ml De Hollandsche Waschvrouw BinnenSand ook een bunner zltting heeft en geen gelden meer voor den bond1 van gasfabrikanten be- schikbaar te stellen. Op dit laatste werd afwijzend beschikt, ter wijl meegedeeld werd, dat het bedrijf geen subsidie verieent. Verder werd door den voorzitter een uitge- breide nota, waarin op de onvolledigheid van het onderzoek door de gascomimissie gewezen wordt. Gewezen werd1 op het verkeerde, dat men het onderzoek door den directeur zelve heeft laten instellen en het onjuist is dat door den directeur een onderzoek verzocht is. Verder werd meegedeeld, dat het onjuist is dat de commissie bij verschillende firma's een onderzoek heeft ingesteld, dat het onjuist is dat door de firma Gautsch ten beihoeve van het bedrijf 2'5 pet. van de nota's was afge- trokken, zooals door den directeur aan een persvertegenwoordiger is meegedeeld; het onwaar is, dat door den directeur 5 pet. ont- vangen zou worden van elke uitbreiding, met welke bepaling insdbrijvers reeds rekening tnoesten houden; dat het onwaar is, dat de bepaling na de laatste salarisverhoooging is ingetrokken; dat het onwaar is, dat nadien geen kortingen in wel'ken vorm ook door den directeur genoten zijn, omdat 1dit onderzoek door den directeur is inge steld en alle mededeelingen in de notulen ver iraeld berusten op het onderzoek van den directeur; 2e. het bedrijf slechis netto prijzen betaald en de prijscourant vermeld de prijzen die in eenig jaar hoogstens betaald zullen worden. f)De bewuste nota's van Gautsch zeggen niets anders,dan dat op't bewuste tijdstip van leve ring de prijscourant met 25 pet. verminderd moet worden ter bepaling van de netto prijs: 3e, 4e en 5e dat de gascommissie nimmer heeft besloten om de directeur voor elke uit braiding 5 pet. toe te kennen, daar zulks niet in de notulen is opgenomen. Slechts eenmaal heeft de commissie onder goedkeuring der raden gemeend, directie en personeel een gratificatie toe te kennen, n.l. ter gelegenheid van de uitbreiding naar St. Pancras. De raden hebben bovendien steeds en bij elke uitbreiding het salaris verhoogd, zoodat er geen redien was om percentages toe te ken nen. Sinds Juni 1917 aldus de voorzitter, de tijd dat ik mede aansprakelijk ben is er door den directeur nimmer van gerept, dat zijn be- langen betrokken zouden zijn bij de uitbrei dingen. Nimmer heeft hij zelfs maar gezin- epeeld op de hem toekomende percentages der uitbreidingen. Ook comimissieleden en raadsleden waren daarvan onkundig bij het vaststellen der salarissen. De directeur heeft erkend deze percentages te hebben genoten bij de bouw der kamer- ovens, wat ook de laatste uitbreiding was. Dit was in 1921, terwijl de laatste belangrijke salarisverhooging reeds 1 Januari 1921 in werking trad. Ik wensch. me aldus de voorzit ter, niet aan te sluiten bij hen, die thans ver- kondigen, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat het vertrouwen in den directeur on°;e- schokt kan blijven, evenmin bij de uiting, dat de justitie het onderzoek nu wel verder zal doen. De taak van de justitie is alleen een onder zoek buiten het administratief gedeelte. Tot dusver is nog niemand door de justitie veroordeeld, terwijl toch wel vast staat, dat afgesoheiden van een gerechtelijk onderzoek een' aantal directeuren het slachtoffer van ihunne handelingen zijn geworden. Ook den directeur moet een dergelijk onder- xoek niet kunnen bevredigen, omdat daarmee de schijn van onbetrouwbaarheid niet wordt weggenomen. Voor de gemeenteraden is het een dure plicht en in het bijzonder belang der bedrij- ven, voile