Msvermaak geeft ruwe huid cTSn raat nier toe om voor tfe werkverscfiaf- fing nog meer gelden beschikbaar te stellen. B. en W. zijn dtrhalve van oordeel, dat het verzoek van het Werkloozencomite op dit punt evenmin voor inwilliging vatbaar is. Wat nu betreft de verhooging van de steun- uitkeering aan werkloozen, zij meenen zich daaromtrent van uitvoerige beschouwingen te kunnen onthouden, nu deze aangelegenheid zeer onlangs, n.l. op 17 November j.l. in den Raad is ter sprake geweest en bes'oten werd, als tot dusver de regeling der uitkeeringen over te laten aan het Burgerlijk Armbestuur Om bovenstaande redenen geven B. en W den Raad in overweging op net ingediende ad res afwijzend te beschikken. OPZEGGING HUUR PERCEEL WEILAND GELEGEN AAN DEN KENNEMERSTRAATWEG. Bij besluit van den 25sten November 1926 Jr. 3 heeft de Raad met ingang van Kerstrnis 1926, voor den duur van twee jaren aan den iheer C. Smit alhier verhuurd een perceel wei- land kadastraal bekend gemeente Alkmaar eectie F nr. 2447 ged., groot 2 H.A. 10 A. 96 c.A., gelegen aan den Kennemerstraatweg, tegen een huur van 280.per jaar. In verband met de doortrekking van de drie zijstraten aan de Juliana van Stolberglaan en den aanleg van de overige straten, die op het bebouwingsplan ter plaatse zijn gepro- jecteerd, is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking over dit terrein verkrijgt. Volgens de met den heer C. Smit gesloten overeenkomst van huur en verhuur, aange- gaan den 19den Januari 1927, kan de ge meente te alien tijde de huur doen eindigen, zonder dat de huurder eenige andere schade- loosstelling kan vorderen dan eene even- redige vermindering van de huursom. Vooruit'oopende op de beslissing van den Raad hebben B. en W., op grond van die be paling, het perceel met ingang van 1 Novem ber j.l. uit de huur genomen. In verband hier- mede zal over het huurjaar 1926/1927 een huurvermindering van 46.67 moeten wor- den toegepast. B. en W. stellen den Raad voor een be sluit dienaangaande te nemen. VERKOOP VAN GROND AAN DE VERDOESSTRAAT. 'E>e heer L. Groen alhier, heeft gevraagd voor zich of zijne lastgevers te mogen koopen een perceel grond, gelegen aan de Verdoes- straat, kadastraal bakend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 2621 gedeeltelijk, ter grootte van pl.m. 594 M2., voor den prijs van 10. per M2. Daar B. en W., evenmin als de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben, stellen zij den Raad voor het daarvoor noodige besluit te nemen. HUUR BOERDERIIJ „OOSIWIJK". Onder de werken, welke ingevolge raadsbe- sluit van 13 October j.l., in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd, behoort o.a. het doortrekken van de Uitenboschstraat tot een diepte van ongeveer 80 M. Het hiervoor be- r.oodigde terrein maakt deel uit van het com plex fanderijen, dat bij de boerderij „Oost- wijk" behoort en verhuurd is aan den heer M iDekker. Aangezien de betrokkene zich bij de gel- dende huurovereenkomst heeft verbonden, in vermindering der verhuurde oppervlakte toe te steuunen, zoo de gemeente die verminde ring noodig oordeelt, zal met hem een con tract tot wijziging van de bestaande huurcon- tracten gesloten moeten worden, waarbij met gewijzigde terrein-oppervlakte rekening wordt gehouden. Bij deze overeenkomst dient tevens de huur som, groot 4789.87 per jaar, eene evenredi- ge vermindering te ondergaan. De totale grootte van de boerderij met weiland be- draagt 29 H.A. 2 A. 85 c.A.; het door de ge meente in gebruik te nemen gedeelte 46 A. 75 c.A., zocdat de vermindering 77.14 be- draagt. Op