mm \Zrni Tableiten Zeetijdingen Weiger namaak of iosse tabietten. doet, was er volgens den schrijver geen spra- ke van een ideeele grondslag, waarop men van dte coders kan vragen meer schoolgelti, dan de oud'ers van andere leerlingen die de school bezoeken, verschuldigd zijn en dit te meer niet, waar de heeren maar blijven voort- gaan met het geld uit te geven. De Voorzitter constateerde, dat de heeren het zich maar goed moesten wijsma- ken, dat hun beleid de gosdkeuring van dr. Heriga niet heeft. Van den heer J. Offers was een schrijven ingekomen, waarin deze zich bareid verklaart de gemeente de halve bijdrage te betaien, mits hij kon voldoen op een tijdtip dat dit hem past. De Voorzitter oordeelde dit een goed geluid, dat dankbaar aamvaard moest wor den. De heer Klegerif had bericht, dat z. i. het algemeen belang niet gediend werd met het verstrekken van de gevraagde bijdrage, terwijl de heer Bijmond kort en krachtig be richt had niet bereid te zijn om aan 't ver- zoielk te voldoen. De heer Schermer was van oordeel, dat men, gezien 't resultaat, de bijdrage van den bereidwillige, die lang de kaptaalkrach- tigste niet was, nu ook niet kan accepteeren. Onder algemeene instemming werd beslo- ten dit den hieer Klegerif te berichten, onder dankzegging voor zijn bereidwilligheid. Van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten was over dezelfde kwestie een schrijven ingekomen, waarin er op gewezen wordt, dat niet gepoogd moet wordcn, om oucters uit kleine gemeenten voor het onder- wijs hunner kinderen op zwaarder lasten te plaatsen, aangezien het belang van het plat- teland daarmee niet gediend zou zijn. Voor een billij'ke regeling tusschen rijfc en gemeen te in dezen wordt wel gevoeld en daarop wordt dan ook aangedrongen. Betreurd werd dat minister Waszink tengevolge van ziekte de behandeling van de onderwijsbegrooting aan minister Kan had moeten overlaten, die in dezen geen toezeggingen kon doen. De Vereeniging blijft in de zaak echter diligent. Voorts werd medegedeeld, dat de Direc- teur-Secretaris van de Vereeniging van Ned. Gmeenten een onderzoek instelt omtrent de kwestie van de aannemersorganisaties inzake het niet-inschrijven voor werken, waarvoor borgstelling wordt vereischt. B. en W. willen hiet resultaat hiervan afwachten. De Voorzitter dcelde nog mede, dat de Bouwverordening het niet bezwaarlijk maakt om de uitzetting te bevorderen uit hun miet aan de verordening voldoende wonin- gen van J. van Campen en C. Spon'e. De Raad vereenigdie zich met de uitzetting. Op voorstel van B. en W. werd goedge- vonden, voor de emigratie van werkloozen naar Canada medewerking te verleenen. De Voorzitter decide nog mede, dat een werklooze in de gemeente, die nog niet bij de werkverschaffing te werk kan wordcn gesteld, omdat hij nog geen jaar in de ge meente woont, met vrouw an kind naar Frankrijik wil vertrekken als de gemeente reis- geld verschaft. Spr. oordeelde, dat hiertegen geen bezwaar bestaat, mits de man daar in- derdaad werk kan verkrijgen en niet met drie maanden weer in Schoorl staat. De Raad was van hetzelfd'e oordeel. Op een verzoek van de Kon. Ned. Politie- hondenbond om subsidie werd afwijzend be- ?chikt. De losloopende honden ook in Schoorl hinderlijk. Ter tafel kwam hierop een verzoek van een Vijftigtal veehouders in de gemeente, waarin verzocht werd om maatregelen te neinen te- gen losloopende honden, die schapen ver- scheuren, wat voor de eigenaren van kliein vee in