DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. W. H. M. PELS ZOOIM WMMIAM>EL NO. 29? Honderd negen en twlntigste Jaargang Dbonnmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.- fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsfnlmfr. Brieven franco N.Y. Boek- en Handclsdr. y.h. Herins. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. EATERBAG 17 DECEMBER Be lierstemmSng' voor het Hoogheeniraadsdiap. Be moSens van den Sefiermer. Hit fhet PapBement Buitenland Dlf nnmmej oestafti an 3 bladetL 1927 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Wij mogen niet nalaten hier onze voldoe- ning uit te spreken over de schitterende over- winning,'die bet „ihandjevol" neutralen de zer dagen op de groote strijdmacsht der ver- bonden politieke partijen behaald heeft. De opvatting, dat'het onbegonnen werk was met dat monsterverbond den strijd aan te binden, zal nu wel voor goed tot het verle den behOoren. De toestand is niet meer zoo, dat de secre- taris van het compromis-comite vanaf zijn hoogen politieken troon kan decreteeren wat er wel en wat er niet mag gebeuren, met de bijvoeging, dat elke actie van particuliere zijde geen schijntje van een kans heeft. Zoo is het niet meer, de politieke bokke- sprongen in allerlei vertegenwoordigende li- chamen, de niet meer te verbergen waarheid, dat het de leiders der politieke partijen ten alotte slechts om vergrooting van eigen macht te doen is, dat alles heeft in breede bring en een groeiende afkeer van politieke actie doen ontstaan, die niet langer als een quantite negligeable kan beschouwd worden. De neutralen, beu van de politieke machts- belustheid, hebben het gewaagd op het laatste oogenblik hun candidaten tegenover die der verbonden politieke groepen te stellen. Het leek een strijd van David tegen Goliath en grijnslachend hebben de politieke voor- mannen van een „vijf en zeventig" neutralen gesproken, die werkelijk nog meenden eenige verandering in het groote plan der „duizen- den" te kunnen brengen. De tijd van voorbereiding was kort en het eerste trefffen werd ten gunste van de poli tieke groepen beslist, dank zij het verouderde kiesstelsel, dat alle stemmen, die niet tot een volstrekte meerderheid leidden, waardeloos verklaarde. Evenwel, op verschillende plaatsen bleek het front der politieke partijen doorbroken te zijn. In het district Helder moest herstemming voor een plaatsvervangend-hoofdingelahd worden gehouden, in het district Purmerend werd een hoofdingeland der neutralen direct gekozen en moest een tweede alsmede een plaatsvervangend-hoofdingeland in herstem ming komen. Dat meet voor de zoo zelfbewuste leiders van het compromis, voor d-eze vogels van di verse politieke pluimage bien etonnes de se trouver ensemble wel een groote verras- sing geweest zijn. Maar zij hielden zich onverschillig en in een ingezonden stuk, dat Zaterdag in onze courant werd opgenomen, spraken zij hun groote voldoening over den gang van zaken uit. „De Breebaartianen", aldus dit met alles- behalve politieke handigheid in elkaar gezette stuk, „mogen nu zeggen, dat zij meer zefels zouden hebben gekregen wanneer de verkie- zingswijze anders was, maar die is nu een- maal zooate ze is". En vervolgens wordt het een eereplicht genoemd voor alien, die blijk gaven het compromis welgezind te zijn, ook bij de herstemming cp de candidaten der po litieke partijen te stemmen. „Immers", zoo luidt dit fraaie stuk, „door dezen Uw stem te geven werkt gij mede den fel-len politieken strijd in de vergaderingen van het Hoogheemraadschap te vermijden." Wij hebben er toen reeds op gewezen hoe allerdwaast het is, als de kopstukken der po litieke partijen, die htm geheele leven ond-er- ling om de macht hebben gestreden, gezamen- lijk een beroep op de kiezers doen om hen te bewegen er toe mede te werken, den fellen po- Oitieken strijd in het Hoogheemraadschap te vermijden. Een politieke strijd, die nota bene ontke- tend zou worden door het kiezen der neu- trale candidaten, die niets liever willen dan al dat politiek gedoe zoo spoedig