Tijcfsshriffen Heeif&fizakeBi Stadsnieuws W1E ZIJN ^BF.LANGHEBBENpEN" Op d'e vragen van het Tweed'e Kamerlid Ketelaar 1. Heeft het de aandacht van Uw Excellen- tie jehad, dat o.m. het Koninklijk besluit van 14 Juni 1927 no. 27 melding maakt van eer niet-ontvanlcelij'kverldaring van „ingezete- nen", die een desbetreffend beroep haciden ingesteld1, als zijndie geen ,,persoonlijk be- langhebbendfen in den zin der wet 2 Zoo ja, kan Uw Excellence d'an mede- deelen, door wie voortaan beroep kan worden ingesteld tegen besluiten, strekkende tot mede- werking van scholetibouw voor hot bijzondci onderwiis, zcnder dat die appellanten gevaar locpen niet ontvanWif-k teworden verklaard! heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a. i. geantwoord: Blijikcm de o.m. bij Kon. Besl. van 14 Jirni 1927 no. 27 genomen beslissni'^ wordt art. 17 der Lager Onderwijswet 1920 in dozen zin geinterpreteerd, dat „belang" moet wor den opgevat als „eigen, persoonlijk belang zocdat de hoedanigheid alleen van „ingezete- ne" iemand niet stempelt tot „belanghebben- <ie" in den zin der wet. De vraag, of een dergelijk „persoonlijk be- iang" aanwezig is, moet in elk geval afzon- derMjk worden beoordeeld. Intussdien staat vast, dat, wie als ingezetene gebruik heeft ge maakt van het recht van beroep overeenkom- stig art. 76, tweede lid, der wet, daardoor reeds geacht moet worden belang te hebben bij de „vernietiging of verbetering" van het krachttns die bepaling door Gedep. Staten genomen besluit. Overigens vestigt de minis ter er nog de aandacht op, dat bij Kon. Besl. van 9 Mei 1927 no. 46, betreffende de stich- ting eener bijzondere school te Vroomshoop, in hun beroeo tegen het desbetreffend besluit van Ged. Staten van Overijsel ontvankelijk zijn vfaard vijf onderwijzers, verbonden aan de cpentoare scholen aldaar. Het persoon lijk belang van appellanten in deze zaak is blijikens de stukken aangenomen op grond van het feit, dat zij door die schoolsticnting ge- vaar liepen op wachigeld te worden gesteld. EEN AANZIENLIJKE GIFT. De Vereeniging Joodsche Zee- en Boschko- Icnie „Jozeboko", die een vacantiehuis heeft te Wij'k aan Zee, had tot dusverre voor de uitzending van kinderen naar bosch de be- schikking over een tehuis te Den Dolder, het- welk zij in hum had van het Centraal Isr. Weeshuis te Utrecht. Daar dit weeshuis in de zomermaanden zelf dit huis in gebruik heeft vcor zijn ver- pleegden, kon dit niet gedurende het geheele jaar voor de kinderuitzending dienst doen, Bovendien was dit huis ook minder doelmaiig voor deze bestemming. Het bestuur van „Jo- zeboko" was dan ook reeds geruimen tijd doende om een eigen huis te stiehten. Die plannen zijn in een vergevorderd stadium ge- komen, daar een koopman te Amsterdam een kapitaal van 100.000 toegezegd heeft voor het bouwen van zulk een vacantiehuis te Hil- versum. DE WERKLOOSHEID. Op de vrager. van den heer Knottebelt, lid can de Tweede Kamer, betreffende het ver- strekken van gegevens ter zake an het be- drag, hetwelk thans jaarlijks wordt uitgege- ven door het rijk en de gemeenten aan de in het belang der werkloozen genomen maatre- gelen, heeft de Minister van Binnenlandscha Zaken en Landbouw geantwoord, dat hij gaarne bereid is in overieg te treden met zijn ambtgencot van Arbeid, Handel en Nij- verheid, ten einde de gevraagde gegevens, en wel over het jaar 1927, te kunnen verstrek- ken. Het verzamelen en verwerken o'er gegevens vergt evenwel geruimen tijd. De Minister stelt zich voor de gevraagde inlichtingen te verstrekken zoodrn zulks mogelijk zal blijken te zijn. PRINSES JULIANA VERLEENT AUDIeNTIES. Prinses Juliana heeft