D 90, @0 en Beciifszaken Kieintabrikanten hun oedrijfSkaprtaaT(tje) tn- geschoten. Nr. dit ontbreekt is de weg om nun bedrijfje weer eenigszins stabiel te maken, af- gesloten. Door de klieinfabrikanten steun te nen, op voorwaarde, dat zij daarvoor stoffen, benoodigd voor het bedrijf aanschaifen, kunnen zij hun bedrijf voortzctten. verlee- grond- zullen blijven DOS ACCIJNS OP GESLACHT. De besturen van den Nederl. R. K. Hamze- bond van slagerspatroons en van den Ncdlen. Grossiersbond voor den vlecschhandel heb- ben een adres aan de Tweede Kamer gezon- den, waarin wordt aangedrongen op aanne- ming van de motie-Oud, subsidiair de mo tie- Van Rappard, tot afschaffing van don aecijus op het geslacht. In de toelichting wordt o. m. gewezen op •het belang vcor den consument, daar onmid- dellijk, tengevolge van de ccncurrentie, het vleeseh gcod'kooper zal worden. IJS EN SCHAATSENRIJDEN. De vorst heeft goed aangepakt, zoodat men 0u welhaast overal kan schaatsenrijden. Uit Elaatsen in alle hoeken van het land komen erichten van openstelling van de ban-en en aangekondigde hardrijderijen. Zaterdag is te Grouw reeds een belangrij- !ke harcirijderij gehouden. Dt beste rijders van de laatste jaren waren tegenwoord:g, zooais Goodijk, getr Slof, gebr. De Jorg, Klomp maker, Ten Hoeve, Baarda, De Leeuw, S-chroor, Spijkstra. In het geheel 35, onder wie een van buiten Friesland, n.l. C. Biou- wer van Oude Schans (Groningen). De uitslag was: 1 Klompmaker te Oude- haske2. R. de Leeuw te Heeremveen; 3. Sloi te Joure. Te Leggeloo is het 12-jarig zoontje van den beer J. de Weeid door het ijs ge- zakt en verdronken. GRAFKELDER ONTDEKT. Te Emmen is een gralkelder ontdekt, waar in nog een aantal scherven van urnen v/eiden aangetroffen. Vanwege het Museum van Oud- heden in Drente .werd een onderzoek inge- steld, waarbij is gebleken, dat een belang- rijke voi.dst was gedaan. HET GROOTSTE SCHIP VAN DE KON. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ. Zaterdagmiddag is van de werf van de Ned. Sche.psbouw-Maatschappij a?i de over- zijde van het IJ het turbine-dubbeischroef- stoomschip „Nieuw-Holland'', in aanbouw voor de Kon. Paketvaart-Mij., te water gela- ten. Dit s-chip is niet alleen het grootste van de reeks van schepen door de N. S. M. voor de K. P. M. gebouwd, doch tevens, met haar zusterschip „Nieuw Zeeland' 'in Rotterdam gebouwd, het grootste van de vloot der K. P. M. E>e gebeurtenis werd o. a. door den bur- gemeester bijgewoond. HET RIJKSPERSONEEL MET VERLOF OP DE A.S. FEESTDAGEN. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in 'sRijks dienst heeft een adres tot den Ministerraad gericht met het verzoek den ambtcnaren, die daarop prijs stellen, op de Zaterdagen 24 en 31 December gelegenheid te geven, den dienst zoo vroeg te beeindigen, dat zij de plaats hunner bestemming nog dienzelfden dag kun nen bereiken, en goed te vinden, dat de terug- reis op Dinsdag 27 December en Maandag 2 Januari per eerste gelegenheid wordt aan- vaard. Het bestuur verwijst daarbij naar hetgeen aan de mulitairen bij legerorder 371 is toege- staan. De R.K. Algemeene Middenstandsbe- Jrijfsraad hield Donderdag een algemeene vergadering te Utrecht. De te Katwijk aan Zee thuisbehoorende zeilloggers, die in het afgeloopen seizoen aan de haringvisscberij hebben deelgenomen, zijn thans alle behouden teruggekeerd. Het door de stormramp in 1925 ver- wo-este kerkgcbouw der Ned. Herv. gemeen- te te Borculo, is thans herbouwd en zal, na geheele afwerking, in begin Maart a s. in ge- bruik worden genomen. De Bond van Hongaarsche studenten heeft de uitdaging tot een duel, gericht tot de Roemeensche studenten, vernietigd. ICeJsisf