mogelijk uit het waterschap kwijt te raken. En wat is het gevolg van dezen fraaien oproep geweest? Dat de neutralen de volgelingen der poli tieke partijen met een zeer belangrijke meer derheid van stemmen hebben verslagen. Een gebeurtenis die te denken geeft, omdat zij bewijst dat de afkeer van politieke com- plotten toeneemt, dat menigeen gelukkig eerst aan het algemeen belang en pas daarna, of in het geheel niet, aan het partij-belang denkt, bovenal, dat de tijd voorbij is, dat in de partijen de oberste Kriegsherr slechts heeft te wenken om alle kiesgerechtigden lijd- zaam achter zich aan te laten marcheeren. Wil men weten hoe boven alien twijfel ver- heven ditma-al de overwinning der neutralen geweest is? Zij kan blijken uit de volgende officieele cijfers. In het district Helder werden bij de her stemming voor hoofdingeland-plaatsvervan- ger op den neutralen candidaat 889 en op dien van het compromis 495 stemmen uitge- bracht. In het district Purmerend behaalde de neu trale candidaat voor het hoofdingelandschap 3768 stemmen, zijn politieke tegenstander slechts 2656, en voor het plaafsvervangend- hoofdingelandschap verkreeg de candidaat fr- neutralen 3453 stemmen tegen 2791 op den candidaat van het compromis. In totaal zijn dus op de neutralen 8110 en op de „po- litiekers" 5912 stemmen uitgebracht. Het compromis-comite heeft bij het begin van zijn actie de kiezers wijs gemaakt, dat het slechts ingreep omdat niemand anders iets deed, of scheen te kunnen organiseeren. Zij bood dus een soort vrijwillige hulp, maar hoe belangeloos die hulp was is zeker wel na de eerste stemming gebleken toen een groot deel van den buit bemachtigd was, toen men toeh wist, dat er een neutrale organisa- tie van belanghebbenden was, die veel oudere en natuurlijker rechten in het waterschap kon doen gelden en toen men desondanks de vol gelingen nog opwekte om bij de herstemming het laatste deel van den zetel-buit nog voor de politieke partijen te bemachtigen. Wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat de heeren een vol-genden keer het waterschap ongemoeid zullen laten en een ander emigra- tie-terrein zullen uitkiezen. Als de thans gestichte neutrale organisatie paraat blijft en maatregelen neemt om voort- aan tijdig met goede candidaten naar voren te komen, zal van dit politiek monsterverbond wel nooit meer iets vernomen worden. De veertiende December heeft het bewijs geleverd, dat de politieke kopstukken niet lan ger op het blindelings volgen der groote kie- zersmassa hebben te rekenen. Er is dezer dagen een uitsp-raak gevallen over d-e molens van den Schermerpolder, een molengroep van zoo groote schoonheid, dat zij algem-een bekend is gtworden. In de uitgave „De Holla-ndsche Molen" wordt deze g-roep het schoonste voorbeeld eener ,,-getrapte" bemaling genoemd. Van de grootere polders in N.- en Zuid-Holland a-ls de Beem-ster, S-chermer, Heer-Hugowaard, Purm-er, Wormer enz., die alle in trap-pen be- malen werden, zijn o.a. de Schermer en Een- d-racht tot op heden in ouden lui-ster overg-e- bleven. Verschillende fraaie foto's uit dit w-erk laten d-uidelijk zien hoe net lands-chap slechts door d-eze bouwwer-k-en het karakteristieke aa-nzien gekregen heeft, dat ons vlakke p-ol- d-erla-nd zijn v-ermaardheid heeft gegeven. Geen wonder, dat een vereeniging als De Hollandsch-e Molen", die zich beijvert dez-e bouwwerken van cultuurhistorische en aes- thetisch-e waarde voor ons landschap t-e be- waren, zich het lot der talrijke Schermer- molens heeft aangetrokken en alles in h-et werk heeft gest-eld, de dir-eigende stooping d-aarvan te voorkom-en. Het was een strijd tussehen schoonheid en economic, schoonheid, die wij alien wen- schen, maar die noodgedwongen moet wij- ken voor economische eischen van het dage- lijksch lev-en, wanneer er niet voldoende mid del-en zijn om dat schoone-in stand te kunnen houd-en. Moeilijk is zeer zeker de taak der zoo sym pathieke vereeniging geweest. Zij streed hier niet voor het behoud van een enkelen molen, maar voor dat van een g-eheel complex, zon- der