AlkiaarscHe ConranL Nieywjaarsw8nscii?n. Stadsnleuws Radio-hockje mil U,ETON. He grijze Dame. iiiiHiiiiiiiiiiiiiniiH KERSTMIS, OUDEJAAR,NIEUWJAAR! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT fro. 295 1927 Hondera ne?en en fwintnste Jaargang. Doiidcrdas^ 15 Wecember. IN HET NUMMER, DAT ZATERDAG 31 DECEMBER VERSCHIJNT, ZAL WE- DEROM GELF.GENHEID BESTAAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUW- JAARSWENSCHEN, a 50 CENT a CON- TANT. DE D1RECT1E. Vrijdag 16 December. Httversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.35—2.Lunchmuziek door het A. N R. 0.-trio.5.30—7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-orkest. J. van Buggenum, bariton. 7.15—7.45 Landbouw-ha-lfuurtje door Jac. Wellerman, Burgemeester van Krabbendijke: Onze bieteneultuur en onze beetwortelsuikerin-dustrie. 7.45 Folitieberich- ten. 8.10 Les vanwege het Onderwijsfonds v d. Binnenvaart: C. A. M. G van Kasteel: Verzekering in de binnenvaart. 8.35 Kamer- muziek door het Haagsche strijkkwartet. Sam Swaap, le viool. A. Poth, 2e viool Jean Devert, altjviool. Ch. van Isterdael, cello. 1. Kwartet op. 18 no. 1, Beethoven. 2. Quartetto in Re Maggiore, Respighi. 10.— Persberichten. 10.10 3. Quartetto No. KVII, Mozart. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 Concert door het Trio Winkels. P. Lustenhouwer, piano (leider). 3.4. K. R. O. Vromvenuurtje door Mej. Do Twaalfhoven. 4.5.N. C. R. V. Gramo- foonmuziek. 5.6.N. C. R. V. Concert. Mevr. Cante—van Amerongen, zang De heer Char'enry, cello. Met pianohegeleiding 6.-6.45 Spr. N. C. R. V. Mr. D. N. O. A. Schut: Middenstand enWanbetalers. 6.457.30 K. R. O. Kerkgeschiedenis door Prof. W. Nolet uit Warmond. 7.30 V. P. R. O. Ds. J. van Dorp: De verwachting. 8.15 V. P. R. O.-cursus, leider prof. dr. M. C. van Mourik Broekman: De geestelijke opbouw van onzen tijd (5). Bindende en ontbindende krachten in de hedendaagsche cultuur. 9. V P. R. O.-berichten. 9.10 V. P. R. O. Franck-cyclus. Daarna persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, bas, bariton, cello en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestcon- cert. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. 3.50 Lezing. 4.10 „Richard 2", door de Radio-Players. 5 05 Concert. 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuws- berichten. 7.05 Orkestconce: t. 7.20 Bioscoop- bespreking. 7.35 Mende'sso-hn's pianomuziek. 7 45 Mr. Ervine: Modem drama. 8.05 Mr. Maine: Next's msic-program. 8.20 Natio- naal Svmphonieconcert, onder leiding van G. Toye. R. Henderson, bariton. Symphonie- orkest. (Om 9.20 Nieuwsberichten). 10.35 Nieuwsberichten. 10.40 „Punch and Judy", van de Gibeme Sievking. L. White, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris1750 M. 10.50 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Muzikaal en literair programma. 8 5011.20 Dansmuziek. Orkestmuziek. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 3.503'.50 Kerstliederen. 4.35 4 50 Gramofoonmuziek. 5.206.20 Eigen piano, composities van Walter Niemann. 7 35 Concert. Werag-orkest. Mia Neusetzer Thoenisse, sopraan. B. Mittmann, viool Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 1.407.05 Lezingen en lessen. 7.20 Mozart-concert. Drie concertaria's door Maria Ivogiin, so praan. 9.5011.50 Mandolineconcert. Hamburg, 395 M. 3.35 Orkestconcert en rang. 4.-20 „Doornroosje", sprookje. 5.20 Concert. 6.20 Concert. 7.20 Mecklenburg- sche avond. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. B.35 Calloconcerb 9.05 Voorlezing. 9.20 Orkestconcert. 9.50 Voorlezing. 10.10—10.35 Orkestconcert. Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. 