OE LANGE DE MORAAZ Crediefeo - Deposits Effecfeo LAHBESTBAAT 49 ALKMAAR Binnenland B@chtsxakeii gedoe, aat men nu en in de tcelfomst het [waterschap uitsluitend als een belangenge meenscha-p wil beschouwen, dat men hier niet alleen den strijd tegen de zee, maar ook tegen dan gekleurden vloed, tegen de op steeds grooter macht beluste partij-1 eiders wil aan- binden. Op 17 November j.l. werd op de neutrale candidaten ruim 2/5 van het totaal aantal stemmen uitgebracht en dat terwijl zij nog nauwelijks georganiseerd waren, hun actie nog maar van zeer korten duur was en zij den strijd moesten aanbinden met een politiek onnatuurlijk monsterverbond als gelukkig maar zelden wordt gesloten. Het is aan de verouderde verkiezingswijze te wijten, dat op het oogenblik de toestand zoo is, dat wanneer de politieke partijen ooK nu nog de volstrekte meerderheid behalen, er in het Hoogheemraadsehap 11 hoofdingelan- den zullen zijn, die door 39000 kiezers zijn gekozen en EEN van de neutrale organisa- itie die 28090 kiezers vertegemwoordigt. Worden ook de politieke plaatsvervangers ge- Jcozen, dan zijn er 12 door 41000 kiezers uit- gezocht en zullen 24000 stemmen der neutra len waardeloos worden. Het is volkomen juist, dat dan plm. 3500 etemr i zijn vertegenwoordigd door een ihoofdingeland van de politieke partijen en 28000 of 8 maal zooveel door den hoofd- ingeland der neutralen. Hieruit blijkt afdoende, dat, dank zij het Verouderde kiesstelsel, de uitslag absoluut niet de kracbt der partijen weergeeft. Daaruit blijkt, dat de neutralen er zeker recht op hebben, dat hun morgen in herstem- ming komende candidaten met een zoo groot mogelijk stem-mencij'fer worden geko- zen. Zooals uit een advertentie in dit numtner blijkt, zijn dat de heeren G. Haremaker, dijk- graaf van den polder Westzaan, een der grootste en moeil ijk te beheeren polders en C. lUitentuis, oud-I ioogheemraad van Water- land en' bestuurslid der Noorder IJ en Zee- ddjken. Zij zijn mannen van de practijk voor wie 't waterschap numero een en de machtspoli- tiek numero laatst is. Laat men nu toonen algemeen te erkennen, dat de uitspraak van bijua de helft der inge- landen niet door een poitiek, die uitsluitend op machtswergrooting is gericht, als een quantite negligeable terzijde gesteld kan worden. ONGEVAL. Hedenmorgen, ruim negen uur, viel dte om- streeks 30-jarige S., wonendie Acliterom al hier, in het ruim van een schip, liggende aan het Zeglis. Men was bezig met het uitladen van zak- ken meel, toen een zak van 100 K.G. naar beneden viel, bovenop S., die, beladen met een zak, de trap opkwam. De man werd in bewusteloozen toestand een woning binnengedragen, waarna hij door de politic per brancard naar zijn huis werd vervoerd. Dadelijk werd geneestkundige hulp ingeroepen. P R E D 1KB EiURTE N Ned. Herv. kerk. Woensdagavond 7 uur, consistoriekamer Groote kerk, Ds. Hak. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Bij de te Koog-Zaandij'k gehouden pluim- /feetentoonstelling bdiaalde de heer G. ten Hoeve alhier met een Wit Vlaamsche Reus (konijnen) 2 eerste, 1 tweede prijs, een zeer eervolle vermelding met 6 eereprijzen. VOOR DEN PAAiRDENSTAL. De gister venmelde gift van den heer Kl, He R. bedraagt niet 2.50, maar 2.55. HEKSERIJ IN VLAAN'DEREN. Morgen, Woensdagavond, zal dfe heer A. Brijs, die in November een op folkloris- tisch gebied zoo interessante lezing hield over „De Duivel in Vlaandieren", in de Har- moniedlancing voor de vereeniging „De Da- geraad" spreken over „Hekserij in Vlaande- ren". Gezien het succes van de vorige lezing, mag men ook ditmaal een onderhoudende Wserie tegemoet zien. KRING VAN VAKMUSICI VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN. De eerste avond onlangs door ,,den