BuitenSandscli gemengc! nieuws. Binnenland Mar>kffoeB«icl§feBi ICunst Sfaclsiiieuws - - - 2UID-AFRIKA. DE ONTZETTENDE nflSTERING VAN DE KARROO.-. Hoe ontzettend de droogte in de Kaappro- vincie nog steeds blijft huishouden en heele eens vruchtbare sireicen van de Karroo ont- volkt, werd hier reeds eerder beschreven. De verhalen van ooggetuigen, waarvan thans de Zuid-Afrikaansche bladen vol staan, zijn ech- ter van dien aard, dat wij een en'kele er van hier nog reproduceeren. „Na lange maanden van hunkeren naar regein is in Calitzdorp nog geen druppel ge- vallen. Alle oogsten zijn mislukt. Hen on- draagiij'ke hitte en geweldige, alios doordrin- gende stofstormen maken het leven tot een wamhoop. Mensch, dier en plant hij'gt en snakt naar water. De vruehtboomen, die nog leven, hebben al hun bladeren verloren. Over- al heerscht honger. De regeering doet wat ze Jean, doch de nood is hoog. Het drinkwater is op. De treinen worden bestormd door smee- kende mannen, vrouwen en kinderen met em- mers, blikjes en kopjes in de handen, bedelend om een scheutje water." Het geheele, eens zoo welvarende district Carnarvon", zoo schrijft een buitenlandsch bezoeker, „is nagenoeg ontvolkt. Mannen, die enkele jaren geleden een aanzienlijk_ ver- mogen bezaten, verrichten noodlenigings- werk. Duizenden gezinnen worden van regee- ringswege met voedsel en kleeren onder- steund. Het bekend karroo-struikgewas, valt bij aanraking- met de hand als zand uiteen Het geheele land, geel en bruin glinsterend in de meedoogenlooze zon, sc'hijnt uitgestorven, een nieuwe woestijn is verrezen. Het is, alsof de heele streek tusschen Oudtshoorn en Victo ria West van den aard'bodem is weggevaagd. KORTE BER1CHTEN. Naar de Hongaarsche bladen uit Gross- wardein vernemenbedraagl het aantal per- sonen dat door de Nationalistisehe studenten gewond is, 120. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn er in een kolenmijn in Midden-Rusland 73 ar- beiders onder vallend gesteente bedolven, Twintig ervan werden gedood. Men is nog doende'de andere mannen tc bevrijden. De oude vulcaan Oelenia in Jcego-Sla- vie, die sedert langen tijd heette te zijn uitge- doofd, is weer gaan werken. Er had een ontz.aggelijke xplosie plaats, weike van een aardibeving vergezeld ging. De bevol'king werd door een paniek bevangen Itecn Daudet, de leider de royalisten, die zich zooals bekend in Belgie bevindt, heeft ziin aanhangers te Parijs per draadlooze toe- gesproken Zijn rede werd door een groot aantal aanhangers gevolgd, die na afloop luicie juichten. DE STERVENDE KIMONO. De schilderachtige kimono, de traditio- heeie tirachi aer japansche vrouwen, sctujnt ernstig door het voortdringen der Wesicr- sche ideeen bedreigd. Mejuffrouw Fusae Isjikawa, een Tokiosche ftministe, zegt, dat de tneeste vrouwen in Japan, die westersche k'eeren dragen, dat doen uit econcmischt overwegingen. In haar werk als feminietisch leidster heeft zij vele openbare bijeenkomsten in regee- ringsopdracht bij te wenen. Zou zij daarbij naar Japansche zede gekleed gaan, dan zou elk toiletje haar komen op 240 gulden, ter- ..ygijl zij een keurige japon naar westers-chen trant kan krijgen voc>r 60 gulden. Als een ander vcorbeeld noemde zij de er varing van mevrouw Sjigeko Takeoesji, een zeer bekende Japansche vrouwelijke arts. Dr. Takeoesji legt zeer vele bezoeken af per auto. Zij heeft opgelet, dat de Japansche ki mono lang niet zoo als een westersch ge- waad bestand is tegen de veeleischende be- drijvigheid van