62 Het werd laat. Een kathedraalklok op den schoorsteenmantel kond'igde met harmonisch geluid, het uur aan van middernacbt. Fitz keek op, maar maakte geen aanstalten om weg te gaan. Hij hield van Cipriano de Llo- seta Hij had vooruit al geweten, dat hij dit doen zou, maar nu ging hij verder, dan hij van plan was geweest. Hij wilde hem nog mecr over Eva liooren vertellen, want in stilfe dorstte hij naar nadere bijzonderheden van haar leven. Maar wilde niet op het on derwerp terugkomen. Dan maar liever in stilte lijden. lerwijl zij zoo zwijgend tegenover elkaar zaien, stond de andere bezoeker, de eenige die over.gens nog in de kamer was de man met het pijnlijk vertrokken gelaat met moeite op uit zijn stoel. Achteloos wierp hij de courant op de tafel en liep door de kamer naar graaf de Lloseta. Hij was een buitenge- woon groote man, als hij stond, ineengedoken in zijn stoel had men dat niet vermoed. Zijn haar was grijs vrij lang en borstelig zijn lichtbruine oogen keken dwalend door brilleglazen. Hij had ho-lle wangen en een krachdge vierkante kin. „Wcl", zeide hij tot Lloseta, „ik heb je in lang niet gezien." „ii ben weg geweest." ALKMAARSCHE IJSCLUB. De gisleravond in „De i oela^fgehoudeu vergadering van de Aikmaarsche ljsclub werd, hoewel door de smeeuw wel van een winteratemming kon worden gesproken, door slechts vijl heeren bijgewoond. Twee be- stuursleden, de heeren A. J. Stikkel (voorzit- ter) en Margadant, waren wegens ziekte af- wezig Het presidium werd waargenomen door den heer H. Stikkel. De notukn, gelezen door den n.euwen secretaris, den heer C. J. Ooms, werden onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den vorigen secretaris klaagde over gebrek aan vorst, waardoor hot ledenial advteruitgaande is. Gememoreerd werd o. a., dat de secretaris, de heer Wig- man, die, na 40 jaren de vereenlging te heb- ben gediend, wegens vuLek uit de gemeente zijn functie had neergelegd. Het verslag eindtigde met het uitsprekcn van de hoop dat in dezen winter weer de ijssport zal kunnen worden beoefend. Het jaarverslag werd goed gekeurd. Hiema bracht de heer Swets als penning moester zijn jaarverslag uit. Wij stippen hier- uit aan, dat de o-ntvangsten waren met het saldo van het vorige jaar 604.82V2., de uit- gaven 149.96 en het saldo 454.8&i/d werd goedgek.urd. Ingekomen was de beschrijvingsbrief vocr de 43ste algemeene vergadering van den Ijs- bond Holland's Noorderkwartier op 21 De cember as. in ,,'t Gulden Vlies' 'alhier. Als afgevaardigde werd aangewezen de heer H. Stikkel. De wenschelijkheid werd uitgcsproken, dat de algemeene vergadering voortaan steeds te Alkmaar zal worden gehouden en dan op e. n vast en datum. Als plannen voor den a.s. winter werd vastgesteld een wedstrijd in schoonrijden voor dames, heeren en paren en een wedstrijd voor -jongeren cm kunstvoorwerpen. Mcdegedeeld werd nog, dat was ingeko men een schriiven van B. en W., waarin aan de Alkmaarscne ljsclub verlof werd gegeven tot het a.anleggen van banen op de Singel- grachtcn tusschen Nieuwlandersingel en het Eiland tegenover de Doe'enklnft, alsmede on de Hoornsche vaart langs het terrein van die voormalige meelfabr'ck. banevens op de Hoc- vervaart tot de Kalkovensbrug en voorts om vlonders te doen aanbren^en ender gemeente- bruggen, alles op de gebruikelijke vcorwaar- den betreffende onderhoud en vrij b:ri;den der banen. enz. De baanveqers mceten v/ot- den betrokken via de arbeidsbeurs, reddings- middelen m<oeten in voldocnde mate bij de hand zijn, gevaarliike plaatsen in het ijs war den van gemeentew°ge voor rekoraing der ver eenlging afgebakend. Hierop volgde een uitvoerige bespreking van het te houden bal-masque. A1s datum werd vastgesteld Woen^dag 18 Januari a.s Bcpaald werd dat vor de 'ledra reductie zal worden verkend cp den toegangsprijs als toeschouwer en eveneens op de priizen voor d'eelname. HEKSERIJ IN VLAANDF.REN. Inderaaad is de tweede lezing door den heer A. Brijs voor de Ver. de Dageraad gis- teravond in de Harmoniedancing