DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. (lit het Pai*Som«nt Oagelijksch overzichf. Baaiiewlasisi No 295, Dif nummer besfaaf uit 2 bladett Honderd negen en twintigste jaargang W27 Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, aitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeo voor Alkaaar franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaafsrtdrtite. Brieven franco aan de N. V, Boek« en Handelsdrukkerjj v/b HHt, miMttOQ** Voordam G9. Directeuri G. O, KRAK. Telef.nr. Admfnistratle 3. Xelefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteurt Tj. H, ADEMA. DiXISEBSSAG Postgiro 37060. 15 DECEMBER Den Haag, 14 December 1927. De Tweeds Kamer heeft gisteravond bin- nen een kwartier tijds de begrooting van Onderwijs gocdgekcurd, haar dus ecnvoudig", nu de betrokken minister wegens ziekte af- wezig is, als credietwet beschouwd. Alleen is naar aanleiding van een opmerking van dsn heer Tilanus (C.-H.) een bedrag van 35.000 voor de samenstellmg van een on- derwijs-statistiek door minister Kan er afge- nomen, omdat men minister Waszink daar- over nog wel eens aan den tand wilde voe- f€n- De rest van den avond is gewijd geweest aan het initiatiefvoorstel van den heer Olbar- da (S. D. A. P.) en een paar partijgenooten, om den leerplicht voor het zevende leerjaar reeds met 1 Februari a.s. in te voeren in plaats van 1 Juli a.s., gielijk de regeering heeft voorgesteld. De heer Albarda heeft het voorstel met mannenmoed verdedigd en daar- bij is hij vooral op heftige wijze te velde ge- trokken tegen den heer Suring (R. K.), wiens motie ten gunste van leerplicht voor het ze vende l-eerjaar verleden jaar ondlanks protest der regeering werd aangenomen, welke in- tusschen de regeering naast zich had neerge- legd. In plaats van nu van harte de indiening van het ontwerp-Albardla toe te j-uichen, was hij de eerste die zich er tegen list booren, onder bewering, dat men der regeering de leiding moest laten. Ook tegenover andere leden der rechterzijde heeft de heer Albarda een geestdriftige verdediging van zijn voor stel laten hooren, onder betoog, dat bij niet aannesning zeker 40.000 kinderen verstoken zouden blijven van onderwijs, daar het ont- werp der regeering tot invoering van leer plicht voor het zevende leerjaar eerst na de zooiervacantie kan worden ingevoerd. De linkerzijde, o. a. de Vrijheidisbond, viel hem bij, doch het heeft niet mogen baten: de Kamer heeft hedenmiddag het voorstel ver- worpen met 52 tegen 39 stemmen; voor stem- den de Vrijheidsbond, sociaal-democraten, vrijzinnig-democraten en de heer Arts (R.K. Volkspartij), tegen dte geheele rechterzijde op laatstgenoemde na. De communist was afwe- zig. Daarna heeft de Kamer zich bszig gehou- den met het opmaken van twee nominaties voor den Hoogen Raad. Nummer een van de eerste nominatie (vacature ontstaan door het overlijden van mr. Ort) werd de heer mr. Van Woudenberg Hamstra, raadsheer in het gerechthof te Amsterdam, tweede was prof. Van Kan, die thans in Indie vertoeft, derde mr. de Menthon Bake, raadsheer in bet Am- sterdamsche gerechtsbof. Nummer een van de tweede nominatie, noodig geworden door het bedanken van mr. O. W. Sipkes, die intusschen alweer be- noemd is tot raadsheer in het Haagsche ge rechtshof, welke positie hij reeds vroeger be- kleedde, was mr. F. Kranenburg, kanton- rechter te Amsterdam. Tweede candidaat W3S de heer prof. Van Kan, derde de heer mr. de Menthon Bake. Daarna heeft de Kamer de behandeling van die Oorlogsbegrooting voortgezet. De eerste spreker, de heer Oud (V. D.) beval de vorming van een politieleger aan en toonde zich nogal vriendtelijk tegenover de pogingen des ministers om zooveel mogelijk te bezui- nigen. Na hem hoorden we onder cneer den heer Tilanus (C. H.), die daarentegen op een niet al te vriendelijken toon den minister waarschuwde tegen