VISITEK AARTEN Kippen en Konijnen. fliif omhoog zit, waar andere muggen met Bun achterlijf evenwijdig zitten met pun steunvlak. Verder is ze heel gemakkehjk van andere muggen te onderscbeiden, daar ze aan weerszijden van de groote samengestelde oogen, waartusschen de beide draaivormige sprieten en heelemaal vooraan de slurf, is voorzien van twee tasters, ongeveer even ing als de slurf zelf. De gewone muggen bezitten ook zoo'n slurf, maar de 2 tasters ziin veel korter en hebben ook een anderen vorm Verder heeft de malaria-mug gevlekte vleugels Ze legt haar eieren bij voorkeur in slooten met veel plantengroei en met water srevulde greppeltjes waar de zon bij kan Somen De eitjes der malaria-mug hebben den vorm van een bootje. Uit de eitjes ont- staat de larve welke in de slooten leeft en een lengte heeft van 1—1 Y> m.M. lang. Ze -leven aan de o-p-pervlakte van het water, heb ben luchtbuizen, haarpluimen en zijn voortdu rend in beweging. Behalve plantaardig voed- eel eten ze ook elkander op. Ze groeien snel en zijn na 2 of 4 weken volwassen. De larven yeranderen tot pop en van pop tot mug. De pop heeft den vorm van een komma of gar- Baal en zijn ook buitengewoon beweeglijk. Ma enkele dagen kruipt de mug uit het om- Jiulsel hetwelk lang niet even gemakkehjk toegaat. Het laatste gedeelte der film had vooral betrekking op de bestrijding der malaria. Hoe verschillende methodes zijn toegepast ter verdelging en waarvan de bewerking met para fine in de slooten en Fleosan en Rids de beste resultaten opleveren ter verdelging der muggen. Aan het einde werd Dr Doyer door burge- meester Slot hartelijk dank gezegd voor de anteressante wijze waarop hij de film heeft weer gegeven, terwijl tevens de afd. Witte Kruis nog dank werd gebracht voor hun Jbereidwilligheid om deze leerrijke avond ijinancieel gedeeltelijk te steunen. Bonboeken, Doorschrijfboeken, Alfabetboeken, Notulenboeken, Copieboeken, Contributieboeken. L. FRAMKEBSBEKG, Aikmaar. EGMOND AAN ZEE. Gister werd h-ier de nieuwe directeur der Prins Hendrik-Stichting, de heer J. H. van den Berg, uit Bussum, officieel gei'nstalleerd. Aanwezig waren d; gedelegeerden der re- genten, jhr. O. van Lennep en de heer H. G. J. Uilkens. Met een hartelijk woord van dank werd de heer W. G. Haak, bootsiman en waarnemend directeur dezer instellng, van deze laatste taak ontheven. KOEDlJK. De op 13 en 14 December 1927 gehouden Jcooltelling door de Tuinbouwvereemging De West" gaf tot uitslag, dat aanwezig wa- •ren 190 wagons rood, 61 wagons geel, 197 wagons wit, 2 A wagons uien, 500 Kg. peen. Op 15 December 1926 waren aanwezig: 438 wagons rood, 103 wagons geel, 177 wa gons wit, 11 wagons uien, de wagons ge- rekend op 10.000 Kg. Deze telling van 1927 is van 163 tuinders. heemskerk. Dinsdagavond, bijna aan het eind van zijn werktijd, heeft de arbeider A. Lorii, wcnende aan den Molenstreng alhier, aan de papier-, fabriek te Velsen het ongeluk gehad met zijn rechterhand tusschen een machine te gera- ken, waardoor hem 2 vingers werden afge- knep-en, terwijl hoogstwaarschijnlijk ook de derde vinger geamputeerd moet worden. Na- dat dr. Barentsen uit velsen een voorloopig verband gelegd had, werd de getroffene per auto naar het ziekenhuds van het Roods Kruis te Beverwijk vervoerd. NOORD-SCHARWOUDE. Gisteravond had de groote keurturnavond plaats van den turnkring H. N. K., welke be- doeld was als slotavond van den cursus- Mies. Ook was