DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. (lit den Alkmaarschen Read. Dit nummes besfaat ait 3 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 a■hrtfin<vn'<*TitfiTvriis Mi vooruitTbetaling per 3 maanden f2.-~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSTOlmtfc Afoonnome p j franeo K#Y# Boek. eu Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. ZATERDAO KEB«TMI§ DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MAANDAO 26 DECEMBER NIET VER- SCHIJNEN. DE DIRECTIE. Directeor: G. H. KRAK. Hoofdredactcur Tj. N. ADEMA. 24 11ECEMBER De wind heeft tegen alle ruiten geblazen en er fantastische witte bloemen op getoo- ^Zoo is het echte stemmingsbeeld van het Kcrstfccst. Buiten gaan in den donkeren winteravond de geloovigen ter kerke. Hoog hebben man- nen en jongens hun kragen opgezet, diep verstoken zijn hun handen in de zakken van jassen en jekkers. Vrouwen en meisjes slaan haar wollen doe- ken vaster om de schouders en dragen daar- onder het kerbboek met de metalen sloten, het boek der boeken, want het is Kerstmis en vanaf een hoogen, gebeeldhouwden preekstoel zal de voorganger der gemeente het wonder- jnooie Kerstverhaal doen hooren Uit hooge kerkramen dringt getemperd Ucht door de gekleurde ruiten en uit de open- Btaande breede deuren stroomt een gouden gloed in het zwart van den winteravond. Uit het voorportaal ruischt zachte koraal- muziek, orgelklanken, die den binnentreden- den de stemming van den Kerstavond bij- brengen. Als dan de deuren gesioten en in lange rijen de hoofden in deemoed gebogen zijn, als grooter en machtiger het orgel zijn jubelende stem heeft laten weerklinken, schie- ten plotseling de lichtjes van den Kerstboom aan. Hoog verheft de spar zijn kop naar den nok van het kerkgebouw, maar het is niet meer de alledaagsche boom, die in het bosch niemand is opgevallen. Het is een wondere lichtjesboom, die zich feestelijk getooid heeft met breede slingers van ragfijne glasnaaldjes, die zilveren en gouden ballen draagt en aan welks takken honderden witte en roode kaarsjes zijn beves tigd. Een tooverboom, waaruit de flakkerende lichtjes duizenden vonkjes kaatsen en die hoog in den top een lichtende ster als sym- bool van het Kerstfeest draagt. Een zucht van verbazing en verrukking ontsnapt den jeugdigen toeschouwers. Hoe oud zij ook worden mogen, dit beeld zal hen nooit meer verlaten. Met wijdopen oogen ne- men zij het wonder in zich op, die sprookjes- boom vol licht, vol levende schittering, die de stemming van het Kerstfeest onmiddelhjk bij oud en jong heeft wakker geroepen. Nooit sterker dan in die oogenblikken kornt men onder den indruk van het oude Kerstver- haal. Van den Vader en de Moeder, die over- nachtten in een stal waar een kindje werd ge- boren, dat voorbestemd was meer dan ko- ningen en keizers te zijn, van engelen die zongen en aan herders in het veld het blijde nieuws verkondigden en van een lichtende ster, die armen en rijken, eenvoudigen en machtigen den weg wees naar den stal waar Jezus in zijn kri'bje lag. Vrede op aarde, in menschen een welbeha- hagen. Hoe oud is het Kerstverhaal, hoeveel eeuwen heeft men het al verteld, hoe heeft ge- slacht na geslacht zich in die stemmings- volle uren niet onder den indruk gevoeld van de Kerstgedachte, die van vrede en welbeha- gen spreekt. In menschen een welbehagen. Het schijnt nog niet mogelijk in een tijdperk waarin de grootste aller weretdoorlogen nauwelijks ge- eindigd is en, alle conferences ten spijt, de volkeren zich krachtiger op een nieuwen strijd voorbereiden dan ooit tevoren. Dit schijnt nog niet de tijd om in menschen een welbehagen te hebben, er zullen nog eeuwen wellicht verstrijken eer de machtsbe- lustheid en de afgunst der volkeren verdwe- nen zijn en de broederschapsgedachte de grootste plants in de harten der menschen zal innemen. Eere zij God in den hooge. Honderdduizenden zullen het nu weer zin- gen, hun zang in de machtige kerkgebouwen doen opstijgen. Zij eereh den God, die niet alien door