Alknarsclie CouranL Nieuwjaarswensciien. 9^ De grijze Dame. Vrljdas;' 9 December. Binnenland FEULLETON. Hols' Ochtendvoer, No. 290 1927 Honderd negen en fwinftyste Jaargang. IN HET NUMMER, DAT ZATERDAG 31 DECEMBER VERSCHIJNT, ZAL WE- DEROM GELEGENHEID BESTAAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUW- JAARSWENSCHEN, a 50 CENT a CON- TANT. DE DIRECTIE. Radio-hoekje Zaterdag 10 December. HUversum, 1060 Al. 12,— Politieberichten. 12.35—2 Lunchmuziek door het A. N. R. O.-trio. 2.4.— Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.Itali- aansche les. 4.30—5.15 Fransche les. 5 15— 6.— Duitsche les. 6.—7.15 Concert door het A N. R. O.-orkest. Dubbelmannenkwartet ,,Ars musica", leider: Jacob Hamel. 7.15 Tuinbouwhalfuurtje door den heer Dix: Bloembollen. 7.45 Politieberichten. 10 Persberichten. 8.10 V. A. R. A.-avond. Uitzending van den A!g. Ned. Metaalbew. Bond. De Metaal bew. Harmonie „Kunst na Strijd" te Utrecht. Dir. F. v. d. Hurk. G Leenders, has. Ant. Krelage Jr. begeleiding. Jo Sternheim, decla- matie. Toespraak van P. Danz, voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbew. bond. 1 Orkest. 2 a. De Zondares, Fr. Pauwels. b. Ten Strijd, Margot Vos. c. Het lied van den machinist, Ad. van Scheltema. 3 Drie Russische liede- ren. a. Der Tod. b. Die Gefangenen, Gret- chaninow. c. Wolgalied, Challiapin, Kone- man. 4 Toespraak. 5 Orkest. 6 Barend Goed- hardt Snik (Een vroolijk verhaal voor het Volk). Herm. Heyermans. 7a. Litanei, Schu bert. b. Der Tod und das Madchen. c. Die beiden Grenadiere, Schumann. Werken uit te voeren door de Utrechtsche Metaalbew. Harmonie „Kunst en Strijd". 8.10 V A. R. A. (Inlasch). la. H. J. Hege- raat, marsch, van den Hurk, b. Liberte- Egalite et Fraternite (Vrijheid, gelijkheid en broederschap). Joh. Boer* c. Geschichten a. d Wienerwald, wals. Joh. Strauss. 5a. Paxis Angelicus, C. Fra :ck. b. Intermezzo uit „Ca- valleria rusticana", Mascagni. c. Rosamiinde ouverture, Schubert. 8. Finale. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30 Concert door het Trio Winkels P. Lustenhouwer, piano, (leider). H. Scholl, viool. O. Hendriks, cello. K. R. O. 3.4. K. R. O. Kinderuurtje door mej. Ria Mulder. Mej. Janny Leeflang. De heer Jac. Suerink. 5.30—7.Gramofoonmuziek. K. R. O. 7. 7 30 Cursus Hollandsch door den heer D G. G. van Ringelestein. 7.308.R.K. Staats- partij door J. B. Vesters, redacteur van het Huisgezin. 3.— Concert met medewerking van het Trio Fr. Boshart. Jeanneite Francis- ka, sopraan. Fr. Silberton, tenor. Spr.Dr. Cassianus Hentzen O. F. M. Muzki. leider Jules Moes. Onderwerp van dr. Hentzen: Het goed recht eener Katho'ieken Werkge- versvereeniging. Daarna persberichten. Daventry, 1600 M. 1.20—2.20 Dansmu ziek. 3.20 Varfete. 4.20 Victor Olof Sextet. M. Koolhoven, ah. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 V. Olof Sextet. R. Ford, bariton. 6.50 Nieuws 7.05 V. Olof sextet en R. Ford, bariton. 7.20 Maandoverzicht. 7.35 Mendelssohn's piano- muziek. 7.45 Mr. Allison: League and cup prospects. 8.05 De militaire band en K. Lark, bariton. M. de Pietro, guitaar. 0 20 Nieuws- berichten. 9.35 Voorlezing door Mss Rhodes. 9.50 Neuwsberchten. 9.55 „The show boat", een revue van Peter Cheyney. Orkest, koor en so'sten. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 De Bomonyme Jazz. 8.50—11.20 Concert. Orkest, jazzband en Parijzer artis- ten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. Hr.Wessel, harp. 7 057.30 Vertel- lingen van Hans Roselieb. 