grond hiervan geven B. en W. den Raad in overweging dienaangaand een be sluit te nemen. Provincial! nieuurs K A ASOONTRoLEST ATION NOORD-HOLLAND. Het Kaascontrolestation Noord-Holland vergaderde gister in „de Witte Engel" te Hoorn. De voorzitter, de heer G Nobel, zeide in zijn openingswoord dat het hem aangenaam was de heeren we'kom te kunnen heeten en sprak het vertrouwen uit, dat de belangen van het kaascontrolestation vriendschappelijk besproken' zouden worden De secretaris, Ir. de Waal, las de notulen die ongewijzigd werden vastgesteld. Medegedeeid werd het volgende: a. Ledental. Op 1 Jan. 1927 bedroeg het Hedental 715, n.l. 50 kaas- en ooterfabrieken, 67 kaasfabrieken en 608 zelfkazende boeren. In den loop van 1927 traden nog toe 31 nieu- we leden, n.l. 28 zelfkazende boeren, 2 kaas fabrieken en 1 kaas- en boterfabriek, terwijl 27 leden uittraden, nl 24 zelfkazende boeren, 2 kaasfabrieken en 1 kaas- en boterfabriek. Verder werden 4 kaasfabrieken nog omgezet in kaas- en boterfabrkken. Het ledental be- draagt nu dus 719, nl. 54 kaas- en boterla- brieken, 53 kaasfabrieken en 612 zelfkazende boeren b. Personeel. Een van onze analisten, mej. Maartens, moest in het begin van dit jaar voor herstel van gezondheid naar een sanato rium. Door het bestuur is bepaald dat voor dit geval zal worden uitgekeerd als maximum 1 jaar vol salaris en 54 jaar half salaris. In verband hiermede is op het latoratorium een hulp-analist werkzaam gesteld. Verder is met ingang van 1 Jan. a.s. als vast analist aangesteld den heer Jb. Slikker. Evenals in de vorige wintervergadering wenscht het bestuur ook nu de mededeeling te doen dat h. i. de salarisregeling voor 1928 ongewij zigd kan blijven. c. Propaganda. Het station heeft deelge- nomen aan een inzending van de gezamen- lijke boter- en kaascontrofestations op een tentoonstelling van verpakkingen voor melk- en zuivelproducten. te Berlijn gehouden van 1020 Aug. 1.1. Het komt ons voor dat het gewenscht is om in de toekomst zooveel mo- gelijk dergelijke gelegenheden te benutten om reclame voor deze controle te maken. De voorzitter deed hierna mededeeling van de bekende motie van den op co5peratie- m grondslag werkende Bond van Zuiveifa- brieken, waarin te kennen Werd gegeven da! het ongewenscht werd geoordeeld, dat het Kaascontrolestation a s kind van den Bond algemeene landbouwzaken behandelde voor de bond er in gekend was en de wenschelijk- heid werd uitgesproken, dat het station zicli alleen met de technische kwesties bezig hield. Spr. deelde mede, dat het bestuur daarop had geantwoord dat in het Kaascontrolesta tion nog vele andere groepen van zuivelbe- reiders zijn vertegenwoordigd, dan die van den Bond van Zuivelfabrieken, n.l. de pro- ducenten aangesloten bij de vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiene, bij den Nieu- wen Bond van Zuivelfabrieken in N.-H., bij den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond in het bisdom Haarlem en ten slotte nog de producenten die bij geen enkele orga- nisatie zijn aangesloten. Het bestuur was van meening dat het Kaascontrolestation krach- tens deze samenstelling de algemeene zuivel- belangen van al zijn leden, voor zoover die met de Kaascontrole hebben te maken, rmg behandelen en dat het station niet enkel is een technische instelling ter uitvoering der con trole. Verder oordeelde het bestuur, dat deze kwestie feitelijk een kwestie van internen aa'rd van den Bond van Zuivelfabrieken was, waarom het er op vertrouwde, dat de bond het standpunt van het bestuur van het Kaas controlestation