llkiiiisclit ConranL Nieowjaarswenschsn. VI SITE K AARTEN Oe ffrijze Dame. FKDIMjETON. Hondero Negen en Twintipsfe Jaargang. Donderda^ 29 December. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTFNS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. fN HET NUMMER, DAT ZATERDAG 31 DECEMBER VF.RSCHIJNT, ZAL WE- DEROM GELF.GENHEID BESTAAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUW- JAARSWENSCHEM, a 50 CENT a CON- TANT. DE DIRECTIE. Kadio-hoekje Programma-verandering voor DON DER- DAG, 29 December. De oorspronkelijk aangekondigde uitzen- ding van De Brand in „De Jonge Jan", cm 8.30 gaat niei door. Hiervoor in de plaats komt. 8.30 „No. 80", van Herman Heyer- mans. Declamatie door Willem van Capellen. Vrijdag 30 December. Hilversum, 1000 M. 12.Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuzieic door het A. N. R. O.-Trio. 6.—7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-Trio. 7.157.45 Landbouw- halfuurtje door Ir. W. de Jong: De varkens- fokkerij in Nederland. 7.45 Po'.itieberichien. 8 10 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 8.35 Concert door het A. N. R. O.-Orkest onder leiding van Nico Treep. Gretha SanthagensManders, sopraan. Opera-programma. 9.9.50 Lezing door Dr. Zimmerman: Terugblik op 1927. 9.50 Voort- zetting Concert. 10.Persberichten. 10.10 Voortzetting concert. 10.30 N. O. V. Popu- lair concert door het N. O. V.-Kamer-orkest onder leiding van H. Teunissen. Huizeti, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 Concert door het Trio Winkels. 3 —4.K. R. O. Vrouwenuurtje door Mej. Do. Twaalfhoven. Het mukikale gedeelte wordt verzorgd door Jo van IJzerVincent, sopraan. Th. Versteegh, alt. E. Miedema, tenor. W. Ravel lo, bas. Orgelbegeleiding. Verder gramofoonmuziek K. R. O. 6.45- 7 30 Kerkgeschiedenis door prof. W. Nolet uit Warmond K. T. O. 5.-6.— N. C. R. V. Concert. Mevr. Chr. SikkingStroer met een dameskoor R. Ipanoft, begeleiding. 6.6.45 N. C. R. V. Spr. Mr. van Proosdy: Het be- slag op't vermogen van den Middenstander. 4.5.Gramofoonmuziek N. C R. V. 7.30 —8.10 Lezing door Ds. D. A. Vorster, Arn- hem: Tijd en Eeuwigheid 8.108 15 Mede- deelingen V. P. R. O. 8.15 V. P. R. O.-uitzen- ding. Daventry, 1600 M. 11.2012.20 Daven- try-kwartet. 12.20 Piano- en cellomuziek. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestcon cert. 3.20 Concert. Bolton's trio. 5.20 Tuin- praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestcon- cert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestcon- cert. 7.20 Lezing. 7.35 Mendelssohn's piano- muziek. 7.45 Lezing: What a rav of light can tell us. 8.05 Liederen van F. White, door M. Carew. 8.20 Variete. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.35 Lezing: Next weeks broadcast. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Symphonieconcert. S Whinyates, viool. Orkest. 11.20—12.20 Dansmuziek. Par its Radio-Paris1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5 05—5.55 Literaire en muzikale matinee. 8.5011.20 „L'Annonce faite a Marie", ope retta, Claudel. Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert 5.20—6 20 Orkestconcert. 7 35 Win- teravond. Dr. Pfening, causerie. E. Midler, Benrath, declamatie. H. Muhlhofer, zang. Carlen, bariton. W. Kleinilbeck, liedjes bij de luit. G. Bunk, piano. Daarna tot 11.20 Dans- muziek. Konigswusterhausen. 1250 M. 1.40—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Kerst-oratorium van Bach. 9.5011.50 Dansmuziek door de Marek Weber, kapelle. namourg, 395 M. 4.20 Kinderuurtje. 6 20 Dansmuziek. 7.20 „Gastweert Goebel", vroo- lijk Plat-Duitsch stuk in 4 acten. 