te pleiten. Zaleski somde vervolgens alle pogingen op, welke door de Poolsche regeering in het werk zijn gesteld, om tot vrede met Lithauen te geraken. Doch als eenig antwoord is slechts de samenwerking tusschen de legers van Sovjet-Rusland en Lithauen tegen Polen tot stand gckomen, riep spreker uit. Op een fcespreking van Zeligowski's staats- gresp ging de Poolsche gedelegeerde niet in. Slechts vestigde hij de aandadit op de Jaren- lange beraadslagingen over deze aangelegen- heid, die ten slotte een eincfe vonden, nadat de Gezantenraad zich bij den door Zeligowsk* geschapen toestand had neergelegd. Wel echter wees Zaleski er op, dat onder het Lithausche bewind de voor den oorlog goede havens van Libau en Memel volkomen tot verval gekomen zijn. Het antwoord van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, op de re de van den Lithauschen premier, die veertig minuten had geduurd, verkreeg bijzondere be- teekenis door het feit, dat de Poolsche gede legeerde aan het slot van zijn betoog een be- roep deed op den Volkenbond, op grond van a rtikel 11 van het Volkenbondsstatuut. (Art. 11 van het Volkenbondspact heeft betrekking op het geval van een oorlogsbe- dreiging en verklaart, dat die den geheelen Bond zal raken, welke alle noodzakelijk ge- achte maatregelen zal nemen om den vrede te handhaven. Elk lid van den Bond kan de aandacht vestigen op omstandigfreden, die den vrede dreigen te verstoren.) Voor de geheele wereld, aldus eindigde Zaleski zijn redte, verklaart Polen in het be- wustzijn van zijn plicht en zijn verantwoor- delijkheid aan Lithauen nogmaals den vrede aan te bieden. Plechtig reiken wij het de hand en aan u, mijne heeren, is het, ervoor te wa ken, dat deze hand, die wij broederlijk en uit groote bezorgdheid voor het algemeen welzijn den nabuurstaat reiken niet nogmaals wordt teruggestooten. Nadat Zaleski zijn rede geeindigd had, deed de voorzitter van den Raad het voorstel, slechts een rapporteur in het conflict te be noemen. Het bleek ten slotte dat minister Bee- laerts van Blokland de uitverkorene was, voor deze hoogst verantwoordelijke taak. Gisterochtena meldde de Geneefsche pers namelijk, dat Adateji (Japan) de candidaat der groote mogendheen was. Dit bericht schijnt een proefba-llonnetje geweest te zijn van Fransche zijde, opdat de onderhandelin- gen over het Poolsch-Lithausche geschil niet uit handen van de groote mogendheden zou- den geraken. De nadere besprekingen hebben toen wedcrom den doorslag gegeven ten gun ste van den Nederlandsche minister. Chamberlain sprak er ten slotte zijn vreugde over uit, dat de Nederlandsche mi nister van Buitenlandsche Zaken het rappor- teurschap in deze moeilijke kwestie heeft wil- len aanvaarden en hij1 voegde er onder alge meen gelach aan toe, dat hij, Chamberlain, als rapporteur in een andere delicate aange- legenheid (waarmede hij het Roemeensch- Hongaarsche optantengeschil bedoelcle) de grootste sympathie voor den heer Beelaerts gevoelde. De Raad werd vervolgens verdaagd. VOLKENBOND. HET POOLSCH-LITAUSCH CONFLICT. Naar vernomen wordt, zal de heer Bee laerts bij het opstellen van zijn rapport waarschijnlijk uitgaan van het feit, dat 1 olen in zijn nota aan Rusland, wel'ker tekst ook aan den Volkenbond is toegezco'den, reeds heeft verklaard niet voornemens te zijn, de territoriale grenzen of de politieke onafhan kelijkheid van Litauen aan te fasten. Op basis sis van deze verklaring zal de minister dan drie aanbevelingen formulesren a. De Volkenbondsraad zal de Litausche regeering adviseeren, den oorlogstoestand met Polen als geeindigd te beschouwen. b. Aan de rcgeeringen van Polen en Li tauen zal worden aanbevolen, onmiddellijk