Binnenland SCHAGEN. Alhier had op 12 Dec. de venturing plaats van de landerijen van het fonds Bregman De grootte dezer bedragen 17,5320. De op- brengst bedroeg f 3155 tegen 3277.35 in 1923. BRQEK OP LANGENDIJK. Wegens vertrek naar Vriezenveen nam ds. Jukcma, predikant der Ned. Herv. Kerlc, Zon- dagmiddag "j.l. afscheid van zijn gemeente met een predikatie over Handelingen 20 vers 32. zijnde deze woorden„En nu breeders, ik beveel u Gode en den woorde Zijner gena- de. die machtig is u op te beuwen en u een erfdeel te geven onder alle de geheiligden". Onderscheidende dezen tekst als een af- scheidswoord van geloof, liefde en hope. Aan het einde der predikatie werden door spr. nog hartelijke woorden van afscheid ge- richt aan den burgemeester, ds. Verwaal van Alkmaar, als collega, kerkvoogden, de onder- scheid'ene corporaties, kerkeraad, catechisan- ten, organist, koster en den consulent ds. Jel- lona van St. Pancras. Door den ouderling, den heer K Huibers, werd de scheidende leeraar namens den kerkeraad en de gemeente toegesproken, waar- cp hem nog werd tocgezongen Ps. 121 vers 4, v/narna de consulent ds. Jellema nog een per- Boonlijk woord van afscheid sprak. HEEMSKERK. Tot notabel der Ned. Herv. kerk is Zondag •fierkozen de heer H. Fijms en tot diaken de heer T. Wentink en tot ouderling de heer W. Kranendonk. HM3*§f@Hijk© Stand. i*"~LIMMEN. (November). Geboren Petrus, z. van C. Nuijens en M. Houtenbos. Wouter, z. van W. van SDijk en M. C. Poland. Petrus Johannes, z. van J. van Duin en G. Kaandorp. Gesina, d. van O. E. Harms en A. Dekker. Overleden: G. Lugtig, 92 -jaar, wed. van J. Vermeulen. DRAVERSDAG. Zondag werd in hotel „Victora" te Den Haag de draversdag gehouden, uitgeschre- ven door het drav-rij-comite van de Konin- klijke Nederlandsche Harudraverij- en Ren- yereeniging. Voorzitter was jhr. Smima, die in zijn begroetingswoord een speciaal woord van v/elkom richtte tot mej. Ruys, die de eer- ste dame was die den Draversdag bijwoonde. De secretaris van de Koninkiijke Neder landsche Harddraverij- en Renvereaiiging, de heer Oly, ieidde het eerste punt der agenda in. Dit punt behelsde de vraag of het ge wenscht is, in verband met de praktijk van de laatsfce jaren, in 800 meter draverijen altijd slechts een paard in een serie geplaatst te verklaren, cnverschillig het aantal deelne- mers, Spreker zette uiteen, dat deze vraag door het comite geseld is, om een einde te ma- ken aan de ongewensehte toestanden op de korte baan, speciaal aan het z.g. plaatsrijden in series. Niemand vroeg hierover het' wcord, zeer tot verrassing van den voorzitter. De tweede vraag luidde: Is het gewensoht bij kortebaandraverijen over 300 meter in verband met de practische bezwaren daaraan vqrbonden, niet meer toe te staan, dat op een dag a en b draverijen worden gehouden. Deze vraag was gesteld met de bedoeiing een einde te maken aan den zeer langen duuir en het eindeloos aantal ritten bij deze korte baandraverijen. De vergadering beantwoordde de gestelde vraag in bevestigenden zin. Bij de derde vraag: „Is het gewenscht, dat in de bepalingen voor de prijzendrave- rijen voortaan alleen geldbelasting wordt toegestaan deelde de secretaris mede, dat het punt eenheid zou brengen, aangezien in het buitenland ook alleen de geldbelasting geldt. Spreker noemde tal van voorbeelden die aanleiding gaven tot welke onbillijkheden het tot nog toe hier te lande gevolgde systeem aanleiding geeft. Op voorstel van den heer De Jong sprak de vergadering er zich voor uit, dat voor een jaar een proef zal worden genomen met de geldbelasting. De vierde vraag, of het gewenscht is, dat voortaan