DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Gekoeltt en Betaald. (fit het Fai»iemeiit No. 290 Dlf nummer beslaat nit 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang (927 ifeonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar ploatsrifXHtth Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. VRIJDAG Den Haag, 8 December 1927. Na de veargadering van heden goed inge- ztt te hebben door een tiental wetsontwerpen zonder stemming en cp een enkele opmerkmg na zander bespreking te hebben goedigekeurd, heeft de Tweedte Kamer de behandehng van de begrooting van Waterstaat voortgezet. Ge- lijk we reeds gister mededeelden, heeft men geen algemeene besc'houwingen over die be grooting gehouden, maar bij de artike'en beeft men- daarom des te meer gesproken en vooral bij de zoogenaamde „natte water staat", dte eerste afdeeling der begrooting hebben de wateren der welsprekendheid ruim geVloeid. Die „natte waterstaat" is goed be- schouwd, een nog at droge geschiedenis voor den buttons taander, want allerlei betrekkelijke ioleine en zeker locale belangen -passeeren ddarbdj de revue. Wij hebben ruim twintig sprekers er over gehoord en zijn toen naar de inaansverduistering gaan kij'ken, die ons, de lezer verigeve bet ons, meer aantrok dan de uitdieping van de Eem, de waterverbetering van noord-westdijk Noord-Brabant of de vertoetering van de vaart van Amsterdam naar den Boven-Rijn. Vooral gevoelden wij daartoe de vrijheid omdat in de avondverga- dering van heden de behandeling van de be grooting zal worden voortgezet en de voor- zitter, naar i<k hoordte verzekeren, met bet diabolische plan orngaat om die begrooting in die avondvergadering af te handelen, zoo- diat bet dan zeker middemaCht en mieer wordt eer de d'ames en beeren, voorzoover zij ten stotte nog aanwezig zijn, hun bed zullen mo- gen opzoeken. Wanneer de minister van waterstaat den verschillenden sprekers zal hebben geam- woord, wat hedenavond zal geschieden, is er vermoedelijk wet aanleidimg om wat nader op de besprekingen van gister en heden terug te komen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 9 BECKMBIIK Dagelijksch ovepzicht. DE NOODTOESTAND IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. Het is algemeen bekend, dat sedert gerui- jnen tijd er een crisis heerscht in de Engelsche steenkoolnijverheid. Na de beruchte mijnwer- kersstaking, waarbij niet minder dan 162 millioen werkdagen verloren zijn gegaan, is de toestand nooit meer geheel normaal ge- worden. En volgens de Engelsche regeering is het dan ook voora aan de arbeidersleiders te wijten, dat het conflict zoozeer op den spits gedreven is, dat de verarming der bedrijven de hoognoodige reorganisatie en modernisee- ring volkomen onmogelijk maakt. De arbeiderspartij had over den noodtoe- stand een interpellatie in het Lagerhuis aan- gevraagd en toen eenigen tijd geleden deze gehouden werd, speelden zich rumoerige too- neelen af, omdat niet Baldwin, de premier, maar minister Cunliffe Lister, het hoofd van het departement van koophandel, op deze in terpellatie van antwoord diende. Verscheidene arbeidersleden moesten geschorst worden en de Lagerhuiszitting werd verdaagd om erger te voorkomen. Toen Woensdag de steenkoolcrisis opnieuw aan de orde kwam, had Baldwin zich blijk- baar bedacht en voerde hij zooals de Labour- leden dat wenschten het allereerst het woord. De kwestie zelf roerde hij echter niet aan. Hij verklaarde eenvoudig, dat hij met werk over laden was en niet telkens, wanneer een der partijen een motie van afkeuring indient, (zooals ditmaal de Arbeidersfractie gedaan had) het woord kon nemen en de regeering verdedigen. Zoo gebeurde het dat ook ditmaal de mi nister van handel het woord voerde. Veel bi- zonders deelde deze eigenlijk niet rnede. Zijn betoog, waarmede hij dus de opvatting der re- geering vertolkte, kwam vrijwel hierop neer, dat de steenkoolnijverheid haar eigen heil maar moet bewerken. Ock hij weet