al te groote bezuinigin- gen, en den heer K. ter Laan (S. D. A. P.), die den minister op verschillende punten be- streed en natuurlijk ook voor de ontwape- ningsddee opkwam. Minister Lambooy heeft in den laten na- middag nog een begin gemaakt met de be- antwoording van de verschillende sprekers en is in de eerste plaats tegen de ontwape- naars te velde getrokken, waarbij hij op for- sche wiize zijn standpunt verdedigde. Mor- genmiddag zal hij zijn rede voortzetten. De Eerste Kamer heeft, na gisteravond na korte bespreking hare goedkeuring te hebben gehecht aan het ontwerp tot slutting van den crisisdienst, heden zonder discussie aange nomen het ontwerp tot instelling van een Postraad, doch zich daarna vrijwel den gan- schen dag bezig gehouden met de wijziging der Provinciate wet. Haast uitsluitend Is daarbij gesproken over de wijziging ten doel hebbende den Prov. Staten het recht te ont- zegge n.om Gedeputeerden te interpelleeren inzake hun toezicht op de gestie der gemeen- iebesturen. De regeering is van ocrdeel, dat ait toezicht geen degelatie van macht is van het Provinciaal bestuur aan Gedieputeerde Staten, doch een regeeringsopdraclit, waar- voor Gedeputecden enkel dcor de regee ring kunnen ter verantwoording worden ge- roepen. Een hoofdzakelijk staatsrechtelijk de- bat ontwiikkelde zich daarover en het werd zoo laat, dat de Vcorzitter het gewenscht achtte eerst morgen de stemming er over te laten houden, daar er missehien niet vol- ioende leden aanwezig waren. Of het aan genomen zal worden, is nog eenigszins twij- felachtiac HET BLOEDBAD TE KANTON. De gebeurienissen in China. Een roode terreur. Duizenden dooden en gewonden. De rust keert terug. Na eenige maa-nden van betrekkelijlke rust heeft zich in China, met name in Kanton, op- nieuw een drama van enormen omvang afge speeld, een drama, dat duizenden mcnschen het leven gekost heeft en nog mieerderen van al hun bezittingen beroofd. In Kanton, waar in den aanvang van dit jaar de communisten een waar schrikbewind uitoefenden, leek het still geworden. Het was alsof men er in geslaagd was het roode vuur te dooven, om langzaam maar zeker aan te stevenen op een algeheel ordeherstel. De laatste dagen hebben deze meening ge- logenstraft. De rooden maaikten zich bij verrassing meester van d'e stad. Zij profiteerden daarbij van het feit, dat twee generaals, die beiden om „het been Kanton" vochten, een heel eind ver buiten de stad, daardoor Kanton van troepen ontbloof hadden. De naijverige gene raals schonken zelf aan de communisten de kans, een greep te doen naar de macht. Maar toen nu „het been" door een derde partij was benaderd, hebben de generaals begrepen, dat voor alles Kanton weer aan de communisten moest worden ontrufct. Onimididellijk werden daartoe energieke po- gingen in het werk gesteld. En inderdaad is de roode „vreugde" van korten duur geweest. Aan den vroegeren bevelihebber van Kanton gelukte het bet wes- telijik dteel van de stad te heroveren. Daarna werden de communisten uit hun belangrijkste stellingen verdreven en binnen weinige uren was die geheele stad weer voor de bolsjewis- tische Chieezen verloren. Echter niet, dan na- dat er op voorbeeldige wijze gemoord1 en ge- bnandsticht was. Ook in Hankau hebben de klaarblijkelijk opnieuw door Rusland moreel en materieel gesteunde communisten het hoofd weer opge- stoken. Omitrent den toestand daar ter plaatse ontbreken. echter berichten. In Sjamghai is het tot nu toe rustig geble- ven. Een episode dus uit dte roemloozen bur- geroorlog. De orde is hersteld1. Aan de roode terreur is een eind'e gemaakt. Men schijnt weer bereid zich onder bewind' van Tsjang Kai sjek tegen de Russen te keeren. Maar dit nieemt niet weg, dat ruim vier- diuizend menschen gedood of gewond zijn, dat nog meerderen van al hun bezittingen zijn be roofd. We spraken wel eens van het