1927 i No. SOS 1927 ronderu Negen en Twintipste 'aargang. Zaterdag 31 Wecember. Alkmaar en omgeving In oils overzicht van bet vorig jaar uitten wij de hoop, dat 1927 voor de burgemees- ters van Alkmaar en omgeving een gunstiger jaar mocht worden, dan 1925, toen vier bur- geme esters uit deze streek overleden. Deze hoop is in vervulling getreden. Geen van de burgervaders van Alkniaar en om geving verwisselde in 1927 bet tijdelijke met bet eeuwige. Het eerste verlies, dat Alkmaar in het afge loopen jaar te betreuren had, was dat van den oud-burgemeester, den heer G. Ripping, en zeker was mr. Wendelaar de tolk van Alkmaar's burgerij. toen hij bij de crematie verzekerde, dat het vele, dat de heer Ripping voor Alkmaar deed in dankbare herinnermg, zal voortleven en in het licht stelde, dat de overledene ook door zijn bijzondere karakter- eigenschappen bij velen zal blijven voort leven. 1927 was ook het jaar waarin Alkmaar de dood van twee oud-wethouders, de heeren J. de Wit en C. G. Zaadnoordijk te betreuren kreeg. Ook deze beiden hebben zeer zeker voor het besturen van onze stad hun ver- dienste gehad, evenals de oud-raadsleden, de heeren C. van Buysen en H. Wolzak Gz., die eveneens in den loop van dit jaar zijn over leden. Als verdienstelijke burgers, die in 1927 overleden, dienen voor Alkmaar nog te wor den genoemd de heeren J. Timmer, G. J. v. d Ploeg, P. M. de Wolf, deken M. P. A. Ooms, Dr. Moltzer, G. W. v. d. Veen, Mr. A. P. H. de Lange, J. G. Corino, A. Prins en Dr. A. C. Antuscli. Op hun sterfdag wijdden wij aan hen reeds woorden van waardeering, zoodat wij ons in het korte bestek van een jaaroverzicht zullen bepalen tot het in herinnering roepen van hun persoonlijkheden. Met 'voldoening hebben zeker niet aFeen de Alkmaarders kennis genomen van Mr. Wendelaar's benoeming tot voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen- ten en van zijn bevordering tot Officier in de Oranje Nassau Orde. Wij zien hierin een erkenning van de froote leidersverdiensten die hij ongetwijfeld exit en verheugen ons daarover, mede oin- dat hij daardoor de belangen van Alkmaar en omgeving nog beter zal kunnen dienen 'Mr. Wendelaar weet, dat de bloei van Alkmaar, dien hij zich tot-levenstaak heeft gesteld, ten zeerste gebaat is bij dien van de buitengemeenten, en men mag het hem zeker als een verdienste aanrekenen, dat men in de plattelands-gemeenten steeds meer tot de erkenning komt, dat men bij samenwerking met Alkmaar meer gebaat is dan bij een iso- lement. Het zijn niet de meest vooruitstrevenden in de gemeentebesturen uit de omgeving, die meenen, dat eigen bioei het meest bevorderd kan worden door toepassing van het eng- hartig streven naar het baas blijven in eigen huis. De samenleving is thans, mede door de mieuwe verkeersmiddelen, -te gecompliceerd geworden, dan dat men zich niet naar samenwerking heeft te richten. Het stadsbestuur zal, zeker goed doen. ook bij zaken, die het zelfstandig kan regelen, doch waarbij de belangen van de buitengemeenten zijn betrokken, naar over- leg te streven. De buitengemeenten moeten vooral be- denken. dat die samenwerking ook mede- •brengt een toegeven aan datgene, wat door noodwendigheid is geboden. Wij denken hierbij aan de grensuitbrei- ding, die Alkmaar noodig heeft. wie objectief gadeslaat, wat bij de grenzen van Alkmaar gebeurr, zal hebben te erken- nen, dat het de plicht van deze gemeente is, om in het gemeenschapsbelang tot uitbrei- ding van gebiea over te gaan. Bij goeden wil moet ook hierbij overeen- stemming zijn te verkrijgen. Dat in