de crisis aan het ageeren der arbeiderspartij bij de sta king en kon geen toezeggingen doen dat de regeering maatregelen nemen zou. Natuurlijk lokte deze mededeeling ernstige protesten uit. Immers: Het betreft hier niet een kleine crisis als bijvoorbeeld in de turfvenen die hun in onbruik rakende prodncten niet meer kwijt kunnen, maar een crisis van de eerste grootte in Engeland's voornaamste Industrie, welker uitvoer een van de groote bronnen van 's lands welvaart is en bij welker bloei tal van verwante groote bedrijven, zooals metaal- nijverheid en scheepvaart, nauw be- trokken zijn. Om deze groote landsbelan- gen wenschte de arbeiderspartij niet ten on- rechte dat de regeering de kwestie als een nationaal probleem en niet als een zaak van het departement van koophandel zou be- schouwen en Lloyd George sloot zich, voor de liberale oppositie, bij deze opvatting aan. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat ffidt de arbeidersieider en de regeering ook de mijneigenaren verantwoordelijk moe- ten worden geacht voor den noodtoestand in de bedrijven. Als de Engelsche industrieelen maar de he 1ft van de inspanning en energie van de energie van de Duitschers toonden, is er nauwelijks twijfel aan dat de reorganisatie van het bedTijf op oeconomischer basis al veel verder gevorderd zou zijn. De Engel- schen gaan echter niet graag bij het buiten- land in de leer, omdat zij zoo lang mogehjk het geloof willen gehouden in de onovertref- lijkheid en voortreffelijkheid van hun elgen methoden. Deze oorzaak van kracht kan er lich't fen van zwakheid worden. Het moet wel verwondering wekken, dat de regeering daarop niet de aandacht heeft gevestigd. Bij de debatten werden de mijn eigenaren grootendeels buiten beschouwing gelaten en verwijten hebben zij niet te hoo- ren gekregen Algemeen is men van oordeel, dat de de- batten over de motie van afkeuring weinig of geen resultaat hebben gehad. Reeds te voren was na te gaan, dat deze motie met groote meerderheid verworpen zou worden. Van de beschouwingen ever de mijnkwes- tie zelve verwacht men echter wel degeiijk resultaat. Vooral het feit, dat de regeering een rondreizende commissie zal instellen om de belangen der werklooze mijnwerkers te behartigen, doet de hoop verleven. Maar dat de toestand binnen afzienbaren tijd belangrijk zal verbeteren, gelooven wij1 toch niet. VOLKENBOND. DEUTSCHE AND EN POLEN. Het onderwijs voor de minderheden in Poolsch Opper-Silezie. De Wes- terplatte. Oost-Europa heeft behalve Litauen andere geroelige politieke plekten. Zoo stonden gis ter op de Raadsagenda twee oude bekende quaesties, voortvloeiend uit de eenigszins doornige Poolsc'h-Duitsche betrekkimgen. De eerste quaestie betrof het vraagstuk van de opvoeding van d'e kinderen in het thans Poolsch, maar eertijds Duitsch Opper- Silezie. Over de interpretatie van de door den Raad in Maart 1927 getroffen regeling, waarbij de opvoeding over de Duitsdie min- deTheidsscholen en de Poolsehe scholen wordt verdeeld, is tusschen Polen en Duitschland, die elk hun hoop op de jonge generatie heb ben gevestigd, meeningsversohil gerezen. Kradhtens de Opper-Silezisdhe amvemtie van 192i2 verlangde Stresemann, dat dit geschil aan het Haagsche Hof zou worden onder- worpen. De tweede quaesitie, die Duitschland en Polen tegenover elkander vond, betrof de uit- oefening van de zoogenaamde begrensde soeverei'nilei'tsrechten door Polen op d'e Wes- terplatte in de vrije stad Dantzig, waarvoor de Driitschei"s nog steeds opkomen. Deze quaestie, die gelijk Chamberlain opmerlrte, al voor den zeventienden keer voor den Raad gebracht wordt en stof levert voor velerlei Poclsch-Duitsch-Dantzi'gsche plagerijen en onaangenaamheden, wei'd door den Raad in September 1927 aan twee juristen voorge- legd, die thans rapport hebben uitgebracht over de gedeelde soevereiniteitsrechten. Polen wil daar niet aan en wil de recbtsquaestie door het Haagsche Hof doen uitmaken. De Duitschers