DOORNROOSJE OE LANGE DE MORAAZ Jillem Sophia" Anthraciet III (20/30) HI Versenigde BraadstoHaadel Credielen - Deposits - Effeolen Buitenlandsch gemengd nieuws. UMSESTRMT 49 - ALKMAAR Sfadsinieajws PORTUGAL. E'EN SAMEN'ZWERING TEGEN DE DICTATUUR IN PORTUGAL. Vol gens een mededeeling van de Portugee sche politic is Mattos, de Portugeesche ge- zant te Londen, naar de Azoren verbannen, omdat !hij de 1 eider was van een groot- scheepscih opgezet complot, dat de omverwer- ping van de dictatuur tot doel had. Er zijn nog tal van andere menschen in hechtenis gen omen. EEN NIEUWE RIGHTING IN DE POLITIEK OP HET IBERISCH SCHIEREILAND Pe Portugeesche dictator, generaal Car- mona wordt volgens den correspondent te Madrid van het „Berl. Tageblatt" eind Januari of begin Fe'bruarie in de Spaansche hoofdstad verwacht voor een bezoek aan den honing en aan Primo de Rivera. De reis zal volgens den correspondent van groot politick belang zijn niet alleen wegens de mogelijk- heid van afspraken inzake steun aan het be- st.fc.andb regime in beide landen, maar ook wegens het streven tot tcenadering in den gc:. it eener pan-Iberische samenwerking. BULGARIJE. HET COMMUNISME. De politic te Sofia is op het spoor geko- men van pogingen van onwettige communis- tische organisaties om betrekkingen aan te knoopen met politieke gevangenen in de centrale gevangenis. Een aanzienlijke som gelds en vertrouwelijke schrifturen, die den gevangenen met hun eten hadden moeten toe- komen, werden in beslag genomen. Daarbij was o.m. een brief van een communistische organisatie te Keulen, waarin werd meege- deeld dat deze meer dan 500 mark met in- zamelingen onder de arbeiders voor de Bui- i gaarsche communisten bijeengebracht had. I'Een jonge vrouw die met de overbrenging j van dezen brief te maken had, de zuster van den communist Topenitsjanof, die op het oogenblik in de gevangenis zit, werd in hechtenis genomen. OOSTENRIJKSCHE EN HONGAARSCHE LEGITIMISTEN. Overste Wolff, de leider van de Oosten- rijksche monarchisten, heeft formeel aan de Hongaarsche legitimisten medegedeeld, dat zijn partij ten voile de Hongaarsche aan- spraken op Bergenland erkent. Wolff is voor een unie van Oostenrijk en Hongarije onder keizer Otto. AMERIKA. HET ONDE R WIJSCONFLICT TE CHICAGO. Het schijnt nu zeker te zijn dat de Raad van Onderwijs te Chicago zich aan de zijde van den burgemeester Thompson zal scharen en den schoolopziener William McAndrew zal schorsen. Alen weet dat het ter verant- woording roepen van McAndrew wegens in- subordinatie tot de dwaze vertooning heeft geleid van de aantijgingen tegen het onder wijs als zou dit door Britsche propaganda vergiftigd worden. McAndrew's ambtstermijn verstrijkt den den Januari. Zijn opvolger zou William J. Began zijn, thans assistent schoolopziener. DE MOORD TE LOS ANGELES. Edward Hickman, de jonge man, die be- kend heeft de twaalfjarige Marion Parker te hebben vermoord na eerst van haar vader een groot losgeld te hebben aangenomen, is van Pendleton naar Los Angelos overgebracht. Hij doet het voorkomen alsof hij krankzinnig is om zich ontoerekenbaar te laten verklaren. De pogingen om Jane Dunning te vinden, die Hickman als medieplichtige noemde en die de vrouw zou kunnen zijn, wier vingerafdruk- ken in Hickmans kamer zijn gevonden, heb ben tot dusver gefaald. KORTE BERICHTEN. Dinsdag zijn te Winnipeg zeven per- sonen gestorven tengevolge van alcohulver- •giftiging. Vijf van hen waren in de Chinee- zenwijk. Een van de machtigste hoofden uit Noord-Irak heeft met dertig partijgangers een bende gevormd. Men gelooft dat hij van plan is zich bij andere rebelsche sjeiks aan te sluiten. Het