7.35 Vroolijke avond met Roda Roda. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.5011.50 „Ich schalte um", een revue. Orkest onder leiding van A. BTaun. 10.5(3T1.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 Al. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Lihct concert. 7.20 Lommel-avond. Muziek en zang. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 Al. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Concert in het Conservatorium van Brussel. Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. „Ik heb zijn vriendelijk aanbod al aange nomen", hernam het meisje. „Ik dank u niet- temin hartelijk." _„Maar", zeide mrs. Harrington, „dat was, voor je wist, dat ik bereid was je een tehuis aan te bieden." Kapitein Bontuor had zich afgewend. Hij snoot zijn neus zoo luid, dat mrs. Harring ton haar wenkbrauwen fronste. Er was iets van een trompet en iets uitdagends in het ge- luid. Tegenstand had altijd een zonderlinge uitwerking op deze verwende vrouw. Zij hield er van als middel om de waarde te ver- hoogen van den wensch, die zij, aan het eind, slechts zelden niet zag ingewilligd. „Denk aan je stand", ging zij voort. „Wij leven in zeer democratische dagen, waar dwaas volk denkt, dat alle menschen gelijk zijn. En toch is een dame nog een dame, en een heer een heer, ofschoon men die niet dik- wijls ontmoet. Ik verlang zeer, dat je bii mij komt won en." Eva's donkere oogen flikkerden plotse- fing. Zij keek naar haar oom en zeide niets. „Een meisje met geld wordt licht de dupe van listige personen", voegde mrs. Harring ton er bij. HET LIJK IN HET DUIVENHOK. Omtrent het mixhijf, in verbatid waarmce blijkens een telegram*in ons vorig nummer een paar aanhoudingen zijn gedaan, wordt gtmeld. Het politie-onderzoek in de zaak betrellen- de de vondst van het vrouwenliik in de Waalhaven te Rotterdam heeft de opiossing gebracht van dit raadselachtige geval. Dezer dagen is bii de Haagsche politie een anbnieme brief ingekomen, waarin werd mee- gedeeld, dat op een hofje aldaar abortus ge- pleegd was en dat het slachtoffer zou zijn vervoerd in een duiventil. Toen nu uit de dagbladen bleek, dat te Rotterdam het lijk van een vrouw in een duiventil gevonden was, heeft de Haagsche poiltie zich onmid- dellijk met de Rotterdamsche in verbinding gesteld Woensdagavond is de Haagsche po litie per auto naar Rotterdam gekomen in ge- zelschap van twee zusters van de overkden vrouw, die het lijk in het ziekenhuis als dat van haar 21-jarige zuster hebben herkend. Het slachtoffer is eenigen tijd dienstbode ge- weest in Den Haag, maar voor korten tijd is zij uit dien dienst verdwenen. Gebleken is, dat het meisje een baby verwachtte. Zij had §een ouders meer en is toen in Den Haag ij een aborteur gaan wonen, die haar naar alle waarschijnlijkheid Zondagavond in be- handeling heeft genomen. Tijdens deze be- handeling is de vrouw gestorven en de abor teur heeft toen haar lijk in het bewuste dui- venhok gepakt, gewikktld in twee dekens. Het duivenhok is toen op een handwagen geladen en daarmee is men naar Rotterdam gereden, waar het Maandagavond laat in de Waalha ven is geworpen. Dien avond hebben een schipper en zijn vrouw ter hoogte van de plaats, waar later het lijk gevonden werd, eenige menschen waargenomen, die iets in het water gooiden. Orndat het echtpaar in de veronderstelling verkeerde, dat cen matras of