10.50 11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.3510.35 „Faust", fragmenten. In de pauze liter Kroniek in het Vlaamsch. Provimciaal nieuws KUNSTMATIG DROGEN VAN LANDBOUWGEWASSEN. (Vervolg.) De eerste proefneming betrof het drogen van grashooi van een gewone kwaliteit, cat op den hoop werd gereden, tweemaal 24 uur na het maaien (Zaterdag tot Maandag) De hoeveelheid vocht op het oogenblik, dat met blazen werd begonnen, bedroeg 6# van het gew:"ht Dit was het gcvclg van een he- vigen regen, die viel gedurende den tijd, dat het gras aan den hoop werd gebracht. Na 9 uur blazen was het hooi droog, en had men 8000 K.G. droog materiaal verkregen van le kwaliteit met goeden reuk en kleur. Geen gistingen hadden plaats gehad, en de analyse wees uit, dat de zetmeelwaarde hooger was, dan van hooi van gemiddelde kwaliteit. Een tweede proefneming had plaats met gras, dat een hoog percentage klaver bevatte. De omstandigheden bij het opzetten van de mijt waren slechter dan die in het eerste ge- val, het materiaal was doorweekt met water en was in het veld practisch niet opgedroogd. Ook hier v. as het volume na droging 8000 K.G. en 12 uur blazen was noodig om het hooi droog te krijgen. Voorts werden verschillende proeven gc- nomen met het drogen van granen, aange- zien de oogsten met veel onkruiden en klavers laager op het veld moeten drogen, dan een schoon gewas, blijft de kwaliteit bij kunst- matig drogen zoowel van stroo als van Kor- rel belangrijk beter in natte jaren. Verschil lende mijten van 10—20.000 K.G. graan, waarin zich sterk klaver had ontwikkeld, zoo- dat het vochtgehalte van 50—80 kon wor- den geschat, werden met warme lucht ge- droogd. In een nat seizoen als het najaar 1924, zou zonder de kunstmatige methode deze geheele opbrengst zoo goed als geheel verioren zijn geraakt. In een ander geval werd gerst gedroogd, waarin veel wina-e voorkwam. Na het maaien werd het graan 24 uur op het veld geiaten en daarna aan den hoop gereden om te wor- den gedroogd. Op dit oogenblik bedroeg de vochtigheid 40 van het gewicht. Na 12 uur blazen was de hoop droog, en hie Id men 18.000 K.G. gerst over met mooi stroo en glanzend harden korrel. Dadelijk na het dro gen werd tot dorsehen overgegaan, en men verkocht de gerst voor de hoogste noteering in dien tijd. De uitkomsten gedprende 1925 verkregen, waren minder gunstig. Verschillende gebre- ken van het systeem traden op den voor- grond. Welk bleek voldoende, dat het prinupe gezcnd was en dat, indien de toegevoerce hitte en het volume lucht zoo werd geregtld, dat de noodzakeliike warmtevormende reac- ties in den hoop konden plaats hebben, het kunstmatig drogen succes had. De machine, die op de markt was gebracht leverde echter alleen goed en eccnomisch werk, indien ce instructies omtrent wijze van werken, afrne- tingen van den ho.op, enz. nauwkeurig werden opgevolgd. De monteering der machines bleek echter nogal een en ander te wenscben over te laten. Er was niet voldoende gere- kend op buitengewone o-mstandigheden, waaronder de atoiospherische lucht kon ver- keeren, noch op fouten, die onwillekeurig bij de toe passing van het systeem werc'en ge- maakt. Daarom werden nog weder belang- rijke wijzigingen in de verwarmingsiririch- ting aangebracht. Temperatuuropnamen we- zen uit, dat de machine, die op de markt was gebracht, in staat was de temperatuur van 142 M3 lucht per minuut ongeveer 33° C. op te voeren boven dien van de atmospheer, en het nuti'g effect van de door de branders ontwikkelde warmte v/as 75 als de machi ne goed werd bediend. In sommige gevallen bleek echter de bekleeding van het buizen- systeem in de verwarmingsinrichting een slecht warmtegeleidingsvermogen te hebten, zoodat een veel hooger percentage dan 25 van de warmte ontweek. In 1925 wezen proeven uit, dat in koudere streken een grootere warmtereserve noodig was, en ook dat men de temperatuur in de geleidingskoker hooger kon nemen, zonder dat dit een schadelijke uitwerking had op het materiaal, waardoor het droogvermogen werd verhoogd. Dit leidde tot het ontwcrpen van de verwarmingsinrichting die kan ge- stookt worden met ruwe olie. De veranderin- gen die werden aangebracht besprak spr. nader. In 1926 werden voor de hooibereiding de volgende gegevens verzameld. Het gras van Uit het Engelsch van Henry Sewn Merriman. 