Brieven uit Weenen. Binnenland Prikkelbaarheid Am Foster's ,Maagpi!len De eigenheid van een wezen is het „zelf". Het leven is de drift, de uiting. Wij wenden ons tot onszelf, maar wij wenden ons daar mee tot de scheppende macht in heel de wereld. In ons is de macht, die de bron van het leven schi-ep en wie op deze macht zich beroept, kan zijn leven beheerschen Dit is het geheim van alle groote gelooven: „Vreest niet, gelooft alleen". Dit alles is niet lets voor den bizonderen mensch, maar voor elk gewoon mensch. Spr. deed ten bewijze, welke een kracht het geloof in zichzelf is, het verhaal vap den stichter der Mormonenorde, Joseph Smith. Door zijn vaste overtuiging haalde deze a. h. w. God uit den hemel om naar hem te luisteren. Wanneer wij het ,,Vreest niet" toepassen. dan kunnen wij ook toepassen het: „Weest niet bekommerd voor den dag van morgen Wanneer wij er toe kunnen komen, in ons leven ons dieper zelf op te roepen, dan zullen wij de groote kracht ervaren. „Vreest niet, gelooft alleen", zijn twee woorden van dezelfde beteekenis, die elkan- der aanvullen. Het eerste zegt: „Gelooft niet in de macht van de uiterlijke omstandig- heden" en het tweede zegt: „Gelooft alleen in de kracht, die gij in u hebt". Practisch zijn wij nu eenmaal in onzen tijd, materialistisch aangelegd en het is ons moeilijk, te gelooven in de vastheid van het buiten de wereld rond- omme. Weinigen gelooven in de innerlijke wereld, in de kracht in onszelf en toch kan ieder iets in die richting doen. Laten wij pro- beeren, wanneer uit het diepere gevoel iets ons leven vervult, trachten, dit te verkrijgen door er in onze gedachten aan te gelooven en den wensch over te geven aan het dieper ik in ons. Wie eenmaal in deze sfeer gekomen is, zal weten, als hij daaruit raakt, hoe kleinmoedig de menschen zijn en als het leven weer dringt, zal hij daar altijd weer terugkeeren, omdat hij dan heeft ervaren, wat het zeggen wil, niet geleefd te worden, maar zijn eigen leven te maken. Alleen dit scheppend optreden is werke- lijk leven, want als wij scheppen, leven wij. Wie maar geleefd wordt, die drinkt wel het leven, maar proeft het niet, aldus zeide Henriette Roland Hoist reeds terecht. In dat geval zijn wij nog maar kuddedieren Het echte menschelijke leven is zijn eigen leven maken en het niet te laten maken door de omstandigheden en af te drijven op den stroom. Men moet zelf het stuur van zijn boot in handen houden. De menschen, die dat geleerd hebben, zijn de menschen, die noodig zijn om een nieuwe cultuur te maken. Dat zijn de menschen, die gaan naar het licht. (Applaus). Nadat de spr. nog eenige vragen had be- antwoord, sloot de voorzitter, de heer Daal- der, met een hartelijk woord van dank de bijeenkomst, met de mededeeling, dat ver- moedelijk in Januari Leo Nieborster zal spreken over: „Kunst, religie en weten- schap". SINT PANCRAS. Vergadering van „de '1 uinbouw" op Vrij- dag 9 December, ten lokale van den heer Gerritsen, onder leiding van den heer C. Kloosterboer. Met ten enkel zakelijk woord opende deze de vergadering, waarna de notuien werden gelezen. Mededeeling werd gedaan van het resul tant van een proof met „Gasonite" bij den heer C. Kossen, welke proef geen enkel gun- stig resultaat heeft opgekverd. bij de 3 kunstmes't-depothouders was door een mgestelde commissie een monster getrok- ken, waaruit bleek, dat de aanwezige hoeveel- heden het vereischte gehalte bevatten. Voor den cursus in boekhouden bestond weinig deelname. Hierin vond1 de heer Mad- derom aanleiding op te merken, dat het ge- leerde geen practisch nut oplevert, daar de klacht vrij algemeen