aandaoht aan het een en ander te echenken. Daarmede bedoel ik o.a. thans, dat, waar vaststaat, dat de door den directeuren eigen bate uitgetrokiken 5 pet. van uitbreidingen ten onrechte is genoten Waar hij meedeelt, dai reeds daarmee door aannemers rekening moest worden gehoudtn, zijn de gemeenten met deze bedragen door hem belast geworden ,Jk moet derhalve aandringen, dat deze gel den weer door den directeur in de gemeente- kassen worden teruggestort. Ik heb, aldus voorzitter, voorloopig alleen stilgestaan bij de mededeelingen der commis sie van beheer, neergelegd in het uittreksel der notulen en- spreek de wensch uit, dat ook in deze aangelegenheid1 personen van zaken zullen worden onderscheiden. Een uitgebreide discussie heeft over een en ander plaats, waarbij de meeste leden als hun oordeel uitspieken te moeten wachten totdat de resultaten van het thans hangende onder zoek bekend zijn en de zaallc, vooral die van die 5 pet. bij de commissie aanhangig wordt gemaakt. De Burgemeester wilde in een en ander de gemeenteraad actief maken, doch de meerder- heid voelde meer voor voorafgaande bespre- kingen met -de gascommissie. Allen waren er eohter van overtuigd, dat het onderzoek zoo volledig mogelijk client te geschieden, doch pas nadat gebleken is, dat het onderzoek der commissie of van den directeur onvolledig is geweest een anderen weg te moeten kiezen. Ten slotte werd een voorostel aangenomen van die heeren Ootjers en Barten om aan de gascommissie te verzoeken een volledig on derzoek in te stellen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele on- dergeschikte punten naar voren, waarna de vergadering met de beste wenschen voor h.'t komende jaar gesloten werd. OUDKARSPEL. Nog steeds zitten verschillende ingezetenen als gevolg van de ijzelverwoesting in de duis- ternis. Ook de telefocnverbindingen zijn nog alle verbroken. De straatverlichting is reeds vrijwel voor elkaar. Het spreelct wel vanzelf dat een en ander voor de zakenmenschen een belangrijke scha- dt beteekent. Niet alleen dat verschillende win- kels den geheelen avond donker zijn, doch de velen die drijfkracht hebben kunnen geen >teek uitrichten. WIER1NGERWAARD. Maandagmiddag vergaderde de Raad vol- tallig ond-er leiding van burgemeester Ha- linghuizen, tevens seaetaris. De voorzitter deelde medc, in vfi'bajid met 1 de notulen en de houding van den heer Kos- ter inzake de aanncming van zijn benoeming tot wethouder, dat door hem geraadpleegd zijn de heeren Groenemeijer, Van Asch van Wijk en Witteveen, die alien de benoeming wel degelijlc wettig oordeclden. De heer Kos- ter heeft daar op zijn benoeming aangeno men. Het deed den voorzitter genoegen, dat deze oplossing is gekomen. B. en W. hebben den heer A. D. Sleutel r.angewezen als waarnem-end burgemeester. Van Ged. Staten is de begrooting 1928 goedgekeurd terug ontvangen. Van het' P. E. N. is bij B. en W. bericht ingekomen inzake vervanging van de blanke draden door gei'soleerd'e. Volgens dat schrij- ven heeft een onderzoek uitgemaakt, dat blanke draden geheel aan de eischen voldoen en dat er geen redenen bestaan om tot gei'so- leerde draden over te gaan. De heer Koster merkte op, dat ze met den tegenw-oordigen ijzel wel eens antlers zouden praten. De heer Blaauboer vond het ook vreemd, vooral waar de Wet zegt, dat ieder op zijn erf ge'isoleerd draad moet hebben. Van den Vleeschkeuringsdienst Barsinger- horn was ontvangen de begrooting 1 Gct.- 31 Dec. 1927 en van 1 Jan.