DE LANGE DE 3VE0RAAZ Credisfeo - Deposito - Effected Da vooil. Olympisclie turners, benevens da beide zwitsets Bifeineniaircd LAHGESTRAAT 49 - ALKMAAR Ingezonden stukken iC&gnsi Hisiiesilanel HET LIJK IN HET DUIVENHDK. De politie te Gorinchem heeft gisteren aangehouden cle beide verdachten in de be- kende abortus-zaiak, genaamd H. P. en K. M. Zij worden vandaag naar Den Haag overgebracht. GASCORRUPTIE. Gemeld wordt, dat de gasfabriek te Apel- dcorn voorkomt in de door de justitie in be- slag genotnen boeken der firma Gautzch te Amsterdam, waarin de retcurcommissies ge- boekt staan. werken op 17 Dec. a.s. in „De Harmonie". Opening" zaal half 8. Aanvang 8 uur. Nog enkelen kaarten beschikbaar. Gym. Ver. „De Halter". AUTO-ONGELUK. Gistermorgcn omstreeks 8 uur is te Groat Ammers een auto uit Gouda, bestuurd door den beer de J., door de gladheid in botsing gekomen met een mestwagen. De 32-jarige ongehuwde landbouwer van Eijl, die den mestwagen geleidde, werd ernstig gekwetst en in zorgwekkenden toestand een woning binnengedragenna eemigen tijd is hij over- leden. De officier van justitie in Dordrecht werd van het gebeurde in kennis gesteld, maar heeft het lijk vrijgegeven, daar er geen sectie op behoeft te worden verricld, omd'at trier van schu'ld geen sprake is. De chauffeur was zoo ontdaan, dat hij zijn auto te Groot Ammers achterliet en per trein naar Gouda terugkeerde. DE WATERSNOOD. De heer Ketelaar; lid van de Tweede Ka- mer, heeft aan den minister van arbeid, han- dtel en nijverhieid de volgende vragen ge steld 1. Is de minister bereid de brieven van Ge- deputeerde Staten van Gelderland in zake de ongeveer 50 gezinnen in het Land van Maas en Waal, bedoeld bij mijn vragen van 21 October j.l., aan de Kamer over te leggen? 2, Zoo neen, is de minister dan bereid' ma de te deelen, of Gedeputeerde Statn van Gel derland, die gerekend mogen worden met deze zaak volkomen op de hoogte te zijn, deze gezinnen al dan niet onder de slachtof- iers van den watersnood rekenen? EEN TRAMKWESTIE. Tegen iemand uit Delft had de politie pro- tesverbaal opgemaakt, omdat hij op 8 Oeto- jer j.l op het Buitenhof te 's-Gravenhage van een in beweging zijnde tram van de in tercom uiunale lijn Den HaagDelft was gesprongen. Bij de behandeling voor het kantongerecht beriep verdachte zich echter op het Kon. be- sluit, volgens hetwelk het net, dat door het Gemengd Trambedrijf te 's-Gravenhage wordt geexploiteerd, gelijk is gesteld met tramwegen, waarop in hoofdzaax geen an- der vervoer dan dat van personen binnen een gemeente plaats heeft. Op die tramwegen nu zijn niet toepasselijk de bepalingen van het Tramwegreglement, waarb»j verboden is het op- of afspringen van een in beweging zijnde tram. De kantonrechter overwoog, dat het ten laste gelegde na genoemde gelijkstelling niet meer strafbaar is en ontsloeg den verdachte van alle rechtsvervolging. LOTERIJ OF „PREMIELEEN'ING"? Voor de strafkamer der arrondisements- reehtbank te 's-Gravenhage diende in hooger beroep de zaak tegen den directeur der Bouw- en Administratie Maatschappij „De Licht- straal" De directeur was bij vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot twee boeten, ieder van 100. Gedagvaard waren twee getuigen door den Officier van Justitie. Een dezer getuigen verklaarde desgevraagd dat de leening, die gesloten werd, tot doel had het verkrijgen van gelden ten einde die overeenkomstig de Statuten der Maatschappij te kunnen beste- den en dat van de geleende gelden 3 pet. ren te werd