is, dat de aanslag door den Inspecteur der Belastingen bij bijna een ieddr hooger is dan de aangifte door den be- trokken persoon. Hierop zeide de voorzitter: Dit is een onaangename aangelegenheid. Ik ben het volkomen met den heer Madderom enes, dat de werkwijze van den Inspecteur is te betreu- ren niet alleen, maar ook valt af te keuxen, daar het meermalen voorkomt, dat men meer- dere jaren achtereen hooger wordt aange- slagen, terwijl men bij een ingediende re clame in het gelijk wordt gesteld. Het feit, d'at men hierdoor steeds verpiicht wordt it reclameeren, doet bij velen alreeds den moed en den lust daartoe ontbreken, om eindelijk maar in den aanslag te berusten. Ik zou een iieder die boek houdt vooral in overweging willen geven, al is het een klein verschtl, om te reclameeren. Hierop stelde de heer de Vries voor, om namens „de Tuinbouw" een adres aan den Minister te richten met verzoek een grondig onderzoek in te siellen naar die werkwijze van den Inspecteur der Directc Belastingen. Hierop ontstond een breedvoerige geaach- tenwisseling over het system van boekhou den, waarbij de heer Schuur voorstelde de beeken te laten inrichten door een accoun tant. De heer Gerritsen zeide te weten, dat men met het bijhouden van een eenvoudig kas- boek voldoende gegevens bezit om zijn aan gifte door een accountant te laten opmaken, waardoor men dan bij een eventueele recame veel sterker komt te staan. Verschillende staaMies van minder correcte behandeling werden daarop nog genoemd, waarop tot bovengenoemd adres werd bcslo- ten. Aan de vereeniging was 4 pond Reuzen bloemkoolzaad toegekend, dat per ons aan de gagadigden werd toebedeeld. Alsnu was aan de ordehet verleenen van steun aan een lid van de vereeniging. De voorzitter deelcfe mode, oat deze steun dit voorjaar aan een der leden was veiaeend onder voorbehoud van goedkeuring der k- denvergadering, waaraan thans de beslis- sing werd overgdatcn. LJe hoer Gerritsen zou met behandeilng van dit geval tevens principieel willen vast- stellen, welke leiddi^aad voortaan door de vtreeniging gevolgd moet worden. Gezien 't feit, dat voor cen paar jaar terug een ver eeniging, welke ten doel had elkaar onder- ling te steunen, geen bestaansmogelijkheid had, meende deze gerust te mogen vaststel- len, dat de leden zicli niet op dit terein wil len begeven. Enkele anderen noemden de houding van het b.stuur eigenmachtig en wilden voor taan elk geval door de leden laten bdiande- len. Nadat de heer Jb. Kloosterboer de omstan digheden, waarin 't betrokken lid verlcecrde, had gememorcerd, werd besloten met het be- stuursvoorstel mee te gaan en het verleende vocrsehot als steun te beschouwen en zich voortaan van dergelijke gevallen afzijdig te houden. Bij de rondvraag bleken sommige leden nogal sccptisch te staan tegenover de geno- m-en bepalingen ten cpzichte van sorleering en opvoering van kwaliteit dor tuinbouwpro- ducten. Waar speciaal ook door den veiling- lei der hierop werd gewezen, mag zefeer ver- meld worden het feit, dat bij afslag van een partij kool van deze de wijzer „door- liep". (Hilariteit). Na nog enkele opmerkingen werd de ver gadering gesloten. WIERINGERWAARD. Onze^ plaatsgenoot, de heer Cor Bakker, heeft Woensdagmiddag omstreeks haif vijf nabij Schermerhorn een leelijk motorongeval gehad Hij had even van te voren zijn licht aange- stoken. Aan den kant van den weg stond een bakkkershand'kar, terwijl aan den anderen kant juist een vrouw liep. Hoewel er ruimie genoeg was, wilde B. toch nog meer voor de vrouw uitwijken, waardoor hij met zijn linkerarm in aanraking kwam met de kruk van de