DAQBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bisitenland No 292. Dif nnmmer besfaaf nil 2 btaden. Honderd negen en twintigste laargang 1927 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestdagen, nitgegeven. &bonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkaaaar 2.franco door fcef geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bevvysnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsrulmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrakkerij v/b CHD&TBfl ft MOM Voordam C9. DjLre«^euri G. H, KRAK. Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactle 33. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA. MAAADAft Dagelijksch cswepzacSrf. EINDELIJK EEN DA AD! Het Poolsch Lithausch conflict door de Volkenbondsbemiddeling op- getost. Zelfstandigheid en onaf- hanheUjkheid van Lithmen erkend. Een sckitterend succes voor Jhr. Beelaarts van Blokland. Eindelijk een da ad! Nadat gedurende dit geheele jaar en fanger reeds bet Vo 1 kenbonds work volko men zonder practisch resultaat was gebleven, is er eindelijk reden tot verheuging: het Pooslch-Lithausch conflict, dat zoo dreigen- de afmetingen aamiam, is door de Volken bondsbemiddeling tot oplossing gebracht. Ditmaal zijn eindelijk eens geen commis- sies in het leven geroepen en geen onaan- vaardbare oplossingen aan de hand gedaan en onmiddeilijik weer verworpen. Ditmaal is wel degelijk overeenstemming bereikt. Nadat Zaterdag den geheelen dag bizon- der drnk geconfereerd was door de betrokken partijen en alien, die op het verloop dezer kwestie eenigen invloed konden uitoefenen; nadat de rapporteur in dit lastig conflict, on ze landgenoot Jhr. Beelaerts van Blokland zoowel met Polen, als met Lithauen langdu- rig onderhandeld had, bleek eindelijk tus schen beide partijen een accoord bereikt Na een eenigszins en-;rveerende scene, waarbij Woldemaras en Pilsoedski elkaar voor het ee-rst ontmoetien en waarbij de Poolsche maarschalk den Lithauer vroeg: „C'est la paix ou c'est la guerre?", was met het aniwoord van Woldemaras: „C'est la paix" de basis voor een overeenstemming gelegd Toen kwam het er nog slechts op aan, het bereikte resultaat in woorden te formuleeren. Dit vorderde eenige uren tijdj, maar om kwart over negen Zaterdagavond was ook deze arbeid achter den rug en tegen half elf ward een spoedvergadering van den Raad bijeen geroepen. Onder groote, indrukwekkende stilte werd daarin het rapport van Jhr. Beelaerts voor- gelezen. Het komt tot de volgende conclusies: De Raad verklaart dat een oorlogstoe- stand tusschen twee leden van den Bond on- vereenigbaar is met den geest en de letter van het Bondspaet. Hij neemt acte van de plechti- ge verklaring van de vertegenwoordigers van Lithauen, volgens welke Lithauen ver klaart zich niet langer in oorlogstoestand met Polen te bevinden, zoodat voortaan tus schen beide landen vrede heerscht. Tevens neemt de Raad acte van de plechtige ver klaring van de Poolsche vertegenwoordigers, waarbij dezen erkennen, dat Polen de politie- ke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Lithauen geheel en al zal eerbiedigen. Voorts beveelt hij beide regeeringen aan, zoo spoedig mogelijk rechtstreeksche onder- handelingen te openen, ten einde tusschen beide landen betrekkingen in het leven te roepen, die „la bonne entente dont la paix depend" bevorderen. Voorts stelt de Raad aan beide partijen de goede zorgen van den Raad en zijn organen ter beschikking, om hun bij hunne onderhandelingen behulpzaam te zijn, en besluit, dat ingeval van een grens- incident de secretaris-generaai op verzoek van een der partijen den Raad zal bijeenroe- pen, ten einde den rapporteur in kennis te stelien met het voorgevallene en maatregelen te nemen, die noodzakelijk zijn voor een vreedzame beslechting. Dit rapport werd door de Poolsche en Lithausche afgevaardigden