-l Oct. 1928. Voorts de mededeeling, dat op 1 October de gemeenschappelijke regeling in werking is getreden. Ook zijn ingekomen twee processen-verbaai wegens gehouden kasverificatie. No. 1 op 28 September was het eindbedrag op de Boe- renlenbank f 12793.74 en op post giro 1803.73; No. 2 op '24 December waren dte totale ontvangsten 48816.97 en de uitga- ven f 33577.24. Verder bevonden zich onder de ingekomen stukken de volgende adressen: a. Van het bestuur van den Bond tegen schenden door vloeken van Gods heiligen naam. B. en W. stelden voor, dit adres voor ken- nisgeving aan te nemen, waarmedc de Raad aaccoord ging. b. Een adres van de Ken. Ned. Politiehon- denvereeniging, met verzeek deze vereeniging te steunen met een jaarlijksche bijdrage van B. en W. stelden voor afwijzend te beschik- ken. Het nut van politiehonden werd niet ontkend, doch het gevraagde werd te hoog gevonden. De heer van der Kolk wilde voorstellen de 10 wel toe te staan. Het nut van politie honden is terdege groot en als zoo'n vereeni ging geholpen kan worden, moeten we dit doen. De voorzitter zeide, dat B. en W. het inder- daad een nuttige instelling achten, doch de gemeente krijgt in den loop van het jaar zooveel verzoeken om bijdragen, waar we niet steeds aan kunnen voldoen. De heer v. d. Kolk wild'e dan ook aan die andere verzoeken, wanneer het blijkt noodig te zijn, voldoen. De heer Speets zag ook het nut wel in, doch meende, dat het Rijk dan moest steunen. In stemming gebracht werd het voorst-el van B. en W., om afwijzend te beschikken, met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De hee ren v. d. Kolk en Goosens stemden tegen. c. Een adres van de afdeeling Wieringer- waard van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouw- en Zuivelbedrijf van den volgenden inhoud: Met het cog op het a.s. winterseizoen, wat voor de losse arbeiders gewooulijk nog al eenige werkloosheid meebrengt, verzoeken wij u het volgende ernstig in overweging te wil- len nemen: a. Om in de allererste plaats de georganiseerde arbeiders te werk te stellen, wanneer ze als werklocs staan ingeschreven b. Een toeslag te willen verleenen uit de ge- meentekas op de \yerkloozenuitkeering van 50 cent per dag aan de georganiseerden; c. Een steunregeling te willen treffen voor eventueel uitgetrokkenen, dus voor diegenen weke hun zes weken hebben uitgetrokken van de werkloozenkas. Na breedvoerige discussie werd met 5 te gen 2 stemmen besloten wat betreft sub a. afwijzend te beschikken. B. en W. stelden evenwel voor, o-m tege- moet te komen aan het verzoek, om wel de gehuwde georganiseerden en de ongehuw- de kostwinners in de eerste plaats te werk te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Wat betreft sub b. van het adres stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken, waar- op een zeer uitgebreide discussie volgde. Het was vooral de heer Goosens, die de- zen toeslag zeer gewens-cht achtte en hij toonde dit met verschillende voorbeelden aan, n.l. dat de uitkeering bij werkloosheid uit de kas 1.40 per dag bedraagt en dat men gedurende den tijd dat gewerkt wo-rdt 65 cent per week contribute moet betalen voor Bondskas en verzekering. De heer Blaauboer vond de verzekerings- premie zeer hoog, de menschen krijgen maar weinig meer dan men betaald heeft. De voorzitter zeide dat met het Polderbe- stuur o-vereengekcrnen is zooveel mogelijk werk te verschaffen. We hebben alle hoop, in verband met de wegverbetering, de menschen aan het werk te kunnen houden. De heer Goosens merkte op, dat men niet altijd kan werken. De heer Visser was ook van oordeel, dat een uitkeering van 8.40 per week voor een huisgezin met kinderen- niet