handkar, met het ongelukkig gevolg, dat de arm even boven de elleboog is ge- broken. Na telefonisch bericht naar hier heeft zijn knecht hem per auto afgehaald. De arm is hier gezet. VEENHUIZEN. De Nutsavond op Donderdag was vrij goed bezocht. Uit het verslag van den pen- ningmeester bleek, dat op de feestavond van het vorige seizoen de. tombola zeer gunstig voor de kas was geweest. Er was een batig saldo van ruim 47. Een voorstel om in januari van Capellen te laten optreden, werd om de hooge kosten verworpen. De heer H. Bruin had de lezing. Met zijn stuk „Knorrig" oogstte hij veel succes, even- als met zijn bijdrage getiteld „Studenten- vreugd". Verder ging de avond met versehil- lende bijdragen, afgewisseld door gemeen- schappelijken zang, gezellig om. BARSINGERHORN. De heer J. Gakker Az. alhier is benoemd tot secretaris-penningmeester van den Hooglandspolder Barsingerhorn. Ook de Kaag'polder in die gemeente benoemde den he. r Bakker voor dezelfde functie. Een kudde schapen zou Donderdag- morgen van Winkel naar de Schager markt worden gedreven. Aan de Leek alhier sloeg deze kudde een zijwegje in, die liaar op de trambaan bracht. Daar de tram Schagen— Wognum juist kwam aanrijden, was eene ramp onvermijdelijk. Van de kudde werden 8 stuks gedood, behoorende aan veischillende eigenaren. HEEMSKERK. Onze afdeeling voor Bloembollencultuur houdt op Woensdag 14 dezer een ledenbij- eenkomst, in hoofdzaak ter bespreking en het vaststellen van candidaten voor het Hoofd- bestuur. Donderdag, 15 dezer, zal de heer En- gelen kampioen van de Haarlemsche dam- club een simultaan-seance geven, om de Heemskerksche club D. I. D. in de gelegen- heid te stellen meerdere leden aan te werven. De Beverwijksche en Castricumsche club zullen vertegenwoordigd zijn. Zij die lid wenschen te worden ^ullen in de gelegenheid gesteld worden zich aan te geven. De seance zal gegeven worden in het cafe „Flora" van den heer L. S. Schipper, des avonds te 7 uur. NOORDSCHARWOUDE. In de op 6 Dec. 1927 gehouden verga dering van de commissie van beheer der lichtbedrijven voor den Lang^ndijk kwam o m. aan de orde het bericht uit de bladen dat ook de gasfabriek te Noordscharwoude bij de gascorruptie zou zijn betrokken. Uit de aan de commissie ten dienste staan- de bescheiden is tot nog toe echter gebleken, dat de directeur der lichtbedrijven daaraan niet heeft deelgenomen. Eenparig werd dan ook ten zeerste betreurd, dat dergelijke be- richten in de couranten vermeld worden. Door den directeur is reeds middels zijn raadsman een en ander aanhangig gemaaict bij den officier van justitie te Alkmaar, om zoo spoedig mogelijk klaarheid in deze zaak te krijgen. HOORN. De uitslag van de gehouden stemming voor 5 leden van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland had tot resultaat, dat in 20 districten waren ingeleverd 912 biljetten, waar van 800 biljetten geldig zijn verklaard. De aftredende leden J. de Bruijn (Enkhui- zen), R. Eilander (Hoorn), J. Kamp Pz. (Berkhout), Th. J. van Kleef (Hoorn) en P. de Boer Czn. (Blokker) werden alien herko- zen, de laatste met 665 voorkeurstemmen. BEVERW1JK. Voor den politierechter te Haarlem heeft terechtgestaan een aannemer te Santpoort. die door het raadslid en oud-wethouder van Beverwijk, den heer J. Eyking. was aange- klaagd wegens mishandding. S. was op het werk van den aannemer gekomen om betaling van schuld te vragen, en zou toen geslagen en geschopt zijn. Echter volgens den aanne mer eerst nadat E. er op losgeslagen had. De politierechter veroordeelde den aanne mer tot 30 subs. 15 dagen hedhtenis De civiele vordering van