Minimis Conrant. VISITEK AARTEN Nieuwjaarswenschen. Fa, P. Til. YPMA, Lanjestraat 69. Be grijze ISssraj®, m li.LK'ION. Jonderd negen en twintusle Jaargeng. Uinsda^ 13 Peceniber. Radio-hoekje Woensdag 14 December. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- fen. 12.352.Lunchmuziek door het A. N. R. O.-trio. 3.4.Maak het zelf! Rubriek van mevr. SchaakeVerkozen. 5.6.45 Di- nermuziek door het A. N. R. O.-trio. 6 45 7.15 Lezing door W. A. Deenen: Moeder Athletiek. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door dr. van Breemen: Rheumatiekbestrij- ding. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert door het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Henriette Sala, sopraan. 8.50 Lezingscyclus van Ned. Oost- en West-Indie door Ex. G. J. Staal, oud-Gou'verneur van Suriname en oud algem. seer, van het Gou- vernement van Ned. Oost-Indie: De ontwikke- ling van de veriiouding tusschen Nederland en Oost-Indie. b. Van Daendels tot op heden. 10.Persberichten. 10.10 Voortzetting van het concert. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 N. C. R. V. Concert A. F. Muy- sers, viool. Mej. H. Kop, piano. 5.156.15 N C. R. V. Kinderuurtje onder leiding van Joh. J. Hesseling, journalist. M. v. d. Hilst, zanger. 7.7.30 Lessen. N. C. R V. 7.30 8.Spr. N. C. R. V. De heer Evgenraam te Ede: Het nieuwste op vaccinegebied. 8.— N. C R. V. Concert in de Bergsingelkerk te Rotterdam. Door het ondersteuningsfonds „Helpt Elkander".Uitg. v. d. Ver. „Zoekt het verlorene", te Rotterdam. J. J. de Vos, orga nist. Mannenzangver. ,,Concordia", dir. H. H. Tobe. Dameskoor „Vox Angelica", Dir J. G. Blok. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar tet, Dansband en solisten, sopraan-vocaal duo. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Engel- sche les. 3.10 Concert. 3.20 Shakespeare, causerie. 3.50 Concert. 4.05 Lezing." 4.20 Licht klassiekconcert. Strijkkwartet en solis ten, sopraan en piano, 5.35 Kinderuurtje 6.20 Daventry-kwartet. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichtcn. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Lezing. 7.35 Mendelssohn's pianocom- posities. 7.45 Lezing: Citisens of the world. 8.05 Nationaal Oostenruksch programma". Symphonie-orkest en H. Heyner, tenor. Wer- ken van Oostenrijksche componisten. 9.05 Moderne orgelmuziek. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 De mi'itaire band en S. Rowlands, sopraan. A Burch, bariton. 11.20 tot 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Orkestconcert. 8.5011.20 Con cert. Operafragmenten. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Werken van Josef Haas. G. Derpsch, zangeres. 7.35 Oostenrijksche a-vond. Werken van Oostenrijksche componis ten. Werag-koor en orkest. Daama tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Oostenrijksche avond. Zang en muziek van Oostenrijksche componisten. 9.50—11.50 Dansmuziek en dansles. Hamburg, 395 M. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Concert. 7.20 Werken van Oostenrijksche componisten. Orkest en mannenkoor. 10.50 11 50 Dansmuzike. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kamermuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8 5010.35 Orkest concert. De NED. SEINTOESTELLEN FABRIEK te Hilversum ontving de opdracht voor een Radio-installatie met 560 hoofdtelefoons en 4 luidsprekers in het Binnen Gasthuis te Amsterdam. Ze leverde reeds tientallen installa- ties in groote ziekenhuizen en andere groote inrichtingen. Districtsagent. Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. Gedurende het verdere van den avond nam Fitz een of tweemaal de gelegenreid waar, naar Eva te kijken, om, zoo mogelijk te ontdekken, wat er toch anders aan haar geworden was Hij had een meisje add rge- laten in Majorca hij vond een vrouw terug in Londen. Dat was het geheele verschil; maar hjj kon dit niet onder woorden bren gen Bijna zijn geheele leven had hij on zee onder mannen doorgebracht Daarom was hij met veel in de gelegenheid geweest om die twijfelachtige kennis te verkrijgen de ken- nis der vrouwen het eenige belangrijke punt, tusschen twee haakjes, dat de mannen nooit om.er^de bestaande wetenschappen op- nemen Reeds weten zij meer van de sterren. dan van de vrouwen Zelfs a!s Fitz deze ken nis had bezeten, zou hij er geen voordeel uit getrokken hebben. De verstandigsten blijven hier in gebreke J "Wat is Fitz vervelend en lomp geworden" zeide mrs. Harrington, toen de beide gasten atscheid genomen hadden. Eva was bezig haar werk op te vouwen ?n antwoordde niet. ..Was hij in Maiorca ook zoo?" vervolgde de grijze dame. teePstil~ d3t SeI°°f ik W€l HiJ was altiid StadgmeuwB LEVERING GEMEENTE-DRUKWERK In bijlage No. 154 sdrrijven B. en W.: Onder dagteekening van 25 November j.l. heeft het bestuur van het District Alkmaar der Federatie van Boekdrukkerijenbonden zich tot Uwe Vergadering gewend met een adres van den volgenden kihoud: „Door dozen neemt het Bestuur van het District Alkmaar der Federatie van Boek drukkerijenbonden met versehudigden eerbied de vrijheid zich tot Uw Raad te wenden met verzoek het daarheen te widen leiden, dat h;i drukwerk dat ten behoeve van de gemeente Alkmaar nioet worden gemaakt, wordt opge- dragen aan een der Alkmaarsche drukkerijen aangesloten bij voornoemde federatie, die daarbij de bevoegdlieid heeft het drukwerk ook aan andere hier stede gevestigd-e drukke rijen op te dragon; alles onder voile verant- woordelijk heid van hem aan wien de ge meente het drukwerk opdraagt. Het drukwerk wordt berenkend tegen den mdnimum-prijs van de bindende handleiding. Op dit verzoeksehrift aanstonds dienende van bericht en raad (hetgeen van belang is met het oog op de voor 1928 te treffen maat- regelen), meenen wij te moeten beginnen met U een overzicht te geven van de wijze waarop tot dusver de toewijzing en de levering van het drukwerk der gemeente plaats had. Indertijd geschiedde de levering na open- bare aanbesteding, volgens een door Burge- meester en Wethouders ontworpen tarief, voor den tijd van drie of vijf jaren, op welke aanbesteding den werd ingeschreven doordat de inschrijvers zich bereid verklaarden de levering te dden tegen een zeker percentage boven of ben.eden dat tarief, waarna gewoon- lij'k de toewijzing aan den laagsten inschrij- ver volgde. Toen in de oorlogsjaren de prijzen van materialen buitengevzoon cn snel stegen, is den toenmaligen aannemer een tegeir.oetko- ming verleend in de kosten welke de naleving van het contract voor hem tengevolge had. Voorts werd, na afloop van den aanbeste- dingstermijn 1916—1920, met 's Raads machtig'ing, besloten, het drukwerk der ge meente voor de jaren 1921 en 1922, volgens een daarvan opgemaakt contract, eveneens door dien aannemer te doen leveren. Ook voor het jaar 1923 bleef deze drukker, doch thans wed^er na een gehouden openbare aanbesteding, waarbij zijnerzijds een korting van 10 op het minimunnbondstarief werd toegezegd, met de levering van het drukwerk der gemeente belast. In verband met een van de georganiseerde Alkmaarsche drukkerspatroons inmiddels in geikomen verzoek werd' vervolgens besloten het gemeente-drukwerk voor het jaar 1924, volgens een daarvan op te maken contract, op te dragen aan de gezamenlijke Alkmaar sche drukkers tegen de minimum-tariefsprij- zen, eveneens