43 In de sehemerig verlichte hal werd Aga tha piotseling een brandend gevoel in de oogleden gewaar. De traan van ergenis heeft een hooge temperatuur. Terwijl zij naar de trap liep, werd haar aandacht getrckken door een degen, schitterend gevest, donkere schet- de. De degen van Fitz naast zijn witte hand- schoenen op de tafel, waar hij ze gelegd had, toen hi] het huis binnenkwam. De huisknech' had het lemmet een klein eindje uit de scheede getrokken om te zien hoe het gedreven was om het staal, dat in den oorlog moet die- nen, te betasten met al de nieuwsgierigheid van den man, wiens werk ligt bij de messpn van vrede. Agatha bleef staan en keek naar de teeke- nen van Fitz's beroep. Zij dacht aan Luke, die geen degen had. En de heete, haar onge- wone traan, viel op het lemmet. Den geheelen ayond was mrs. Harrington oijzonder vriendelijk tegen Fitz geweest Het was duidelijk merkbaar, dat hij voor't oogenblik ten minste de uitverkoren neef was. En mrs. Ingiham-Baker lette op deze dingen. „Lieve", fluisterde zij, toen zij in de hal op hun gastvrouw wachtten, „het is Fitz, na- tuurlijk. Ik kan dat met een half oog zien." Agatiha haalde op ruwe wijze de schou- ders op, als hechtte zij niet aan de betrouw- baarheid der opmerking, door de terloops vermelde halfheid. „Wat is Fitz?" vroeg zij verveeld. „Wel, ik kan je zeggen, dat zij hem twee maal „iieve" genoemd heeft, vanavond, iets, wat ik haar nooit tegen Luke heb hooren zeg gen." „Daar geeft Luke nog al wat om!" bromde Agatha verachtelijk, en haar moeder, die Lu ke's geyoelens van geen belang achtte, wik- kelde zich wijselijik in haar omvangrijken mantel. Zij was er echter geheel aan gewoon zoo onbeschaamd behandeld te geworden, om dan toch later te zien, dat met haa? woorden reke- ning werd gehouden. Zoo-dra zij de balzaal binnenkwamen zag mrs. Ingham-Baker, met die bovennatuurlij- ke helderheid, scmtijds bij domme moeders voorkomend, dat Agatha haar gewone dan- seurs weigerde. Met gemengde gevoel ens van eerbied en bewonderinig sloeg zij de taktiek van haar dochter gade. En terecht, want met een bekwaamheid, door langdurige ondervin- ding verkregen, soheen Agatha zichzelf en haar programma vrij te houden voor het een of ander bepaald doel. Luke kwam het eerst en vroeg om een dans ja, hij eischte er een. „Herinner je de laatste keer, dat wij samen dansten?" vroeg.hij, toen hij zijn naarn schreef. nJa"i aniwoordde zij met een stem, die haar tot niets verplichtte. Zij keek hem niet aan, doch lanes hem been, in de richting eene weide werd op Woensdag 30 Juni ge- maaid en onaangeroerd geiaten tot den vol- genden dag. Op 2 Juni werd het gras aan den hoop gereden en om 2.30 werd met drogen begonnen. Om half elf was hij geheel droog met uitzondering van een gedeelte aan de basis van 60 c.M. hoog en 45 c.M. diep, dat nog vochtig was. Het vochtgehalte van dit gedeelte was bij den aanvang hooger dan de rest, daar bij het ophoopen dit onderste gras nog nat was door de dauw. Het was niet noodig met doorblazen door te gaan, daar deze kleine hoeveelheid van zelf wel kon drogen. Het gewicht nat was 10 ton en droog 7% ton. Verstookt werd 291 L. stookolie. Ge