iets dergelijks werd weggeworpen, is er geen verdere aan- dacht aan besteed. Een vrouw, die bij deze zaak betrokken is, is door de Haagsche politie gearresteerd. De man is nog voortvluchtig. De heer W. Hoi, inspecteur, chef der ze- denpolitie te 's-Gravenhage, heeft aan het Hbl. omtrent het droevige drama het vol- gende mcdegedeeld Reeds onmiddellijk rees bij hem het vermoe- den, dat hier abortus in het spel was ge- weest. Woensdagmiddag te drie uur werd hij telefonisch door een onbekende gewaar- schuwd, dat in verband met het vinden van de kist in de Waalhaven te Rotterdam eens gelet moest worden op zeker perceel in de Van Limburg Stirumstraat. Toen hij zich daarheen begaf, bleek er niemand thuis te zijn doch de vrouw des huizes, die zich bij haar moeder in de Hekeklaan bevond, were daar gearresteerd. Inmidels werd de woning in de Van Limburg Stirumstraat onderzocht en toen bleek, dat daar de kachel brandde en een petroleumstel, terwijl een hond en een vogd in het huis werden aangetroffen. Hier- uit volgde reeds, dat er nog kort geleden menschen in het huis waren geweest, De mo- gelijkheid bestond echter, dat ze verdwenen waren toen't bericht van de gevonden kist in de couranten had gestaan. Een huiszoeking leverde tot resultaat, dat op zolder duiven bleken te zijn gehouden, dat het duivenhok ontbrak. Bovendien vond men op de eerste etage een vrij nette kamer, een divan en een lcoffer. In de koffer waren o.m. instrumenten, geschikt voo aboteuse doeleinden. Deze wer den in beslag genomen. Inspecteur Hoi heeft toen voor het huis laten posten en is gegaan naar de Hekkelaan, waar de vrouw werd aangehouden. Zij ver- telde, dat Woensdag een meisje bij haar. was gekomen, dat tot Zondag was gebleven; toen zij dien dag uit was gegaan, vond zij bij haar thuiskomst het meisje daar niet meer. Haar man deelde nude dat ze weg was ge gaan. Dit versterkte inspecteur'Hoi in zijn sombere vermoedens. De vrouw zeide niet te weten hoe het meisje heette, door bemidde- ting van een vriencftn was ze bij haar geko men. In den koffer was bovendien gevonden een prentbriefkaart met een adres, verwijzende naar de Amsterdamsche Veerkade. De be- woner van het betrokken perceel, die telefo nisch is aangesloten, werd opgebeld en zoo kwam de politie te weten, dat bij hem een Duitsch meisje in dienst was, dat echter sinds Woensdag, dus juist den dag waarop „Dat gevaar is mij bespaard, want ik heb geen geld", antwoordde Eva. „Nonsens, kind! Ik ken de waarde van 'and in Maiorca. Ik zie al, dat je bedrogen bent." Veelbeteekenend blikte zij in de richting van den kapitein, die weer minzaam glim- lachte. „De zaak is grondig onderzocht", ver- klaarde Eva, „door bevoegde personen. De Val d'Erraha behoort mij niet. Mijn vader had haar slechts in „rotas" op Minorca de wijze van verhuring en nu is het aan den eigenaar teruggegeven." Mrs. Harrington's gelaat betrok. Zij was er trotsch op, dat zij een vrouw van zaken was, en als zcodanig had zij altijd levendig belang gesteld in de zaken van anderen. Eva's verhaal was zoo heel eenvoudig, en klonk, in de ooren van iemand, die haar va der had gekend, zoo buitengewoen waar- schijnlijk, dat mrs. Harrington voor't oogen- blik niets te zeggen had. Zij kende het zon- derling systeem, nog heden op Majorca en Minorca in werking, volgens hetwelk men land in huur gaf, en er was geen enkele reden om te veronderstellen. dat er eenige vergis- sing of bedrog in 't