gistermiddag te kwart voor vijf en ten Paleize aan het Noord- einde te's Gravenhage audientie verleend aan het dagelijksch bestuur van het Comite voor het Hofvijverfeest, dat op 30 April j.l. ter eere van de Prinses werd gegeven. Aan de prinses werd de bekende, door Do- rus Hermsen ontworpen medaille, waarvan afslagen in goud, zilver en brons, in etui over- handigd. Voorts bood het bestuur aan, de Stan- daard-vlag der prinses, welke op het Hofvij- ver-eilandje geheschen werd, toen de prinses op het avondfeest aankwam. Daarna heeft prinses Juliana audientie verleend aan een deputatie van in Belgie wo- nende Nederlanders, ter aanbieding van de oorkonde van het Prinses Juliana-fonds, dat indertijd met weldadige doeleinden gesticht is. TREFFEND STERFGEVAL. Op de algemeene begraafp'aats te Middel- burg had Zaterdag de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ds N. M. de Ligt, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Bij het vcrlaten van het kerkhof en per rij- tuig terugkeerende naar de stad, werd ds. Donner, die bij de groeve het woord had ge- voerd, door een hartverlamming geh'offen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds overleden. GROOTE BRAND TE BATAVIA. Een groot kampongcomplex achter Kwi- tang, van oudsher een beruchte brandbuurt, is in den nacht van 18 Nov. j.l. door nog on- bekende oorzaak in brand gevlogen. In een oogenblik was een angstwekkende vlammen- zee ontstaan. ^CJbrandweer, die spoedig ter plaatse was, bluschte het vuur in een uur tijds. Een vijftig- tal hmzen is afgebrand, waaronder vijftien groote. EEN OPLICHTER. V rijdagmiddag vervoegde zich bij de familie B. te Baarn een Engelschman, om namens eer. broeder uit Epsom (Engdand) deelne- f11Rf. bduigen met een sterfgeval in de familie, dat te Baarn verledten week had plaats gehad. Deze Engelschman had met hetzelfde doel reeds een bezoek afgelegd bij een zuster te Amsterdam en had daar 25 ter leen ontvangen, omdat hij volgens zijn zeggen alleen in het bezit was van groot Engelsch geld. De familie B., te Baarn, die verwithgd was van de komst van den En- ffelschman en wie dit bezoek eenigszins •reeend WorkWam, waarschywde dt;n noli- tiecommissaris, den neer van den Burgt re Baarn, die zich verdekt ten huize van de fa milie B. opstelde. Op het aangegeven uur verscheen dc Engelschman. Daar de corrimissaris geen termen aanwe zig achtte, om den bezoeker, die vloeiend En gelsch sprak, te arresteeren, besloot hij met een recbercheur den Engelschman naar Am sterdam te volgen. Met denzelfden trein en in d'ezelfdb coupe reisde het drietal naar de hoofdstad en samen ging men de stad in, zonder dat de Engelschman eenig kwaad ver- moedde. Toen deze op e:n gegeven oogenblik in een minder nette wij'k een huis wilde bin- nengaan, besloot de heer van den Burgt tot arrestatie over te gaan, wat niet zonder handtaotelijkheden geschicdde. Aan het na- bijzijnde politieburcau gekomen, bleek het de Amsterdamsche politie, d'at men hier te d'oen had met een ophchter, die reeds door ver- schillende cominissarissen te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Maarsen wegens op- lic'hting werd gezocht. Het spreekt vanzelf, dat de „Engelsch- man" achter slot en grendel werd gezet. ACT IE OUD-GEPENSIONNEERDEN. De Alg. Mil. Pensioenbond heeft Zaterdag- avond wederom een openbare vergadering gehouden, waar cp scherpe wijze geprotes- ieerd werd tegen de manier, waarop de Ne- derlandsche regeering haar verplichtingen nakomt tegen de oud-gepensionneerden. In deze vergadering, gehouden in het Ge- bouw Harmonie te Amsterdam, trad als spre- kerop de heer D. r. Brandwijk, de voorzitter van