Kring" gegeven was in alle opzichten een succes, de tweede, gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" gegeven, is, wat de opkomst van het publiek betreft 'n strop geworden. De heer Marinus Salomons, uit den Haag, gaf een voordracht, met muziekvoorbeelden op het klavier toegelicht, van Richard Wag ner's opera „Der iliegende Hollander". Spr. begon met te zeggen dat dit concert z'n 500ste was, en heel dikwijls had hij 600 a 800 bezoe- kers bij zijn voordrachten, doch door die groote reeks concerten was hij wel in staat zich over kleine teleurstellingen heen te zet ten. Als inleiding sprak de heer S. in't kort over Wagner en zijn opera's. Wagner was de hervormer der opera, van het muziekdrama waarvan Gluck den grondslag had gelegd; gaf een verklaring van het woord Leitmotiv (aanduiding van een persoon, 'n situatie, 'n karakter, daarom zou men het zeer goed Leidmotif kunnen noemen) om vervolgens tot de opera „Der fliegende Hollander" te komen, 'n jeugdwerk dat zijn ontstaan dankt aan een hi 1838 door Wagner ondemomen zeereis van Riga naar Engeland die buitengewoon stormachtig was. Het is het eerste werk in Wagnerstijl en in zeven weken was de parti- tuur gereed. De Ouverture echter kwam eerst na verloop van twee maanden daarna gereed. De eerste opvoering vond in Dresden plaats, vervolgens kwamen Kassel en Riga aan de beurt en toen het werk in het critische Berlijn opgang maakte, was het succes verzekerd. Toen kwam de inhoud der opera aan de beurt. Het libretto, en daarin de verschillende tooneelen verdeeld over de drie bedrijven, en ielkens werd die .verklaring onderbroken om de bij die tooneelen geschreven muziek' op h'et klavier te doen hooren. De inhoud's verklaring geschiedde op zeer duidelijke wijze, vrij van alle geleerdheid en voor den dilettant in de muziek volkomen be- grijpelijk. Niettegenstaande dien vorm was de voordracht voor den vakmusicus niet minder leerzaam. De heer Salomons is tevens een uitstekend pianist en het spelen van die ter verduidelij- king gegeven fragmenten verhoogde zeer de belangrijkheid der voordracht. Als afzonder- lijke nummers speelde de heer S. twee trans- cripties van Liszt over het Spinnlied en over de Ballade van Senta) waaraan voorafging een kleine uitwijding over Liszt die niet tot de voornaamste componisten behoorde maar in het arrangeeren van orkestwerken voor het klavier de grootste was. Een aardige uitleg ging gaf de kunstenaar van de cadens die Liszt aan het slot van het „Spinnlied" heeft aangebracht. In de opera komt die cadens na- tuurlijk niet voor, en zulk een gedeelte dat de vaardigheid van den vertolker moet doen uit- komen kan op verschillende manieren wor den verklaara, en allerlei bedoelingen kan men er aan vastknoopen. De uitleggin^en die de heer S. er van gaf, zal echter niet veel te- genspraak uitlokken, zij was zeer ad rem. Bewonderenswaardig is het dat de kunste naar alles uit het hoofd doet, verklaren, spe len, alles geschiedt zonder tekst of korte aan- duidingen of muziek te gebruiken. Het is een interessante, leerzame avond geweest en daarom te betreuren dat er zoo weinig belangstelling was, ook voor den heer Salomons dien wij hulde brengen voor de wijze waarop hij Wagner's werk heeft ver- klaard en muzikaal toegelicht. Ds. Gravemeijer van Amsterdam ffiende hierna een breede verklaring in duidend: De Vereeniging enz., in vergadering bijeen, erkent met droefheid, dat de strijd tegen de loochening van den Christus Gods, onder welken naam ook, een strijd, die uit liefde tot Hem en tot Zijn heerlijk Koninkrijk dient ge- streden, door onze eigene zonde menigmaal ontaardt in hatelijken partijstrijd, waarin het niet slechts gaat tegen dwaling en leugen, maar tegen menschen, vaak beter dan