Gesprongen Handen Springende Lippen Frankenberg's Eantoorboeken belasting te krijgen, waartoe zi] zich per ad-res tot den minister van Financien hebben gewend. Gelijktijdig is door hen een adres gerieht aan de gemeenteraden van de Zaan- streek om adhaesiebetuiging. De Raad der gemeente Koog aan de Zaan nam het adres voor kennisgeving aan, terwijl die te Zaandijk het in handen steide van B. en W. om prae-advies. AFNEMEN VAN M. U. L. O.- EXAMENS. Nadat Woensdag te Utrecht een huishou- delijke bijeenkomst was gehouden, hie:d de Vcreeniging voor M. U. L. O., onder vcorzitterschap van den heer Lobstein, in Hotel 1'Europe gister te Utrecht haar jaar- vergadering. De besprekingen golden voorna- melijk: het examen en de positie van het M. U. L. O. in ens onderwijsstelsel. Het hcoi'dbestuur had met betrekking tot de examens een concept-reglement samenge- steld, vvaarin o.m. bepaald werd, dat de Ver. voor M. U. L. O. en de Ver. voor Christelijk Muio gezamenlijk examen afnemen. Vcor dit examen bestaat een program, dat door een regelingscommissie ontworpen en na goedkeuring op een alg. vergadering van elk der vereenigingen wordt vastgesteld. De regelingscommissie bestaat uit leden van beide vereenigingen, aangewezen door de hoofdbesturen dier vereenigingen uit hui\ midden in verhoudin-g van het aantal candi- daten van neutraal en Chr. Mulo op het laatst gehouden examen. Dit getal wordt vastgesteld door de gezamenlijke hoofdbestu ren. Nadat over dit concept-reglement langdu- rig van gedachten was gewisseld, werd het ten slctte met algemeene stemmen aangeno- men. In sommige gemeenten komt het voor, dat voor leerlingen eener zesde klasse de over- gang naar het M. O. en het voorbereidend hooger onderwijs te moeilijk is. Het hoofdbestuur acht het daarom ge- wenscht deze leerlingen in de gelegenheid te stellen'een z.g. brugklasse te laten doorloo- pen. Een ter zake door het H.B ingediend voorstel werd eveneens aangenomen. Als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs was ter -vergaderirig aanwezig de inspecteur van het L. O., de heer Tonder, Deze verklaarde, dat zijn aanwezigheid in opdracht van den minister getuigt van de be langstelling die de minister voor de Vereeni- ging heeft. Van herte wenschte de heer Ton. der, dat ed vereeniging de vele moeilijkhe- den waarmede zij te kampen heeft, zou mo- gen overw inner. DE MOORD OP DIRK WIT TE ZUIDWOLDE. De arrondissementsrechtbank te Assen heeft gister uitspraak gedaan in de- zaak tegen Roelof Rod-ermon-d, verdacht van rnoord met voorbedachten rade te Zuid- wolde op Dirk Wit en van het verb-ergen van di-ens Iijk. Tegen den verdachte, die een volledige bekentenis aflegd-e, werd, gelijk medegedeeld, op 16 December j.l. levens- lange gevangenisstraf geeischt. De rechtbank oordeeld-e in verban J met de eigen opgave van den verdachte, de getuigen en getuigen-deskundigen verdachte schuldig aan: le doodslag gepleegd met 't, oogm-erk om zich aan de vervolging voor een- straf- baar feit te onttrekken en zich van wed-er- rechtelijk verk-regen goederen te verzekeren; 2e aan het verbergen van een lijk met het doel om het overlijden te verhelen. Deswege veroordeeld® zij Rodermond tot een gevan genisstraf voor den tijd van vijftien jaar, met aftrek van vier maander, preventieve hechte- nis en met de bepaling, dat de f 1340, welke op Rodermopd zijn gevonden, aan de erfge- namen van Wit ter hand zullen worden ge- \t-eld. BRUTALE INBRAAK TE HUIZEN. Gisternacht is bij den heer K Honing te Huizen, op een brutale wijze ingebroken. De fieven kwamen het huis binnen na met een 'bijl het raam te hebben omhoog geschoven. Daarna werd de achterdeur geopend, de vloerkleeden bust-en cp de met