ontwakendfe China. Zal uit deze troebelen ooit nog ids goods groeien? VOLKENBOND. HET POOLSCH-LITHAUSCH ACCOORD. De grensinspectie afgeloopen. Geenerlei militaire voorberei- ding. De „Times" had verteld, dat Lithauen zou geweigerd hebben de op initiatief van den Raad van den Volkenbond ingestelde con- trolecommissie te ontvangen. Het Fransche departement van buitenlandsche zaken spreekt dit bericht tegen. De Fransche, de Engelsche en de Italiaan- sche militaire attache's te Warschau hadden alleen maar opdracht den Poolschen kant van de Poolsch-Lithausche grens te inspec- teeren. Een dergelij'ke inspectie moest aan den Lithauschen kant geschieden door de ge- allieerde militaire attaches te Kowno. Deze inspecties hebben aan beide kanten van de grens zonder incidenten plaats gehad. De militaire attaches hebben aan weerskanten geen enkele militaire voorbereiding geconsta- teerd. Zij hebben rapport uitgebracht over hun missie, die daarmee geeindigd is. CHINA. DE CHAOS. Te Kanton is, aldus de correspondent van het Berliner Tageblatt te Mosou, een sowjet- regeering gevormd onder den naam van volksraad. De vlag van de regeering is rood, haar president is Soeat saot sen, lid van het centrale comiite van de Chimeesche communis- tische partij. Door de gebeurtenissen te Kan ton is de revolutionaire beweging ook elders weder ontvlamd. Te Sjanghai staakt het trampersoneel, bloedige botsingen zouden hier hebben plaats geihad, het personeel van het tolwezen dreigt eveneens met staking. Te Tsjangsja is een communistische poging tot het proclameeren van een sowjet republisk met geweld van wapenen onderdrukt. Te Tientsin zijn twee sowjet-schepen in be- slag genomen. De anti-communistische bewe ging rust dus klaarblijkeliik ook niet. Te Sjanghai hebben de andters streng concurree- rende textielfabrieken een vereenigiog opge- richt, waarvan 25 Ghineezen, 4 Engelschen en 42 Japanners deel uitmaken. Voorts is te Sjanghai een anti bolsjewistische partij op- gerich't. De correspondent van het Tageblatt meent dat de jongste gebeurtenissen in China van groote internationale beteekenis zijn. Naar Reuter uit Hongkong meldt is het Noorsche s.s. Gran in de buurt van Whampoe uit joniken besoboten, die een geregeld vuur onderhielden. N'iemand aan boord werd ge- kwets't, ofschoon verscheiden ko-gels het schip troffen. Te Konigmoon is een staking uitgeforoken. CENSUUR OP PERSTELEGRAMMEN De „Evening Standaard" verklaart op grond van een door het blad; ingesteld onder- zoek dat er geen twijfel aan is dat er te Parijs een geheime censuur op buitenland sche perstelegnamroen bestaat. Deze wordt in de eerste plaats uitgeoefend door de tele- graafbeafflbten (zoowel van den draadloozen dienst als van den kabeld'ienst) die beoordee- len of een,bericht iets bevat „nadeelig voor de belangen van Frankrijk". Is dit voigens hen het geval, dan wordt het telegram voor- gelegd1 aan dte chef, die verantwoordelijk is voor icdfcr verzonden perstelegram. Twijfelt de laatsto, den telefoneert hij met het „cabinef nodr" in het minis terie van Bin- nenlandsche Zaken. Er valt weinig aan te twijfelen (aldus de „Evening Standard1") dat dit die redte is voor de ernstige vertragingen, die vaak voorkomen in dte ontvangst van pers- telegrammen uit Frankrijk. Deze censuur is nutteloos voor zoover bet landen betreft, waarmee getelefoneerd kan worden, want voigens de E. S. wordt er op die telefoon geen contrdle geoefend. Het bliad voagt er nog biji, dat afschriften van alle buitenlandsche perstelegrammen na verzending aan het munisterie van Binnen- landsche Zaken worden gezonden, doch dit veroorzaakt geen vertraging en vormt geen inbreuk op dte persvrijheid BREUK DER NATIONALISTEN MET SOVJET-RUSLAND. Wegens roode medeplichtigheid aan de onlusten te Canton. De nationalistische minister van Buiten- landsdie Zaken heeft medegcdeekl, dat