den Bond. Hij laakte het optreden der regeering en sprak zijn afkeuring uit over de houding van de Kamerieden, die meegewerkt hebben om dc vcorstellen voor pensioenver- betering der oud-gepensionneerden te verwer- pen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. In de Tweede Kamer is Vrijdagmiddag zon der hoofdelijke stemming cen motie-Boon aangenomen," waarin wordt uitgesproken, dat het vraagstuk der veiligheid op de cnbe- v/aakte overwegen aan een ernstig onder- zoek behcort te worden onderworpen en den minister verzocht wordt een commissie van deskundigen te benoemen om hierover een rapport uit te brengon en zoo spoedig moge lijk maatregelen aan t? geven, waardoor de beveiliging der overwegen beter wordt ver- zekerd. DE LAATSTE PAAL. Vrijdagmiddag is met't gebruikelijke cere- monieel ce laatste paal gestagen voor het nieuwe gc:bouw van de Amsterdamsche Bank tusschen Amstelstraat, Uti-echtsche straat en Hecrengracht te Amsterdam. Niet minder dan 6690 pa ten zijn in den grond verdwenen. UITBREIDING NEDERLANDSCHE KOO'P V A A R DIJ VLOOT. Opdracht aan ten Nederlandsche werf. Naar de Roiterdamsche correspondent van het Hbl. verneemt, heeft de N.V. C. van der Giessen 8c i^onen's Scheepswerven te Krim- pen aan den IJsel van de Kon. Ned. Stooni- b'octmaatechappij te Amsterdam opdracht ontvangen voor den bouw van twee schepen van 909!0 ton ieder. Deze schepen, d'ie de na- men „Barneveldp' en „Bodegraven" zullen dragen, krijgen dezelfde afmetingen als de „Baarn" en de „Boskoop", door de genoemde werf evencens voor de Kon. Boot gebouwd. Evenals genoemidfe schepen, zijn zij bestemd voor de vaart op Zuid-Amerika, en zij zul len ook worden ingericht voor vervoer van een beperkt aantal passagiei's. De maatschappij heeft aan verschillende binnen- en buitenlarrdsche werven gelegen- heid tot insdhrijiving voor den bouw van deze schepen geboden. Behalve ettelijUce Neder- landsche, waren ook Duitsche en Engelsche inschrijvingen ingdlfomen. De vennootschap. aan wie de schepen gegund zijn, fabriceert geen machines. De maatschappij heeft nog niet beslist, aan welike firma zij den bouw van de machines zal opdragen. DE LOGGER G. 421 De Scheveningsche logger G. 421 van de reederij Jac. Den Dulk wordt thans definitief als verloren beschouwd. De namen der opvarenden zijn de schip- per M. Spaans, 26 jaar, gehuwd; A. Baak, stuurman, gehuwd; A. de Jong, M. Vink, d'iens zoon J. Vink; J. den Heyer, 35 jaar, gehuwd; C. Pronk, B. Rog, 24 jaar; G. de Niet. P. Harieveld1, 18 jaar; H. Guit, 16 jaar; A. Kuit, 16 jaar, matrozen. Er zijn thans nog eenige Scheveningsche lo^ggers op zee. Het zou echter voorbarig zijn nu reeds ongerustheid te wekken vcor zij alle gepraaid zijn. VEREENVOUDIGDE SPELLING NIET GEWENSCHT. Het hoofdbestuur van den R.-K. O. B. in het bisd'om's- Hertogenboschdat zijn gewij- zigde statu ten had opgezonden in de vereen- voudigde spelling, owtving, zoo meldt de „Msb.", die van den Minjster van Justitie terug, met het verzoek ze om te zetten in die van De Vries en te Wink el. TEKORT AAN GENEESH'EEREN IN INDIe. Voor de vacante betrekking van geneesheer- directeur van het gewesteliji ziekenhuis te Banjoemas werd, niettegenstaande den her- haaldelijk geplaatsten oproep in de dagbla- den, nog geen gesdhikt candidaat gevonden. Degenen die zich aanboden werden door het hoofd van den Dienst der Volksgezondheid voor deze tTrekking ongeschiict geacht. Ten slotte wendde de raadsvoorzitter zich tot bovengenoemd1 hoofd van dienst met het verzoek, een voor deze betrekking geschikt Europeesch of inlandsch arts te willen af- staan. Het antwoord luidde thans, dat in verband met het