onderhandelingen aan te knoopen over de hervatting der betrekkingen, onder wel'ker af- breking ook de nabuurlandten te lijd'en heb ben. De Raad zal zich diaarbij bereid ver kiaren bij deze onderhanddlingen zijn goede diensten te bewijzen. c. De Raad zal een commissie benoemen, die in overeenstemming met den wensch der Litausche regeering aan beide zijden der grens een onderzoek naar den staat van za ken zal instellen. CHINA. CONTRoLE OVER DE BIAS-BAAI. In het Lagerhuis heeft Bridlgeman mede- gedeeld, dat overwogen was om in de Bias- baai (zooais men weet het bekende broeinest van zeeroovers) een Britsch oorlogsschip te stationneeren. Een permanente controle in de baai was evenwd niet voldioende om een oplossing voor dit probleem te brengen. Van de nieuwe kanonneerbooten voor China is er reeds een in dienst gesteld, d'e tweede volgt nog deze maand en de andere twee in het volgende jaar. DUITSCHLAND. HET ST A A LCO'NF LICT. Ontslagbrieven op 15 Decmeber. De staalfabriikanten in't Roergebied zul len op 15 dezer aan alle in hun bedrijven werkzame arbeiders ontslagbrieven doen toe komen. Het ui'tsluitingsfonds der Roer-i;n- dustrieelten wordt op 15 millioen mark ge- schat. In den Rijksdag is in verband met het dreigend conflict reeds e^n aantal interpella- ties ingediend. De opnieuw aangeknoopte onderhandelin gen tuschen die drie vakvereenigingen en de ijzer-industrie zijn nogmaals geeindigd, zon der dat eenig resultaat werd bereikt. Nieuwe onderhandelingen zullen voortaan in aanwe- zigheid van den oificieekn bemiddelaar plaats hebben. FRANKRIJK. DE AANHOUDINGEN IN DEN ELZAS. Het Petit Journal" meldt, dat de onder verdenking van spionnage gearresteerden Baumann en Koliler, geprotesteerd hebben tegen hun arrestatie. Zij verkiaren, dat het niet in hun bedoeilng laig op dien dag van hun aanhouding naar DuilscMand te vlucli- ten. Bautnann verklaarde, dat zijn vrouw in een sanatorium te Freiburg verpleegd wordt en dat hij zich eenmaal per week daarheen begeeft. Kohler ontkent vroeger in dienst van de Duitsche politie te zijn geweest 8 DECEMBER EEN CONFERENTIE TUSSCHEN BRIAND EN MUSSOLINI. N'aar de „Ch-icago Tribune" verneemt, zal de minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Briand, hedfcn in de nabijheid van Domodossola, even over de grens van Zwitserland, in Italie gelegen, een onder- houd hebben met Mussolini. Dit zal dan het eerste contact zijn dat sinds 1922 tusschen de ministers van Frank rijk en Italie wordt verkregen; toentertijd heeft Poincare met wijlen Lord Curzon bij d'e opening van de Turksche vredeseonLrentie een onderhoud1 gehad met Mussolini. GEHEELE BRUILOFT VERGIFTIGD. Vcrsckeidene patienten hopeloos Een rijk Poolsch kopman, Kastner, te Tu- reg woonachtig, noodigde dezer dagen dO gasten op den bruiloft zijner d'ochter. Na het diner viol dte. bruid'egom in zwijm en een paar minuten later stortten van lieverlede alle gasten bewnsteloos of krirnpend van pijn ter aarde. Kort voor de bruiloft had de bruidegom een anoniemen brief ontvangen, die dreige- ment-en bevatte, en de geneesheeren verkia ren dat een nog niet bekend gewcrdfen vergif aan het eten was toegevoegd. Alle slachtoffers liggen in het ziekenhuis; aan't herstel van verscheidene hunner wordt gewanhoopt. BELGIe. EEN ONTSLAGiGX'ESTIE. In rechterlijke kringen te Antwerpen heersclit eenigc beroering over die ontslag- aanvraag van den rechter van instructie van Bauwel, die zich niet kon vereenigen met 't besluiit van den substituut-officier van justi tie van Dunne tot invrijheidtetelling van een bewoonster van Mcrxcm, wier man, met eeu revolver in de hand, doodgcscliotcn werd ge vonden-. De vrouw was onder verdenking