echter verminderd met 10 De leveringsveorwaarden zouden dus, wat den prijs betreft, practisch geen verandering ondergaan. Het te vervaardigen drukwerk werd in verband daarmede opgedragen aan een door het afdeelingsibestuur aan te wijzen distributie-commissie, die, onder goedikeuring van den gcmecnte-secretaris, het werk ver- dieelde over de drukkerijen. Ook gedurendte het jaar 1925 werd deze werkwijze gevolgd, welke nagenoeg overeenkomt met die welke adressanten thans opmieuw ingevoerd wen- schen te zien met uitzondering dan vooizoo- veel betreft de 10 korting, waaxwan in het tegenwoordige adres niet wordt gesproken. Het resultaat kon ons echter niet bevredi- gen. Hoewel de gezamenlijke uitgaven voor het drukwerk over een bepaal jaar niet een vaste maatstaf kunnen zijn, omdat de hoeveel- heid en de soort van het geleverde drukwerk niet altijd gelijk zijn, hadden wij toch in elk geval na de uitvoerige besprekingen die des- tijds met de fedartie-vertegenwoordlgers wa- ren gevoerd, het recht te verwachten, dat, zooals in uitzicht was gesteld, de uitgaven voor het drukwerk in het algemeen zouden dalen. Het tegendeel bleek echter het geval. Bedroegen de uitgaven voor het drukwerk over 1923 pl.m. 13.000, over 1924 steeg dat bedrag tot pl.m. 15.500: het bedroef over 1925 pl.m, 15.000. Naast deze totalen plaatsen wij een verge- lijking van een bepaald werk van nogal eeni ge beteekenis, t.w. de Raadshandelmgen met bijlagen. Over 1923 kostten de bijlagen gemiddeld 6.02 per bladzijde en over 1924 en 1925 6.23; de Raadsverslagen kostten over 1923 gemiddeld 3.92 en over 1924 en 1925 ge middeld 4.68. In strijd dus met hetgeen herhaaldelijk van drukkerszijide naar voren werd gdbracht t.w oat de vroegere werk wij ze voor de gemeente HOOFDSTUK XV. Don Quixote. „Ga je mee naar mijn club een sigaar roo- ken?" De graaf stond onder een gele lamp, in zijn met bout gevoerden jas, en keek onder zijn zware wenkbrauwen naar zijn jongen metgezel. Fitz zweeg een oogenblik. De graaf was vriendelijk voor Eva 'geweest. Fitz had zijn houding tegenover het meisje opgemerkt Hij hield van Cipriani de Lloseta zooals zoo- velen zonder te weten waarom „Met genoegen", zeide hij. ,,Gaarne". De club van den graaf was een klein en uitgelezen gezelschup. Het was een club met een fltteraire strekking De portier in de vestiaire had het voorkomen van iemand, die altijd zware maandelijksche tijdschriften leest. Met eenig wantrcuwen beschouwde hij Fitz, den man, die veel in de open lucht scheen te verkeeren. De graaf ging hem voor naar de weelde- rig ingerichte, rustige rookkamei, waar de tafels met enkele romans en een menigte nieuwsbiaden bedekt waren. Bij hun binnen- treden keek een man op van zijn courant en sloeg hen met groote belangstelling gade Het was iemand met een zeer bijzonder uiter- lijk. Scherpe lijdenstrekken doorgroefden zijn sprekend gelaat een gelaat, steeds ge- neigd zich pijnlijk saam te trekken. Deze man was een humorist, maar te oordeelen naar zijn uiterlijk, was zijn eigen leven een tragedie geweest. Eenigszins merkwaardig was de wijze, waarcp hij met kritischen blik De Lloseta en zeer naoeeting was, en oat dit in de nieuwe prijzen tot uiting zou komen, blijkt, dat de gemeente door de nieuwe methode op hooger lastexi kwam. Dit was te meer een teleurstel- ling, nu het accoord op volkomen denzelfden voet als tevoren (10 beneden het minimum- tarief) was tot standgekomen en het tarief in 1924 nog was gedaald! Bij de behandeling van de begrooting 1925 in de Raadsvergade- ring van 12 December 1924 werd op het distributiesielsel reeds door de heeren wester hof en Veen critiek geleverd. Eenstemmig was ons College van oordeel, dat voor het jaar 1926 geen nieuwe overeen- komst met de gezamenlijike Alkmaarsche drukkers mocst worden gesloten. Maar wat nxoest er dan, gebonden als men was aan de min.