Melchior Wezel aanwezig, die el ders gedur: n-de de voorgeschreven drie xnaanden een cursus geleid heeft. Deze cursussen worden gegeven voor reke- niing van dten bend, die cursusleiders daar- voor uit Zwitserland laat komen. Medewerking werd ver 1 eend door leden van Hercules van hier en Turnlust van Oude Niedorp, de keurafdeeling van het Hook? en eenige leden van de voorl. Olymp. ploeg. Het was een prachtavond en in de zaal was plaats te kort, zoodat de avond uitmuntend geslaagd kan heeten. Den heer Mies werd1 een souvenir aange- boden. INLIJVING LIGHTING 1928. Op 2 Januari a.s. zal eene inlijving van dienstpliditinigen der lichting 1928 plaats hebben voor: het Wapen der Infanterie, dc Wielrijders, de Bereden-Artillerie, de Cava- lerie en de Onbereden-Artillerie. De electrische bemaling van de Schermer. (Vervolg.) De zitting van Ged. Staten werd door een fameiijk groot aantal belangstellenden bijge- woond. Behalve het volledige college van Ged. Staten waren o.m. aanwezig de hoofdinge- nieur-directeur van den Prov. Waterstaat jhr. ir. Reigersman, van het polderbesmur de heeren P. Couwenhoven, dijkgraaf, D. de Boer Dzn. en C. Kramer Glijnis, heemradep, mr. D. Sluis, seoretaris van den Schermer- polder, P. Smit, ingeland, J. Blom, C. Groot, D. A. Vreedenberg, lid van de fa. W. C. K. de Wit, adviseur van het waterschap. Voor de vereeniging „De Hollandsche Mo len" waren verschenen mr. P. H. van .Tien- hoven, voorzitter, ir. Middelberg en mr. Den Tex. De Voorzitter, Jhr. Roell, gaf, zooals ge- bruikelijk is, een overzicht van de stukken, door ons gisteren reeds g-epubliceerd Na het resume deelde hij mede, dat partijen verte- genwoordigd waren, waarna hij allereferst het woord verl-eende aan den heer Smit voor de reclamanten-ingeiand:n, die betoogde, dat de bewering van hoofdingelanden, dat de molens verouderd waren, en in een slech- ten toestand verkeerden, g-een gelukkige ge- noemd kan worden. Hij was integendeel overtuigd, dat die molens nog menschenge- elachten kunnen overleven. Dat het aantal peclam-anten zoo klein was, kwam, omdat rileffland meer gevraagd was geworden. Toen het adres weg was, hadden verschillende in- gelanden hem verzekerd, dat ook zij graag hadden geteekend. Ook zijn er ingelanden, die zich niet durven uitspreken, omdat zij huurders zijn van boerderijen van hoofdinge landen of omdat famiUeleden hypotheek heb ben van dezen. Er zijn zelfs hoofdingelanden, die spr verklaarden, dat zij voor electrische bema ling hadden gestemd, doch dat zij het beter oordeelden, dat het bleef, zooals het was. Spr. oordeelde, dat het eergevoel de hoofd ingelanden belet, om op een eenmaal ge- nomen besluit terug te komen. Vandaar dat sinds 1924 geen nieuw besluit genomen is De machinale bemaling van polder II werd als proef genomen en die proef is nog niet doorstaan. Spr. was ook overtuigd, dat de kosten hooger worden, dan begroot is en dat geen rekening was gehouden met kwellen en gas- wellen in de Schermer en de hoogere plaats van bemaling. Hij gaf toe de wenschelijkheid van een betere peilbeheersching, maar oordeelde het ongewenscht, omdat daaraan zooveel kos ten te leggen. Beter was het z.i. verbetering aan te brengen aan de molens. Na den hoo- gen waterstand in 1916 groeide het gras zeer goed en werd veel hooi geteeld. De ziekte onder de schapen, heeft zooals be- wezen is, andere oorzaken en spr waar- schuwt Jan ook tegen de kapitaalvernieti- ging. Hij