de nationalistiisuie regeering aan de Sovjet- regeering kemnis zal geven van het verbreken der betrekkingen met haar. De nationalisten bescihuldigen de Sovjet-regeering er van, medewerking te hebben verleend bij het ver- oorzaken der onlusten te Canton. Bevelen tot inhechtenisneming van Wang Tsiing-wei en andere Cantonneesdie leiders zijn uitgevaardiigd. Wang Tsjing-wei houdt zich echter schuil DUITSCHLAND. HET GESCHIL IN DE METAAL- INIDUSTRIE. Naar men ons uit Dusseldorf meldt, heb ben de onderhandelingen tusschen de werk- gevers en dte arbeidersvertegemvoorddgers in die West-Duitsche mietaalindustrie gisferen in hoofdzaak geloopen over de loonkwestie. Of schoon dte versdnllen van standpunt nog zeer aanzienlijik zijln, rnoet er toch in zooverre toenadering tot stand zijn gekomen dat het gevaair van een algemeene stopzetting der be- d'rijven niet meer onvermiijdielijk lijkt. Vanavond zijn de besprekingen tot morgen verdaagd1. DE AMBTENiAARS-SALARISSEN. Het wetsvoorstel aangenomen. Het wetsvoorstel betreffende de ambte- naars-salarissen is in den Rijkdag voigens de redactie van het regeeringsontwerp met 333 tegen 53 stemmen, met 16 bianco stem- men in derde lezing en daarmede definitief aangenomen. Tegen het wetsvoorstel stemden de com munisten, de economische partij en de Beier- sehe boerenbond MOORD EN KOPPELARIJ. T wee personen ter dood veroordeeld. Voor de jury-rechtbank te Neuruppin heb ben terechtgestaan de arbeider Willy Peest uit Guhlsdorf en zijn vader, beschuldigd resp. van moord en aanstichting tot moord. In verband met deze zaak hadden zich even eens de vrouw en dochter van den ouden Peest te verantwoorden. De arbeider Walter Siindter, die vroeger te zamen met Peest een lange reeks diefstallen had gepleegd, cnderhield n.l. sedert eenigen tijd relaties met de 16-jarige dodhter van Willy Peest. Doch de familieleden van het mieisje waren er op tegen en wlldien zich van hem ontdoen, door hem over te halen Giihls- dorf te verlaten. Teen Siindter dit weigerde en bovendien dreigde met aangifte van de ge- mieenschappelijk gepleegde diefstallen, be- sloten vader en zoon hem te vermoorden. Zij bereikten hun doel door Sunder mede te ne- men naar het bosch om te gaan houthakken. Daiar gekomen, sloegen zij hem dood. Willy Peest en zijn vadter werdien wegens moord. gemeenschappt'.ijk gepleegd, ter dood veroordeeld; de vader werd bovendien gens koppGarij tot zes maanden gevangenis- straf veroordeeld. De moeder werd wegens het verhelen van moord en koppelarij tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf veroor- dtelied en de dochter wegens het verzwij'gen van een voorgenomen moord tot 1 jaar en 2 maandte gevangenisstraf. ENGELAND. TER DOOD VEROORDEELD. Een moord om een ontbijt. Het Assizenhof van Sussex heeft te Lewis een dertigjarig tuinman, een zekeren James Gillon, ter dood veroordeeld, omdat deze zijn zuster imet een- scheermies had doodgestoken toen zij' weigerde zijn ontbijt klaar te maken. Een medious verklaarde bij het getuigenver- hoor dat een onderzoek had uitgewezen dat Gillon zeer beperkte geestvermogens had en dat hij leed aan wat in de medische weten- schap het inferio riteitscomplex beet. De med'i- cus getuigde diat Gillon naar zijn meening op het oogenblik van den moord krankzinnig was, tear hij niet de geringste ontroering toonde toen hern verteld werd dat zijn zuster stervende was. DE TROEPEN IN CHINA. Suppleioire credieten. Een ver- klar'uig in het Lagerhuis. De iinancieele secretaris van het departe ment van corlog diende gister in het Lager huis een ontwerp in, strekkende tot het goed- keuren van een crediet van 3.090.000 pd. sterling om gedurende het buidige financieele jaar de ex-tra-kosten te bestrijden, voort- spruitend uit het gebruik van extra-ti'oepen in China. In bijzonderheden tredend omtrent dte sa- mensteiiing der