spel was met betrekking tot de bezitting Val d'Erraha. Een beroemd tooneelspeler, die niet vol- doende op de hoogte is van deze moderne tij- den, heeft gezegd, dat een man verschillende roll'en kan spelen. Hij gaf te verstaan dat een vrouw er slechts een speelt. De vrouw van zaken blijft de vrouw van zaken, haar heele leven door de liefdadige dame is zij nooit, geen oogenblik. het In het perceel Van Limburg Stirumstraat was gekomen, was verdwenen. Nu was de politie weer een stuk verder, want de letters L.T., die ook gemerkt waren op het, op het lijk gevonden ondergoed, stemden overeen met den opgegeven naam. De gearresteerde vrouw hield echter vol het meisje niet te kennen. De v r e em de 1 i ng e nd i ens t verstrekte echter onmiddellijk inlichtingen betreffende meer meisjes van denzelfden naam, die in Den Haag verblijf hidden. De beide zusters wer den eveneene aangehouden en aangezien haar verdere verklaringen aanvankelijk een zonderlingen indruk maakten, wordt nog onderzocht of de zusters medeplichtig zijn aan den abortus; aan het wegbrengen van het lijk harer zuster zijn ze blijkbaar niet medeschuldig. Later is wel gebleken, dat de meisjes ver- moedelijk niet geweten hebben, dat de abor tus het overlijden van haar zuster ten gevol- ge heeft gehad. Het lijk is vermoedelijk door den echtge- noot van de aangehouden vrouw, een zonder vast beroep zijnden man, die met leuren en het aanbieden van bedelbrieven aan den kost tracht te komen, en diens knecht per hand wagen naar Rotterdam vervoerd en daar naar de Waalhaven gebracht. Beiden zijn voortvluchtig, doch hun aanhouding kan spoedig worden verwacht. De gearresteerde vrouw is 21 jaren oud. De vrouw en de beide Duitsche dienstmeis- jes bevinden zich nog in voorarrest. Den geheelen dag heeft de zedenpolitie in Deni Haag gistereiv het onderzoek in de abortus-zaak naar de beide verdwenen mannen voortgezet. Het gelukte echter nog niet de voortvluchtl- gen op te sporen. Wel heeft de heer Hoi, de chef der zedenpolitie, in den loop van den dag nog een belangrijke aanwijzing omtrent de vermoedelijke richting, waarin de mannen gevlucht zijn, gekregen, en zij verwacht stel- lig binnen korten tijd de verblijfplaats te zul- 'en ontdekken. In verband met het vinden in de Waalha ven te Rotterdam van een eikenhouten kist, gelijkende op een duivenhok, waarin zich het lijk van een vrouwspersoon bevond, verzoekt de C. v. P. der aid. A (Zedenpolitie) te 's Graveihage de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van: Hendrikus Johannes Koppers, bijgenaamd „Rooie Henk", geb. te Druten 25 Febr 1894, koopman en wenende van Limburg Stirum straat no. 33, aldaar, en Koos Michels, 30 jaar, middelmatig lang en schraal van postuur. Hij is gekleed met donkere pet, grijs colbertcostuum en slap boord. Hij is koopman en woont even- eens in perceel van Limburg Stirumstraat 33, aldaar. Beide personen loopen met z.g. bedelbrie ven, welke door hen in brievenbussen wor den gedeponeerd, om den volgenden dag antwoord te komen halen. Zij worden verdacht van het misdrijf, c q. medeplichtigheid, bedoeld bij art. 297 Wet- boek van Strafrecht. EEN EXECUTORIALE VERKOO'P DIE NIET DOOR GING. Per advertentie was aangekondigd dat gistermorgen elf uur in het administratiege- bouw van „D-e Telegraaf" kantoormeubelen executoriaal zouden worden verkocht. De aankondiging was een gevolg van een ge- schil tusschen de-'directie en den fiscus over den aanslag