volkcmen kon billijken. Van den Bond van Zuivelfabrieken was hierop het antwoord ingekomen dat het be stuur van den Bond meent, dat het Kaascon- tr6lestation zich alleen heeft te bepalen tot de technische zaken, welk schrijven door het be stuur van het Kaascontrolestation voor ken- nisgeving aangenomen. In verband met het feit dat op de voor- jaarsvergadering verschillende bezwaren werden geopperd tegen het toenmalige be- stuursvoorstel betreffende de contributicrege- ling vcor de zelfkazende boeren, die geduren- de een of meerdere boekjaren niet zelf kazen, heeft het bestuur dit nader onder oogen ge- zien en stelt het nu vcor aan art. 4 van het huishoudelijk reglement toe te voegen het vol gende nieuwe lid: „De zelfkazende boeren, die gedurende een of meerdere boekjaren niet zelf kazen en toch lid wenschen te blijven, zuilen dan een vaste contributie betalen van 2.50 per jaar. In het eerste jaar, dat zij dan weer zelf gaan kazen, wordt de contributie berckend over de pro ductie van het laaiste jaar, dat zij zelf ge- kaasd hebben." Dit voorstel werd aangenomen. Op voorstel van het bestuur werden tot le den van de commissie belast met het nazien van de rekening en verantwoording over het bcekjaar 1927 en van de begrooting voor 1928, de volgende fabrieken aangewe- zenN. V. Kaasfabriek „die Toekomst" te Beemster; N. V. Zuivelfabriek „Hoogkar- spel" te Hoogkarspel; den heer W. Kout te Edam. De eerstgenoemde fabriek heeft dan nu voor de tweede maal zitting en dan kan het volgend jaar „Hoogkarspeb' te Hoogkarspel zitting blijven houden. Aan de orde was hierop de bepaling van het entreegeld voor 1928. Het bestuur stelde voor om, nu alle daar voor in aanmerking komende fabrieken lid zijn geworden van ons station, voor 1928 het entreegeld voor alle nieuwe leden te bepalen op 1 per koe of per 300 K.G. in het afgeioo- pen boekjaar bereide kaas, indien het aantal koeien geen juisten maatstaf voor de kaaspro- ductie vormt. Ook dit voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Kuiper of de afdoening van de bovengenoemde motie wel een zaak van het bestuur was. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. De heer Spaander kwam nog even op de notulen terug en gaf zijn bevreemding er over t'e kennen, dat men van hoogcrhand ncg niets had laten hooren over de door de leden gewilde statutenwijziging. Z. i. had het be stuur wel eenige aandrang op het nemen van een beslissing kunnen uitoefenen. De voorzitter antwoordde dat de regeering bepaalde maatregelen in voorbereiding heeft voor alle kaascontrolestations. Dit is de oorzaak dat de regeering de klei- ne dingen laat rusten. De heef Bos van Opmeer verzocht de ver- gaderingen op Woensdag te houden, inplaats van op Maandag en tevens de vergaderingen van het Boter- en Kaascontrolestation op een dag te houden. De voorzitter antwoordde dat overwogen zal worden om voor Hoorn een geschikte da tum te kiezen en dat het bestuur bereid was om samen te werken met het botercontrole- station voor het vergaderen op een dag. Hierna sluiting. HOORN, Op uitnoodiging van het bestuur van de af- deeling Hoorn van de Vereeniging voor „Volksonderwijs" is in het Park een vergade- ring gehouden van omiiggonde afdeelingen en beiangstellenden, om te komtn tot Kr.ng- vorming. De vergadering was uitstekend bezet. Aan- wezig waren de afgevaardigden van de af deelingen Hoorn, Avenhorn, Schellinkhout, Bovenkarspel en Enkhuizen,.terwijl de afd. Westwoud bericht van sympathie had gezon- den, doch verhinderd was ae bijeenkomst bij te wonen. Voorts waren vertegenwoordigd