door het Draverij-Comite geen di's- pensatie meer wordt verleend, om met een paard aan 2 heatdraverijen op een dag dee! te nemen, werd door de vergadering bevesti- gend beantwoord. Voorts sprak de verga dering de wenschelijkheid uit, dat op een dag niet meer dan twee laigebaandraverijen wor den toegestaan, waarbij dan een' wedstrijd wordt gehouden in het Noorden (boven de lijn AmersfoortArnhem) en een in de beide Hollanden. Bij de vraag of luet gewenscht is, dat het Draverij-Comite dispensatie blijft verleenen aan vereenigingen, wanneer zij tenminste r/ 2000 voor een dag uitloven bij gemengde programma's (draven en rennen), werd door den secretaris een schrijven voorgelezen van de Paardensportvereeniging „Rotterdani", .waarin verzocht werd deze vereeniging dis pensatie te blijven verleenen bij gemengde program ma's met 1500 prijzen-ge'd. Voor ie inwilliging van dit verzoek vottlde het comite niets. Van de bestuurstafel waarschuwde de heer De Jager tegen inwilliging van het ver zoek van „Rotterdam", omdat het gevolg zou £ijn, dat andere vereenigingen het voorbeeld van Rotterdam zouden gaan volgen en het nog verder naar beneden drukken van de prijzen zou on een fiasco voor de dravers- sport uitloopen. De vergader;ng onderstreepte het betoog van den heer De Jager met applaus. De vergadering sprak zich uit voor de handhaving van het minimum bedrag van 2000 voor alle vereenigingen, en dus ook voor Duindigt in dit opzicht dat van die 2000 aan de rennen niet meer dan f 600 zal toevallen, zoodat er dus f 1400 voor de draverijen beschikbaar blijven. Tevens sprak de vergadering er zich tegen uit, dat ruins van zeven jaar en ouder weder aan courses op de lange baan zouden mogen deelnemen. Naar aanleiding van e:n vraag van den heer Schoon om buitenlandsche afgekeurde hengsten niet meer tot onze courses toe te laten, ontspon zich een lange discussie over de vraag om ook afgekeurde inlandsehe paar- deo na itua lOe jaar niet meer te laten deel- Gesprongen Plfl Rfll Manden jl UHUL nemen aan de korte baan. De vergadering sprak er zich over uit die afgekeurde buitcnlandsche te weren, doch de inlandsche afgekeurde na hun lOe jaar wel op de korte baan te handhaven. Op voorstel van den heer van Stralen zal echter een uitzondering worden gemaakt voor de buitenlanders die hier reeds zijn. Bij de rondvraag werd nog de wensehe- lijkheid betoogd, cm te trachten voor perso nal beneden den leeftijd van 20 jaar een ver- laagden toegangsprijs te verkrijgen, om de belangstelling in het course-wezen aan te moedigen. En voorts werd nog op de wenschelijk- heid gewezen om nog tijoens de courses het nummer van de paarden te hijschcn, die ge- disqualificeerd zijn, opdat het publiek nog tijdens den rit weten, welke deelnemers nog aan bod zijn. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand October werden 10432 Ge- luktelegrammen verzonden bestemd voor het binnenland en 351 voor het buitenland; ter- wijl van uit het buitenland en de Scheeps- stations 222 Geluktelegrammen verzonden werden. Hiervan waren bestemd voor: Amsterdam 2309; Rotterdam 1200; 's Gravenhage 1123; Alkmaar 66; Arnhem 219; Breda i02; De- venter 59; Dordrecht 86; Eindhoven 104; Groningen 204; Haarlem 276; 's Hertogen- bosch 97; Hilversum 141; Leeuwarden 120; Leiden 106; Maastricht 79; Middelburg 28; Nijmegen 178; Tilburg 152; Utrecht 359; Zutphen 33 Zwolle 86; overige kantoren in een totaal 3867. DE ZEVENJARIGE LEERPLICHT. Het hooidbestuur van het N.O.G. besloot in zijn vergadering van Zaterdmg j.l. de Tweede Kamer met aandrang te verzoeken, het wetsontwerp-Altoarda tot herstel van de zevenjarige