sneeuw be- dekte paden geiegd en de gehcete brandkast op een kiuiwagen geladen en weggereden De beer EI., die in een ander gedeelte^van het huis sliep, bemerkte van dit alles niets Het geluid van den kruitvagen werd door de vloerkleeden gedempt. Op de eng werd de brandkast met bijlen bewerkt en open g-e- maakt en de inhoud van waarde meecre- nomen. De politie stelt een onderzoek in, wat ver- makkelijkt wordt, dcordat de werktuigen bij de xapotte kast waren achtergebleven. ZOMERDIENST BIJ DE NED SPOORWEGEN. De zemerdienst bij de Ned Spoorwe°ren naar de Telg. verneemt 15 Mei 1928 in. UE VjERDU^TERlNG BIJ HET CENTRAAL BUREAU VAN DE ST AT 1ST IE IC Ot „Avondposi" meldt no^ het val^ende cT fie! 'iet Centraal Bureau voor de Matistiek gepkegde verduistering. De gearresteerde hoofdambtenaar K. is sedert cemge jaren voorzitter van een in het v'a,n Den Haag in een bekend cafe spelende biljartvereemging. Bij de stamgas- ten en mcdeleden zijner club was hij een ore. ziene figuur, die de laatste jaren meer geld ^er "rcl,e Yan zijn am-btenaarssalaris hem toestond, de referendaris gokte, zooals in somimige oiljartkringen gehruikelijk is, zwaar. Het grootste gedeelte van zijn vrijen tijd Jn nieergcnoemd cafe door, en de agen die daar door hem verspeeld zijn geworaen, kon hij niet anders aanvullen dan uit de kas van het Bureau voor de Statistic!: in den loop van ongeveer drie jaar zijn deze aanslagen op de kas gestegen tot een bedrao-, f nu vrij groote zekerfaeid op 28.000 is geraamd. In het begin van deze week scheen de hem zulke gewetenswroegingen te hebben ge- ZIjn diefstallen aan zijn vrouw opbiechtte. Deze schrok zeer, daar zij van de uitspattiTigen van haar man geen'enkel ver- ln°rS!lna Nog ^een. iaar Keieden had hij er 6611 wo'kie aan den heme! was o amhtenaarsjubileum gevierd. Kadeloos wendde mevrouw K. zich tot haar »#er, een referendaris aan het departement B,"nrnlaurisrlir Zaken en Landbouw, m hulp. Dit geschiedde Dinsdag, den dag waar- op de biljartclub van K. haar jubileum vierde. Toen K. 's avonds niet in zijn stamcafe ver- scheen, waren zijn vrienden hierover z6o ver- baasd, dat men naar huis ging om te vra- gen waar hij bleef. K. week uitgegaan te zijn. Pas laat in den avond troffen eenige kenissen hem in beschonken toestand in de binnenstad aan. Tegen hen moet hij zich hebben uitge- laten, dat hij nooit meer in zijn stamcafe zou terugkeeren. Den volgenden dag, Woensdag dus, haal- de K.'s echtgenoote hem over, zich bij de justitie aan te maiden. Na veel praten be- locfde K. zich aan ,te zullen geven en verlict het huis. 's Avonds keerde hij echter terug met de mededeeling, dat hij het niet gedurfd had. Later belde de politie aan om K. te verzoe- ken mee naar het bureau Alexanderplein te willen gaan. De Telg. kan nog mededeelen, dat K. be kend heeft in den loop der laatste jaren een bedrag van 28.000 met spelen te hebben verloren. De referendaris speelde ook zeer vaak in loterijen. Hij hoopte doer geluk zijn gepkeg de verduisteringen weder goed te makn. Zijn familie heeft nog aangeboden het tekort aan te vullen. Nu echter de zaak aanhangig is ge- maakt, zal de justitie K. vervolgen. De aan- gehoudene is heden ter besc'hikking van den. Officier van Justitie gesteld en ingesloten in het Huis van Bewaring. Aan Mr. Kasse Zegel is de verdediging van K. opgedragen. DE WERKVER'SCHAFFING AAN DUIZEND WERKLOOZE ARBEIDERS UIT DE GROOTE STEDEN. In verband met de medsdeelingen van wet- houder Dr. Vos in den Amsterdamschen ge- meenteraad nopens de tewerkstelling van dui- zend werkloozen uit de vier groote steden, wordt nader vernomen, dat het de bedoeling is uit elk dezer gemeenten 250( werkloozen uit te zenden, mits de