BitinenBand zich te handlhaven a!s eersteklasser. Op 3 April won Duitschland met 3- hockeywedstrijd tegen Nederland. Op 18 April won ons Ned. Elftal met 8-1 van Tsjecho-Slowakije en op 1 Mei met 3-2 van Belgie. 6 Mei. Denemarken wint voor den Davis- Cup met 41 van Nederland. 12 Mei. Amerika wint door Tilden met 41 den wedstrijd tennis tegen Nederland. Op 15 Mei behaalde ons voetbaldftal een sehitterende overwinndng op de Engelsche prof club Newcastle-United met 40. Op 18 Mei legde Prins Bendrik den eer- sten steen voor het nieuwe Stadion te Am sterdam. 26 Mei. Bij de Universiteitsroeiwedstrijden won Laga (Delft) vier nummers o.a. het hoofdnummer. Op 29 Mei wonnen wij met 6—0 den korf- balwedstrijd Belgie—Nederland. Kap. A. E. W. de Jong won begin Juni in den Haag het militair degenkampioensehap van Europa. 6 Juni. Moeskops sprintkampioen en van Nek kampioen over den langen afstand. 12 Juni. Denemarken—Nederland (voet- bal) te Kopenhagen 11. Denis bezeerde zijn arm. De N. V. B.-beker werd te Arnhem door V. U. C. gewonnen op 19 Juni. Op Schaakgebied behaalde Nederland in Juli een mooi succes. Van 16 landen, die elk met een viertal uitkwamen kwam Nederland op die vierde plaats. 19 Aug. onderscheidde het IJ zich te Lyon doordat alle zwemnunicniers aldaar gewonnen werden. Een tenniswedstrijd Nedrland— Frankrij-k werd door de Franschen met 100 kewonnen. H. C. C. I werd wederom Cricketkampioen. Op 24 Aug. won Leddy den 100 K. M. wed strijd in het Stadion. De athletiekwedstrijd tegen West Duitsch land' werd met gering verschil door Holland gewonnen. Ook wonnen wij den polowed- strijd tegen Belgie. Snoek versloeg op de wielerbaan te wijk den wereldkampioen Linart bij .wedstrijd achter groote motoren. Onze tennisspeler Timmer behaalde te Lu- zern in het enkelspei het kamp. v. Zwitsier land'. 3 Sept. Mr. J. R. Carp won met de Adtai. de Rurjter den zesmeterwedstrijd om het Scheldejuweel te Antwerpen. Bij de Europeesche zwemkampioenschap- pen te Bologna won Mej. Braun de 400 M Mej Vier dag de 100 M. en Mej. den Turk de 100 M. rugslag. De beide Internationale wedstrijden van ons elftal in Nov. brachten een 1—0 overwin- ning op de Zweden in Amsterdam en een 22 te Keulen tegen Duitschland. De Ned. hockeyploeg behaalde een mooi succes door de Engelschen met 3—1 te ver- slaan. Tegen Duitschland werd met 30 verloren. 18 Dec. Kapitein A. E. W. de Jong wint het schermkampioenschap van Nederland op den degen. Het komende jaar 1928 betooft voor Ne derland het gloriejaar te worden op gebied van de Sport. Dan toch zullen de Olympische spekn te Amsterdam gehouden worden. Ge- weldig is de arbeid die aan de voorbereiding ten koste wordt gelegd. Laten wij hopen, dat de Spelen in alle opzichten een succes mo- gen zijn, en d'at Nederlands naam overal in den vreemde met eere zal worden genoemd. ^an. ^1 1928 voor ons land het schoonste jaar uit de sporthistorie worden. steeds te stiigen- 1 rkn nL'uLCTiTTd"" T soonlijk te overtuigen van de vordenngen, De kornagin en de koningin-moeder gaven die de eommunisten gemaakt zouden hebben °6h h° yoort?f.ld t0I steun van de rijks- met hunne bevrijdingsplannen. een Nog een paar uren en het jaar 1927, hier hoopvol, daar met angst en beven en elders weer met onverschillige gelatenheid tege moet gezien, zal weer voorbij zijn en der ge- woonte getrouw zetten wij ons, om als in vogelvlucht na te gaan wat het bijna afge loopen tijdvak ons gebracht heeft. Storm en regen, Laten wi] dan beginnen met op te merken, dat zeer zeker velen teleurgesteld zijn geweest over de weersgesteldheid, die het afgeloopen jaar gekenmerkt heeft. En terecht, want veel regen en wind is ons deel geweest, waardoor met alleen tal van uitstapjes in letterlijken zin in het water zijn gevallen, maar wat veei erger is, groote schade werd toegebracht aan veld en weide, met als gevolg verslechtering van den financieelen toestand van tal loos velen (Juni was de natste maand sinds 1855). In verschillende deelen des lands veroor zaakte de wind een ramp. Wie