Midddeeuwsche stadhuis van Ru- delsheim is gislcren door brand verwoest Een deel van het urchief kon met moeite worden gered. Alleen de steenen beneden- verdieping bleef staan. Te Johannesburg is officieel meege- deeld, dat in het begin van 1929 prcefvluch- ten met luchtschepen tusschen Engeland en Zuid-Afrika gedaan zullen worden, om de mogelijkheid van een geregelden dienst met luchtschepen te onderzoeken. DE VERDEELING VAN HET GROND- BEZIT IN TSJECHOSLOWAKIJE. In 1927 zijn 1315 peroeelen van de ont- eigende of in beslag genomen groote goede- ren, tesamen 109.825 H.A. groot, aan nieu- we eigenaars tcebcdeeld, en wel 354 aan vroe gere pachters, 610 aan vroegere arbeiders van groot-grond'bezitters, 187 aan zelfstan- dige boeren, 40 aan landbouwkund'ige ge- nootschappen, 54 aan dien staat, 36 aan ge- meenten, 38 aan openbar^ lichamen, 41 aan naamlooze vennootschappen enz. 111 stukken werden geruild tegen andere stukken grond, die in kleine perceelen worden uitgegeven. Tot dusver zijn naar schatting door de verdeeling van het grondbezit 600.000 gezinnen gehol- pen, d.w.z. 24.7 pet. van de landbouwende bevolking. Van deze 600.000 gezinnen komen er 53 pet. uit den landbouw voort, 24 pet. uit verschillende gemengde groepen, d.w.z. am- bachtslieden arbeiders enz., die tevens een stuk land befcouwen en 23 pet. uit hen, die voordien geen grond bezaten, waaronder ech- ter het personnel van de vroegere groote land- heeren behoort. Er zijn thans nog 10 percee len beschikbaar. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. D<e vervotging van kathnlleken in Mexico, Ruslarul en China. Blijkens een Havas-bericht in de Fransche bladen heeft "de Paus in zijn Kerstwensch over de gebeurtenissen in Mexico, Rusland en China gezegd, dat dit wilde en weergalooze barbaarschheden en schier ongelooflijke wreadheden en gruwelen zijn, zoo erg, aat het haast onmogelijk schijnt dat niet alle re- geeringen tusschenbeiden komen om er een eind aan te maken. Integendeel wordt over dit alles bij afspraak het stilzwijgen bewaard. De Paus troost zich slechts met d'egedachte, dat God degenen kent die voor Hem lijden en sterven. DE WONDERKUUR VAN EEN HART- SPECIALIST. Toen een hartapecialist uit het Londensche Westend Zaterdag in het ziekenhuis van Brompton de ronde kwam doen, vernam hij dat een klein patientje, de zevenjarige Nellie Pol, haar Kerstmaal wel niet zou kunnen eten, omdat zij een hartslag van 300 in de minuut had. De dokter besloot toen te probee- ren, of hij Nellie die teleurstelling niet kon be- sparen. Er werd een kussen op den grond ge- lcgd en Nellie werd twee minuten op haar hoofd gezet, vastgebonden bij haar knieen en voeten, en ondierwijl moest zij tweemaal d'iep ademhalen. Toen zij weer op bed werd gelegd, bleek haar polsslag nog maar 80 te zijn. Tien mi nuten later simulde Nellie van haar kalkoen en kort daarna deed zij aan het gezelschaps- spelletje mee dat stoelendans (musical chairs) heet. Een ander hartspecialist decide aan een journalist mode dat de proef met het cp het hoofd zetten dikwijls genomen wordt, maar zelden slaagt. i Dr. A, C. ANTUSCH. f Ons voorloopig bericht van gister over het overiijden van Dr. Antusch moeten wij thans als juist bevestigen. Gistermiddag ging Dr. Antusch, die een goede gezondheid genoot, in zeer opgewekte stemming met zijn echtgenoote een wandeling maken. Terwijl mevrouw Antusch bij den kolen- handel Akerboom in de van Oldenburgiaan was om kolen te bestellen, kreeg zij bericht dat haar man gevailen was. Buiten komende moest zij ervaren, dat haar man was over- leden. Dr. Blok, die onmiddellijk geraadpleegd werd, kon slechts constateeren, dat