Ifoorkomen is hefer^ dan genezen rheumatischei pijnen. I ar M oplossing KASGELDLEENINGEN. j In bijlage No. 153 schrijven B. en W.: De mogdijkheid bestaat, dat in 1928, ter •voorziening in de kasbehoeften, tijdelijke lee ningen zullen moeten worden aangegaan. Met het oog hierop verzoeken wij U ons, evenais in vorige jaren, te machtigen deze leeningen ten laste van het volgende dienst- jaar te sluiten tot een bedrag van ten hoog ste 500.000. In de ontwerp-begrooting voor den dienst 1928 zijn onder de volgnummers 578 en 580 de daarvoor noodige posten opgenomen. Wij stellen U derhalve voor te nemen het yolgende besluit; De Raad der gemeente Alkmaar enz. Besluit: a. indien in den loop van 1928 de stand der geldmiddelen zulks naar het inzicht van Burgemeester en Wethouders noodig maakt, op nader door dat College te be- palen data geldleeningen aan te gaan ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1928 tot een bedrag van ten hoogste 500.000.— tegen een rente van ten hoogste 1 boven het prornes- sen-disconto der Nederlandsche Bank; b. voor de betaling van rente en aflossing dezer leeningen aan te wijzen respectieve- Ip de gewone en buitengewone inkomsten der gemeente; t. de leeningen voor het sluiten van het dienstjaar af te lossen. AANVAARDING LEGAAT. B. en W. schrijven in bijlage No. 147: Bij testamentaire beschikking, den 30sten November 1925 verleden voor den notaris Mr. J. W. van der Heide, alhier, legateerde .wijlen Mevrouw Margaretha Cornelia van der Sluijs Veer, weduwe van den heer Claas 'Janssen Reindertszoon, vrij van rechten en kosten aan deze gemeente twee schilderijen yan Ten Berge en een van Plas. Het komt ons voor, dat deze schenking, be- houdens goedkeuring van Gedeputeerde Sta- ten, onder erkentelijkheid voor ae goede ge- zindheid van de erflaatster jegens deze ge meente, behoort te worden aanvaard, waartoe wij U voorstllen te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat wijlen Mevrouw Mar garetha Cornelia van der Sluijs Veer, we duwe van den heer Claas Janssen Reinderts zoon, alhier, overleden den 16en November 1927, aan ae gemeente Alkmaar heeft gele- gateerd, vrij van rechten en kosten, twee schilderijen van Ten Berge en een van Plas; Gelet op de artt. 137 en 194 sub d der Ge- meentewet; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 147 tot het verslag van 's Raads handelingen; Aanvaardt genoemd legaat. EINDAFREKENING 35 GEMEENTE- WONINGEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 152: De eindafrekening van den bouw der 35 yrbeiderswoningen aan het Oudorperdijkje, [waarvoor Uwe Vergadering bij besluit van 4 Maart 1926, nr. 29, de voorschotten ver- strekt, is onlangs vastgesteld Ten laste yan den grond kwam een bedrag van f 21153.60, ten laste van den bouw een be drag van 74354.50. Een vergelijking van deze cijfers met de bij Uw evengenoemd besluit toegekende maxima (groot resp. 19.200 en 74.900) toont aan, dat het toegekende crediet voor grondkosten met een bedrag van 1953.60 is overschreden, terwijl' op den bouw nog 545.50 beschikbaar is gebleven. De oor- zaak van deze overschrijding is gelegen in de omstandigheid, dat de oppervlakte van den grond, die voor de uitvoering van het bouwplan is bestemd geweest, grooter bleek te zijn dan waarop bij de raming gerekendwas. Nadat deze uitkomst bekend was, hebben iwij ons tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend met de vraag, of het mogelijk was, terzake van de gelden, die de gemeente in dezen bouw heeft gestoken, als nog een leening met het Rijk aan te gaan