herinnert zich met den len Juni, toen de Achterhoek zoo zwaar geteisterd werd door een cycloon? t was in de buurt van Borculo, maar dit stadje, twee jaar tevoren getroffen door een- zelfde ramp, werd nu gespaard. De omgeving van Neede vooral leed zwaar, huizen, boo- men, akkers, zelfs een groot deel van de tex- tielfabriek der firma ter Weeme werd ver- nield, en verder noordelijk (in Overijsel tot Bathmen) deed het verwoestende element zich gelden. Zeer te betreuren was, dat deze cycloon, behalve zeer veel gewonden, een ne- gental dooden eischte. Gelukkig heeft ook nu weer weldadig Nederland getoond offervaar- dig te zijn, en ook uit Indie kwamen weer groote bedragen tot hulpverleening. Voor velen in de zwaar bezochte streek zal het een steun zijn geweest te ondervinden dat Neder land weet mee te lijden met de lijdenden en dat het koninklijk huis daarin voorgaat, ge- Iijk twee dagen na de ramp bleek, toen de koningin en prinses Juliana reeds persoonlijk zich van het gebeurde op de hoogte kwamen stellen. De door den cycloon aangerichte schade werd op circa dirie millioen geschat Nauwelijks was de ernst van de ramp vol doende tot overig Nederland doorgedrongen, of een nieuwe windhoos verrichtte vernielend ,werk, al was het dan gelukkig in minder ernstige mate. Thans was het Abbekerk, dat het moest ontgelden. Daarna hebben nog enkele malen wind- hoozen gewoed (Rhenen 11 Juli, Weesner- karspel 27 Juli, boven het Gaasterland en verschillende plaatsen langs de Noordzee- kust op 8 Aug., Kruiningen en Loosduinen op 10 Sept., Leiderdorp en Zoeterwoude 23 Sept.) Werklooshtid. Radio. De economische toestand van ons land is in 4927 niet zooveel verbeterd als door ieder ge- poopt mocht worden. Het indexcijfer der bktk zelk in Jujji nog schatkist door blijvend afstand te doen van een tiende deel van haar grondwettelijk in- komen. De opbrengst van de njksmiddelen was in de eerste tien maanden van dit jaar ruim 15 millioen gulden hooger dan over die maanden in 1926. De werkloosheid blijft nog altijd erg en is bijna geen enkele gemeente of men heeft er mceten omzien naar werkverschaffing voor ten minste een deel van het leger van hen, die er niet in kunnen slagen hun ar- beidskracht te verkoopen. Geen wonder dan ook, dat met leede oogen wordt aangezien, dat vele leveranties hier te lande werden ge- daan door buiten de grenzen'gevestigde fir- ma's. In verband hiermee herinneren wij even aan de aanbesteding van den bouw van de Koninginnebrug te Rotterdam, waarvoor de regeering een subsidie had verleend, ten einde den bovenbouw door de Nederlandsche firma Werkspoor te kunnen laten uitvoeren. De behoefte aan werk steeg zoozeer, dat offi- cieele aanschrijvingen verschenen om bij niet a! te veel prijsverschil aan Nederlanders de uitvoering van allerlei werken on te dragen. Besprekingen tusschen den minister van binnenlandsche zaken en landbouw met de wethouders der vier groote steden inzake te- werkstelling van' werkloozen leidden tot een voorloopig gunstig resultaat, Besloten werd een aantal arbeiders werk te verschaffen in Drente bij de ohtginning van landerijen. Eenigszins vi-eemd doet dit wel aan, als men bedenkt. dat arbeiders uit de venen wer den dvergeplaatst naar fabrieken in Twente en Eindhoven, ook al als middel tot werk- loosheidsbestrijding. Men zou zoo zeggen, dat de Drentsche arbeiders zich toch beter in de ontginningen thuis zouden gevoelen dan in fabrieken, terwijl men den stedeling allicht beter op zijn plaats acht in een werkplaats in de stad. Wie ook al van werkloosheid moge hebben te lijden, zeker niet de firma Philips te Eind hoven. Deze toch heeft zich in weinig jaren een wereldnaam verworven en mag zich er op beroemen thans aan meer dan 11000 men- schen werk te verschaffen alleen in hare hier te lande gevestigde fabrieken. De snelle toe- name van den omvang van dit bedrijf is voor een groot deel te danken aan de radio. Op dit terrein toch hebben de aan de laboratoria van 1 hilips' fabrieken verbonden ingenieurs zulke