Dr. An tusch tengevolge van een hartverlamming was overleden. Dr. Antusch werd 2 November 1862 te Amsterdam geboren, waar hij de H. B. S. afliep en tevens eindexamen Gymnasium deed. Daarna studeerde hij aan de universi- teit te Amsterdam en promoveerde te Gronin- gen in de scheikunde. Na zijn promotie werd hij aangesteld tot eerste assistent aan het Rijkslandbouw-proefstation te Hoorn, waar- na hij tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zaan- dam werd benoemd. Aangezien zijn voorlief- de aanvankeliik toch uitging naar de practijk, richtte hij te Amsterdam een chemisch bureau op voor het onderzoek van waren. Om ver schillende redenen vond hij het toch beter, om weer bij het onderwijs terug te keeren, en zag hij zich in 1898 tot leeraar benoemd aan het Gymnasium en aan de H. B. S. te Amers- foort. In 1903 volgde zijn benoeming tot direc- teur aan de gemeentelijke H. B. S. te Sneek. Op 5 Nov. 1908 werd hij aan de R. H. B. S. te Alkmaar benoemd, a:s directeur, zoodat hij 15 Maart a.s. zijn 25-jarig directeurschap zou herdenken. In 1922 erkende de regeering zijn verdien- ste door hem te benoemen tot Off icier in de Oranje Nassauorde. Dr. Antusch was nog vol werklust, waar- om het zijn voornemen was, hoewel hij het voile aantal dienstjaren reeds had bereikt, pas in Maart 1929 den dienst te verlaten. Dank zij het initiatief van den thans cver- ledene, was de Alkmaarsche H. B. S. met die te Middeiburg de eerste H. B. S., waar de literair-economische afdeeling werd inge- voerd. Op onderwijs gebied blijkt de literair eco- nomische afdeeling dermate een succes, dat aan tal van H. B. S.'ers deze afdeeling navol- ging vond. Dezer dagen ontving Dr. Antusch, die voor zijn school leefde nog bezoek, van den inspec- teur van het M. O. in Indie, die eveneens naar de werking van de literair economische afdee ling kwam informeeren. Aan de H. B. S. gaf hij les in scheikunde en zijn leven kenmerkte zich door groote le- •vendigheid en hij werd door z'n leerlingen ten zeerste gewaardeerd. Zijn plotselingen dood zal door velen met ontste'tenis zijn vernomen. Voor het onderwijs is zijn verscheiden een groot verlies. De teraardebestelling van Dr. Antusch zal Zaterdag op Westerveld plaats hebben. Men schrijft ons van leeraarszijde: In memoriam Dr. A. C. Antusch in leven directeur der R. H. B. S. te Alkmaar. Zooals een lawine zich stort op een berg- beklimmer, die vol goeden moed zijn vaak zwaren tocht onderneemt, heeft de dood zich geworpen op onzen directeur, die nog zoo midden in het leven stond, toen wij voor de Kerstvacantie afscheid namen. Wij voelen ons nu geroepen, om m het openbaar iets te zeggen van den man, die ge- durende twintig jaren de Rijks Hoo- ger Burgerschool te Alkmaar heeft bestuurd, daarbij zeer zeker blijk gevende een bekwaam organisator te zijn, iemand, die zijn scherp verstand, dat vooruitzag, ten nutte wist te maken aan het onderwijs hier ter stede. Voorts een man, die wist, wat hij wilde, en zijn wil met takt doorzette. Maar naast zijn beleid, dat een zeer per- soonlijk karakter droeg ook reeds door de wijze, waarop hij de school naar buiten verte- genwoordigde moeten wij het voile licht laten vallen op dat diepgewortelde liberalis- me, dat hem verstrekkend vertrouwen deed stellen in persooniijk initiatief, persoonlijk in- zicht en persooniiike werkwijze van iederen docent. Deze zin voor vrijheid heeft het mo- gelijk gemaakt, dat het nu levende uitgebrei- de leerarencorps, hoe individueel verschillend de leden daarvan ook mogen zijn, onder het directoraat van Dr. Antusch een prettige werkkring heeft gevonden. Verder gedenken wij gaarne den