E., groot f 10O, wei'd ontzegd. Daarna ging E, in de beklaagdenbank en de aannemer P. trad als getuige op. Toen na het vorige geschil P. in zijn auto naar huis was gereden, had E. hem opge- wacht en een hamer door de vocriuit van d auto geslingerd. Het vonnis luidde: 30 boete of 15 dagen heolitenis. WARMENHUIZEN. G e b o r e n Gerrit, z. van F. Wezel en M. Houtkooper. Catharina Cornelia, d. van A. Tess.laar en A. Huioers. Grietje, d. van S. Paarlberg en M. Hollander. Elisabeth Helena, d. van F. A. Legdeur en A. Lingerak. Pietertje Barendje. z .van J. J. Groeneweg en C. S. H. Procs.. Bar bara, d. van P. Spaansen en M. Mosch. Ondertrouwd: H. G. C. Mooij en M. C. Goudsblom. Getrouwd H. G. C. Mooij en M. C. Goudsblom. Overleden Nicolaas van Duin, we- duwnaar van Anna Volkers, 73 jaar. Jan, z. van J. Bommer en L. Smit, 6 weken. AKERSLOOT. Geboren Dirk, z. van D, ter Beek jn G. Rel. Adrianus, z. van N. Molenaar en C. Stet. Getrouwd Gilbert August Marie van Goeihem en Anna Geertruida Cooimadeur, beiden wcnende alhier. TOONKUNST. De eerste uitvoering der zangvereeniging „Toonkunst" met het Alkmaarsche Strijk- orkest, in dit seizoen zal gegeven worden op Woensdag 21 Dec. e.k., met een programma, dat door zijn afwisselende samenstelling zeer zeker aan vele belangstellenden aantrekkelijk zal voorkomen. Voor de pauze zal uitgevoerd worden het bekende prachtwerk van Joh. Brahms: „Ein Deutsches Requiem", geschreven voor gem koor, soli, orkest en klavier. Zoovvel voor het orkest als voor de koren en de soli bevat deze compositie zeer veel schoons. Het is een diepgevoeld en werend werk, dat echter aan alle uitvoerenden vrij hooge eischen stelt, hetgeen, naar wij ver- tiouwen, voor directeur en leden geen belem- mering zal behoeven te zijn, om van dit mooie tcmdicht een goed verzorgde vertol- king te g.;Ven De componist heeft den tekst voor dit requiem (geen eigenlijk requiem, dat als zoo- danig in de R.K. kerk gezongen zou kunnen worden) ontleend aan de Heilige Schrift, zooals hij zelf trouwens aankondigt: „Nach Worten der heiligen Schrift." Verschillende treffende plaatsen uit bet Oucle en Nieuwe Testament, die zijn bij- zondere aandacht getrokken zullen hebben, zijn door den componist tot een samenhan- gend gefieel vereenigd, en hebben hem tot dit innig mooie toondicht geinspireerd. In het tekstboekje, dat als gewoonlijk ver krijgbaar is bij de N.V. H. Coster Zoon, zijn bij alle kooren en soli de correspondee- rende teksten uit het O. en N. T. aange- geven; zoo is b.v. de tekst van bet uiterst fijne eerste koor, zoo goed als woordelijk overgenomen uit Psalm 126 6. „Selig sind, die da Leid tragen, denn sie sollen getrdstet werden, enz. Na de pauze vermeldt het programma nog drie verschillende nummers; n.l. ten eerste: Concerto grosso VIII van A. Corelli, be- staande uit vijf deelen, voor strijkorkest met soli voor 2 violen en violoncel, en piano, een zeer melodieuse en pakkende compositie, die ongetwijfel'd zal inslaan. Vervolgens zullen als nrs 3 en 4 eenige liederen gezongen worden van Brahms, Schubert en Grieg, door de beide medewer- kende solisten: Mevr. G. StotijnMolenaar sopraan uit Den Haag en den heer Dick Wel- man, bas-bariton uit Amsterdam. Evenals de beide vorige jaren zal ook deze uitvoering, als ook de generate repetitie (met solisten en orkest) op Dinsdag 20 Dec., we- der voor het publiek toegankelij'k zijn, tegen een entree van resp. 1.50 en 0.75 per persoon, met inbegrip van alle rechten. XXXII. Duitsch bezoek. Begin van de wintervreugde. Weenen ..half November. De Weeners leefden half Nov., naar aan- lei'ding van't bezoek van den