leerverplichting met ingang van 31 Januan aan te nemen. DE GE'REF. KERKEN IN HERSTELD VERBAND. Eenige predikanten der geref. kerken in hcistclci vergand hebben de vorige week op verschillende piaatsen in de provancie Fries- land gesprokc-n over „De crisis in onze Geref. Kerken'. De vergaderingen hiertoe waren meexendeels belegd vanwege den Provinc alen Bond van Bezwaarden. Zoo spxaken dr. J. G. G. Gcdkerken en ds. S. P. Vermeer op 7 de ze rte Harlingen, en op denzelfden dag tra- den ds. J. C. Aalders en dr. N. D. van Leeu- wen te Heerenveen op. Den volgenden dag waren ds. Aalders en dr. Geelkerken te Sneek. Vrijdag j.l. 3praken dr. Geelkerken en ds. C. Vermaat te Dracliten, teiwijl q's. Aal- desr en ds. Vermeer dien avoud te Dokkuin v/aren. Er was veel belangstelling: te Drach- ixn konden velen zelfs geen staanplaats be- machtigen. Allerlei vragen om inlichtingen en nadere toelichting op het ingenomen ker- lcclijk standpunt werden gesteld. Aan het einde der vergaderingen werden vlugschrif- ten vanwege aen Bond verkocht. Men ver- wacht, dat. in Friesland binnenkort weder eenige gemeenlen in Hersteld Verband zul- len worden gevormd. GEPULVISEERDE STEENKOOL. Het Amirikaansclie stoomschip „Mercer", dat in Rotterdam is aangekomen, heeft een stook-installatie aan boord, welke gevoed wordt met tot poeder gemalen kool. Gnder leiding van de heeren J. S. Evans, „commander", en C. J. Jefferson, is Zaterdag aan boord van dit schip omdat er uit tech- nische kringen zooveel belangstelling oe- staat voor deze nieuwe verbrandingsmethode een demonstratie gegeven, waaromtrent „De Maasbode" de volgende mededeeling doet: Bij de ins-tallatie aan boord van het stoom schip „Mercer" wordt de poederkool door een ringvormige spleet in de verbrandings- ruimte geblazen, terwijl de lueht, welke als 't ware de poederkool door de verbrandings- ruimte moet dragen. geperst wordt door een ronde opening, welke opening binnen de ringvormige spleet is gelegen. Daar nu deze opening aan het eindle ge- trokken is, zal de daaruit ontsnappende lucht een draaiende beweging krijgen, met het ge volg, dat de vlam niet straal-, doch kegel- vormig zijn zal. Dit geeft het voordeel, dat de poederkool goed vermengd wordt, hetgeen de verbranding zal bespoeaigen, dus verkorten. De branders kunnen tevens gebruikt worden voor het stoken van olie, hetgeen van groot belanig is bij het aansteken d-er ketels, diaar de poederkool alleen dan verbandt, wanneer ze in een reeds warme verbrandingsruimte geblazen wordt. Even gtmakkelijk als bij de olicstookinrichtingen worden ook hier de luchttoevoer en de stofkooltoevoer geregeld. Op het stoomschip „Mercer" is tevens een automatische stookinrichting. De kolen wor den uit de bunkers door een transportband in ein speciale, ongeveer veertig ton groote bun ker voor het dagelijksch verbruik, gestort. Nu is tusschen den transportband en de veertig tons bunker een kleine breekmachine aangebracht, die de kolen zoodanig verkleint, dat ze door een zeef kunnen, Door een Ken- nedy-molen worden zie vci'der verpoederd. Dit gebmrt door middel van stalen kogels. De verpoederde kool word't nu door de lucht- stroom naar de verdeelkamer gevoerd. Uit deze kamer wordt de gepulveriseerde kool dan naar de branders gebracht. De zeestoomer heeft de reis van Nsw-York naar Rotterdam gemaakt met deze wijze van stoken in veertien dagen en negen uur. Mocht men baat hebben, dit is nog niet recht- streeks uit te maken, dan ligt het in de bed'oeling. meer schepen van den Shipping Board met deze method'e van stoken in te richten. DE VEREENIGING VAN GAS- FABRIKANTEN IN NEDERLAND Op uitnoodiging