een vrouw in de vrije berce- pen. Dr. Takeoesji heeft verklaard, dat zij, sinds zij westersche kleedij draagt, zooveel aan kleeren heeft uitgespaard, als noodig is om er haar auto van te kunnen houden. Zul- lce voorbeelden, zegt ,mej. Isjikawa, kunnen met talrijke andere vermeerderderd worden. De tijd is gekomen, zegt zij. dat Japansche Vrouwen niet langer als schilderachtige cu- riosa beschouwd moeten worden, maar als moderne vrouwen, die in staat zijn, haar plaats in de modern wereld in te nemen. En en der eerstbenoodigde hervormingen is dan, meent zij, een ingrijpende verandfering in de natianale wijze van kleiding. PAINLEVe WIST NIETS VAN DE CARLESTON. Een generaal demonstreert hem in het ministerie. De Fransche minister van oorlog, Painleve, fieeft meer verstand van wiskunde dan van moderne diansen. Hij was dan ook ten zeerste verwonderd, toen een van zijn collega's hem yroeg, of hij van plan was het voorbeeld te volgen van den Italiaanschen minister van oorlog, die, zcoals bekend, zijn officieren heeft verbodten zich te buiten te gaan aan exotische dansen. Wat voor excotische dansen zijn dat? vroeg Painleve. Hem werd daarop geant- woord, dat de Charleston en de black-bottom werden bedoeld, doch hiervan was de minis ter niet vest wijzer geworden. Juist op dat oogenblik trad een generaal binnen, die ver- bonden is aan de ecole polytechnique. Direct vroeg Painleve hem, of hij zijn cadetten had verboden de charelston te dansen. Integ.n- deel, antwoordde de generaal, ik heb het juist alien cadetten geleerd, het is een prachtdans. De daad bij het woord voegende, begon de generaal een demonstratie te geven, waar- aan echter een ontijdig einde kwam door de binnenkomst van een bede. Deze moet wel buitengewoon onthutst zijn jeweest bij het zien van een charlestonnen- ,len generaal in uniform, onder de welwil- ende aandacht van monsieur le ministere. EEN MIDDEL OM VROUWEN JONGER TE MAKEN. Dokter Anthony John Capper Magian nit Manchester is een chirurg dievrou wen jonger maakt. Dr. Magian (zijn naam beteekent toeval- lig toovenaar) is niet de eerste de beste: Hij is gynaecoloog aan twee groote hospitalen ran Manchester. Aan de Evening Standard heeft dr. Ma- Han een dezer dagen verteld, dat hij bijkans hen jaar al klieren van de eene vrouw op de andere heeft overgeplant, „met zoo verbijste- rend succes, dat vrouwen, die voordien kin- derloos waren, daarna kinderen hebben ge- kregen" en weer gezond en veerkrachtig zijn geworden, wat hun uiterlijk ten goede kwam. De journalist vroeg of de operatic van dr. Woronof (de bekende man van de apeklier) er iets mee te maken had. De dokter antwoordde: „De operatie is mijn eigen ontdekking. Ik kwam het eerst op het denkbeeld, toen ik dr. Woronof's werk in experimenteele chirurgie tt Parijs, en zijn theorie nopens overbrenging van apeklieren bestudeerde. Nog meer interessante bijzonderheden heeft Dr. Magian over de frappante resultaten zij- ner nieuwe methode verte'.d. Of de dokter ech ter zoo heel sterk in zijn experiment gelooft? Bij't slot van't onaerhoud vroeg de jour nalist: Zou de operatie algemeen toegepast kun nen worden? Dat kan ik niet zeggen, was het ant- woord. Ik weet alleen wat ik kan doen De overbrenging moet niet meer dan een halve minuut duren. Het succes ervan hangt groo- tendeels af van de snelheid van de overp'lan- ting. Er schijnt dus voorloopig aan dit nieuw experiment nog wel iets te haperen, hoe ver- leidelijk het overigens voor de dames moge