verschillende bestuursderen van plaatsedjke vereenigingen uit omliggende dorpen, veT- band houdende met de behartiging van het O. L. O. De heer U. G. Dorhout opende als waarn. voorzitter van de afdeeling Hoorn de verga dering met een bijzonder woord van wekom tot den heer Kl. de Vries te Amsterdam, als gedelegeerde van het hoofdtestuur Spr. zette in korte trekken het doel van deze vergade ring uiteen om door federatief samenwerken de belangen van het Openbaar onderwijs in Westfriesland krachtig te kunnen bevorderen. Hierna verkreeg de heer Kl. de Vries na- mens het hoofdbestuur, het woord, die in een warm getint betoog het groote nut van de vereeniging „Volksonderwijs" nog eens naar voren bracht en kringvorming krachtig aan- beval, waardoor kan worden bevorderd: a. het oprichten van afdeelingen; b. het houden van landdagen; c. het stichten van een comi- te voor de O. L. S. uit verschillende org lisa- ties's; d. het doen houden van spreekbeurten e. het gezamenlijk behandelen van de agenda der algem. vergadering. Krachtig wekte spr. op om zoo mogelijk overal ten plattelande af deelingen voor Volksonderwijs te stichten, Mil hierdoor de groote vereeniging nog krach- tiger te maken in het' IJIang der openbare school Medegedeeid werd, dat de contributie van den kring 6 cts. per lid zal bedragen. Enkele beiangstellenden uit gemeenten j waar geen afd. van Volksonderwijs bestaat, I meenden, dat Oudercommissie of vereenigin- gen voor schoolreisjes de belangen van het I openbaar onderwijs aldaar genoegzaam be vorderen en waren van meening, dat een ver eeniging van Volksonderwijs daarnaast min der gewenscht is. De heer De Vries en enkele andere aanwezigen toonden echter duidelijk aan, hoe dringend noodig het is, dat een plaatselijke instelling van Volksonderwijs werkt en illustreerden dit met pakkende voor- beelden. Na uitvoerige gedachtenwisseimg waren alien overtuiga, dat't stichten van 'n Kring Westfriesland (misschien wordt later een meer geografiseh juiste naam gekozen) gwenscht is, zoodat in beginsel tot stichting werd besloten. Aan een voorloopig comite werd opgedragen een concept-reglement te maken en de defintieve stichting te bevorde ren. In genoemd comite werden aangewezen de heeren P. Jz. Eriks te Hoorn, T. v. d. Meer te Avenhorn, K. Dikstaal te Schellink hout en W Ruijter te Bovenkarspel. OUDKARSPEL. De raad dezer gemeente vcrgaderde Vrij- dagavond voltallig. De notulen werden goedgekeurd na een kleine opmerking van den heer Bakker. Mededeelingen. le. Betreffende aanwulling van het leer- plan der O. L. school, in verband met het niet meer vervullen van de vocature voor de 4e leerkracht. Verder bleek er uit dat de zo- mervacantie vervroegd is. 2e. dat aan de gemeente Noordscharwou- de moet worden uitgekeerd als bijdrage in de kosten van het gewoon bijzonder lager on derwijs 1061.43 en in die van het vervolg- onderwijs 42.24, voorts 1345.51 voor de R. K. meisjesschool en 111,04 voor den S' hool met den bijbel en voor de R. K. jon- gensschool 794.99, in.totaal dus 3555,21. 