in de bedTijfsbelasting. De direc- tie was van meening dat de berekening, waarop die aan-slag was gebaseerd, niet juist was, zoodat de fiscus bedragen eischte, welke niet waren verschuldigd. Het geschil is niet voor de eerste maal gerezen. Ook vroe- ger is al eens een executie aangekondigd ge weest. De verkoop is toen niet doorgegaan. En ook thans is het bij de aankondiging ge bleven, waaruit valt af te leiden, dat nog op het laatste oogenblik een schikking is getrof- fen. DE G A SCO R R U P TIE. In de Woensdag gehouden raadsvergade- ring te Joure deed de Raadscommissie ver- slag van haar onderzoek inzake corruptie aan de gasfabriek aldaar. Het bleek, dat de directeur volmondig erkend had nu en dan van leveranciers zoogenaamde steekgelden te hebben ontvangen. Het was echter de commissie niet mogelijk geweest om genoeg bewijsmateriaal te verkrij- gen om te doen blijken dat de gemeente door de handelingen van den gasdirecteur schade zou hebben geleden, waard'oor zij dus voor het voorstellen van eenige strafoplegging aan den directeur niet de noodige motieven had. De gemeenteraad vereenigde zich met al- gemeene stemmen met de conclusie van de commissie. Hiermee is deze kwestie van de baan. Mrs. Harrington had met een mooie erf- gename voor den dag willen komen. Zij had geen zin om een arme wees te ondersteunen. In haar geest had de zaak reeds den gewo- nen vorm van een contract aangenomen in zwart op wit. Mrs. Harrington zou stand en een geschikt huis verschaffen Eva zou haar eigen kleeren moeten betalen gekozen door de oudste contractant en met beval- ligheid zou zij hebben te bekleeden, de positie ■van een jong bemiddeld persoon, die een man zoekt. Op het punt van zaken was mrs. Har rington altijd gewoon geweest, haar eigen voordeel in't oog te houden; en het kleine feit, dat Eva arm was, bracht deze voordee- len terug tot een mythische belooning in het hiernamaals. En zakenmenschen hebben geen tijd otm aan het hiernamaals te denken. Het is mogelijk, dat de eenvoudige, oude kapitein Bontuor deze gedachten raadde in de vastberaden grijze oogen; het grijze gerim- pelde gelaat. „U zutt begrijpen, mevrouw", zeide hij, „dat mijn nicht niet in een positie wil zijn, waar zij het soort leven moet leiden" hij hield op en keek de groote kamer rond, zon der de minste bewondering „het soort leven, dat u hier leeft. Dat zou zij niet kun- nen." „Het zou niet voor langen tijd zijn", zeide mrs. Harrington, die reeds een tweede plan overwoog. Met kritischen blik bekeek zij Eva en constateerde met het ervaren oog van een vrouw van de wereld op middelba- ren leeftijd, de giatie van haar slanke, jonge gestalte, de buitengewone schoonheid van haar gelaat. „Indien ge in staat zoudt zijn B. en W. van Gouda hebben nTijkens het door hen uitgebracht rapport over de onge- oorloofde handelingen van een ambtenaar van de gasfabriek den bedrijfsleider van deze fabriek in rang teruggesteld tot opzichter. Gebleken is, dat deze funetionaris van de leveranciers geldbedragen in ontvangst heeft genomen. Deze bedragen zijn evenwel niet ontvanigen of aangenomen in den vorm van een provisiie op de geleverde materialen, maar in den vorm van een foot, zooals de betrok ken ambtenaar zich uitdrukte, nader aange- duid als nieuwjaarsfooi. Hij had zich daar- toe, in meerdere of mindere mate door de leveranciers aangespoord, de gewoonte eigen gemaakt, bij het begin van het jaar de firma's of hunne