te veel is, vooral als dat eens een week of zes moet duren. De heer Sleutel wilde de 50 cent niet ge- ven en meende, dat in den zo-mer wel iets kan worden overgespaard. De heer Goosens zcu den heer Sleutel wel eens willen vragen hoe een w-erkman moet overhouden. De heer Sleutel dacht, dat dc Iconen in den zomer neei goea waren. Ten slotte werd op oub b. van het adres met 4 tegen 3 stemme nafwij-zend beschikt. De heeren v. d. Kolk, Goosens en Speets stemden voor, die heeren Koster, Visser, Blaauboer en Sleutel tegen. Ten opzichte van sub c. was't advies van B. en W.: zoo noodig later een steunrege ling te treffen, doch na het gesprokene over deze zaak gingen ook de beide wefchouders om en werd hkrop gunstig beschikt. De voorzitter zeide, dat er dus nu een steunregeling gemaakt moet worden. De heer Blauboer wilde hiertoe machti- ging verleenen aan B. en W., doch de voor zitter stelde er prijs op, dat ook de Raad zich hierover zal uitspreken. Daarna werd het bekende adres van den Vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhorn ter tafel gebracht. Alle leden ha-dden een af- schrift van het ontwerp-reglement thuis ont vangen. Na zeer breedvoerige discussie werd beslo ten thans nog geen beslissing te nemen. Ej zijn verschillende zaken niet duidelij'k ge- noeg, zoodat tot aanlio-ud-ing werd besloten. Een voorstel van B. en W. tot het vragen van ontheffing van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere school voorloopig voor den tijd van 2 jaar, werd met al-ge nijcne stemmen aangenomen. De vaststelling van het kohier der hon- denbelasting werd' in comite behandeld. De heer A. Keesman werd met 6 tegen 1 stem herbenoemd tot Armvoogd. Met hem stond de her H. Kok als No. 2 op de aanbe- veling. Met een gelijk aantal stemmen werd de heer Van Ham herbenoemd als lid der commissie van toezicht op het lager onder wijs. Mej. Schild, No. 2 der voordrach't, ver- kreeg 1 stem. Tot leden van de commissie van toezicht tot wering van schoolverzuim werden de heeren A. K. Kaan, N. Koppes, C. Haringhui- zen en S. Sieswerda herkozen, terwijl de heer C. Bakker Gz. werd gekozen in de plaats van den heer P. Peper. Door B. en W. werd voorgesteld om over te gaan tot uitbreiding der straatverlichting aan den Molenweg en Molens door 't plaat- sen van 4 lantaarns. De bedoeling is dan om een lantaarn te plaatsen aan den overkant van den Noord- dijk, ten dienste van Coupure en tramhalte. Er is overleg gepleegd met den burgemeester van Anna-Pauiowna en het is te verwacht-en, dat de helf-t der jaarlijksche kostea, b.v. 10, door Anna-Paulowna zal worden bijgedra- gen. De kosten van aanleg zullen ongeveer 80 a 90 per lantaarn zijn, dus iets bo- ven de begrooting 320). Met 6 stemmen voor en 1 stem tegen (die van den heer Blaauboer) werd dit voorstel aangenomen. De heer Blaauboer was van oordeel, dat er nog meer plaatsen in de gemeente zijn waar het minsttns even noodig is. Verder werd een kleine wij-ziging gebracht in het reglement voor het Burgerlijk Armbe- stuur, n.l. een kleine aanvullin-g bij art. 19. Dit zal ter goedkeuring aan Got. Staten wor den gezonden. Ten slotte werd een suppletoire begroo ting vastgesteld en enkele af- en overschrij- vingen dienst 1927 goedgekeurd, Na de rondvraag, die niets opleverde, sloot de voorzitter met den wensch dat de leden met hunne gezinnen een genoeglijk uiteinde zullen hebben en dat het hen in 1928 in alle opzichten goed zal gaan. Verder dat 1928 zich zal kenmerken als voordeelig voor land- bouw en zuivelbereiding. Dit is dan zeer ze- ker ook een algemeen belang. WIERINGEN, De