groote tekort aan geneesheeren bij genoemden dienst het niet mogelijk is, aan het verzoek om besdiikbaarsteHing, ook niet van een Indisch arts, te voldoen. ERKENN'ING DER VAKORGANISATIE Mejuffrouw Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnen- landsdie zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld': 1. Is het waar, dat de Minister, op verzoek van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, zijn intermediair heeft verleend om het verbroken contract tussdien het bestuur der samenwer- kende gestichten voor geestesrieken te Zut- phen, Devmter en A pel-door n en genoem de org&nisatie te herstellen? 2. Heeft w del- sanjejiwerkende gestichten geweigertf, net bemidddingsvoor- stel te aanvaarden? 3. Is Zijne Exoellentie bereid en in staat, verdere maatregelen te treffen, ten einde het bestuur der gestichten te brengen tot erken- ning der vakorgani'satie? HET N. A. S. EN DE INDISCHE GEiNTERNEERDEN. Het N. A. S-bestuur heeft zich tot den mi nister van kolonien gewend met verzoek om een bijzonder omdterhoud met vertegenwoordi- gers van dat bestuur ter baapreking van de mogelijlkheid van hulpverleening aan de ge- interneerden in het kamp van den Boven- Digoel uit een steunfonds van het N. A. S. Bovendien heeft het N. A. S.-bestuur aan genoemden minister de vraag gericht of gee- nerlei bemoeilijiking in den weg zal worden gelegd' aan de uitbetaling van steungelden voor de nagelaten betrekkingen van de te Tjiamis en Pcmaiang ter dood geforachte revolutionnairen. In den trei;-h(lo, roeea IN DEN TREIN OVERLEDEN. Zaterdamnamiddag bleek te Leeuwarden, dat een der passagiers, de heer H. Klaver. ins-pecteur der Algemeene Friesche Levens- verzekering-MaatEchaippij, in den trein van Harlingen komende, was overleden. CULTUREELE- EN ECONOM1SCHE PROPAGANDA EN DE OLYMPISCHE SPELEN. De commissie voor cultureele- en economi- sche propaganda ter gelegenheid van de Olymipische speten J928 hield Zaterdagna- middag in de Industrieele Club te Amster dam een algemeene ledenvergadering, ond.-v voorzitterschap van dr. M. de Hartogh. In deze bijeenkomst hidden prof. mr. H. W. F.Treub en prof. R. Casimir een causerie over het werk der commissie en het nut dat deze arbeid voor Nederland1 zal kunnen af- werpen. DE WET OP DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. BHj'kens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijzi- ging en aanvulling van de bepalingen om- trent de N. V. c.a. betoogden zeer vele led-en, dat die N. V. onder vigeur van de bestaande bepclmgen tot grooten bloei zijn gekomen. Waarom thans een zoo ingrijpende wijziging nocdig is, konden zij niet inzien. Tegen onbe- trouwbare en oneerlij'ke lieden helpt dit ont- werp niet, maar wel legt het een grooten last op betrouwbare en eerlijke menschen. BRAND. Zaterdagochtend brak in de sigarenfabriek d:er firma K. van Dijk aan de Vocrstraat te Kampen een brand uit, welike in korten tijd zoodanig loenam, dat ondanks de kraehtsin- spanning van die brandweer, het gebouw totaal uitbrandde. KOLENDAMP. Vrijdagochtend ruim 9 uur werd de politie te Huizen (N.-H.) gewaarschuwd, dat van de woning der familie Spilt, staande in de korn der gemeente, de luiken gesloten bleven. Na- dat de politie zich toegang had verschaft, ontdekte zij, dat de bejaarde mej. S. en haar inwonende nicht bewusteloos te b'ed lagen en door kolendamp, afkimstig uit een in het ver- ta'k staande vulkachel, v/aren bedwelmd. Het gelukte den ijlings ontboden geneesheer dr. van Eyk met bchulp van het zuurstof- apparsat van de gasfabriek de levensgeesten wcer op te wekken. Hoewel de toestand der beide vrouwen ernstig is, hoopt