vertegenwoordigers geluk te gaan wenschen met het nieuwe jaar, waarbij hem als blijik van erfcentelijkheid een enveloppe werd1 ter hand gesteld. Deze enveloppe bevat- te dan een zeker bedrag, hetwelk hij toucheer- de en voor welke handeling hij slechts deze verontschudiging had, dat ieder wel eens graag een fooitje heeft, vooral in de jaren toen zijn safaris nog niet zoo bijzonder groot was, en tevens, diat hij hierin in het geheel geen kwaad zag. Hoewel hij sinds de oor- logsjairen ontvangen heeft kon de bedrijfs leider niet mededeelen. Bij het begin van dit jaar ontving hij van drie firma's ongeveer 600. Ruw gesc'hat zal hij in totaal onge veer f 4O0'0 kunnien heb'ben ontvangen. B. en W. betwijfelen, of dteze ambtenaar fedtelijlk wel de bij de geleverde materialen voor gasfabrieken gebrui'kelijk geworden retourcommiissi-es heeft ontvangen, aangezien de meeste firma's 10 a 20 pet. van het fac- tuurbedrag uitkeerden en de door den bedrijfs leider ontvangen bedragen bened'en 5 pet. bleven. Rechtstreekschen invloed op de leve ranciers kon de bedrijfsleiders niet uitoefe- nen^ hoewel hij wel het geleverde moest be- oordeelen en ook de te herstellen gasmeters moe9t aanwijzen. Uitdrukkelijk stellen B. en W. vast, dat de bedrijfsleider door het aan- nemen van de bedoelde bedragen de gemeen te niet financieel benadeeld heeft. C'ok hebben B. en W. niet den indruk gekregen, dat tus- schen leveranciers en den bedrijfsleider een bepaalde afspraak bestond, volgens welke van hem gevorderd, althans verwacht werd, iets in strijd met zijn plicht te doen of na te laten. De directie van de gasfabriek droeg van de hierbedoeld'e handelingen van den be drijfsleider geen bennis. B. en W. achten in dezen de leveranciers de meesf schuldigen en zul'ien ten opzichte van hen hun houding na der bepalen. FRAUDULEUZE INVOER VAN GEDISTILLEERD. Harm Smit, die in den nacht van 10 op 11 Juni 1925 op den Dollard is aangehouden wegens frauduleus vervoer van gedistilleerd is, cvereenkomstig den eisch, door de Gro- ningsche rechtbank veroordeeld tot betaling van een boete van 15.180 of vier maanden gevangenisstraf. NOOIT MEER OORLOG. Na -besprekingen te Antwerpen en Brussel op 1 en 2 December 1.1., is het Belgisch-Ne- derlandsch Nooit meer oorlogcomite opge- richt, meldt „D-e Schelde". Het comite stelt zich ten doel: le. toenaaering van de anti- militaristische bewegingen in beide landen door gemeensehappdijke studie, conferenties, enz.; 2e. het bevorderen van een vredelieven- de verstandhouding tusschen beide landen en het vormen van een Belgisch-Nederlandsch anti-militaristisch vredesbloc, BRANDSTICHTING TE NIJMEGEN. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft te- rechtgestaan een 25-jarige koopman uit Nij- megen wien ten laste werd gelegd dat hij in den nacht van 8 op 9 Februari opzettelijk brand heeft gesticht in zijn woning aan de St. Annastraat aldaar. Verdachte beweerde dat de brand ontstond door onvoorzichtig- heid met en cigaret. Volgens den getuige- deskundige dr. W. F. Herselink is het bijna niet anders mogelijk dan Jat er in dit geval brand is gesticht. De verdachte was voor 500G verzekerd terwijl de waarde van het meubilair op ten hoogste 1200 is te stellen. De subst. off. van justitie eisch-te een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 14 December. ZEDENMISDRIJF. Het O. M. bij het Gerechtshof te Leeuwar- den heeft heden zes jaar gevangenisstraf ge vraagd tegen een 