het afgeloopen jaar een van de meest belangrijke zaken voor Alkmaar en omgeving het Centrale Neutrale Ziekenhuis in de Cadettenschool, zekerheid is gewor den, is voor Mr. Wendelaar zeker een groote voldoening, niet het minst, omdat hij wist te bereiken, dat het stichtingsbesluit met alge- meene stemmen werd genomen Wij hadden liever gezien, dat men ten aan- zien van de Prov. subsidie, tot in laatste in stance, gegaan was, in'hoofdzaak om daar door te demonstreeren, met welke drogrede- nen dit college, dat vaak zoo prat gaat op de wijze waarop het 't hygienisch belang van de bevolking behartigt, deze hoogst nut- tige zaak zou hebben afgewezen. Voor de politieke opvoeding van ons ge- west zou het zeker zijn nut hebben gehad, wanneer daardoor aangetoond'was, hoe de heeren in Haarlem voor alles streven naar het bezetten van politieke niachtsposities en die niet in gevaar durven stellen voor een zaak, die zij krachtens hun principes hebben voor te staan, doch die bij doorvoering hun posities in gevaar kan stellen. Practisch zou het resultaat niet anders zijn geweest en de verwezenlijking van de zaak nog wat langer op zich hebben laten wach- ten. waarom wij ons kunnen voorstellen, dat de burgemeester er van heeft afgezien. De besluiten door Alkmaar en Heiloo ge nomen om aan d« Vereeniging tot behoud van Natuuimonumenten ieder een renteloos voorschot van 100000 te verstrekken voor het aankoopen van het Heilooerbosch, waar door ait in net aan bosch zoo arme Noord- Holland ter grootte van 69 H.A. ten eeuwi- gen dage als Natuurmonument behouden blijft, mag mede wel tot de belangrijkste besluiten worden gerekend. Wij kunnen ons dan ook volkomen be grijpen, dat de bevolking van Heiloo zich bij net bekend worden van de bereidwilligheid der familie van Foreest, om dit mooie bezit, dat bij een uitsluitend naar winst streven- de exploitatie veel meer zou hebben opge- bracht voor een betrekkelijk klein be- drag af te staan, gedrongen gevoelde,' deze familie door het brengen yan een serenade te huldigen. t Deze daad getuigde zeker van gemeen- schapszin. De mogelijkheid, dat Rijk en Provinie hierbij nog een weigerend standpunt zullen durven innemen, achten wij, gezien de offers, die de beide gemeenten zich durven getroos- ten, niet groot, ook al is het uitgesloten, dat het Provinciaal bestuur zoo'n beetje als eigenaar kan optreden, zooals dat bij de exploitatie van het Prov. Landgoed te Cas- tricum het geval is. Tengevolge van de verkiezingen en de niet verkiesbaarheid van beide echtgenooten, keerden mevr. Westerhof en de heeren Bak, Geels, Mr.- J. P. Bosman en Plevier niet meer in den Raad terug, terwijl de heer v. Drunen zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zag, zijn herkiezing niet te aanvaarden. Welke verdiensten deze leden voor de ge meente hebben gehad, heeft ieder voor zich kunnen vaststellen, die de raadsverslagen en overzichten heeft gevolgd. De burgemeester heeft in de raadszitting van 25 Augustus hen daarvoor den dank der gemeente gebracht. Begrijpelijk zweeg hij over het feit, dat de heer Plevier, ofschoon deze ook steeds ge- trouw aan zijn fractie zijn stem had uitge- bracht, niet meer gecandidateerd werd, om dat hij plaats moest maken voor zetelbegee- rende geestverwanten, die zich in zijn partij meer konden laten gelden dan hij en dat de heeren Bak en Geeis zich bij de R.-K. partij door de meer naar voren komende macht der arbeiders zagen verdrongen. Van Mr. J. P. Bosman kan gezegd worden, dat hij zich niet herkozen zag door de oneenigheid en ontevredenheid in eigen kring en geenszins omdat het liberale inzicht van zijn kiezers er op vooruit gegaan was. Voor de Soc.