woor den, maar bovenal door daden geeerd wil worden. Laat het ieder Kerstfeest duidelijker tot ons doordringen, dat dit beteekent, dat wij ons zelf ten achter moeten stellen om anderen te helpen. Naastenliefde, het hoogste gebod, dat wil zeggen, dat wij van onze moreele en Itichamelijke kracLt, van onze aardsche be- zittingen iets moeten wegschenken aan mis- deelden, die daaraan behoefte hebben, dat wij de bedroefden moeten troosten, de zieken moe ten verzorgen, den armen moeten geven. Geeft den zwakke, den mis decide wat gij geven kunt. De dagen zijn kort, zijn donker en koud. Gij vindt wellicht bij Uw thuiskomst een gezellige kamer, een warmen haard en 'n goeden maaltijd. Gedenkt dan de ongelukki- gen, die kou en honger lijden, de ontelbaren, die zich in deze ruwe winterdagen niet vo!- doende kunnen voeden en yerwarmen. Geeft en gij zult diep in U de vreugde van het geven gevoelen, de voldoening een goede daad te hebben verricht. Als gij straks door de gezellige winkelstra- ten gaat waar tusschen de kerstetalages het roode licht der omkapte lampen schijnt, als gij de stemming van deze dagen over U voelt komen, bedenkt dan, dat dit een feest voor alle menschen moet zijn. Werpt dan een gave in de Kerstpotten van het Heilsleger, koopt dan de zegels, die het misdeelde kind gezondheid en geluk moeten brengen, bedenkt dan hoeveel ongelukkigen en werkloozen geen Kerstboom en geen licht jes zullen hebben en zendt een bijdrage aan een armbestuur Uwer keuze. Laat dit het feest der zelfverloochening zijn, laten wij trachten het licht in de harten van alle menschen te laten schijnen. Dan hin- dert het niet meer of het buiten vriest, of het donker en guur is, want dan hebben wij de Kerstlichtjes cntstoken die niemand meer dooven kan, de lichtjes in de harten van de maatschappelijk misdeelden, die weer vertrou- wen en levensmoed zullen krijgen. Langs dien weg zul'en wij het Kerstideaal, Vrede op Aarde, kunnen bereiken. Als 'tgeen Kerstfeest was en als het groote gebod niet luidde, dat wij welbehagen in alle menschen, dus ook in raadsleden, moesten hebben, dan zouden we misschien durven schrijven, dat wij nog nooit zoo'n vervelende vergadering hebben bijgewoond als die waarop we als een soort Kerstver- rassing Donderdagmiddag getracteerd zijn geworden. Arme menschen krijgen nog turf of een warm middagmaal, de toeschouwers behoe- ven niet langer te blijven dan zij zelf willen, de raadsleden krijgen presentie-geld, maar wij, arme journalisten, krijgen alleen maar hoofdpijn en een onbedwingbaar verlangen naar de vrije natuur, waar geen politieke partijen, geen propagandisten, geen fracties en geen raadsleden zijn. Vrede op aarde is het Kerstideaal, maar wie denkt er nog langer aan vrede en Kerstidealen, als hij den heer Westerhof schor van woede hoort schreeuwen, dat de steunpilaren van de kapitalistische maat- schappij zoo'n verhard hart hebben, dat alle gevoelsargumenten er op afstuiten als een pepernoot op een pantserplaat. Als de heer Westerhof zijn politiek Ront- gen-apparaat achtereenvolgens op de harten van alle niet-sociaal- of vrijzinnig-democra- tische raadsbroeders instelt, ja dan ziet het er inderdaad treurig uit in die edele organen der edelachtbaren. Dan zit er niets anders in dan een stukje grof egoi'sme en hier en daar nog een beetje schijndemocratie. Dan zien ae harten van alle menschen ter linkerzijde van de raadszaal er heel anders uit. Die vloeien over van liefdadigheid op kos- ten der gemeente, en waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over en alle werkloozen en armlastigen op de publieke tribune kunnen getuigen, dat er in den raad eigenlijk maar een fractie is die iets voelt voor de nooden der armen, en dat de propa gandist der sociaal-democraten ten slotte de eenige is, die waard is om bij de eerstvolgen- de stemming met een overweldigende meer- derheid verkozen te worden. Toch waren er werkelijk nog raadsleden, die er tegen protesteerden zoo zonder meer als een brokje bevroren egoi'sme in een