gemeenten zulks zelf wil len. In dit cpzicht is er overeenstemming be- reilct tusschen het Rijk en Amsterdam, 's-Gra- venhage en Utrecht, dooh nog niet met Rot terdam. Indien men met de huisvestingsmogelijk- heid gereed koimt, wat nog een der moeilijkste problemen is, zullen vermoedelijk begin- Maart de werkloozen uitgezonden worden. De verwachting bestaat, dat tegen dien tijd dit vraagstuk in zoover opgelost is, dat de meesie werkloozen onderdak gebracht kunnen worden. Werk is er in voldoende mate, vooral op het gsbied van ontwatering in Overijsel. In deze provincie zullen dan ook de meeste werk loozen te werk worden gesteld. Ook wordt waarschijnlijk een deel der arbeiders naar Friesland gezonden. Naar Drente zullen ech ter zoo goed als zeker geen werkloozen wor den gestuurd. DE POSTDIENST OP 1 JANUAR1. Zooals bekend zal op Zondag 1 Januari a.s. niet meer dienst worden verricht dan op andere Zondagen het geval is, d. w. z. wat den besteld'ienst betreft, dat nergens, in Ne- derland cp dezen Zondag een hestelling pleats vindt, hehouders te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Groningen uitsluifend van de buitenlandsche correspon- dentie en die, we'ke voorzien is van het eti quette, „op Zondag bestellen". Ccrrespondentie, op Zaterdag 31 December gepost zal derhalve vrij zeker aan groote vertraging in de hestelling enderbevig zijn. Belanghebbenden, die spoedcorresponden- tie moeten verzenden wordt derhalve in over- weging gegeven, deze per expresse te doen bestellen, ter voorkoming van teleurstelling. Extra busliehting zal alleen in het uiterste geval geschdeden, indien gevaar voor overvul- ling der bussen zou ontstaari. NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR OSLO. Met het oog op de te houden wedstrijden voor het Europeesch- en wereldkampioen- sehap en. tevens in verband met de Olympiade vertrekken vanochtend om 10 uur de deelne- mers ter tranihg naar Oslo. Gisteravond zijn de deelnemers te Assen aangekomen t.w. de heeren J. de Jager Wolvaartsdijk; T. Hoofd- man, Rcterdam; H. B. Jongbloed Unterhors*, Rotterdam; S. Heijden, IJsselmonde; N. Pronk, Warmenhuizen; G. Elema Bierum; W. Kos, Oudkarspel; G. Bartels, Witten (Dr.); A. v. GeCr, Zutfen; B. J. Adriaan, den Haag. Het gezelschap staat onder lei ding van den heer en mevrouw Bait te Assen. Van 9 October af hebben de deelnemei's zich onder leiding van den heer Bait geodend volgens de drooge methode. Winterhanden en Wintervoeten Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Verzachi en geneest- ter nacht omstreeks 1 uur op staatsmijn Wil- hehnina bekne^ tusschen een houten riem- schijf en een riem Hij liep dusdanige ver- wondingen op, dat hij binnen enkele oogen- blikken overleed. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Te Goes is Woendag de algemeene ver gadering van dfe Zeeuwsche Landbouw Maat- schappij gehouden onder voorziterschap van mr. P. Dieleman. Donderdag werd te Utrecht de algem. vergadering van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond de^F.N.Z. ..gehouden, onder leiding van dr. F. E. Posthuma, die als voorzitter herkozen werd Gister is te Vriezeveen bij het schaat- senrijden op bet Overijselsch kanaal de 20- jarige landbouwer Gast uit Alinelo door het ijs geza'kt en verdronken. Gisternacht is te Domburg de nieuwe woning van den loodgieter Jobse in de West- straat door onbekende oorzaak afgebrand Verzekering dekt de kchade. De Vereeniging voor M.U.L.O. heeft Don derdag te Utrecht haar algemeene vergade ring gehouden. Naar aanleiding van de berichten dat, in verband met de meeldiefstallen te Weert wederom rtieuwe arrestaties plaats gehad zouden hebben, deelt men mede, dat zulks niet juist