Schoorle en onhoudbaren toestand is. Adressanten verwijzen naar de verorde ning in Bergen, die bepaalt, dat honden bo- ven een schofthoogte van 30 c.M. niet mo- gen loslcopen op den openbaren weg. De Voorzitter had inlichtingen ge- vraagd aan den burgemeester van Bergen, die bericht had, sinds het bestaan van de ver ordening, geen aangifte te hebben oncvan- gen wegens het veroorzaken van schade door honden. Spr. herinnerde er aan, dat in Bergen te- gen die verordening ook een actie gevoerd wordt. Als honden liefhebber vond spr. het beter, te bepalen, dat de grootere honden niet anders dan gemuilkorfd op den openbaren weg mogen loopen. De heer D u i n was van meening, dat die honden, die op den openbaren weg loopen, geen schade doen. Wel, wanneer ze in de pol ders komen. Of ze dan al of niet gemuil'korid zijn, maakt niet uit, want schapen hebben <fc gewoonte, om aan den haal te gaan, wan neer ze een hond zien. De Voorzitter achtte het noodig, dat de eigenaars goed uitkijken naar wat er in hun weiland gebeurt. De heer Schermer merkte op, dat het vaak 's nachts en meestal in de schemering gebeurt. Spr. 'wil meewerken, wanneer B. en W. in een volgende vergadering met voorstel- len komen, maar niet, als de honden altijd met een muilkorf moeten loopen. De heer K a a g was voor het nemen van maatregelen als in Bergen. De heer B ij 1 vond de oplossing van het vraagstuk moeilijk. Een verordening zou wel niet anders mogelijk zijn dan het losloopen van honden langs den openbaren weg te ver- Kuedfen. De heer D u i n vond d)at wel afdoende, maar een beetje Russisch. De heer van Lienen was van meaning dat er ved te veel Herderslionden in de ge meente komen, waarom hij wel voor een be- palitig gcvoelde als in Bergen. B. en W. zullen de zaak nader onder de oogen zien. Van de Begrafenisvereeniging „De laatste eer" was het verzoek ingekomen om een auto mat isch begrafenistcestel te doen plaatsen. Na eenige bespreking, waarbij de he«.T Schermer het voorstel deed cm de helft van de kosten voor gemeenterekening te ne- en en de heer D u i n verzekerde, thans wel iets voor dit denkbeeld te gevoel.n, werd be- sloten, dat B. en W. hierover met de ver eeniging nog in nader cverleg zouden tre- den. Besloten werd, adhaesie te betuigen met den Bond van Bedrijfsautohouders, die in een adres aan de regeering verzoekt om het rijks wegenplan in een sneller tempo af te werken. B. en W. werden hiirna gemachtigd tot 't inwinnen van een juridisch advies naar fle mogclijkheid om de door de Rijksverzeke- ringsbank in verband met de te vorderen wiskundige reserve ten behoeve van een vroegeren lijnwerker govorderde bijdrage va>i 438, uit te stellen tot een besldssing was gevalen in het proees-Zwolle, welke gemeen te een gelijke vordering Van de Bank betwist. Aan B. en W. werd hiervoor een crediet van ten hoogste 50 verleendL Het ligt in geen geval in de bedoeling van B. en W. om te gaan procedeeren. De Voorzitter deelde nog mede, dat B. en W. aan de tien werkloozen voor den 2en Kerstdag het dagloon hadden uitbetaald, het geen 25 had gevorderd. B. en W. wcrden gemachtigd cm na 1 Ja- nuari naar rato de werkloozen weer een dag langer te v/erk te stellen. Van het Burg. Armbestuur was een schrij ven imgekomen, dat dit Bestuur de verpleeg- kesten van A. Dckker-Groentjes niet wensch- te te betaien, omdat deze op advies van dr. Blok uit Bergen in het St. Elisagethsgesticht was opgenomen, zonder dat de d ok ter het Burg. Armbestuur