middelde temperatuur van de lucht in de ge leidingskoker 84.3° C., en de maximum tem peratuur 87,8°. Per minuut werd gemiddeld 280 M3 lucht doorgeblazen. De onkosten wa ren: Stookolie 291 L. a 5 cent per L. 14.55, motor, 8 uren a 0.60 4~.8u, sa men 19.35; of 2.58 per ton bereid1 hooi. Een gewas klaver, vermengd met raai- gras werd gemaaid op den middag van Za terdag 3 Juli. Het aan den hoop brengen werd begonnen op Maandag 5 Juli. In de voorafgaande nacht viel er regen en het re- gende nog, toen met het ophoopen werd be gonnen om 11 uur v.m. Om 5.30 was de mijt gereed, doch om 4.15 was reeds met blazen begonnen, dat werd voortgezet tot 11.45 n.m., toen de hoop absoluut droog was. Het nat gewicht was 9% ton en ongeveer 6 ton droog hooi werd verkregen. Verstockt werd 288 L. olie. Aangevoerd werden 336 M3 lucht per minuut, gemiddeld. De onkosten waren: Stookolie 288 L. olie a 5 cent per L. 14.40, motor, 7K uuf a 0.60 4.50, sa men 18.90. Of 2.91 per ton bereid hooi. Om de uitkomsten van de laatste proef ook in ander opzicht op de juiste waarde te kunnen schatten, werden een.ge analyses ver- richt, die het resultaat opkverden, dat bleek dat practisch alle waardevolle voedingsbe- standdeelen van het gras bij het drogen be- houden bleven, en daarom heeft het verkregen hooi een hoogere waarde dan hooi, zooais gewoonlijk onder natuurlijke omstandigheden wordt verkregen. Onkostenberekeningen voor granen zijn niet gemaakt, doch deze komen per ton belangrijk lager. Men kan gerust in sohooven drogen. Hoewel in 1924 de methode nog minder volmaakt was, en bij verschillende proeven het drogen tijdeiijk moest worden gestaakt als kleine wijzigingen in de technische uit- rusting wenschclijk bleken, toonen toch, toen bij een der eerste proeven gemaakte analyses aan, dat de samenstelling van kunstmatig gemaakt hooi beter was, dan hooi van het- zelfde gras gemaakt, onder gunstige of min der gunsfige of slechte omstandigheden. Het Instituut voor Landbouwwerktuigen te Oxford heeft zijne rechten verkocht aan „The( Sugar Beet Crop Driers Ltd." te Eijnsham, bij Oxford. De tcgenwoordige drooginrichting kost 250 of 3000. Dit is veei te duur, voor een gemiddeld bedrijf, doch de genoemde maaischappij hoopt door vereenvoudiging van de constructie het vol- gend voorjaar in staat te zijn de prijs op 1500 terug te brengen. Wellicht is het mo- gelijk dat verschillende landbouwers samen een toesxel gebruiken. Immers men kan per dag gemakkelijk twee mijten hooi van 15 ton drogen. Het systeem is thans gepatenteerd m a!le landen. Het maken van andere verhit- ters heeft groote bezwaren. In Groningen heeft men, naar aanleiding van het door mij geschreven artikel in het Groningcr Land- bouwblad, geprobeerd de lucht met electricl- teit voor te verwarmen. maar dat kwam veel te duur. Men zeide mij te Eijnsham, dat bij een prijs van 6 cent per K.W.U., genoemd in de Fricsche brochure, de onkosten voor een voldoende temperatuur 360 per uur zouden .bedragen. Op het oogenblik zijn in Engeland 12 dczer verhitters voor het drogen van land- bouwgewassen in gebruik, in Duitschland 3, in Frankrijk 1 en in Hongarije een. Ook voor andere doeleinden is de machine aangekocht Kleine hoeveelheden waardevolle producten kunnen worden gedroogd met een z.g. trog- of baksysteem. Als uitvloeisel daarvan heeft men een methode bedacht om suikerbieten te drogen, waardoor de fabrieken in staat wor den gesteld uit het droge product in de slap- pe maanden suiker te bereiden. Voor die in- richting bestaat zeer groote belangstelling. Alles samen genomen kan men zeggen, dat men er in Engeland in geslaagd Is een in- richting te maken, waardoor men landbouw- gewassen kan drogen onafhankelijk