dienstplichtige J. KLEIN, uit deze Ge meente, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. STOMPETOREN. Bij de alhier gehouden verpachting van gras en rietgewas om en in de Schermeer was de opbrengst van het gras 15625 en die van het riet 532. Het vorige jaar waren deze bedragen respectievelijk 16917 en 426, zoodat de totale opbrengst 2186 minder is dan in 1927. HE1LOO. Gisteravond is de vrouw van J. B. ten ge- volge van de gladheid op straat gevallen. Ze brak daarbij een arm, terwijl zij inwendige kneuzingen opliep. Op advies van dr. van Oppen is zij naar het Sint Elisa-bethgesticht gestuurd. Door de IJsclub Hollands Noorder- kwartier wordt morgen een wedstarijd ge houden voor oude van dagen en weduwen. Personen, die daarvoor willen rijden, kun nen zich dan bij het bestuur aanmelden. Af- gescheiden daarvan ligt het in de bedoeling van de IJsclub om aan de bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur een hoeveelhdd brandstoffen te verstrekken. BEVERWIJIC Onder zeer groote belangstelling vierde Woensdag de oudste inwoner, de heer E. Daniels, zijn honderdsten geboortedag. Des morgans werd hij door de inwonenden van „De Westerburcht" gehuldigd. Bij die ge legenheid werd hij ook namens het gemeente- bestuur toegesproken door burgemeester jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, die een mand bloemen aanbood. DE SMALE ERKENT TE HEBBEN GELOGEN. Naar aanleiding van het ontslag uit voor- arrest van d-e beide verdachten in de Culem- borgsche moordzaak Sweeris en Vroege, heeft de Telg. gistermorgen een onderhoud gehad met den procureur-generaal bij het gerechtshof alhier, mr. Cnopius, ten einde de motieven t-e vernem-en, die het Hof tot dit besluit geleid hebben. Mr. Cnopius deelde ons mede, aldus het blad, dat de bewijzen in deze strafzaak be rusten op twee getuigenverklaringen met welke men zoo mogelijk nog voorzichtiger moet zijn dan anders met getuigenmateriaal geboden is. De overige bewijzen zijn niet te vergelijken met de waarde van dj verklarin- gen van mej. Haverman en De Smale. Daar- om was deskundig onderzoek naar de ge- loofwaardigheid d-ezer getuigen verejscht. Dit is nog niet geeindigd maar toch heeft De Smale reecls erkend, zijn gegeven ver- klaring inzake Sweerts gelogen te hebben. Wat nu zal blijken waar te zijn van de meen-ing der verdedigers, die steeds hamer- den op h-et aambeeld, dat de Collee's de sch-uldigen zijn, is nog niet te zeggen, aldus besloot mr. Cnopius zijn mededeelingen. L. de Smale heeft zooals men zich zal herinneren tijdens de zitting van het Hof op 29 September j.l. als getuige verklaard, dat met hern, als knecht van Sweeris, door Sweeris en Haverman een afspraak was ge maakt, dat beiden bij de Van Wiggens zou den inbr-eken en dat hij zelf op den uitkijk zou staan. Bij de besprekingen zou Haver- man's vrouw tweemaal tegenwoord-ig zijn geweest. Kort daarop was de getuige aan- gehouden en toen de moord gepleegd werd, was hij in hechtenis. In het begin van het voorjaar, zoo luidden zijn verklaringen verder, was hij weer vrij en ontmoette hij Sweeris. Die heeft hem toen bij de keel ge- grepen en gezegd: „Die stem zal je niet lang meer hooren, ik zal met je afrekenen". Ge tuige zeide daarop, dat hij meer wist van de moordzaak, waarop Sweeris schrok, hem losli-et, maar toch direigde: „Als je er iets van zegt, zal ik je koud maken" Smale verklaarde tevens voor het Hof, dat Haverman zijn vrouw onder cede had laten beloven, dat zij niets uit zou laten en dat Haverman ook gezegd had, dat commissaris Blok alles wist en dat, als er iets