-tariefprijzen', wel gebeuren? Een algemeene aanbesteding in den' gewonen zin van het woord kon geen ander resultaat hebben dan dat of tegen de minimum-tariefs- prijzen werd ingeschreven, of de insdirijver ziich blootstelde aan overtred'ing der hem bin dende voorschriften. Geen van beide resulta- ten zou overeenkomen met hetgeen het ge- meentebelang vorderde. Ons College besloot toen aan de verschil- lende Alkmaarsche drukkers prijsopgaaf te vragen van het voor 1926 benoodigde met name genoemd drukwerk en daarbij een ver- deeling te maken van het uit te voeren druk werk naar de capaciteit van de drukkerijen. Die inschrij'ving gaf een verrassend resul taat, voor wat betreft de prijsberekening aan de hand van het minimum-tarief, waaromtrent wij eenige cijfers hieronder doen volgen, die alleen de hoogste en laagste inschrijvingen per vel van 16 pag. omvatten: a. Raadsverslag, hoogste prijis 78.26, laao-- ste prijs 64.— b. Raadsbijlagen, 92.50 en 64.—; c. Gemeentebladen, 60.en 42.95; d. Gemeenteverslag, 64.— en 38.95. Ook het z.g. kleinere drukwerk vielen der- gelijke prijsverschillen op te merken. De opdracht tot levering werd gegeven aan de onderscheidene laagste inschrijvers, ter- wijl het sindsdien voorkomende drukwerk na ingewonnen onderhandsche prijsopgaaf, zoo- veel mogelijk over de verschiiiende Alkmaar sche drukkerijen werd verdeeld. Het federatiebestuur, dat zich blijkbaar om- trent de prijzen op de hoogte had gesteld en van oordeel was, dat onderscheidene inschrij vingen ook thans den toets der critiek ten op- zichte van het minim um'tarief niet konden doorstaan, paste op een aantal drukkers de boetebepalingen toe. Voorts vaardigde het ten aanzien van den drukker, die voor de gemeen tebladen en het gemeenteverslag het laagst had ingeschreven, een verbod uit om dat werk uit te voeren. Deze drukker was echter tegenover de gemeente aan zijne inschrijving gebonden. Het gevotg daarvan was dat be- doeld drukwerk aan een anderen drukker werd opgedragen, waarbij op den drukker die in gebreke was gebleven de verpfiehting kwam te rust-en het verschil in kosten aan de gemeente te vergoeden. De kosten van 'het drukwerk lieoen over 1926 tot pl.m. 12600 terug. Voor 1927 werd zoo veel mogelijk op de, aldus na concurreerende inschrijving verkre- gen cijfers van 1926 doorgewerkt, voor wat betreft het Raadsverslag, de bijlagen en de Gemeentebladen, die door den tegenwoordi- gen drukker op uitnemende wijze worden ver- zorgd. E>aar van centralisatie van de levering van het drukwerk, in verband met het bovenstaan- ce geen goede resultaten meer verwacht kon den worden, besloot ons College de hoofden van takken van d-ienst te machti-gen het voor hunnen dienst benoodigde drukwerk recht- streeks op te drage aan dien drukker, die naar hunne meemng daartoe de aannemelijkste aanbieding zou doen. Wij wezen daarbij op de gelegenheid om, voor wat de prijsberekeminig betreft, gebruik te maken van de ervaring daaromtrent ter gemeente-seeretarie opgedaan. Ook buiten de gemeente werd eenige keeren een bestelling geplaatst. In het geheel is (on- geacht de gemeentebegrooting, welke door den heer N. Samson te Alphen aan den Rijn, en het ziekenhuisbestdk, dat om bij-zondere red'enen te Hilversum is gedrufct) voor niet meer dan pl.m. 300 buiten de stad gedrukt. Op het totaal is dit dus een betrekkelijk klein percenfaige. Het overige dru-kwerk is ui-tgeven aan Alk maarsche drukkers, waarbij