3e. dat het burgerlijk armbestuur de wensch van den heer Bakker om het armbe stuur met een lid uit te breiden in overwe ging is genomen en de meening in den loop van het volgend jaar zal worden meegedeeia, 4e. een uiteenzetting van den directeur der lichtbedrijven om aan te toonen dat gasver- warming niet duurder uitkomt dan elke an dere verwarming. Ingekomen stukken: a. Het 3e jaarverslag over 1926/27 van de Volksuniversiet voor Alkmaar en om- streken b. een adres van den Bond tegen hec schenden door vloeken van Gods helllgen naam met verzoek een bepaling in de Politie- verordening vast te leggen. Op voorstel van B. en W. werd hierop met 5 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt, om- dat het tegen gaan hiervan meer tot de taak der ouders behoort. c. Een verzoek van den opzichter der be- graafplaats om evenals in 1927 een gratifica- tie van 25 te mogen onlvangen voor hulp- verleening aangezien zijn lichaamgesteldheid het nog niet toelaat zelf het graafwerk te verrichten. Op voorstel van B. en W werd dat verzoek toegestaan. d. Een adres van de Kon. Ned. Politle- hondvereeniging om een subsidie van 10. Op voorstel van B. en W. werd daarop ai- wijzend beschikt. e. Dankbetuiging van A. Prijs voor ver- leende gratificatie. f. Uittreksel uit de notulen van de vergade ring der commissie voor de lichtbedrijven, gehouden op 6 December, voor zoover deze betrekking hebben op het bericht in ae nieuwsbladen, dat ook de gastabriek hier bij de gascorruptie zou zijn betrokken. Omtrent f wees de voorzitter er op, dat ten opzichte dezer fabriek geen enkel feit aan het licht gekomen is, waarbij komt dat door den directeur zelf cp een nader onderzoek is aangedrongen. Ik stel me, aldus de voorzitter, voor, dat hierover geen discussies gevoerd worden. Toen de heer Bakker er het woord over vroeg stelde de voorzitter voor geen discuss-e te voeren. De heer Bakker: Dan zal toch uw voorsel besproken worden. We kunnen het toch met het onderzoek niet eens zijn. De voorzitter: De zaak zit zoo, dat de di recteur oogenblikkelijk op een onderzoek heeft aangedrongen. De raad nam met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van den voorzitter aan, .zoodat de heer Bakker niet het woord kreeg. Voor des voorzitters voorstel stemden ae heeren Kroon, Kostelijk, Bommer en Groen. De heer Bakker vond deze houding heel treurig en protesteerde er ten sterkste tegen. Vastgesteld werden daarna een instruetie voor de hooistekers, een instruetie voor den amhtenaar ter secretarie en een wijziging in het reglement voor het burgerlijk armbestuur. Dit laatste betreft verpleging van armlas- tigen in gezinnen, waar T. B. C. patienten aanwezig zijn. Op verzoek van Ged. Staten werden in de begrooting voor 1927 enkele adm. wijzigin- gen aangebracht. Ingekomen was een verzoek van de voet- balvereeniging D. T. S. om voor de z.g.n. wintertraining gebruik te mogen maken van he gymnastieklokaal in de O. L. school. De meerderheid van B. en W. stelden voor om hierop afwijzend te beschikken en ook het hoofd der school en de schoolcommissie ad- viseerden afwijzend, de laatste omdat een particuliere inrichting zeer goed in de be- ncefte kan voorzien. Het hoofd der school was van oordeel, dat het lokaal zich niet leent voor hardloopen, springen door jongelui, onder mogelijke on- voldccnde leiding, waardoor kans op be- schadiging niet oitgcsloten is. De gemeente-opzehter achtte de kwaliteit van de vloer niet geschikt om er flinke boys op te laten rondspringen. De meerderheid van B. en W. zou streng toezicht en scherpe bepalingen wenschen die voor een paar maanden niet gemaakt kunnen worden. De heer Paarlberg als minderheid in B. en W zou het verzoek wel willen toestaan. Hij wees er op, dat het hier 'n spiertraining betreft, waarvan het lokaal niet te lijden heeft. Voor de jongens is het goed dat dit gebeurt. De training staat bovendien onder leiding van den heer Hartland uit Alkmaar die hif voldoende in. staat acht de leiding in verzacht geneesc handen te houden. Bepalingen ten opzichte van zindelijkheia kunnen gemaakt worden. De heer