belangrijke vorderingen gemaakt, dat zij te recht de wereld verbaasden. Het begon met een concert in de fabriek, dat midden in den oceaan gehoord werd en daarna kon men het in Indie ook hooren. Op 31 Mei en 1 Juni spraken de koningin en prinses Juliana resp. West- en Oost-Indie toe en volgens de berichten kwamen de stem- men duidelijk verstaanbaar over. Welke mo- gelijkheden nog op dit terrein verborgen lig- gen, vermag niemand te zeggen, maar zeker is, dat op de reeds bereikte successen zal wor den voortgebouwd; misschien komen we nog wel tot geregelde telefoongesprekken met de Indien en dan mag men den Nederlandischen ben gegeven, niet onthouden. Proeven in die richting hebben nog dezer dagen tot veel be- lovende successen geleid. Op radio-gebied staat Nederland trouwens toch lang niet achter. Men bedenke slechts dat wij in ons kleine land tegenwoox-dig al twee zenders hebben, behalve nog het rijks-radio-telefoonstation, dat op 3 Jan. te ScheveningenHaven geopend werd voor de uitzending van zakelijke berichten Van een redevoering, in de Tweede Kamer door dezen volksvertegenwoordiger gehouden over de interneering der Indische eommunis ten en de huiszoeking bij de studenten boven- genoemd, werd weinig notitie genomen en een tweetal moties door hem over een en ander gesteld, alsmede een motie van ir. Cramer een met Indische zaken uit eigen ervaring goed bekenden soc.-dem. werden den 26 Oct. ontworpen. Wij mogen er hier nog even aan herinne ren, dat den 25 Jan. in de Rotterdamsche haven aan boord van het s.s. Aferauke in beslag genomen werden 125 revolvers en 29.000 patronen, vermoedelijk bestemd voor Ned.-Indie. Sterk heeft bovengenoemd Kamerlid L. de Visser ook gefulmineerd tegen het zenden door Nederland van een oorlogsgetuige naar Sjanghad ter bescherming van onze belangen aldaar. De heer de V. ziet in deze strijd in China (zie hierover wat in het overzicht „Buitenland" wordt gezegd) een beyrijdingspoging ongeveer gelijk aan die in Indig. Maar wij 1 het gemeentebestuur van Sjanghai prijs stelde op de zending van het schip, v/enden de mariniers toch maar ge- land (21 Maart) Dat was voor den heer de V. het sein tot het stellen van een motie, die echter-29 Maart verworpen werd. Tot 6 Mei bleef de ..Sumatra" te Sjanghai. Eerst toen werd order gegeven de reis naar I.idie voort te zetten. Senaat van zijn vetorecht gebruik zal maken. 1 oen op 26 Jan. bij koninklijk besluit de huurwetten nog een overblijfsel uit de crisisjaren werden ingetrokken met ingang van 19 Juli, waren er aanstonds eenige ge- meenten (wij noemen slechts Amsterdam en Zaandam), die meenden dat deze wetten nog niet uit de samenleving gemist konden wor- rijksambte- 40 van het Wat betreft het verzet van de naren tegen den Staat over art. ■Bezoldigingsbesluit valt te memoreeren, dat op 28 Jan. de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerpino" van het beroep van den heer v. d. Wielen Een ander groot succes in verband met de verkorting van den afstand tusschen Neder land en zijn Aziatische kolonien is behaald door eenige koene vliegers. Midden Juni wa ren het Geyssendorffer en Scholte (eerstg°- noemde als leider) en de mecanicien Weber, die den Amerikaan van Lear Black, met wien zij reeds verschillende andere groote afstand- vluchten hadden gedaan, naar Batavia brachten met een Fokker-vliegtuig van de K. L. M. Den 23 Juli keerden zij behouden te- rug, eveneens per vliegmachine. Hun succes werd nog overtroffen door de vlucht van luitenant Koppen, die met Krjjns en Ellermans binnen een maand heen en te- rug naar Indie vloog met een week verblijf aldaar. Het gold hier een postvlucht en het resultaat ervan heeft de mogelijkheid van een postverbinding met Indie door de lucht vol gens deskundigen aangetoond. Verwacht mag worden dat binnen afzienbaren tijd een vaste postdienst zal zijn ingesteld. De gedachte aan de vliegtochten naar In die brengt als vanzelf in onze herinnering te- rug de relletjes, die in den loop van 1927 in ons Insulinde plaats vonden. Het begon