steun, dien de overledene dood zijn rijke ervaring en zijn praktische kijk veel jongere leeraren aan het begin van hun loepbaan heeft geschonken. Ook denken wij terug aan de vlotte leiding van de leerarenvergaderingen en de gesprek- ken in leerarenkamer en elders, waarbij zoo vaak de geestige causeur om den hoek kwam kijken. Van oud-leerlingen en leerlingen, die les van hem hebben gehad, hebben wij nooit an- ders gehoord, dan dat zij zijn lessen buiten- gewoon waardeerden om de glasheldere wijze van uiteenzetten ende humor. Aan dezen directeur met zijn ruime belang- stelling en zijn kennis van onderwijszaken is voor een belangrijk deel de bloei van onze school te danken geweest. Wij zijn overtuigd, dat de stad Alkmaar in't algemeen, de R. H. B. S. in't bizonder, de leeraren, de leerlingen en hun ouders in Dr. Antusch iemand ver- liezen, wiens bizondere beteekenis, pas later ten voile zal kunnen worden beseft en ge- voeld. AANBIEDING HULDEBLIJK RECTOR BOELE. In huize „St. Augustinus" aan de Emma- straat had heden de aanbieding van een hul- deblijk plaats aan rector Boele ter herinne- ring en uit dankbaarheid van vrienden en oud-patienten voor de 15-jarige vervuRing van het rectoraat van het St. Elisahethsge- sticht. Het huldehlij'k bestond uit een ameuble- ment, speciaal door den meubelmaker Maes- sen voor dit doel vervaardigd. De aanbieding geschiedde in tegenwoor- digheid van de moeder Overste Suitberta en de comiteleden Dr. J. M. van Dam, Mr. H. A. J. M. Kusters, Leo Speet, D. C. van Dijk en C. M. van Hamersvtld. De comite-leden M. J. Th. Vas Dias, H. K. de Wild en Mr A. J. M. Leesberg waren wegens ongesteldheid, uitstedigheid en ambtsbezigheden afwezig. Dr. van Dam hield namens de commissie een toespraak waarbij hij herinnerde aan de spreuk boven den ingang van de operatie- zaal in het pas geopende nieuwe zieleenhuis Acta non verba, wat beteekent: „hier worden daden verricht en niet gepraat". Spr. wilde daarop heden een uitzondering maken en het verba wel gebruiken. Toen ons bekend werd dat u ons niet zou volgen naar nw ge- liefd ziekenhuis, meenden eenige heeren op initiatief van den heer Speet, wien spr. dank- baar is, dat hij spr. ook uitnoodigde, een comite te moeten vormen, om u hier mecte te deelen hoe wij over u gedacht hebben in Ge jareif dat u hier werkte met het devies Acta et verba. Ongeveer 13 jaar heb ik u hier mede ge maakt Onze wegen kruisten zich telkens en steeds aan het bed van ernstige patisnten, aan wier bed ik vaak moest zeggen: non possiumus, zoodat ik u den voorrang moest laten en u moest optreden om den patient de physische hulp te verstrekken. Daarnaast was het uw taak om vele patienten voor een ernstige operatie tot kalme rust te brengen en chronische patienten te wijzen op een mooiere toekomst en te berusten in lichame- lijk aardsch lijden. Dit is U niet alleen ge- lukt bij Uw eigen geloofsgenooten. Ik weet van vele niet-kathoheke patienten, hoe bij- zonder zij Uw woorden in die dagen op prijs hebben gesteld. Ik sprak straks over acta et verba en be- doelde daarmede, dat dit op zich zelf be- langrijke daden waren. Daarnaast hebt U nog andere daden verricHt en hierbij wil ik uitdrukken hoe het ons spijt, dat U ons niet naar den overkant hebt kunnen volgen. U hebt daden verricht door Uw werk aan de tot- standkoming van het mooie ziekenhuis, dat aan den overkant van de straat staat. Wan- neer er getwijfeld werd dan heeft U er voor gezorgd, dat Uw overtuiging den doorslag gaf en dat de actie voor het nieuw ziekenhuis vernieuwd werd. Rector Boele, alles bij elkander genomen, kan ik niet anders dan U, NIORGENAVOND IN DE HARMONIE, Entree