van het bestuur der Ver eeniging van Gasfabrikanten in Nederland heb&n persvertegenwoordigers dezer dagen een bijeenkomst gehad met het bestuur dezer vereeniging, ten kantore der vereeniging te 's-Gravenhage. De heer Knottnerus opende de bijeenkomst met een uitvoerige uiteenzetting namens het bestuur. Hij legde den nadruk er op, dat de vereeniging altiid scaweeii is gen gastechni- sche vereeniging, vaarin de technische weten- schap (of de wetenschappelijke techniek) van het gasbedrijf op den voorgrond stond. Slechts eenmaal heeft de vereeniging zich met een onderwerp beziggehouden, dat den stand der gasdirecteuren aanging; de salarieering. Wethouder Wibaut heeft, als waarnemend burgemeester, bij de officieele ontvangst der vereeniging, ter getegenheid van haar 5'0-ja- rig bestaan, daarcp gezinspeeld. De presi dent moest toegeven, dat, gezien de traditie der vereeniging in haar verder bestaan, de behandeling van het salarisvraagstuk een afwijking van het eigenlijk karakter der ver eeniging is geweest. De groei der vereeniging maakte de stichting noodzakelijk van een eigen centraal bureau in Den Haag, met een eigen directeur. Het bestuur van de vereeniging is onkun- dig geweest van de handelingen, die zijn gesignaleerd. Zoodra het kennis ervan nam, heeft het die handelingen diep betreurd. En met zeer ernstig leedwezen heeft het verder den omvang van het kwaad waargenomen. Eerst uit de dagbladen heeft het bestuur al die gevallen leeren kennen. Telkens wanneer een nieuw geval werd openbaar gemaakt, heeft het bestuur een nieuwen schok gekregen, omdat namen genoemd werden, van wier dragers het zulke handelingen nooit had ver- wacht. Het bestuur heeft die handelingen nimmer in bescherming genomen, maar on- omwonden zijn afkeuring er over uitgespro- ken. Aan verdoezeling of goedpraterij is nimmer gedacht. Het bestuur heeft echter geen onderzoek zijnerzijds willen instelien om tweeerlei rederien; le. omdat de vereeni- f ing een technische organisatie was, 2e om at de justite de corruptiegevallen in onder zoek had. Het bestuur zou nooit tegenover leden, die bet reden mocht hebben te verclen- ken, kunnen optreden met dezelfde dwingende bevoegdheden als de justitie heeft. Zijn leden zouden er zich me onware antwoorden af kunnen maken. Aan een eere-raad is toen gedacht, omdat tal van gemeentebesturen (waarvan de ver eeniging totaal ongeveer 6000 per jaar sub- sidie ontving) hun lidmaatschap, of subsidie hebben opgeschort, of zelfs opgezegd, steeds zender virmclding van redien. Het bestuur wilde toen een eere-raad de gelegenheid geven, om de handelingen der vereeniging van den oorsprong af te doen onderzoeken, teneinde op die wijze aan gemeentebesturen en aan de geheele publielce opinie de zeker- heid te geven, dat de vereeniging als zooda nig niets met de envoegzame handelingen van verschillende harer leden had en heeft uit te staan Maar op aanraden van een der grootste gemeenten heeft het bestuur van dit denkbeeld afgezien. Men vreesde, dat het aanvragen van een eereraad verkeerdelijk zou worden uitgelegd als een schuldbewijs. De zer dagen echter heeft het bestuur nog een schrijven doen uitgaan aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, waarin het verzoek de controle op de boeken der ver eeniging op zich te willen nemen,'opdat de aangesloten gemeenten zullen weten, dat de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land de haar toevertrouwde gelden in het belang van de ontwikkeling der gastechniek aanwendt. De president verzekerde met nadruk, dat alle boeken en bescheiden der vereeniging voor een ieder openstonden. De controle was (nog) niet door de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten aanvaard. Iedere ge meente, die. dat wenschte, kon echter ook in zage der boeken nemen. De president zette vervolgens uiteen, dat de vereeniging gewone en buitengewone leden heeft. De gewone leden, die alleen stemrtcht hebben, zijn menschen met een Leidende be- trekking in het gasbedrijf. De buitengewone leden, die geen stemrecht hebben, maar op de vergadering overigens gelijkgerechtigd zijn met de gewone leden, zijn fabrikanin en leveranciers. Er zijn ongeveer 300 gewone leden, 150 buitengewone leden. Zoodra het bestuur zich bewust was ge- worden, welk een funesten invloed de omganj, van de gewone leden met de leverancier bij sommigen had gehad, heeft het een voorstel uitgewerkt tot wijziging der statuten, dat binnenkort op een buitengewone algemeene vergadering zal worden behandeld en dat in- houdt; afschaffing van het instituut der buitengewone leden, zoodat geen enkele leve rancier meer in nauw contact met 'n gewoon lid, door middel der vereeniging, kan komen. Natuurlijk hebben wij wel geweten, aldus een bestuurslid, „dat ook in ons vak corrup- tie voorkwam, zoo goed als in andere vakken, waarvan het alleen niet uitlekt, omdat het steekpenningengebruik geen ambtenaren geldt, maar nooit en nimmer hebben wij begrepen, dat de corruptie onder verschillen de leden zoo'n omvang had aangenomen. Dat spreekt trouwens ook wel vanzelf, want u ge- voelt wel, dat een lid, dat zich schu'dig maakte, met andere leden daarover niet sprak. Op het oogenblik heeft ons vak een heel slechten naam, maar het mag van onzen kant toch wel eens gczegd, dat, niettegen- staande alien bedroevenden schijn, er heusch ook onomkoopbare leden der vereeniging zijn geweest en nog zijn. De schijn is erger ge- worden dan de werkelijkheid. En wanneer men ons vak in de publieke opinie als ge- heel corrupt beschouwt, dan is dat een vof- komen onverdiende smaad, die ons, wel-wil- lende leden, ernstig pijn doet. De president voegde hieraan toe, dat enke le leden, wier vriendschappelijke omgang op de algemeene vergaderingen met leveranciers was opgevallen, door hem en andere be- stuursleden daarover meermalen waren on- derhouden. Het beste is nu, dat alle buiten gewone leden, en daarmede het gevaar van contact met de verkeerde elementen. onder hen, de vereeniging uitgaan. De president gaf nog een overzicht van de bestaande com- missies der vereeniging. Alleen in de keuringscommissie voor gas- toestellen werken de leveranciers, voor het stellen van eischen maar niet voor de keu- ring, mede. Die samenwerking kan echter niets met mogelijke corruptie hebben uit te staan. Nadat van de zijde van het bestuur nog eens uitvoerig was uiteengezet, dat men geen eigen onderzoek had ingesteld, omdat dit veel beter en met veel meer kracht kon uitgaan van de justitie, verliep de conference in een bespreking over het optreden van den heer Van der Stel. He bestuur stelde vast, dat de ze was geroyeerd (in 1924 reeds), wegens ziju verregaand onbehoorlijkq kmding te genover het toenmalig bestuur en niet uit vrees voor onthullingen (waartegenover royement trouwens wel een heel slecht af- weermiddel zou-zijn geweest). Van der Stel heeft steeds onbewezen beschuldigingen ge- uit, zonder namen tq kunnen noemen. Daar- om kon er verder niet op ingegaan worden. Geroyeerd wordt nu elk gewoon lid, dat door de justitie is vervolgd, of door zijn gemeente- bestuur is ontslagen of gedegradeerd tot be neden een leidende functie. De wenschelijkheid van een onderzoek on der de leden is nooit een punt van de agenda der vereeniging geweest, omdat dit