de Boer sloot zich bij de laatste aan en wees er op, dat de adviseurs het wel wat erg hebben aangedikt. De heer Kostelijk vreesde voor een stofnest, waar de kinderen last van zullen hebben. Wethouder Kroon zou niet tegen finannee- le steun zijn als de training in een ander lokaal geschiedt. In stemming gebracht werd met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. Voor stemden de heeren Bakker, Paarlberg en de Boer. Op voorstel van B. en W. werd daarna een eerder genomen besluit om kasgeld te leenen tot een bedrag van ten hoogste 7000 inge- trokken en een nieuw besluit genomen om een rekening-courant aan te gaan bij de Boeren- leenbank alhier tot een bedrag van ten hoogste 7000. Hieraan zijn voordeelen verbonden omdat het niet nood:g is veel geld in huis te houden waardoor renteverlies voorkomen wordt. Op voorstel van Ged Staetn werd nog een kleine wijziging gebracht in de legesveror- dening Tot lid van de schoolcommissie werd ge kozen de heer J. H. Bosch. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen de heeren A. J. Vos van Zon, J. van Hout, P. Heertjes, B. Bommer, P. Kuilboer en C. J. de Wijn. Tot hobistekers werden gekozen de heeren Jb. de Wit en F. Moeijes. Tot gemachtigde naar de vergaderingen van de brandwaarborgmaatschappij alhier werd gekozen burgemeester Wijnveldt. Bij de rondvraag vroeg de heer Bommer 't zandstrooien op de dijk verder uit te sttek- ken De voorzitter deelde mee, dat B. en W. reeds het besluit genomen hebben, daaitoe met ijzelwegen over te gaan. De heer Groen vroeg bestrooiing van de kluft ten oosten van de Roskambrug, Wel is deze weg eigendom van de polder Heerhugo- waard, doch de burgers dezer gemeente moe ten er gebruik van maken. De raad bleek hiervoor wel te gevoelen, waarom het verzoek aan Noordscharwouae gedaan zal worden, omdat die de zegging- schap over de Spoorstraat heeft. De beer de Boer sprak woorden van waardeering voor de firma Kok en Tuinman en het persotteel voor de wijze waarop ze de dienst in de ijzeldagen zoo goed en velllg mogelijk hebben in stand gehouden. De voorzitter sloot zich hierbij aan en wees er op, dat slechts 3 uur de dienst heeft stilgestaan De heer Paarlberg zou inzake de gascor ruptie, nu aan den heer Bakker het woord ge- weigerd is, niet van zijn gevoelens doen blijken wat betreft de wijze van onderzoeken, doch wilde vragen, wat bedoeld wordt met: de zaak is door den directeur in handen der justitie gegeven. De voorzitter antwoordde, dat de directeur de wijze van onderzoek aan die justitie over- laat, als het maar spoedig gebeurt. Een aan- klacht tegen den heer van der Stel is niet ingediend. De heer Paarlberg gaf blijken, weinig waarde aan dit onderzoek te hechten. De justitie zal zich natuurlijk alleen op den wet- telijken weg bewegen en onderzoeken of hier een wettelij-k strafbaar feit gepleegd is. Er kan echter zoo veel gebeuren, zonder met de wet in botsing te komen, terwijl toch grnote schade aan het bedrijf wordt gedaan. Veie directeuren hebben zich aan corruptee schul- dig gemaakt, doch nog geen enkele is met den strafrechter in aanraking gekomen. De heer Bakker had gaarne fatsoenlijk antwoord verwacht op het schrijven dat door hem en Paarlberg reeds in Augustus bij de gascommissie ingezonden is. Hij wees op siechte gastoevoer door water in de buizen en zou vroeger in den morgen gepompt willen zien. Ook zou hij gaarne zien, dat van meer dere vergaderingen der gascommissie notu len verstrekt worden. In de volgende verga dering ho opte hij met het voorstel te komen om alsnog den beschuldiger van