van het weer. De kosten van het drogen zelf zijn, gr- zien de zekerheid die men heeft een gocde kwaliteit te krijgen, niet te hoog, doch cle in- richting is duur. De voordeelen, die zijn te bereiken ziin de volgende A. Hooi. le. Bij toepassing van kunstmatige dro ging met verwarmde lucht kan de oogst door- I I HANDELSDRUKKERIJ d N. V. v.h. HERMS COSTER ZOON □ODOBfcTOQLJO c. ge- 0e- waar Fitz met mrs. Harrington stond te pra- ten. Maar daarmede was hij niet tevreden. Hij plaatste zich recht voor haar en wachtte, met ingehouden hartstocht, wachtte, tot zij haar oogen tot hem zou opslaan. Einiddijk, bijna tegen haar wil, deed zij dit en een kort oogenblik was zij bovemmate ge- lukldg. Het was echter slechts een oogenblik. Waarschijnlijk gezonden door een zeer prac- tische voorzienigheid, om haar voor zichzelf te beveiligen, werkte zich, heel goedaardig, een jonge man door de menigte en plantte zich voor haar met een opgewektheid en aplomb, als was hij overtuigd van het feit, dat zijn tegenwoordigheid haar de vervulling van haar hartewenscih en het glanspunt van den avond bracht. „Wel, Agatha", zeide hij met luider stem, „hoeveel heb je er nog voor mij? Nu geen onzin. Ik wil mijn deel hebben, begrepen?" Zonder acht te slaan op het zure gezicht van Luke, stale hij zijn hand, in zeer nauw- sluitende handschoen, met een goedaardigen knik van het hoofd, naar het programma uit „Is uw vrouw ook hier?" vroeg Agatha terwijl ze met een glimlach haar kaart over- handigde. „Vrouw? Wat heeft dat te beduiden!" ant- woordde hij uit het volst van zijn hart. „Waarom zoo stijf? Natuurlij'k is zij hier, omzwennd, zooais gewoonlijk, door al die jonge knapen. Zij maakt het uitstekend, al is zij geverfd. Maar het zou haar niets be- vallen zoo stijf te worden toegesproken. Waar. noem je haar niet Maggie?" gaan zonder afhankelijk te zijn van het weer; 2e. alle veldwerk, anders bij de hooiwin- nmg noodig, wordt uitgespaard; 3e. een betere kwaliteit hooi wordt verkre gen, door het uitsc^akelen van weersinvloe- den; 4e. het gevaar voor hooibroei met alle daaraan verbonden bezwaren en nadeelen wordt opgeheven; 5e. het hooiland komt spoediger beschik- baar paweide. B. Granen, peulvruchten, enz. le. De oogst kan doorgaan onafhankelijk van het weer; 2e. verlies van korrel bij het laden van drcog graan op het veld wordt vermeden. alsmede de schade aangebracht door vogels; 3e. het ophokken wordt onnoodig; 4e. bij een temperatuur van 55—60° worden de sporen van brandzwammen dood en dus zou de methode tevens als strijding daarvan kunnen dienen; 5e. in het veld heeft geen verweering laats van stroo en korrel, en beide behouden unne waarde; 6e. dadelijk worden harde zaden verkregen en desgewenscht kan men dadelijk na het drogen dorsehen; 7e. de najaarsbewerking van den grond kan in vele gevallen vroeger geschieden. De vraag moet thans worden gesteld, of de methode ook voor ons land bruikbaar zou zijn. Heeft al de beer Wassenaar te Pingium toe nu toe gunstige resultatcn verkregen bij het drogen met koude lucht, de ondervinding in Engeland opgedaan duidt er op, dat die manier niet voikomen betrouwbaar is. Hoe wel in ons land de oogst doorgaans, hetzij in open, heizij in gesloten schuren t oidt ge- borgen, zoo heeft toch de onderv.nding bij ^C.