schijnen. moordTan^IgtImistcrdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag om kwart over een klonken op net Singel, nabij de Gasthuismolensteeg en de Paleisstraat plotseling eenige schoten. Het resultaat van de knallen was, dat van alle k ant en publiek kwam opzetten en verschillende politieagen- ten aanwezig waren. Spoedig was de dader g-evat en werd overgebracht naar hei politie- bureau Singe!. Het bkek, dat hij iemand was, die sedert vier jaren gescheiden van zijn echtgenoote leefde. Toch scheen hij zich nog voor de vrouw te interesseeren, althans hij had ge- tracht verschillende malen met haar in aan raking te komen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag hij de vrouw loopen in ge- zelschap van een anderen in an v die in het- zelfde pension als zij woonde. Voor het twee- tal iets kon doen, trok hij 'n revolver en loste hiermede in het wilde weg een viertal scho ten. Het eerste schot was voor de vrouw bestenid, doch het projectiel miste. Zij zette het op een loopen, waarop de dader drie schoten snel achtereen ioste op den man, die haar huiswaarts bracht. De man die was blijven staan, liet zich plotseling op den grond valien, zoodat geen der drie kogels doel trot Eenige er van drongen in het re- clamtbord van perceel Singel 284. Na geschoten te hebben en vermoedelijk ervan overtuigd, dat de andere man getrof- fen was, verwijderde de dader zich kalm, doch het pubiiek hield hem tegen en leverde hem aan -eenige po'itieagenten over. De bewuste persoon is werkloos correc tor, zonder vaste woon- of verblijfplaats en dertig jaar oud. De revolver, die in beslag genomen werd, was een brownir.g; er zat nog een kogel in de kamer en een in den loop van het vuurwapen. Zondag heeft de politic foto's laten nemen van het doorboorde reclamebord, waarop de kogelgaten duidelijk te bespeuren vielen. NAAR EEN CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN? Naar de Crt. verneemt hebben de geton- tracteerende patroons- en werknemersbonden in het bouwbedrijf opnieuw gecontereerd over de vernieuwing der collectieve arbeidsover- eenikomst. In die bijeenkomst zijn van beide zijden gepreciseerde voorstellen gedaan over de loonen. De werknemers zouden voorge- steld hebben voor de dne laagste klassen de loonen met drie cent te verhoogen, de loonen in de hoofd-, le en 2e klasse ongewijzigd te laten en voor de plaatsen Zaandam, Bever- wijk, Delft, Groningen, Hilversum en Veisen eenige loons- of klasseverhooging te vragen, en voorts om een aantal 5e en 4e klas plaat sen een klasse hooger in te deelen. Er was tusschen de verschillende klassen een te groot verschil, tusschen de hoogste en laagste klasse dertig cent per uur of 15 per week. De werknemer wilden dit verschil eenigszins verkleinen. De patroons hebben het volgende voorge- steld: "Jloofdklasse Amsterdam ongewijzigd: Haarlem en Den Haag vijf cent verlaging; Rotterdam tien 'cent verlaging le klasse ver laging van vijf cent; 2e klasse verlaging van vier cent en 3e, 4e en 5e klasse verlaging van twee cent; ten slotte geheele of gedeeite- lijke verlaging in klasse Amber Steenwijk, Steenwijkerwolde, Wedde. Vlarbtwedde, Stadskanaal, Mussel kan aa! en 1 er A pel. Naar aanleiding hiervon heeft de voorzit- ter van den Aig Bouwvakarbeidersbona, ne heer L. v. d. Wal, aan de Crt. medegedeeld, dat hij een dergelijke geste van de patroons geenszins verwacht had, te minder, daar in de algemeene beschouwingen duidelijk was napr Voren gebracht, dat de toestand in he: bouv/bedrijf geenszins een