daarvan had verwittigd en te meer, cmdat als regel e:n dergelijke op- name op advies van den gemeente-geneesheer moet geschiedcn. Het Burg. Armbestuur was in de toekomst wel genegen om in- uitzonderingsgevalkn gencegen te nemen met een opriame, die op advies van niet-inwonendc geneesheeren ge- schiedde. De heer D u i n oordeelde de bonding van bet Burg. Armbestuur wat kinderaehtig. B. en W. stelden voor, cm de helft van de kosten, zijnde f 801, voor rekening van de ge meente te nemen, aangezien het St. Elisa- bethsgesticht van de starre houding van het Burg. Armbestuur nietde dupe mocht wor- den en dit te meer niet, waar het R. K. Arm bestuur de eerste helft aanstonds had be- taald. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer Schermer werd besolten, om het voorstel tot verbou- wing van de woning van den gemeenteveld- wachter gelijk in b.handeling te nemen met. dat tot het verleenen van een crediet van 100 voor verdere uitwerking van plannen tot uitbreiding, verbouw of nieuwbouw van het raadhuis. Het voorstel om B. en W. voor het aan- schaffen van een 7-tal brandkranen een cre diet van 350 en voor b;t aanschaffen van helmen voor de brandweer een crediet van 100 te verstrekken, werd na eenige bespre king aangenomen, nadat op voorstel van den heer Schermer was besloten, om een der brandkranen te Schoorldam te plaatsen en daarvoor een andere te latem vervallen. Bij dit punt verstrekte de Voorzitter den heer Stam nog inlichtingen over de vrij- willige brandweer, die goed werkt. Voor de twee brandmeesters in Schoorl en voor de twee in Groet zullen de helmen bestemd wor- den. Op voorstel van B. en W. werd mede be sloten om voor het dienstjaar 1928 een kas- geldleening aan te gaan van 20.000 a 5 pet., waarvan 10.000 voor een jaar, bij de Boerenleenbank geleend zal woiden en de andere 10.000, naar rato, bij de Nationaie Bank. Met 4 tegen 2 stemmen op den heer Gbtt- ker werd de heer D. Rus tot lid van het Bur- gerlijk Armbestuur gekozen, De heer G. M-ereboer werd met 5 stem- men tegen 1 op den heer Louter tot lid van de Commissie tot wering van sehoolverzuim gekozen. De heer J. Tromp, eveneens met 5 stemmen tegen 1 op den heer Breed, als lid van dezelfde Commissie, terwijl tot lid van de Commissie van Toezicht op't Lager Onder- wijs het aftredend lid, de heer C. Koel, met algemeene stemmen werd herkozen. Verbouw Raadhuis. Naar het oordeel van den Raad zijn de gemeentefinancien niet van dien aard, dai aan verbouwing van het Raadhuis gedacht kan warden. De voorzitter bracht in bespreking het voorstel van B. en W. om hen een crediet te verleenen van 100 voor het uitwerken van plannen tot uitbreiding of verbouw van het Raadhuis of het bouwen van een nieuw Raadhuis. Spr. wees erop, dat het in 1901 gebouwde Raadhuis niet meer voldoet aan de eischen. De Raadszaal is te klein, om een behoorlijke afscheiding te maken voor publiek en verslag- gevers. Er ontbreekt een burgemeesterskamer. Bovendien sluiten de dubbele schuifdeuren de secretarie onvoldoende af. Ook voor den secretaris-ontvanger is een apart vertrek ge- wenscht, terwijl eveneens de gemeenschappe- lijke ingang voor woning en Raadhuis be- hoort te vervallen. Volgens ministerieele aan- schrijving moeten er ook twee cellen aanwezig zijn. Ook wees spr. erop, dat er nog een batig sal do is van 4219.17, dat alleen voor „buitengewoon" bestemd mag worden. Z.i. had de gebrekkige toestand reeds te lang ge- duurd. B. en W. vragen ook een crediet van 