vergoed. De Officier, mr. Rijkens, vroeg in zijn requisitoir bevestiging van het vonns, aange- zieqy het naar zijn meening „als een paal bu- ven water" staat dat we hier met „een ver boden loterij te doen hebben". De Mij. „De Lichtstraal" noemt zich Bouw- en Adminis tratie Maatschappij, maar bezit geen emmer- tje kalk of steen. Men had hier te doen weer met een der vele uitgedachte middeUies om de Loterwijwet te ontduiken en zeer zeker zon z.i. „De Lichtstraal" verdwijnen moeten, indien straks de nieuwe Loterijwet van Juni 1925 in werking zou treden. De verdediger, mr. J. E. W. Duys, bestreed in een uitvoerig pleidooi het requisitoir. Van de beide maatschappij en, hier in het geding, de N.V. Juliana" en „De Licht straal", zijn de obligaties volgestort, niet bo- ven parikoers uitgegeven, rentende 3 op naam enz. enz. Dat zij later door derden in huurkoop werden gekocht, besliste niets om trent het karakter der oorspronkelijke lee ning. De vraag, waar het hier om gaat, is er niet eene van wenschelijkheid of niet, maar zuiver van een wetstoepassing. De of ficier heeft voor al zijn bewtringen gem en- kel bewijs gegeven. Men hoede zich er voor, zoo eindigde pleiter, om, waar vaak loterijen onder het motto: „premieleening" worden gehouden, nu over te slaan naar het andere u iterate en elke premie hen ing een verboden loterij te declareeren. Natuurlijk zit er in elke premieleening een element van loterij Als dat ook niet zoo was, zou\ de wet van 195 de premieleening ook niet afzonderlijk behoeven te noemen. Hier had ongetwijfeid ontslag van rechtsvervolging moeten volgen Uitspraak 28 dezer. POGINK TOT DOODSLAG. Gisteravond circa 9 uur is te 's-Hertogen- bosch op den cafehouder Neukirchen een revolverschot gdost, dat hem door de mouw Van de rechter-arm is gegaan en hem niet ge kwetst heeft. Wei werd een ruit van de cafe- deur, waarachter de waard zicth bevond ver- brijzeld. De aanleid'ing was, dat den dader, die in Icennelijken staat van dronkenschap verkeer- de, den toegang tot het cafe geweigerd werd1. De inmiddels ongebelde politie heeft den man gearresteerd. Bij ihet verhoor wensdhte hii niet te w^vri wre Mj was. Hij' schijnt uit Budel afkomstig te zijn. HET NED'E RL AN'DSCH FAB RIKA AT. B. en W. van Apeldoom deelen aan den Raadi niede, dat zij besloten hebben te vol- doen aan de uitnoodi-ging van den minister van B. Z. en L. om in de bestekken der voor gemeenterekeninig uit te voeren werken de be- paling op te nemen van voorkeurverleening aan het Nederlandseh fabricaat, zooals deze bepaling voorkomt i:n de bestekken van d'en rijlksgebouwendienst. GEEN BORG'STELLINGS-CLAUS'ULE B. en W. van Apeldoorn hebben op het adres van den Ned. Aannemersbond en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons beslo ten de bougstellinig als besteikvoorwaarde af te schaffen. KORTE BERICHTEN. In het Binnengasthuis te Amsterdam is overleden een 2-jarig meisje, dat op 12 dezer in een perceel aan den Biezenweg brandwon- den had gekregen door het omvalten van een pot kokende thee. Dinsdagavond la at is uit het Rapenburg te Leiden, nabij die keizexstraat, het lijk opge- haald van de 92-jarige juffrouw H. C. E. Vermioed wordt, dat ziji door d'e duisternis misleid, te water is geraakt. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Herman Winters en Aartje Gelderblom. Karel Ursetn en Ad'riana Geertruida Goiter. Roelof van Wezop en Neeltje van Leijen. GEBOREN Pieter Frederik, z. van Pieter Frederik Adolf en Dirkje Swart. Willem Joseph, z. en Catharina Theresia, d. van Adrianus de Waard en Jacoba Brouwer. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Nat, thans te Amsterdam, slaagde aldaar voor het doct.-ex. in de Geschiedenis. KOSTELOOZE RIJWIELBELASTrNGMERKEN. Zooals uit een adVertentie in dit nummer blijkt, wordt ook de gelegenheid opengesteld om op 15, 22, 29 December en 5 Januari, 'savonds tusschen 7 en 9 uur, aangiften ter bekoming van kostelooze rijwielbelastingmer- ken op het kantoor van den ontvanger der d'irecte belastingen in te leveren. BILJARTWEDSTRIJD. Gisteravond had in cafe „Ceres", Helder- sche weg, de aangekondigde biljart-match plaaits tusschen de heeren Hagenaar, Hoog- land en Hoed. Er werdien gespeeld partijen van 150 caramboles. le partij gewonnen door Hoogland met gering verschil (4 car.) tegen Hagenaar in 24 beurten, gem. 6.25. 2e partij Hoogland-Hoed gewonnen door Hoogland in 17 beurten, gem. 8.2. '3e partij HooglandHagenaar gewonnen door Hagenaar in 21 beurten, gem. 7.14. 4e partij HagenaarHoed gewonnen door Hagenaar in 17 beurten, gem. 8.82. De beslissing za,l gespeeld worden in bo- vcngenoemd cafe op Woeasdag 4 Januari 1928. TOELATING ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomene advertentie, waarin be- langhebbenden wordt medegedeeld, dat mor- gen, Vrijdag 16 December, van 78 uur, de gelegenheid bestaat tot aangifte voor de be- waarschool in die Doelenstraat 15 en ook voor de bewaarschoolklassen op Rochdale in het gebouw van Gemeenteschool 9. ZAND OF ASCH STROOIEN. Men beklaagt zich er over, diat verschei- dene menschen hedien weer nalieten zand of asch voor hun womingen te strooien. Is dit niet iets waaraan de politie wel eens wat meer aandacht mag schenken? B'EeED'IGD. 'Hedlenmorgen is door de redhtbank alihier beeedigd de heer D. Veenenbos als notaris te Enktiuizen. NIEUWE ZAAK. Morgenmiddag opent de heer F. Kalksma aan de Laat, waar voorheen was gevestigd het bonthuis van de fiftna KamperGroen- land1, een dames- en 'heerenkapperszaak. In het naar de eischen des tijds ingerichte perceel bevindit zich adhter den winkel een lceurige heerenkapsalon, terwijl een aparte opganig naar boven leidt naar de beide dames- kapsalons, die eveneens smaakvol ingerioht zijn en waar tevens een aparte wachtkamer aanwezig is. Een groote keuze parfumerieen en toilet- artikelen is in de etalage uitgestald. Een jarenlage ervaring van den heer Kalksma in het kappersbedrijf hier ter stede, waarborgt een vakkundige bediening. Vrlje baatt heeren: G. J. Genefaas 45 (2 X)—43 (3 X); Joh. Diepen 45 (2 X)—43; A. Kollmann 45—43 (4 X); E. S. Hambur ger 45—43—41 (3 X); C de Beurs 45-H2; W. Matthijsen 45—41; H. P. Buijs 44 (2 X); L. D. Boom 43—42 (2 X); D. Leujes 43—42—40; Joh. D. Appel 43—42. Vrije baan juniores: C. van Hamersveld 4441 (2 X); C. A. Witte 44—41; P. de Beurs 44; A. G. Lensen 43; Martin Oly 42 (2 X); Jan Met 4241 (2 X); J. Luyting 42—41; G. Worm 42—40 (2 X); dr. H. Sehurmann 42—39—38 (2 X); W. Norde- mann 423938. Eereprijs heeren, dr. J. M. van Dam 69. Eereprijs dames, mevr. C. Plas 61. Consolatieprijs, mej. Rol 51. (Buiten veront woordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt De herstemming v. h. Hoogheemraad- schap N.