Door het vele ijs in de Zuiderzee is de sa- lonboot van de HollandFrieslandGronin- gen-lijn, Vrijdagavond om elf uur uit Amster dam naar Lemmer vertrokken,, eerst Zater dagmiddag aangekomen. De GroningenLemmer Stoomboot-Mij. heeft haar geregelden dienst op Amsterdam gestaakt. De scheepvaart in Zuid-OostDrente staat geheel en dte werkverschaffing voor ruim 90 pet. stil ten gevolge van de invallende vorst. De veerdinst EnkhuizenAmsterdam is wegens ijsgang gestaakt. OUDEGEEST VOORZ1TTER VAN DE S. D. A. P. Naar vernomen wordt, heeft het buitenge- woon Congres van de S. D. A. P., te Utrecht gehouden, bencemd tot partij-vcorzitter den heer Jan Oudegeest. Te voren had de heer Henri Polak medege- deeld, dat zijn doofheid hem noopt zijn func- tie neer te leggen. Daar de andere candidaait zich had terug- getrokken, werd de heer J. Oudegeest met groote meerderheid van stemmen tot (bezo.- digd) voorzittcr der partij gekozen. De heer J. Oudegeest aanvaardde zijn functie met een rede, waarin hij betcogde, dat hij zijn verleden niet ontrouw zou worden en voor de S. D. A. P. met kracht zou blijven strijden, De heer Oudegeest is voorzitter geweest van het Ned. Vakverbond en secrctaris van het Int. Vakverbond, voor welk lichaam hij nog te Geneve werkzaam is. Naar men weet had de heer Oudegeest zit- ting in de Tweede Kamer en in den Am- sterdamschen gemeenteraad. a „ONS PROGRAM" JUBILEERT. In de eerste helft van 1928 zal het foit wor den hexdacht, dat vijftig jaar tevoren „Ons Program" ten grondslag werd gelegd aan de organisatie der Anti-Revolutionnaire Partij. In overleg met de dr. A. Kuyper-stichting zal een gexllustreerd gedenkboek in het licjit worden gegeven. De heer H. Colijn geeft er een algemeene typeering van het karalcter der A.-R. Partij. De beginselen der A.-R. Partij worden be- handeld door de heeren Amelink, Anema, Van Dijk, Den Hartogh. Idenburg, Rutgers, Terpstra, J. A. de Wilde. Over verleden en neden der partij schrijven de heeren Beumer, Diepenhorst, Duymaer van Twist, Fabius, Van Griekcn, Heemskerk, No- teboom, Den Ouden, Verweyck, H. de Wilde en mej. H. S. S. Kuyper. Een slotwoord wi;dt ds. Jansen aan de toe- komst der A.-R. Partij. EEN SCHOUWBURG TE IJMUIDEN. Een bouwondernemer heeft het plan ont- worpen aan het Kennemerplein te IJmuiden een schouwburg te bouwen met een groote zaal van 32 bij 20 M. en een aantal kleine zalen. De totale oppervlakte van het gebouw van 2600 M2. worden. DRENTE'S OPBOUW, De commissie voor opbouw van Drente heeft een huis te Nieuw-Amsierdam gekocht voor een Tuinbouwschool voor de Dxentsche veenstreken. EEN NIEUWE SECRETARIS VAN DEN VRIJHEIDSBOND. In de jongste hoofdbestuursvergadering han den Vrijheidsbond werd wegens verande- ring van werkkring aan den heer M. W. J. Priems eervol ontslag verleend als secretar's en in diens plaats benoemd de heer mr. H. Pippel. VERDACHTE OPLEIDINGSINRICHTINGEN. De Centrale Ned. Ambtenaarsbond ontving op een vraag in zake <.en officieele waarschu- wing tegen minder oirbare praktijken van en- kele opieiding'sinstituien van den mini, van finanrien ten antwoord, dat het eerste ge- deelte van de waarschuwing in de ,Staais- courant' 'speciaal gericht is tegen M. van der Broek, zich noem.nde directeur van de centrale postschool te Groningen, en het tweede gedeelte tegen den zich noemenden directeur der kommiezenschool, Zuidwal 65, D,n Hang, die zich vermoedelijk ook van de in het eerste gedeelte gesignaleerde praktijken bedrent en in elk geval het betalen van les- geld aihankelijk stelt aan al of met slagen DE Als sedert CEMENTFABRIEK TE VAALS. van het dumpings-systecm, dat begin van het jaar door de Duit- sche