natuurlijk reke- mng is gehouden met den kostprijs en de waarborgen welke konden worden gegeven voor een goade en vlotte uitvoering. Voor het in 1927 gedrukte gemeentever- slaig over 1926 werd prijsoogaaf gevraagd aan een groote drukkerij buiten de gemeente. Toen bleelk dat een Alkmaarsche drukker de levering voor nagenoeg gelijk bedrag kon uit- Fitz b-edaard bleef opnemen. Meer in 't bij zonder misschien, bepaalde hij zijn aandacht tot den graaf, en er lag een bedachtzame uit- drukking in zijn scherpe oogen, als brachten zij dat, wat zij zag-en over naar het brein. dat achter hen lag, met het doel, het daar op te bergen. De g-ra.f knikte ernstig, toen hij zijn blik ontmoette. Met een vluchtig knikje en een plotseiingen en aangenamen lach, keerde de ander terug tot het bestudeeren van zijn avondblad. Cipriani de Lloseta schoof een gemakke- lijk-e stoel nader en noodigde Fitz met hof- f-elijk gebaar, plaats te nemen. Zelf in een clubfauteuil neervallend, boog hij zich voor- over tot Fitz, de sigarenkoker in zijn hand. ,,Ge kent Maiorca", zeide hij. Fitz nam een sigaar. „Ja antwoordde hij, en met eerlijke be langstelling keek hij den graaf in 't gelaat ,Ja ik ken Maiorca", en hij dacht aan het geen Eva hem over dezen man had gezegd De graaf streek een lucifer aan en stak met het air van een kenoer, zijn sigaar aan. -Ik ben altijd blij", begon hij, „als ik iemand ontmoet, die Maiorca kent. Het was mijn tehuis. Dat wist ge misschien?" En vluchtig trof Fitz geen flikkering uit de Ievendige donkere oogen, door de blauwe rook tusschen hen. ,,1-k zag uw naam op de kaarf', ant woordde hij. Met een eigenaardig smeekende, ecbt Spaansche beweging van het hoofd en af- w-erend handgebaar, gaf de graaf te kennen dat het zijn schuld niet was, dat hem een historische naam aankleefde. „Gebruik je whiskey en soda?" vroeg BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. HANDELSDRUKKERIJ C N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON voeren, is deze levering aan den Alkmaar- schen drukker toegewezen. Ook de levering van de memorie van toelic^ting tot de begroo ting voor 1928 werd aan dezelfde drukkerij opgedragen, in de eerste plaats omdat de prijs in vergelijking met andere jaren, billijk werd geacht, doch tevens omdat deze drukke rij het werk zelfs binnen den daarvoor gestel den termijn bleek te kunnen aflevei'en. Het is onze bedoeling, deze grootere druk- werken achtereenvolgens op te dragen aan de verschiiiende drukkerijen die daarvoor in aan- merkimg ko-men, althans wanneer prijs en uit voering aan de verwachting beantwoorden. Wij meenen dat het thans gevolgde stelsel door bet gemeentebelang wordt gevorderd. Op de ongunstige resultaten van het door adressanten gevraagde stelsel wezen wij bo ven reeds. Het mag, naar wij meenen, de ge meente -niet onverschillig laten wanneer en- kel door veradering van systeem een bedrag van rond 2000.kan worden bespaard (zie bet verschil tusschen de jaren 1925 en 1926). De ervaring in de jaren 1924 en 1925, toen wij deden wat de adressanten nu vragen, stemt niet bemoedigend ten opziehte van de gevolgen die uit de inwilliging van het verzoek zouden voortv'oJen, vooral wan neer men in aanmeiking neemt dat toen nog 10 op het tarief werd gekort. Zou men die inwilliging niettemin willen bepleiten met het oog op de wenschelijkheid, dat bet drukwerk binnen de gemeente wordt uitgevoerd, dan wij-zen wij er opnieuw op, dat er tot dusver, zooals bleek, weinig aanleiding was, het drukwerk aan een drukker buiten de gemeen te op te dragen. Maar wij stellen prijs op de bevcegdhei'd, concurrentie met elders geves tigde drukkerijen mogelijk