-Hollandsch Noorderkwartier. De candidaten van de neutralen gekozen. Bij de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een hoofdingeland-plaatsver- vanger voor het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier in het district Helder werden uutgebracht 1384 stemmen, waarvan 889 op den heer J. Jimming Hz. te Barsiingerhorn, candidaat van de Neutralen, en 495 op den heer J. Westerhof te Alkmaar, candidaat der verbonden politieke partijen., zoodat de heer J. Jimmink is gekozen. De uitslag voor de verkiezing van een Hoofdingeland en een Hoofdingelandplaats- vervanger in het kiesdistrict Purmerend is op dit oogenblik nog niet geheel bekend. Met vrij groote zekerheid kan echter wel worden gemeld, dat ook hier de candidaten van de Neutralen, de heeren G. Haremaker te Koog a. d. Zaan tot Hoofdingeland, en de heer C. Uitentuis te Brock in Waterland, tot Hoofdingeland-plaatsvervanger zijn gekozen, Te kwart voor drie waren allem de uit- slagen der stembureaui re Kwadijk en Landsmeer nog niet kkend De stand is op het oogeablik: G. Haremaker 3681, Vai Meer veld 2621, Kraaij 2776 en Uitentuis 3351. Het staat nu wel vast dat de Heivalen bij de herstemming een schi:te<ende c\e: win ning op de verbonden politieke partijen heb ben behaald. WAARSCHUWING TEN OPZICHTE VAN RIJWIELDIEFSTALLEN. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht der ingezetenen op het bepaaldie in art. 157, 2de lid, der Algemeene Politie-Ver- ordening dezer Gemeente, luidende: „Het is verboden een rijwiel onbeheerd op den openbaren weg te doen staan, tenzij het is afgesloten". In verband met die in den laatsten tijd in deze gemeente veelvuldig voorkomende rij- wieldiefstallen, wordt voorts het pubtiek aangeraden bij een eventueele vermisaing van een rijwiel, daarvan onverwijld aangifte te doen aan het Bureau van Politie alhier. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.05 uur licht oj> HET KEGELCONCOURS IN „DE UNIE." Met welk een ijver de kegelsport tegen- woordig in Alkmaar wordt beoefend, wordt ieder duidelijk die in deze week's avonds een bezoek brengt aan de kegelbaan in „de Unie". De dames en heeren zijn bij voortduring in actie en schrijvers en kegeljongens kennen geen rust. Dat de A. K. B. de kegelaars met zijn concours een groot genoegen doet, is aan geen twijfel ondernevig. Zoowel in de korps als in de persoonlijke wedstrijden wordt he- •vig gekampt en omtrent den einduitslag is nog niets te /oorspellen, want elke dag brengt nieuwe verrassingen. De stand is heden als volgt: Korpswedstrijd: De Unie I 264; De Unie II 175; De Club I 250; De Club II 224; De Burg I 217; De Burg II 207; Koekoek II 245; Op de Lat I 257; Op de Lat II 201 Twee Duifjes I 219; Twee Duifjes II 193; Op't kantje af I 202; Op't kantje af II 159; Onze Club II 228; Onze Club III 196; C. U. B. O. I 263; C. U. B. O. II 214; C. U. B. O. Ill 165; Onder Ons I 184; Onder Ons II 167; Ophouden wint I 192; Ophouden wint II 171; Ke Ki Ka I 152; Ke Ki Ka II 169; W. I. K. I 161; Men heeft ze niet aan een touwtje 108; Marine club Siapjes I 208; Marine club Siapjes II 145; Onder Ons (Helder) I 245; Onder Ons (Helder) II 158; Duim in't gat I 195; Damesclub D. O H. I 161; Damesclub D. O. H. II 147. Personeelebaan, heeren: le serie H. v. d. Made 215; 2e serie W. Nordemann 204. Enkele kaarten: 1. M. J. Philips 96 (30); 2. P. Modder 96 (14); 3. mr. C. A. de Groot 92; 4. M. Scheepmaker 78 (30); 5. dr. H. Schiirmann 78 (14); 6. Jac. de Blokker 75; 7. L. Trijbetz 74; 8. Jos Oortmeijer 72. Personeel dames: Serie mej. E. Thijssen 183; le prijs enke'e kaarten, mevr. Klaver- weijden 76 en 2e prijs enkele kaarten, mevr. Jac. Met 61. Paren wedstrijd: Mej. E. Thijssen en de heer Joh. Diepen 44; mevr. Schenke en de heer W. Scheepmaker 43; echtpaar H. Buys 42—33; mevr. Klaverweijden