gehoujen, niet minder belangwekkend gebkken, dan de eerste. Was het ruim een maand geleden het geloof aan den duivel in Vlaanderen dat be- handeld werd, ditmaal was het de hekserij, waarover de beer Brijs zijn hoorders onder- hield. Spr. deed dit op een vlotte, eenvoudige wijze, zich strikt bij zijn onderwerp bepa- lend, uitlegging gevend waar zulks noodig was en deze uitleggingen illustrterend met tal wan nog heden ten dage voortlevende, veelal Vlaamsche sagen. Reeds bij de Grieken en Romeinen, voor het begin onzer jaartelling, besfonden er waarzegsters, waaraan een bovennatuurlijke macht werd toegekend. Meestal waren dit priesteressen van de een of andere godheid en in Rome bestond zelfs een vereeniging van menschen, die zich bezig hidden m:t wiskunde, toovenarij enz., enz. Na de op- komst van het Christendom werden de leden dezer vereeniging genoodzaakt hun zwarte kunst in het geneim uit te oefenen en meer en meer verbreidde zich vervolgens het geloof aan het bestaan van hekeen. Etymologisch stamt de naam heks van het Middel-Nederlandsche woord voor hagedis: de hagedis is een heksendier. Oorspronkelijk verstond men onder heksen een collectief be- grip, waaronder alien, die zich met toove narij en duivelskunsten bezig hielden begre- pen waren .Eerst later is men aan die per- sonen afzonderlijk denzelfden naam gaan geven. Met zijn zonderling kritischen bilk keek de lange man op hem neer. „Spanje?" „Spanje." Met een vluchtigen groet wendde hij zich af, maar nog voor hij een paar passen had gedaan bleef hij staan. „En wanneer denk je nu die schetsen over het leven in Spanje te schrijven?" vroeg hij met een vroolijien lach, die niet erg gepast fclodk. „Nooit vermoed ik. Welnu, het verlies is aan mijn kant. Goeden nacht, Lloseta Hij ging been, zonder nog om te kijken. „Weet j<4 wie dat is?" vroeg de graaf aan Fitz, toen de deur gesloten was. Fitz, was opgestaan, hij keek op de klok. „Neen. Maar zijn gezicht is mij niet onbe- kend." Giimlachend keek de graaf op. „Dat behoorde je te weten. Het was John Craik. HOOFDSTUK XVI. F a i 1 1 i e t. De kleine stad Somaivh, in Suffolk, be- staat uit een straat, the van de zoogenaamde haven naar boven loopt. Aan den eenen kant is het station, aan den anderen de haven en de zee, en dat is Somash. Naar vermeld wordt, was er in de dagen van weleer in de dagen van welvaart aan de Oostkust een burgemeester in Somarsh of Southmarsh, zooals het toen werd geschreven. Geheel Somash was op straat, op zekerefl morgen, nadat Fitz weer naar zee was ge- gaan, en die vrouwen die niiet luid aan het praten waren weenden zacht. De booten wa ren nog niet binnen, maar het weer was mooi, Van de heksen werd het volgende vertela: I Zij konden zich voordoen in de gedaante van een dier, haddon met den duivei een over- eenkomst gesloten, moesten ten gevolge daar van kwaad en onheil in de wereld stichten begaven zich een maal per week gezeten op een bezemsteel of een ander dier naar den heksensabbath en bezaten de macht om al- i leen reeds door iemand aan te zien, dien persoon ziek te doen worden of te doen ster- ven Ook werd algemeen geloofd, dat de heksen met den duivel en zijn trawanten ge- slachtelijk verkeer hadden. In de vroegste middeleeuwen drong in de kerk het besef door, dat het geloof aan hek sen bijgeloof was. Later echter, bepaaldelijk in de veertiende eeuw kwam het geloof aan hekserij en toovenarij opnieuw omhoog, vaardigden tot zelfs in de zeventiende eeuw de pausen bullen uit tot het voeren van heksenprocessen. Deze heksenprocessen wer den volgens een bepaalden regel gevoeri en duizenden vrouwen zijn daaraan ten offer gevallen. Er bestonden natuurlijk ook middelen om een heks te herkennen. Dit was mogelijk door een paaschnagel op den drempel te leg- gen van de woning waarin zich een vromv bevond, die