strijdmacht, die naar China werd gezonden, zeide hij dat de tegenwoor- digheid dezer troepen ongetwijfeld doeltref- fend is geweest. Wanneer de vermindering, waartoe in Juli werd besloten, is geschied, zal de sterkte van de in China achtergeble- ven strijdmacht, te zamen met de garnizoe- nen, acht infanterie-bataljons bedragen, waarvan er vijf te Sjanghai met de vereisch- te artillerie zullen worden gestationneerd. Het is onmogelijk, zoo zeide hij, de toe- komst te voorspellen, doch dte toestand wordt steeds nauwlettend gadegeslagen. De ge heele Britsche strijdmacht kan niet worden teraggetrokken voor dat de regeering in China verzekeren kan dat zij in staat en ge- neigd is den Britschen onderdonen de ver- eischte bescherming te verleenen. Sprekend over de onlusten en de beroering onder dte burgerbevolking, zeide King d'at de troepen onder zeer moeilijke omstandighe- den met de grootste tact en zelfbeheersching zijn opgetreden, en de hoogste tradities van het Britsche leger hoog gehouden hebben. Ondanks de onvolmaakte levensomstandig- heid en de weinige gelegenheid tot training en ontspanning is dte tueht onder dte troepen uitmuntend geweest. Hun gezondheid was over het algemeen bevredigend, met uitzon- derinig van het voorkomen van longontste- king in de eerste bezetting. De credieten aangenomen. Het Lagerhuis heeft met 242 tegen 103 stemmen de aanvullende credieten voor dte Britsche troepen goedgekeurd. 1 AMERIKA. HARRY THAW. Verbreking van trouwbelofte. Men herinnert zich Harry K. Thaw den millionnair, den man, die een zekere bekend- heid heeft verkregen door het toenmalige langdurige en sensationeele proces wegens twee jaar geleden werd hij, nadat hij bijna den moord op Stanford White. Een kleine achttien jaar in de gevangenis had gezeten, op vrije voeten gesteld dank zij vooral de en ergieke pogingen van zijn tachtigjarige moe der. Hij werd toen vier-en-vijftig jaar oud, beschreven als een gebogen man met grijze haren. Thans wordt uit Los Angeles aan de „Evening Standard" gemeld dat een twintig- jarig meisje, een zekere Forrest Hope Hall, een vroegere filmactrice, tegen Thaw een ac- tie tot schadeloosstelling tot een bedrag van 100.000 dollars heeft ingesteld wegens ver- breking van trouwbelofte. BRANDGEVAAR TE LIVERPOOL. 8000. ton benzine drijft op de rivier de Mersey. Liverpool wordt met een grooten brand bedlreigd. Het olieschip „Seminole" is n.l. op een bank in de rivier de Mersey in tweeen gteroken, waardoor achtduizend ton benzine wegstroomde. De vloeistof drijft al naar de stad Liver pool. De politic is opgeroepen om langs de oevers van dte rivier te patrouilleeren en de bevolking te beletten vuur in het water te werpen. Men gelooft dat het spoedig voorbij zal zijn. De Liverpoolsche politic heeft bet rooken in de buurt van de rivier, die met de olie uit het gebroken tanfcschip Seminole bedekt is, verboden en er mogen ook geen stoomwerk- tuilgen op die veerponten gebruikt worden, wegens net gevaar hetwelk vonken uit de schporstcenen zouden opleyerea. Pe brand- weer heeft duizenden meters slang uitgelegd op kaden en bij landingsteigers. Men gelooft dat het gevaar spoedig voorbij zal zijn. FRANKRIJK. DE GEBRUIKELIJKE VRIJSPRAAK. Een Parijsche naaister had dezen zomef haar man, een chauffeur, met een revolver- schot gedood. Na het drama had zij erkend1, verkeerd te hebben gehandeld en haar daad d'iep te betrcuren, welke daad zij dezer dagen voor de Parijsche jury berhaalde. Nog geen jaar getrouwd, had het echtpaar uit elkaar moeten gaan om een eind te maken aan dage- lijiksche scenes. Op uitnoodiging der vrouw zelf was de chauffeur in de echtelijke woning gekomen om zijn spullen weg te halen Er ontstond opnieuw twist en de vrouw had toen met den revolver van haar man, welk wapen zij gehouden had, dezen doodgeschoten op het oogenblik dat hij met zijn valies in de