vestigde er nog de aandacht op, dat de stroomkosten over het eerste proefjaar voor ingelanden een geheim zijn. Ook vestigde hij de aandacht op het loopzand in polder II. Het water vloeit nu al niet genoegzaam toe en dit komt, omdat het onder duikers door en om hoeken een uur gaans moet afleggen. Z.i. was de hoofdingenieur misleid, waarom hij Ged. Staten verzocht, om een juist onder- zoek in te stellen naar de stemming in de Schermeer, door ook de pachters te hooren, onder zekerheid, dat ieders geuite opinie ge heim blijft. Dan zal blijker., dat er van groeiend verzet sprake is. Hij waarschuwde ervoor, om niet af te gaan op de meening van enkele ingelanden, die welbespraakt ziin en voor modern willen doorgaan. Hij vroeg zich af, of in het gebruiken van. den wind geen grooter mogelijkheid ligt en bracht voor de bemaling van de Schermer, als die uitsluitend mechanisch wordt, het gevaar onder het oog van staking, oorlog, enz. Spr. verzocht niet-goedkeuring en subsi- dair weigering van de goedkeuring voor polder III. Een woord van den voorzitter van „De Hollandsche Molen." Mr. van Tienhoven merkte op, dat hij thans ten tweeden male pleitte voor het behoud van het meest interessante molencomplex, dat Nederland kent. Men kan zeggen, dat het aesthetisch be- lang niet bverWegend is, maar toch moet het z.i. meespreken, omdat een groot deel van ons vol't daarvoor met klemmende belang- s'tellipg' .vo'elt. Voor twee jaar was er een zwakke kant aan den strijd van aesthetici voor het behoud van de molens. Economisch was n.l: een-goede bemaling noodig en de ingenieurs'hadden daarvoor nog niet den weg gewezen. Thans staat dit anders en kari <Je vereeniging niet alleen op het aest- hetjsc'he, maar ook op het economisch belang wijzen. Het is een groot economisch belang, dat het kapitaal, dat Nederland in zijn mo lens bezit, behoud en kan blijven. De Ver eeniging is thans verder dan voor 2 jaar met het systeem Erikson het geval was. Spr be- treurde het, dat hier de tegenstelling gemaakt wordt van twee partijen, die hun zin trach- ten door te drijven. Beter was het, dat par tijen samen werkten. De Hollandsche Molen is met het doen van vindingen, waardoor de molens behouden kunnen blijven, in wording en groei en deze aanvrage is haar dan ook koud op het lijf gevallen. Gaarne had ze ge- zien, dat die aanvrage nog wat werd uitge- steld, opdat met behoud van een groot aan tal molens, een goede bemaling kan worden verkregen. In het polderlandschap is te veel wind om die niet te benutten en reeds thans is de mogelijkheid er om het nuttig effect van de molens driemaal te vergrooten. Met aandrang verzoekt de Vereeniging dan ook, op grond van de nieuwe gedachten, die tot uiting komen, om de beslissing uit te stellen. De Secretaris van „De Holl. Molen", de hi-. Mr.'Den Tex, betoogde, dat't Bestuur van de Vereeniging gemeend heeft, dat altes vermeden moet worden, waardoor de mee ning, dat er twee partijen zijn, die tegenover elkander staan, ingang vindt. Spr. wilde daarom niet ingaan op de twee rapporten, die dit najaar zijn uitgebracht. In het systeem Eriksont ziet de Vereeniging niet het eenige en voornaamste middel. Toch vordert de bil- lijkheid, dat, tegenover hetgeen daarvan ge zegd is, iets anders gesteld wordt Het oordeel over dit systeem mag men niet alleen baseeren op hetgeen daarover in Noord-Holland bekend is. De Sluispolder is niet de eenige polder, die in aanmerking