hoek te worden geschoven. De katholieken toonden breedvoerig aan, dat zij zelf al reeds de handen uit de mou- wen hadden gestoken. Ook zij voerden een Kerstactie ten bate hunner armen, niet door woorden maar door daden en mr. Sluis ver- klapte, dat een comite van particulieren reeds bezig was gelden te verzamelen om daarme- de zooveel mogelijk armlastigen een prettige Kerstverrassing te kunnen bezorgen. Die deden dus ook wat, en het was wat moeilijker dan datgene wat de heer Wester hof beoogde. Want zelf geven en zelf inza- melen eischt meer inspanning dan in den Raad met de vuist op tafel te slaan en pathe- tisch uit te roepen, aat de gemeente het moet betctlen. De burgemeester heeft in het kort uiteen- gezet wat de oorzaak is, dat hij er niet foe wil medewerken dergelijke douceurtjes zon der meer van gemeentewege te verstrekken. Gedeeltelijk kunnen wij het met hem eens zijn. Er zijn geen abnormale tijdsomstandig- heden meer, de tijd is voorbij, dat de over- heid rechtstreeks ingreep voor voedselvoor- ziening of armenverzorging. Nu kan dit al- les aan het Burgerlijk Armbestuur worden overgelaten, dat hoogst voorzichtig bij het uitkeeren van extra'tjes zal zijn om het ge- vaar te voorkomen, dat het begint met cokes op Kerstdag en eindigt met extra uitkeerin- gen op alle mogelijke Christelijke feestdagen. Minder gelukkig leek ons het argument, dat een uitkeering van overheidswege in strijd zou zijn met de Armenwet. Zoolang zij in tal van gemeenten onbelemmerd kan plaats vinden, behoeft men zich in Alkmaar daarover geen zorg te maken. En beslist ongelukkig was de argumenta- tie van burgemeesterszijde toen hij ver- klaarde er niets voor te voelen iets te doen omdat de heer Westerhof c.s. het toch nog altijd te weinig zouden vinden. Had de burgemeester zich bepaald tot wet- telijke of principieele bezwaren, soit. Thans kreeg zijn afwijzing het karakter van onwil en dat alleen omdat de heer Westerhof zijn daden niet voldoende zou apprecieeren. Zeer juist was dan ook 'sheeren Wester- hofs verwonderde uitroep: moeten daar de armen in onze gemeente de dupe van wor den. Der langen Rede kurzer Sinn is, dat het voorstel om van gemeentewege 2000 voor een extra Kerstuitdeeling te verstrekken, met 11 tegen 8 stemmen is afgewezen. Een afwijzing, die wij over het algemeen betreuren, omdat het gebruikelijk schijnt, dat op Kerstdag een extra uitkeering wordt gegeven en de sociaal-democraten thans door verstrekking der gelden aan het Bur gerlijk Armbestuur een vorm gevonden hadden waardoor de gemeente dit betrekke- lijk gering bedrag kon voteeren zonder dat van een rechtstreeksche uitkeering van de zijde der overheid kon worden gesproken. Gelukkig blijkt het Armbestuur reeds in het bezit van een ander douceurtje en, zooals de burgemeester meedeelde, zal op alle uit- keeringen een toeslag van 25 procent worden gegeven. Laten wij hopen, dat zeer velen daarnaast een bijdrage zullen geven aan het comite uit de burgerij, dat zich beijvert gelden te ver zamelen om alle arme gezinnen met de Kerstdagen gratis een mud cokes te ver- schaffen. Moge de bel angel ooze arbeid van deze hee- ren naar waarde beloond worden, opdat in de komende feestdagen ook in de kleinste huisjes wat warmte en wat geluk kan ge- bracht worden. Truitje Toussaint ■- of liever en respect- voller onze eereburgeres Mevr. Bosboom—- Toussaint ontkomt niet aan het vonnis, dat zij voor het verkeer zal moeten wijken en achteruit gezet zal worden. Langen tijd hebben negen raadsleden aan de eene zijde van haar borstbeeld getrokken en negen andere aan den anderen kant, zoo- dat het rustig op zijn plaats bleef. Toen kwam er in een vrij onvoltallige ver gadering een nieuwe stemming en werd Truitje met acht menschenkrachten aan de eene en zes aan de andere zijde achteruit- getrokken, dank zij vooral de actie der so ciaal-democraten, en er was besloten om een bedrag van 5500 voor dit ons inziens vrij nuttelooze karweitje op onze begrooting te brengen. Men heeft dit in breede kringen