van hekserij verdacht werd. Had men dit gedaan, dan kon de persoon in hwes- tie deze woning niet verlaten waaunede het bewijs van de hekserii geleverd wis Uitvoerig stond de heer Brijs stil bij de verhaien, die omtrent heksen in Vlaanderen in omloop zijn, waarbij nog bleek, dat de toovermacht steeds overgaat op de oudste of de jongste dcchter van de heks. Weigert deze die macht over te nemen, dan kan de heks niet sterven, maar wordt zij op ondraaglijke wijze gekweld. Nog heden ten dage bestaat het geloof aan heksen Spr. vertelde eenige sagen, waarin sprake was van de te'.efoon en den spoor- trein! Wel een bewijs dus, hoezeer het bij geloof nog voortleeft in bepaalde volks- groepen. Het zou ons te ver voeren, stil te staan bij de door den heer Brijs vertelde sagen. In het bovenstaande meenen wij de hoofdlijnen van zijn betoog beknopt te hebben weerge- geven en voor het overige moeten wij vol- staan met te heihalen, dat ook deze lezing op folkloristisch gebied inderdaad zeer veel te genieten gaf. De Vereeniging De Dageraad behoeft geen spijt te hebben, dezen spreker tweemaal ach- tereen te hebben uitgencodigd. Hij ontpopte zich als een vlot en gemoedelijk causeur en zijn lezingen waren zonder twijfel leerzaam en interessant. BEROEPSKEUZE. Gisteravond hield de heer Haremaker di recteur van het Bureau voor advies bij be- roepskeuze hier ter stede, voor de afd. Alk maar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een lezing over bovengenoemd onderwerp in de bovenzaal van „De Unie". In haar openingswoord heette de voor- zitster, mevr. Eijma uit Egmond aan Zee, de aanwezigen hartelijk welkom en sprak ze haar spijt er over uit, dat, waarschijnlijk door het vele, dat Alkmaar en omgeving juist dezen avond te genieten geeft en ook door bet slechte weer, de opkomst niet grooter was Hierna gaf zij het woord aan den heer Haremaker. Deze ving aan met te zeggen, dat hij het zeer op prijs stelde, over het heel belang- rijke, doch moeilijke vraagstuk der beroeps- keuze voor de Vereeniging van Huisvrou wen te kunnen spreken. Dit vraagstuk genoot vroeger, aldus spr., niet die belangstelling als tegenwoordig. Langzamerhand gaat men aan deze kwestie, die van steeds grooter maatschappelijk be- lang wordt, meer aandacht wijden. Dat dit vraagstuk zoo moeilijk is, komt voornamelijk door de vele invloeden, die zich bij het kiezen van een beroep doen gel den. Ten eerste heeft men die der geographische omstandigheden, d. w. z. de invloeden, die de aard en de gesteldheid van de omgeving op een zeker persoon uitoefenen; zoo zullen b.v. in visschersdorpen de jongens zich aan- getrokken of aangewezen voelen tot het vis- scbersbedrijf, terwijl daarentegen i.n de mijn- stT'eek allereerst tot mijnarbeid zal worden overgegaan. Andere invloeden zijn de economische in vloeden: voor vele betrekkingen is een kost- bare voorbereiding of een zeker kapitaal noodig. Dan nog de sociale invloeden: Veelal wenschen de ouders. dat de kinderen een be- trekking of ambt zullen bekleeden, dat min- stens gelijk stat met dat van hun vader. Heel dikwijls gebeurt het, dat een jongen zijn vader in het bedrijf op volgt, hoewel ook verschillende keeren voorkomt, dat de directe en de kalrne, saffraankleurige zee was door bruine zeilen als met stipjes bezaaid. Met de booten was alles in orde. Neen, de onrust was aan wal, zooals meest al het geval is. Het kwam niet van de zee, maar van menschen. Het was aangeplakt op de deur van Merton's Bank in de High Street. De vorm was onbegrijpelijk, want de woordenkeus, waarin de aankondiging ge- steld was, ging voor't meerendeel .buiten het Suffolk's woordenboek. Er stond iets met het handschrift van een klerk, over intrekking van crediet, die een staking van betalingen, tijdeins de reconstructie der bank, noodzakelijk maakte. Maar de menschen in