te maken. Ook wii hopen dat het slechts zelden zal behoeven voor te kom-en, dat een werk elders wordt uit gevoerd. Maar een dwang cm dit onmogelijk te maken, lijkt ons enraad'zaam. Derhalve stellen wij Uwe Vergadering voor aan het Bestuur van het District Alk maar der Federatie van Boekdrukkerijenbon den, naar aanleiding van zijn adres d.d. 25 November j.l. te beriehten, dat Uwe Vergade ring geen termen aanwezig acht tot inwilli ging van het daarbij gedaan verzoek. (Uit deze bijlage blijkt wel, dat wat wij in November over „Alkmaar en de drukkers pa troons" schreven, volkomen met de feiten over eenstemt. Op 22 Maart 1927 heeft de burgemeester in den Raad meegedeeld, dat er dit jaar een openbare aanbesteding over de levering van drukwerk is gehouden. En de Memorie van Toel-iditing behoorend bij de Gemeente--begrooting vermeldt: „De levering van drukwerk wordt i-eder jaar aan- besteed." Niets is minder ju-ist. In deze bijlage wordt erkend, dat in 1927 op de cijfers van 1926- „doorgewerkt" werd voor wat betreft het Raadsverslag, de bijlage en dte Gemeentebladen, die aldus de bijla ge door den tegenwoordigen drukker op uitnemendte wijze worden verzorgd. Dat bevesti-gt onze verklaring toen wij schreven, dat bedoeld omvangrij-k werk aan een drukker hier ter stede gegeven werd zon der dat een d-er anderen kans kreeg naar de gunning mede te dingen. Meent men werkelijk, dat andere drukkerij en dat werk niet goed" kunnen verzorgen? Van het gedrukte gemeenteverslag zeg- gen B. en W. werd prijsopgave gevraagd aan een groote drukkerij bid-ten de gemeente Toen bleek, dat een Alkmaarsche drukker de levering voor nagenoeg gelijk bedrag kon uit- voeren, is deze levering aan den Alkmaar- de graaf. ,,Gaarne." De Lloseta riep den kellner, en toen hij de bestelli-ng deed, was er lets gebieden-ds in zijn stem, een van de weinige attributen die hem tot Spanjaard stempelden. Het feudale bloed vloeide nog door zijn aderen ..Vertel mij eens", ging hij voort, zich w-eer tot Fitz keerende, „wat je van het eiland kent welke deelen en wat ge er deedt." In sommige opzichten was Fitz een heel eenvoudig man. O!" antwoordde hij onbewust. „Ik ging meestal naar d' Erraha. Ik stak da-n gewoon- lij-k over van Cindadela naar Soller langs de kust, zi-et U." „En van Soller?" .,Van Soller i-eed ik door de Val-demosa en dan dwars over den berg en door het n-auwe d-al naar de Val d' Erraha." „En was je daar g-elukkig?" zeide hij. Fitz keek nadenkend in zijn hoogen tum bler. „Ja „Ik ook", zeide de graaf. Toen scheen hij zrch zijn plichten als gastheer te herinneren. "Is d-ie sigaar goed?" vroeg hij. „Het is de beste, die i-k ooit g-erookt heb" antwoordde Fitz bedaard, en de graaf glirn- lachte. De beide mannen bewaarden een lang stilzwijgen, ieder zijn eigen gedachten vol- gend. Zij waren juist h-et soort menschen om d-it te doen. Geen ander dan Cipriani de Lloseta zou met die volmaakte kalmte in een ondoordringbare Spaansche stilte gehuld met ernstige waardigheid een zoo eenvoudig avondg-enot hebben gesmaakt. En Fit1 schen drukker toegewezen. Dat zi-et er naar pit of a-lweer de normals I weg gevolgd is, maar een drukker heeft dit 1 werk van ruim 2000 thuis ges-tuurd gekre- gen, zon-der dat een der andere drukkerijen hier ter stede kans kreeg naar de gunning mede te dingen. Van aanbesteding is geert sprake geweest. En wat het werk buiten de stad betreft, Dit is maar voor pl.m. 30-0, zeggen B. en W., maar zij schakelen daarbij d-ad-elijk al niet alleen de gemeente-begrooting uit, maar ook het groote zieken-huis-bestek, dat in Hilver sum, de woon-plaats van den architect, ge-. drukt moest worden. ,,C-m