op den voet van het bepaaide in de Ministerieeie circulaire van 31 Maart j.l., waarvan wij voor Uwe Vergadering een afdruk ter lezing leggen. Wij ontvingen bericht, dat het Rijk bereid is, op daartoe strekkende aanvrage de bedoelde voorschotten te verleenen tegen een rentevoet van 43/« a pari. Wij meenen, dat er aanleiding is, op dit aanbod in te gaan, aangezien daarmede be- reikt wordt, dat de financieele uitkomsten der exploitatie, niettegenstaande de bovenge- noemde overschrijdng van de geraamde grondkosten, een gunstiger beeld zullen veT- toonen dan bij de vaststelling der maximum- bijdrage in het tekort werd verwacht. I ai mers, volgens een dezerzijds opgezette bere- kening zou het nadeelig verschil in werkelijk- heid Worden teruggebracht tot ongeveer 510.waarvan de eene helft voor rebe lling van het Rijk, de andere voor die der ge meente komt, terwijl bij de raming der maxl- mumbijdrage aan dit tekort een grens werd gesteld van ten hoogste 1750.—, door Rijk en gemeente in dezelfde verhouding te dra- gen. Kan Uwe Vergadering zich met het voren- staande vereenigen, dan stellen wij U voor: A. de credieten, genoemd in Uw besluit van 4 Maart 1926, nr. 29, onder B sub c, na der vast te stellen voor wat de bouwsom betreft op 74.354.50 en voor wat de grondkosten betreft op 21.153.60; E ons te machtigen, ons te wen den tot de Ministers van Financien en Arbeid, Han del en Nijverheid met het verzoek, aan deze gemeente t£gen een rentevoet van 4®/i a par en een annufteit berekend naar een aflossingstermijn van onder- scheidenlijk 50 en 75 jaren, overeenkem- stige voorschotten te willen verstrekken; C. bovenbedoelde voorschotten onder de daaraan door de voornoemde Ministers te stellen voorwaarden voor de gemeente 1c aanvaarden. ProvineiaaS tsieaiws EGMOND AAN ZLF. Uitgenoodigd doo:r de schoolfeestcommis- sie der afdeeling „De drie Egmonden" van de vereeniging „Vollksonderwijs" was St. Ni- colaas Vrijdagnamiddag afgestapt in het hotel „De Drie Egmonden'" van den heer Donia te Egmond aan den Hoef. Gezeten op zijn schimmel en vergezeld van Pieteroaas reed de goede Sint naar de openbare school op Egmond aan den Hoef, waar hij niet al- leen hartelijk ontvangen werd, doch bij zijn vertrek de geheele schoolbevolking achter zich meenam naar Egmond aan Zee. Onder veel bekijks deed hij zijn intocht, aan de school voor Voorbereidend Onder- wijs, opgewaeht door de kleuters en bij het gemeentehuis door de jongere kinderen der openbare school van Egmond aan Zee, zoo- doende groeiede de stoet aan tot ruim twee honderd vriendinnetjes en vriendjes, die zin- gend achteraan marcheerden naar de zaai van hotel „Welgelegen" Na een aardige toespraak en een traktatie, die later nog eenige malen herhaald werd, kregen de kinderen de primeur van het door mevr. Loevens geschreven tooneelstuk „Schooiertje", dat door gebrek aan tijd ech- ter niet geheel afgewerkt kon worden Wei voldaag werd met een „Dank U, Sinter- klaas" afscheid genomen, waarna de zaal v/eer in gereedheid gebracht werd voor de volgende ruim 200 kinderen der hoogere lassen der openbare school. Met buitengewone aandacht werd de op- voering van „Schooiertje" gevolgd, ook door de enkele anderen, voor wie nog een plaatsje overgebleven was. Wei een bewijs, dat niet alleen het stuk begrijpelijk was, maar ook het spel van superieure kwaliteit. De jeugd kende maar twee ongewenschte dingen, n.l. de pau- z-qs tusschen de bedrijven, hoewel die toeh op aangename wijze met tractatie en gemeen- schappelijk zingen van een ongelimiteerd aantal