fO.75. Balcon f 0.50, (rechten inbegr.) BESPREEKT UWE PLAATSEN. namens de commissie. en de oud-patienten dank betuigen voor al het werk, dat U ge daan heeft. De commissie heeft gemeend, U op dezen dag daarvan getuigenis te moeten geven. Zij wilde daaraan iets verbinden wat in den vorm van eenige stoelen is neergelegd. Ik heb den indruk gekregen, dat U af en toe geneigd bent te denken, dat U oud wordt. Dat is mis. Indertijd heb ik dat ook wel eens een enkelen keer gehad, maar dat moet over- gaan, nu U hier nog veel mooi werk te wach- ten staat. Ik ben overtuigd, dat cok dit huis vol zal komen. U zult nog veel nuitig werk kunnen doen, maar in den tusschentijd moet U een verjongingskuur ondergaan. 0:n U dit mogelijk te maken door een tijdje rust te nemen, bieden wij U deze gemakkelijke stoe len aan. Wij hopen, dat 0 na Uw rust- periode nog voor vele menschen een belang- rijke steun in hun leven zult zijn (Applaus). Het woord was hierop aan Mr. Kusters, die gaarne had gezien, dat een ander had gesproken, doch die ander, de heer Vas Dias, was belaas door ziekte niet in staat hier te komen. U, rector, zult begrijpen, hoezeer hij dit betreurt; Dr. Van Dam heeft Uw verdien- sten in het licht gesteld, ten opzichte van al degenen, die hier lieflijk verpleegd zijn ge- worden en wier aantal buitengewoon groot is. Voor rnij is er geen aanleiding daarover te spreken omdat ik tijdens Uw rectoraat, ik zou bijna zeggen, niet het voorrecht hebt ge had, hier verzorgd te worden door de Zusters, bijgestaan door de geestelijke zorg van U. Naast Uw taak, het geestelijk troosten van zieken, heeft U ook een andere taak in Alkmaar vervul'd, die U zoo buitengewoon goed begrepen heeft. En dit is de reden, waar- om ik als niet oud-patient aanwezig ben. U hebt begrepen, dat het noodig was, om het Ziekenhuis tot bloei te brengen, dat dit moest deelen in de sympathie van de bevolking. Daarvoor was noodig een voortdurend con tact tusschen. de leiders van het ziekenhuis en de burgers van stad en omgeving. Wan- neer iemand dit goed begrepen heeft, dan bent U dat geweest. U heeft steeds ten voile op prijs gesteld de samenwerking met de burgerij en de min of meer leidende personen van de burgerij Daarvoor wil ik U huldigen en dank uit- spreken namens al degenen, met wie U in voortdurend contact bent geweest en wier meening U altijd op prijs hebt gesteld. Steeds wist U te waardeeren, wat ook anderen in het belang voor het ziekenhuis deden. Ik kan U verzekeren, dat wij daaraan steeds met groote dankbaarheid zullen terugdenken U zujt altijd kunnen rekenen op de sympathie en steun van de bevolking van Alkmaar en omgeving. Voor Uw nieuw tehuis zult U ons steeds bereid vinden met U samen te werken (Applaus.) Rector Boele verklaarde werkelijk niet ge- noeg te kunnen zeggen, hoe dankbaar hij was voor de sympathieke daad door het comite verricht. Bij mijn aftreden als rector van't Ziekenhuis vormdet gij een comite van afscheid en hulde. Het feit alleen, dat 8 hee ren, die in't openbare leven van Alkmaar een zeer voorname plaats innemen, in het comite zitting hebben willen nemen, zou voor mij a! een voldoende hulde zijn geweest, afgezien van het stoffelijk blijk. Maar nu gij ondanks Uw overstelpende bezigbeden, tijd hebt weten te vinden om te bereiken, wat ik meende dat niet te bereiken was en nu het resultant van Uw pogen voor mij slaat in den vorm van het mooie ameublement, weet ik niet hoe ik rnijn dankbaarheid jegens U in woorden zal brengen. Dankbaar ben ik jegens het comite en jegens ieder lid afzon- derlijk voor het initiatief om mij bij mijn aftreden als rector van het ziekenhuis te huldigen. Dankbaar