^er Wassenaar gtleerd, dat het drogen biinxcnshuis wel mogelijk is. Men moet zich echter niet voorsteilen, dat men de methode zou kunnen aanpassen aan den vorm van hoop of mijt, die men wenscht te bouwen. Sierke afwijkingen van de aangegeven con structie van centrale kamers heeft verkeerde luchtwervelingen tengevolge. A-l is men nu niet precies aan dezelfde mijt gebonden als die in Engeland wordt aangelroffen, toch zal men b.v. een hooimijt, die den vorm hteft van een zuivere cubus, nooit goed droog krij gen. De hoeken zullen lang nat blijven en om voordeelig te kunnen werken, moet men die afronden m-en komt dan weer tot den Engel- schen vorm terug, behalve, dat men een hoop krijgt aan de basis even breeder als bij't be gin van het dak. Bij granen wees ik er op dat daarbij langwerpige mijten wel mogelijk zijn, doch cok daarbij meet men de hceken af ronden cm een gelijkmatige doorstrooming van de lucht mogelijk te maken. Daar het hebben van een verhitter in de schuur brand- gevaar oplev-ert. zou men misschien een systeem kunnen bedenken om dezen in te bou- wen en met een kanalensysteem te verbinden. Heeft het drogen in de bergplaats, hetzij om den mijtvorm, hetzij om brandgevaar, bezwaren, dan zou men het drogen buiten kunnen dcen plaats hebben, hetzij op het veld, hetzij op het erf. Bij droging op het veld wordt het voordeel verkregen, dat groote hoeveelheden vocht die zich in de gewassen bevinden, waardoor hun gewicht wordt ver- groot, niet behoeven te worden vervoerd. Dan moeten echter de werktuigen felkens worden vervoerd. Dit heeft geen bezwaar als mpn over een tractor beschikt, maar moet men voor het drijven van de ventilator van een electromotor gebruik maken, dan is die me thode onmogeljjk. Wellicht ware het mogelijk het van de weersomstandigheden te laten af- hangen of men de gewassen dan vroeger of om Agatha lachte, maar gaf geen uitlegging. Ongetwijfeld had zij een goede reden vooj het ongewoon vormelijke van haar vraag, en tersluiks kedk zij naar het opgeklaard gezicht van Luke. Toen piotseling, gedreven door een onver- klaarbaar instinkt, dat in zijn gevolgen van invloed zou zijn op hun drie levens, stelde zij de twee marmen aan elkaar voor. „Mr. Carr", zeide zij. „Mr. Fitz Henry. In zekeren zin zijt ge collega's van elkaar. Ge hebt tenminste een gemeenschappelijk be lang." De beide mannen maakten een buiging. „Zijt ge zeeman?" vroeg Luke bijna vrien delijk. Met Willie Carr kon men moeilijk stijf en vormeliik zijn. „Dat niet, maar ik heb belang bij de vloot niet de marine, weet ge de koopvaardij Ik heb een baantje in de stad, zooais de jonge man op de omnibus, he?" „Ik ben bij de handelsvloot," antwoordde Luke. „OchWelk schip?" „De „Croonah". „Croonah", herhaalde Carr, haastig zijn naarn op Agatha's kaart krabbelend. „Mooi schip; it ken het goed van naam Ik ken het door en door op papier, ziet ge. Ik ben de man van de assurantie wat men noemt een dokter van Lloyd en dergelijken; verioren schepen, sfoombooten, die over hun tijd zijn etc., met een woord zee-verzekering'— uw dienaar. Moot schip „Croonah" en het heeft een groote waarde, ik weet dat." Doordringend keek hij hem aan boven Agatha's balkaart. Die blik was niet geheel in harmonic met zijn vrii en ooenhartiu od- later aan een droging onderwerpt. Het wil mij voorkomen, dat men in Engeland thans met de uitwerking van de droogmethode met verwarmde lucht wel zoover is gevorderd, dat het de moeite loont er van Nederlandsche zijde de voile aandacht aan te wijden, en te cverwegen of op een of andere wijze proeven met de gecostumeerde installatie geen aan- beveling zou verdienen. SCHOORL. De Raad vergaderde Woensdagmorgen te 10.30 uur. De V o o r z i 11 e r, baron van Fridagh, opende met het uitspreken van den wensch. dat de heeren prettige Kerstdagen hadden gehad en dat de heer Gutker, die wegens ziekte afwezig was, in de volgende vergade- ring weer aanwezig kon zijn. De s e c re t a r i s, de heer Smits, lai hierop de uitvoerige notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Van Ged. Staten was de Melkverordening goedgekeurd terug ontvangen. Voigens de boeken was op 7 December bij den gemeente-ontvanger 3699.36 in kas eu bij den adminstrateur van het eLctriciteiisbe- drijf 1455.53. De uitgaven van dit bedriji Ladden J 35.139.98 en de ontvangsten 36.595.51 bedragen. Van de N.