schoolversjes erd doorgebracht. Een bijzonder wot .d van lof komt wel toe aan het „Schooiertje" zelf, een jongen van nauwelijks tien jaar, die op uitnemende wij ze zijn rol speelde. Het stuk moge in den aanvang wat min der geciviliseerd zijn, het werkt langzamex- hand alien omhoog en er zit veel in, waarvan onopgemerkt groote opvoedende kracht uit- raat, vooral wanneer net gespeeld wordt op de wijze, zooals het thans gegeven werd Naar we vernemen zal voor de ouders en belangstellenden geiegenheid zijn het stuk zelf ook te zien. Door het bestuur der „Egmondsche Vissch^rijechool" is ter voorziening* in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Bais het onderricht in zeemanschap tijdelijk opgedragen aan den heer J. H. R. Schoo, gep. le Off. der Gouv. Marine in N. O I. De geiegenheid ter verkrijging van kos- telooze rijwie'.plaa'jes is door den heer oni- vanger der Dir. belastingen te Alkmaar (b.g.) opengesteld op Donderdagen 15, 22, 29 Dec. en 5 Jan. van 6—8 nam. en op Zaterdag 17, 24, 31 Dec. en 7 Jan. des nam. van 24. Slechts zij, die hoofden van gezinnen zijn, niet-aangeslagen in de Rijks- inkomsfenbelasting en minstens een hall uur van hun werk wonen komen daarvoor in aan- merking. BERGEN. Het Wajangspel. In „Hotel Kreb" hield Zondagavond voor de afd. van de Theosofische Vereeniging de heer Selleger een lezing over „Het Wajang spel". Spr ving aan met er op te wijzen, dat hoe wel alles theosophie was, het toch niet spe- ciaal een theosophische lezing betrof. Hei; gold meer een lezing over de bijzondere kunst, die den Javaan eigen is. Spr. veronderstelde, dat het onderwerp de belangstelling had, omdat Java behoort tot het Nederlandsche gebied. Nederland is door de traditie de beschermer van Java en thans is Java een o-nderdeel van het Nederlandsche Rijk. Op den duur zal Nederland de rol van beschermer beter kunnen spelen, wanneer wij de ziel van den Javaan kunnen begrijpen en spr. vond het een geluk, dat thans vele Nederlandsche regeeringspersonen den Ja vaan behandelen op de grondslag van zijn eigen bescliaving en gedachtengang. Vanuit het zieleleven van den Javaan be- reiken wij hem in zijn meest gevoelige punt De Javaan is in de eerste plaats een ge- voelsmersch en een droomer. Wanneer wij zijn ziel begrijpen, winnen wij zijn vertrou- wen en kunnen wij met.hem samenwerken en daardoor alleen wordt het mogelijk, iets goeds tot stand te brengen. De Wajang is een van de meest sympa- thieke uitingen van het zieleleven van den Javaan. Java is de bakeimat van de Indi- sche beschaving Het Wajangspel is niet alleen een spel van amusement, ai wordt het ook wel als zoodanig gebruikt, maar daar- naast is het een svmbclisch, een mystiek, zelfs een mysterisch spel en zoo vervult het een dubbele rol. De Europeaan moet als Westerling zich wel sterk omzetten om het te begrijpen. De Westerling is geneigd, om wat hij weet en ziet, zooveel beter te vinden en oor- deelt daarom het hoogste van den Javaan als een onschuldige kinderlijkheid. Dit is echter geenszins het geval. In de kinderlijke ziel van den Javaan komt tot uitdrukking, het- geen eigen is aan de ziel die veel doorleefd heeft. Een Europeaan, die op sarongs of batik- doeken wajangpoppen ziet uitgebeeld, zegt: „Wat is dat gek". Zij die zien, dat het mooi gemaakt is, worden er uit kunstzinnig oog- punt toe aangetrokken. Toch zijn ze daar niet voor bestemd, doch om uiting te geven aan hetgeen in de ziel van den Javaan omgaat. De Wajangs zijn niet altijd bekend ge weest in den vorm, zooals wij ze nu zien. In oeroude tijden