loonsverlaging motiyeerde. Als de patroons in dezen niet tot een an der inzicht komen, kan verwacht worden,.dat het hard tegen hard zal gaan en van een vernieuwing van de collectieve arfceidsover- eenkomst niets terecht komt. ERLIJ K E ST ANT)™5™"™' GEBOREN: Catharina Maria, d. van Johannes Simon Korver en Cornelia Zentveld. Frouwke en Antje, drs. van Heikc Jtger en D'ielfje Blan- kendaal. Jan en Henricus, zns. van Mein- dert Ruiter en Jantje Dijkstra. OVERLEDEN: Arie Droog, 63 jaar. Trijntje Tegel, 4 maanden. Trijntje Korver, gehuwd met Jan van Diepen, 72 jaar RADIOFONISOdWEERBERICHTj naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Etecember. Medegedeeld door het Kon. Ncderl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 te Jan- mayen. Laagste barometerstand 745.8 te Tou louse. Verwachting (geldig tot den avond van 13 December) Matige costeiijke tot noordelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 12 Dec. Op de heden ge- houden veemarkt waren aangevoerd: 626 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw S 0.98—/ 1.08, 2e kw. 0.80—/ 0.96, 3e kw 0.68—/ 0.78 per K.G. slachtge- wicht; 140 melk- en kalfkoeien 300400 per stuk; 96 vette kalveren: 2e kw. 0.90— 1.04, 3e kw. 0.8'00.90 per K.G. K- vend gewicht; 56 nuchtere kalveren 12— 20 per stuk; 90 schapen 32142; 763 varkens Holl. Overz. en Gekkrsche le kw. vleeschvarkens 0.730.75, 2e kw. 0 72 tot 0.73 per K.G. slachtgewicht; vette var kens 71—/ 72; 62 paarden 100225 per stuk. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- MARKT. AMSTERDAM, 12 Dec. Aanvoer 1 la ding, zijnde 1040 H.L. De prijzen waren on- veranderd. RICHARD EILENBERG. t De Duitsche componist Richard Eilenberg is in den ouderdom van 80 jaar overledcn. Hij genoot een groote populairiteit, die hij vobrnamelijk te danken had aan een aantal pianosiukken, waarvan het bekendste „Die Miihle im Schwarzwald" was. Van zijn hand verschenen voorts een reeks dansen, mar- sohen en ook een paar operettes. KEGELEN. WEDSTRIJDEN ALKMAARSCHE KEGELBOND. Zaterdag en Zondagavond werd er op de zes banen der Unie weer verbazend druk ge- gooid. De belangstelling was zeer groot en kranige prestaties werden luide toegejuicht. Zaterdagavond werden door de seniores op de vrije baan reeds eenige malen 5 negens gegooid. De heeren Genefaas en Diepen de- den dit tweemaal en de heeren E. Hamburger, C. de Beurs en W. Mathijsen elk eenmaal. In de korpswedstrijden staan voor de heeren Koekoek II bovenaan met 245 en voor de da mes. Ophouden Wint I met 192. Op de vrije baan juniores is nog niet hoo ger geworpen dan 42. Wat zal er deze week nog gestreden worden! Voor de verdere uit- slagen zie men de volgende standen: Standen tot Zondagavond 12 uur. 11 Dec. Heeren Korps wedstrijden: Koekoek II 245 hout, Onder Ons 184 hout, Twee Duifjes II 193 hout, De Burg I 217 hout; De Burg II 207 hout, Onze club III 196 hout, Op 't Kantje Af 202 hout, Op 't Kantje Af II 159 hout, Duim in't Gat I 195- hout. Dames Korps: Ophouden Wint I 192 hout, Op houden Wint II 171 hout, W. I. K. 161 hout, Ke Ki Ka I 152 hout, Ke Ki Ka II 169 hout, Onder Ons 167 hout. Consolatie- prijs mej. N. Rol met 51 hout. Twee Duif jes prijs mevr. Obdam 3 X. Koekoekprijs: de hr. W. Nordemann 2 X-(36). Eerepr. hee ren, L. Trijbetz 64. Eereprijs dames mevr. C. P'.as 61. Negenprijs de heer L. Trijbetz 2 X 9 (64). Personeel Hamb Telling. Heeren. lste se- rieprijs W. Nordemann 204, 2e serieprijs L. Trijbetz 194. le prijs enkele kaart, M. J. Philips 96-(30), 2e prijs enkele kaart, P Modder 96-(14), 3e prijs enkele kaart, M. Scheepmaker 78, 4e prijs enkele kaart, Jos. Oortmeijer 72, 5e prijs enkele kaart, Th. van Gijzen 70, 6e prijs enkele kaart, B. Kuijper 67-(24), 7e prijs enkele kaart, G. J. Genefaas 67-(10), 8ste prijs enkele kaart, N. v. d. Kamer 67-(3). Personeel Hamb Telling Dames: Mevr. de Munk 137, serieprijs. le prijs mevr. Jac. MetSwager 61. 