zien er blijikbaar vcordeel in om het juristenrapport te willen aanvaarden. Na hemiddelde initervemtie van Briand en Cham berlain en tegemoetkomende woorden van Stresemann, de Polen en de Dantzigers zal nu een oplcssing gevonden worden in nieuwe rechtstreeksche besprekingen tusschen Dant zig en Polen met het juristenrapport als leid- draadl De Duitschers en Polen gaven ditmaal dus een goed voorbeeld1 aan d'e Lithauers om do we,gen van een minnelijke schikking te be- wandelen. EEN PERMANENTE RUSSISCHE WAARNEMER TE CENeVE? In Volkenbondskringen vertelt men, dat de Sowjetregeering, in verband met het bezoek van Litwinof aan Geneve, thans ernstig over- wegen zal een definitieven waarnemer bij den Volkenbond te benoemen. Het sdhijnt, dat Litwinof uit Geneve den indiruk heeft meege- nomen, dat heigeen hier gebeurt van meer be- iang voor de Sowjetregeering is, dan men te Moskou tot dusver aannam en dat hij daar om door een vasten waarnemer regelmatig op de hoogte wil blijven van hetgeen in den Vol kenbond geschiedt. Als candidaat voor de post van waarnemer van Sowjet-Rusland bij den Volkenbond wordt genoemd de vertegen- woordigrr van het Russische l elegraafagent- schap Tass te Parijs. DUITSCHLAND. HET STUDENTENRECHT. De Raad van Duitsche studen- ten ontbonden verklaard. De Pruisische minister voor Schoone Kun- sten en Wetenschappen, dr. Becker, heeft, bij ambtelijke bekendmaking den Raad van Duit sche Studenten als de algemeene vertegen- woordiging van alle studenten aan de Pruisi sche hoogescholen voor ontbonden verklaard. EEN HOOGVERRAAD-PROCES. De vervolging tegen Freiherr van Schoenaich gestaakt. De officier van Justitie Wermer, heeft, naar de „Voss. Ztg." meldt, de vervolging wegens hoogverraad tegen den generaal- majoor b. d. Freiherr von Schoenaich, die cenige maanden geleden werd geopend, thans gestaakt. BELGIe. DE REGEERINGSVERKLARING IN DEN SENAAT. In dlen Senaat is Donderdag het debat over de regeeringsverklaring tot einde gebracht, in strijd met w"at eerst verwacht was, werd echter niet over de motie van vertrouwen in de regeering gestemd, maar besiotcn deze stemming tot Dinsdag volgende week uit te stellen. In den loop van deze vergadfcring kwamen nog verscheidene socialisten en een paar katholieke democraten aan het woord. Prof. August Vermeylen hield een hoofdzake-_ lijk aan het Vlaamsche vraagstuk gewijdte rede, welke veel indruk maakte. Spreker be- treurde het, dat de regeeringsverklaring om- trent deze zeer gewichtige kwestie stmn bkef en stelde dte vraag of de nieuwe minis ter voor kunst en wetenschap. Vauthier, de instructies van zijn voorganger, Huysmans, inzake de toepassing der taalwerten bij het onderwijs niet ongedaan zal maken. Sena tor Vermeylen zeide daaromtrcnt wel eenige reden van ongerustheid te hebben en haalde als eerste voorbeeld' een circulaire aan van minister Vauthier, waarbij de schoolinspec- teurs verzpcht worden voortaan hunne rap- forten voor het departement bestemd, in de ransche taal te stellen; nu is't de vraag of de Vlaamsche katholiek-democratsche colle- ga's van Vauthier een aanslag op het werk van Huysmans zullen duldenvan Vauthier's houd'ig hangt het lot van het kabinet-Jaspar af. Senator Vermeylen drong ook nog aan op het verleenen van amnestie aan die Vlaamsche politieke veroordeelden en wees op het g?- vaar dat besloten zou liggen in een anti- Vlaamsche politick. De Vlaamsche jeugd, zei de hij, is gewonnen voor de ged'achte van au tonomic en federalisme; wee u, zoo ge het wagen mocht, weer achteruit te stoomen; heel Vlaanderen zou tegen u zijn. De Brouckere, -leider der socialistische groep, verauidelijkte vervolgens nogmaals aan dte hand van citaten uit militaire rap- porten en werken het standjpuot zijner partij- genooten inzake de beperking van den mili- tairen diensttijd tot zes maanden; de andere redevoeringen waren zonder belang. FRANKRIJK. UIT DE KAMER. Heftige anti-Fransche rede van een communist nit den