en de heer F. Stadegaard 42; mevr. Surig en de heer G. Genefaas 4138; mevr. v. d. Heuvel en de heer W. Nordemann 41; echtpaar G. de Wit 4039; echtpaar Oolders 3938 (2 X). Dames vrije baan: Mevr. Klaverweijden 40; mevr. de Munk 38; mevr. Geus 36; mevr. Oolders 3533; mevr. Schenke 3532; mevr. Lensen 35; mevr. Kokkes 34—31 (2 X); mej. A- Knuppel 34. Mijnheer de Redacteur. Een van de mooiste gebouwen in onze stad is zeker het pand, waarin thans de Openbare Leeszaal en bet Archief zijn gevestigd. Hst is een oud Patriciersbuis, naar ik tneen uit het begin van de 18e eeuw. Is het niet treurig, dat dit bouwwerk met zijn prachtigen gevel, het sieraad van onze hoofdstraat, absoluut verwaarioosd wordt, dat het onderhoud zelfs zoo tekort schiet, dat gevaar voor vernietiging dreigt? Het is zeker al jaren geleden, dat de rijk gebeeldhouwde gevel eens geschilderd is en dat het weer daarop zijn invloed doet gelden kan ieder constateeren, die bij de voordeur gaat staan en eens naar boven naar de erker kijkt. En wat die deur zelf betreft. Ongeveer een jaar geleden is zij ontloogd. Tom kwam het fraai gebeeldhouwde hout te voorschijn. Verder is de deur niet behandeld, met het gevolg, dat het hout reeds begint te rotten. Op verscheidene plaats.n is het al wegge- vreten en er zijn in het beeldhouwwerk zelfs plekken, waar men reeds een vuist in kan steken. Is het niet zonde, dat een dergdij'k kost- baar bouwwerk zoo verwaarioosd wordt? Ik hoor, dat het't eigendom der gemeente is, maar kan mij niet voorstellen, dat Ge- meentewerken van diit alles niets afweet en den kostbaren gevel op deze wijze verlortn laat gaan. Dankend voor de plaatsruimte, G. Mijnheer de Redacteur! Gisterenavond las ik in uwe courant het bericht van den Minister omtrent emigratie naar Canada. Dit bericht is voor middelloo- ze emigranten. Nu wordt daar veel over ge- praat, en de een weet het al beter dan de an- der, maar de waarheid is, dat geen er iets van weet. Wij hebben nu afgesproken, dat ik eens in de Alkmaarsche courant zou aanvragen, of U, mijnheer de redacteur, hierover eens een klein bericht zou willen schrijven. Is het bericht van de minister ook voor de dorpen en tot wien moet men zich daar wenden? Is men dan ook aan iets verbonden en wat voor werkzaambeden moet men daar verrich- ten. Kunnen bouwarbeiders aan hun vak blijven? Is er gelegenheid voor de kinde- ren om de scholen te bezoeken? Hoe is het klimaat daar? enz. enz. Meermalen hebben wij al mooie reisbe- schrijvingen van Indie gehad, mogen wij er nu eens een over Canada in uwe courant lezen? In afwachting, verblijf ik EEN ABONNe. (Zooals uit een bericht in dit nummer blijkt, meent de Standaard, dat de regeimg zoo zal worden, dat de passage naar Cana da met 200 zal worden verlaagd en de verdere kosten voortaan door de emigranten zelf moeten opgebracht worden. Zoodra de Directie goedkeurt dat wij op kosten van de courant een reis naar Canada maken, zullen we er met genoegen een reis- beschrijving van geven Inzender zal ten gemeentehuize wel kunnen vernemen wat de minister over de nieuwe re- geling aan degemeentebesturen heeft ge- sehreven. Als inzender betrouwbare gegevens over Canada zelf wil hebben, kan hij zich tot de Emigratie Centrale Holland Anna Paulow- nastraat 6 te 's-Gravenhage wenden, waar men hem gaarne alle gewenschte inlichtin gen zal verschaffen. Red Alkm. Crt.) Een kort, mooi stemmingsvol Adagio gaat aan de finale vooraf die geheeten wordt een stuk te zijn „grootscher en machtiger dan er