-Dem. brachten de verkiezin gen een versterking van het aanta] zetels Dat desondanks deze fractie haar leider, den heer Westerhof, niet tot wethouder zag ver- kozen, zal wel niemand hebben verwacht Hoewel de heer Westerhof zich op het stand punt stelde, dat een zetel in het college van B. en W. voor de R.-K. gereserveerd be- hoorde te worden, meende hij in zijn stre ven naar een meer democratisch college, op een meerderheid in den Raad voor het sa- menstellen van het college te kunnen reKe- nen, zonder daarbij overleg met de R.-K. te piemen. Mr. Kusters was er aanstonds bij om eveneens een meerderheid te zoeken, zondei daarin de S. D. A. P. te kennen en waar hij zoover ging om daar de Raad een college van drie in plaats van vier wethouders wenschte de S. D. A. P. voor een zetel in het college uit te sluiten, kon hij de anderen meer bieden, met het gevolg, dat hij het spel van den heer Westerhof, heeft gewcrmen Op zich zelf is dit niets bijzonders. Wie kaatst, moet nu eenmaal den bal verwacliten. Dat de ondergrond van deze zaak de in- luiding voor Alkmaar van de meest zwarte reactie en een aanval op alles wat links lief is beteekent zooals men van Soc.-Dem. zijde de goe-gemeente poogt te suggereeren is nog niet gebleken. Dat de V. D.-ers zich in- deze kwes.tie tot nog toe aan de-zijde der Soc.-Dem. hebben gesteld, zal voor een groot deel wel zijn oorzaak hierin vinden, dat de plaatselijke kopstukken van deze partij voor alles den heer Thomsen liever niet meer in het college hadden gezien. Het feit, dat de Soc.-Dem. reeds dadelijk teruggekomen zijn op de door hen aangekon digde obstructi-e en daarvoor in de plaats hebben gesteld een loyale oppositie, wijst er op, dat men van V.-D. zijde is gaan in- zien, dat staatsrechterlijk de meerderheid het recht heeft een dagelijksch bestuur samen te stellen. Dat geen enkele politieke partij, als het de verovering van machtsposities geldt, er tegen opziet. haar principes op zijde te schuiven, hebben de verkiezingen van het Hoogheem- raadschap wel geleerd. Toen gingen alle politieke partijen samen om onder elkander ae zetels te verdeelen en zoodanig, dat de op- posanten, die bij de herstefflming op meer zetels recht hadden, door de meerderheid op zij werden gezet. Met dit al rijst de vraag of het gemeente- belang bevorderd wordt, door een samen- stelling van het college van B. en W; louter uit het burgerlijk blok. Het wil ons voorkomen, dat dit niet het geval is en dat het te betreuren valt, dat het stadsbelang opgeoff-erd is aan den strijd der partijen. t Beter ware het geweest, om, ook al moet men toegeven, dat Alkmaar het best met drie wethouders kan stellen, het oude col lege te herkiezen. Het Soc.-Dem. kiezerskorps (wij zeggen niet de S. D. A. P., want deze beteekent in Alkmaar nog maar zeer weinig) is voor de stad van te groote beteekenis, dan dat men het zonder het stadsbelang te benadeelen, uit bet college kan sluiten, Wij zouden het dan ook zeker in het stads belang achten wanneer de raad besloot het college weer uit vier leden te doen bestaan. Het kan niet ontkend worden, dat de heer Westerhof het er niet op toelegt om het de burgelijke partijen gemakkelijk te maken tot de opfossing te komen. Onder de soc.