met plechtige verklaringen geaccepteerd, waarna de Chi- neesche voorzitter van den Raad zijn vreug- de uitsprak over de gunstige beslechting van dit ernstige geschil. Zaleski, de Poolsche minister van Buiten- landsch Zaken ,alsook Woldemaras, de Li thausche minister-president, spraken daarop woorden van warmen dank uit aan het adres van Jhr. Beelaerts voor zijn waardevollen arbeid, dien zij een activiteit noemden, waar- van men zich moeilijk een voorstelling kan maken. Een indrukwekkend oogenblik was het ook, toen de Poolsche en de Lithausche gede- legeerden, die elkaar de laatste dagen zoo- vcel onaangenaamheden hadden gezegd, elkaar dankten voor de hoffelijkheid, waarnee zij elkander gedurende het laatste stadium der onderhandelingen hadden bejegend. De slotapotheose werd nog in beteekenis ver- hoogd doordat maarschalk Pilsoedski den Lithauschen ministerpresident Woldemaras de hand drukte. Binnen zeer korten tijd zullennu de recht streeksche onderhandelingen tusschen Polen en Lithauen aanvangen. Zoo eindigde met deze bewogen Raadszit- ting, die begon met een geheime vergadering en die werd besloten met een openbare feeste- hjkheid, een geschil, dat gedurende de laatste weken de gemoederen ten zeerste verontiust neeft. Voor Nederland stemt deze oplossing tot fxtra groote voldoening, omdat zij te dan- Postgiro 37060. 12 DECEMBER SaaBEgsaK'MMeSMr^: ken was aan het optreden van onzen eminen- ten minister van buitenlandsche zaken Jhr. Beelaerts van Blokland. Reeds in September, op de Volkenbonds- assemblee toonde onze landgenoot tijdens de protocolbesprekingen, een diplomaat te zijn, die in geen enkel opzicht onderdcet voor zijn door velen betreurden voorganger Jhr. van Karnebeek. Thans heeft hij de kroon op zijn werk gezet en een alleszins schitterend succes geboekt. De secretaris-generaai van den Volken- bond, Sir Eric Drummond, heeft verklaard, dat men zonder den Nederlandscben rappor teur Beelaerts er nooit in geslaagd zou zijn dit geschil op zoo vlotte wijze op te lossen. De figuur van den Nederlandschen rappor teur heeft, vooral den Lithauers, van het be gin af aan een gevoel van vertrouwen inge- boezemd. Aan Jhr. Beelaerts dus een eeregroet! VOLKENBOND. DE QUAESTIE DER „SALAMIS". De Raad niet competent? Over het geval van de „Salamis", is nu door de juristencomimissie, onder leiding van onze landgenoot prof. Francois, een eensge zinde meening tot stand gebrac'ht. De com- missie zal den Raad adviseeren, dat hij zich niet de competentie zal toekennen om de be trokken artikelen uit het verdrag van Versail les te interpreteeren, maar de quaestie van de „Salamis" zal overiaten aan het bestaande gemengde Grieksch-Duitsche Aribitragehof. Mocht dit laatste van meening zijn, dat zijn competentie niet vaststaat, dan zou het den Raad kunnen verzoeken, daarover bij het Haagsehe Hof advies in te winnen en de Raad daaraan gevolg kunnen geven. Deze zienswqze staat dichter bij het Duitsch dan bij het Grieksche standpunt. POLEN EN LITAUEN GAAN OVER TOT DIRECTE BESPREKINGEN. Eerst daarna wijziging in de betrekkingen. De rechtstreeksche onderhandelingen tus schen de Poolsche en Litausche regeeringen, welke in de Volkenbondsresolutie beiden re geeringen worden aanbevolen teneinde d'e normale betrekkingen geleidelijik te herstel- len, zullen reeds zeer spoedig aanvangen. Zaleski heeft met Woldemaras een lang- durig onderhoud gehad, in het verloop waarvan werd overeengekomen, dat na den terugkeer van Zaleski te Warschau en van Woldemaras te Kowno zoo spoedig moge lijk door tusschenkomst van een derde mo- gendheid voorstellen ter kennis van War schau en Kowno zullen worden gebracht, waar en wannear de onderhandelingen zul len beginnen en wat het eerste program der besprekingen zal inhouden. Volgens een mededeeling, welke Zaleski aan de pers deed, zullen de onderhandelin gen waarschijnlijk