onder zoek, vanwege de geheimzinnigheid, waarin iedere schuldige zich hulde, en vanwege het gebrek aan machtsmiddelen om verdachten tot de waarheid te dwingen, toch niets zou hebben opgeleverd. Wel heeft pres. Knott nerus op de jongste algemeene vergadering openlijk een ernstig vermaan tot mogelijke schuldigen gericht, om zich van oneerlijke handelingen te zuiveren. Met de verzekenng van den president, dat de vereeniging con trole gaarne zou aanvaarden en verder alles zal doen, wat in haar vermogen is, om zich te bevrijden van verkeerde elementen, .werd de bijeenkomst gesloten. DE FILMBRAND TE DEN HAAG. Omtrent den brand in het filmatelier van den heer Mullens (zie het telegram in ons vorig nummer) wordt nader het volgende gemeld: Vernield is een belangrij-k deel der film- voorraad, waaronder ook Indische films, alsmede werktuigen en ander materiaal. Een kopie van het origineel van de kost- bare Indische regeeringsfilm was echter ge- borgen bij de Bataafsche Import Mij., zoodat dit werk gelukkig. behouden is gebjeven. De brand moet zijn ontstaan bij het aan- maken van de kachel op het atelier. Vonken schijnen daarbij overgeslagen te zijn op een mand met filmafval, die in een oogwenk in vlammen stond. Op de achtergelegen slaapkamers lagen twee jonge kinderen nog te bed. Het is aan de activiteit van de kinderjuffrouw te danlen, dat deze kleinen bijtijds in veiligheid werden gebracht. Voorts heeft men inderhaast zooveel moge- lijk meubilair voor brand- en waterschade weten te behoeden. Veel moest intusschcn worden achtergelaten, dat door de groote massa's water inbruikbaar is geworden Het atelier en de woning van den baeld- houwer Toon Dupuis. naast het pervee! van den heer Mullens gelegen, hebben geen schade bekomen, behoudens eenige schroeiing van de dakliist Ook aan de andere zijde van het huis van den heei Mullens hebben d? buren geen brandschade ondervonden Wel is hier nog al eenige schade door het blusch- water aangericht. Om elf uur gisterochtend was de brand geheel gebluscht. GROSSIERSBOND VOOR DEN VLEESCHHANDEL Zondag hield de Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel zijn jaarlijksche vergade ring te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van C. Cohen Izn., uit Rotterdam. De functie van secretaris-penningmeester werd gesplitst in die van secretaris en die van penningmeester. De heer M. I. v. Creveld, tot nu toe secretaris-penningmeester, zal uit- sluitend als penningmeester optreden. Tot bondssecretaris werd benoemd de heer A. Swaan, thans secretaris der Haagsche afdee- ling. Rapport werd uitgebracht over de pogin- gen, aangewend om te komen tot hoogere uit- betalingen voor de slachtveefondsen. De be staande commissie van overleg werd uitge- breid met de voorzitters der landelijke s!a- gersbonden, die na de boycot van het Schie- damsche fonds tot samenwerking berei I wa ren. Men is thans zoover, dat en het Schie- damschv en het Deutsche Veefonds tot over- leg bereid zijn. Tusschen de slachtveeverze- keringen teacht men overeensteruming te ver krijgen, teneinde de premien te verhoogen. Het voorstel-Rotterdam om een nieuwe ac- tie tot afschaffing van den accijns te voeren, was des te belangrijker geworden nu juist deze kwestie in de Tweede Kamer aan de orde komt door de modes van de Kamerleden v Rappard en Oud. De moeilijkheden van den geslachtsaccijns werden besproken. De voorzitter wees er daarbij op, dat de waarde van het levend vee geen grondslag kan zijn voor accijnsheffing, omdat de waar de een rekbaar begrip is en dagelijks vari- eert. Uitvoerig schetste spr. den invloed van den accijns op het veehouderbedrijf. De afschaf fing van den accijns zal tevens prijsdaling ten gevolge hebben. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat te dezer zake een adres aan de Tweede Ka- mer zal worden gezonden. Aangenomen werd een voorstel Rotter dam om landelijk te ageeren tegen de hooge winsten, door openbare slachthuizen ge maakt. De volgende jaarvergadering wordt te Groningen gehouden. Herkozen werden tot bestuursleden de heeren Speier, v. Dam en Velleman uit Am sterdam, terwijl voor Rotterdam zitting zal nemen de heer Koffieberg. DE ZILVERDIEFSTAL TE HAARLEM. Een telegram rneldt uit Antwerpen, dat een Nederlandsch inspecteur van politie met den bijstand van de Antwerpsche recherche, den dader van den belangrijken te Haarlem gepleegden diefstal van zilver en juweefen heeft aangehouden. De 46-jarige dief zal worden uitgeleverd. DE CENTRALE VERWARMING DEFECT. In den kelder van het gebouw „Drie Ko- ningen", Singel 202208, te Amsterdam, is van een flens, dlie de buizen der centrale ver- warming ouderling verbindt, gistermiddag een stuk pakking weggeslagen. Het gevolg hiervan was, dat't heete water in de buizen wegvloeide en de kelder voi heete waterdamp kv/am te staan. Aanvankelijk dacht men, dat er brand! was ontstaan en ook vermoedde men, dat den concierge, die de centrale verwarming be- dient, door den stoom een ongeluk was over- komen. De brandweer werd gealarmeerd', die haar hulp verleendfc. Gelukkig bleek, dat de con cierge pnsedeerd .was, hii bad zich- toen het ongeva! plaats had, eldfers In het geboww op gehouden. AUTO-BOTSING. Gisterochtend zijn op het breedie geaaphal teerde gedeelte van den Haarlemmerweg tus schen Halfweg en Liebrug twee auto's tegei elkaar ge^otst. Een groote vrachtauto ree< met een matig vaartje in de richting Haar lem; een bestelauto kwam hem achterop. D« chauffeur van laatstgenoemde wagen wildi de vrachtauto inhalen. Hij haalde naar link! uit. De weg was niet vrij. Van den anderen kant naderde een groote auto, welke waj vol gel ad in met melkbussen. Dit voertuig passeerde juist de vrachtauto op het oogen blik, dat de bestelauto naar links uithaald* en vocrtzette om voorbij te rijden. Het gevolg was, dat de melkauto en de bestelauto tegen elkaar botsten. Een hevige slag volgded« motorkasten van beide voertuigien waren ge- kraakteen as van de bestelauto had den motor van de melkauto doorboord. De chauf feurs kwamen met den schrik vrij. SPELING DER NATUUR. Een kilometer of zeven van den weg naar Kraksaan op, komt men aan een hoogen kalksteenrug, welke loodrecht op de richting van den weg loopt en tot eenige meters van de zee in een vrij steile helling ophoudi. Juist op den voorkant van die helling, dus met het uitzicht op zee, is het portret van: „tocan blanda jang dahoeloe" (een Europe- aan uit vroeger tijd) verschenen. Een der arbeiders van de Ned. Aannemings-Maat- schappij, die op weg was naar de groeve, waaruit genoemde Mij. steen haalt voor het nieuwe havenwerk te Probolinggo, gaf spe- lenderwijs een klap met een hamer tegen den zachten kalksteenwand, waardoor er eenige stukken afsprongen en er een eigenaardige teekening op den wand te voorachijn kwam. Moeder Natuur had op een kunstige wijze donkerder plekken door de kalksteen getoo- verd, zoodat er een duidelijk portret is ont staan van een manspersoon met een kraag en hoofddeksel uit den Spaanschen tijd. De uit- drukking van het gezicht is (was)' een .wei- nig ontstemd. Al gauw werd het bekend en van heinde en ver stroomden nieuwsgierigen toe Velen klauterden naar boven en offerden bloemen, vruchten en andere et-enswaren vlak onder de „verschijning". De toeloop werd zoo druk, dat een ass.