1000 voor verbouw van de woning van den ge- meente-veldwachter, onder voorwaarde, dat de jaarlijksche huur van die woning met 50 wordt verhoogd en op 200 wordt gebracht. De kinderen van den veldwachter worden grooter en het gaat niet aan, hen langer ge- meenschappelijk te laten slapen. De heer S c h e r m e V stelde voorop, oat de burgemeester werk van zijn functie maakt en alle dagen aanwezig is. Gaarne gunt hij hem dan ook een afzonderlijke kamer. Daartegen- over staat echter, dat de gemeente met be- scheiden middelen moet werken. Wel is van het tekort van 10.000 een groot bedrag in- gehaald, maar toch is de toestand, nog niet zoo, dat Schoorl zich de weelde kan veroor- loven, een nieuw Raadhuis te bouwen. Het voorgeslacht deed het met het beseheiden Raadhuis 100 jaar; het tegenwoordige is 26 jaar oud. Spr. weet wel, dat aan ieder be- staand huis bezwaren kleven, doch hij is in ieder geval tegen het ver streklcende plan. Ook het andere lokt hem niet aan. Het eenige wat hij wil, is, en dan komt hij kort bij plan C, het geheele Raadhuis in gebruik nemen. De schadepost is, dat de gemeente dan de 350 huur heft, die de secretaris betaalt. De vcorkamer van diens woning wil spr. tot bur gemeesterskamer maken; het achterdeel zou hij afzonderlijk willen maken door het met- selen van een muur en dat achterdeel wil hij dan als woning voor den gemeente-veldwach- ter bestemmen, die dan een woning voor zijn gezin krijgt, die aan alle eischen voldoet, zoo- dat men hem daarvoor 200 kon berekenen. Men hoeft dan de woning van den veldwach ter niet te verbouwen en kan die woning zeker verhuren voor de tegenwoordig geldende huur. De schade bedraagt voor de gemeente dan maar f 150. Het voordeel is, dat men daarvoor krijgt, een burgemeesterskamer en dat het gezin van den gemeentebode meer voor de bediening van het Raadhuis bij de hand is. Ook heeft men het voordeel, dat men dan geen 1000 heeft te gebruiken voor het verbouwen van de veldwachterswoning. Spr. doet dit voorstel, mede namens den heer Stam. De heer D u i n was van meening, dat het voorstel van den heer Schermer een nieuw ge- zichispunt opende, waarin in sommige dingen veel goeds zat. Om daarover nu te oordeel en, was spr. echter niet van plan. Wel heeft hij een meening over de ingezonden voorsteilen en hij gelooft, dat het nu niet de tijd is om over zulke uitgebreide voorsteilen te practi- zeeren. Ten eerste bestaat nog steeds de be- lastingverhooging en ten tweede moge het Raadhuis gebrekkig zijn, maar toch is dit vrij goed en is het zeker niet in een toestand, dat gezegd kan worden, dat Schoorl aan een nieuw Raadhuis toe is. Met het cog op den belastingdruk in Schoorl en gezien het feit, dat de gefortuneerden de gemeente gaan ver- laten, acht spr. het thans niet den tijd om over zulke uitgebreide maatregelen een bes'is- sing te nemen. Misschien dat over drie jaar de gelegenheid zich beter voordoet. De heer B ij 1 had in de vergadering van B. en W. ongeveer hetzelfde gezegd als de heer Duin. Hetgeen de heer Schermer zeide, klinkt wel mooi, doch spr. heeft er niet over kunnen denken, of dit beter is. Wel weet hij, dat dit niet heelemaal het gewenschte is. De eenige verbetering is, dat men een burgemees terskamer krijgt, maar voor den secretaris- ontvanger is de tegenwoordige toestand ook niet goed. Den voorzitter deed het genoegen, dat meerdere raadsleden het geluid hebben laten hooren, dat de onhoudbare toestand moet worden opgelost. Het gaat