Cement-Industrie op de Nederlandsche markt wordt tcegepast, waren de Vereenig- de Nederlandsche Portland-Cemcntfabrieken te Vaals genocdzaakt haar bedrijf stop te zet- ten. Na eene ingrijpende reorganisatie van tech- nische inriehting en hiding, mcent de direc- tie bet bedrijf te kunnen heropenen. BRAND. In een bovenhuis aan de Sint Peterlaan te Arnhem is vermoedelijk door een defect aan de kachel, een brand uiigebroken, die zeer snel in omvang toenam en waarbij drie ver- trekken geheel zijn uitgebrand en 't grooste gedeelte van't meubilair en een bedrag aan geld verloren ging. - KOR-TE BERICHTEN. Zaterdagmiddag zijn op het Jacob Ma- risplein te' Amsterdam twee auto's met el- kaar in botsing gekomen. De eene wagen had zonderlinge slingeringen gemaakt. Het bLek later, dat de chauffeur onder den invloed van sterken drank was; tegen hem is procesver- baal opgemaakt. De wagens waren niet ern- stig beschadigd. Do verkoop in de hal van het hcofd- postkantoor te 's-Graven-hage van de kinder- z'egels heeft gedurende de eerste drie dagen reeds 3282.82 opgcbracht. Verkocht werden 33757 ppstzegels. Zaterdagmiddag is in tegenwoordig- heid van een groot aantal belangstellenden de plaquette van prof. K. de Snoo, oud-direc- teur van de Rijkskweekschool voor vroed- vrouwen, onthuld in een der gangen van het gebouw aan de Henegouv/erlaan te Rotter dam. In afwachtinig van de reorganisatie dot Vereeniging van gasfabrikanten heeft de ge meenteraad van Purmerend bcsloten om de oontributie aan de Vereeniging van gasfabri- kanten voorloopig in te trekken. De invloed van de retourcommissies! De RijiksmiddelCn hebben in Nov. 1927 ruim 1.9 millioen minder opgebracht dan in Nov. J92'6, De totale opbrengst over de eerste elf maanden van 1927 was ruim 13 millioen meer dan over het geheel tijdvak in 1926. In de Vrijdag gehouden raadsvergade- ring te Purmerend werd besloten aan de werkloozen een kerstgave te verstrekken van 2 en een H.L. cokes per gezin. Op verzoek van mevrouw Schriekende Wit (S. D. A. P.) zal aan hen die gaan hu- wen te Purmerend de ambtenaar van den Burgerlijken Stand een brochure inzake ge- neeskundig onderzoek uitreiken. Toen een 32-jarige vrouw, wonende in de Langestraat te Leiden, een kooltje vuur uit de kachel wilde halen, vatten haar kleeren vlam. Met ernstige brandwonden overdekt is de vrouw in levensgevaarlijken toestand naar het Acad. Ziekenhuis overgdbracht. Thans is benoemd tot hoofdinspecteur voor de scheepvaart de heer C. Fock, gepen- sionneerd vice-aamiraal te Den Haag. Naar Aneta uit Soerabaja meldt is de officier van den Marinestoomvaartdienst der 2e klasse bij de Kon. Marine A. E de Jong, dienende a/b Hr. Ms „Java" overleden. De overledene vertrok in 1925 met Hr. Ms. „Java" naaf Ned.-Indie, waar hij 28 Novem ber 1925 aankwam. De onthulling van den gedenksteen van wijlen den journalist A. Voogd te Rotterdam is bepaald op 21 December a.s. des morgens te elf uur op de begraafp'aats Crooswijk. Het assizenhof dei" Vogezen te Epina heeft dezer dagen zekeren Valence ter aood veroordeeld, die tradhtte de kinderen van zijn brooder te vergiftigen en vervoigens zijn moe- der doodde om zich van de erfenas meester te maiken. Eerst had hij ook gepoogd zijn moe- der te vergiftigen, doch daarop had hij haar met een hamer en een bij 1 gedood. Donderdag is bij de sluiswerken te IJ muiden een 24-jarige arbeider uit Btverwijk door een ertsgrijper gegrepen, waarbij hij verschillende ribben brak. Hij is naar zijn woning te Beverwijk overgebxacht. Donderdagavond is e.n 15-jarige jongen op den Heerenweg te Heemstede met zijn boofd tegen een vrachtauto geloopen. Met een ernstige schedelbreuk