men hen m het leven te ho-uden. MINISTER KAN EN DE RUIL- VERKAVELING TE NOORDLAREN. Minister Kan begaf zich Zatercagmiccag van Groningen per auto naar Noorlaren om er de inbezitneming der nieuwe kavels in het ruilverkavelingsbldk „De Noordlaarder Made" te bekrachtigen. De minister was o.m vergezeld van den cctnmissaris der konigin in Groningen en het lid van Gedep. Staten mr. C. Koppe en de heeren Dekkers en Van Lonk- huisen, resp. voorz. en secret, der Centrale Commissie voor Ruilverkaveling. Na een kort oponthoud aan de school te Noordiareni, waar de burgemeester der ge meente Haren de seeretaris en de pi. commis sie aanwezig waren, werd de tocht voortgezet naar de betreffende landerijen, die te samen een oppervlakte hebben van 166 ha. Deze landerijen^ behoorende tot den 450 ha groo ten Noordlaarders Oostpolder, verkeerden in een dergelijken staat van versnippering, dat de grond ommogelijk productief kon worden gemaakt. Enkele perceelen werden dan ook als wandelland geexploiteerd. De meeste per ceelen waren bovendien zoo smal en zonder eenige zaakkundige wijze gegroepeerd, dat het eene land als uitweg of overweg moest wor den gebruikt voor het and'ere. Hoewel de grond uitstekend te gebruiken was, lieten sommige etgenaren het maar lig - gen voor wat het was en het gebeurde dat in den hooitijd het land reeds door een ander van het gras was ontdaan, als de eigenaar kwam cm het te maaien. De minister heeft zich bij zijne wandeling door dten polder kunnen overtuigen van den wantoestand en zich tevens aan de hand van een paar kaarten laten voorlichten, hoe de toestand nu zal worden gemaakt. De grond, die in 498 peroeelen was ver- deeld, zal voortaan slechts 92 perceelen be- siaan, welke alle afwatering krijgen en uit weg naar de wegen, die er zijn geprojecteerd of verbeterd zullen worden, zoodat voortaan elk plekje productief zal kunnen worden ge maakt. Na de bezichtiging werd in c'.j school te Noordlaren de nieuwe overeenkomst bekrach- tigd' ten aanhoore van, een groot aantal be- lanigstellenden. Hierbij hield de minister een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat op het gdbicd der ruilverkaveling andere landen ons soms wel honderd jaar of meer voor zijn ge- wcest. 1 December 1924 is de dag geweest, waarop de wettelijke ruilverkaveling in wer- king trad- Met „wettelijke ruilverkaveling" wordt gedoeld op de tegenstelling die tus- schen gedwongen en vrijwillige verkaveling bestaat. Het vei'Iieugde spr. erop te kunnen wijzen, dat de aanvankd'ijke tegenstanders hier hun verzet niet hebben d-oorgezet, zoodat de ruil- venkaveling is tot stand gekomen zonder in- menging van den rechter, ja zclfs zonder dat de rechter-eommissaris ook maar een enkele maal behoefde in te grijpen. Spr. hoopte dat deze ruilverkaveling het hare zal bijdragen om een periode in fe leiden van grooten bloei voor den boerenstand, dien heclrten steun van ons vaderland. Hierna gaf ook de heer Dekkers uiting aan zijn blij'G'schap over d:e totstandkoming van deze ruilvei'lkavelinig en over de aanwezigheid bij deze plechtigheid van den minister. Spr. bracht dank aan alien die hiertoe heb ben meegewerkt, inzonderheid aan den heer Leusen, den tweedtn seeretaris der Centrale Commissie, spr. decide mee, dat diens voor- treffelijk werk ook reeds in regeeringskringen is opgemcrkt en dat het de Koningin lieett be- haagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oramje Nassau. Namens de Centrale Commissie spelde spr. den 'heer Leusen dit eereteeken op de borst. De minister bezoeht nog het Armenhuis, v/aar de 40 arbeiders uit Veendam en Scheem- da, die het werk zullen uitvoeren, onder