hand zou heengaan. Nla een roerend pleidooi van haar advocaaf (zoo melden dte Fransche bladen) heeft de jury haar vrijgesproken. EEN 83-JARIGE MOORDENARES 1 Een drama te Cimiet.. Gister bereikte ons het volgende bericht; Te Cimiez bij Nice is een. schandelijke mis- daad gepleegd. Een oudie dame van zeventig jaar woonide daar met een oude dienstbode op een afgelegen villa, die door een groot park is omgeven. Maandagoohtend in de vroegte dronig er een man haar kamer binnen, die, onder bedreiigimg met een pistool en een bijl om geld vroeg. Hij bracht de oude vrouw eenige slagen toe om haar tot spoed aan te zetten en .zeide haar, dat zij anders het lot zou d'eelen van de dienstbode, die hij reeds gedood had. Maar er was bijna geen geld in huis, slecbts driehonderd en vijf tig franken, die de moordenaar meenam. Na zijn vertrek vond de oude vrouw haar trouwe meid, die reeds zestien jaar bij haar had gediend, door bijlslagen afgemaakt in het voor-portaal IfS"' gen. Hedenmorgen blijkt, dat het geval zich eenigszins anders toegedragen heeft. fOeuvre komt althans met de volgende op- zienbarende medededing: Gedurende 24 uur heeft men naar aanleiding van het verhaal geloofd, dat een gemiaskerde band'iet de villa was binnengedrongen en de oude dienstbode had vermoord. Maar na een langdurig ver- hoor heeft mevrouw Gortois, de eigenaresse van de villa, bekend1, dat zij zelf de daderes was. Na een onbelangrijk twistgesprek heeft zij haar dienstbode met een bijl de hersens in- geslagen. 'Het drama had zich's avonds om 7 uur afgespeeld. Dte moordenares, die 83 jaar oud 'is, had1 een gedeelte van dten nacht besteed om een mise en scene in elkaar te zetten, ten einde dte politie te kunnen misled den. GRIEKENLAND. OOMMUNISTISOHE BETOOGING TE ATHENE. Te Athene hebben gisteren voor het parle- ment groote communistische betoogingen plaats gehad, daar het in de bed'oeling van, het huis scheen te liiggen alle communistische afgevaardigden uit te sluiten. Ongeveer 500 communisten poogden net parlement binnen te dringen en iJcwamen hierbij in botsing met gendarmen en soldaten. De betoogers kondter echter weder achteruit worden gedreven, toen de brandweer in actie kwam en hen nat spoot. Het parlement is door troepen omsingeld. Tot nu toe zijn de communistische leden van het huis echter nog niet uitgesloten. LITHAUEN. x WOLDEMARAS' POSITIE WANKEL? De binnenlandsche politieke toestand in Litauen is, nadat tijdeiijk een zekere ontspan ning was ingetreden, naar aan de „Voss. Ztg." wordt gemeld, opnieuw met electrici- teit geladen. De partijen hadden, terwijl Wol- demaras te Geneve de belangen des lands verdedigde, een soort godsvrede gesloten en met gespannen verwachting de resultalen tegemoetgezien. Thans, nu deze bekend zijn, is de toestand opnieuw verscherpt. Alle par tijen zijn verontwaardigd over de voorwaar. den, welke Woldemaras te Geneve heeft aan- vaard. Men meent, dat door de opheffing van den oorlogstoestand de afstand van wilna feitelijk is bezegeld en dat Polen geleidelijk ook zijn wenschen tot het aanknoopen van consulaire en diplomatieke betrekkingen ver- vuld zal zien. De hoop, door den oorlogstoe stand het g-ebied van Wilna economisch te ruineeren en aldus Polen tot de teruggaaf te dwingen, is thans definitief verijdeld. Het groote rechtsch-e blok der chr. demo- craten en ook de linksche oppositie willen Woldemaras noodzaken een regeering der groote coalitie te vormen. Het streven Wol demaras ten val te brengen vindt thans ook steun bij het leger, dat tot dusver de sterkste pijler van diens regiem was. Er bestaat voigens den correspondent geen- twijfel, of de strijd om de macht zal opnieuw met groote hevigheid ontbranden en daarbij' zou het chr.-dem. blok de njeeste kans op de oyervvinning hebben - ALKMAABSCHB CODRANT £30

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1