van kwam. Blok hem met het onderzoek zou belasten Ook gaf hij inlichtingen over h-et contact, dat had bestaan tusschen Sweeris en Vroege. Na verschillende vragen te hebben ge- steld, deed de verdedi»-er, mr. van Goes v. Naters, toen aan het Hof het verzoek, De Smale te vervolgens w-egens meineed. Na be- raadslaagd t-e hebben, deelde de president echter mede, dat -er geen termen waren, om tot vervolging wegens meineed over te gaan. De Smale, die in Veenhuiz-en is opgeslo- ten en daar nog een paar jaar moet door- brengen, werd in verband met het onder zoek der d-e-skundigen, naar Groningen over- gebracbt. Met Kerstmis heeft hij zijn ver- klaring afgelegd, die leidde tot het ontslag uit voorarrest van Sweeris en Vroege en die voor hem wel een vervolging wegens mei need ten gevolge zal hebben. Zooals wij reeds meldden, hebben de Col lee's, die bij hun verhoor voor het Hof on der eede verklaarden, dat zij niet de ano- nieme b-rieven had-den geschreven, die door de weduwe Haverman ter sprak-e werden ge bracht, en dat zij ook niet aanwezig waren geweest bij het sch-rijven der brieven, na het onderzoek der deskundigen b-tkend, althans een der biieven te hebben geschreven. In ons onderhoud met den procureur-gene raal vroeg de Telg. nog of naar aanleiding v. deze v-erklaring een vervolging wegens meineed tegen de Collee's zal worden inge steld. Mr. Cnopius verklaarde ons daarop nog niet te kunnen antwoorden. Ten slotte vroegen wij of het eventueel verzoek van Sweeris om schad-eloosstelling, voor inwil- liging vatbaar is. Sweeris en Vroege, zoo antwoordde mr. Cnopius ons, zijn in voor arrest gestel-d -onder de bepali-ngen van de nieuw-e strafwet. Tijdens hun arrest heeft de Hooge Raad b-eslist, dat de strafzaak behan deld zou worden volgens de b-epalingen van de oude strafwet. Nu is een wettelijke scha- deloosstellin-g eerst vastgesteld bij de nieuw-e wet. Voor Sweeris kan dus alleen in aanmer-king komen de tijd, die hij in voor arrest heeft doorgebracht, tot het oogen- blik, waarop de Hooge Raad zijn- beslissing nam. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER TE DEVENTER. Te Deventer heeft d-e teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van den 17-jarigen P. Rehmeyer, die bij de ontplof-fing bij de firma v. Gerrevink zoo noodlottig om het leven gekomen was. Langs den geheelen weg sloeg een dichte menigte den rouwstoet gade. Een groot aan tal kransen en bloemstukken, waaronder van personeel en van de directie van de firma v. Gerrevink dekten de baar. Voor den lijk- wagen liepen alle leden van de voetbalver- eeniging Go-Ahead, waarvan de overledene lid was. Daarachter volgd-en de rijtu:gen met de naaste familie. Als slipp-endragers fungeerden vier bestuursleden van Go-AheaJ. In de hall op de begraafplaats sprak de heer De Rooy, voorzitter van Go-Aheaden her- dacht den overledene als een goed kameraad en trouw vrie-nd. Een -broeder van den overledene dankte namens de familie voor de b-etoonde eer. Ook de heer Goldewey. eige- naar van den winkel der firma Van Gerre vink, was aanwezig. HOE DE BOLKSBEEK DOORBRAK. Men s-chrijft uit Hengelo aan de Telg.: Sneeuw, ijs, zon, een scherpe koude wind en water, heel veel water. Ziediaar de ge-waar- wording bij een tocht door't gebied tusschen Schipbeek en Bolksbeek. Na een wandeling van ongeveer een halfuur van de buurtschap Gdselaar onder Markelo over het smalle dijikje van de Boiksbeek bereiken wij de plek waar het water zich met gewel-d een uitweg naar de lager gelegen landerijen heeft ge- baand. Als een groen en wit lint slingert het