46-jarig arbeider en koop man te Sidderburen wegens zedenmisdrijf De rechtbank te Groningen had hem drie jaar opgelegd. EEN TEGENVALLER. In 1923 werd de N.V. Gasfabriek „Hooge- zand", concessionnaris der gemeente, genood- zaakt, den gasprijs, die toen 12 cent per kub. Meter bedroeg, in verband met de concessie- TtSL haar ruimschoots kleedgeld te verschaffen, zoodat zij zich een seizoen behoorlijk zou ku-nnen kleedden, dan durf ik wedden, dat zij een gepast huwelijk doet." Met een flikkering in haar mooie donkere oogen keerde Eva zich tot haar. „Dank u: ik wensch geen gepast huwe lijk te doen". Kapitein Bontuor legde zijn hand op haar arm. „Mijn lieve", zeide hij, „stoor je niet, aan wat zij zegt. Zij weet niet beter. Ik heb wel eens van zulke vrouwen gehoord, maar" hier keek hij de kamer rond „ik had niet verwacht er een te ontmoeten in een huis als dit. Ik wist niet dat zij zichzelf dames noemden." Mrs. Harrington was stom van verbazing. Zij leefde in een wereld; waar de menschen dergelijke dingen denken, maar ze niet zeg gen. Kapitein Bontuor, daarentegen had nog nooit een mensch ontmoet aan wien hij zijn meening, ook als die vijandig was, niet zou durven zeggen. Hij streelde Eva's gehandschoende hand, alsof zij lichamelijk gekwetst was, en lachend keek Eva hem in zijn sympathiek, oud ge- zicht. Het is zonderling, maar waar, dat vol- komen wereldsche gezindheid in een vrouw, minder de vrouwen, dan wel de mannen schijnt te kwetsen. Mrs. Harrington negeerde kapitein Bon tuor met koude waardigheid, en richtte zich uitsluitend tot Eva. „Je wilt wel zoo goed zijn te bedenken" zeide zij, „dat het louter goedhartigheid van I mijn kant is-*. eiermeel fit Hoofdagente firma JAN BAK ZONEN. voorwaarden, te verlagen tot 7 en 8 cent. Deze vol deed hieraan, behoudens recht op na- vcrdering. Het proces, dat hiervan het gevolg was, heT't de gemeente bij scheidsrechterlijk vonnis d.d. 15 Januari 1927 verloren, De ge meente werd veroordeeld tot een schadeloos- stelling van 34.328, plus 479 aan rente, terwijl de proceskesten 6539 bedroegen. De gemiddelde gasprijs werd volgens arbi- traire uitspraak vastgestdd op 11 cent, den tegenwoordigen prijs. Thans stellen B. en W. voor de door de gasgebruikers over het tijdvak 1 November 19231 October 1926 te weinig betaalde be dragen na te vorderen. HOTEL-DIEFSTAL VOORKOMEN. Gistermiddag kwam een ongeveer 48-jari- ge man in het cafe-hotel-restaurant Coomans aan de Hoofdstraat te Rotterdam, die drin- gend den directeur te spreken vroeg. De man vertelde hem, dat er een plan was gemaakt om denzelfden avond nog in het hotel een overval te doen, in de loge van den kassier. Een Italiaan, de 25-jarige W. B., die al eens is veroordeeld wegens hotel-diefstallen, had het plan beraamd en aanvankelijk zou de man, die het plan nu kwam verraden, hem helpen. B. had kennis gemaakt met een werkster van het hotel en van haar had hij een en an- der gehoord over de situatie in het hotel. Zoo was hij o.a. te weten gekomen, dat de boek- houder, die zijn kamer heeft naast de loge van den kassier, om 6 uur naar huis gaat, dat aan de andere zijde van de loge welke op de eerste verdieping is gelegen een on- gebruikte kamer ligt, dat de kassier en de directeur, die zijn kamer naast die van den boekhoudter heeft, tegen achten gaan eten en dat op dat uur in den regel de andere kamers, welke uitkomen op de gang, waarop de loge uitkomt, ook verlaten zijn, zoodat dat