niet over perso- nen, doch over zaken. Ook de wethouders ge- voelen de gebreken, die aan het tegenwoordi ge Raadhuis kleven en zij kunnen er beter over oordeelen dan de raadsleden, omdat zij hier dertig maal per jaar komen. De vorige week moest spr. een lid van Prov. Staten, dat een onderhoud met hem wenschte, nog in de gang worden ontvangen. Of dit de waardig- heid van den Burgemeester gedoogt, be- twijfelt spr. Voor vandaag stelt spr. echter de beginsel- kwestie. De architect is voor plan a. Het denkbeeld van den heer Schermer acht spr. niet afdoende. Het is evenzeer noodzakelijk, dat de secretaris-ontvanger een vertrek krijgt, dat de Raad over een betere lokaliteit be- schikt, dat het archief behoorlijk wordt onder- gebracht en dat er een wachtkamer komt voor het publiek. Ook is het de vraag, waar er hier een ambtswoning voor den secretaris is, of men tot deze: mir nicht, dir nicht kan zeg- gen en „Ga maar verhuien zonder vergoe- ding". In beginsel is er veel voor te zeggen, dat de bode bij de hand is. De kinderen van den bode zijn niet jong meer, maar men kan ook een bode krijgen met vier jonge kinderen en spr. zou niet graag een voorstel steunen, dat tengevolge kan hebben, dat vier jonge kinde ren steeds boven het Raadhuis heen en weer wandelen. Wanneer de Raad oordeelt, dat de gelde- lijke omstandigheden van dien aard zijn, dat men aan geen enkel plan steun kan verlee nen, dan is dat een andere kwestie, die spr. betreurt. Wanneer de heeren gezegd hadden, dat zij er in beginsel voor gevoelen, dan zou spr. willen voorsteilen om tot 1930 van zijn tractement f 250, n.l. de helft van de ver- bouwkosten van plan a bij te dragen. Wen- schen de heeren dat niet te aanvaarden, dan kan spr. daar de consequenties uit trekken Nu hij hier 354 jaar heeft gestaan, en hij rustig heeft afgewacht, dacht hij, dat de tijd wel gekomen was, vooral nu de gemeente financien weer gunstiger zijn geworden en pas in 1929 voor het eerst betaald zal moe ten worden, om iets te doen. De heer Schermer apprecieerde de goede bedoelingen van den burgemeester en was het erover eens, dat de ruimte niet ge- schik-t is. Wanneer Schoorl zich de weelde kon ver- oorloven, dan zou spr. zelfs een nieuw raad huis willen bouwen. Hier gelden enkel maar financieele bezwaren. Spr. heeft waardeering voor het streven en de werkkracht van den burgemeester. Toch is hij huiverig om goed te vinden, dat iemand uit privemiddelen af- zondert voor de algemeene zaak. Bij verbouwing heeft men in Schoorl ge zien, dat de begrooting steeds overschreden moest worden. Spr. is dan ook van oordeel, dat ook met aanvaarding van de toezegging van den burgemeester, er te groote offers voor de gemeente overblijven. De heer Duin was niet onwillig, doch oordeelde de gemeente onmachtig. Z.i. mocht de gemeente het bemiddelingsvoorstel niet accepteeren. Zoolang de gemeente het niet zelf kan betaien, moet ze het nalaten. De heer K a a g oordeelde, dat het be zwaar voor een eventueelen veldwachter met kleine kinderen ook geldt voor een secretaris met dito De Voorzitter voerde hiertegen aan, dat er bij gezegd was, dat de tegenwoor dige secretaris een kalm gezin heeft. Ter zijner tijd zou wel blijken, dat over deze zaak niet het laatste woord was gesproken. Een belastiiigheffing van 1.4 of 1.2 was niet zoo'n groot verschil. Spr. bracht nu het voorstel ten aanzien van den verbouw van de woning van den veldwachter in bespreking. De heer Duin had gehoord!, dat de te