wij, met al den verwerpelijken aankleve van dien; „Zij belijdt, dat zij op dit stuk zichzelf da- gelijks met schulderkentenis heeft te herzien en te bekeeren. „Zij spreekt echter als haar gevoelen uit te moeten erkennen, dat zij op de vorige verga dering, toen het ook om deze dingen ging, zich door het woord van dr. Creutzberg te zeer heeft laten gaan, zoodat zij er thans, nu gebleken is, dat het toen gesprokene in den partijstrijd wordt misbruikt, prijs op stelt te verklaren, dat zij bij nadere overdenking niet alleen sommige uitdrukkingen toen gebe- zigd, niet voor hare rekening kan nemen, maar tevens uit te spreken, dat ook naar geest en hoofdzaak zij de strekking van die rede, althans naar het verslag, dat de bladen daarvan gaven, niet kan meegaan, in zoo- verre men hier uit lezen mocht, dat de ver- houding voor de I. Z. I. N. tot die vrijzinnig- heid, die de Godheid en den zoendood van Christus loochent, zou gewijzigd zijn. Zij verklaart, dat zij het naar art. 2 van hare statuten, nog steeds als haar van God opgelegde taak blijft beschouwen. als Paulus, Christus te verkondigen, overal (en bijzonder in Noord-Holland), waar men Hem als den eenigen Middellaar der verzoening niet kent, DE AANRIJDING BIJ DE KNEP- PELBRUG. Hedenmorgen deed de Arr.-Rechtbank uit spraak in de zaak tegen den chauffeur J. S., uit Bergen aan Zee, die terecht had gestaan wegens het op 24 September j.l. bij de Kneppelbrug aanrijden van de bejaarde mej. die V., die daardoor tegen den grond gewor- pen werd, een schedelbreuk bekwam en eeni- ge oogenblikken later overleed. De rechtbank sprak verdachte, tegen wien 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren was geeischt, vrij van het het hem ten laste gelegde. Verdediger in deze zaak was mr. H. Judell uit Bergen. AANBESTEDING. Heden had ten Stadhuize de aanbesteding plaats van het ophoogen en rioleeren van een terrein, liggende in het verlengde van de Uitenboschstraat, met aanverwante werken. Hierop waren twee inschrijvingen: a. alle arbeiders gekozen uit werkloozen, b. 80 pet. werkloozen. Ingeschreven was als volgt: C. de Graaf te Alkmaar a 3400, b 3350; J. Mulder te Noordscharwoude a 3095, b 3195; J. Snijder te Alkmaar 4500; C. Klinker te Oudkarspel a 13600, b 3300; J. Bakker en I. F. Ripper te Broek- op Langendijk b 2830; N. V. Aann. Mij. voorheen Matser en Hamstra te De Rijp a. 3348, b. 2948; De Moel en Hermsen te Heiloo a. f 3280, b 3088. LICHfT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.05 uur licht V; DE STERFTE VAN PAARDEN TE BEMELEN. Dezer dagen is melding gemaakt van het plotselinge sterven in de Limburgsche ge- meente Bemelen van 8 paarden. Dit feit heeft aanleiding gegeven tot allerlei vermoedens en verdachtmakingen. Beweerd werd, dat de dood het gevolg zou zijn van kwaadwillig- heid. De directie van de verzekeringsmaatschap- pij, bij welke de paarden verzekerd waren, heeft een deskundig onderzoek laten instel- len, en daarbij is komen vast te staan, dat de paarden zijn gestorven als gevolg van een voedervergiftiging, zoodat de eigenaren door de maatschappij volledig zijn schadeloos ge steld. INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND. Te Amsterdam is gisteren in het Ameri- cain-Hotel een vergadering gehouden van het Comite voor Inwendige Zending in Noord- Holland ter bespreking van de kwestfe, die is Serezen in verband met de rede door Ds. reutzberg in de vorige vergadering gehou den. Na breede discussie, die in zeer verzoenen- den geest werd gevoerd en waaraan door ver schillende sprekers werd deelgenomen, diende de heer Bets (Zaandijk) een motie in, bedoe- lend, dat de vergadering zich in beginsel zou uitspreken als zijnde tegen evenr. vertegen- woordiging in de Ned. Herv. Kerk. Met 