dte straat zeiden, dat Merton's Bank „failliet" was. De' konstabel zeide het, en het was een erkend autoriteit in zaken, op het droge land en op de wet be- trekking hebbende. De deur was van binnen gesloten, de luiken waren dieht, de jalousieen neer, alsof gerouwd werd over een solide cre- dietinstelling in het Oosten. „En dat rijdt dan nog achter hun twee paarden," zeide een oude, verweerde visscher, die verdacht werd aan de verkeerde zijde te stemimen in verkiezingstijd. Enkelen schudden hun hoofden, maar het woord werd niet verder verspreid, want de man, die zijn zaken op de groote wateren doet, heeft een grenzenlocs respect voor oude instefiingen. En sinds tal van geslachten was Merton's een goede bank geweest „Misschien", zeide een oude vrouw, die niets te verliezen had want de zee had haar zelfs haar lijken ontnomen „mis- schien is dat, wat wij zeggen over recon structie wel in orde. Maar daar komt de kapitein". verdiensten, die een of andere betrekking op- levert, of door den stand der arbeidsmarkt, tot een beroepskeuze wordt overgegaan Waarbij dan meestal het beroep bepaald wordt door hen, die zich in de naaste om geving van den jongen bevinden, dus ouders of familie en kenuissen. Een vierde, niet te onderschatten invloed is die der attractie van toevallige bijomstan- digheden, d. w. z. dikwijls voelt een jongen zich door enkele uiterlijkbeden tot een be paald vak aangetrokken. Een aardig voorbeeld, dat spr. hierbij aan- haalde, was het volgende: Vlak na de ge- slaagde vlucht van Lindbergh meldden zich ruim driemaal zooveel personen bij de Ame- rikaansche luchtvaart aan, als daarvoor. Vervolgens ging spr in groote lijnen na het opgroeien van het kind, eerst grooten- deels in de ouderlijke woning, daarna op de lagere school en vervolgens op een aanslui- tende onderwijsinrichting of in een vak bij een baas. Het jeugdige kind dan, wordt voor een groot deel door de moeder, die er den gehee- len dag mee omgaat, opgevoed. In haar moeilijke taak zal zij langzamerhand de ver schillende eigenschappen van het zich ont- wikkelende kind 1-eeren kennen, veel beter dan de vader, die door zijn dagelijksche arbeid een groot deel van den dag buitenshuis door- brengt. Daarom is het van zoo veel belang, dat de moeder met den vader de eigenschappen van het kind bespreekt, opdat zij -elkaar bij de op- vceding zooveel mogdijk kunnen* aanvullen. De ouders dienen zich er evenwel voor te wachten, dat zij de eigenschappen hunner kinderen. niet overschatten, waartoe zij in hun ouderlijke trotsch maar al licht geneigd zijn. Vooral het spel kan den ouders veel om trent het kind leeren, het geeft hen menig uit- sluitsel over hun jongen of meisje Hierbij haalde spr. enkele regels aan uit het cnlangs v-erschenen boek van prof. Casi- mir „Langs de lijnen van het leven" en enkele uitspraken, hierop betrekking hebbende, van prof. Roels, directeur van het psychisch la- boratorium te Utrecht. Daarna zal d-e tijd komen, dat het jonge kind de lagere school gaat bezoek-en. Dit beteekenl, zcowel voor het kind als voor de ouders een groote overgang. De jon- je scholier komt met meerdere kinderen in grooter verban-d in aanraking. Weer andere eigenschappen zien wij in die periode naar vcren komen. In de eerste plaals is het de ondenvijzeres of or.derwijzer, die bijzondere eigenschappen bij zijn leeriingen zal opmer- ken, waarvoor de schoolgemeenschap van zoo'n groot belang is. Dit illustreerde spr. met eenige citaten uit een paar tijdschriften. Verschillende vooraansiaande personen op paedagogisch gebied achten de school dan cok voor het observeeren der kinderen, met het cog op latere beroepskeuze, zeer belang- rijk. Hoewel het kind een groot deel van den dag naar school en dus uithuizig is, zullen de ouders toch zooveel moge!i}k contact met hem moeten horden. Hier