dijkje zich door het onafzienbare watervlak. „\Vij hebben geen tijd gehad om Kerstmis te vieren", zei ons een oude boer, die vlak bij de opening in den dijk woonde. Toen het ver- leden week zoo vroor stond er bijna geen water in de b-eek. Maar nauwelij-ks dooide het een dag, of de was van het water begon. Zondag stond er al bijna twee meter meer water in de beek en toen Week dat de was aanhield, zijn wij den dijk gaan versterken, o-m te trachten het water binnen de oevers te houden. Des na-chts konden wij door de duisternis na-tuurlijik niets doen. Maandag 9tond he-t water aan de kruin van den dijk. Den gehee len dag zijn wij druk bezig geweest. Ziet u maar hier. Over een paar hon-derd meter heb ben wij een dammetje over den dijk gelegd en telkens m-oesten wij de molsga-ten waar het water doordrong en doorsiepelde, stoppen Die molsgaten zijn het ongelu'k voor een dijk! Niettegenstaande al hetgeen wij deden begon het water Maandagmiddag op verschillende plaatsen over den dijk te loopen. Met takken- -bossen, zand en steenen, wisten wij het voor loopig nog wat te keeren. Doch juist toen wij tegen het einde van den dag begonnen in te zien. dat wij een overstrooming van onze lan derijen toch niet roeer konden teg^nhouden, zakte het water eensklaps aanmencenjk. Wf] begrepen dat een dijk benedenstrooois m-oest zijn doorgebroken. Bijna tegelijkertijd kwani het bericht dat de Noorderdijk op een paar ho-nderd meter af- stand was doorgebroken. Het was toen juist zes uur. Met donderend geweld stortte het water zich over de weide en stroouide hoofd- zakelijk in de richting van den grintweg naar Lochem. Den anderen morgen konden wij zien dat de dijk bezweken was, vlak bij de; plek waar de beek verleden jaar doorgebro ken was. Al't land om ons been stond toen al blank, terwijl 't water door een opening van ongeveer 15 M met geweld 't land in- stroomde. En zoo is het nu noggaat u maar kijken. maar, denkt u om het ijs op den dijk, want dat is gevaarlijk genoeg." Bij de gaping in den dijk gekomen konden wij vaststellen dat inderdaad ongeveer de helft van het water dat de Boiksbeek met zich voert, het land instroemt. Door de betere afwatering is het water in de beek thans een meter gezakt, zoodat voor een doorbraak elders geen vrees meer behoeft te bestaan. Het overstroomingsgebied bepaalt zich momenteel tot de streek, die ten Z.-W, door de Boiksbeek wordt begrensd, ten O. door den grintweg Gelselaar-—Geesteren en ten N.-O. door de Schipbeek. Het water vloeit in N.-W. richting naar Markelo doch wordt thans nog tegengehouden door den Rijksweg Diepenheim—Lochem, en de spoorlijn Zutfen —Hengelo. In deze streek zijn ook vele wegen overstroomd, terwijl -de boerderijen eilanajes vormen in den grooten loodgrijzen waterplas. Als het water dat ten N.-O. van den Rijks weg aanmerkelijk hooger staat dan aan den. N.-W. kant ervan, door den duiker, die zich onder den weg en de'spoorbaan bevindt, een uitweg g-ezocht heeft begint de last voor de Markelosche boeren ook weer. Op het oogen- blik zijn hun landerijen nog slechts door een dun laagje water met een ijsvl-iesje bedekt. Vermoedelijk ten gevolge van den zwaren ijs- gang van dc Schipbeek is een electrische voe- dingskabel onder Diepenheim beschadigd, zoodat een deel der gemeenten tijdelijk van electrisch licht is verstoken. De Dinkel blijft nog steeds wassen. Te Denekamp hebben verscheidene boeren hun woningen Woensdag moeten verlaten, omdat er ongeveer een halve meter water in stond. Ook het dorp Losser ligt midden in het dooi den Dinkel overs-troomde gebied. IJS IN DE