235 stemmen besloot de vergade ring deze motie niet in behandeling te nemen. en dit onder de leiding van het thans vigee- rende hoofdbestuur; „zij hoopt dit werk biddend te mogen doen en haar liefde voor haar Heer en Heiland hierdoor met de daad te betoonen en tevens hierdoor hare liefde tegenover afgedwaalden, opdat blijkt, dat haar streven niet is uitban- ning en veroordeeling, noch naar links, noch naar rechts, maar te behouden. Daarom zal zij ieder verschijnsel, waaruit blijkt, dat er meer en meer ontwaakt een vra- gen naar God en godsdienst en dat de vrij- zinnigheid van heden niet meer de vrijzinnig- heid van weleer in hare negatie van de hoofd- waarheden van het Christendom is, met blijd- schap begroeten en roept zij den steun in van alien, die met haar het evangelie der Schrif- ten belijden." Deze verklaring werd na breede discussie met algemeene stemmen aangenomen, waar na de vergadering werd gesloten. DE MISLUKTE ROGFOVERVAL TE ROTTERDAM. Omtren-t den mislukten roofoverval in ho tel Coomans in de Hoofdsteeg te Rotterdam verneemt het Hbl. nog: Had de politie aanvamkdijlk gedacht, dlat er van een roofoverval gieen sprake was en be- schouwde zij de zaak aanvankelijk meer als een poging tot flesschentrekkerij, thans is uit het verd'ere onderzoek komen vast te staan, dat er van het laatste eigenlijk geen sprake is. De gearresteerde Nederlander blijkt reeds drie weken het hotel op verschillende tijden bezocht te hebben, om de situatie goed op te nemien. Een keer is hij zelfs bij den kassier in diens kantoor geweest, voorgevende een vriend van den directeur te zijn, met wien hij verschillende reizen naar Milaan had ge maakt. De indringer had toen het kantoor nauwkeurig bekeken en tegen den kassier een verhandeling gehouden over spiritisme. E>e kassier zou een goed medium zijn. Als hij een zak over het hoofd van den kassier zou doen, zou de oude man wel voelen dat hij tot ver schillende grcotsche daden in staat zou zijn. De oude man is er evenwel niet op in ge- gaan. Een zuster van den aangehoudene heeft nog verklaard, dat deze geruimen tijd in het bezit is geweest van een browning, maar kort voor den dag waarop hij werd gearres- teerd, het wapen verkocht heeft. Het is oij een hoop-man in beslag genomen. De aange houdene is inmiddels overgebracht naar het Huis van Bewaring. DE KLEEDING DER VROUWELIJKE SCHOLIEREN. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Crt. Alhier bestaat reeds een tijdje aan de R.K. bijzondeer meisjesscholen een verordening, waarbij het den schoolkinderen en ook den leeken- onderwijzeressen verboden i9, in de school te verschijnen met sokjes of sportkou- sen, met rokken bo-ven de knie, mouwen bo- ven den elleboog en bloote halzen. Op geen der openbare gemeentelijke meisjesscholen bestaat dit reglement. In de afgeloopen week nu werd door het hoofd der Rijksleerschool hier, na een bezoek wan den schoolarts, aan het damespersoneel medegedteeld, dat de ge- neesheer had gewezen op de onbehoorlijke kleediing (blijkbaar de sportkousen) en dat door het hoofd en den directeur der Rijks- kweekschool, in overleg met dten hoofdinspec- teur van het laaer onderwijs besloten .was, zloli te houden aan het reglement, dat geldt voor de bijzcndtre scholen en dat de onder wijzeressen hier het voorbeeld moesten ge- ven. De ouders, die om bovengemelde reden hun kinderen van de bijzondere school nam en en hun op de neutrale school plaatsen, zijn hierover minder gesticht. DIEFSTAL VAN MANUFACTUREN. Zaterdagm-orgen was de 40-jarige kan- toorbediende J. K. te Rotterdam aan het ven- ten van manufacturen op het kantoor, waar op hij werkzaam is. Zijn chef vond het vrij verdacht en waarschuwde de politie. Het bleek toen, dat K. de goederen kreeg van den 