mag komen om dit systeem te beoordeelen. Spr. gaf dit nader aan. In een andere polder is het anders ge- weest. Spr. heeft daarover verklaringen, die hij zal overleggen. Spr. had gemerkt dat Ged. Staten sympa- thiek tegenover het behoud van de molens en achtte het daarom noodig nader uiteen te zettenj waarom de meening van den hoofd ingenieur, dat Ged. Staten hun goedkeuring niet kunnen onthouden, op grond van over- wegingen van algemeen belang. Spr. sielde dit nader in het licht en gaf een uiteenzetting van het beginsel dat Thor- becke geleid heeft bij bet in het leven roepen van zijn staatscons.tructie. Wij zouden het betreuren wanneer het besluit van den polder werd goedgekeurd uit- vlucht voor de verantwoordelijkheid Het bestuur van de Schermer staat er bul- ten, dat wil goede bemaling, desnoods met olifanten. Spr.' hoopt dan ook, dat de goed- Keurig eventueel niet wordt verleent met een motiveering van gemis aan bevoegdheid. Delr. Middelberg voerde hierna, ook namens de Hollandsche Molen, het woord. Deze spr. ging in op het rapport van den hoofdingenieur, wiens advies hij onder- schreef, omdat toen deze het samenstelde er nog geen ander alteinaief bestond. Thans zijn echter andere gezichtspunten geopend, waardoor het advies van den hoofdingenieur niet meer actueel is.. Spr. deed ultkomen, daf Bet' aTierminsT economisch genoemd kan worden om electri sche bemaling in te voeren, omdat thans een veel beter gebruik van de molens gemaakt kan worden. Het systeem-Eriksen hief tal van bezwaren niet op, doch het is waar" dat die bezwaren, door de oplossing in Waarden- burg gevonden, worden opgeheven. Het moet gaan niet om strijd maar om de vraag: wat is' op den duur het beste? Wat de Schermer zal doen zal maatgeven- de zijn voor hetgeen in Nederland zal gebeu- ren. De windkracht heeft tot nog toe Neder land in staat gesteld om het hoofd boven water te houden. Naast de voordeelen, staan er groote na- deelen aan een doorgevo-erde electrificatie. Wanneer wij ons economisch leven geheel af- hankelijk stellen van de paraatheid van enke le centrale werken, dan zetten wij alles op een kaart. Wanneer onder invloeden van buiten die centrales onklaar mochten worden, dan is het met onze bemaling gedaan. De heer Vredenberg gaf hierna voor het polderbestuur een technische uiteenzer- ting, ter bestrijding van het verzoekschrijt van de opposanten ingelanden, die z. i. blijk hadden gegeven van een bijzondee memaii- teit, wat blijkt uit hun bewering over de bo- ringen. Ook betoogde spr., dat elk jaar uitstet een schadeverlies beteekent van 2000. De omstandigheden in Waardenburg zijn verschillend bij die in de Schermer. Spr. gaf dit nader aan. Het standpunt van het Bestuur van de Schermer. De heer D. d e Boer Dz. voerde voor het bestuur van de Schermer het woord. Spr. merkte op, dat de heer Smit hem wel niet tot de welHspraakten kon lekenen, aan- gezien bi< zijn vertoog op schrift had gesteld. Ook bezat hij slechts 11 bunder land, zoodat hij moeilijk tot de groote hoofdingelanden gerekend kon worden, die de kleintjes onder den duim hebben. Hij merkte op, dat bij aan- koop van gronden „De Hollandsche Molen" de voorkeur geeft aan de gronden, die mecha nisch bemalen worden en dus een ruimer standpunt innemen dan de zes protesfe-rende ingelanden. Hij verwees, naar het verslag van de vergadering van het Koninkiijk Insti- tuut van Ingenieurs, haalde aan, heigeen de heeren Bijl