2e prijs mevr. B. Schenke 60. Vrijebaan Seniores. 1. G. J. Genefaas 45 2 X en 43 3 X2. Joh. Diepen 45 2 X en 43; T. C. de Beurs 45 en 42; 4. E. S. Ham burger 45 en 41 2X; 5. W. Th. Matthijsen 45 en 416. A. Kollmann 43 2 X, 42 en 41 7 H. F. Buijs 43 2 X en 42; 8. L. D. Boom 43 en 42 2X9. D. Leujes 43 en 42 en 10. G. de Wit 41. Vrijebaan Dames. 1. mevr. Klaverweyden 40; 2. mevr. de Munk 38; 3. mevr. Oolders 35 en 334. mevr. Schenken 35 en 32; 5. mei. A. Knuppel 34; 6. mevr. Geus 33 en 32; 7. mevr. Rolff 33 en 8. mej. N. Rol 32 2 X. Junicres Vrije baan. 1. Jan Met 42 en 41 2. G. Worm 42 en 40; 3. C. van Hamersveld 41, 40, 39 en 36; 4. Th. van Gijzen 41, 40 en 39; 5. S. Bouma 41 en 39; 6. A. Schellin- ger 41 en 38; 7. Th. de Visser 41 en 36; 8. Cor Siewerts 419. Jos Oortmeijer 41 en 10. C. Balder 40 en 36. Parenwedstrijd. 1. mevr. SchenkeW Scheepmaker 43; 2. Echtpaar Jb. Buijs 42 en 33; 3. mevr. KlavermeijdenF. Stadegaard 42; 4. mevr. SurigG. Genefaas 41 en 38; 5. mevr. van den HeuvelW. Nordemann 41; 6. Echtpaar G. de Wit 40 en 39; 7. Echtpaar P. Oolders 39 en 38 2 X en 8. Echtpaar Jac. Met 38. NED. VER. VAN H'UISVROUWEN. Woensdagavond 14 December a.s. zal de heer Haremaker voor de aid. Alkmaar van bovengenoemde vereeniging een lezing hou den ov: r „Beroepskeuze". Een advertentie in dit nummcr geeft na- dere bijzonderheden. CONCERT IN HET DIACONIEHUIS. Met „Halma-Quintet", bestaande uit een dame en vier ren, bespeiende drie violen, een violcncel en een piano, had welwiilenc! een concert aangeboden voor de oudjes in het Diaconiehuis der Ned. herv. gemeente alhier. Zondagavond j.l. heeft dit concert plaats ge- had en het is uitstekend geslaagd, getuige het applaus, dat na ieder nummer weerklonk. Het is een goede gedachte van ,,'t Halma- Quintet" om niet alleen de kunst te beoefe- nen, maar ook iets van die kunst te geven voor verpleegden in ziekenhuizen en liefda- digheidsgestichten, daarmede een lichtstraal werpende in veler vaak eentonig leven. Na afloop van het concert, dat tot het ein de met groote aandacht werd gevolgd, sprak de president-regent, de heer Rodewijn, na- mens de verpleegden en regenten een harte- lijk woord van dank voor het gebodene, daar bij de hoop uitsprekendc, dat het Quintet zich nog eens voor't Diaconiehuis beschik- baar zal willen stelien Vooi dit concert was de piano belangeloos afgestaan door de firnia P. Th. IJpma, Lan- gestraat, alhier- OE ONDERSC'H E1DIN G VOOR Mr. KUSTERS. Zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag mededeelden, werd Zaterdag aan mr. Kusters de hoogste pauselijke onderscheiding toegekend vanwege zijn diensten in het be- lang van het R. K. Onderwijs hier ter stede. Naar wij nader vernemen gold het hier een benoeming in de orde van den H. Gregorius den Grooten EERVOL ONTSLAG. Bij koninklijk besluit is aan den heer R. H.Reeling Brouwer op zijn verzo-ek eervol ontslag verleend als lid van het College van Regenten over de gevangenissen hier ter ste de, zulks onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. HET BESCHERMHEERSCHAP VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP." Men