als nutte looze verspilling van gemeentegeld gevoeld en zich verbaasd over de sociaaTdiemocraten, die, in dezen tijd van tekorten en te kleine subsidies, voor een bedrag van meer dan 5000 wel een nuttiger bestemming hadden kunnen vinden. De schrijvers van voor de tachtiger jaren zijn tegenwoordig niet in tel en zij worden al voldoende achteruitgezet ook zonder dat men hun standbeelden gaat verplaafsen. Intusschen gelooven wij niet, dlat dit de ge- dachte geweest is, die de heer Keesom als een redder des vaderlands en wreker van het on- recht naar voren heeft doen komen. De heer Keesom onwillekeurig willen we altijd prof. Keesom schrijven is meer een financieele- dan een litteraire specialiteit Het borstbeeld en mevrouw Toussaint laten hem zoo koud als een steen, cnaar het bedrag van 5500 bij de tegenwoordige schaarsche geld- middelen, heeft hem vuur doen vatten. Gedaehtig aan de Krebbesteeg, die in the- orie al drie keer verwijd en weer vernauwd is, heeft hem het schrilcbeeld voor oogen ge- staan, dat het beeld in achtereenvolgende raadlsperiodes heen en weer gesjouwd zou kunnen worden en hij heeft besloten de zaak tot een definitief eindte te brengen, door an- dermaal een beslissing uit te lokken. gesteld had. Toen had die arme Truitje ineens een poli tiek kleurtje gekregen, want het zcnderlingste van de kwesiie was, dat alle conservatieven nu aan den eenen kant en alle democraten aan den anderen kant trokken. Meueer Thomsen, die eerst het beeld naar het Weeshuis had willen brengen, dat wil zeggen in de rkhting van het Weeshuis, had wiikn verpiaatsen, was stiekum omgeioopen en hield nu de slippen van de jas van me- neer Leesberg in zijn handen. Hij was plotseiing tot de overtuiging ge- komen, dat de begrooting er donker uitzag en dat elke cnnoodige geldverspilling vermeden moest worden. En meneer Sietsma. die eerst het beeld op zijn plaats had willen laten, stond nu met alle macht naast den heer Westerhof te trek- ken, om het zoo gauw mogelijk achteruit te kunnen krijgen. Zijn excuus was, dat een eenmaal genotmen raadsbesluit niet meer ongedaan mag woo den gemaakt. Dank zij de hulp van wethouder Ringers, die destijds de verplaatsing had voorgesteld, begon het beeld spoedig te wankelen en toen op het laatste cogenblik de heer Vcgeiaar zijn pariijgenoot te hulp snelde, was het lot van onze eereburgeres beslist. Zij gaat den kant van het Weeshuis op en zal niet langer in siilte voor verkeersagent kunnen spelen. Of de veiligheid er zooveel grooter op wordt zoolang de weg tusschen Weeshuis en Singelgracht even nauw blijft, durven wij ernstig betwijfelen. En wat meneer Keesom betreft, het is jam mer voor hem, maar misschien ontdekt hij nog wel eens wat anders. Wat zou hij er van denken het nog eens metdte Krebbesteeg te probeeren? Laten we nu allereerst even memoreeren, dat Alkmaar, zcowel als Heiloo, bereid bleek een som van 100.000 voor behoud van hot Heilooer bosch te voteeren, waardoor het de Vereeniging tot behoud van natuunnonuman- ten mogelijk geworden is, dit bosch in onge- repten staat te bewaren en blijvend voor ieder toegankelijk te stellen. Deze besluiten zijn voor nu en voor de toe- komst, zoowel voor Alkmaar als voor Heiloo, van zoo groote beteekenis, dat wij ze kunnen rangschikken onder de voornaaenste welke dit jaar werden genooien. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats allereerst voor de familie Van Foreest, die een offer in het algemeen belang gebracht heeft en daarnaast aan burgemeesters en wet- houdei's van beide gemeenten, die de voorbe- reidende maatregelen troffen en aan de raadsleden, die de grocte beteekenis van dteze vcorstellen toonden te begrijpen door ze zonder hoofdelijke stemming goed te feeuren. De export-veiling krijgt nog geen cadeautje van 24.000' alvorens pogingen aangewend zijn eenige orde in den chaos te scheppen. Hoewei de meeste raadsleden van groente weinig verstand hebben, wenschen zij zich geen Knollen voor citroenen te laten verkoo- pen. Dus zal er volgens een aangencmen voorstel der sociaal-democraten een nieu we vergadering van aanvoerders en koopers worden gehoudon, waar, voigens de modern- ste principes in zaka medezeggenschap, iedex- een het voile recht moet hebben zijn meening over het veilingssysteem kenbaar te maken.. Komt men daar tot een bevredigende op- lossing, dan zal men opnieuw afschrijving van bet geleendie kapitaal van den Raad kun nen vragen, die dan nader zal ovmvegen of de put waarin het weggegooide geld terecht komt,' niet meer zoo bodemloos is als hij er op 5t oogenblik uitziet. De opmerking d'er soc.