is. De verdachten S. en H. zijn even eens, na verhoord te zijn, wederom op vrije voeten gesteld. Donderdagavond is op een onbewaak- ten oveinveg bij Gouda een fietsrijder door den trein die te 6 u. 20 min. nrtn. uit Rotter dam vertrekt en te 6 u. 41 man. te Gouda Hoet aankemen, gegrepen en vermorzeid. KORTE BERICHTEN. De rechtbank te '-sHertogenbcsch geiastte een psychiatrisch onderzoek van N. v. d. M., 65 jaar, timmenman, tegen' wien het O. M. ter zake van brandstichting in de fa- briek van de firma Helmond en Boelans +e Vught, waarbij hij uit wraakneming gehan- deld had, 8 jaar gevangenisstraf had ge eischt. Toen de 14-jarig zoon van H. de Lange te Noordbarge over het Oranjekanaal liep zakte hij door het ijs en verdrenk. Op het kanaal Almelo-Vriezenveen zijn Donaeidagmiddag drie jongemannen door het ijs gezakt op een plaats, waar een duiker onder het water doorliep Twee van hen kon den gered worden. De derde, de 20-jarig-e landbouwerszoon, De G., verdronk echter. Donderdagmiddag is de 23-jarige schipper W. R. tijd ens het verricht en van werkzaamheden aan boorcl van het aan de Steunplaat liggende Rijnschip „Murillo" ten gevolge van de gladheid overboord gevallen en verdronken. De rivierpolitie heeft tever- geefs naar het lijk gedregd. De 23-jarige reiziger J. v. S. te Delft, heeft ten nadeele van den koopman v. G... al- daar een bedrag van ongeveer 550 ver- duisterd. De dader is voortvluchtig. Een Bataksch fusilier heeft te Makassar sergeant F. H. de Zee neergeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Sergeant De Zee laat een vrouw en twee kinderen ach ter. De reden tot de daad was wraak over een ingediend rapport. Woensdagavond is de 23-jarige W. R., uit Werkendam, ter hoogte van de Steen- plaat alhitr, uit een roeiboot gevaikn en verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. De 49 jarige T. Wischmann, hulpmees- 't^r. uit Opderspekholz, geraakte gi6- PETTEN. Het onderhoud gedurende den tijd van drie jaar der Rijks Pettener zeewering is gegund aan den heer P. Kuiper voor de som van f 79.500. SINT PANCRAS., De 25-jarige L. Blaauw uit Broek op Langendijk maakte per prikslede een tochtje naar hier. Zijn uitzicht werd belemmerd door de zen en hij vermocht daardor niet de zwakke plekken van het ijs te overzien. Spoe- diger dan hij verwachtte had hij zulk een pick bereikt en begon het ijs te kraken. Een veiliger ijsweg wilde hij nu nemen, maar te laat, want de prikslede zakte reeds door het op die plaats brcze ijs. Steeds dieper zonk B. met de slede, wijl zijne voeten het ijs maar even raakten. Door zijn beenen naar de laagte te drukken, geraakte hij nu tot de hals te water, terwijl de prikslede onder het ijs schoof. Niemand was op deze afgelenen plek te bereiken. Hulpgeroep gaf dus "niets. Door met zijn armen stevig tegen het ijs te druk ken, wist hij zich een dpw te geven, waardoor hij dichter bij een akker kwam. Hier raakten zijne voeten den bodefii van de sloot en wist .hij op deze wijze den wal te bereiken en op den vasten grond te komen. Zijne prikslede en stokken in den steek latende, holde hij over akkers en ijsslooten naar zijne woning, waar hij nu met een werkelijke „"ijstrui" en bevro- ren broekspiipen thuiskwam. Teen B. zijn rdaas Van de levensgevaarlij- ke ijswederwaardigheden aan ens beeindig- de, zeide hijvoorloo'pig moet ik van het iis niets meer hebben, brr. Dit voornemen kunnen wij ons best begrij- pen. ZUID-SCHARWOUDE. Vrijdagmiddag werd wederom door de ijs- club „Ons Genoegen'- een wedstrijd op het ijs gehouden. De ..uitslag was als volgt: Ringsteken door meisjes van 12 tot 13 jaar. le pr. Trijntje Schrijver; 2e pr. Maartje Schriiver3e pr. Grietjte Bute; 4e pr. Ndie