verzoc'ht ons te willen vermelden, dat mn. C. J. dfe Lange, notaris te Alkmaar, zich gaarne bereid heeft verklavd het bescherm- heerschap van Alkmaarscii dubb. mannen kwartet „Zang en Vriendsc \p" (dir. Corn Jonker) te aanvaarden. Ook op dit gebied volgt hij dus de voetsporen van zijn vader, wijien mr. A. P. H. de Lange, die zich ook in de muzikale wereld heeft doen kennen als he- schermer in den waren zin des woords. „DER FL1EGENDE HOLLaNDER. Wij brengen onzen lezers nog even deze Muzikale Voordrachtavond over bovengs- noemd stuk van Richard Wagner in herinne- ning. Precies om acht uur zal worden aange- vangen, zoodat, vooral voor bezoekers van buiten, de avond tijdig geeicdigd is Verder zie men de betreffende advertentie in diit nummer. DE PAARDENSTAL OP HET WOONWAGENPARK. Wij ontvingen van den heer KI. de R. een bedrag van 2.50 ten behceve van een paar- denstal op het woonwagenpark. POSTDUrVEN-TEN'TOONSTELLING. In de „Dancing" van de Harmonic had Zaterdag om zes uur de opening plaats van de 16e Provinciate Tentoonstelling van post- duiven, onder leiding van de Postduivenver- eeniging „De Postduif" alhier. Het aantal belangsteilenden was niet groot. De heer Th. J. Buissink, nam het eerst het woord, als voorzitter van het tentoonstel- lingsfcestuur. Spr. richtte een woord van wel- kom aan het aideelingsbestuur, dat met (ten voorzitter aan het hoofd, aanwezig was, het- geen spr. fceschouwde als een sympathie-be- tuiging met het werken van de nog jonge vereeniging „De Postduif". Ook heette spr. welkom de andere aanwezigen en de pers. Een speciaal dankwoord meende spr. te inoe- t- n brengen aan de dames en heeren, die do:r het schenken van eere-prijzen de taak van de comindssie zeer hebben verlicht. Ver der achtte spr. zich verplicht dank te zeggen aan den voorzitter van de vereeniging afd A, die hier, bij, en in het tentoonstellingswerk, wel getoond heeft de reehte man op de rech- te plaats te zijn. Ook de andere leden- van de commissie mogen daarin deelen. Over het nuttige van een postduivententoonstclling zai spr. niet uitweiden. Spr. zeide nog dat er 350 inzendingen bdnnen gekomen zijn. Of dit veel of dat het genoeg is wildc spr. in he: midden laten, maar wel kon hij mededeelen, dat het getal inzendingen voor de besehikba- re rudmte groot genoeg was. Ten slotte hoopte spr. dat de tentoonstelling zich in een druk bezoek zou mogen verheugen. Hierna verzocht spr. aan den voorzitter van het af- deelingsbestuur, de tentoonstelling te openen. (Applaus). De heer J. H. Peters, Helder, zeide gaar ne aan dit verzoek te wileln voldoen. Maar eerst wilde spr. namens de afdeeling den dank aan de heeren overbrengen voor het- geen zij gedaan hebben en spr. hoopte dat de commissie met genoegen op haar taak zal mogen terugzien. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend. (Applaus). Vervolgens g:ng het geheele gezdschap naar de Tuinzaal, waar de tentoonstelling gehouden werd, tot het bezichtigen van de prachtige collecties postduiven, welke daar opgesteld stonden. INTERNATIONLE ORDE VAN GOEDE i EMPELIEREN. Zaterdag gal de H. D. loge der 1. O. G. T. een groote openbare avonu. De bovenzaal van „de Unie" was flink bezet, toen om ruim 8 uur de voorzitter, de heer D. Kemp, den avond met een kort woord opende. Alle aanwezigen, in de eerste plaats Prof. J. van Rees, die als spreker optreden en en- kel films vertoonen zou, heette hij hartelijk welkcm. Verder sprak de heer Kemp de hcop uit, dat deze avond de bezoekers nader zou bren gen tot de Tempelhren en bun strijd vo6r een alcobolvrije maatschappij, die zij willen bereiken door een wettelijk verbod op ster- ken drank en door den steun, dien de sterkere aan den zwakkere kan geven. Spr. waarschuwde tegen hen, die in hun laksheid de matigheid, het begin van alle ellende der dronkenschap, voorstaan en ver- dedigen. Uit voile borst werd daarna de Tempelie- renmarsch gezongen. Een paar N. B A. S.