reeds in Januari in een stad in Letland aanvangen. Men zal zich dan aanvankelijk bezighouden met de meest drin- gende aangelegenheden, zooals het herstei van het kleine grensverkeer, om dan geleide- lijk tot de grootere kwesties te komen. Woldemaras, die een bezoek bracht aan Briand, dankte dezen, naar B. T. A. meldt, voor zijn bemiddeling, bij de oplossing van het Poolsch-Litausche conflict verleemi Tot eenige joumalisten zeide Woldemaras, dat de resolutie van den Bondisraad voor het oogenblik in feite geen enkele wijziging brengt in de Poolsch-Litausche betrekkimgen en slechts ten doel heeft, een ontspanning te- weeg te brengen. Niets zal worden gewijzigd, alvorens rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Warschau en Kowno hebben plaats gehad. CHINA. COMMUNISTEN-COUP TE CANTON. De boerenstad staat in brand. Uit Kanton wordt gemeld, dat daar hevig gevochten is tusschen Tsjang Fat-kwai's communistische Jjzervreters" en de cadet- ten, die de zijde van den commandant der stad, Li Tsjai-soem, hadden gekozen. Men gelooft, dat beide partijen zware verliezen hebben geleden. Later wordt gemeld, dat Kanton thans in handen van de communisten is. De z.g. boe renstad staat op twintig plaatsen in brand. Tal van politie-beambten zijn bij de gevech- ten gedood. De „Times" verneemt, dat het spoor- en bootverkeer tusschen Kanton en Hongkong is stopgezet door een plotseling'uitgebroken staking. Engelsche oorlogssehepen zullen de Engelsche schepen, die zich voor Kanton be vinden, naar Hongkong begeleiden. WETJ ELOOSHEID TE SJANGHAI. In Sjanghai begint een staat van wette- loosheid te heerschen. Zaterdag hebben ban- dieten getracht, admiraal Wa Kang-tsing, den chef van den staf van de nationalisti- sche vloot, te ontvoeren, toen hij zijn huis in de Chineesche stad1 verliet. De lijfwacht van den admiraal, zijn chauffeur en hij zelf traden echter krachtig tegen de aanvallers op en ten slotte slaagde de chauffeur er in met een politie-fluitje alarm te maken, waar- op de aanvallers op de vlucht sloegen. Een van hen zag echter nog kans den admiraal, die 59 jaar oud is, door een revolverschot in de wang te wonden. De arbeids-situatie wordt steeds slechter. De Koreaansche tramweginspecteu-r, die ver- ledeo week door stakers gewond werd, is Zaterdag overleden Verder is een Chineesch tramwegambtenaar door bandieten doodge- schoten, terwijl volgens de politie ook een moordaanslag beraamd wordt op een En- gelsch inspecteur van de tramwegen. Men hoopt daardoor de positie der buitenlanders in Sjanghai te bemocilijken. TSJANG KAI-SJEK WEDER OPPERBEVELHEBBER. Men gelooft, dat na verscheidene confe- renties met de leiders van de Kwomintang Tsjang Kai-sjek wederom de functie van op- perbevelhebl>er van het nationalistische le- ger heeft aanvaard, als hoedanig hij eenige maanden geleden is afgetredea Wang Tsjing-wei, die Soen Jat-sen op- volgde als president van de Kwomintang, heeft zich bereid verklaard zich uit de poli tick terug te trekken, indien zulks noodig is, om de kloof te overbruggen, die in de gelede- ren van de Kwomintang is ontstaan door den staatsgreep op 17 November j.l. te Kan ton ondernomen door generaal Tsjang Fat- kwai. DUITSCHLAND. DE DUITSCH-NATIONALEN TEGEN DEN EENHEIDSSTAAT. Op het congres van de Duitsch-nationale partij werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. wordt gezegd: De Duitsch-nationale volkspartij wijst den unita- rischen eenheidsstaat van de hand en ver klaart zich tegen de omvorming van de af zonderlijke landen tot rijkslanden of rijkspro- vincies. De partij wij, zonder haar monar- chistische gezindheid te laten varen, voor het herstei van het economisch leven de bestaan de Duitsche grondwetten handhaven en ver- be+eren. Daartoe verlangt zij de alleenheer- schappij der parlementen en zij wil door uit- breiding daarvan de grondwettelijke