en de ingenieurs Reigersman. en andere daar gezegd hebben. De heer Gerhard, die afwe/.ig was, kwam ter vergadering De heer De B oe beioogde, dat het het recht van de zes ingeiaiicen was om een an dere meening te hebben. Toch vond hij het gelukkig, dat het maar zes'ingeianden zijn, die deze meening huldigen. Waarom hebben zij zich om inlichtingen niet tot't eigen pol derbestuur gewend? Komt dit, omdat zij zich beschikbaar stellen als spreektromper voor anderen? Het Bestur had hen kunnen inlich- ten over den leeftijd van de roeden, de bsma- lingskosten, die van de dakbedekking en het dagdijksch onderhoud, hetg-en alles verband houdt met de mogelijkheid van een andere be maling. Dat de molens nog geslachten mee kunnen, betwijfelt niemand, doch de heeren schijnen te vergeten, dat daaraan rekeningen vast zitten. Spr. betoogde nog, dat de beweringen van de zes ingelanden kioppen met df voorspel- lingen van „De Hollandsche Mo'en". Het was alleen maar jammer, dat die tochten zich niet naar die voorspellingea hebben ge- draegn. Spr. kwam op tegen de bewering van den heer Smit, als zou de hoofdingenieur Reigersman, misleid zijn geworden. hij tart- te de heeren, aan te toonen, dar misleiding van den hoofdingenieur zou hebben plaats gehad. De man, die dit beweert, is uitgenoo- digd, zich van den toestand ten aanzien vac het loopzand en de verzakkingen op de hoog- te te stellen, maar hij heeft de uitnoodigmg niet aangenomen. Van onderdrukking van de meenmg van kleine landeigenaren is geen sprake Z i. be stond er wel aanleiding voor de meening, dat „De Holl. Molen" niet vreemd staat aan de meening van de zes ingelanden. Wij heb ben, aldus spr., de bewij-zen, dat „De Holl. Molen" reeds voor 2 jaar tevergeefs gepoogd heeft, verzet uit te lokken. Het was de heer Muus Couwenhoven, aan wien toen een schrijven werd gezonden met dezelfde bewe- ringen. Nu is „De Holl. Molen" gelukkiger geweest en gaat daarom spreken van een groeiend verzet. Ook specuieert „De H. M." op een toekomstige loonsverlagjng van de molenaars. Ze kon weten, dat daarvan geen sprake is en dat dit niet kan leiden tot verla- ging van lasten. Een loonsverlaging van 20 pet. zou per H.A. nog niet een gulden ver- laging geven. De zoons van de molenaars trekken naar de groote steden, zoodat de keu- ze voor goede molenaars beperkt is. De ,,H. M." dringt aan op uitstel, doch uit niets biijkt dat zij dan de inmengmg in onze zaken zal staken De Schermer staat er voor het bema- lingsvraagstuk nu eenmaal anders voor dan een kleinere polder met slechts een molen. Spr. stipte dit nader aan ,citeerde, hetgeen de ingenieur Kok van Leeuwen ten dien aanzien gezegd had, alsmede hetgeen de ingeneurs Mddelberg en Reigersman op het genoemde congres hadden betoogd, waaruit wel bleek, dat in die beschouwingen er weinig perspec- tief zit voor het behoud van de molens in de Schermeer. Spr. ziet wel in, dat voor kleine polders de dubbele bemaling wel toekomst heeft. Ook las hij het oordeel van Prof. Vis- ser uit Wageningen over de bemalingswijze, die toepassing vond in de Wardenborger mo len. Volgens dit oordeel zal het Bestuur van dien polder zeer spoedig blijk geven van te- leurstelling over de gevonden oplossing. Nog stelde hij in het licht, hoe men thans andere eischen stelt aan het land dan voor 100 jaar het geval was Voor 100 jaar was de eisch, dat men het land boven water houdt. Nu gaat het er om, dat men het land droog