werd hij opgeno- en en naar de Mariaetichting te Haarlem overgo bracht Tentooristelling vcrn werken van den kunstschilder Frans Hidjsmans te SchcorL in het Stedelijk Museum. In een klein gedeelte van de groote zaal van ons Stedelijk Museum organiseert bet Teekengenootschap „Kunst zij ons Doel", gedurende een zestal weken een tentoonstel- ling van den leider van het genootschap, den heer Frans Huijsmans te Schoorl. Het gedeelte van de zaal voor de tentoon- stelling komt ons wat klein voor. Hierdoor was het voor den kunstenaar ook niet moge- lijk verschillend groot werk te exposeeren. Het zaaltje is overigens voor het doel wel ge- schikt gemaakt en het lijkt ons dan ook van het gemeentebestur goed gezien het museum voor dergelijke tentoonstellingen beschikbaar te stellen. Alkmaar moge zelf geen centrum van kunst zijn, in het nabije Bergen en Schoorl werken te veel artisten, wier werken de aan- dacht van de kunstcentra's in ons land en in 't buitenland trekken, dan dat't niet absurd genoemd kan worden dat men in het nabije Alkmaar geheel onbekend met de scheppin- gen van deze artisten blijft, terwijl dit in plaatsen van gelijke grootte niet het gevai ft. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling officieel in de Bruinviskamer geopenh. Een 30-tal genoodigden w.o. de bescherm- heer Mr. W. C. Bosman en diens echtgenoote en de wethouder Ringers met de zijne, waren aanwezig. Dat geen van de vele kunstbroeders van den schilder uit Bergen en Schoorl aanwezig was, verwonderde ons wel een weinig. Wanneer een ernstig man als Frans Huijs mans met een aparte tentoonstelling van zijn werk uitkomt, dan lijkt ons dit dermate van cultureele beteekenis, dat dit vooral de oe- langstelling verdient van menschen wier ie- ven ook aan de kunst is gewijd. Het is echter mogelijk, dat zij de voorkeur aan de besehouwing van het werk geven op een niet officieele cpeningsdag, het werk is dit zeker waard. Huijsmans exposeert een 24 zijner werken die een overzicht geven van zijn werk in de jar-en 1914 tot op heden. No. 5 ,,De Wals", een groot impressionis- tisch schilderij uit 1925 mag zeker een zeer geslaagd werk genoemd woraen, omdat aaar- in de impressie van de beweging mooi is weergegeven. No 10 „Maarten en Trop", een ollevc-rl- schets, voorstellende het •zoontje van den schilder en diens hond, voldeed ons ook bij- zonder, Het heerlijk kinderlijke in dit kind komt zoo goed naar voren. Het voor tien jaar vervaardigde portret van wijlen Mr. A. P. H. de Lange, dat wij reeds kenden, omdat het een schoorsteenstus is in de a-ctekamer van het notariaat, vtndt men hier ook geexposeerd. Wij hebben dit altijd en om de compositie en om de kleur en de treffende gelijkems, een mooi schilderij gevonden en het steeds betreurd, dat de han- den niet geslaagd genoemd moeten woraen. Heden vernamen wij van een artist, dat hij dit schilderij maakte, toen notaris de Lange voor hem acten passeerende en dus niet stil- zittende voor hem poseerde, waardo-or ons het niet slagen van de handen duidelijker is geworden. Dat deze artist trouwens geen moeite heeft, om handen juist te teekenen, leert de o.i. goedgeslaagde teekening van Herman Robbers, die men eveneens geexpo seerd vindt. No. 8 „Noordholl. Boerenerf" bespraken wij reeds waardeerend toen het tijdens de opening van de Nieuwe Openb. Leeszaai werd tentoongesteld Dit werk is eigenaom van baron van Haersolte te Groningen en met voldoening zagen wij het weer eens te rug. No. 18 „Korenveldje", het vorig jaar door den aitist vervaardigd, volgen-s de Tempe- ra-harsverftechniek, een techniek die de bij zondere bewondering van den kunstenaar heeft en waarover men