-H. Adviescommissie voor bouw- aanvra-gen was een jaarverslag ingekomen-. Voorts was de med'edeeling ing.komen, dat op het kohier voor de vermogensbelasting 1927/1928 voor gmeente-opcenten 1500 was uitgetrokken. De kwade posten, die op 3500 geraamd waren, hadden 2340 bedragen, zoodat de gem.cnte hierop een voordeettje van 1100 heeft te boeken. Van de Koningin was een beschikking in gekomen, waarbij de gemeente niet ontvanke- tijk verklaard werd voor de aanslagen van J. A. rerborg en 9 anderen. Van den Directeur-Generaal der Postern, n en Lelegrafie was bericht ingekomen, dat voigens de betreffende voorschriften aan den heer A. C. Kroon vergunning vcor radio-dis- tubutie was y^rleend. De verplichtink houdt in, dat de huizen door iwee uitzendingen be diend moeten kunnen worden. Dit is zoo be- zwarend, dat de heer Kroon van de vergun ning geen gebruik zal maken. Aangezien er niet de minste kans is om de rentevoet van bouwblok 6, groot 5 pet., ver- laagd te krijgen en de rentevoet bove'ndien bedraagt, wtrd besloten geen pogin- gen daar toe te doen. Geen sprake van een ideeelen grondsla v o;g,.ns besluit van de vorige vergadering was aan ouders van leerlingen uit de ge- meente, die M. O. in Alkmaar genieten, een rendschrijven gezondtn, waarin hen verzocht werd om de gemeente op ideeele gronden te- gemoet te komen in de daarvoor verschuldiar- de bijdragen. Heringa was hierop een schrijven ingckcoicn, waarin deze te kennen gaf, dat hij, otschoon het van de gemeente ontvangen schrijven u.itlokte tot een tegenaanval op het gemeentelijk beleid, hij zich toch zou beper- ken tot een zakelijk verweer. Allereerst wees dr. Heringa de gemc-:nte op de verplichting om te zorgen voor goed on- derwijs Een kleine gemeente, die deze plicht door het stichfen van scholen niet kan nako- men, moet z. i. daarvoor bijdragen aan de on- eiVvijs-inrichtingen, die door leerlingen uit die kleine gemeente bezocht worden. Wan- neei men het bedrag neemt wat Alkmaar. m,°t nog geen 30.000 inworurs, daarvoor ten offer ^re(n^a" kan men uitrckenen, dat Schcorl, met 2000 inwoners, daarvoor nog lang niet -- deel betaalt. Zoolang Schoorl dit niet treden. Bovendien, een man, die om zoo te niet harmonieerend is met zichzelf dient m t oog te worden gehouden. ,,Ja, het is een mooi schip", antwoordde ueiT] ev€n de gf^achte aan de „Ter- niic bij hem opkwam. ,cens ffing Carr voort, Luke vertrou- -lijk bij zijn mouw trekkend, „als het naar den grond gaat, heb ik maar een lettertie voor je te schrijven - en je fortuin is «r€- maakh Ge zoudt de eerste man niet zijn. die een cheque bij mij kwam halen, als zijn haar nog nauwehjks droog was." Luke lachte en ging heen, gevolg gevend wenkenden vinp;er. j0n kwam naar Agatha en haar metgezel „Hallo!" riep Carr uit. „Mijn hoofd er af als daar met een tweede editie van denzelf- den man is." "Zijn broer," verklaarde Agatha, die Fitz zag aankomen, al keek zij schijnbaar naar den anderen kant. „Koninklijke marine", bromde Carr >,Ja". „Dan maak ik mij uit de voeten. Ik kan na eenmaal met overweg met de mannen van de Koninkhjke marine." Met een jovialen knik en iets, dat merk- ^ard'g veel op een knipoogje leek, verlief Willie Carr haar. Hij baande zich een wea door de menigie, met die goedaardiige luid- ruchtigheid, die door de wereld gunstig ont vangen wordt, omdat zii er eerliikbeid ir ziet. (Wordt vervolgd.)/ 308 1927 VOOR HET LEVEREN VAN U W BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5