Duiteohen rijks- kanselier dr. Marx en zijn confrere Strese- mainn weer eens in een roes van Duitsch-Oos- tenrijks.che verforoedering. Men weet, hoe het z.g. „aansluitingspro- bleem" zich hier in de voortdurende belang- sfelling verheugen mag en dat't overgroote deel der Oostenrij'ksche bevol'king in een sa- mensmelting van deze twee Germaansche landen't eenige middel zien, om tot't volle- dige eeonomische herstel van het eens zoo bioeiende Habsburgsche keizerrijk te gera- ken. Of de energieke Duitsche bro'ed'ers nu zoo bijzonder gesteld zijn op een vereeniging met de gemoedelij'ker en over't algemeen min der werkzaam aangelegde naburen, laten wij hier in't midden, 't Is wel merkwaardig steeds weer op te merken, hoe in de Duitsche spotbladen de draak gestoken word't met de conservative en op traditie gestelde z.g. „schlampige" Weeners en hoe men omgekeerd hier veelal op luidruchtiige wijze schelden kan op den in veler oog beruchten „Pruis". De ervaring heeft mij geleerd, dat de beide volken't in den grond niet erg op elkaar voor- zien hebben. Zoo trof't mij onlangs weer, hoe een paar Weeners en Duitschers elkaar, in figuurlijlken zin, geducht in de haren zaten en bijna was 't op een robbertje verwoed vechten uitgeloopen. In een „Heuriger" werd mij eenige weken geleden nog de welgemeen- de raad gegeven: „Komf u een anderen keer nog eens terug, dan zijn we tenminste onder elkaar en is't hier veel „gemutlicher". Er waren n.l. dien avpnd een paar branie-acHtige Noord'-Duitschers op bezoek, die door ce Weeners kennelijtk weggekeken werden. Hoe dan ook, 't is een feit, dat politici toe- nadfering zoeken en willen (al hidden ze °r in de redevoeringen wjjsdijk hun mond over), ond'anks den uiteenloopeden aard der bevol- king. Van die vurig begeerde „Anschlusz" zijn we c-chter voorloopig nog ver af, daar- voor moet er nog heel wat in de breinen der leiders van de wereldpolitiek veranderen. Stresemann en Mane moeten overigens met de aangenaamstc herinneringen aan hun Weensch bezoek hulswaarts zijn gekeerd: zij werden hier als vcrsten begroet en onthaald. Nog zie ik de enthousiaste menigte in de Ope ra voor me, die spontaan opstond, toen de hooge heeren in de keizerloge verschenen en nog hoor ik't minutenlange uitbundige or- kaan-applaus, dat losbarstte. Op speciaal verzoek vergasfte men hen op een echt Ween- schen avond: 't beroemde Weensche ballet danste natuurlijlk op de vertrouwde, melo dieuse en immer weer pakkende Schubert- en Strauss-miuziek en de met politieke problemen volgepropte gemoedCTen kwamen in de beste stemming, getuige de groote belangstelling, waarmee de anders gestrenge, maar nu ver- heugd glimlachende politici, door hun verre- kijkers naar de gracieuse en volmaakt schoone balletteuses spiedden. Een geslaagde „An- sehlusz" in het theater kwam alvast tot stand, in afwaohting op een latere in het politieke schouwtooneel. Het was een avond, die in zijn schittering aan voor-oorlogscihe tijden herinnerde: het Weensche ballet in voile glorie, als in de da gen, toen menig balletmeisje haar carriere met een aristocratisch huwelijk mocht beein- digen. In de zaal en de loges een wemeling va.n smetteioos witte fralihemden en schittc- rende japonnen, welker prijs de heeren echt- genooten de haren zullen doen rijzen, zooals de volken naar boven vervliegende parfuni 't de aandeelen van paTfumeriefabrieken on- tegenzeggelijk deden. Als naar oudte gewoon- te paradeerde iedereen tijdens de pauze door de foyers, van links naar rechts en terug, om toch maar vocral te toon-en, dat men er weer was. De nieuwe „socieiy" ken.t elkaar natuur- lijik