-ers gaven viool- en pianomuziek, waarna de heir B. C. Loevens dcclameerde „Mei" van Adatna van Schelte- ma, „De Drank", een vrije bewerking van „De Daad" van denzelfden schrijver, en „Te Wapen", eveneens van Adama van Sehelte- ma. Vooral het eerste, waarin verhaald wordt hoe de lente, de tijd van gduk voor een ieder, te vroeg haar intrede op de wereld heeft gedaan, doch later, na betere voorbe- reiding, voqr immer terug keeren zal, werd mooi voorgedragen. Hierna was het woord aan Prof, van Rees, die op onderhoudende en gemoedelijke wijze causeerde over een reis, die hij voor eenige jaren naar ons Indie had gemaakt. Spr. begon met er aan te hcrinneren, hoe de kreet „Te Wapen" hem twee jaar geledcn uit Insulinde toegeroepen werd, Insulinde, dlat land met zijn groote inlandsche bevol- ging, waar in verhouding zoo weinig blanken voorkomen. Langzamerhand komt hier vol- gens spreker een betere verstandhouding tus schen bruin en blank, omdat men elkaar we- derzijdsch begin te waardeeren. ue lnxanuer gaai lnzien, oat zijn oveiiieeisciier hem wel jiceos ueert tot siauo georacnt, zouasi o. a. de aanieg van betere veineerswegen tit net hou- wen van seamen, terwiji oaartegeiiuver do XMeoenauoer meer earned en bewonaermg knjgt voor aen lnianaer, met zijn eigen mooie nea'i.iiaviiig, ate nog grooienaeeis Siamt uit aen ujd aer Hinaoc-overneeisaimg, waar- aan o. a. Boroooeaoer en Wajangspel herin- neren. maarnaast he.it de inlander enkele mooie karaKienreKKen, mj is tiouw en uiterst oe- lecta en oescne.aeu jJcor net eenvoumge le- ven, aat wetnig lnspanrang van nem eischt om in zijn leveasoenoeit.ii ie vuorzitn, is mj een inaeacnt type gewoiaen. Jaij is een aroo- mer, een spioosjesmenscn en werkt Sieaits zoo narcl, ais nuog tiooaig is, wat bi] velen de verneerae me.ning aott post vatten, dat dit aan zijn groote mineid zou te wy ten zijn. Naast net vele goeue evenwei, dat door den Hoilanaer in indie verrioit is, ncelt mj er oox georacnt net gioote Kwaad van den al cohol. an aoor zijii vooroeeid wora't ae in- lanaer, wiens groote noitehjkneid geen wei- g-enng toestaat, moreei geawoagen mee te uoen. Hij, cue nog minder aan ae oianke te gen den invioed vmi den aranK bestand is. Het was nu ongeveer zes jaar geieaen, dat enkele Neaerianacrs in inaie samen Kwa- men en oesioten ait kwaaa te gaan oestnj- den. Men koos aaartoe dtn oiganisatievorm a.r iempeaeren en niet alleen net aiconol- aTinken, aoeh ook liet gelieide opium scaut- ven, uit Umna naar indte gekomen, wtlae men tegen gaan. Keecs aau men zes logos gesticht, toen het plan opgevat werd cm prot. van Rees, die in iNeoeriaad al meer dan 1U6U iogts opgericht haa, uaar insulinde te roepea. Spr. gal aan aen opioep gehoor, kwam naar iriuie en sticntie in korten tijd acht loges en een grooi-ioge. ivien wendae zicii ook tot Javanen en Chi- neezen, om als lid i empeltencnorde toe ie treaen, waarmede men veel succes nad. Vex- senniende loges bestaan uitsluitend uit in landers. Op die manier wordt in Indie een groote eereschuld terug betaald. Het