der Stel te hooren, al hoopte hij ook ten zeerste dat de directeur vrij uit gaat. De voorzitter zou de wenschen overbren- gen. Wat de heer Bakker verder denkt te doen, is zijn goed recht. Daarna sluiting. De politie alhier heeft een goede vangst gedaan door beslag te leggen op de vermoc- delijke d:ef of dieven van de jassen en pet- ten welke den laatsten tijd bij kermissen en uitvoeringen zoowel hier als in den omtrek, verdwenen. Het zijn een paar jonge menschen uit deze gemeente. Beiden zijn Vrijdag in voorarrest gesteld, doch een van beiden is Zaterdag weer vrij gelaten. De man, die men heeft vastgebou- den, heeft nog meer op zijn kerfstok Hi] moet althans de volgende maand voor den rechter verschijnen wegens verduisterlng van gelden bij een vroegeren patroon. De kooltelling op 15 December door de Eendracht alhier gehouden wees uit een voor- raad van 185 wagons roode, 303 wagons Deensche witte en 111 wagons gele Kooi, 1054 wagon uien en 3 wagons peen. Het vor:g jaar waren d.ze aantallen 322, 304, 140, 341/2 en 854. ZUID-SCH/ 4 OUDE. Het tweede deel van i.angendijker kolf- match had Zondag plaats op de baan van den heer Kramer alhier. De uitslag was: Op Maaf, alhier, 752 (700) p., Cezelltg Sa- menzijn, alhier, 706 (631) p, VriendenKring Noorascharwoude 686 (765) p., Ons Genoe- gen Noordscharwoude 716 (722) p., B. a V. Oudkarspel 742 (755) p., Volharding Oud- karspel 709 (625) p De getallen tusschen haakjes zijn die welke in de eerste baan behaald zijn. In de vergadering van het kiescollege van de Ned. herv kerk alhier werden herbe- noemd tot ouderling de heer W. Koemaa en tot diaken de heer J Schoorl. NOORD-SCHARWOUDE. De kooltelling van den L. T. B. op 15 Dec. gaf een voorraad aan van 190 wagons roo de, 75 wagons gele en 203 wagons Deensche witte kool, 16 wagons uien en 5 wagons peen. Het vorig jaar waren de voorraden respect. 300, 89, 214, 29 en 17 wagons. Zaterdagavond vierde op eenvoudige wijze het harmoniegezelschap Excelsior het 3'0-jar:g bestaan in het lokaal van den heer J. de Bakker. De avond was speciaal voor genoodigden, maar toch was de zaal vrijwel geheel gevuld. De heer J. H. Keizer sprak de feestrede uit en verschillende vereenigingen van den Langendijk en uit den omtrek betu'gden hun attentie door het aanbieden van een bloem- stuk. Een keurig pTogramma, rijk aan afwisse ling, werden afgewerkt en het echtpaar Jo- han Schmidt uit Amsterdam, zorgde met voordrachten voor de noodige afwisseling. HE IIOO. Op initiatief van de afd van den R. K. Volksbond werd Zondagavond een groote propaganda-avond gehouden. Te 7 uur was de groote zaal van het Bru- nogebouw tot de uiterste hoeken gevuld. Pastoor van Meeuwen, de voorzitter, heette alien wel'kom, inzonderheid de sprekers, pas toor Moller uit Schiedam en Jos. de Lobel uit Haarlem, en zette het doel der vergadering uiteen. De eerste spreker pastoor Moller, behan delde het geestelijk ontwaken van den arbei- der en den middenstander, die zich had losge- maakt van het liberalisme en nu zelf denkt en werkt, vooral op geestelijk sociaal terrein. Spr. beval voorts een krachtig vereenigiags- leven aan en eindigde met op te wekken om de gedachten der Kerk in het vereenigingsleven uit te leven en te belijden voor iedereen. De heer de Lobel hield een rede over de eenheid der katholieken, zich uitend vooral in groote ker'ken en kathadralen. Echter is de eenheid in het vereenigingsleven nog niet wat zij moet zijn. De groote gemakzucht, onder- worpenheid en oppervlakkigheid van ons volk zal ons parten spelen, zei spr. Spr. hekelde de gemakzucht