WADDEN. De telegraiische en teiefonische verbinding van Schiermonnikcog met het vasteland is nog steeds verbroken. Waarschijnlijk zullen de werkzaamheden tot herstel van de kabel voorloopig nog geen aanvang nemen, met het cog op de vorst. De Wadden zitten weer vol drijfijs. lngeval van stranding van een schip zou het dus onmogelijk zijn, de motorreddingboot ,',Insu.inde", welke te Oostmahorn is gesta- tionneerd, telegrafisch te waarschuwen. Men heeft daarom de volgende regeling bedacht: Indien er's nachts een schip zou stran- den, zulien er op het eiland vureu worden ontstoken. Cverdag zullen op het hotel Van der Werff een, twee of drie vlaggen worden geheschen, op dez- wijze aangevende, waar het schip zich bevindt. Den hotelhouder Van der Werff en de schipper der reddingboot op Oostmahorn zijn overeen gekomen om bij nood, door middel van mc-rseseinm berichten over te brengen. De scheepvaart op de rivier De Eem is we gens het ijs opnieuw gestremd. Ook in Friesland op de Schoterlandsche Compagnonsvaart ligt het verkeer weer stil. In sommige diensten van Heerenveen naar Leeuwarden, wordt door vrachtauto's voor- zien. INLIJVING. De dienstplichtigen van de Onbereden-An- tillerie (het Regiment Vesiing-Artillerie, overgeplaatst bij het 2e Regiment Onbereden- Arti.lerie, en het Regiment Kust-Artillerie), aangewezen voor de Onderofficiersopleiding, en niet-voorgeoefend, aan wie uitstel werd verleend tot het tijdvak van 1 tot 5 FE- BRUARI 1928, moeten op 16 JANUARI '28 voor eerste-oefening in werkelijken dienst ko men. POGING TOT VERGIFTIGING TE HATTEM. Woensdag werd te Hattem door de politic gearresteerd de 36-jarige arbeider J. B., ver- aacht van poging tot vergiftiging. Zekere B. zou den verdachte hebben mede- gedeeld, dat hij „wel meer afwist" van een van hem gestolen rijwiel. Hij zou ook niet on kundig zijn van het afbranden van zijn wo- ning, eenige maanden geleden. Uit wraak heeft J. B. nu getracht B. te vergeven door loodwit op zijn boterham te smeren. J. B. is naar Zwolle overgebracht en aldaar voor den off icier van Justitie geleid. BELASTINGBETALING OP 4 ALLE POSTKANTOREN? Met ingan-g van 1 Januari a.s. wordt dt gelegenheid opengesteld- te 's-Gravenhage be- lasting te betalen op het hoofdpostkantoor en de wijkkantoren, met uitzondering van het wijkkantoor in „De Bijenkorf". Ook op het postkantoor te Scheveningen zal van dien datum af gelegenheid bestaan de belasting te voldoen. Te Loosduinen is zulks reeds mo gelijk. In verband met een en ander zal I Januari a.s. het tweede kantoor der directc belastingen te dezer stede, gevestigd in de Piete-r Bothstraat, worden opgeheven. Voorts verneemt de Telg., dat 1 Januari a.s. ook het belastingkantoor te Ameide wordt opgeheven en dat op grond daarvan van dien datum af gelegenheid wordt gegeven belasting te betalen op het postkantoor t* Gorinchem en op de daaronder ressorteeren- de hulpkantoren Arkel, Hoornaar, Schellul- nen, Hoog-Blokland, Noordcioos, Meerkerk en Ameide, voorts op het poststation Nieuw- land (ressorteerende onder Leerdam), op de hulpkantoren Groot-Ammers, Nieuwpoort en Goudriaan (ressorteerende onder Schoonho- ven) en op het postkantoor te Neder-Har- dinxveld en de hulpkantoren Giesen-Nieuw- kerk en Boven-Hardinxveld. De postdienst is geheel gereed ten aanzien van de mogelijkheid om in het geheele lam, de belasting op de postkantoren te voldoen, doch de eventueele verdere invoering van do zen maatregel hangt af van de besliesingen ^n, het depa;temeflt van Financier A*'/,-?'' l '-'I-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6