24-jarigen kolenhandelaar M. J. J. M. B., die aan den Schiedamschen dijk woon-t, boven 't magazijn van de firma L. en S. Bij huis- zaeking in de woning van K. werd een groo te partij onderkleeren, sokken, dassen, gras- linnen enz. gevonden. K. zeide, alles van B. te hebben gekregen en dat B. in een cafe aan de Hoofdsteeg zat te wachten op de afreke- ning. B. is toen daar aangehouden. Hij be- kende, de goederen uit het magazijn van L. en S. te hebben gestolen. Uit zijn woning- kon hij binnendoor in 't magazijn komen. Gedu- rende anderhalf jaar heeft hij op deze wijze goederen gestolen. K. en B. zijn opgesloten. EEN ERN8TIG ONGELUK TE IJMUIDEN. Gisteravond is op het terrein van de hoog- ovens te IJmuiden een vreeselijk ongeluk ge- beurd. Bij de werkzaamh-eden voor de nieuwe opslagkraan aan de b-uitenhaven, welke kraan wordt gebouwd door de firma P. Smit Jr te Rotterdam, waren vier arbeiders van die firma Bijker te Haarlem, die een on- derdeel van het werk uitvoert, bezig met het afklinken van de kapbaan. Deze werkzaam- hed-en werden uiitgevoerd op een ongeveer 30 M. hooge houten stelling, die rustte in ver schillende ijzeren haken. Plotseling is een der ijzeren liaken uitgebogen, waardoor de stel- lig kantelde en drie arbeiders omlaag stortten. Alle drie zijn door zware schedel- fracturen onmiddellijk gedood. Het waren de 20-jarige C. M., zoon van een der bazen van de hoogovens, de 42-jarige J. A. uit Haarlem, en L. uit Utrecht. Alle drie veromgelukten waren ongehuwd. E>e vierde arbeider, die op de stelling stond, kon zich nog bijtijds vastgrijpen en wist zoo zijn leven te redden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Men had alle voor z o rgs m a a trege 1 e n genomen om de stelling zoo sterk mogelijk te doen zijn, DE EXPRESS'E-BANK TE SCHIEDAM. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van G. T., F. H. J.' S. en J. S., directeuren van de Expresse-Bank te Sdiiedam, die door de Rotterda-ms-clie recht bank zijn veroordeeld ieder tot 100 boete wegens overtreding van de Loterijwet. Deze bank geeft coupons uit, die alleen in dubbeltallen of meervouden daarvan ver- krijgbaar zijn. Door pptelling van de op de coupo'ns voorkomende nummers kan men een djifer vericrijgen, dat, voorkomende op een l-ijst, recht geeft op een prijs. Jhr. mr. Feith rapporteerde. Namens requiranten lichtte mr. v. Weenen uit Rotterdam een cassatiemiddel toe. De condusie van het O. M. werd bepaali op 4 Januari. GRATIE VE RLE END. Naar de Tel. verneemt is aan twee der Hon- garen, die iindertijd veroordeeld zijn, in ver band met de bskende banldbiljettenaffaire, en die hun straftijd u-itzaten in de bijzondere sfTafgevangen-is t-e Schevenimgen, n.l. aan Mankovicz en Markovsky, per 20 dezer gratie verleend. Hun straftijd zou eerst 2 April 1928 geeindigd zijn. Het feit, dat alleen deze twee Hongaren en niet ook dte derde, Jan- kovicz, gratie krijigen, is toe te s-chrijven aan de volgemd'e omstand'igheid. In ons land geldt de bepaling, dat wanneer een gevartgene twee derde gedeelte van zijn straftijd heeft uitge- zeten, het recht heeft, voorwaardelijk-e invrij- heidsstelling te vragen, die in vel-e gevallen verleend wordt. Waar de voorwaardelijke in- vrijheidstellinig op vreemdelingen moeilijk is toe te passen wordt deze voor hen veelal ver- vangen door kwijtschelding van het restant der straf. Den weg hiertoe hebben ook Man- ko-vice en Markovsky, wier straftijd op 2 Aug. j.l. voor twee-derde verstreken was, bewan- deld met het boven verm-lde resultaat. Jan- kovicz en Markovsky, wier straftijd op 2 Aug. veroordeeld heeft nog geen twee-derde daar van uitgezeten, zoo-aat een gra-tie-verzoek door ham nog niet ko-n worden ingediend. GEEN PROVISIE OF FOOIEN MEER! B. an W. van