Elzas. De Kamer verontwaardigd. De Kamer heeft de post op de begrooting voor Elzas-Lotharingen besproken. De communist uit den Elzas, Hueber sprak een zeer heftige rede uit, die de algemeene verontwaardiging van de Kamer, uitgezon- derd de communisten, opwekte. Poincare verweet Hueber, dat deze gedekt door de parlementaire onsehendbaarheid ge- tracht heeft Duitsche en autonomische bla den over te brengen. Toen Hueber zijn anti- nationale uitingen wildle vervolgen, richtte de geheele Kamer zich tegen de communis ten. Alle Elzassische afgevaardigden legden, verontwaardigd, aan Hueber het zwijgen op, daar diens woorden, naar zij zeiden, een schande zijn voor den Elzas. Tenslotte schorste de voorzitter de zitting en verliet Hueber onder het gejouw van de vergadering de sprekerstribune. EEN MAN VAN DE DREYFUS-ZAAK. Te Rennes is Woensdag op 88 jarigen leef- tijd overleden kolonel Jouaust, die bekend is geworden als voorzitter van den krijgsraad, die in 1899 de bekende Dreyfus-affaire heeft moeten onderzoeken. Kolonel Jouaust was steeds zeer gereserveerd in zijn uitlatingen over het aandeel, dat hij in de beruchte zaak gehad heeft. Hij was een van de weinige overtevenden der personen, die eertijds bij de zaak betrokken zijn geweest. DE OVE R ST ROOM INGE N IN ALGIERS Bordes, de nieuwe gouvemeur-generaal van Algerie heeft een rondreis gedaan door de streek van Mostaganem, dat door de over- stroominigen van onlangs wel het ergst is ge- teisterd. Hij heeft in een telegram aan den Franschen minister van binnenlandSche za- ken gemeld, dat het aantal dooden en vermis- ten in deze streek van 850 tot 400 bedraagt. Er zouden 150 Europeanen onder de slacht- ofiers zijn. De aanbliik van Mostaganem,, zoo bericht dte minister nog, is geheel gelijk aan dien van een stad aan het front, die door den vijand is verwoest. In Algerie hebben stortregens in het de partement Oran opnieuw overstroomingen veroorzaakt. Het verfceer en de arbeid liggen stil in het overstroorndte gebied. ENGELAND. EEN „VREDESBRIEF". Het Lagerhuislid] Arthur Ponsonby, onder- minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet van Ramsay MaciDonald, beeft een van bijna 130.000 handteekeningen voorzie- nen „Vred'esbrief" aan den premier overhan- digd van den volgenden inhoud: „Ondergeteekendten, ervan overtuigd1 dat alle gesdhillen tusschen de naties kunnen wordten besledit hetzij door politieke onder- handielingein, hetzij door eenigerlei vorm van arbitrage, verklaren hierbij plechtig, dat zij alien steun of dienstpTicht zullen weigeren aan el'ke regeering, die de wapens opneemt" WERKHERVATTING IN DE AUSTRA- LISCHE HAVENS. Het werk in de havens is gister weder overal hervat. De eenige n.oeilijkheid is, dat door de opeenhooping van sc'hepen er niet genoeg arbeiders besehikbaar zijn. De kust- vaart zal hedten weer beginnen, doch het zal eenigen tijd dunen voordat de afvaarten weer regelmatig kunnen plaats hebben. De sdheepseiigenaren berekenen hun verlies op 150.000 tot 200.000 pond sterling, terwijl het loonverties door de arbeiders waar- schijnlijk een even groat bedrag zal bereiken. VROUW IN ENGELAND TE'R DOOD VERDORDEELD. Wegens moord op haar dochtert'e. Een 26-jarige vrouw, Doris Williams, werd te Cardiff ter dood veroordoeld, wegens moord op haar tweejarig dochtertje. Etc ju ry, onder wie zich vier vrouwen bevondten, die alleen zeer bewogen waren, beval haar voor gratie aan. Hoewel de dliep verslagen vrouw eerst bij het tweede verhoor te harer verdediging aanvoerde, dat het kind het ver- giftige ontsmeitingsmiddel bij ongeluk heeft gedronken, hcopt men, dat het doodvonnis niet zal behoeven te worden voltrokken. „IEDEREEN ZAL EEN AUTO BEZITTEN". In een onderhoud met een vertegenwoordi- ger der „United Press" heeft Henry Ford verklaard, dat de bouw van het nieuwe mo del hem meer dan honderd millioen dollars gekost heeft. Ik bezat, aldus Ford, voor den ombouw 350 millioen dollar en nu heb ik nog maar 250 millioen