dat zij voldoende middelen bezat om des- noods de -kosten van dat onderhoud voor haar rekening t-e kunnen nemen. Geen wonder, dat zij op allerlei wijzen ge- trach-t heeft tot overeenstemmi-ng te komen, dat zij de schoonheid van het landschap met het fina-ncieel belang der ingelanden in overeenstemming heeft willen brengen door bemalings-systemen voor te stellen waarbij de molen, met behulp van daarin gebouwde motoren, intact zou kunnen bl-ijven Evenwel, ook die systemen hebben althans in het oog van het polderbestuur niet tot een bevredigende oplossing g-eleid Zij kunnen toepassi-ng vi-nden in kleine polders, waar het weinig v-erschil maakt of een molenaar al dan niet in funetie blijft, maar zij worden te bezwarend g-eacht waar men een veertig of vijftigtal molens door g-e- salarieerde krachten moet laten bedienen. Het financieel belang van het waterschap heeft het gewonn-en van het schoonheidsbe- lang dat „De Hollandsch-e Molen" nastreeft. Men moge dit eenerzij-ds zeer zeker be- treuren, maar de billijkheid gebiedt daarnaast te erkennen, dat het niet red-elijk is, de inge landen van de Sch-ermeer de kosten van het behoud van historische monumenten te laten dragen. Al lijkt het zoo eenvoudig, dat wind-kracht de allergoedkoopste is, al dreigt daarnaast h-et gevaar, dat el-ectrische bemaling in geval van staking of oorlog stop gezet kan wor den, toch is het duidelijk, dat de meerder heid der i-ngelanden ten slotte den w-eg zal inslaan, die tot de goedkoopst-e exploitat-ie voert. Dat schijnt na berekening van alle fac- toren d-e electrische bemaling te zijn, on- danks de uitvindingen, die veel van -een nut- tiger g-ebruik van den wind of van een sy- steem van dubbele bemaling verwachten. De financieele en practische bezwaren der ingelanden hebben hier den doorslag gege ven en h-et is nu nog slechts de vraag of de -buiten gebruik gestelde molens nog als lan-d- schapsversiering of liever als landschaps- karakteriseering behouden kunnen blijven. Men zou ze als woiingen kunnen ver- huren, maar het gevaar dir-eigt, dat de huur- opbrengst niet tegen de kdsten van onder houd zal opwegen. Wil' men de slooping tegengaan on- dan-ks het feit dat een „doode" molen met stilstaande of afgenom-en wieken in aesth-e- tisch opzicht veel van zijn normal-e waarde heeft verloren dan zal men in alien ge- valle het bestuur van de Schermeer de mid1- delen moeten v-erschaffen waaruit het jaar- lijksch onderhoud bekostigd kan wordien. „De Hollandsch-e Molen" zal het zelf wei als haar „zwakke plek" voelen, dat haar de middelen ontbr-eken, deze g-eld-en te ver- strekken. Zij strijdt voor -een algemeen belang, eigenlijk een landsbelang, want Nederlanc heeft ook tegenover h-et 'buitenla-nd zijn naam en traditie hoog te h-ouden, het karakteris tieke molen-landschap te bezitten. Wil „De Hollandsche Molen" haar strijc met grooter k-racht kunnen voeren, dan zal zij allereerst over groot-eren steun van r-egee- rin-gszijde en over r-uimer geldmidd-elen, zoo- noodig uit d-e schatk-ist, moet-en beschikk-en. Deze vereen-iging, die er belangeloos naar streeft het oude en karakteristieke ten bate van het algemeen teg-en vernietiging of ver- minfcing t-e -beschermen, verdient zeker m-eer steun van overh-eidswege dan zij tot d-usver heeft gen-oten. Zoo-dra zij over voldoende geldmiddelen kan beschi-kken, zal haar strijd tegen parti culiere bepalingen niet meer zoo hopeloos zijn en zal er gema-kkelijker een w-eg gevon- den worden waarbij de schoonheidseiscben niet tegenover, maar naast de economische eischen tot vervulling kunnen komen. Den Haag, 16 Dec. 1927, Men weet, dat er een verandering is geko- men in de wijze waarop aan het parlement zijn goedkeuring wordt gevraagd op de Indi- sche Begrooting. De begrooting zelve wordt niet aan de Ka- mers voorgelegd, maar er wordt door de re- geering voorgesteld een aantal besluiten van den Gouverneur-Generaal betreffende de In- dische Begrooting goed te keuren. Het be langrijke en inderdaad gewichtige verschil tussehen toen en nu is, dat feitelijk de Tweede