van moord gearresteerd en gedurende veertig da gen gevangen gehouden. Die rechter van in structie heeft verlof gevraagd in afwachting van de beslissing op zijn verzoek om ontslag. De bladen wijden uitvoerjgc stukken aan deze zaak, waarbij die een het voor den reen ter, de ander vooi" de weduwe opneemt. ENGELAND. DE STAKING IN AUSTRALIA GEelNDIGD. De staking der havenarbeiders is geein digd-, na een conferentie tusschen vertegen- woordiigers der reedbrs en der arbeidersorga- nisatie. Laatstgenoemden overhandigden aan rech ter Belby van het hof van arbitrage een resolutie, welke de leden van den bond van havenarbeiders ertoe verplicht, zich bij de uit- spraak van het hof neer te leggen. Men gelooft, dat de havenarbeiders spce- dig weer aan het werk zullen gaan, doch de bonding der readers is nog steedls twijfelach- tig. Het schijmt, dat zij volstrekt niet t-evrederi zijn over de bemidideling, verleend door rech ter Belby. Niettemin verwacht men, dat het werk binnenkort zal worden hervat. HET STEENKO<t>LDEBAT. Gister heeft dan eindelijk in het Lagerhuis het lang verbeide debat omtrcnt de steenkool- nijverheid plaats gehad, dat ten gevolge van de heftige indden'ten, toen Labour den mi nister van Handel niet aan het woord wilde laten komen, een week of twee geleden geen voortgang kon vinden. 't Was nu vas-tgekop- peld aan een motie, waarin -het optreden van dten eersten minister weid gelaa-kt, omdat deze niet zelf wenschte in te grijpen in het debat, waarin de houding der regeering ver- oordeeld- werd1, voor wier politick hij verant- woordelijlk is. De meeste sprekers liet-en deze bijkoftistige kw-estie evenwel wijselijk op den- achtergrond en zij domineerdte d!an ook alleen in deb aan- vang van het debat. De Labour-Ieid-er Ram say Ma-cDonald oefende sch-erpe critiek uit op den premier, die zonder zich het minste aan het parlementaire fatsoen te storen den minister van Handel naar vo-ren had gescho- ven, terwijl dfe regeering in haar geheel, en d'e eerste minister in het bijzonder, bij deze aanigdegenheid ten zeerste is betro-kken. Den premier werd verw-eien het in hem ge- stelde vertrouven te hebben verraden. Verder was zijn zwijgen een beleediging voor de op- positie, die volkomen het recht had hiertegen op te komen. Toen Bladwin opsto-nd o-m te an-twoorden, m-oest hij een- langdurige ovatie van zij-n vol- gelingen in ontvan-gst nemen. Eemgszins n-erveus en op niet zeer overtuigende wijze somde hij de redenen- op, die hem er toe ge bracht hebben de taak van het uiteenzetten dier regeeringsp-olitiek aan andere leden der regeering over te laten. Nadat de minister van hanidel een lang- ddrige verklaring had afgelegd, oefende ook Lloyd1 George scherpe critiek uit op Baldwin. De motie van afkeuring in de regeering werd tenslotte verworpen met 237 tegen 142 stemmen- TUMULT IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Handgemeen tusschen een socialist en een communist. Het is in den Amsterdamschen Raad tot een incident gekomen, zoo ernstig als tot dus- ver in het hoofdstedelijk parlement nog niet is voorgekomen. Tijdens een „mondelinge schermutseling" tusschen den sociaal-democraat Gulden en den communist Wijnkoop wond de S. D. A. P.