uur voor een overval geschikt zou zijn. Bovendien waren B. en de man, die nu den directeur op de hoogte kwam stellen zekere I. tot driemaal toe in het hotel geweest om per- soonlijk poolshoogte te nemen. I. had spijt gekregen en kwam daarom de plannen verraden. Uit vrees voor B. zou hij evenwel des avonds toch meegaan, als de Ita liaan zijn plannen ten uitvoer wilde brengen. De directeur stelde die politie met het geval c-p de hoogte en dadeiijk werden rechercheurs er op uitgestuurd. Enkelen werden in het hotel op post gezet; de overigen begaver, zich naar een cafe aan de Kruiskade, waar I en B. altijd bij elkaar kwamen. Om kwart voor acht verldeten' beide man nen het cafe, gevolgd doer de politiemannen. Zij begaven zich regelrecht naar het hotel aan de Hoofdsteeg. Via biljartzaal gingen de mannen naar den vleugel, waar de loge van den kassier is. In de gang, didit bij deze loge, hebben de rechercheurs ingegrepen en beide mannen aangehouden. Bij fo'uilleering werd op I. een geladen revolver gevonden. Hij deelde mee, dat hij het wapen had meegenomen, uit angst voor den Italiaan, die hem ernstig had bedreigd, voor het gevai hij hem in den steek zou laten. De Italiaan is opgesloten, maar zou, naar de N.R.Crt. vernam, vermoedelijk vanmorgen weer in vrijheid worden gesteld. In deze zaak moet men rekening houden met de mogelijkheid van een complof, waar bij de aangever in over leg met den z.g. dader heeft gehandeld, met het oogmerk, voor ziin med'edeeling een belooning te ontvangen, welke h-ij dan later met zijn medeplichtige zou hebben gedeeld. „Daar ben ik van dvertuigd", antwoordde Eva, verteederd door de grauwe eenzaam- heid van het leven dezer vrouw een een- zaamheid, die als't ware uit alle hoeken en van alle leege stoelen 'ot je kwam „en ik ben u ook zeer dankbaar. Ik denk, dat mijn oom u misschien verkeerd begreep. Maar „Ja, maar „ln de gegeven omstandigheden lijkt hei mij verstandiger zijn vriendelijk aanbod aan te nemen en mijn tehuis bij hem te kiezen. Ik hoop in staat te zijn work te vinden, waar- door ik eenigszins in de in de huishoude- lijke uitgaven kan tegemoet komen". Mrs. Harrington haalde haar schouders op. „Zooals je wilt" zeide zij. „Na een paar maanden gouvernante gespeeld te hebben kom je misschien op je besluit terug. Ik weet Zij was op het punt te zeggen, dat zij wist, wat dat was, maar bijtijds herstelde zij zich' „Ik weet", zeide zij inplaats daarvan, „van m-eisj-es, die een dergelijk leven geleid heb ben." Met de lucht van Spanje scheen Eva ook wat van den Spaanschen trots te hebben in- geademd, en die is als een steenen muur, waartegen liefdadigheid en medelijden af- stuiten. Van haar standpunt keek het meisje neer op de kleine vrouw met het scherp gelaat. „Ik ben niet in staat te kiezen", zeide zij. „Ik zal mij wat ontbering moeten getroos- ten". Mrs. Harrington drukte op de bel. Dank zij haar geld, kon zij steeds toegeven aan haar grillen. Nu had zij plotseling een voor- Mefde voor Eva opgevat. (Wordt vervolgd.) 871 nu den winfer komt en aeeft uitsluitend waardoor uwe kippen in betere conditie blijven en tJ een hoogere eieren-productie krijgt. Per 50 K.g. t 9.50, per pak van 2'/2 K.g. f 0.60. Wij geven een KUNSTMOEDER CADEAU bij inlevering van 5 bonnen van de balen en 40 bonnen van de pakken. Ook voor 5 bonnen van ons a f 8.25 per baal van 50 K.g. pUJinVCE VOEDERFABRIEK VOORBUM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5