-dem. raadsleden is er echter geen, die de bekwaamheid van den heer Wes terhof bezit voor het bezetten van een wethou- derszetel. De heer Westerhof moge vaak door een dictatoriaal optreden menschen van zich vervreemd hebben, hij. wil zeker wel erkennen, dat hij in' bepaalde omstandigheden beter had gehandeld door wat welwilknder te zijn. Reeds enkele ma'en heeft hij in den Raad ge zegd te betreuren, dat hij bij de oyerplaatsing van kinderen naar de Rochdales'chool tegen- cver de ouders niet welwillender was geweest. Het is ook onze ov'ertuigirig dat die zaak nooit tot een conflict zou hebben geleid, wan neer de heer Westerhof persoonlijk een beroep op de ouders had gedaan en zich niet op het standpunt had gesteld, dat B. en W. ook tegen den wil der ouders, leerlingen van de eene school naar dc andere kunnen verplaat- sen. In zijn streven om in deze kwestie gelijk te krijgen, had de heer Westerhof in ieder ge val het gemeentebelang op het oog. Dat hij, naast zijn strijd voor de arbeiders, ook het al- gemeen belang wenscht te dienen, bewees hij meerdere malen, .oodat er met hem, als men er maar voor zorgt, dat hij geen dictator kan spelen, wel wat valt te bereiken. Hoe eerder men dan ook in den Raad van conservatieve zijde het initiatief neemt om het aantal wethouders weer uit vier te doen be staan, hoe beter ons dit lijkt voor een goede samenwerking van het stadsbestuur. Gezien den geest, die de Raad thans bezielt, zal het wel lang duren alvorens de leden ge- zamelijk alsgasten van den burg meester een autotochtje maken om van zee en duin te ge- nieten. Toch zijn zulke samenkomsten uitstekend om elkander beter te leeren begrijpen. Van de belangrijke raadsbesluiten in het afgeloopen jaar stippen wij nog aan, dat tot verbreeding -van den Twyijverweg en tot het instellen van een tol aldaar. Gelukkig is het nog niet zoover gekomen. Tollen moeten eerder verdwijnen dan opge- richt worden en zoolang de meest belangheb- bende gemeenten, onder aanvoering van den burgemeester van Zuid-Scharwoude, er niet toe kunnen komen om voor de verbetering van den weg het gevraagde offer van f 500 per jaar te brengen, moet o.i. die weg maar bfijven zooals ze is. Eens zullen de dorpelin- gen daar wel de kracht vinden om hun besturen te doordringen van de wenschelijk- heid om met andere gemeenten samen te wer- ken. Alkmaar heeft zich te dien aanzien waar- lijk loyaal genoeg getoond. Opgemerkt mag ook, dat de N. V. Z.-H. Autohandel Maatschappij te den Haag zich tot nog toe niet gehaast heeft gebruik te maken van de haar op 30 Juni verleende coneessie voor het instellen van autobusdien- sten in de gemeente. Het is te hopen, dat dit litstel niet tot af- stel'leidt, al achten wij een loonende exploita tie voor de maatschappij uitgesloten. Achtereenvplgens vierden in het afge'oopen jaar onze plaatsgenooten F. Oostenrijk, G. H. Harmsen, A. Mak, G. H. Krak, J. G. Ha- ker, A. Dijkers, Mej. T. Stuurman, P. de Jong, mej. P. van Helvoort, K. v. d. Haagen, E. J. C. van Toornburgh, B. Hoek, P. de Wit, J. J. Schermer, L. Fehres en H. Boogh in verschillende functies hun 25-jarig jubileum. Hun zilveren ambtsjubileum herdachten ook de heeren Ds. Boeke te Schoorl, Jos. Schrieken te Oudkarspel, K. Slooten te Koe- dijk, F. Moejes te Oudkarspel, G. Buis te Egmond aan Zee, Bijman te Egmondermeer en C. Langenberg te Schermerhorn. Een 30-jarig feest vierden E. J. v. d. Vis en J. N. de Boer, terwijl een 40-jarig ambtsver- vulling werd herdacht door de heeren J. v. d. Aakster, J. B. Lcoze, L. Molijn, L. Vogel- zang en C. Zorgman uit Alkmaar, K. Zwiep te Stompetoren en P. Berckenvelder te Ber gen. Een 50-jarig jubileum vierden onze stad- genooten P.