ben ik ook jegens de oud-patienten, bekenden en vrienden, die aan den oproep van het comite gehoor hebben gegeven om mij dit stoffelijk blijk aan te bie den. Ik ben dankbaar voor het prachtige cadeau, dat voor mij staat, dat het resultaat is van de samenwerking van het comite, de oud-patienten en vrienden. Dankbaar, ja dubbel dankbaar, ben ik voor de mooie woorden, gesproken door dr. van Dam en mr. Kusters. Het waren mooie woor den, omdat zij uit het hart kwamen. Het is vandaag voor mij een mooie dag en Uw woorden behooren tot het mooiste gedeelte van dien dag. De dag van de opening van het nieuwe ziekenhuis aan den overkant dezen zomer, is voor mij een moeilijke en zware dag ge weest en toch had ik naar dien dag bijna 15 jaar uitgezien als naar een gloriedag. Toen ik 15 jaar geleden kwam, werd mij reeds ge zegd, dat in de nabije toekomst een nieuw ziekenhuis in Alkmaar zou verrijzen. Ik hoor nog dr. Dirken zeggen, toen ik hem zeide, dat het oude ziekenhuis mij niet meeviel: „Rector, nog een paar jaartjes en gij hebt een schoon, nieuw ziekenhuis". Deze woorden, die aigemeen gedacht wer den, konden niet in vervulling gaan, omdat de oorlog kwam, waardoor de bouw van een nieuw ziekenhuis naar een verre toe komst werd verschoven. Toch bleef ik aan mijn ideaal, het rectoraat van een nieuw ziekenhuis, ook te midden van de hevigste oorlogsjaren, denken Dat heeft helaas niet zoo mogen zijn. Naarmate na den oorlog de bouwplannen van het nieuwe ziekenhuis vasteren vorm aan- namen, naar die mate nam ook mijn kwaal toe. Mijn gehoor begon mij zoo zeer in den steek te laten, dat ik vreesde in de nabije toe komst het rectoraat niet meer te kunnen waarnemen, ofndat de patienten, die in het ziekenhuis komen uit den aard der zaak dik wijls fiuisterend en zacht spreken. Toch bleef ik nog hopen en zelfs op den dag van de eerste steenlegging had ik nog hoop, al was het slechts voor eenige jaren, rector van bet nieuwe ziekenhuis te kunnen blijven, om dat dien tijd de toestand werkelijk gunstiger scheen. Ook die hoop is ijdel gebleken, zoo dat ik in den afgeloopen zomer eenige maan- den voor de opening aan Z. D. H. den bis- schop heb gevraagd, om niet in aanmerking te mogen komen voor het rectoraat. Het heeft mij goed gedaan, dat mijn verzoek niet direct werd aangenomen en dat de bis- schop er sferk op sfond, dat Ik als rector zou meegaan. Het heeft mij moeite gekosi, mgr. er van te overtuigen, dat het niet meer ging. Ook mr. Kusters kan daarvan meepraten. Eindelijk zwichtte mgr. voor mijn bezwa- ren en op den dag van de opening van het nieuwe ziekenhuis werd ik benoemd tot rec tor van huize „St. Augustus", waarin wij ons thans bevinden. Uit het kort overzicht van mijn rectoraat kunt gij begijrpen, dat de dag van de opening dezen zomer voor mij een moeilijke dag is geweest, een dag waar op mijn ideaal voor goed in duigen viel Wat ik dien dag gevoeld heb, kan ik niet zeggen en waar zou het voor dienen? Het is voorbij. Zeer troostend en opbeurend en buitenge woon aangenaam is het voor mij dien dag geweest, te bemerken, dat ik meer vrienden had, dan ik ooit had durven veronderstel- len. De heerlijke woorden in het Noord- Hollandsch Dagblad en ook in de Alkm. Courant, het waren zeer waardeerende woorden, waaruiL ik mocht vernemen, dat er een comite van hulde was opgericht, dat mij bij mijn aftreden een blijvend blijk van dankbaarheid wilde aanbieden, zij deden mij goed. Mijnheer Speet, ik dank U hier op dit oogenblik in de eerste plaats voor het heer- lijke artikel toen door U geschreven. Ik dank eveneens de Alkm. Crt., die kort en krachtig zeide en dit deed mij van dien kant bijzonder