op de bank staan. De automagnaat voorspekte, dat op den duur iedereen een auto zou bezitten. Indien een gegoede familie uit zes personen be- stond, zouden ten slotte alle zes er een wa gen op nahouden. ROEMENIe. DE ONLUSTEN TE GROSS-WARDEIN. Hoe de Roemeensche studenten huishielden. De „Vc®s. Ztg." geeft uitvoerige bizon- derheden omtrent dte terreur, welke de Roe meensche nationalistische studenten sedeit Zondag in de voormalige Hongaarsche stad Grcss-Wardem hebben uitgeoefend. Het studentencongres begon met betoo- gingen tegen lord Rothermere, doch reeds na de eerste zitting in den sohouwburg te Gross-Wardein werden op straat alle voor- bijgangers, die zich niet als Roemeniers kon- den legitimeeren, op brutale wijze mishan- deld. De studenten traden op als een over- winnend vijandelijk leger, toonden geen res pect voor de verordeningen en roofden weg wat in hun handen viel. In he congres werd een motie aangenomen, waarbij de invoering van de numerus clausus aan de Roemeensche hoogescholen, naar het voorbeeld der Hongaarsche, werd geeischt Polltie en soldaten zagen werkloos toe, volgens het blad gaven zij zelfs herhaaldtelijk betuigingen van instemming, zoodat de 5000 mannelijke en 700 vrouwelijke studen ten vrij spel hadcten. De laatsten zouden nog woester zijn opgetreden dan haar mannelijke collega's, overal waTen zij haantje de voorste. De studenten eischten gratis bediening, wie voor zijn artikelen geld vroeg werd ten bloede toe geslagen. De trams en alle andere verkeersmiddelen werden door hen eenvou dig gerequireerd, de conducteurs, die beta- ling eischten, mishandeld. tig eu In d 'de Hongaarsche grenssteden zijn vele yluchtelingen uit Gross-Wardein aange- komen. Woensdag, zoo vertelt de „Voss. Ztg." verder, verliet het grootste gedeelte der stu denten de stad, met het doel onder leiding van professor Cuza en den student Codreanu, den moordenaar van den prefect van Jassy, naar Marmaros-Sziget te gaan, ten einde al- daar, zooals Cuza aankondigde, den Hon- garen en Joden „een lesje" te geven. Hoe dit is afgeloopen, werd nog niet ge meld. In een zeer eigenaardigen optocht trokken de studenten af. Ieder droeg een wit papieren muts op het hoofd en een brandende kaars in de hand. Zij zongen spotliederen op Hon- garije en lord Rothermere. De 6000 kaarsen hadden zij uit een klooster weggenomen. Zeer groot is de schade, welke de studen ten in de stad1 hebben aangericht aan win- kels, aan de twee Hongaarsche dagblad- bureaux en vele particuliere woningen Er is in het centrum der stad geen huis, welks ruiten niet zijn ingeslagen. Het verirek der studenten. De „Pester Lloyd" verneemt omtrent de ge- beurtenissen in Gross-Waordein, daf volgens beiridhten in de Roemeensche pars d'e staat van beleg over Gross-Wardein is afgekon- digd. In de straten patrouilleeren politie-agenten en mil'itairen. Het is verboden om zidi na negen uur's avonds op straat te bevinden. Een koopman zou, toen hij in het Roe- mieensch aangcroepen niet in het Roemeenseh kon antwoorden, door studenten zijn dood'ge- siagen. Een, Hongaarsche boekwinkel werd bestormd en dte Hongaarsche boeken werden de straat op gegooid en verbrand. Den wegtrekkenden studtenten werd het binnenkomen in andere Zevenhepgsche steden verboden. De overheid dwong hen om direct naar het oude Roemenie terug te reizen. De stations, waarlangs de terugreis ging, waren door mili'tairen bezet. 