waren viji maatiaen van hard werken geweest, maar toch had spr. nog kaas gezien met zijn toiotoestel meer dan KM) M. film op te nemen. Een tweetal films, die prof, van Rees tij- dens zijn verblijf m Indie gemaakt had, wet- den daarna door hem vertoond. De duidelijke beelden brachten talrijke bonte straattooneeitj-es en ook de grootscne, tropische natuur in beeld. Heel genoeglijk lichtie spr. de verschilten- de voorbij trekkende beelden toe. In de pauze, die daarna gehouden werd, verlootte men op Amerikaansche wijze een taart, die niet minder dan twaalf gulden op- bracht. Na d-e pauze weer muziek en declamatie. De heer Loevens gaf een tweetal „Ghetto- gijntjes" van A. Reens. Kostelijk women deze in het smeufge taaltje van de Amsterdam- sche Jodenbuurten voorgedragen en zoowel met „De reis naar Utreicht" als met „Met- sieje" oogstte de heer Loevens een welver- d'iend succes. Als verrassing vertoond'e prof, van Rets vervolgens een derde film, door hem ver- vaardigd op zijn reis naar de Vereenigde Staten bij gelegenheid van een Internationale zitting d:r Groot-Tenipelieren te Washing ton. Vooral de beelden der woelige, rusteloos voortbruisende Niagara-waterval waren heel mcoi. Toen daarna het strijkje nog riuzick van Schubert ten gehoore had gcbrachi, had men het slot van het programma, het gezellig sa- menzijn, bereikt. I'afels en stoden werden opzij geschoven, zocdat zij, die daartoe. lust gevoelden, nog wat kond'en dansen. Dit werd afgewisseld door het optredet van den heer Loevens, die o. a. met „Var- dwaald in Parijs" wederom een hartelijk ap plaus verd'iende. Toen de sluitingstijd aangebroken was, bracht de heer Kemp een woord van hartelij- ken dank aan alien, die medegewerkt hadden aan het slagcn van dezen mooien avond. BEKROOND. Op de te Koog Zaandijk gehouden pluim- vcetentoonstelling zijn aan vier inzendingen Leghorns van den heer H. Heitink alhlei twee eerste, een tweede en een derde prijs, alsmede drie eereprijzen toegekend. Onze stadger.oot, de heer H. Machielse, won met zijn collectie krielen te Koog Zaan dijk met tien inzendingen een eerste en eere 2 tweede en een derde prijs. Onze stadgenoot de heer N. Denneman, behaalde op den Zaanschen piuimveetentoon- steliing met twee nummers Hermelijn-Sussex 2 eerste en 4 eere-prijzen en tevens den prijs toons telling. De heer Joh. A. Stikvoort alhier behaalde met 3 nummers witte leghorn kriel drie eerste en drie eereprijzen. Het Hoenderpark „De VechtkrieP' zond onlangs op de groote Internationale Tentoon stelling te Bussum in vier nummers krielen en behaalde hiermede vijf prijzen, te weten een eerste, een eere, 2 tweede en 2 derde prij- prijzen. Op de Zaterdag en Zondag gehouden Na- tionale Pluimvee-tentoonstelling te Zaandau werden met dertien inzendingen krielen 21 prijzen bahaald te weten 9 eerste, 2 tweede prijzen, 2 derde prijzen., 8 eere-prijzen, waar- onder 1 beker voor de mooiste collectie der tentoonstellinig, 1 jubileum-prijs, 1 eere-prijf der gemeente Zaandam, enz. NEUTRALE KIESVEREENIGING N.-HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Zaterdag had in cafe Central een vergade* ring plaats van de neutrale kiesvereeniging voor Noord-Hollands Noorderkwartier Be- sproken werd o.m. de propaganda, in wetk verband de aansluiting van een achtta' plaatselijke onderafdeelingen overwoge# werd. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.10 uur licht op- -U3J 3[Ml[3h sp UBA. OUJ 3JS1001U JOq J003

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2