werden zij door den Ja vaan weergegeven. als batikken en die lappen vertoonden een of ander tafreel, en de opge- rolde lappen vertoonden verschillende epi sodes uit zoo'n geschiedenis. Deze wajangs-beker wordt nog vertoond op plaatsen, waar men hecht aan oude tra- dities. Veel meer worden thans leeren poppen, de Wajang-koeliet vertoond, die mooi zijn op- gewerkt en door spr. werden vertoond. Ook zijn er nog wajangpoppen van hout, de wajang-golek, die vol zijn en niet vlak, zoodat er vier soorten zijn. Wajang beteekent iets, dat meteen de sym- bolische beteekenis naar voren brengt, het beteekent schaduw. Schaduw kan alleen bestaan door een voorwerp, dat licht ontvangt. De schaduw is alleen gevolg, het voor werp is oorzaak en het licht is datgene, wat de oorzaak als gevolg openbaart. Men kan van een voorwerp oneindig veel schaduwen maken. Een schaduw heeft geen dikte, zoodat deze eindeloos veel malen be- grepen is in het voorwerp Wanneer men dus naar een schaduwspel kijkt, ziet men alleen een verschijning, een symbool van -een voorwerp op bepaaide wijze uitgedrukt. Een spel van schaduwen maakt, dat men telkens denkit aan het wezen, dat die vorm wekt. De Javaan bedoelt, dai in zijn spel gezien moet worden het spel van de menschen hier op aarde en dat het spel niets anders is als een oneindig klein aspect van het spel van den werkelijken mensch, die alleen gezien worden in zijn stoffelijke uiting op aarde, zoodat het is een symboliseh spel van het menschelijk leven. De Javaan bezit voor zijn onderwerpen verheven voorstellingen, ontleend aan legen- den over groote gebeurtenissen op de wereld. De figuren bestaan uit bemalingen en helden, maar soms ook uit gewone menschen, uit lang vervlogen tijden. Die bemalingen en helden werpen hun schaduwen op aarde en die schaduwen zijn dus een aischaduwing van hun werkelijkheid Men ziet dus een appreciate uit het groote wereldgebeuren, verdeeld over een tijdperk van misschien duizenden jaren, waarin men dezelfde wezens terug ziet komen in andere verschijningen. Wij hechten in ons tooneelspel aan nauw- keurige uitbeelding. Hn het wajangspel is dit heelemaal niet het geval. Zij probeeren dit niet eens, omdat hun be- doeling is, dat men zich door hetgeen men ziet verplaatst, naar die wereld van werke lijkheid, die niet in volheid is uit te drukken, doch alleen in een tijdelijk schaduwbeeld. Die schaduw is dus alleen een schakel, die in ons wakker schudt iets anders dan wij uiterlijk kennen. Voor een wajangvoorstelling betaalt men ook geen entree en feitelijk ziet men deze ver- tooningen niet het mooist in de galerij van een regentenwoning, maar in de tijdelijk houten loodsjes, die in de dorpen worden op- gesteld. Daar heerscht volkomen rust en een- voud en is er niets uiterlijks, dat de zinnen prikkelt. De wajangvoorstellingen zijn vroeger ge nomen uit oude eigen Javaansche legenden Ze bestonden meer uit verassching van afge- stoi-ven voorouders en die vertooningen waren vrij preventief. Toen later de Hindoes kwamen met hun schitterende beschouwing en prachtige litteratuur, vonden de Javanen daarin prachtige stof. Het Hindoeisme en Boedisme werd door den Javaan met zijn prachtige ziel onmiddel- lijk begrepen. In zijn wajangspel vindt u nu weergege ven de episodes uit de Hindoesche bescha ving van Ramasgana en Maha Blarata. De man, die het wajangspel vertoont, is in dit spel ingeleefd. Voor hem is het heilig en hij verontheiligt dit niet door het geestelijk spel op een vroo- lijk feest te vertoonen. Op een vroolijk feest geeft hij