rechten van den rijkspresident of van den staatspresi- dent inperken. De rijkspresident moet tegelijk Pruisisch staatsmimster zijn. De posten van rijkskanselier en Pruisisch premier kunnen in een persoon vereenigd worden, terwijl de Zuid-Duitsche landen een afzonderlijke po sitie moeten behouden. HET GESCHIL IN DE METAAL* INDUSTRIE. De bemiddelingsadie mislukt. De onderhandelingen over een vergelijk in de West-Duitsche metaalindustrie zijn Zater dag na twee uur te hebben geduurd, zonder resultaat gebleven. De vakbonden bleven bij hun eischen, welke inwilliging de werkgevers onmogelijk achten. Na de onderhandelingen is een „kamer van bemiddeling" gevormd, die thans verga- dert. Het is nog niet bekend waimeer zij uit- spraak zal doen. MARX OVER DE BEZETTING. In de commissie voor de bezette gebieden heeft Marx verslag uitgebracht over zijn reis in October. De vermindering der bezettings- troepen met 10.000 man mag nu wel als vol- tooid beschouwd worden, maar dit is ook vrijwel het eenige lichtpunt in een bedroeven- den algemeenen toestand. Bovendien bemerkt men in de onderscheiden gamizoenen niet zoo heel veel van deze vermindering omdat zij nog niet tien procent van het aantal man- schappen bedraagt. Ondanks alle protesten zijn er nog altijd meer dan duizena man zwarte troepen vooral in Mainz, Trier en Koblentz. Het aantal troepen is wel grooter dan de Duit sche vredesgarnizoenen vroeger en de druk der bezetting wordt nog zwaar gevoeld, voor al in Mainz waar tusschen 20 en 25 procent van hec geheel liggen. De manoeuvres en technische oefeningen zijn een blijvend groot nadeel voor den land- bouw en in dit slechte oogstjaar is de vernie- ling van den grond bij de herfstmanoeuvres dubbel zwaar gevoeld. Dan is er de zooge- naamde „monstering", die door de bevolking beschouwd wordt als een soort proef-mobili- satie tegen Duitschland. De periodieke monstering van paarden en voertuigen van allerlei soort blijft een veront- rustende uitwerking op de bevolking hebben, en behalve dat leidt zij meermalen tot veroor- deeling van Duitsche burgers door de mili- taire rechtbanken. De herziening van het ver- ordeningsstelsel is een zaak van de grootste beteekenis voor ons, omdat nog altijd Duit sche burgers uit hun woonplaats verbannen kunnen worden. Het verbieden van vergade- ringen, filmvertooningen e.d. is in den jong- sten tijd zelfs toegenomen en er komen nog altijd idachten over onbegrijpelijke straffen die door militaire rechtbanken uitgesproken worden ofschoon sinds het proces-Rouzier een algemeene verbetering is ingetreden. In de eerste helft van het jaar 1927 zijn desondanks nog 700 Duitsche burgers, meestal wegens belachelijke kleinigheden, voor militaire recht banken gedaagd. Erkend moet worden dat ronselaars voor het Fransche vreemdelingen legioen niet meer in het bezette gebied toegelaten worden, zoodat de klachten daarover in den laatsten tijd niet meer voorkomen. De viering van den'wapenstilstandsdag door de bezet- tingstroepen blijft de bevolking ieder jaar op- nieuw pijnlijk aandoen. Marx wijdde daaraan nog uit over wat zijn departement voor de bezette gebieden had ge daan, waaruit o.a. bleek dat 23.000 uitgewe- zenen in andere deelen van Duitschland een betrekking hadden gekregen, en dat aan 2000 personen credieten verleend waren voor aan- schaffing van landbouwwerktuigen. Marx eindigde met de woorden: „De bezet ting die nu haar tiende jaar ingaat, is niet alleen met de algemeene ontwikkeling van den politieken toestand, maar ook met de mentali- teit van de twintigste eeuw in krasse tegen- spraak." FRIEDRICH VON MOLTKE OVERLEDEN. In d:n ouderdom van 75 jaar is Friedrich von Moltke, de vroegere minister van bin- nenland'sche zaken, op zijn landgoed overle den. De overledene was de broeder van den chef van den generalen staf en neef van den generaai-maarschalk. IN