houdt. Spr. stelde volkomen vertrouwen in het rapport van den hoofdingenieur, die de Schermeer beschermd heeft tegen het avon tuur van „De H. M.". Hij sprak de hoop uit, dat Ged. St. diens advies zouden volgen en wees er nog op, dat het Bestuur de bema- lingscentrale in polder II Emma heeft ge noemd en zich voorstelt, de andere de na- men te geven van Wilhelmina en Juliana., en hij uitte dtn wensch, dat de dragers van die bekende namen het nog zullen beleven, die bemalingen in werking te zien. Mr. Sluis was overtuigd, dat, wanneer men een andere professor in bet staatsrecht BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. HANDELSDRUKKERIJ C J N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON □□□□□[□□ID gevraagd had, dat het zeer wel niogelijk was, dat die van een andere zienswijze dan die van prof. Scheltema blijk had gegeven. Met de „Hollandsche Molen" is spr. het eens, dat als men art. 5 leest, Ged. St. de goedkeuring ook op andere dan waterstaats- grenden kunnen onthouden, doch die verorde- ning heeft een geschiedenis. Spr. behoeft daarvan weinig te vertellen, doch wil er al- ileen op wijzen, dat men in de geschiedenis geen enkel woord vindt waarop het idee steunt, dat het logisch is, dat op andere gron den geweigerd kan worden. Men moet in deze verordening niet iets leg gen wat er niet in hoort, dit is eer. wringen van de verordening naar een bepaald idee. Spr. zou dit een groote fout vinden in ons staatsrecht. Wanneer de Hollandsche Molen" iets wil dan moet ze een molenwet zien te krijgen. Overigens was spr. het geheel eens met den hoofdingenieur. De heer Groot, ingeland, ontkent, dat er weinig hoog water in den polder is geweest en Letoogt, dat die lander, die regelrtiatig droog werden gehouden een betere cultuur hadden dan de andere; waaruit wel blijkt, dat een goede bemaling voor den polder noodzakelijk is. Spr. meent den tegenstand van sommige boeren tegen electrische bema ling alleen te moeten toeschrijven aan het feit, dat zij ervoor betalen moeten. De voorzitter merkt op, dat de „Hol- iandsche Molen" 3 jaar uitstel vraagt, later 2, zelfs 1 jaar. v-.'at is daar eigenlijk tegen aan te voeren? De heer Sluis antwoord, dat de boeren dagelijks bij het bestuur van den polder op verbetering aandringen, omdat de bemaling slecht is. Replieken. De heer Van Tienhoven betreurde het, dat de heer De Boer in zijn betoog het persoonlijke element niet heeft buiten geslo- ten. „De Hollandsche Molen" heeft zich nooit ingelaten met handelwijzen, die zij niet open- lijk verdedigen kan. Spr. komt er krachtig tegen op, dat de heer De Boer als argument heeft aangevoerd, dat de Hollandsche Molen tegen electrische bemaling ageert, maar dat spr. land zou hebben gekocht waar electri sche bemaling geschiedt. Dit is een onwaar- heid. De heer DeBoer antwoordt, dat het moeilijk was, ka'm te blijven bij de actie, die twee jaar tegen de bemaling wordt gevoerd. Spr. gaat hierop verder in en bestrijdt uitvoe- rig het betoog van den heer Van Tienhoven en de actie van „De Hollandsche Molen". Het standpunt van den hoofd- ingenieur-diredeur. De heer jhr. Reigersman, hoofdinge- nieur-directeur van den Prov. Waterstaat, be- streed o.m. hetgeen de heer Den Teat heeft ge zegd over spr.'s beoordeeling van het sys- teem-Ericson. Wat de vraag van den voor zitter over de urgentie betreft, verklaart spr., dat inderdaad deze zaak urgent is. Spr. wijst er verder op, dat op 