dingen uit het gewone leven. Spr. vertelde op onderhoudende wijze, hetgeen hij ten dien aanzien in Indie had er- varen en verduidelijkte het Wajangspel aan de hand van keurige door een tjaknees, voor hem vervaardiigde doeken. Namens de aanwezigen bracht mevr. Sel- liger den inleider dank voor zijn zeer inte- ressante lezing, die door een geheel gevuld zaaltje met belangstellenden vol aandacht was gevolgd. HEILOO. De afdeeling „Heiloo van de IJsclub Hol lands Noorderkwartier", hield Zaterdag- avond jaarvergadering in het cafe van den heer Roozing. De voorzitter C Zeeman opende de verga dering met een woord van welkom. Het jaarverslag 1926/'27 ademde een geest van ontevredenheid, omdat het actieve bestuur tot werkeloosheid gedoemd is door het uitblijven van de winters zooals we die vroeger kenden. Ook het ledental ging daardoor terug. Het 25-jarig bestaan is herdacht en de hoop werd uit gesproken dat de leden het bestuur zullen steunen en de bond nog vruchtbaar werk kan verrichten. In het afge- loopen jaar is door welwillendheid van het bestuur .van een Zustervereeniging op zijne baan de wedstrijd voor kinderen geor- ganiseerd. Het verslag eindgt met een opwek- kend woord dat de bond moge groeien en bloeien in lengte van dagen. (Applaus). Hierna deed de penningmeester rekenmg en verantwoording als volgt: saldo 130 81, ontvangsten 60, uitgaven 15.93, plus een te betalen post, voordeelig saldo 169.68 Dc rekening commissie, bestaande uit de lieeren Roozing en Mulder, adviseerde tot goedkeuring, waarna den penningmeester een woord van dank werd gebracht. (Ap plaus). Bestuursverkiezing, aftredend de heeren J. Mulder, G. J. Vrijer en W. P. Swart, de laatste niet herkiesbaar. Herkozen de heeren Mulder en Vrijer, ge- kozen de heer R. Kuiper. De contributie werd wederom vastgesteld op 1.—. De bode, de heer J. Admiraal, zal de contributie innen en de ijskaarten uitreiken Bestuursvoorstellen. Het bestuur stelt voor om een wedstrijd te houden voor meisjes van de O. L. School en Bijzondere School en een surprise te geven ter geiegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond. Dit werd gcedgekeurd. Wijders stelde men voor om, ijs en weder dienende, een wedstrijd te houden voor wedu wen en ouden van dagen, welke alsdan een remplacant kunnen stellen, die voor hen een priis wint. De heer Smits wilde het voordeeltje voor de ouden van dagen niet afhankelijk stellen van vorst en schaatsenrijden, doch stelde voor om, als er geen vorst komt, een uitdee- ling in geld voor hen te houden. Het be stuur nam dit voorstel over, dat zonder stemming werd aangenomen. Een uitvoenge Armbestuur om de behoeftigen te kennen. discussie werd gevoerd over een en ander en besloten contact te zoeken bij het Burg. Het te voteeren bedrag dat grooter of klei- ner zal zijn naar gelang de kosten vooi baanvegers enz. werd aan het bestuur over- gelaten. Ook werd besloten om als er ijs komt een wedstrijd te houden vooi volwassenen met kunstvoorwerpen als prijzen. Aan het be stuur is een bianco crediet verleend. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering (te Alkmaar te houden op na der te bepalen datum) werden aangewezen de heeren C, Zeeman en P. A Holtes, plaats- vervanger de heer J. Mulder. Bij de rondvraag vroeg de heer Smits of het bestuur (een in de vorige vergadering ge nomen besluit) de ^eestelij herdenking" 25- jarig bestaan nog handhaaiae. De voorzitter zeide dat het door het uit blijven van de vorst was verschoven en nu stelde men voor het niet meer te doen. Goedgekeurd. De heer Holtes stelde nog vior een club- tocht te maken naar Marken, welk voorstel werd aanvaard. Daarna sluiting. In de bestuursvergadering van de V. V. V. zijn gekozen de heeren W van de Vail, voorzitter; J. Rus Cz., vice-vocrzitter; F. J. Jonker, secretaris; A. Hopman, penn. en Jac. v. d. Kommer Jr., oommissaris. Naar we vernemen is het correspondent- schap van de Boazbank, tot heden waargeno- men door den heer H. E. 