even goed als de voormali-g hof-entoura- ge die van't tapijt verdween en is in haar ijdelheden uit precies hetzelfde hout gesneden Het doet eenigszins komisch aan te zien hoe zelfs hier in de Opera aan 't buffet 't rijtelijk schuimende bier getapt wordt en ge- pO'ederde dajmes van de „upper ten" in haar elegante brccaat rob-e het dikke bierglas aan de frisch met rouge bestreken lippen zetten of moeizaam het keiharde broodje' met ham veroiberen. Dan houd ik't t-och liever met't fijne kopje mceca, dat vrij wat gradeuser en in Nederland iijdens de pauze gebruikelijk is. De Duitsdre gasten hidden „Gercle", na dat zij eerst bonc'spresident dr. Hainisch, die met zijn familte in z'n loge had plaats ge- nomen, bezochlcn. Half leeggeloopen min-isteries en wie er ook maar voor in de termen viel werden voorge- steld. De arme Duitsche handen moeten er- van getrild Irebben. Den geheelen avond ston- den de heeren in de Keizersloge in't middel- punt der belangstelling: ondanks ds betoo- verende meisjes cp het tooneel bleef menig verrefcijiker naar achteren of naar boven ge- richt en werd elke houding van Marx zorg vuldi-g jbestudcrrd of becritiseerd. Is er eigen- lijlk nog verschil tusschen de vereering voor de tegenwoordige presidenten van republie- ken en de heerscbers van voo-rmalige keizer- rijken? De warmte, die den Duitschers werd be- toond, Icon niet verbinderen, dat de koude haar intrede deed. Of brachten de gasten haar wellicht uit't hooge Noorden mee? We zitten hier ineens midden in den winter: de kunstijsbaan is belangrijk vergrcot, feestelijk heropiend en de liefhebbers dringen van's morgens vroeg tot's avonds laat op de spie- gel-ende vlakte te zam-en, die in't oog van de Weeners reeds heel wat beteekent. Terwijl ile, denkend aan de Hollandsche en Friesche meren, met een miedelijdend lachje de Ween- shee enthousiaste locspraken aanhoor. Maar nu de echte wintersche vriesdagen zelfs in Nederland n-o-g maar tot de zeldzaamheden behooren en men daar bijna nooit meer in de gelegenheid komt om c echt ouderwetsche wijze „uit te slaan", is de Werner er tegen- woordiig haast beter aan toe dan de bewoner van het Ncord'elijke waterland. Al is't dan ook maar steeds on dezelfde pick in een krin- getje rond, hier kan men tenminste iederen daig aanbinden en op d'e 6€O0 vierkante meter cmvattende ijsbaan vallen en opstaan, wal- sen, kvnetige kronkelingen maken, zich laten bewonderen, flirten en genieten van ijs, waar- van men eigenl'ijk niet bemerkt, dat't op ma chinate wijze samengesteld is. Vooral op den Zondagochtend behoort 't tot de^maatschappeliike plichten van den „uil- gaanden" Ween-er, die wil laten toonen. dat hij't kunstriiden te Davos of St. Moris in de perfectie leerde, zich fantastische bont gekleed op de walsmelodie der muziekkapel rond te bewegen. Binnenkort wordt ook een ski-pal e-is geopend op't. em-placement van't voormalige Nerd-West Bahnhof, waar kunstmatige ber- gon door kunstmatige sneeuw bedekt word -n en een ieder zich eemi-ge uren kan gaan o-efe- nen, alvorens met de meer uitgestrekte toch- ten o-p den twee uur van Weenen afgelegen Scunnering of Rax te beginnen. De ski-rage in de werkelijke natuur is overigens reeds in vollen gang. De ski-spor- tievelingen zijn ontelbaar en't jachten naar de bergen, vooral bij „week-end" begin, zou- dra de kantoren uitgaan, .is bereids begon- nen. Daar zijn de echte maniakken. Ze staan voor dag en dauw Zondags op, zijn in eenvoudig sportcostuum gehuld, nemen huh eigen proviand mee, slapen, wanneer ze lan- iger uitblijven, in de meest primitieve berghut- ten en't tochije, dat hun een