ooit een voor strijkkwartet geschreven werd". Een prachtige weergave hebben onze kun- stenaars de heeren Leydesdorff, Rontgen, Mendes en Canivez er van gegeven, die even eens bevestigd werd in de vol gevaar,ijke plaatsen zittende „Serenade" van Hugo Wolf, een componist die hoofdzakelijk door zijn liederen bekend en beroemd is geworden, en in het tweede kwartet van den Rus Borodi- ne; een nummer vol mooie muziek, niet ge- leerd of diepzinnig maar eerlijk op het pa pier gezet zooals de componist het voelde De cellist Canivez trad in het Andante van dit kwartet meer naar voren, dit derde deel be- gon hij met een melodie die later door de eerste violist werd overgenomen Deze melo die (of motieven ervan) beheerschte hoofdza kelijk dit Andante. Krachtig en langdurig, spontaan op 't laatst zijn de kunstenaars geapp'audisseerd, en ons dunkt dat zij de aanstaande tournee door Amerika de heer Klomp wees daar. ook op waartoe vooral hebben medege. werkt de heer Willem Mengelberg die mo» menteel 'in Amerika vertoeft en de impress* rio dr. de Koos, met gerustheid en zelfver- trouwen kunnen aanvaarden. Een der hee ren kwartettisten is trouwens inAmerika geen onbekende, de heer Rontgen n.m. is voorheen lid geweest van het beroemde Kneiselkwartet dat aldaar triomfen gevierd heeft. Zoo moge dan ons kwartet een succesvolle kunstreis wachten, wat ons betreft, wij zullen hun on- derneming met de grootste belangstelling volgen. A. K. ROEMENIe. STRAFFEN VOOR DE POGROMS Als gevolg van de wanordelijkheden te Grosswardein heeft de Roemeensche regee- rinig besloten, den prefect van het departe- ment Bihor af te zetten, evenals de politie' prefecten te Grosswardein en Klausenburg. Hondierddertien studenten en andere perso nen zijn voor de krijgsraad gedaagd. De regeering heeft een crediet van vijf millioen lei toegestaan voor de verwoeste synagogen. RUSLAND; KINPEREN ZONDER OUDERS. Ir. de asyls en jeugdkolonies bevinden zich nu in de Sovjet-Unie pl.m. 200 000 daklooze kinderen. De meesten hunner weten niet, waar hun ouders nu wonen. Het Centrale Uitvoerende Comite publiceert daarom van tijd tot tijd lijsten met de namen der kinderen in de hoop, dat de ouders zich over hun kin deren zullen ontfermen. Er zijn reeds 25 lijs ten gepubliceerd. Bij elken naam wcrdt ver meld, waar het kind verpleegd wordt. Bij hel groote aantal analphabeten en het naar ven hpuding zeer geringe aantal menschen, die kranten lezen, is het succes van deze publi catie natuurlijk zeer gering. OOSTENR1JK. GEVAL-MAREK. revisit. BER'GER KUN'STKRING. Evenals zoovele jaren voor 1927 de hr. Klomp memoreerde dit even voor den aan vang van het tweede gedeelte van het pro- gramma was een der abonnementsavon- den der Berger Kunstkring gewijd aan kunstwerken voor strijkkwartet gecomponeerd uit te voeren door't Hollandsch Strijkkwar tet. Gebeurt het nog al eens dat bij Strijkkwar- tetconcerten het eerst te spelen nummer van een min of meer lichter of gemakkelijker genre gekozen wordt, om zooals men dat noemt „erin te komen", onze kunstenaars de- den dat niet en hadden zich als eerste opga- van een zware taak opgelegd door te begin- nen met een der laatste kwartetten, opus 131 en niet opus 127 zooals het programma vermeldde in-cis kleine terts van Beethoven. Dit kwartet wordt beschouwd als door geen der laatste composities voor deze bezetting door Beethoven geschreven te zijn overtroi- fen. Het is van een respectabele lengte en de verschillende deelen volgen elkander grooten deels zonder rustpoos