Bruin. Ringsteken door jpngens van 12 tot 13 jaar. le pr. Jac. Ccmmandeur; 2e pr. Piet Kuiknan; 3e pr. P. Gutter; 4e pr. A. Schrij ver; 5e pr. Carel Jacquet. Dubbe'l 1 zoeken en kcekslaan, door meis jes van 10 tot 11 jaar. le pr. C. Schoenma- ker; 2e pr. A. Koopman; 3e pr. G. Keizer; 4e pr. T. Ccmmandeur. Dubbel 1 zoeken en kcekslaan, door jon- gens van 10 tot 11 jaar. le pr. J. Klingeler; 2e pr. J. Hof; 3e pr. B. Bruin; 4e pr. S. Het- tes. VEENHUIZEN. V olgende maand moeten hier polderverkie- zingen plaats hebben wegens periodieke af- tieding van den heer J. de Boer als hoofdin- gelancl (herkiesbaar). Door het bedanken van den heer J. Haringhuizen als bestuurslid zal voor deze functie een arider moeten geko- zen worden. De heer J. Haringhuizen heeft ruim 30 jaren als bestuurslid van den polder gefungeerd en met ijver en toewijding en tot aller ievredenheid de verschillende po!der- zaken behartigd. Nu hij door hoogen ouder- dom gedwongen is, zijn post te verlaten, wen- schen wij hem nog een kalme genoeglijke, lange levensavond toe. ZUID-SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond voltallig. De voorzitter deed mededeeling van het overlijden van den oud-ontvanger, den heer Job. Greidanus, die lange jaren zijn uitne- mende krachten op nauwgezette wijze in dienst der gemeente heeft gesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten cm 50 toeslag bp het weduwen-pensioen te geven. Het pensioen was 90. Van den bond van ambtenaren -in gemeen- tedienst die een congres houdt op gebied van gemeentefinancien was een verzoek ingeko- men om subsidie voor het bezoeken van dit congres. B. en W. wareri van het nut overtuigd doch wenschen met het oog op de financien afwijzend te beschikken. De heer Zeeman wees er op, dat een zoo- danig congres niet gehouden zou kunnen worden als alle gemeenten zoo deden. Hjj steide daarom voor een kleine subsidy te verleenen, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen werd De heeren Zeeman, Dijkhuizen en Kramer atemden voor. Blijkens testament is door wij,len mej. wed. J. Boon een legaat van 1000 aan de ge meente vermaakt. De burgemeester brachi de milde geefster dank voor dit bewijs van goe- den burgerzin. Op een desbetreffende vraag van den heer Zeeman werd medegedeeld, dat het doel is deze gelden rentegevend te beleggen. Van het Armbestuur waren aanbevelingen ingekomen voor benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens pe riodieke aftreding van de heeren J. de Geus Pz. en E. Vlug. Blijkens deze aanbevelingen stelden de aftredenden zich niet opnieuw herkiesbaar. Van hetzelfde college was een. schrijven in gekomen betreffende de kwestie der subsidie aan de Voorzorg. Waar beide stukken pas zijn ingekonjen, i werd gOL-dgcvonden deze in handen van B. en W. te stellen. Ter tafel kwamen hierna de notulen van de gascommisievergadering en de nota van deii burgemeester, beide verband houdendg met de zaak der gascorruptie. De heer Kramer, lid van de gascommissie, wees er op, daar geen gelegenheid gehad te hebben een aanvulling der notulen ter sprake te brengen, waardoor hetgeen hii straks zal zeggen, wel iets zal afwijken van hetgeen in die notulen staat. Wethouder Kroon sloot zich volkomen bij den heer Kramer aan. Hij had daar voorgesteld de zaak te be- spreken, doch lcreeg er evenmin gelegenheid voor. De heer Green sprak er zijn verbazing over uit, dat de gascommissie na de beschul diging een zcodanige houdrng heeft aange nomen,dat ze het instellen van een onderzoek aan den directeur overliet. Hij gmg dan ook volkomen met de nota van den burgemeester mee. (We hebben daar- van het een en ander in het raadsverslag van Ncordscharwoude vermeld.) Voor hem