DEN RIJKSDAG. De schadeloosstelling aan de In- dustrieelen in het Roergebled. In den rijksdag kwam het rapport van de parlementaire commissie van onderzoek, die zich met de schadeloosstelling aan de mijnin- dustrie in het Roergebied heeft beziggehou- den, in behandeling. Het ging daarbij om de 716 millioen, die in 1923 na het opgeven van het lijdelijk ver- zet aan de industrieelen uit het Roergebied zijn uitbetaald als schadevergoeding voor de lasten, die zij in het belang van het rijk bij de Micum-verdragen op zich hadden geno- rnen. De aanspraak op schadevergoeding is ge- baseerd op toezeggingen, die de toenmalige rijkskanselier, dr. Stresemann, schriftelijk aan den groot-industrieel Hugo Stinnes heeft gedaan, zonder den rijksdag daarvan in ken nis te stelien. De latere rijkskanselier, dr. Marx, ging op grond daarvan, met de betalingen voort. ScPending van het beg rootings- recht. De commissie van onderzoek was bij meer- derheid van stemmen van oordeel, dat er hierbij inderdaad sprake is van een schen- ding van het begrootingsrecht van den rijksdag. De commissie knoopt hieraan deri eisch vast, dat nu ook aan de overige in- dustriekringen van het Roergebied op betere wijze dan totnutoe een vergoeding van de schade, door het Roerverzet veroorzaakt, zal plaats vinden. Een communistische motie, naar aanlel- ding van het commissie-rapport ingediend, eischt, dat rijkskanseliier Marx en de rijks- minister van Buitenlandsche Zaken Strese mann, voor het Staatsgerechtshof zullen worden gebracht. De vertegenwoordiger der demoeraten eisch'te, dat de regeering zich scherp zou te weer stelien tegen den machtshonger der groot-industrieele concerns. Maandag worden de besprekingen over deze aangelegenheid voortgezet. ENGELAND. LLOYD GEORGE JOURNALIST. Lloyd George is lid geworden van de par lementaire afdeeling van de nationale unie van journalisten, Ramsay MacDonald en Philips Snowden zijn er reeds jaren lid van en ook andtere Lagerhuis-leden behooren tot deze vakvereeniging van journalisten. FRANKRIJK. Britsche bemiddeling? De Britsche ambassadeur te Rome Ronald Graham is Vrijdag plotseling naar Geneve vertrokken. Deze reis wordt in verband gebracht met de berichten, dat de'Briische minister van buitenlandsche zaken sir Austen Chamberlain op het oogenblik te Geneve bezig is te traoh- ten can toenadering tusschen Frankrijk en Ita- lie tot stan'd1 te brengen. Graham is op ver zoek van sir Austen Chamberlain naar Gene ve vertrokken, nadat hij voor zijn vertrek een onderhoud had met den Italiaanschen onder- staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Grandi. De Britsche minister van buitenland sche zaken sohijnt thans van den Britschen ambassadeur te Rome zelf te widen vememen hoe de meening in officieele Italiaansche kringen over Frankrijk is. Ondanks alle tegenspraken verwadht men in goed ingelich- te krmgen; te Rome binnenkort toch een ont- moeting tusschen Mussol'ini en Briand. VLIEGONtGELUK BIJ LE BOURGET. Twee dooden. Zaterdagmorgen heeft bij het vlieg»eld Le Bourget bij een proefvlucht een ongeiuk plaats gehad, ten gtvolge waarvan de vlie- ger Corbu en de mecanicien Lacoste werden gedood. Corbu heeft met Givon deel uitge- maakt van de bemanning van de Oiseau Bleu, die van Parijs naar New York zou vliegen en na twee uren op Le Bourget we gens mist terugkeerde. OOSTENRIJK. HET GEVAAR DER SCHUTTERIJEN. De communisten beginnen nu ook. Men heeft onlangs van overheidswege in Oostenrijk reeds gewezen op het gevaar, dat de politieke schuiterijen opleveren, die socia- listisehe bond tot bescherming van de repu- bliek, de christelijke burgerwachten en wat dies meer zij. De aandacht wordt thans nog eens extra op dit gevaar gevestigd door het bericht, dat nu ook de Weenscthe communisten hun schutterij gaan oprichten. Naar men uit de Oostenrijksche hoofdstad meldt, zijn zij