op. Het begindeel „Adagio molti espressivo" wordt door de eerste viool ingezet, en die „droeve klacht" waarvan Wagner gezegd heeft „dat dit stuk muziek wellicht het zwaarmoedigste Is wat ooit in tonen is geschreven" beheerscht het geheele Adagio. Het Allegro Vivace klinkt heel wat anders, de droeve stemming is ver- dwenen waartoe ook de toonaard, D. Groote terts, waarin het staat veel toe bijdraagt. Ver. volgens een Andante molto cantabile, 'i Presto (schitterend uitgevoerd) waarin aan het slot een eigenaardig effect wordt verkre- gen, door dat de uitvoerders zoo dicht moge- lijk bij de kami van het instrument strijken. maar HET Geen vernietiging van het vonnis. Volgens een bericht uit Weenen is het on- juist, dat de Hooge Raad het vrijsprekend vonnis in het proces-Marek heeft vernietigd. De Hooge Raad heeft het beroep van den oofficier van justitie tegen dit vonnis afge- wezen, maar daarentegen rivisie van het von nis wegens laster tegen Marek toegestaan* tengevolge waarvan diens straf van vier tot zeven maanden gevangenisstraf is verhoogd, AMERIKA. BANDIETEN-OVERVAL OP EEN TREIN. De methodes van het wilde westen zijn ook in Pennsylvania in practijk gebracht. Een bende van 15 bandieten heeft namelijk een goederentrein opgehouden nabij Lang- home en zich, na een vuurgevecht met het treinpersoneel, met een partij zijde ter waarde van 59.000 dollar in auto's uit de voeten gemaakt. Een der bandieten werd ge- wond. doch kon toch nog ontsnappen Men gelooft, dat eenige leden der bende zich in den trein bevonden en dezen op een afgespro ken plaats tot stilstand hebben gebracht door aan den noodrem te trekken. In dit district hebben in den laatsten tijd veel diefstallen van zijde uit treinen en vracht- auto's plaats gehad, doch de politie heeft de daders nog niet kunnen arresteeren. HET V LO'OTP RO OR A M Bij het congres ingedieni. Wilbur, de minister van marine, heeft gis teren bij het congres het vlootbouwprogram ingediend, waarvan de kosten op 700 mil lioen dollar worden geschat. Het program stre'kt tot den bouw van 25 lichte kruisers, 9 torpedojagers, 32 duikbooten en vijf moeder- schepen voor vliegtuigen. Ingeval er een -Internationale conference tot vlootbeperkinig mocht worden bijeengeroe- pen, zou de president bevoegd zijn staking van den vlootbouw te bevel-en. DE TOCHT VAN LINiDBERGH. New York—Mexico, Te Mexico heerschte groote ongerustheid toen Lindbergh 26 uur na zijn vertrek uit Washington nog niet was aangekomen, doch de onrust verdween toen de vlieger boven het vliegveld Valbuena verscheen, waar hij gis teravond om 8 uur 39 Greenwichtijd onder ombeschrijflij-ke geestdrift van de saamge- stroomde menigte landde. Toen Lindbergh op het vliegveld was ge- land, brak de menigte van 25 a 30.000 men schen door het politie-cordon en omringde den vlieger, die zich dadelijk naar de tribune van den president begat en daar door Calles en den Aimerikaansohen gezant werd verwel- komid. De tocht had1 27 uur 10 minuten geduurd. KORTE BERICHTEN. Het nieuwe verdrag, hetwelk de betrek- kingen tusschen Groot-Brittannie en Irak regelt, is te Londen geteekend De tekst zal later worden gepubliceerd. Te Du'sseldorp hebben de d'ouanen in een restauratie bij het hoofdstation zeven per sonen in arrest genomen, onder wie twee Ne- derlanders, die sedert twee jaar juweelen en diamanten, gouden horloges enz. uit Neder- land smok'kelden. Voor een waarde van 100.000 mark is in beslag genomeso.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2