Kamer daardoor het recht van amendement wat betreft die begrooting heeft verloren. Zij kan aan een dier besluiten van den G. G. hare goedkeuring onthouden, maar zij is niet bij machte om een wijziging aan te brengen in een der onderdeelen er van. Op de algemeene beschouwingen over die begrooting heeft die gewijzigae inrichting blijkbaar geen invloed, want toen wij gister- avond getuige waren van het in behandeling nemen van de begrooting, was het al net als verleden jaar. Wij hebben weer een zeer lange rede van ir. Cramer, den Indischen speciali- teit van de sociaal-democratische kamerfrac- tie mogen aanhooren en hem volgde de Indi- sche specialiteit der Vrijzinnig-democraten, mr. Joekes, en wat zij zeiden klonk soms pre- cies als verleden jaar. Wij hebben van beiden weer gehoord, dat de onrust in Indie voor een deel is toe te schrijven aan het beleid van den vorigen Gouverneur-Generaal, we hebben beiden ook hooren klagen over ontactvol optreden van Europeanen en beiden hebben zich gunstig uitgelaten over het beleid van den tegen- woordigen opperbestuurder. Alleen met de versterking van het leger waren zij beiden weinig ingenomen, terwijl intusschen mr. Joekes toch wel goedkeurde, dat de politie werd versterkt. Het krachtigst kwamen de beide sprekers op tegen het optreden van mr. Treub. Die schijnt voor hen het vleesch ge- worden conservatisme te zijn. De heer Cramer beweerde, dat zijn actie met die van mr. Trip c.s. de Mohammedanen in de armen der communisten zou drijven, en de heer Joe kes achtte de brochure van mr. Treub: „Het gist in Indie" zelfs zoo gevaarlijk, dat hij ver- zocht de verspreiding er van in Indie te ver- bieden. De derde spreker van gisteravond, de heer Van Rijckevorsel (R.K.), toonde zich zeer in genomen met het beleid van den tegenwoor- digen Gouverneur-Generaal. Maar hij had toch bezwaar tegen de door den G. G. ge houden persconferenties, protesteerde er te en, dat er in den Volksraad slechts drie Catholieken zitting hebben en meende, dat de bestuurshervorming niet ongewijzigd zou kunnen worden ingevoerd, Zijns inziens moet men zoo spoedig mogelijk komen tot locale autonomic en zelfbestuur. Zijn partijgenoot dr. Deckers, toonde zich zeer bezwaard door de aan de gegadigden voor de betrekking van politie-opziener ge stelde voorwaarde, dat men ongehuwd moest zijn of wel vader van ten hoogste twee kinde- ren zou wezen. Een dergelijke beperking van het kindertal was hem een doom in het oog. De laatste spreker van den avond, de heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (C.H.), ver klaarde zich zeer ingenomen met het beleid van den nieuwen Gouverneur-Generaal. In tusschen had hij toch wel eenige kritiek op verschillende punten. Hoewel de regeering heeft afgedaan met het communisme, achtte hij het toch zeer noodig, dat met kracht werd opgetreden tegen haatzaaiende propaganda. De behandeling der Indische begrooting werd daarop aangehouden tot Dinsdag a. s. en de vergadering verdaagd tot heden om een uur. Vandaag is de Kamer begonnen met de be handeling van een wijziging van de wet La ger Onderwijs strekkende om de bezuini- gingsmaatregelen ten opzichte van de bijzon- dere lagere school, welke indertijd in de wet zijn gebracht en die met 1 Januari a.s. zouden afloopen (het zoogenaamde Stopwetje) met een jaar te verlengen in de verwachting dat voor het einde van het jaar het rapport van de bezuinigingscommissie-Rutgers zal zijn ingekomen. Na een kort debat, waarbij een amendement van den heer Zijlstra zonder stemming werd goedgekeurd, is't wetje aan- genomen met 45 tegen 30 stemmen. Daarna heeft de Kamer de behandeling van de Begrooting van Oorlog voortgezet en wel met de bespreking van de artikelen. Dat was doorgaans een nogal taaie geschiedenis. Voornaamste sprekers waren de heeren Tila- nus (C.H.) en K. ter Laan (S.D.A.P.), die als het ware met den minister van Oorlog beurtzang hielden, waarbij wel duidelijk bleek, dat zij elke bijzonderheid der Begroo ting onder de loup hadden genomen en wat den heer Ter Laan betreft, dat elk zaakje