genwoordige veldwachter voornemens is, ontslag te nemen, waarom hij eraan gedacht heeft, of het niet beter was, dat de ge meente voor dien tijd een grootere woning voor den veldwachter huurde. De Voorzitter vond dit geen af doende regeling en wees erop, dat de man f -50 meer wil verwonen, zoodat de kosten voor de gemeente ongeveer f 30 a f 40 per jaar zullen bedragen. Bovendien is het huis na de verbouwing meer waard. De heer Schermer oordeelde, dat het gezin van den veldwachter verbetering van woning broodnoodig heeft. Wanneer spr.'s voorstel om den veldwachter in de woning van het Raadhuis te laten wonen, geen in gang kan vinden, dan wil spr. zijn stem wel aan het voorstel van B. en W. geven. De Voorzitter had begrepen, dat h -t voorstel inzake het gemeentehuis van de baan was. De heer K a g meende, dat het nog niet zoo slecht was en dat men er in ieder geval nog over kon denken. De Voorzitter: Geef B. en W. dan een crediet om de zaak te laten onder- zoeken. De heer Schermer: Het is zoo een- voudig. Alleen de binnenmuur moet ver- anderd worden. De heer Duin: Nu stelt de heer Scher mer het wel wat al te eenvoudig voor De heer Schermer: In ieder geval kan de opzichter wel berekenen, wat het zal kosten. De heer Duin dacht, dat het voorsM „raadhuis" van de baan was Wanneer er geen mogclijkheid is om voor den veldwach ter een grootere woning te huren, dan is spr. voor het voorstel inzake de woning van den veldwachter. De woning krijgt daardoor ook voor later meer waarde. Spr. was tegen uitstel. De heer Schermer deed desondanks het voorstel om beide punten aan te hou- den. Momenteel kan men toch niet verbou wen. In Februari kan men altijd nog beslis- sen, wat er met de veldwachterswoning moet gebeuren. De heer B ij 1 oordeelde, dat er niets tegen aanhouding was. Ook de heer K a a g verklaarde zich daar voor. De Voorzitter: Dan nemen B. en W. dit voorstel over en is aldus besloten. Bij de rondvraag bracht de heer Scher mer nog een paar opmerkingen over het snoeien van boomen en heggen naar voren, die gevoegelijk buiten den Raad wel ter ken- nis van B. en W. gebracht hadden kunnen worden en den Voorzitter de opmerking ontlokte, dat de heer Schermer wel wat voor- barig was en beter had gedaan met een des- betreffend rapport af te wachten Wanneer schaft men in Schoorl toch ook eens de rondvraag af? We !evn zoo lang- zamerhand in een tijd, dat van een raadslid gevorderd mag worden, dat hij in staat is om schriftelijke vragen tot B en W. en den Raad te richten, d'e een vruchtdragenc'e dis- cussie zooveel meer effect kunnen geven De kiezers weten nu toch wel dat Let niet de knapste raadsleden zijn, die met elk wisse- wasje in een raadsvergadering raar voren komen. URSEM. Op len Kerstdag zijn door den storm en door den ijzel alle telefoondraden in deze gemeente naar de richting Rustenburg en de Schermer afgebroken. Het autoverkcer over den kleine dijk was gedurende de beide feest dagen geheel gestremd. Op enkele plaatsen waren een paar paien van het electrisch net afgeknapt en door bet personeel van het G. E. B. werd alles spoedig in orde ge bracht. Op andere plaatsen lagen afgebro ken takken langs den weg welke spoedig werden opgeruimd. Op 2en Kerstdag gaf de tooneelvereeni- ging van Koedijk te Rustenburg in het cafe van den heer Kok een uitvoering. De heer Bruin uit Alkmaar zou een rede houden voor de afdeeling Ursem van den Bond voor Staatspensioneering, doch was door het slechte weer verhinderd. De