'Deekens, opgehe- ven. In de commissie voor werkloozen is, in de vacature C. Bakker, tot voorzitter gekozen de heer J. Opdam, wethouder dezer ge meente. Zaterdagmiddag heeft de commissie uit den raad, voor de voorziening van werk voor werkeloozen, voor de eerste maal vergaderd. De bedoeling van deze vergadering is ge weest om te overwegen welke werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Aan de aanvragen om werk kan dus vcor- loopig niet voldaan worden en dit is ook nog overbodig, daar de seizoen-werkeloozen alien nog aan den arbeid zijn. Het uurloon is wederom vastgesteld op 0.40 per uur. Aan den raad zal een crediet worden gevraagd. BEVERWIJK. Voor de leden der YEreeu.ging van Vrijzin- nig Hervormden was het Zondag een dag van groote beteekenis, daar zij hun eigen kerkgebouw in gebruik genomen hebben. Vruchteloos heeft men ind.rtijd enkele malen getracht voor het houden van gods- dienstige samenkomsten het kerkgebouw der Nederi. Hervormden te mogen gebruiken, terwijl die Ev. Luth. en de Doopsgvzmden gaarne voor dit tied hare gebouwen afston- den. Dankbaar heeft men jaren lang daarvan gebruik gccnaakt. Het nieuwe gebouw, dat ruimte biedt voor een 200-tal zitplaatsen, is ontworpen onder arcbiteduur van den heer H. T. Sweers uit Haarlem, die niettegenstaande de hem wei- nige ten dienste staande middelen er uitsle- kend in geslaagd is een practisch ingericht bedehuis te scheppen, dat bijzonder treft door den grooten eenvoud die ovei'al valt waar te nemen. De inwijdingsd'ienst geschiedde onder lei- ding van ds. Wesimijse, van Dracluen, die ten aanhoore van eene tot den nok gevulde schare tot uitgangspunt zijner prcdicatie ge kozen had het 4e hoofdstuk uit het Johannes- Evangelie, alleen deze woorden: „Maar zoo wie gedroken zal hebben van het water dat ik hem gegeven heb zal in eeuwigheid niet dorsten". Onder de genood'igden merkten wij o. a. op het dagelijksch bestuur der gemeente Be- verwijk, tie predikanten der Ev. Luth. en Doopsgezinde gemeenten, dr. Hovy, predilumt te Wijk aan Zee en Duin, de kerkbesiuren de zer gemeenten, zoomedie enkele vertegenwoor- digers van het Prov. bestuur van den bond van Vrijz. Hervormden in Noord-Htlland. Tusschen en na de predicatie werd de dienst nog opgeluisterd door orgel- en viool- nummers van S. de Lange, van Handel eii Lotti. Alvorens het votum werd uitgesproktn, nam namens het Prov. bestuur van Noord- Holland van den bend van Vrijz. Hervorm den ds. Baar uit Alkmaar het woord, die de Eden opwekte, onder waardeerin van den rijkdcm van dit gebouw, dat hij toch tnaar een noodwoning noemde, nimmer te versagen om de N.derlandsch Hervormde Kerk te her- overen. De voorzitter der Beverwijksche vereeni ging, de heer van Zanten, bracht ds. Baar dank voor het gesprokene en nadat nog eene foto was genomen van deze imvijdingssamen- komst, stroomde het kerkgebouw langzaam leeg. OUDKARSPEL. Zondagmiddag had ae eerste kolfmatch plaats door de B. klassen van de vier koli- clubs die in de geiegenheid waren een B- klasse van zes kolvers te vormen. Er kwamen dus 24 kolvers in de baan en door elk werden 3 partijen gespeeld met den