toe- zi'oht van den inspecteur voor de werkver- schaffing den heer J. Buiskool, gehuisvest zullen word'en. Vervolgens reed de minister weer naar Groningen, om van daar per trein naar Den Haag terug te keeren. KORTE BERICHTEN. In bewusteloozen toestand en met een hoofdwonde is in het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam een oude man opgenomen, die op de brug voor de Plantage Middenlaan op een in beweging zijnden bijwagen van lijn 14 wilde springen en was komen te vallen. Der- gelijke onvoorzichtigheid wordt toch nog steeds weer begaan, ondanks de vele waar- schuwingen daartegen, yice-admiraal A. F. Gooszen, afgetre- den commandant der zeemacht in Ned.-Indie, die dezer dagen hier te lande is teruggekcerd, heeft tegen 1 Jatl. a.s. ontslag uit den 2ee- dienst gevraagd. Op het kantoor van een bouwkundige, gevestigd aan het Rokin te Amsterdam, bood iemand een kwitantie, groot f 6324.41, aan. Het stuk bleek valsch te zijn. De aanbieder, een reiziger, is gearresteerd. In „Stbl." no. 365 is opgenomen een Kon. Besl. van 28 November tot vast,stelling van een algemcenen maatregel van bestuur als bedoeid in art. 14 der Zuiderzeesteunwet 1925. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor het crediet ad f 1.171.000 toege- staan voor de verbouwing van het raadhuis, welk bedrag later werd verhoogd met 212.000, nog eens te verhoogen met 483.000. In de mistige maand November j.l. wer den door tusschenkomst van het Rijks-kunst- station voor radiotelegrafie te Scheveningen- Haven aan schepen op zee 379 peilingen (op- gaven waaruit liet schip kan afleiden waar bet zich bevindt) verstrekt. Wel een bewijs dat deze op 1 November van het vorige jaar geopende dienst in een behoefte voorziet. De burgemeester van Hilversum, mr. P. J. Reymer, heeft bij besluit van 6 dezer een vercrdening vastgesteld, regelende het ge- organiseerd overieg met de dienaren van politie aldaar. De Gemeentcraad van Dordrecht heeft besloten tot het geven eener Kerslgave aan de werkloozen en daara-ede geliik te stellen per- sonen van 2.50 per persoon. Een crediet van 2500 is daarvoor noodig geacht. Op de veemarkt te Gouda heeft de ge- meentelijke keuringsdienst dertig schapen in beslag genomen, die lijdende waren aan zgn. rotkreupel. De dieren, die eigendom waren van een veehandelaar uit Zwammerdam, zijn ter beschikking gesteld van den inspec/eur van den veterinairen dienst. Verschenen is het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettdijke bepalingen betreffende de vaccinafie en dc memorie van antwoord op de Indisthe begrooting voor 1928. De rechtbank te Middelburg veroordeel- de Vrijdag den 52-jarigen Th. v. d. W. uit Terneuzen, die bij de boedelbeschrijving n-a b et overlijden van zij n vrouw mei need pleeg- de ten nadeele zijner kinderen, tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 8 maanden. In het 10 Decembernummer van Op den Uitkijk geeft Drs. A. van Deursen interes- sante bizonderheden over de Nederlandsche Lorelei, als hoedanig hij de Kuneralegende van Rhenen aanmerkt. U. G. Dorhout vertelt over't eiland Urk terwijl A. L. van Oyen zijn ariik-elen vervolgt over Zingende Tor ens in Noord en Zuid A. R. Hoonk herd°nkt Piet Hein terwijl Ds. J. L. Pierson voortgaat beschouwingen te geven over Rembrandt en zijn Bijbelsche Kunst. De Waterkampioen, tijdschrift voor het watertoerisme, van 9 Dec. geeft allereerst een verslag der vergadering van de Pertna- nente Commissie der Intern. Motorbootunie, eindte November te Brussel gehouden, ver- lucht met een foto dier deelnemers uit de ver schillende landen. Onder het hoofdje Reis- verhaien wordt vervol-gd het belangwekkend artikel: Met de „Limosa" over de Zuiderzee, gei'ikistreerel met verschillende aardige kisk- jes. Vervolgens worden behandeld een nieuw ontwerp toerkruisertje en een vraag over het oertz-roer. Met de gebruikelijke Vrageubus, een bockbespreking en d>e vaste rubrieken De Uitkijk en Bondon en Vei-eenigingen wordt dit goed verzorgde nummer besloten. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondielinge uitspraak van 9 December. J. B. en N. B. te Alkmaar, dronkenschap, de le 3 dagen hecht. en 3 maanden opzen- ding, de 2e 2 X 3 dagen hecht. en 2 X 6 maanden opzending. H. Z. te Bakkum, overtrading Vleeschkeu- ringswet, 2 X 7.50 boete of 2 X 4 dagen hecht P. v. B. te Akersloot, overtreding IJkwet, 2 boetc of 2 dagen hecht. P. v, W. te Alkmaar, overtreding Woning- wet, f 3 boete of 3 dagen hecht. J. F. T., D. de G. en L. v. D. te Koedijk, overtreding art. 426 Wetboek van Strafrecht, ieder 7 boete of 4 dagen hecht. C. R, te Heiloo, overtreding Kieswet, 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hecht. P. G. J. H. te Amsterdam, overtreding Ar tec idswet 2 X/5 boete of 2 X 5 dagen hecht. J. T. te Castricum, J. F. T. te Koedijk, overtreding Jachtwet, de le T 12 boete oi 0 dagen hecht., de 2e 5 boete of 5 dagen hecht. J. B. te Zuidscharwoude, J. E. en M. v. d, M. le Brock op Langendijk, straatsehenderij, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 3e ieder teruggave aan de oudevs. J. S. te Lgmond aan den Hoef, W. P. te Castricum, A. B. te Schoorl, C. J. S. te Ber gen, J. K. V. te Schermerhorn, overtreding Politieverordening, de le en 5e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e vrijspraak, de 3e 4 en 6 boete of 4 en 3 dagen hecht., de 4e 5 boete of 5 dagen hecht. A. G., A. A. A. v. en A. J. 3. te Heenm- kerk, A. B. te Heiloo, R. B. en H. v. d. B. te Uitgeest, B. J. H. K. te Bergen, M. H. S. te Alkmaar, H. L. B. te Amsterdam, C. P. ie Noordscharwoude, J. O. te St. Paocras, M. K. te Zuidscharwoude, overtrading Motor- en Rijwielwet, de le 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e, 6e, 7e, 9e en lie ieder f 5 boete of 5 dagen hecht., de 4e 8 boete of 8 dagv* hecht.. de 5e f 2 boete of 2 dugen hecht., de 8e 6 boete of 3 dagen hecht., de lOe en 12e ieder 4 boete of 4 dagen hecht. Feestavond „Het Stifle Strand". Zaterdagavond was de groote zaal van het „Gulden Vlies" geheel gevuld met een op- gewekle schare van dames en heeren, ter vie- ring van den feestavond van de populaire vereeniging „Het Stille Strand". 't Is waar, in den wintertijd denkt men in den regel niet aan strand en strandge- noegens, maar deze feestavond heeft wel weer bewezen, dat in Alkmaar velen zijn, die van het strandleven houden en zich ook in den winter nog gaarne de genoegens daar- van herinneren. En geen wonder lmniers de Stille Strandvereeniging doet zooveel tot ver- hooging van het genovgen van een verblijf aan het strand in den zomer, dat de toeloop telken jare grooier wcrdt en er vooral op mooie Zondagen houderden te zamen komen. De avond werd geopend met de vroolijke muziek van een goede jazzband. Te onge- veer half 9 sprak de heer H. Jonker een kort openingswoord, waarin hij alle aanwezigen welkom heetre en dank bracht aan den pen- ningmeester voor ziin vele moeite om dczen feestavond mogelijk te maken. Daartoe had, naar spr mededeelde, een groot aantal per- sonen meegewerkt door het beschikbaar stel len van prijzen voor de in den loop van den avond te houden verloting. Spr, bracht alien daarvoor dank en hulde en vergat niet om te vertellen, dat de zaal door den heer Mooij gratis was beschikbaar gesteld, welke mece- aeeling met waardeering werd begroet. Nadat gezamenlijk het S. S.