^Mijlljoff bij de „Alkmaar Rac ket", mej. C. v. d.' Bergh als bewoonster van het Foreest H-ofje, J. de Lange Cornz. a's diaken bij de Doopsgezinde gemeente, de heer Harder te Heiloo als organist bij de Ned. Herv. gemeente te Limmen en den heer W. v. d. Lippe te Oterleek als boekhouder- secretaris van de s'paarbank. Een negental echfparen, te weten Landman, Groot, van Kinsbergen, Schenk, W. v. d Waal, Kemp, v. d. Waal en Kroon te Oud karspel en j. Cock vierde zijn gouden huwe- lijksfeest, terwijl het Pchtpaar Peys te Noord- Scharwoude.zijn 55-jarig echtverbintenis her dacht. Een bijzonderheid was hierbij vooral het feit dat van de Alkmaarsche familie v. de Waal dit jaar de vierde broer zijn gouden huwelijksfeest vierde. In B-elgie zou iets dergelijks van officieele zijde niet onopgemerkt zajn gebleven. In Antwerpen bestaat zelfs de gev.oonte om een echtpaar dat zijn gouden huwelijks feest viert, per rijtuig naar het stadhuis te brengen om het daar officieel door den bur gemeester of een der wethouders te ontvan- gen. Wij achten dat een goede gewoonte. De afstand tusschen overheid en burgerij wordt er minder groot door en de gemoedelijkheid in de samenleving wordt er door verhoogd. Dat in het afgeloopen jaar Alkmaar een stadgenoof Mr. R. P. Cleveringa en een vroegere plaatsgenoot Dr. Cornelia de Lange tot hoogleeraar te Leiden in het Handeis- recht en het Burgerlijk Procesrecht en tot prof, in de leer der Kinderziekten te Am sterdam zag benoemd, was zeker iets dat velen onzer met ingenomenheid hebben ge- lezen. De benoeming van Mr. G. C. B. v. d. Feen de Lille tot subsfituut officier bij de Recht- bank alhier, mag ook als een gebeurtenis worden aangestipt waarop Alkmaar trots kan zijn. Deze benoeming toch gold een ge- boren Alkmaarder van een geslacht dat vele verdienstelijke magistraten geteld heeft. In deken Rengs kregen de R. K. te Alk maar en omgeving een waardigheidsbekke- der, die zeer zeker met het district ten voile bekend is en die zich als pastoor te Bergen deed kennen als een man die ook gaarne met anderen samenwerkt. 'n Bijzondere onderscheiding viel Mr. H. A. J. M. Kusters ten deel die de eer genoot om door den Pans tot Greorgiusridder te wor den benoemd. Wij kunnen begrijpen dat de R. K. van Alkmaar zich hierover verheugden en ons tevens voorstellen dat Mr. Kusters er van doordrongen is, dat dit ridderschap zekre plichten met zich meebrengt. Weet hij gewoonlijk in de raadsverga-de- ringen zijn tegenpartij nog al eens door zijn interrupties te prikkelen, in de vergadering na zijn ridderschap, die toch heusch wei in het teeken van strijd stond, was hiervan geen sprake meer. Toch hopen wij niet dat de „kwajongen" in Mr. Kusters geheel ten onder zal gaan, want juist als hij als zoodanig optreedt, is hij bijzonder geestig. De bijzondere hulde die aan mej. Van Rijn bij haar afscheid van Alkmaar werd ge- bracht was zeker wel verdiend. Het was het levenswerk van deze vrouw om de naastenliefde onder de menschen te vcrgrooten. Door haar omgang met de nooddruftigen wist zij wat er door deze ge- leden wordt. Zij heeft er veel toe bijgedra- gen, dat velen van hen het vertrouwen u het leven niet verloren. En dit is toch wel de eer ste voorwaarde die noodig is om den be- staansstrijd te kunnen voeren. Wij erkennen de waarheid van het filoso- fische woord dat de hoofdzaak in het leven van ieder mcnsch is tot innerlijke rust te ko- ihen, doch ook staat voor ons vast, dat men om tot zich zelf te kunnen inkeeren, zich allereerst de noodzakelijkste levensbelmeften moet kunnen aanschaffen. Iedere maatschappij moet groeien in de richting, dat daaraan voldaan kan worden. Als