kos'telijke d-osis gezondheid en rust voor de afgematte zenti- wen schenfct, kest een minimale hoeveelheid geld. Te meer daar leden van den „Ski-ver- ein" siechts den halven prijs c-p de spoorwe- gen behoeven te betalen. Ze maken tochten, waar een gewoon sterveling eenvoudig van duizelt en gaan's Maandags zwart vcrbrand weer aan t werk. Maar daar zijn ook de als veelklemige papegaaien uitgedoste lioden, van wie men minstens denkt, dat ze den Hi malaya hebben bestegen, en die zi-oh in luxe auto's of D-treinen naar de weelderige Sem- mering-hotels laten vervoeren, daar een uur- tje over hun ski's struikelen en zich vervol gens maar liever met den dans of 't belang- wekkende „Rummy"-spel onledig houden. De Semmering is eigenlijk een 1900 meter hooge voorstad van Weenen, met haar ver schillende comfortabel-e hotels, 't Grand ho tel Panhaus, het Sud'bahnhotel, 't sporthotel Erzberger Johann, 't Kurhaus e>; 't Palace- Sanatorium, een paradijs voor gezondheid- zoekende stedelingen. Met haar bob-, rodel- en ijsbanen voor Ben sport man en voor den natuurliefh-efcber, haar eindelooze, witbe- sneeuwde, stilte en poetisehe bosschen, waar- ip de wanledaar d'e rumoerige wereld daar 1 ver beneden totaal vergeet, is 't nler eet streek, die voor de meest gezochte en bewon derde in Zwitserland niet behoeft onder ti doen. Ook 't uitgestrelcte Rax-plateau, da tegenwoordig met den T'cin en de reeds vroe ger door mij beschreven „Seilschwebebahn' in korten tijd bereikt kan worden, is een veel gezocht oord van hen, die rook en stof ont vlieden en zuivere berglucht inademen willen Het einddoel is de heiterg van den beroem- den Kamillo Kronich, het meest hooggelege n.e bergrestaurant van Oostenrijk, waar de gemoedel-ijikheid even groot is als de bergwe- reld in't rond. Iedereen, die *t zich maar eenigszins ver- oorloven kan, maakt nu reeds vo-orbereidin- gen om met Kerstmis naar „boven" te gaan De groctste drukte heerscht dan natuurlijl op den Semmering, waar de dorpjes in des omtrek zijn zoovele, dat hij, die alleen genie ten wil van de grootsehe natuur, keuze ge noeg heeft. De sportwinkels in Weenen prij- ken natuudijk nu reeds met de verleidelij'kste etalages: ski's, bcbslee's, rugzakken en sport- costu urns in de meest kleurige variatie lis;ger. met't oog op den aanstaanden St. Nicolaas achter de raad verlichte ramen opgesteld. Corpulente heeren van middelbaren leeftijd maken reeids in de z.g. scholen voor „droog ski" de vervaarlijkste o-efeningen, om straks hun ega's of kinderen op den hoogen sneeuw- berg met hun lenigheid, durf en sportkunst te verbluffen. Naturlijk zijn er in dit zoo bizonder pitto- reske stuk hooggebergte nog genoeg plaat sen, waar men zich den hals kan breken. Wanneer men door de vele tunnels naar bo ven rijdt of in de zweefbaan door de lucht bungelt, denkt menigeen met weemoed aan de stoutmoedigen, die elk jaar langs de gevaar- lij'Ice rotswanden naar boven „kletteren" en waarvan er steeds weer velen hun sport-ent- housiame met don dood moeten bekoopen. De echte hoogtoerist zoekt juist de gevaarlijkste wegen: er bestaat afcsoluut niet een wetteliikc verplichting langs do z.g. „badkuip van den duivel" naar boven te gaan, maar zij heeft nu eenmaal voor velen iets demonisch verlok- kends. „Gevaar moet er zijn", wordt er ge- zegd, zondcr dat bestaat er geen sport. En dus kan men tijdens de winterweken in de Weensche bladen telkens weer onder sen- c.Uioneel-dikke opschriften lezen, dat de be kende toerist „zoo en zoo" verongeluikt is 't Prachtige hooggebergte heeft'helaas den dood van heel wat Weeners op zijn geweten en onclanks