hieronder in de speech van den schilder iets naders kan lezen, was bijzonder fijn van kleur. Krachtig en decoratief was de „landarbei- der", no. 15, eveneens volgens deze techniek vervaardigd Deze tentoonstelling bewijst, dat Huils- mans een ernstig schilder is, die moeizaam jot de richting, thans door hem aangehan- gen, is gegroeid en er van doordrongen is dat de scht;pper van een kunstwerk tegenover zich zelve een groote verantwoordelijkheiis heeft te dragen en weet dat een kunstwerk door het geestelijke in de dingen gedragen meet worden. Wie belang stelt in kunst mag deze ten toonstelling dan ook niet verzuimen Wanneer Huijsmans echter weer eens een tentoonstelling organiseert, zal hij 0. i. goed doen om een iange inleiding, hoe interessant die ook moge zijn, achterwege te laten Deze beschouwingen zijn beter op hun plaats op een cursus in kunstgeschiedenis, dan bij een opening van een tentoonstelling, waar de hoorders genoodzaakt zijn, die staande aan te hooren. „Kunst zij ons Doel", die recipieerde, had voor de genoodigden wel wat hoffelijker kun nen zijn. Een kop thee of iets dergelijks zou zeker wel waardeering hebben gevoncen. Voor de opening van de tentoonstelling hield onze gemeente-archivaris, de heer Dresch, een korte toespraak waarin hij ver- zekerde, dat het gemeentebestuur voor de tentoonstelling gaarne had medegewerkt, om ne toe wil bijdragen dat Alkmaar, dat als een centrum van kaas en boter bekend is, ook kennis maakt met de werken van de kunstenaars die in haar omgeving arbeiden. Hierna voerde de voorzitter van „Kunst zij ons Doel", de heer Slinger, het woord, die aan B en W. dank bracht voor het beschik baar stellen van de lokaliteit en een speciaal woord van dank sprak tot den heer Dresch voor de organisatorische werkzaamheden door hem verricht. Sipr. deed uitkomcn dat het Genootschap, dat reeds 96 jaar bv. aat, de laatste jaren weinig van zich liet hooren, omdat't in 1914 zijn oefenlokaal in „De Nieuwe Doelen" ver- loor en sinds dien geen goed onderkomen meer kon vinden. Dank bracht spr. aan het gemeentebestuur vocr het weder beschikbaar stellen van „De Nieuwe Doelen", alsmeoe aan den nieuwen leider, den heer Huijsmans, die oorzaak is, dat het ledental thans zoo zeer toeneemt, dat het oefenlokaal spoedig te klein zal biijken en dat de oude dame, die de vereeniging is geworden, over drie jaar ver- jong het lOO-jarig jubileum hoopt te vieren. vieren. Nog sprak de heer Slinger woorden van waardeering over de nagedachtenis van de vroegere beschermheeren Lankhuizen en Cohen Stuart en tot den tegenwoordigen be- scbermheer Mr W. C. Bosman. Het woord was hierna aan Frans Huijs mans voor het houden van een inleiding over zijn werk. De heer Huijsmans ving aan met een woord van dank aan den heer Dresch en he; gemeentebestuur voor de gastvrijheid aan zijn tentoonstelling verleend. Spr. wees er op, dat de tentoonstelling een klein resume is van zijn werk, dat hier en daar verspreid is. Toch is er werk uit ver schillende periodes vanaf '14 tot op heden. Het was buitengewoon moeilijk om als modern kunstenaar eem beeld te geven van de stormen, die zij qua techniek en stijl heb ben doorgemaakt. Zij zijn een weerspiegeling van de strubbelingen in de maatschappelijKe verhoudingen, die in Nederland en Europa hebben plaats gehad en die niet zonder in vloed zijn geweest op de geestelijke structuur van de schilders en zich demonstreerden in let futurisme, het impressionisme, het lum:- nisme, het kuoisme en de nieuwe zakelijkbeid Spr zou nog meerdere stijlen en richtingen kunnen noemen, die alle wijzen op het willen uitbreken uit hetgeen ons de 19de eeuw heeft achtergelaten. Voor