11 November de wind- bemalen polders 30 c.M. meer last van water hadden dan de electrisch bemalen gedeelten. In den Schermer is er dan ook in de verschil lend bemalen gedeelten een belangrijk ver- schil in waterstand merkbaar. Spr. was van meening, dat het niet juist zou zijn langer uitstel te geven. De hol landsche Mo'en" heeft eerst gestreden voor het systeem-Ericson, dat zij nu •loslaat. En nu heeft spr. met bewondering de bemaling van Waardenburg gezien, maar hij betwijfeld of de Schermer daarvan voordeel zou hebben. De keuze zou dus bepaald moeten worden tusschen systeem-Waardenburg en een me- chanische bemaling. Daar de eischen in den Schermer steeds grooter worden, geloofde spr., dat men goed zal doen electrische bema ling te kiezen. Volgens spr's inlichtingen heeft de om- bouwing van dc bemaling-Waardenburg ge- kost f 10.000. Laat het iets minder worden voor den Schermer, dan zal er toch voor de veertig molens een 3H a 4 ton mee gemoeid zijn. Voor de exploitatie-kosten kwam spr. tot een berekening, die eveneens hoog is. Spr. ziet dan ook in de toepassing van het sys teem-Waardenburg weinig heil. De voorzitter sloot hierna de beraad- slagingen. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Onze indruk is, dat Ged. Staten de ge- vraagde goedkeuring wel zullen verleenen, zoodat de molens zullen verdwijnen. BROOD. Een kostelijk, niet genoeg te waardeeren voeder voor al onze huisdieren, maar speciaal voor ons p-luimvee is goed brood in allerlei vorm, mits zuiver en onbedorven, dus vrij van zelfs de geringste sporen van schimmel. Over de chemische samenstelling van brood zullen wie hier niet spreken. Wie daar nut in ziet, kan dfe lijsten nagaan, waarin nauwkeu- rig tot in duizendste deeltjes de bestanddee- len zijin opgegeven volgens schei'kundige ana lyses. Ook van andere voederstoffen wordt daarin nauwgezet in gewicht of maat opge geven hoeveel per dag moet worden verstrekt, als ware het dier een reservoir van allerlei stoffen. Als dp practices dat leest en opmerkt hoe somjmige leeken over al die dingen blijven piskeren, dan komt hem een lach op't gezidit, maar tevens beklaagt hij de beesten, die langs dezen theoretischen weg als proefdieren die- nen. Men is zelfs al verder gegaan en aller lei extracten zijn samengesteld, die van worn derbare voedingswaarde belooven te zijn on der allerlei hoogdravende, natuurlijk on-hol- landsche nainen. Zoo gemakeiklijk als men het dan voorstelt, is het in werkelijkheid niet. Ge steld men geeft iemar.d al de afzonderlijke grondstoffen noodig voor het maken van bij- voorbeeld een heerlijk gebak. Al voegt men dat alles nu in de juiste verhoudin-g bijeen, dan komt er toch nog iets anders kijken, n.l de vakkundige hand van den confiseur oni het bedoelde gebak niet te doen worden een oneetbare massa. Zoo is het ook met het dier- lijk liehaam. Elk individh doet het weer an ders, eve rials elk fabrikan-t een verschil lend eindproduct verkriigt met geheel gelijke grondstoffen. Kinder-en van een gezin, die alien hetzelfde, volkomen hetzelfde eten krij gen, groeien toch zeer ongelijk op, al naar de werkzaamjieid van hun inwendige orga n-en, al naar dfe natuurlij'ke kracht, die zij bij hunne geboorte mee hebben gekregen. Wij lee- ren daaruit, dat het liehaam niet alleen de stoffen moet ontvangen, opnemen, maar ook verwerken. De organen moeten zelf de extrac ten uit bet voedsel vormen en daaruit bloed. v'eesch, beenderen