zijn het ouders en onderwijzers die elkaar bij de opvoeding van het kind en het onhvikkelen zijner eigenschap pen moeten aanvullen. Niet alleen door ouderavonden, maar ock door besprekjngen met de onderwijzers zal men dit contact moeten trachten te bewaren. is de lagere school doorloopen, dan komt de eerste keuze voor de ouders. Voor vele kinderen >valt dan reeds de beslissing der be roepskeuze, zoowel voor hen, die in een be trekking gaan als voor lien, die het onderwijs aan een vakschool gaan volgen, terwijl ook zij, die een handelsschool gaan bezoeken, al in een zekere richting worden geleid. Om nu de juiste schoolopleiding te kiezen, waarbij men de verschillende eigenschappen van het kind weer dient te rade te gaan, is in de meeste gevallen zeer moeilijk. Dikwijls wordt een verkeerde beslissing ge« nomen, wat soms ernstige gevolgen met zich brengt. Zoodra dan ook gemerkt wordt, dat het kind een voor hem minder geschikte on derwijsinrichting bezoekt, dient men van school te 'veranderen. Om op de scholen, aansluitende bij het la ger onderwijs nog contact met de kinderen te houden, is weer moeilijker dan dit op de lagere school het geval was. Heeft het kind ook deze onderwijsinrich ting, b.v. de H. B. S. afgeloopen, dan gebeurt het zeer vaak, dat, zoowel de zoo juist g» slaagde, als de ouders nog niet weten, welfc vak of welke betrekking gekozen zal worden. Van de jongen of het meisje zelf is in dit geval weinig te verwachten. Bij een gehouden onderzoek was gebleken, dat verschillende oorspronkelijke, vaak ontnuchterende ant- woorden door hen werden gegeven, waar- van de heer Haremaker eenige frappante voorbeelden gaf. Een juiste beroepskeus is mede zoo moei lijk, orndat pas de praktijd zal leeren of iemand voor een bepaalde betrekking ge- schikt is. Gaat men dan na welke verplichtingen, vooruitzichten, enz. aan verschillende behek- kingen verbonden zijn, dan zullen dikwijls gegevens ontbreken of onbekend zijn. En dan is een bureau voor advies bij Beroepskeuze, waar men alle gewenschte inlichtingen en ad- viezen kosteloos kan bekomen, van zoo uiter- mate groot belang. Na de pauze, die vervolgens gehouden werd, vertelde de heer Haremaker nog het een en ander ever de beteekenis van het bu reau voor advies bij Beroepskeuze en deelde hij enkele ervaringen uit zijn twee-en-half- jarige praktijd als directeur van dat bureau mede. De directeur houdt op vastgestelde men zitting. Noodig is voor een goed advies, dat hij zoowel met den /ader, de moeder als het kind spreekt. En niet alleen de cuders, doch ook de onderwijzers, bij wie het meisje of de jongen op school is geweest, worden om inlichtingen verzocht. Heeft men eindelijk het oog op een zekere betrekking gevestigd, dan dient nog een ge- neeskundig onderzoek te worden ingesteld, wat hier geschiedt door den schooiarts. Uit de inwoners der stad is naast den di recteur een commissie van 25 personen be- noemd, wa-aruit weer een werkcommissie van 5 personen is gekozen, die den directeur bij het geven van adviezen ter zijde staat. Een uitgebracht advies kan natuurlijk al of niet door de ouders worden opgevolgd. Ge beurt dit wel, dan is de taak van het bureau nog niet afgeloopen: dan volgt nog de na- zc-rg. Het bureau houdt n.l. nog contact met de persoon, die zij van advies gediend heeft, om na te gaan in hoeverre dat advies geluk- "^SMi!!iiiinBn!i!iiniiiiii!i]}iffiiiyiiiiii!fflniiniiii!HiHiniiiiiiniii!!tiiffliiiii!Hiiiiiniiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiffliinniiiiiiii[iiiiiiinyiiiiiiiiiiiiiiiiiiii0 ZEER ZEKER WEL DE TIJD VOOR EN NA KERSTMIS. De menigte keerde zich om als een enkele man, om de komst van kapitein Bontuor ga- de te slaan. De oude man was gekleed in zijn beste pilotpak. Hij was er de laatste maand heel roekeloos mee geweest, want sinds Eva bij hem