is het groote punt de 5 pet. waar van het besfaan in den raad nooit gebleken is. Waar hierdoor de directeur bij de bouw van de kamerovens een bedrag van 10.000 zal hebben genoten, zou er hier zeker wel het een en ander over gezegd zijn. Pertinent vroeg spreker den voorzitter of deze overtuigd was, dat de directeur dat be drag gencten heeft. De voorzitter wees op de buitengewone moeie'ijkheid te bepakn in hoeverre in het opentaar geantwoord kan Worden. In de nota is niet alles vermeld, omdat daardoor een nader in te stellen onderzoek ongunstig beinvloed wordt en toch moet ook weer opgspast worden, dat niet den indruk gewekt wordt, dat de nota zeer voorbarig ge- weest is. Ik herhaal, dat de 5 pet. ten onrech- te.genoten is. In ieder geval is na 1915 nim- mer bepaald, dat de directeur 5 pet. zou ge- nieten, terwijl bij het bepalen der salarissen steeds bij de diverse emolumenten is stilge- staan, meermalen een vraag door mij tot cen directsur is gerieht, welke steeds is beslist ontkennenden zin is beantwoord. Bij elke uitbreiaing is het safaris ver- hcogd Voor het houden van toezicht was een vergceding niet noodig want bij den bouw van de kamerovens is nog vacantie gegeven omdat het toezicht berustte bij den heer Oos- tertee. Do bestekken over deze bouw zijn zoek. De bepaling kan. echter daJTrin niet gestaan hebben. Ik heb me er ook al eens tegen verzet, dat de eerste grondslag personeele belasting uit de kas van het bedrijf is betaald, doch an- dcren dachten daarover anders. Ik ontken absoluut, dat noch door de com- miss:e, noch door de raden toeg-ezegd is dat de directeur recht zou hebben on de 5 pet. Toen't salaris laag was, was'dat van den baas en de anderen ook laag. Daarom werd bij de uitbreiding naar St. Pancras dan ook aan alien een toes-lag gegeven. In 1916 werd op voorstel van den directeur aan de aaden voorgesteld iemand te benoemen voor het houden van toezicht, waartoe ook beslo ten werd. Het werd dus buitengesloten g-e- acht, dat aan den directeur voor toezicht 5 pet. van de aanneemsommen betaald werd. De heer du Burck ging met verschillende punten in de nota genoemd accoord, doch had ze liever in de gascommissie naar voren zien gebracht, omdat dan de directeur zich direct kan verdedigen. Hij wees er verder op, dat bij de ingezete- nen door handelingen als te Oudkarspel meerdere twijfel gT'vekt wordt, waarom hij meerdere openbaarheid voorstelde. De voorzitter wees er op, dat er niet be- schuldigd wordt, doch alleen wordt recht ge- zet, wat door den directeur in een persender- houd is meegedeeld. De heer Zeeman merkte op, reeds 6 Sep tember de geste te hebben besnroken. Een schrijven van twee raadsleden uit Oudkarspel werd voor kennisgevjng aange nomen. Toen Noordscha-rwoude openlijk be- schuldigd werd, liet de commissie een onder zoek door den directeur instellen. Alles wijst er op, dat de gascommissie niet den juisten weg op wil. Hij steide daarom voor gelijk de voorz. wilde, een commissie uit den raad of uit de raden, desgewenscht bij- gestaan door Ged. Staten en dan de directeur aan een kruisverhoor met van der Stel on der werpen. Er is iets gebeurt, hoe dan ook. Voor den directeur is deze toestand van wijfeling een marteling. Na een ruim uur comite werden de bespre kingen opnieuw geopend, waarbij de heer Kramer nog het juiste verloop der besprekin gen in de gascoinmissie naar voren bracht Door het bestuur is toen meegedeeld, dat door hen tot tweemaal toe een serieus onder zoek was ingesteld en niets verkeerds geble ken is, waardoor het dan ook voor de com missie niet mogelij-k was een anderen indruk te krijgen. Ons is niet den indruk gegeven dat het onderzoek door den directeur is in gesteld, doch