het belangrijkste besluit in onze om geving stipten wij reeds aan het raadsbesluit van Heiloo ten aanzien van het bosch. Voor Heiloo kan ook zeer zeker de stich- ting van het raadhuis, dat een 30.000. vorderde, belangrijk genoemd worden. Met deze schepping van den architect Saal schijnt men algemeene ingenomen. Hoezeer de bevolking daarover tevreden was getuigden de inwijdingsfeesten op 25 November. Belangrijk was ook de totstandkoming van het Rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zeer door de Rijwielpadvereeniging „Noord- Kennemerland". Ook hierbij gaf het college van Ged. Sta- ten weer eens blijk hoe weinig i nzicht het heeft in het algemeen verkeersbelang. Stellig zou het anders ongetwijfeld het sympathieke werk van deze vereeniging hebben geste'- d. Dat de molens in den Schermeer zullen verdwijnen, is iets wat uit aesthetische over- wegingen in booge mate valt te betreuren. Men verlieze hierbij echter niet uit het oog, dat onze voorvaders die molens hebben gebouwd voor practische doeleinden en ze zeker iiki hadden genomen wanneer ze de beschikking hadden gehad over d'e bemalings- krachten, die in onzen tijd aan het werk ge steld kunnen worden Het heeft geen zin om iets in stand te houden dat aan het doel, waarvoor het werd opgericht, niet meer be- antwoordt. Dank zij het streven van menschen, die in- zien dat het steden- en landschapsschoon vaak noodeloos ten offer wordt gebracht aan de eischen van onzen tijd, hebben ingenieurs reeds vindingen gedaan waardoor, door toe- passing van een dubbelbemaligssysteem „De Hollandsche Molen" in kleine polders voor het landschap behouden kan blijven. Onder den invloed van naar schoonheid strevenden stelden reeds een elftal gemeenten in onze provincie schoonheidscommissies in, sloten 73 gemeenten zich bij de Provinciale Adviescommissie aan. Reeds 69 gemeenten voerden de bekende welstandsbepaling in, waarbij de bouwverordeningen aangevuld werden met de bepaling, dat het uiterlijk van nieuw te maken gebouwen, met al wat daartoe behoort, hekken, muren en dergelijke, zoo danig moet zijn, dat het, noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving, uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven, met een bevoegdheid aan B. en W. om te dien aanzien nadere eischen te stellen. Wie uit de jaarverslagen van de Prov. Adviescommissie heeft gezien, welke bouw- plannen soms worden ingediend en heeft ge- lezen dat van de 393 bouwplannen die de commissie in 1926 beoordeelde er 26.1 slecht, 43.1 zwak en onbelangrijk to 29.6 goed waren, zal graag erkennen, dat die commissie verdi-enstelijk werk heeft ver- richt. Zij kan dat blijven doen mits deze com missie er eene van advies blijft. In Bergen, dat van de 393 plannen, die d'e commissie in, 1926 beoordeelde, er 62 aan haar oordeel onderwierp, waarmede deze gemeente op een na het grootst aantal plan nen inleverde, stelt men zich echter op het standpunt, dat het oordeel van de commis sie er een van Meden en Perzen is, met 't ge volg, dat plannen van knappe architecten niet tot uitvoering-konden komen en dit vaak om allesbehalve verdedigbare eischen. Hierdoor heeft er een delegatie van macht plaats gehc— die in strijd is met ons staats- recht en d.c, terecht aanleiding geeft tot on tevredenheid. Aan het hoofd van de gemeen te staat nog altijd de Raad en B. en W. zul len dan ook goed doen om de adviezen van de commissie als ter voorlichting gegeven, te beschouwen en den moed behooren te hebben om, na partijen te hebben gehoord, zelfstan dig een.beslissing te nemen. Dit wordt te meer noodzakelijk daar vier leden van de Adviescommissie als architecten voor bouwwerken in Bergen optreden Hier door worden menschen, die met een of ander bouwplan van een plaatselijken architect of architecten hunner keuze, moeilijkheden on- dervonden, er toe gebracht een plan door een architect-lid van de adviescommissie te laten maken om daardoor de vereischte goedkeu- ring te kunnen verkrijgen. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat. er stemmen opgaan tegen een dergelijke wijze van doen. De raad van Bergen behoort in te grijpen om te voorkomen dat het instituut, dat op zich zelf goed is, onpopulair wordt en ten slotte op zijde wordt geschoven. Dat eischen aan de schoonheid worden ge steld aan een te stichten bouwwerk in dien zin, dat dit de omgeving niet' ontsiert, mag billijk worden genoemd. Schoonheid heeft overigens niets te maken met meerdere of mindere kostbaarheid van uitvoering. De z.g. welstandsbepaling heeft dan ook maar al te vaak ten doel om d° min dere kapitaalkrachtige burgers met hun wo- ningen van de meer kapitaalkrachtigen te scheiden. Daarop wijst ook de bepaling door den Bergenschen Raad in 't leven geroepen, waarbij vastgesteld is, dat in de omgeving van de Hertenkamp geen bouwwerken gczet mogen worden, waarvan de kosten minder dan 9900 bedragen. Ten eerste zijn de bouwkosten afhankelijk van de productiekos- ten der materialen en loonen, waardoor men het eene jaar voor eenzelfde bedrag belang rijk meer kan krijgen dan het andere en ten tweede kan een goedkoop, aardig uitge-oerd huisje in een bepaald milieu veel beter passen dan een kostbaar bouwwerk. Begrijpelijk is het dan ook dat velen van dit schoonheidsstreven met materialistischen ondergrond niets willen wetem De gemeente Bergen en dit geldt ooS voor andere gemeenten streve er voor alles naar, de burgers niet noodeloos te hin- deren. Men hebbe den moed om naar eer en ge- weten ieder geval op zichzelf te beoordeelen. Moge 1928 minder ergernis brengen en tot samenwerking leiden van hen, die tot sa- menwerken zijn geroepen. K, Gemeenferaad 27 Jan. Nieuwjaarsrede van den burge meester. In bespreking komt en motie van Volks- onderwijs, waarin aan B. en W. werd ge- vraagd de thans niet ter.school gaande kin deren weer toe te laten op de voorheen door hen bezochte scholen en ten aanzien van een een uitspraak in hoogste instantie uit te lok- ken over de vraag of B. en W. bevoegd zijn de kinderen zonder toestemming der ouders over te plaatsen, bij welke uitspraak de ouders zich zullen neerleggen. Deze motie werd door den heer Kusters verdedigd en overgenomen. Zij werd na zeer uitvoerige besprekingen aangenomen met 106 stem- men. Tegen de S. D. A. P. en de heeren Rin gers en Thomsen. Afgewezen werd een verzoek van Dieren- bescherming om en paardenstal te bouwen in het woonwagenpark. Voor de S. D. A. P. en de heer Sietsma. Goedgekeurd werd de bouw van een gymnastieklokaal bij school no. 4. In besloten zitting besluit de Raad in prin- cipe tot subsidieverlee'ning aan een te stich ten R.-K. Lyceum. De Soc.-Dem. (behalve de heer Veen) en, de heeren Sietsma en Bosman hadden zich voor de stemming verwijderd, omdat zij zich nog vrij wilden houden. De heer Veen was de eenige tegenstemmer. Voor de rechtsche leden en de heeren Govers en Thomsen. 3 Maart. De gemeenteraad besluit met al gemeene stemmen tot het vestigen van een neutraal ziekenhuis met 116 bedden volgens het vereenvoudigde plan in het gebouw van de voormalige Cadettenschool. (Kosten 375.300). Tevens wordt met algemeene stemmen be sloten tot aankoop van dat gebouw met bij- behoorende terreinen enz. van het Rijk vocw* f 1§3.334. 