goed, dat ik het rectoraat altijd zoo waardig had waargenomen. Dit heeft mij dien dag zeer veel goed gedaan. Het deed mij goed, toen ik de namen las van ae 8 comiteleden. Als die heeren en met hen vele anderen mij dankbaar zijn voor het wei- nige, dat ik gedaan heb, dan is ook zeker de goede Ood mij dankbaar. God toch heeft gezegd, dat als men £6n druppsl water in zijn naam geeft, dit voor Hem van de grootste waarde is. loo heeft Uw comite mij de oogen geopend en mij over tuigd. dat ik niet ontevreden mag zijn, dat ik rijk ben met de dankbaarheid van God, met Uw dankbaarheid en de dankbaarheid van vele anderen,.zooals blijkt uit het prach tige geschenk dat voor mij staat. Daarom, hooggeachte heeren, moge cte overtuiging, dat gij veel hebt bijgedragen, het offer aat ik moest brengen te verlichten, een vergoeding zijn voor hetgeen gij voor mij wel hebt willen doen als comite van hul de. Als gij ooit in de toekomst uren krijgt van moeilijkheden en ook van U een offer gevraagd wordt, dan hoop en bid ik, dat gl] in die uren, even hartelijke, trouwe vrienden zult vinden, als ik in U. (Applaus). Hierna bleef men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Naar wij vernemen zal het comite rector Boele in Januari nog een afscheidsmaaltijd aanbieden. GASFABRIEK. Naar men ons mededeelt is hedenmorgeA bij de gasfabriek alhier de 4.000.000ste M3 gas door de buizen gegaan. Vergeleken met Amsterdam, dat met zijn veel grooter inwo- nertal dezer dagen de lOO.OOQ.OOOste M3 be- reikte, slaat onze stad geen slecht figuur. Tot voor 1926 bedroeg de hoogste levering 3.700.000 M3. Dit was in het jaar 1915. Door de bijzonderen cmstandigheden is daar na de af levering verminderd, totda't ze in"'26 weer steeg tot 3.800.000 M3. f 3.2S per H.L. thuisbezorgd. Koningstraat 6. Tel. 23 (2 lijnen). GOUDSTERRETJE. Op verzoek van den heer Corn. Jonker verwijzen we enze lezers naar de adverten- tie, voork'omende in dit nummer. De uitvoe- ringen ter gelegenbeid van het 5-jarig be- staan der koorklassen, van de groote operette „Goudsterretje" worden gehouden op Woens- dag 11 en Zaterdag 14 Januari. We komen hierop dezer dagen nog uitvoeriger terug. PREDIKBEURTEN. 31 December (Oudejaarsavond). Groote Kerk, v.m. 7 uur, Ds. Hak. Evangelisch-Luthersche Kerk, 's avondt zeven uur Ds. H. Makkink. Doodtnherden- king. Requiem. Oudejaarsavond, extra collecte kerk. Gcreformeerde Kerk, avond 7 .30 uur, ds. Meijer. UIT DE OMGEVING. BERGEN, av. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom, Ned. Rechtz. Herv. E. V. Maramtha, avond 7 uur de heer G. Chr. Dun v. Alkmaai Ned. Herv. Evangelisatie „Looft den Heer" Kapel Karel de Groptelaan 9, avond 7 uur, de heer H. Stavenga. Gereformeerde kerk, 'wvond 7 uur, Lees- dienst. BER'GEN AAN ZEE, nam. 5 uur, Ds. F. W. J. van den Kieboom te Bergen (N. H.) EGMOND a. d. HOEF, avond 7.30 uur, Ds. Spelberg. HENSBROEK, avond 7 uur, Ds. Rijkx. HEILOO, avond 7 uur, Ds. Eilerts de Haan. OUDORP, avond 7 uur, Ds. Groot. STOMPETOREN, avond 7 uur, Ds, Heep WARMENHUIZEN, avond 8.30 uur, Ds van Meurs, extra collecte. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en and'ere voertuigen te 4.06 uur licht op. BENOEMD. Tot de nieuwbenoemde leden van het Historisch Genootschap te Utrecht behoord ook mr. J. Belonje alhier BURGERLIJKE STAND. GETROUWD Hendricus Willebrordus Oudhoff en Cor nelia Maria Akkerman. Hendrik Meijer er Maartje Berkhout. Jacob Kopjes en Ge« truida Martina Winkelaar. GEBOREN: Abraham, z. van Johannes Bernardus Vo gelpoel en Marianne de Wilde. OVERLEDEN: Wiebregje Mens, gehuwd met Cornelia Blom, 56 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2