bijzondere red-enen" zeg-gen B. en W. Het zou in-teressant zijn eens te hooren, welke redenen dit eigen-lijik waren en waarom het onmogelijk was dit werk in Alkmaar te guni nen. frouwens, B. en W. erkenn-en thans, dat zij eveneens nog gepoogd hebben het laatste gemeenteverslag buiten Alkmaar gedrukt te krijgen. Ook d'e levering van de memorie van toe- lichti-ng tot de begrooting voor 192(8 werdl aan dezelfde drukkerij opgedragen, zeggen B. en W. Het is dus juist geweest dat wij schreven: „Evenzoo ging het met de Memorie v. Toelich- ting, een werk van f 1500—f 1600, dat zon der meer aan den zeljden drukker is gegeven." Als eenig excuus voeren B. en W. aan, dat d-e prijs in vergelij-king met andere jaren, billijk werd geacht en dat deze drukkerij het werk zelfs binnen den daarvoor gestelden ter- mij:n bleek te kunnen afleveren. Zijn B. en W. er zeker van dat dit werk wel in Alkmaar gezet is? En wist men zonder meer, dat geen der andere drukkerijen hier ter stede bili-ijike prijzen zou hebben en het werk tij-dig zou kunnen af leveren? De toestan-d is hier ten slotte aldixs: 1. Ondan-ks alle verzekeringen is er geen aanbesteding gehouden. 2. Het groote werk, voor belangrijke bedra- gen, wordt buiten de stad gedrukt, of allemaal thuis gebracht bij een a twee drukkers, die een wit voetje hebben verkr-egen. „Het overige drukwerk is uitgegeven aan Alkmaarsche drukkers", zeggen B. en W heel royaal. Dat is dan het kleine werk, waarop door den aanhouden-den druk van de secretarie, en den grooten ijver van bedrijfshoofden, die zelfs vanui't Held-er offertes laten komen, niets verdiend wordt. In deze bijlage hoe onsehuldig zij er oo-k uitzict kunoen dc feiten ten slotte niet wesf- gewerkt worden. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat er in dezen toestan-d eens verandering gebracht word! Red. Alkm. Crt) IN HET NUMMER, DAT ZATERDAO 31 DECEMBER VERSCHIJNT, ZAL WE- DEROM GELEGENHEID BESTAANj TOT HET PLAATSEN VAN NIEUW- JAARSWENSCHEN, a 50 CENT a CON- TANT. DE DIRECTIE. scheen heel tevreden. Hij 1-eunde achterover in zij-n stoel, met aandacht zijn goede sigaar rookend. E-r scheen een p-unt van volkomen sympathie tusschen hen mogelijk het kleine zonnige eiland van de Mid-dellandsch-e Zee waar zij beiden gelukkig geweest waren Het gedicht van het leven van een man Hgt drep verborgen, beschaving is de schuilplaats. Het onmiddellijk gevolg van. beschaving is terughoud-ing en nous voila. Zien wij diie niet van dag tot dap toe- nemen? Verwondcrd vraagt men zich af aoe de wereld er na drie geslachten zal uitzien. Een man op mid-delbaren leeftijd kan'reeds merken, dat de band, die het menscheom bindt losser wordt. Directeuren van spoor- wegen en andere personen, die voordeel heb ben bij d-en voortgang der beschaving. pra- ten heel mooi over het tot elkaar brengen van de vol-ken der wereld. Men kan ze ver- eeiugingen, maar tot elkaar brengen kan men ze met Bovendien, een vereeniging is aoms een punt van uit elkaar gaan; in mensche- lijke aangelegenheden een veelvuldig voor- komend verschijnsel. Het is waar, er lag een geslacbt tusschen deze twee menschen, maar dat was het niet, dat hun tongen bond. Het was gedeeltelijk het feit, dat Cipriani de Lloseta met zij-n tijd was meegegaan geleerd, had misschien te goed, Let verkrijgen van die terughoudend- h-eid, die d-agelijks meer wordt opgemerkt onder de menschen. Toch was hij het, die het eerste sprak ,,Ik had er een bedoeling mede, toen ik i« vroeg een sigaar met mij te rooken" zeidt Fitz knikte. (Wordt vervolgd.) JVo. 293 1927 SO VOOR HET LEVEREN VAN UW - jv---"--. miimmm hij.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5