van persoonlijken aard zijn belangstelling heeft. Nu eens hebben wij opmerkingen gehoord omtrent de handhaving van de voorschriften betreffende het behoorlijk dragen van de uni form, dan weer werd er opgekomen voor een betere bezoldiging van de militaire hoefsme- den, nu eens werd een boekje opengedaan om trent de malversaties in het kleedermagazijn te Woerden enz., dan weer werd gepleit voor deelneming van onze bereden officieren aan de Olympische spelen. Wij hebben een ver- haal gehoord omtrent de inlljving van afge- keurden en hooren klagen over de bezoldiging van het lagere personeel der ziekenhuizen. De heer Ter Laan heeft het weer voor de mo- bilisatieslachtoffers opgenomen en bij motie aangedrongen op een betere wet te hunnen bate. Ten slotte heeft hij langdurig stilge- staan bij de malversaties te Soesterberg en een motie ingediend om het rapport omtrent die triestige zaak in handen van een Kamer- commissie te stellen, die er verslag over aan de Kamer zal hebben uit te brengen. Die bei de moties zijn oorzaak, dat de begrooting van Oorlog heden niet is afgedaan. Het le- dental was te klein om er over te stemmen en daarom moest de Voorzitter de verdere be handeling van het hoofdstuk „Vliegdienst" tot Dinsdag uitstellen. Dan komen beide mo ties en ten slotte de geheele begrooting in stemming. De begrooting wordt natuurlijk aangenomen, maar de moties daar hebben we een zwaar hoofd in! ©afg©!ijlks©!B AMERIKAANSCHE MATIGHEID. De vlootplannen. Naar nieuwe bewapening. Een bedenkelijk verschijnsel. Wij hebben dezer dagen de aandacht ge- vestigd op president Coolidge's jaarlijksche boodschap aan het Amerikaansche volk en als een der belangrijkste passages daarin aangemerkt het gedeelte, waarin Coolidge vertelde, dat een matig vlootprogramma werd voorbereid. Ondanks de „gematigdheid" is de wereld toch eenigszins ontnuchterd geworden ten aanzien van de Amerikaansche vredelievende stemming, toen eenige dagen later de minister van marine de details van dit bouwprogram- ma publiceerde. De heer Wilbur wil namelijk niet minder dan 71 nieuwe schepen laten bouwen en hij wil daarvoor liefst niet minder dan 700 mil- lioen dollar ter beschikking hebben. Voor dit bedrag kan hij zich dan 25 kruisers, negen torpedobootjagers, 32 duikbooten en vijf moederschepen aanschaffen voor vliegtuigen. Dat noemen we tegenwoordig „Ameri- kaansche matigheid." Onwillekeurig denkt men bij het boven- staande even terug aan de dezen zomer jam- merlijk mislukte vlootconferentie te Geneve. Coolidge plengde op het graf daarvan in zijn Boodschap een bittere traan en school de schuld van het mislukken op En- geland, dat weigerde toe te stemmen in be- perkingen, wanneer niet Amerika in dezelfde mate zijn vloot verminderde. Dat was natuurlijk heel handig van Coo lidge, maar dit nieuwe Wilburiaansche vloot- program stelt Coolidge's woorden in een weinig minder dan bedenkelijk daglicht. Het is bekend, dat de Vereenigde Staten op maritiem gebied bij geen enkele mogendheid wenschen achter te staan, ook niet bij Enge- land. Zij verlangen op zijn minst gelijk- heid met de sterkste zeemogendheid. Die gelijkheid is ter conferentie van Washington voor de slagschepen welker waarde voor de militaire kracht ter zee overi- gens meer en meer problematiek wordt verkregen. Maar Amerika wil ook ten aan zien van de overige oorlogsschepen niet ach- terstaan. Het beschikt over volcfoende midde len om aan dat verlangen uitvoering te geven en het besef hiervan begint nu toch ook in Engeland levendig te worden, waar men gaat inzien. dat op den duur bij een bewapenings- KOORSTKAAT 49—51. TELEFOON 207. ALKMAAR. wedstrijd Engeland toch zou moeten achter blijven. Maar men meent in Engeland dat men daarom toch niet aan Amerika's verlan gen, naar volkomen gelijkstelling kon tege- moetkomen door een verlaging van het Brit- sche bewapeningspeil op Amerikaansche ni veau. Het gevolg is dat de Vereenigde Staten hun vloot willen brengen op Britsch peil. Nu laten wij in het midden, of dit Ameri kaansche streven al dan niet gemotiveerd is. Maar