ons, zoo zeide hij, had- den wij de Haagsche school, die weer afkom- stig is van de Fransche, met den bekenden Barbison als geestelijken vader, die weer ge'in spireerd was op de oude Hollanders Teniers en Rembrandt. Spr zou terug kunnen gaan tot de I taliaansche renaissance met daarvoor de Grieken om zoo te komen bij de bakermat van de schilderkunst, Egypte. De tijd van de Egyptenaren dit leerde het graf van Toet-ank-Amen is een tijd geweest waarin men zich stelde onder groote symho- len en daardoor straalden hun werken een buiengewone schoonbeid af. Wanneer men hun voorwerpen aanschouwt, dan zijn ze van een zoo groote schoonheid, dat het is, of wij tegenwoordig haast primitieve dingen hebben Door het geestelijke van hun tijd werd ook hun schilderkunst beinvloed. De tijd van de Italiaansche Renaissance was de tijd van de individueele vrijheid, waard-oor Michael Ar.gelo kwam tot zijn beeld van de slaaf, het beeld van de mensch- beid, die zich los rukt van zijn ketenen. De tijd, die de Italiaansche renaissance vooraf ging, was evenals de tijd van de Egypte naren, een tijd van gestrengheid. De vrij- making van het individu in de renaissance biacht ook mee het overboord werpen van alle wetten, zoodat de groote Duitsche schil der Diirer nog met zijn eene been stond in de Middeleeuwen en met het andere in de italiaansche renaissance. Toch was hij het, die zei, dat het voor een kunstenaar noodig is, dat hij, alvorens een figuur te ontwerpen, -eerst meet en past op het papier. Hij was aanhanger van- de constructieve werkwijze. Titian zeide: Wij moeten niet meer m-eten en passen, wij moeten eigenlijk maar zoo be- ginnen. En hierdoor kwam het, dat de ern stige kunstcriticus Berger schreef, dat in een schilderij van een Madonna in den loop der tijden drie a vier hoofden te zien zijn. Eigenlijk zijn wij nog niet de Italiaansche renaissance te boven gekomen. De Fransche en andere groote schildertijden zijn nog Ita- liaansch renaissansistisch bezig. Wij hebben een anderen tijd gekregen en een andere zienswijze en er is een kentering gekomen in het natuurlijk uitbeelden. Na het naturalisme door een Zola in de litteratuur ingeleid, -kwam het impressionisme. Men kwam tot het inzicht, dat met het gewoon naschilde- ren van de natuur de geestelijke zijde ver- waarloosd wordt. Het impressionisme had in Isak Israels en de groote Breitner zijn beste vertegenwoor- digers. Op het impressionisme volgde het cu- bisme als reactie, omdat het impressionisme te veel de constructiewetten had veronacht- zaamd. Van dit cubisme was de groote Fransche schilder Cezau de inleider, die be- toogde, dat alles gezien moest worden in groote vlakken, om daardoor te komen tot de opbouw van een werk. Daardoor heeft hij groote waarde gehad1 voor de vernieu- wing van de schilderkunst, al heeft hij de geestelijke porte van hetgeen hij bedoeld heeft niet geopend. De nieuwe richting van thans is die van de nieuwe zakelijkbeid, die verband houdt met de nieuwe structuur van dezen tijd. Men wil eenvoudig trachten weer tot de natuur te komen en rood weer als rood zien. Men overdraft ook hier in, doordat men soms teekent en vergeet te sfhilderen. Al deze nieuwe soort van werkwijzen ben echter geen school gehad. Zij kunnen niet wijzen op een groot verle den. De technische zijde is ook te veel verwaar- loosd. Vele schilders kunnen u niet zeggen wat Napelsgeel is en weten niet meer dan dat men dit bij Talens kan verkrijgen. Men weet niets meer van de chemische verbindingen, waarvan de Middeleeuwsche schilders en de Egyptenaren zoo veel verstand hadden. De chaos van dezen tijd heeft gemaakt, dat de schilders los gelaten zijn, waardoor