Gouda hebben de navolgen- de dienstorder uitgereikt: Burgemeester en Wethouders der gemeen- te Gou-da brengen ter kermis van hoofdambte- naren, subalterne ambtenaren, beambten en werklieden, hejzij in vasten, hetzij in tijd-elij- ken of lossen d'ienst der gemeente, dat het, voor zoover zulfcs nog niet bij intructie of reglement werd bepaald in den vervolge ten strengste verboden zal zijn provisde, fooien als anderszins, in welken vorm en van wie(n) ooik, in ontvangst te nemen, en dat zij, bij eyetueel-e overtreding van dezern -dienstorder, zich gen-oopt zullen zien ontslag uit den ge- meemtedlienst in ernstige overweging te nemen, dan wel zoodanige maatregelen te treffen, als hun ter handhaving van dit ver- bod, wensehelijk en noodzakelijk voorkomen. DE INBRAKEN IN ZUID-LIMBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur werd telefonisch aan de Heerlens-che politie keninis gegeven, dat twee personen zich verdacht ophielden bij den achter-uitgang van een perceel aan de Geer- straat te Heerlen. De mannen wandelden echter, waarschijnlijk omdat zij hemexkten dat men hun gedoe gadesloeg, verder in de richting van de Laanderstraat. De Heerlen- sche politie gaf daarna telefonisch kennis aan de politie der Oranjemijn, dat de twee personen zich in de richting van die mijn verwijd'eren. De mijnpolitie arresteerde hen en zij bleken te zijn F. D. en A. M. Op hen werden gevonden een groot artillerierevolver van het caliber 9 m.M. en verder een dolk- mes -en een Engelsche sleutel. Zij hadden ook verschillende plattegronden van woningen van Heerlen in hun zak. Langs den weg dien zij van de bewuste woning naar de mijn hadden gevolgd, vond de mijnpolitie nog een breekijzer en een buigtang. Van deze beide voorwerpen wist geen van beide arrestanten iets. Nadat zij door den commissaris van po litic gehoord .waren, moesten zij op vrije yoe- fen worden gestera, aaar enc bewtjs, dat nier een poging tot inbraak was geschied, ont- brak. Er is proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van de wapenwet. De inbreker C. E. S., die in den nacht van Donderdag op Vrijdag is aangehouden, om dat hij op twee achtervolgers had geschoten, heeft behalve het schieten en verschillende inbraken te Heerlen thans ook bekend op twaalf plaatsen te Kerkrade te hebben inge- broken De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Hoensbroek is ook weer ingebroken. Al- daar zijn in een woning aan de Akkerstraat ontvreemd vier gou-den horloges, verschillen de gouden armbanden en een bedrag in geld van 415. BEVORDERINO NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Naar wij vernemen, heeft de directie van de N. V. Nederlandsche Stoomsleepdienst voorheen van P. Smit Jr. te Rotterdam aan de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf al- daar o-pdracht gegeven voor den bouw van tien havensleepbooten van haar type rivier- klasse Drie booten van hetzelfde type zijn reeds in aanbouw en zullen 1 Mei a.s. in de vaart worden gebracht, terwijl de thans be- stelde tien sleepbooten 1 Juni a.s. in de vaart zullen komen. BRAND OP DE „RIJNSTROOM". Het Stoomschip ,,Rijnstroom" van de Holl. Stoombootmij. is gisterm-orgen te Am sterdam binnen gekomen en heeft gemeerd aan den kop van de Handelskade. Gisteravond was men druk aan het lossen, toen men bemerkte dat er midscheeps rook kwam uit dat gedeelte van het schip, dat be- stemd is voor passagiers. De rook werd hevi- ger en baande zich een weg door de naden van deuren. Deze waren echter afgesloten door den hofmeest-er, die de stad was inge- gaan. De brandweer werd gewaarschuwd. Deze zag den brand, die beneden in het salon moest woeden aanvankelijk ernstig in. Zij kwam met groot materiaal. Met een rookmas- ker drong de brandwacht naar binnen. Spoe- dig wist men, dat het vuur zich niet zou uit- breiden. Ten sloite bleek, dat een salon ge- deeltelijk was uitgebrand, hoofdzakelijk aan bakboordzijde. De oorzaak van de brand kon niet daddij-k worden vastgesteld. Ver- moed wordt, dat het vuur is ontstaan door vonken uit de kachel, die daar heeft gebrand. KORTE BERTCHTEN. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van arbeid, handel en nijverheid, heeft gister een bezoek gebracht aan de fa briek Hollandia te Vlaardingen. Zaterdagmiddag is het 3-jarig zoontje van W. H. G. Lagendijk, vlasarbeider te Rijsoord, bij het oversteken van den straat- weg aangereden door den auto van den heer W. v. d. S. Het kind is bijna dadelijk daarna overleden. De 80-jarige H. uit Blerick, die Don derdag in zijn woning op een brandend-e kachel is gevallen, is gisternacht in het gast- huis St. Joseph te Venlo aan de gevolgen overleden. Gisteravond is de vloerzeilfabriek aan de Hovenstraat te Huizen in brand geraakt. De drogerij en de drukkerij zijn geheel uitge brand. In -het „Americain Hotel" te Amster dam heeft gistermiddag de installatie plaats gehad van de commissie van advies inzake de ontvangst der binnen- cn buitenlandsche journalisten ter gelegenheid der Olympische Spelen in 1928, welke commissie is ingesteld door het bestuur der Vereeniging „De Am- sterdamsche Pers". Zondagnacht is ingebroken in de wo ning van mejuffrouw J. G. in de Bakker- straat in Den Haag. Een bedrag van 1000 en eenige gouden en zilvere-n voorwerpen zijn er gestolen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Alida, d. van Jan van Baarert en Maria van den Berg. Johan Gerard, z. van Wil- lem Ferdinand Gerard Wiese en Maria Margaretha Pieters. HET VERGIFT1GINGSPROCES TE DEN HAAG. Bij de behandeling voor het Hoog Mili tate Gerechtshof van de strafzaak tegen den dir. officier van gezondheid 3e klasse, ma- joor G., beschuldigd kamtein Queck, door vergiftiging met cyaankate, om het leven ge bracht te hebben, werd na de pauze prof. dr. D. H. Wester als deskundige gehoord, die te zamen met dr. Schirm een rapport heeft uit gebracht. Met groote waarschijnlijkheid, zoo zeide de hoogleeraar, is de aanwezigheid van scopolamine vastgesteld. Get. besprak de bewering, dat niet weten- schappelijk zou zijn aangetoond, dat cyaan- kali aanwezig was. In het spierweefsel zijn wel degelijk alcalische reaches aangetrollen en uit proeven met katten en konijnen is ge bleken, dat een half uur na inspuiting met cyaankali geen sporen van cyaankali in her- sens of bloed meer werden aangetroffen. Dat de amandelreuk niet te bespeuren was uit den mond van het sla-chtoffer zegt niets, dat is verschillend. Bij enkele proefdieren is de geur van amandelen wel geconstateerd uit den mond, als zij onderhuids waren inge- spoten. De reuk is altijd subjectief. Als deskundige van de zijde der verdedi- ging werd hierna dr. J. W. Hesselink uit Arnhem gehoord. Het is z.i niet met weten- schappelijke zekerheid aangetoond, dat cy- aankali in het lijk werd aangetroffen. Waar schijnlijk acht hij het wel. Scopolamine is evenmin wetenschappelij-k aangetoond. Ver der zette get. uiteen, dat cyaankali heel ge- makkelijk wegvloeit, vooral in poedervorm. De proefnemingen met de fleschjes hebben z.i. geen bepaalde waarde. Niets is gebleken van een vergiftiging door cyaankali. Dat 39 milligram in het lijk is gevonden, zegt z.i. nog niet, dat er meer cyaankali in't lichaam is gespoten. Een andere doodsoorzaak? Het is mogelijk, dat na de inspuiting cy aankali verdwenen is en het alleen op de plaats der injectie was aangetroffen. Als men het niet als zoodanig terug kan vinden, yindt men het .wel eens terug als sulfurzouL

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2