in verband met Coolidge's onverho- len ergernis over het mislukken der Geneef- sche conferentie vragen wij ons toch af, hoe het eigenlijk zit met den ontwapeningswil van de Vereenigde Staten zelf. Heeft Amerika dan juist door dat misluk ken nog niets geleerd? Is het dan van plan koppig te blijven en niet minder dan de Brit ten elke bespreking reeds bij voorbaat tot mislukking te doemen? Er is een spreekwoord, dat zegt: Goed voorgaan doet goed volgen! Waarom geeft Amerika, dat immers mach- tig is, dit goede voorbeeld niet? Waarom wil het met alle geweld een bewapeningsstrijd? CHINA. DE MISDADIGHEID TE SJANGHAI. Verscherping van de wetgeving De Chineesche autoriteiten zien zich ge- dwongen paal en perk te stellen aan de toe- neming van misdaden, die den laatsten tijd te Sjanghai plaats hebben, door middel van nieuwe wetten, die de doodstraf bepalen in het bijzonder voor gevangenneming met losprijs* doeleinden, zeerooverij, het verzenden van dreigbrieven, die afpersing ten doel hebben, opruii'ng tot gewelddadige onlusten, smokkel- handel in wapens, medeplichtigneid aan struikrooverij., ontvoering gepaard gaande met roof, daden van brandstichting in openbare gebouwen, scholen, kerken, schouw-; burgen en hotels. ENGELAND. LLOYD GEORGE LElDER DER LIBERALEN. Met algemeene stemmen herkozen. De liberale parlements-fractie heeft met eenparigheid van stemmen Lloyd George tot leider benoemd. Lloyd George zeide te hopen in het vervolg meer tijd te kunnen geven aan het werk in het Lagerht^s waarvoor hij in de laatste jaren zoo weinig gelegenheid heeft kunnen vinden in verband met zijn werkzaam- heden voor industrieele enquetes. Hij deelde mede, dat het industrieele rapport, dat bin- nenkort zal worden uitgegeven, voor de libe rale partij algemeen aanvaardbaar is en dat er geen greintje soccialisme in zal zijn. JOEGO-SLAVIe. WEER EEN PROCES TEGEN v COMITADSJI'S. Wegens medeplichtigheid aan moord op den Servischen nationalist Hadjipopowitsj, heeft de rechtbank te Monastir Lipitka, den voornaamsten beklaagde, ter dood veroordeeld. Voorts zijn twee beklaagden tot 20, drie tot 14 en twee tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Vier zijn er vrijgesproken. De recht bank achtte het bewezen, dat de beklaagden als leden van het revolutionnaire Macedoni- sche comite opdracht hadden gehad Hadjipo powitsj te vermoorden. De eigenlijke moorde-. naar zou Londref zijn geweest, die bij een po- ging tot ontvluchting door de gendarmes is. neergeschoten. DUITSCHLAND. 1 HET STAALCONFLICT. De leiding van den Duitschen Metaalbewerkersbond adviseert niet' aanvaarding. De „Vorwarts" verneemt uit Dusseldorf: Direct na de publicatie van de arbitrale bes'lissing is te Dusseldorf een conferentie fehouden, waaraan vertegeniwoordigers van et bestuur, van de districts-besturen en van de leiders van den Duitschen Metaalbewer kersbond van Rijnland-Westfaien deelnamen. Zij besloten, dat Zondag te Essen een per- soneelsvergadering voor de noordwestelijke groep zal plaats vinden. Zij besloten verder deze personeelsconfe- rentie aan te bevelen de beide arbitrale uit- spraken niet te aanvaarden, omdat de arbi trale beslissing inzake den arbeidstijd niet in overeenstemming is met de verordening van den minister van Arbeid van 16 Juli 1927 en omdat de arbitrale beslissing -inzake de loo- nen een onvoldoende loonsverhooging brengt en tot 1 Dec. 1928 geldig wordt verklaard, zonder dat daarbij eenige garantie-bepaling is vastgesteld. DE WONINGNOOD. Een millioen gezinnen zonder eigen wotting. De rijksminister van arbeid heeft den Rijks- dag een rapport toegezonden over den om- vang van den woningnood. Daaruit blijkt, dat er in het rij'k 16 millioen gezinnen zijn en slechts 15 millioen woningen, zoodat 1 mil lioen gezinnen geen eigen woning heeft Naar schatting zijn daarvan 400.000 die tegen de hooge kosten van een eigen woning opzien en zich daarom behelpen. Er blijven dan echter nog 600.000 gezinnen over, die gaarne een eigen woning zouden hebben. -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1