-democraten, dat ge- meentelijke vertegenwoordigers in dergelijke gesubsidieerdd vereenigingen den Raad tijdig d'ienen te waarschuweni, als zij zien, dat de exploitatie mis loopt en het geld opraakt, kunnen wij volkomen tot de onze maken. Geschiedt dit niet, dan lijkt een gemeente lij'ke dwarskijker in dergelijke cirganisaties ons absoluut onnoodig en overbodig. Niet verpiaatsen en 5500 sparen, riep de heer Keesom uit. Hcera! schreeuwde het Noord-Hollandsch Dagblad. Men'eer Keesom en in zijn blijd- achap noemde het blad er ook nog meneer Woldendorp bij dat is nog eens een finan- cieel genie. Die ontdekt daar zonder meer, dat het beeld nog altijd op zijn plaats staat, dat de 5500 niet zijn uitgegeven en dus nog gespaard kunnen worden. Bravo meneer Keesom voor die geniale ont- dtekking en als u weer eens wat weet, dan willen we heel graag voor de tweede maal nog eens een juiehkreet laten hooren. Dus meneer Keesom zette zich schrap, sloeg zijn armen om Truitje heen, dat wil zeggen om het borstbeeld, en keek achterom wie hem helpen wilde. Meneer Woldendorp greep hem bij zijn jaspanden, zette zich ook schrap en keek ook achterom en meneer Kusters volgde en toen meneer Keesom even later omkeek, zag hij d'at bijna het heele elftal zich achter hem op- Met veel moeite heeft de directeur van de gasfabriek het eindeiijk zoover gebracht, dat hij zijn wegm-teer-distillatiednrichting schrijven wij bet zoo goed, meneer Tomas- ses.? in werking zal kunnen stellen. Juffrouw Carels ruikt niet graag teer, de heer Westerhof is bang, dat de wandelaars door geteerde wegen een ernstige ziekte zul len oplocpen, de heer Sietsma vindt de teer- lueht nog zoo kwaad niet en de heer Klaver, die blijkbaar aan teerzeep en teerstroop dacht, verklaarde, dat teerproducten juist erg hygieniisch zijn en de veeartsen ze als een bruikbaar desinfectiemiddel voorschrijven.. Hoe d'e teer ook kleefde en welke langdra- dige en kleverige debatten er het gevolg van waren, toch zag men ondanks alle kleefstof- fen het wonder gebeuren, dat de vrijzinnig- democratische fractie bij de stemming uiteen viel in een vrouwelijk en een mannelijk ge- deelte. Het is een teere kwestie, maar wij hopen toch, dat deze teergeschied'.nis geen blijvende gevolgen zal hebben en dat juffrouw Carels en de heer Sietsma, die bij het debat oyer de Kerstgave gezamenlijk van hun teerhartigheid j blijk gaven, elkaar, in politiek opzicht, weer spoedig terug zullen vinden.. j Dank zij de vervelende breedsprakigheid van diverse raadsleden, zijn in deze vergade ring, die van een tot zes uur geduurd heeft, van de agenda van 28 punten er niet meet dan 5 in behandeling gekomen. Als het zoo voortgaat, zal de Raad elke week een kostbare vergadering moeten hou- den of zullen diverse voorstellen nimmer tot uitvoiring kunnen komen. Wanneer wij op deze laatste vergadering van dit jaar een korten terugblik op de han- delingen van den njeuwen Raad werpen, dan blijkt, dat het verbonden elftal zeker Alcma- ria Victrix mag gcdoopt worden, omdat het in bijna alle thans gehouden politieke wed* strijden de overwinning behaald heeft. Of het alleen eerste klasse spelers bevat, meenen wij ernstig te mogen betwijfelen. Geen hunner laat zich spoedig uit bet veld slaan, maar aan de techniek en vooral aan het samenspel ontbreelct nog zoo veel, dat het ons niet zal verwonderen als in het komende jaar verschillende spelers dit elftal gaan ver laten en