en veeren opbouwen, be n-evens de vereischte vert-erings-sappen. En zoo hebben wij in het brood een prach- tig voeder, dat een achat van krachtstoffen b-evat. Men versta ons wel. Brood als hoofdvoeder op zich zelf zou wel eenigen tijd het liehaam kunnen onderhouden, maar toch, ald-us een- zijdig gegeven, tot minder gewenschte toe- standen leiden, b.v. tot vervetting bij weinig lichaamsbeweging en bij sommige rassen. Wij spreken hier voor de kleine liefhebbe- rij, waarbij wij gevallen kennen, dat elken dag na afloop van het twaalfuurtje eenige broodresten worden rondgedeeld en waarbij het grootste succes behaald werd, zoowel wat gezondheid als eierproductie betreft. Hoe het brood te geven? Eerstens verdeeld in stukjes slechts zoo groot, dat ze in een hap kunnen opgepikt worden. Dat geeft de eerlijkste distributie, want met een groot stuk loopt een der diei'en weg, krijgt het niet klein, terwijl intusschen de anderen zich te goed doen, hun aandeel beko-men er ten slotte voor de eerste niets m-eer over is. Zoo krijgen sommige dieren te weinig. Voor kuikens en krielen worden de stukjes brood weer kleiner gemaakt dan voor de groot-rashoenders. Een andere tnanier is het brood een weing aan te vochten, goed uit te knijpen en in een bak of sehotel voor te zetten. Ook kan het brood flink gedroogd worden, daarna g-ema- len en door het ochtendvoeder gemengd is t uitstekend. Zoo komt in vele goede ochtend- voed-ers in den handel gemalen brood voor. Verkeerd wordt de broodvoed-ering als er te vele op eenmaal wordt voorgezet. Dan ontstaat bederf, verzurin-g en ook tegenzin van de zij-de der hoenders. Op een ding moet streng gelet worden, namelijk op de zuiverheid van het brood, want zoodra er groene plekken en stippen zich op vertoonen, is het schadelijk en werlct als vergif. We daald-en tot in kleinigheden af, maar wij willen goed verstaan worden en als men het zoo aanlegt, zal men tot de conelusie ko men, dat brood een best bij voeder is. Hersteniming- verkieziiig: Eioo^heemraadschai). Stemming te Aikmaar. Ie District Haremaker 186. Uiten-tuis 158, Meerveld 95, Kraaij 114. He District: Haremaker 151, Uitentuis 138, Meerveld 86, Kraaij 90. I lie District: Haremaker 227, Uitentuis 202, Meerveld 118, Kraaij 134. Totaal: Haremaker (neutraal)'564, Uiten tuis (neutraal) 498, Meerveld (pol. compro- mis) 299, Kraaij (pol. compromis) 335. Castricum Bij de gister gehouden herstemming voor hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats- vervangers w-erden uitgebracht 157 stemmen, van onwaarde resp 8 voor hoofdingeland en 14 voor hoofdingeland-plaatsvervanger, ter wijl uitgebracht werden op de heeren G. Haremaker 59 en J. van Meerveld 90 stem- men voor hoofdingeland. En 102 op G. Kraaij en 41 op C. Uitentuis voor hoofdin geland-plaatsvervanger. Bergen. Van de 637 stemgerechtigden, recht he'o- bende op een totaal aantal stemmen van 737 kwamen slechts 189 stemgerechtigden stem- men en deze brachten in totaai 242 stemmen uit. De uitslag was. Voor hoofdingelanc: Aantal geldige stembiljeten 227, waarvan uitgebracht op G. Haremaker 151 en op J. van Meerveld Hzn. 76 stemmen. Voor hoofdingeland-plaatsvervanger, aan tal ingeleverde stembiljetten 242, waarvan van onwaarde 22 stembiljetten. Aantal geldige stembiljetten 220, waarvan uitgebracht op G. Kraaij Gzn. 93 en op C. Uitentuis 127* VOOR HET LEVEREN VAN UW

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7