17 Maart. De Raad besluit tot het leggen van een nieuwen verbindingsweg Kerkplein- Nieuwesloot (tegen de S. D. A. P. en de V.-D.) Besloten wordt tot verbetering van den Twuijverweg op kosten van de gemeente Alkmaar volgens de plannen van den Prov. Waterstaat. Aan de kroon zal toestemming worden ge- vraagd tot het plaatsen van een tol op dien weg, nu de belanghebbende Langendijker gemeenten (behalve St. Pancras) geen bij- drage voor de verbetering willen geven. Een begin wordt gemaakt met de behan- deling van de gemeentebegrooting 1927. Op 18 Maart werden, evenals op den 17en, weer twee vergaderingen gehouden. De vergadering werd op Dinsdag 22 Maart hervat en ook toen was nog een avond- zitting noodig, alvorens de begrooting kon worden vastgesteld. In die avondzitting werd: Verworpen met 12 tegen 6 stemmen om de uitkeering van het Waterleidingbedrijf in 10 jaren op te maken. Verworpen met 10 tegen 8 stemmen om de opcenten op de vermogensbelasting tot 100 op te voeren. Aangenomen met 10 tegen 8 stemmen de voorstellen van B. en W. inzake de verhoo- ging der pensioensbijdrage van het gemeen- tepersoneel. Besloten hieraan geen- terugwerkende kracht te verleenen (met 12 tegen 6 stemmen goedgeheurd). Besloten voorloopig voor den tijd van een jaar, de belasting op de gebouwde eigen- dommen van 4 op 4^ pCt. te brengen. Verworpen de motie der soc.-dem. welke een krachtige voortzetting wenscht van ar- beiderswoningbouw door bouwvereenigin- gen met gemeentegeld (alleen de soc.-dem. voor). Aangenomen om voor een jaar 22.000 door het Grondbedrijf in de gemeentekas te laten storten (met 11 tegen 7 stemmen). Aangenomen, zonder hoofdelijke stem ming, om de subsidie voor de bewaarschool op 33.50 per leerling te brengen. Verworpen een voorstel tot nieuwe bestra- ting van Visscherslaan en Koningsweg (al leen de soc.-dem. voor). Aangenomende voorstellen van B. en W. inzake behoud van het Sted. Muziekkorps (met alg. stemmen). Verworpen, met 11 tegen 7 stemmen, om aan de andere korpsen, onder bepaalde voorwaarde f 250 per korps subsidie te geven. Aangenomen de Rootorenbrug voor f 42.000 te verbeteren en verbreeden (met 12 tegen 6 stemmen). Verder staakten de stemmen (9 tegen 9) over het voorstel om het borstbeeld van mevr. Toussaint te verplaatsen B. en W. besloten het voorstel over te nemen de meisjes U.L.O. school in stand te houden. Tevens heeft de voorzitter zich met 't. voorstel vereenigd het georganiseerd over- leg voor de politie in te voeren 5 Mei. De Raad stelt het vermenigvuldi- gingscijfer voor de belastingen op 0.72 en gaat na afloop van de besprekingen op uit- noodiging van den burgemeester als zijn gasten met hem naar Trianon te Bergen aan Zee thee drinken. 30 Juni. De burgemeester opent de Raadsvergadering met een herinnering aan den overleden oud-wethouder Zaadnoordijk en met de mededeeling dat f 8000 is inge- zameld ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp. Tot hoofd van school no. 2 benoemd de heer H. J. van der Winden, hoofd eener school te Uithoorn (een politieke benoe ming!) Een interpellatie-v. Drunen over het on- derhoud der plantsoenen heeft tot gevolg, dat wethouder Ringers mededeelde, dat er nog een post van f 2000 op de begrooting is gevonden, die voor verbetering van dat onderhoud besteed kan worden. 14 Juli. De gemeenteraad besluit tot her verleenen van subsidie aan het te openen R.-K. Lyceum.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 13