-wedono uit den omtrek meende er een eind aan te moeten maken. Met wit-. kalk heeft hij het portret zoo goed als on; zichtbaar gemaakt. Het was ongeveer 1 M. hoog en 1 M. breed. Dat de gelijkenis niet op fantasie berust, bewijzen de uitroepen der pas aankomende inlanders: „Wah, toean belanda!" (Ha, een Europeaan!) Nog steeds stoppen de passeerende autobussen om der. inzitenden nog even gelegenheid te geven fit bizondere natuurverschijnsel te bezichtigen. TABELLARISCHE BOEKEN zijn absoluut onmisbaar in de moderne boekhouding, Voorradig met 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 20 en 30 kolommen. L. FRANKENBBRG ALKMAAR. HET RE INI GEN VAN SPOOR'WEG-. RIJTUIGEN. Onlangs is een rijtuig derde klasse, dat voor Poolsch landverhuizersvervoer naar het buitenland was gebruikt, zeer vervuild vooral wat de closetten betrof op de Ne derlandsche lijnen teruggekeerd en in dien toestand in verschillende treinen geplaatst. Het rijtuig werd in dien toes'-and ook ge bruikt voor het vervoer van een gezelschap professoren met hunne dames uit 22 verscuil- lende landen. Aangezien de reizigers den in- druk mede naar hun land nemen dat de rei- niging van het personenmaterieel in ons land zeer veel te wenschen laat en bovendien de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer door zulke indrukken ernstig zou kunnen worden geschaad, heeft de directi d-1 Ned. Spoorwegen haar personeel ernstig gewezen op de desbetreffende voorschrihen, tret be- trekking tot het reinigen van spoorwegrij- tuigen. GASCORRUPTIE. De directeur te Utrecht ontslagen. In een geheime zitting besloot de raad gis- ter z.h.s. op voorstel van B. en W. oneervol ontslag te verleenen aan den directeur der gasfabriek te Utrecht, den heer Bruinwold Riedel. Ovei-wogen werd o.m. dat de heer Bruin wold Riedel zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van art. 9 van het Ambtenaren- reglement 1919 door het aannemen van gif- ten van leveranciers der gemeente. Verder heeft hij aan de belangen van den dienst schade toegebracht, o.m. door het voeren van o nd er ha nd'el ingen met den vroegei'en direc teur- der gemeentegasfabriek te Schoten, den heer A. van der Stel, over het verleenen van geldeiij'ken steun en herplaatsing in een over- heidsbedrijf of in een particuliere betrekking, ten einde te voorkomen, dat deze openbaar zou maken, dat vele gasdirecteuren in het land zich schuldig maken aan corruptieve praktijken, als het aannemen van retourcom missies, e.d. KORTE BERICHTEN. Bij het Polderdistrict Rijk van Nijme- gen is de begrooting ingediend voor verster- king der Waaldijken in het district Rijk van Nijmegen. De begrooting is geraamd op 250.000. In Den Haag heeft een Chinees in win- kels valsche kwartjes in betaling gegeven. In die vergadering der Vereeniging van leden der Ned. Ridderorden zijn tot bestuurs leden gekozen de heeren S. v. d. Bergh Jr., voorzitter van het college van commissarissen der Kon. stichting Oranje Nassau's Oord, en dr. C. J. baron van Tuyl van Serooskerken, burgemeester van Zeist. De prins heeft het voornemen Dondler- dag tegenwoordig te zijn bij de opening van den bazar ten behoeve van het comite tot steun van uitgeweken Russische studenten in huize „Voorhout" te Den Haag. Vrijdag zal hij de vertooning van de rub ber- en oliepalmfikn van de Internationale Vereeniging voor Rubber en andere Cultures in het Trianon-theater te Den Haag bijwo- nen. De heer A- Oskamp, candidaat tot den H. D. te Rotterdam, heeft het beroep naar de herv. gem. te Den Hooin op Texel aangeno- mea

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7