dit werd ons pas bekend- na het vaststellen der notulen. De nota van den burgemeester brengt thans een tweede zaak naar voren en zeer zeker zal nu een en ander door de commissi® behandeld worden. De gascommissie was met de feiten ten opzichte van die 5 pet. niet op de hoogte. Ten zeerste is het gewenscht dat nu de zaak opnieuw in de commissie aanhangig wordt gemaakt en a.ls dan het onderzoek niet naar den zin der raden gaat kan de raad zelf een onderzoek instellen. De voorzitter zei, dat de besprekingen er wel blijk van geven, dat de bepaling door den directeur zeif gescha-pen, is. Ten slotte werd besloten de nota in handen te stellen van de gascommissie en een gron- dlg onderzoek te verzoeken, terwijl, ate het onderzoek onbevredigend geschiedt, de raad dit onderzoek zeif ter hand- zal nemen. Bij de rondvraag werd besproken de wenschelijkheid van een ondergrondsche kabel voor het electrisch net en op de wen schelijkheid van een andere wijze van zand- strooien op de bruggen, waarna de vergade* ring te ongeveer 12 uur gesloten werd. ?j NOORD-SCHARWOUDE. Toen de waarnemend brievengaarder Dot* derdagmorgen het postkantoor binnenkwarp bleek dit vol rook te staan. De oorzaak was. dat een mat bij de kachel had staan drogen en deze in brand geraakt en bijna geheel verbrand was. Een groot gat in d-en vloer was tevens het gevolg van dit malheur, dat be- halve voor den postdienst ook voor het gezin van den brievengaarder ernstig had kunnen worden, waar de dienstbode met 3 jonge kin deren alleen thuis was. OUDKARSPEL. De veerij-der Biesboer geraakte Donderdag. middag met de veewagen bij den dijk neer ts water. Een kalf is verdronken. De overige becsten en ook de heer B. bekwamen geen letsel. munten uit door zuivere liniatuur, prima banden en eerste kwaliteit regislerpapier, BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 28 December, 's avonds 7 uur, trad aihier op voor de Chr. Geheel-Onthou- deisv_reeniging ds. Langman, lid van de lweede Kamer, in de Ned. Herv. Kerk, met het onderwerp: „Bijbel en Geheelonthou- ding". Na het openen op de gebruikelijke wijze las spr. voor Lukas 1:515, betreffende de geboorte van Johannes de Dooper, welke noch wiin noch sterken drank dronk, zijn ge- heele levcn. Op klare en duidelij'ke wijze zette spr. uit- een, dat Bij-bel en geheelonthouding, trots al ien tegenstand, wel kunnen samengaan, en dat het cp grond van den- Bijbel terdege Christenp-licht is om het kwaad en de eltende door den drank teweig gebracht, mee te hel- pen bestrijden, opdat deze vloek der mensch- h-eid uit de sainenleving gebannen wordt; omdat de eere Gods wordt aangetast. Want uit de drank komt zoo onnoemiijk veel zonde voort, welke zich in beginsel openbaart in het leven, hetwelk belemmerend werkt voor den komst van Gdds koninkrijk. Dat deze zonde dan weggedaan worde, zeide spr., om het koninkrijk te doen komen. God roept ons tot dat werk. Doe het dan om der wilfe van elkander, om Gods wil, om Jezus wil, welke voor ons den hemel ver- wierf, om ons te genezen en gezond te ma- ken. Daar er van de gelegenheid tot gedach- tenwisseling geen gebruik gemaakt werd, sloot spr. de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. VALKOOG. (De polder en de banne Valkoog herkozen tot Hcofd'ingelanden de heeren D. Wit Kz. en K. Groenveld en T. Rens te Valkoog. Oe heer Rens werd tevens als voorzitter gek<v zen. Haar rater: En wat zijn je vooruitzichten, jongmenseh? net jongmensch: Non, ziet U, ik heb een honderd of wat guiden-aandeelen in een van Uw maatschappijen en ze zeiden me dat die over een paar jaar duizenden waard zouden z|jn. (London Opinion) PUROL

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 11