de ook nu weer verspreide waar- schuwingen zal zich het aantal slaohtoffers ock dit seizoen wel weer uitbreiden. De eer ste ongelukekn vonden in de afgeloopen week reeds plaats, de wintervreugde is helaas niet onverdeeld Th. J. H. DE KIJKER TEGEN SNELHEIDS- KOORTS. Voor den kantonrechter te 's-Gravenhag« is Zaterdag vocrtgezet de behandeling van de zaak tegen A. M. d-e W., die terecht stond wegens een r 'clheidsovertreding, welke was geconstateerd met den door de heeren Walt- man en Sirks uitgevonden snelheidskijker. Deze zaak diende als test-case, om de deug- delijCcheid van dezen kijker te zien uitge- maakt. Te dien aanzien had de kantonrechter aan de professoren Keesom en De Haas verzocht een d-eskundig rapport over den kijker uit te brengen. De kantonrechter decide gisteren mede, dat uit het bij hem ingekomen rapport bleek, dat de desikundigen tot de conclusie zijn gekomen, dat de kijker een geschikt instrument is om de snelheid van een zich op den weg b-ewegend voertuig vast te stellen, en dat bij eenige o-efenin-g cen nauwkeurige meting der snelhe'd kan worden verkregen. Ter terechtzitting handhaafden de deskun- digen deze conclusie. De amWenaar van het O. M. was van mee- ning, dat de kijker gelijlcgesleld kan worden met een chronometer en vorderde een veroor- deeling tot een geldboete van 0.50. De kantonrechter legde deze straf op, daarbii zich vereenigde met de conciusie van de desxundlgen, dat de kijker een deugdelijk instrument is. Van deze uitspraak wordt fceroep aange- teekend, teneinde tot in hoogste ins i an tie een beslissing uit te lokken. BOTSING TUSSCHEN STOOMTRAM EN AUTOBUS. Te Huis ter Lucht onder Maasland is Zaterdag de stoomtram der Westl. S. M in botsing gekomen met een autobus van den dienst Maasland—Rotterdam. De auto werd geheel vernield. De bestuurder werd gedood. Een passagier van den autobus werd over den weg geslingerd, doch kwam er met eeni ge lidrte kwetsurem af. BRAND. Omtrent den te Hoogeveen plaats gehad hebbenden brand in de Vezelstoffenfabriek „Hanindo" aan het Griendtsveenkanaal, wordt nader gemeld, dat de brand is ont- staan door onvoorzichtigheid van het perso- necl. Een 16-jarige jongen had de onvoorzichtig heid te probeeren of de vezeis wilden bran- den De vlam sloeg hem plotseling tegen de vin- gers, waardoor hij het brandende bosje moest loslaten, hebwelk viel in de gereed liggende mnssa. Het was alsof magnesiumlicht werd ontstoken. Eensldaps ontwikkelde zich een grcot-e vlam en verspreidde zich doo. het ge- heele drooglokaal cn tastte tevens de vezeis aan, die op de drijfriemen lagen uitgespreid om te drogen. Hierdoor krccg het vuur dea loop naar het dak, hetwelk dan ook dra in lichtelaaie stond. Beneden heeft jnen nog met alle mocitc getracht den vuurgloed te over- meesteren, doch zonder resultaat. De zuids- lijke helft van de groote fabriek, waarin de machines, ketels en werktuigen zijn geplaatst, werd een prooi -cler vlammcn, terwijl het noordelijk deel, door de brandmuur geschei- uen van het eerste deel, Icon worten behon- den. Hierin waren tevens gevestigd de kan toren en lagen hade partijen ter aflevering gereed zijnde pakken stoffen opgestapeld. Door den brand zullen een 50- a 60-tal ar- beiders eenigen tijd werkloos worden, doch we vcniamen, dat met bekwamen spoed zal getracht worden cen en ander t« herstellen. De schado wordt begroot op een ton. De fa briek was nog slechfs lcorten tijd in werking en geheel nieuw vebouwti- komt vaak voort ult slechte spijsvertering, Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar k f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6