woonde, droeg hij het elken dag. In zijn morgenwandeling veertig maal de lengte van zijn eigen ijzeren h-ek voor Mala bar Cottage. De postbode, die brieven voor Eva bracht, had hem vertel-d, dat er wat te doen was beneden in de stad en dat hij er waarschijnlijk wel bij noodig zou zijn. Toen hij zag waar de menigte vergaderd was hield hij zijn adem in. „Neen", zeide hij 1-uid tot zichzelf, „neen, Merton's kan het niet zijn." En toen hij de stedelingen naderde, zagen zij dat zijn door de zon verbrand, verweerd gezicht aschkleurig was. „Makkers", zeide hij, „wat is er aan de hand?" „Merton's is failliet Merton's is fail- liet!" antwoordden zij en lieten hem den weg vrij om zelf de aankondiging te lezen. In Somarsh beschouwde men kapitein Bontuor als een geleer-de. Als zoodanig mocht hij, ffiisschien, het handschrift van den klerk in een korte tijd ontcijferd hebben, dan hij er nu toe noodig had, maar aan d-e Oostkust wordt een goede naam niet gemakkelijk aan het wankelen gebracht. Zwijgend wachtten zij de uitspraak. Na vijf minuten keerde hij zich om en het zien van zijn gezicht gaf enkelen van hen een schok Zijn vriendelijke blauwe oogen hadden een pijnlijk verwarde machtelooze uitdrukking, die er in Barcelona en Londen dikwijls in bad gelegen. Maar in Somarsh was si edits Eva er mede v-ertrouwd. „Ja, kameraden", zeide hij, zijn beste pak ten spijt weer in zijn oude zeemanstaal ver- vallend, „ja, scheeps-kameraden, voor zoovei ik er uit wijs kan worden is de bank failliet En en er zijn er onder ons, die totaal ge ruineerd zijn". Hij bleef een oogenblik recht voor zich uitstaren heel oud plotseling en niet bepaald geschikt tot den strijd des levens. Toen ging hij been. „Ik ga het even aan mijn nicht vertellen", zeide hij. En zij keken hem na, zooals hij daar stiji en stram wegliep stoer, rechtop nog een man. „Het is een hard eind aan een hard leven", zeide de oude vrouw, die nog moed inge- sproken had, en daarop begonnen zij het ge val te bespreken van uit het punt, waar het hun eigen levens raakte wat niet meer dan menschelijk was. Malabar Cattage stond aan het hooge ge- deelte van de High Street zoo goed als alleen met vrij uitzicht over het kleine, groene stukje gemeenschappelijken grond. waar de vlaggepost van den kustwachter stond naar den kant van de zee. Het was een solide gebouwd, kl-ein buitentje, met een laag dak voorheen een kustwachtstation, maar ten tijde van het smokkelen op de Oost kust vervangen door een grooter station, verder den heuvel op. In het kleine tuintje er voor, door den kapitein zelf onderhouden, groeiden slechts die ouderwetsche bloemen! die met zijn onoordeelkundige behandeling tevreden waren. De witte jasmijn tierde ei wehg, hoog opschietend boven de kleine v— anda. (Wordt vervolgd.If ^iiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiuiinnHiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiifiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiifliuiuuiiufiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiuiiUiiiifliiiiiiiiuuiuiiiiiiiiHuiiur iHniiiiiiiiiiiniiiniiniiminnniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiriniiiiiiiiiiiniiiiiKiiiniiiiiiirnitiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiriiiiiiiiiiiiiiiVihiiiiiii.'rtiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiniiiiHRntnni ALS ER E£N TIJD IS, BIJ UITSTEK GESCHIKT VOOR HET MEER BEKEND MAKEN VAN UVV ZAAK OF UWE ARTIKELEN, DAN IS HET ZOU DIT VOOR DE NOG NIET ADVERTEERENDE ZAKENMENSCHEN NU GEEN PRACHTiGE GELEGENHEID ZIJN, OM HET MET EEN PAAR PLAATSINGEN TE PROBEEREN? WIJ WETEN ZEKER, DAT ZIJ NA EEN PAAR MALEN ZEGGEN: „HAD IK HET MAAR EERDER GEDAAN". amiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiitiuiiuiiiinniiiiitiifuniiiiimiiiuiiuiiniiiiiiuiiit

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5