begonnen met die stichting van een bond van roode frontsoldaten,. die als tegenwicht moet d'ienen tegen de burgerlijke vereenigin- gen van dien aard. De socialistische republi- keinsche bond is n.L, volgens de bewering der communisten, niet voldoende om het prote'tariaat te beschermen, diaar de socialisr ten dien bond aan de burgerlijke partijen hebben prijsgegeven. Morgen heeft de installatie van deze nieuwe roode garde plaats, waartoe vertegen woordigers van de communistische partij in Duitschland zullen overkomen. Naar de Rote Fahne, het communistische partijorgaan, op- merkt, wordt thans hets Weensche proletari- aat gemobiliserd tot een vastberaden strijd tegen de reactie en het fascisms. Het oor- logsgevaar treedt hierdoor in een nieuw sta dium. De roode vereeniging zal alle stands- bewuste arbeiders zonder onderscheid van partij opnemen, om te bdetten, dat de socia- listen het proletariaat weerloos laten maken en het aan d'e burgerlijken ove-rleveren op een wijze, die met zelfmoord gelijk staat. Dat kan een frissche boel worden te Wee* nen, als straks de socialisten en communis ten, beiden gewapend, tegen elkaar op gaan bieden en de clericalen, evenzeer ged'aptftd, zich tegen de roode eischen gaan verzetten, Daarbij zal de l5e Juni nog maar kinderspel blijken. Misschien echter zal d'e stichting van het ultra-roode legertje d'e oogen van velen openen en aanleiding geven tot maatregelen tegen deze moderne schutterijen, die in de politiek een hoogst bedenkelijk wapen VW' men. JOEGO-SLAVIe. HET PROCES TEGEN DE MACEDONISCHE STUDENTEN. Vonnis geveld. Het geredi'tsbof te Uskub heeft in het pro- ces tegen twintig jongemenschen, die van po- gingen tot een omwenteling, spiona^ge en hun ildmaatschap eener revolutionnaire MacedO- nische organisatie beschuldigd waren, von nis geveld De beide voornaamste beklaagden zijn ieder tot 20 jaar, een beklaagde tot 15, een tot 10 en vijf ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Elf der beschuldigden werden vrijgesproken. AMERIKA. MEXICAANSCH GELD VOOR LEDEN VAN DEN SENAAT DER V. S.? Washington Verleent een crediet voor een onderzoek. De Senaat heeft machtiging verleend tot het besteden van 26.000 dollar voor een on derzoek, in te stelien door een speciale com missie, naar de beschuldiging, dat Mexico 1.200.00G dollar zou hebben uitgetrokken voor vier Amerikaansche senatoren. PRUIMENOE DIPLOMATIE. De anti-Engelsche campagne. i hompscn, de burgemeester van Chicago, heeft in zijn laehwekkende campagne tegen alles wat Engelsch is, reeds navolgers ge- vonden. In het Huis van Afgevaardigden heeft n.l. de heer James Gal'livan, afgevaar- digde voor Massachussetts, in alien ernst ge- klaagd over het „verengelschen" van de Amierikanen in Europa. En als voorbeeld haaide hij aan de ontvangst, welke James Walker, den burgemeester van New-York, onlangs bij zijn Europeesche reis in het ge- zantschap te Londen ten deel is gevallen. Hij werd in de legatie begroet door een on- dergeschikt Amerikaansch ambtenaar met ten Engelsch accent, zoo lakenswaardig Engelsch en zoo on-Amerikaansch, dat de mayor den legatie-secreiaris gelukwenschte met deze „anglicisatie", tot pijnlijke verwon- dering van deze. Dezelfde afgevaardigde verzekerde verder, dat hij vurig terug verlangde naar den Ame- rikaanschen diplomaat van den ouden stijl, die „tabak als voedsel" gebruikte. Amerika heeft de wereld „de diplomatie-in-hemdsmou.- wen" geschonken, welke ruw, vastberaden en vruchtbaar aan resultaten was. Thans echter hebben wij een diplomatic met netjes aange- melen kleeren, die aan buitenlandsche hoven buigt met het hoofd in het stof. Het departement van buitenlandsche zaken heeft zich gehaast te verklaren, diat hetgeea Gallivan heeft gezegd ongegrond en M»o- luut belacheliik is. AL&MAARSCHE COURAHT, snnseswSS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1