zij de vreemde wezens in de maatschappij zijn, die bohemieus worden genoemd. Toch gaat er een strooming door de maatschappij, die gaat begrijpen, dat deze menschen, die naar schoonheid streven, van cultureel be lang zijn, noodzalcelijk in de schoonheid. Het is daardoor, dat spr. leider is geworden van „Kunst zij ons Doel" en dat hij gastvriiJieid geniet van het gemeentebestuur. De schilders krijgen daardoor ook een grooter verantwoor- delijkheidsgevoel, wanneer zij een opdracht krijgen en zullen met meer verantwoordelijk- heid er naar streven iets te geven, dat mooi blijft. Spr. wil de Haagsche school niet afbreken, omdat ook de schilders kinderen waren van hun tijd, maar toch wil hij er op wijzen, die school buitengewoon zwart wordt. Het kon de nauwkeurige wa-arnem-er ontgaan zijn, dat de oude meester en dat niet de Al onzo tabellarische boeken zijn voor- zien vau uitslaand hoofd zonder prijsver* hooging. De hoolden behoeven slechts een- maal te worden insevuld. L. FRAWKEWBERG, Alkmaar. Egyptenaren, die voor duizende jaren dood- kisten schilderden, die nu nog gaaf en mooi zijn, een betere werkmethode volgden. Nu houdt niets meer stand. Spr. heeft dit persoonlijk ondervonden om dat hij alles heeft doorgemaakt. Hierdoor is hij gaan begrijpen, dat er een elementaire kennis van zaken was, die wij niet meer ken- den. Spr. was daarom begonnen de zakelijkheid van de Haagsche school te bestudeeren en hij is gaan begrijpen, dat het zwart worden be- rust op het gemis aan kennis van het proces der chemische verhoudingen. Zijn werken is geweest cm terug te krijgen de groote helderheid van de vroegere schil derkunst. Wij moeten terug tot de groote synthese, waarin de groote veran twoordelijkheid heersche voor het werk. Spr. vo'stond met te zeggen dat hij zich ten dien aanzien nog gevoelde in den aan- vang van zijn werk. Gaat mijn werk zien en wees er van over- tuigd, dat ik met buitengewoon veel ernst deze dingen tracht te doen. Ik hoop, dat er iets inzit dat u belang inboezemt, aldus ein- digde spr. die hiermede de tentoonstelling voor geopend verklaarde. K. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 16 December. D. C. C. te Alkmaar, overtred'ing Arbeids*. wet, geen straf toegepast. P. D. te Bergen, overtrading art. 427 Wet- boek van Strafrecht, 3 boete of 3 dagen hecht. S. V. te Zijpe, overtrading Spoorwegwet, 6 boete of 0 dagen hecht. K. W. en J. V. te Egmond aan Zee, J. T. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 2e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 3e 8 boete of 4 dagen hecht. G. K. te Schoorl, J. M. J. te Heiioo,, H. K. te Bergen, J. de J. te Heerenveen, P. en W. J. H. T. te Alkmaar ,overtreding Politie- verordtning, de le en 6e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 4e en 5e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e teruggave aan de ouders. G. J. T. te Uiegeest, H. J. V., C. L., P. B., D. v. d. W„ G. S., J. P., P. J. B. en H. Z. te Alkmaar, S. K. en D R. te Oudorp, K. K. te Broek op Langen-dijk, G. S. te Harenkarspel, M. J. P. te Warmienhuizen, N. C. A. te Hiil- versum, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le en 7e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 5e, 6e, 8e, 9e, lie, 12e en 14e iedei 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e 1.50 boete of 1 dag hecht.. de 4e 2 boete of 2 dagen hecht., de lOe 1 boete of 1 dag hecht., de 13e 5 boete of 5 dagen hecht., de 15e 12 boete of 6 dagen hecht. Handige straatleurder (op dwn wal): ftPakkie kouwgwm, meaeor, tegen feet klappertandenpiumoriat). .-iii intervoefen. 30 ct.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7