voorzitter der afdeeling, de heer J Broertjes, beette de talrijk aanwezigen wel- kom, in het bijzonder de tooneelvereeniging uit Koedijk, die niettegenstaande het slechte weer toch was gekomen. Spr. gaf een uit- voerige uiteenzetting van het doel en stre ven van den Bond en deed een beroep op de aanwezigen, toe te treden tot de afdeeling, om voor de ouden van dagen premit-vrij staatspensioen te verkrijgen Daarna werd opgevoerd het blijspel Tante JuHa uit Cal cutta. Op zeei verdienstelijk? wi]ze werd dit stuk door alle spelers vertolkt en de lach- spieren van het publiek worden terdege in beweging gebracht, zoo zelfs, dat de voor zitter herhaaldelijk om stiite moest verzoe- ken. Een gezellig bal sloot deze aangenamen en welgeslaagde propaganda-avond en de afdeeling Ursem met zijn ijverigen voorzit ter, den heer J. Broertjes, kan op een goed geslaagden avond terug zien. De zaal van den heer Kokawas geheel bezet, niettegen staande het slechte weer. HENSBROEK. Donderdag hield het plaatselijk Nut haar maandelijksche bij eenkomst. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer Kamp, opende de secr.-penn. de heer Den Das deze vergadering en deelde voorts mede, dat de volgende bij eenkoms t zal wor den gehouden op 26 Januari 1928, alwaar mej. WitHelder de lezing en zuster Pool als plaatsvervangster zal fungeeren. De na- lezing zal worden gehouden door mej. T Groot—Bas. Verder werd nog medegedeeld dat mej. Menache Chala van N. Niedorp als declamatrice voor de afd. zal optreden, hoogstwaarsehijnlijk begin Maart. Daarna ving mej. D. WitHelder aan met de vuorlezing van „Grenzen" van Ina BoudierBakker; mej. NaastepadAay met „Hereenigd"; mej. D. WitHelder met „Helcsenkind" van Selma Lagerlof, me}. !C. de Boer zong zeer verdienstelijk „Hand- schoentjesbrief" van Dirk Witte en tot sloi kwam mej. A. NaastepadiAay met „Dc laatste keer". Daarna kon de voorzitter ook deze bijeen- komst met een woord van dank sluiten. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJNEDERLAND. Bali (uitr.) 25 Dec. v. Suez. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Achilels 27 Dec. v. Rott. te Alexandrie. Ad'onis, v. Lissabon n. Amst., 27 Dec. b Portland. Bennekom 26 Dec. v. Callao n. Pise. Breda (thuisr.) 25 Dec. te Tooopilla. Eos 27 Dec. v. Melilla te Carthagena. Fohr 27 Dec. v. Torrevieza n. Amst. Ganymedes 27 Dec. v. Constantinopel te Bourgas. Jan van Nassau 22 Dec. v. New-Orleans n. Bremen. Maas 27 Dec. v. Algiers n. Amsterdam. Minerva 27 Dec. v. Syra te Piraeus. Odysseus 27 Dec. v. Gibraltar n. Malag* Venus 27 Dec. v. Lissabon n. Cadix. Boskoop 28 Dec. v. Amst. n. Corral. Fauna 28 Dec. v. Amst. n. Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. Waterland (thuisr.) 25 Dec. te Londen. HOLLAND1—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, v. d. Pacifickust n. Rott., 24 Dec v. Los Angeles. Edam 28 Dec. v. Rott. n. N. Orleans. Kinderdijk 26 Dec. v. Antwerpen te San Francisco. Nictheroy 27 Dec. v. Rott. te Vancouver. Radnorshire 26 Dec. v. Portland, O., n. Rofc terdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (uitr.) 27 Dec. te Algoabaai1. Giekerk (thuisr.) 23 Dec. v. Beira. Heemsk.rk 28 Dec. v. Rott .n. Hamburg. Jagersfontein (uitr.) 28 Dec. te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Texel 28 Dec. v. West-Afrika te Rotterdam. Algenib (iutr.) 27 Dec. te Bordeaux. Schouwen 28 Dec. v. Hamburg n. Amst. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Scbiekerk (iutr.) 28 Dec. te Madras. Sommelsdijk 28 Dec. v. Rotterdam n. Ham burg. Meerkerk (thuisr.) 27 Dec. 140 mijl Z.W. v, Quessant. Streefkerk 27 Dec. v. Rotterdam n. Hamburg Veendijk (iutr.) 27 Dec. v. Genua. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Madoera 28 Dec. v. Bremen n. Rotterdam. Gemma (thuisr.) 28 Dec. te Manila. HOLLAND—AUSTRALIA LIJN. Samarinda (uitr.) 26 Dec. te Melbourne. A JAVA—NEW-YORK LIJN. Blommersdijk, v. New-York n. Java, 27 Dec te Sabang. Stadsdijk 26 Dec. v. Java te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar 28 Dec. v. Rott. te Batavia. Buitenzorg 28 Dec. v. Batavia n. Rotterdam, Deli, v. Australie, 1. v. Antwerpen, 28 Dec. te Bremen. Medan (thuisr.) 28 Dec. te Havre. Modjokerto 28 Dec. v. Rott. te Hamburg. Slamat (uitr.) 28 Dec. te Belawan. Tambora (uitr.) 28 Dec. v. Port Said STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Peisander 24 Dec. v. Java, 1. v. Amsterdam, te Londen. Tydeus, v. Amsterdam n. Batavia, 26 Dec. v. Belawan, Agapenor, v. Japan n. Rotterdam, 28 Dec. te Manila. Astyanax, v. Batavia n. Amsterdam, 25 Dec, v. Port Said. Demodocus, v. Japan n. Amsterdam, 27 Dec. v. Singapore. Diomed, v. Japan n. Rotterdam, 24 Dec. v. Penang. Eumaeus 27 Dec. v. Leith n. Java. Patroclus, v. Japan n. Rotterdam, 26 Dec. v. Hongkong. Rhesus, v. Batavia n. Amsterdam, 27 Dec. te Marseille. Tantalus, v. Japan n. Amsterdam, 22 Dec. v. Colombo. Br nneti?and BRAND TE AMSTERDAM. Gisternacht om ongeveer vijf uur werd brand ontdekt bij den horlogemaker A. H. Walewijn, Binnen Bantammerstraat 22 Toen de motorspuit van de hoofdwacht De Ruy- terkade de straat kwam inrijden, hoorden de manschappen hevig schreeuwen. Wie in nood verkeerde kon aanvankelijk ten ge- volge van den 1 evigen rook, die uit het huis opsteeg, niet vastgesteld worden. Het bleek echter alras. dat de horlogemaker zich op de tweede verdieping bevond en dat hij niet in staat was geweest het veege lijf in veilig- heid te brengen. De bevelvoerende brand- meester J. Stam gaf toen bevel de redladders in te haken en in een minimum van tijd was een brancwacht bij den horlogemaker, die ten gevolge van den hevigen rook niet meer naar beneden had kunnen komen. De brand- wacht was juist van plan hem met een red- lijn te laten zakken, toen een andere motor spuit en een motorladder kwamen aansnor- ren. Het opstellen van de groote ladder was slechts een kwestie van seconden en zoo werd den horlogemaker, die in nachtgewaad was. een prettiger en gemakkelijker aftocht beschoren dan aan een redlijn. i E>e brand zelf bleek niet van grooten om- vang te zijn. In den kelder achter den winkel woedde het vuur hoofdzakelijk en deed zich te goed aan een voorraad kisten en doozen, alsmede aan het houtwerk. De rook kon geen anderen uitweg vinden dan langs het trappenhuis en zoo werd de winkelier door het gebeurde verrast. Met twee stralen op de motorspuit werd het vuur onschadelijk gemaakt. Verzekering dekt de schade. De kelder brandde vrijwel geheel uit. Niettegenstaande het nachtelijke uur en de koude winterstorm was vrij veel publiek in de Binnen Bantam merstraat aanwezig. Straten ver had men den horlogemaker hooren schreeuwen. Daar deze door het gebeurde in opgewonden toestand verkeerde, bleef hij bij buren, waar men hem onderdak had verleend, eenigen tijd onder toezicht van personeel van den Geneeskun- dige Dienst, dat met een autobrancard waa uitgereden. doors?

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6