volgenden uitslag: „Op Maat" 587 p.; „Ge- zellig Samenzijn-' 542 p.; „Vriendenknag" 517 p.; ,Ons Genoegeri" 477 p., alien te Zuidscharwoude. De match zal over 4 banen gespeeld worden. KOEDIJK. Zaterdagavond we^a uoor de Harmonie- vereeniging „Aurora" een openbare uitvoe ring gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot. Te ruim 7J4 uur opende de voorzitter, den heer C. Bos Lz., den avond door het welkom toe te roepen aan het groot aantal opgekomenen. Spreker deelde mede dat door ongesteldheid van den direeteur, den heer H. A. Maas, de leiding voor dezen avond was aan den heer K. de Jong. Hij hoopte op een aangenamen avond. Hierna werd met de af- werking van het program begonnen met een opgewekten marsch, die direct insloeg en een luid applaus verwierf. Nadat een viertal nummers door het voile korps waren gege ven volgden een tweetal kwartetten voor twee clarinetten, een saxaphone alto en een bariton wat een aardige afwisseling was en zeer in den smaak viel. Naar gewoonte hadden een aantal leden een blijspelletje ingestudeerd nl. de Bourgognefuif, klucht in een bedrijf. Met genoegen meldden wij dat het stukje ylot en nauwgezet werd weergegeven waar- om nartenjk werd gelachen en hetwelk een luid applaus tot gevolg had. Na de pauze volgden nog een drietal num mers met als toegift een marsch. Had de voorzitter in zijn openingswoord de hoop uitgesproken op een aangenamen avond, deze hoop is in vervulling gegaan. Het was een aangename en "succesvolle avond. De vereeniging kan tevreden zijn met haar tweeden direeteur den heer de Jong. HEER-HUGOWAAPD. In de zaal van den heer Rus werd Zater dagavond een zeer geanimeerd balmasque gchouden, waaraan door velen werd deelge- nomen en door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Voor groepen werd de le prijs toegekend aan de groep: „0p het scheipenwaidje" (schapenweidje), gevormd door de dames T. Wit, W. Boekestein en T. Harter; de 2e prijs aan „Welterusten", gevormd door de dames M. Slotemaker, G. Jonker en T. Ko»- telijk. Voor paren werd de le prijs toegekend aan „Pierrette en Pierrot", voorgesteld door mej. IG Rus en den heer S. Hitteman, de 2e pr. aan „Sint Nicolaas en Zwarte Piet, voorgesteld door de dames T. Hittema—de Vet en A. Peijs. Voorts werden aan enkelingen de vol gende prijzen toegekend: le aan "J. de Jcng als down, 2e aan mej. J Strijder, boerenkool met worst; 3e aan mej. G. Grootes de Groo te schoonmaak, 4e aan mej. T. Maars, chan- senelle, 5e mej. Kooij, de Groote Op* ruiming. Aan J. de Jong, als clown, werd mede dfl publieksprijs toegekend. CASTRICUM. Verhuring bouw- en weilandeft, Voor het Burgerlijk Armbestuur werden door notaris Stuijt alhier publiek verhuurd eenige perceelen bouw- en weiland en wel voor den tijd van vier jaren. Perc. 1 bouwland bracht op 2, voorheen 8, huurder J. Hageman; perc. 2 weiland, groot 1.58 H.A., 280 voorheen 335, huurder A. Kaandorp; perc. 3 bouwland, thans grasland, verhuurd in 4 perceelen op- brengst voorheen 84, thans a 40, b 34; c 38'en d 44. Het land bracht op in to- taal 72, huurders werden P. M. Borst, P. Kuis Jzn. en P. de Winter; perc. 4 bouw land a d. le Groenelaan A. Lute voor 62, voorheen 70; perc. 5 bouwland a. d. le Groenelaan A. Lute voor 78, voorheen 70; perc. 6 weiland groot 52 Are voor 90 wed. P. J. Veldt, opbrengst vroeger 80; perc. 7 weiland groot 96 Are voor 160, J. H. Huiberts voorheen voor 180; Eerc. 8 weiland groot 2.42 Are, in bod ge- racht op 320, niet gegund. Zal evenais andere jaren in de hooiveiling worden ge bracht. Hierna werden