-er Woudenberg zich zoo hevig op, dat hij zich er toe liet ve-rleiden handgemeen te word-en en d-en heer Wijnkoop tegen den grond te gooien. De heer Wijnkoop, hocwe-1 ernstig ver- schrikt door deze handtastelijkheid verzette zich niet, zoodat gelukkig aan het handge meen on.midd-ellijk een ein-d was gemaakt. Het laat zich echter begrijpen, dat het ge- bcu-rde tot een groot tumult in den Raad aan leiding gaf. De raadskden groepeerden zich deels om den heer Woudenberg en deels om den heer Wijnkoop. Sommige hunner trachtten de beide opge- wonden raads-leden tot bedaren te brengen. Andere weer, o.m. de communiste mevr. van Zelm en de syndicalist Kitsz liepen hef- tig gesticueerend op den heer Woudenberg toe en uitten door luide protestkreten als: I Is een schande!" hunne verontwaardiging. De burgemeester, de heer de Vlngt schors- te intusschen de raadsverga-dering maar, terwijl de bezoekers van de publieke tribune de raadszaal verli-eten, bleven de raadsleden in debatteerende groepen bijeen. De burge meester begaf zich tusschen hen en poogde de heeren Woudenberg en Wijnkoop met el- kaar te verzoenen. Na enkele oogenblikken toen ook de pers reeds op het punt stond te vertrekken, was deze poging geslaagd en reikte de heer Wou denberg den heer Wijnkoop de hand, Daarop bero-pen-de de burgemeester, met gcedvinden van alle raadskden- de vergade- ring en gaf hij onmiddellijk het woord aan d-en heer Wcuden-fcerg, die zeer nerveus door het voorgevallene stameknde een verklaring aflegde, waarin hij zeide, dat, toen zijn par- tijgenoot Gulden het woord vcerde, de heer Wijnkoop hem door zijn interrupties erg heeft geirriteerd, hoewel dit niet wettigde, dat hij den heer Wijnkoop op zij heeft ge- gooid, waardo-or deze is komen te vallen. Voor dit feit heeft hij den heer Wijnkoop zijn excuus aangeboden, die dit tot sprekers genoegen heeft aanvaard. De beer Woudenberg zeide zich verder te veroorlooven ook aan den Raad zijn veront- schuldiging aan te bieden en hij sprak de hoop uit, da-t zich zulk een incident nimmer rneer in den Raad zou herhalen. De burgemeester, de heer de Vlugt sloot zich bij den wensch van den heer Wouden berg aan en zeide te hopen, dat zulk een voorval nimmer meer in den Raad zou voor- komen. i RECLAME OP RIJBEWIJZEN. In antwoord op de vragen van den heer Knottenbelt betreffende het nemen van maat regelen tegen het aanbreng-en van reclame op rij'bewijzen, deelt de minister van finan- cien bans mede, dat hij het niet ongeoorloofd adit, op deze bewijzen reclame wordt aange- bracht. Ook vroeger uitgegeven rijbewijzen waren van reclame voorzien. Hij is dan ook niet bereid het gebrui-k van de rijbewijzen voo-r recame-doeleinden t-e doen ophouden. Voor hat aanleggen van vol-strekte beper- kin-gen in het gebruik van objecten van het Rijk v-oor reclame-doele-inden bestaat zoo zegt de minister verder bijzondere geval- len daargelaten, geen reden. De zorg voor deze aangekgen-heid is gecentralis-eerd bij het departemtnt van financien. Dat d-epartement plegt nauw overleg met de betrokken rgks- diensten en waakt bij voortduring tegen het aanbrengen van reclame, welke door vorm oi inhoud aanstoot zcud-e kunnen geven. EEN VERDACHT ZIEKTEGEVAL. In een gezin aan den Noorddijken Parallel- we gte Arnhem doet zich vermoed-clijk eer geval van pokken voor. Tot nu toe is niet ge-. bleken, dat het werkelijk pokken zij-n, het in- gestelde bacteriologisch onderzoek wijst meer in negatieven zin. In overleg met den inspeo teur van dte Volksgezondeheid kon worden volstaan met het gezin in de woning zelf te isoleeren. BRANDEN. Te Leek (Grcn.) is Dinsdagnacht de bak- kerij van J. J. totaal afgebrand. De oorzaak ligt verm-oeddijk in den schoorsteen. De be- woners, die gewaarschuwd waren, moester door het raam vluchten. Dinsdagiavond ontstond' te Bovensmilde brand in dte boerenbehuizing van mej. de we duwe C. T., met het gevolg, dat het achter- gedeelte vernield is, terwijl 14 stuks vee, n-.i. 101 varkens, 2 kalveren, 1 koe en 1 paard, mede door het vuur zijn verteerd. Een en ander was laa-g verzekerd. .r. ALRMAARSGHE CODRANT, r

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1