een bescheiden plaatsje in het nu nog onvoltallige team hunner politieke te- genstanders zullen opzoeken. o^erzicht. MUSSOLINI'S KERSTVERRASSING. De lira gestabiliseerd. Frankrijk de eenige groote mogendheid zonder. gestabiliseerd murctwezen. Mussolini houdt van verrassingen en het ging hem blijkbaar aan't hart, dat hij na de macihtsinkrimping, die hij aan de beide Ka- mers der volksvertegenwoordiging oplegde, gedurende de laatste maanden niets nieuws meer had kunnen bedenken. Toch is Italie niet zonder Kei'stsurprise ge- bleven, en was de vorige coup de theatre er een van lichtelij'k onaangenamen aard, dit- maal is de verrassing wel degelij'k een feit, dat tot verheuging stemt. Woensdagavond heeft Mussolini n.l. in een spcedvergadering van het kabinet medege- deeld, dat de lira gestabiliseerd zou worden. Zelfs voor de meeste ministers, aldus N. R. Crt., moet deze maatregel een volkomen ver rassing zijn geweest, zoo goed had Mussolini de voorbereidende maatregelen geheim ge houden. Voor Engeland is het vleiend dat de lira, evenals de Belgische frank, gestabili seerd is in een vaste verhouding tot bet En- gelsche pond. Dit zal gelijk zijn aan 92.46 lire. Italie heeft met andere landen zijn deel ge- had van de kwade gevolgen van de deprecia- tie van zijn ruilmiddel. In het voorjaar van 1925 kwam voor de lira de groote distorting door een daling van ruim 100 op het pond' tot dicht bij de 150. Zij was ten deele te wij- ten aan het groote overschot van den invoer boven den uitvoeT na het misgewas van 1924, ma-ar ook aan speoulatie-manoeuvres dit op touw gezet waren door de oppositie met '_t do el het fascisme door een financieele debacle en een daarop volgende paniek onder het pu- bliek te fnuiken, wanneer de lira den weg van de Duitsche mark zou opgaan. Toen kwam het oogenblik voor Mussolini om zijn sterke hand te toonen. Hij vervaardigde maatrege len uit om de speculatie tegen te gaan welke in beurakringen hevig verzet ontmoetten en een tijdelijke staking van de financieele opera- ties medbrachten. Prof, de Stefani nam daar op de groote taak ter hand van een hervor- ming van het fiscale stelsel en het in even- wicht brengen van de begrooting. Voor_ 1924 1925 werd een batig slot van 269 millioen lire aangekond'igd dat later tot 417 millioen steeg. In Juli trad de Stefani als minister van finaneien af en werd hij! vervangen door graaf Volpi, gouverneur van Tripoli en vroe- ger een zakenman met groote ervaring. Deze heeft thans met de stabilisatie de kroon gezet op het moeiiijike werk van financieele gezond- making. Na den kabinetsraad heeft de koning het besluit genomen geteekend waarbij de gouden standaard in werking treedt, en nu komt de m'oeilijke tijd aan waarin de prijzen zich naar den nieuwen toestand zullen moeten regelen. De geleidelijke stijging ervan was reeds niet zonder economische schokken gegaan. Het staat vast dat daardoor reeds werkloosheid was begonnen te heerschen, maar van den omvang ervan kan men, tengevolge van de strenge censuur, in het buitenland geen be- trouwbare gegevens krijgen. E'ij de stabilisatie hebben de Bank van Em geland, de Federal Reserve Bank van New- York en een groep van Engelsche en Ameri- kaansche bankiers hun hulp verleend en de Italiaansche schatkist wordt, volgens een be- richt uit Rome, nu gesteund met een credict van 25 millioen dat door de banken in vijf- tien landen geopend zal worden. J Nu Italie tot stabilisatie is overgegaan is Frankrijk de eenige groote mogendheid die (als wij Spanje "buiten beschouwing laten): haar ruilm iddel nog niet aan den ketting heeft gelegd. De franc is weliswaar van zijn vfcegtre schommelingen tot rust gekomen, en men spreekt daarom wel van een gestabili- seerden franc, maar de maatregel die er het officieele fiat op moet geven, laat nog op zicti wachten. Misschien zijn de geruststellende verklatingsn welke Poincare gisteren in den Sen a at over den algemeenen financieelen toe* iLRMAARSGHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1