enkele opslagterreinen langs de Schulpvaart verhuurd welke in to- taal 48 opbrachten tegen 38 voorheen In totaal was de opbrengst f 59 hooger dan vorige jaren. Radiodistributeurs. Door de directie van de posterijen is, overeenkomstig het advies van B. en W., voorloopig vergunning verleend aan C. Stolk alhier om een radiodistributienet te spannen in het gedeelte van de gemeente dat ligt ten wester van de spoorlijn terwijl die zelfde vergunning zal verleend worden aan P. van Duijn voor het gedeelte der gemeente dat ligt ten oosten van de spoorlijn. Intusschen zullen de distributeurs alsnog concessie van den raad moeten hebben de lijnen te spannen over de gemeentewegen. Zooals men zich herinneren zal heeft eerstgenoemde al eeni- gen tijd een distributbnet over het gesticht Duinenbosch liggen en heeft verleden week de 68 aansluiting op zijn net gemaakt. Dat net bestaat slechts uit een lijntje, hetgeen nu wel zal veranderd en uitgebreid worden. WINKEL. Bij de op Zondag j.l. gehoudbn stemming voor twee notabelen der Ned. Herv. Ge meente zijn gekozen de heeren P. Strijker en C. Koomen Jzn. Door de vergadering van hoofdingelan- den van het Heemraadschap van de Strijk- molens in de Niedorper K'ogge is benoemd tot heemraad de heer P. Strijker te Winkel. DIRKSHORN. In het bestuur van de Banne Eenigenburg zijn herkozen tot voorzitter de heer G. Schoorl en tot Floofdingeland de heer A. Notteimann. Herbenoemd is tot voorzitter van den polder Koetenburg de heer H. Kuiper. Door het kiescollege der Ned. Herv Kerk zijn herkozen tot ouderling de heer C. Bregman en tot diaken de heer P. Burger. In de vacature C. Nierop, die heeft bedankt wegens hoogen leeftijd, werd tot ouderling gekozen de heer S. Bood. OUDE NIEDORP. Ofschoon wat laat, heeft Sint Nicolaas toch ook dit jaar de kleinic Oude Niedorper- tjes zijn feestavondje bereid. Zaterdagavond was de kinderschaar in de zaai van den heer Balk bijem, om het vrolijk feest te vie- ren. Een tweetal vertellingen en een neisje langs de Middellandsche Zee, op het doek ge bracht door de projectielantaarn en een pit tig liedje tot begeleiduig maakte het voor de kin deren en de talrijke ouders tot een waar pretje. Toen in de pauze de Sint vergezeld van Pieterbaas hen kwam bezoeken en zelfs voor ieder een cadeautje meebracht, kon men aan de gezichtjes wel zien, dat de goede Sint geen vergeefsche reis naar Oude Niedorp had gemaakt. Allen die hem hielpen kunnen vol' doening van hun werk hebben. EGMOND AAN ZEE. Zondagmiddag is te IJmuiden binnengeko- men de smomtreiler Victor IJM. 149. Het schip had de vlag halfstok en dus een doode aan boord. Het bracht het lijik aan van deh schipper C. Glas, die voor net eerst een reis als schipper op den Victor maakte. In den nacnt van Zaterdag op Zondag was het schip viss-chende nabij Terschelling. De schipper bevond zich aan dek, toen een bout van de dekrol nabij den voormast brak, waardoor de rol naar achteren werd geslin- gerd. De rol trof schipper Glas tegen bet hoofd, met het gevolg, dat de dood spoedig intrad. Onmiddellijk werd de thuisreis aan vaard. Na aankomst te IJmuiden werd het lijk van den schipper, die te Egmond woon- achtig was en een vrouw met vier kinder*" achterlaat, naar de algemeene bearaafplaai overgebracht £)it geldt in bijzondere rnate^ ook voor Men hebbe don ook steeds in huisom bij het eerste teeken van rheumotische Tpijnen de pijnlijke plekken iet Spirosal-oplossing,die diep de huid dringt, in te wrijven. -8U apothekers en droQ'Sten

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6