-lied gezongen was natuurlijk een verheerlijking van het strandleven werd het programma verder afgewerkt Allereerst kwamen daartoe de heeren A. en J. Haasbroek ten tooneele. Dit gezetechap heeft zoo langzamerhand in Alkmaar met zijn cabasetliedjes eerstgenoemde zlngt, ae tweede begeleidt op de piano reeds een zeer goeden naam verworven en het doet ons genoegen te kunnen zeggen, dat zij ook nu weer dien goeden naam hebben hoog gehou den. In eersten aanloop werd een drietal lied- jes gegeven, n.l. ,,Kan ik helpen, dat ik zoo- v^el van je hou"? „Moeder is dansen" en „Als de zon schijnt door de railed". Van het laatste werd het rafrein luid meegezongen, evenals van het toegiftje „Tante Griet, wai wordt je mager". De drie eei'stgenoemde wa ren in zoo goede aarde gevallen, dat aan cei toegift niet viel te ontkomen. Het volgende programnummer was h«' optreden van een strijkkwartet de heer ei mevr. D. Tauber, mej. A. de Witte en de hcei A. Haasbroek, van wie mevr. T. aan de piano met „Nocturne" van Th. Ritter en „Cre- puscule" van E. van Herck. Het samenspel was in beide stukken bijzonder goed, zoodat luide toejuichingen het loon waren van deze executanten. De hoop werd uitgespro-ken dat zij zich in de toekomst voor meerdere a von den als deze zullen beschikbaar stellen. Het dubbelmannenkwartet „Zang ea Vriendsehap", directeur de heer Corn. Jon ker, dat hierna optrad, gaf als eerste nummer iir t bekende „Domine Salvam fac" en daarna ,,Nccturne" van N. Hoogerwerf, welke beide Uederen op de van dit kwartet bekende wijze gezongen werden en den zangers een luid applaus bezorgden. Laatste nummer voor de pauze was oefe- ning aan het hoogrek door eenige leden van „De Halter". Vc-rschiiiende mooie oefeningen gaven de heeren te zien, oefeningen, die zeer zeker een goede propaganda zijn geweest voor het „Mens sana in corpora sano". Har- telijk werd na elk nummer geapplaudisseerd. in de pauze, die zich kemnerkte door een bijzonder opgewekte stemming in de zaal, werd een verloting gehouden, waarvoor de loten gretig ainame hadden gevonden. Na de pauze zorgden allereerst eenige da mes voor afwisseling, maar dat was daa ook een afwisseling, die ten zeerste op prijs werd gesteld. Zij gaven mooie dansen, volgens ont werp van mej. Jonker, waarvoor de heer Melcheri Schuurman de muziek had gemaakt en waarbij de heer Van Beck, eveneens alhier, een lied had geleverd. Het geheel, uitgevoerd in pass?nde costuums en bij verschillende be- lichting, was bijzonder mooi, zoodat de deel- neemsters ten stormachtig applaus oogshen. Aan mej. Jonker werden bloemen aangebo- den, terwijl de heer Schuurman gecompli ra en teerd werd met zijn compositie. Het dubbelmannenkwartet gaf „Ah der schdnen blauen Donau" en moest vanwegt het applaus een deel daarvan herhalen. Ook het strijkkwartet liet zich no genua Is hooren, thans met „Melancolie" van M. Grueal en „Largo" van Handel, waarna de heeren Haasbroek no;; eenige cabaretliedjes gaven. Het dubbelmannenkwartet sloot de rij_ van medewerkers met „Les Martyrs aur arenes". Het een zoowel als het andere stem- de het publiek hoogst dankbaar, Ee» harte- lijk applaus was daarvan telkens het bewijs. De dames van het kwartet hadden bloeman it ontvangst te nemen. Een geanimeerd bal hield de meeste bezoe- kers nog een paar uren bijeen. Het bestuur van de Vereeniging Het Stills Strand kan op een goed gesiaagden feest avond terug zi'en, een bijeenkomst die alle re den geeft tot optimisme ten aanzien van de vicring vjyr het eerste lustrum in het volgen de jaar.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7