5 dooden en 60 a 70 gewonden. Aain het blad „Ujsag" wordt over de bloe- dige_ uitspattingen te Gross-Wardein gemeld, dat in totaal vijf personen werdten gedood. Het aantal gewonden, dat naar het zieken- huis werd gefcracht, wordt op 60 a 70 ge- schat. Een katholitek domheer is in de katho lieke kathedraal door studenten mishandeld. MANIU VRAAGT ONTBINDING DER KAMER. In de Roemeensche Kamer heeft Vintila Bratianu in zijn regeeringsverklaring eraan herinnerd, diat de oppositie heeft geweigerd Itisisilasi- S3 Dec. 14 Dec. Woensdag- Lidmaatschap voor 3 uitvoeringen (Keer en Dameskaart) f 6.50, ailes inbegrepen. L. C. KQSTER, Penning- meester, Zaadmarkt 76. zitting te nemen in het ministerie. De regee ring zal met een rustig geweten het werk met haar huidige med'ewerkers voorzetten. Het regeerimgsprogram is uit de jongste bood- schap bekend. De regeering zal zorgen voor de handhaving der orde, de nationale verde diging en -verihooging der productie. Haar buitenlandsche politiek zal vredelievend zijn tegenover alle naburen en zij zal jegens de minderheden van een ruimen verzoeningsge- zinden geest doen blijfcen, Maniu legde er namem dte nationale boe- renpartij den nadruk op, dat het huidige par- lement niet het land vertegenwoordigt en vroeg om ontbinding. De Kamer nam met groote meerderheid een motie van vertrouwen aan. ZWEDEN. i KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN. Twintig jaar koning. Het was gister twintig jaar geleden dat koning Gustaaf van Zwedten, den troon be- steeg. De koning heeft den wensch te kennen gegeven dat er geen feestelijkbeden zouden plaats btebben en bracht den dag in alle stilte door in het paleis Drottningholm bij Stock holm. Koningin Victoria brengt den winter in Rome door. De koning zal haar in het begin van het volgende jaar een bezoek van eenige weken brengen. DE NOBELVREDESPRIJS. Moor prof. Buisson en prof. Quidde. De Zweedsche bladen meldten thans, naar de Zweedsche draadlooze dienst meldt, als blijkbaar vaststaande dat de NO'belprijs voor den vredte van dit jaar zal worden toegekend van den Franschen professor Ferdinand Buisson en den Duitsoben professor Ludwig Quidde. In overeenstemming met de wilsbe- schikking van den Zweedschen schenker Al fred Nobel word't deze prijs toegekend door het Noorsdhe Storting. LITAUEN INBRAAK BIJ WOLDEMARAS. Belangrifke politieke dccumen- ten zouden zijn ontvreemd. Volgens Poolsehe bladen zou te Kowno een inbraak zijn gepleegd in de woning- van Woldemaras, den Lithauschen minister-presi. dent, die zooals bekend te Geneve vertoeft. Alle laden van de schrijftafel van Woldema ras werden opengebroken en belangrijke poli tieke documenten zouden zijn ontvreemd. Van de daders zou elk spoor ontbreken, wat niet belet, dat in verband met dezen diefstal te Kowno in het geheel 76 arrestaties hebben plaats gehad. JAPAN. DE POSITIE VAN DE VROUW. Een aantal Japansche vrouwen hebben ge- probeerd om bij den keizer te worden toegela. ten, teneinde een verzoekschrift aan te bieden om gelijke rechten te verkrijgen als de man- nen. De poging heeft niet veel succes gehad, want de vrouw die was afgevaardigd om naar het paleis te gaan, werd daar door de politic opgepakt, die verklaarde dat ze krank- zinnig was. Ongetwijfeld was ze echter wel degeiijk de officieeie afgevaardigde der vrou- wenorganisaties. Den dag na deze mislukte poging werd op nieuw een vrouw gearresteerd, toen ze het pa leis probeerde binnen te komen. Ditmaal noemde de politie haar een onschadelijke zwakzinnige, die solliciteerde naar de betrek- king van dienstmaagd bij de keizerlijke hof- houding. Er schijnt echter een georganiseerde actie onder de vrouwen te worden gevoerd en zij meenen, dat de keizer hen welwillend gezind zal zijn, indien ze er in slagen hem hun wensch kenbaar te maken. De positie der vrouw is de laatste 70 jaar veel' verbeterd, maar ze is nog lang niet te vergelijken met Westersche toestanden. Men zal dus in de komende decade ook in dit land wellicht een krachtigen strijd voor de rechten van de vrouw kunnen zien ontstaan. AMERIKA. TEGEN DE OVERSTROOMINGEN VAN DE MISSISIPPI. Ptmnen van het departement van waterstaat. Het Amerikaansche departement van wa terstaat heeft plannen bij het Congres inge- diend om overstroomingen der Mississippi zooals in het voorjaar hebben plaats gehad voortaan te voorkomen. Van Cairo en Illinois tot New Madrid in Missouri zal een geheel nieuwe dij'k moeten aangelegd worden, de af-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1