en den Jan Salie geest, die tot ons verderf zullen leiden Gaat ons vereenigingsleven d'aardoor te grond'e, dan raken we overgeleverd aan het p-oot-kapitaal en het vroeger zoo machtige liberalisme zal herleven. Dezelfde Jan Salie geest is doorgedrongen bij den L. T. B., den Volksbond, de Hanze en bij de drankbestrijders. Spr. bracht hulde aan de wakkere besturen, die stand houden en be- toogde dat de velen buitenstaanders gemobi- liseerd moeten worden. Breedvoerig schetste spr. den toestand van vroeger en thans en waarschuwde voor vervai der vereenigingen. De voorzitter onderstreepte de woorden der beide sprekers en wekte de besturen op om door huisbezoek de parochie te bewerken. De avond werd opgeluisterd door het fan fare-corps „St. Caecilia". Zondagmiddag 2 uur had in „De Rus- tende Jager" de opening van de nieuwe too- neel- en concertzaal plaats. Hoewel het be- zoek niet groot was (zeker als gevolg van de ijssport) viel het toch niet tegen; ongeveer 50 personen waren tegenwoordig, waaronder de burgemeester en eenige raacisleden. Ook de katholieken hadden aan den oproep gehoor gegeven. De heer A. K. N. Hopman opende de zaal met een woord van weikom aan den burge meester, de raadsieden en de besturen van vereenigingen. Spr. zette uiteen dat deze zaal aan een lang gevoelde behoefte voldoet en daarom had het bestuur van de V. V. V. gaarne aan het verzoek gevolg gegeven om haar te openem. Spr. bracht in herinnering dat de V. V. V. een poging had gedaan om in het gebrek aan zaalruimte te voorzien, welke echter niet was geslaagd. Maar het particu- lier initiatief was wakker geschud en de heer Nap heeft getoond de stemmen der ver eenigingen te begnjpen. Spr. gimg uitvoering na welke verbeterin- gen zijn aangebracht en hoe de zaal aan alle eischen voldoet en sprak de hoop uit, dat het den eigenaar en zijn echtgenoote gegeven moge zijn, lange jaren van hun arbeid te profiteeren. De tweede spreker was de heer J. Rus, voorzitter van de zangvereeniging „Harmo- nie". Spr. noemde dezen dap voor de vereeni ging van groot belang. Hij sprak woor- aen van geuikwensch. tot de tamilie Nap en uitte de hoop, dat de verstand'houding zoo mag blijven en als ze altijd geweest is. Hierna zong het gemengde koor een twee- tal liederen, waarna de heer Joh. Brands, di recteur van „Harmonie", den eigenaar fili- citeerde en mede decide dat men nog nooit zoo gemakkelijk had gezongen als in de nieu we zaal (Daverend applaus). Hierna sprak de burgemeester, die den heer Nap feliciteerde met de opening van de zaal Spr. herinnerde, dat eenige weken geleden het raadhuis was geopend, wat een teeken was van den groei der gemeente. Ook deze ope ning bewees hetzelfde. Spr. onderstreepte wat de voorzitter van V. V. V. had gezegd en sprak de hoop uit dat het den eigenaar gege ven moge zijn, lange jaren deze zaal te exploi- teeren en dat na eenigen tijd de behoefte aan een nog grootere zaal bestaat, welke dan ge- tuigenis zou afleggen van nog grooteren bloei der gemeente. Hierna sprak de heer D. J. Ruyter nametis ,,'t Ontlui'kende Roosje". Als er, aldus spr., een vereeniging de behoefte aan een grooter zaal gevoelde, dan was het onze vereeniging. Daarcm zijn we hier gekomen en hebben met bloemen onze dankbaarheid vertolkt. De heer D. Harder Jr. sprak namens het fanfare-corps „Eensgezindheid" en vergastte de aanwezigen op een paar muzieknummers. Nadat de verschillende besturen het echt paar Nap nog hadden gefeliciteerd, sprak d« eigenaar woorden van dank voor da belang-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6