al onmiddellijk bij den aanvang van het jaar en heel wat bloed is er vergoten alvorens de rust hersteld was. Ernstig is er soms gevochten tusschen de opstandelingen en de vertegen- woordigers van het Nederlandsche gezag. Dat het nu overal volmaakt rustig is, zouden wij niet graag willen beweren, maar het schijnt intusschen toch wel, dat de Overheid den toestand meester is. Het verzet uitte zich voornamelijk ter Westkust van Sumatra en bleek het werk te zijn van communistische agitatoren. Uit verschillende aanwijzingen, o. a. stukken, die men bij huiszoeking en bij eenige leiders vond, bleek de hand van Mos- kou. Enkele dezer leiders werden ter dood veroordeeld en velen werden gestraft met verbanning. Op een vraag in de Kamer aan den minis- er Koningsberger om de doodstraf in Indie af te schaflen, antwoordde dezebewinds- man, dat het daarvoor thans niet het juiste oogenblik is. Ook in Nederland zelf werd gewerkt aan wat door de eommunisten genoemd wordt de Jevnjding van Indie. In Juni werden te Den iaag en Leiden invallen gedaan bij eenige indische studenten en daarbij kwam ook vast te staan, dat er nauw verband (in hoofdzaak yan financieelen aard) bestond tusschen de Indische beweging en de Russische regee ring. De studenten werden in arrest gesteld. Jet behoeft zeker geen verwondering te ver- welcken, dat onze regeering in dit stadium der zaak het Tweede Kamerlid L. de Visser, den grootcn vereerder van Moskou, liet we- ten, dat hij niet zou worden toegelaten in Ned.-Indig en dus geen gevolg behbefde te ge- yen apn ziin voornemen opi zich dear per- De achttiende verjaardag van prinses Ju liana is met bijzondere opgewektheid gevierd en onder grooter feestbetoon dan bij andere yerjaardagen van dit vorstenkind gebruike- lijk is. Het beteekende voor haar ook iets an- ders dan gewoon, omdat het immers den 18en verjaardag gold, den dag dus waarop zij meerderjarig werd en voor haar in ernst de voorbereiding begint op de taak die haar eenmaal op de schouders zal worden gelegd Een der midd^len daartoe is het volgen van verschillende colleges aan de Leidsche uni- veisiteit, waartoe de kroonprinses zich met- terwoon te Katwijk heeft gevestigd. Een andere gedenkwaardige dag in het le- ven der prinses is geweest de 12e Juni, toen zij in de J ulianakerk in de residentie beves- tigd werd als lid van de kerk harer vaderen, de Ned. Herv. kerk. Er vond geen enkel bij- z°nder ceremonieel bij plaats, zoodat de prin ses te midden van een aantal meisjes van ge- hjken leeftijd als zij bevestigd werd door ds. welter, die haar ook godsdienstonderricht ge geven heeft. Natuurlijk liet ds. Welter, die in tegenwoordigheid van de koningin, den prins en de koningin-moeder sprak, de beteekenis van het feit uifkomen, maar de prinses trad gewoon met de andere aannemelingen de stampvolle kerk binnen en verliet met dezen net kerkgebouw. De geheele plechtigheid droeg een hoogst eenvoudig Jcarakter en on derscheidde zich in ,niet£ van een gewonen dienst. Dit ligt geh'eel in de lijn van de ko ningin. Uiterlijk bewijs van mcerderjarigheid van prinses Juliana was, dat zij dit jaar haar ouders vergezelde bij de opening van de zit- ting der Staten-Generaal, op 20 Sept., waar voor zij een dagje vacantie had genomen in Leiden. Deze aanwezigheid van hare dochter gaf de koningin aanleiding tot het spreken van eenige zeer gevoelvolle woorden. Naar protectie Pe Trponrede, waarmee H. M. het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal opende, maakte over het geheel een goeden indruk, maar voorstanders van den vrijhandel heb ben er in meenen te ontdekken een aan- wijzing van het verlaten door ons land van den vrijhandel, als gevolg van het steeds hooger optrekken van de tariefmuren rondon ons. Nu is het waar, dat in vrijwel alle lan- aen de invoerrechten zeer hoog zijn en dat daar door enkele Nederlandsche producten nadeel ondervinden, maar of dit nu voldoen- de aanleiding mag zijn om van den be- proefd goeden weg van vrijhandel af te gaan eni dien van protectie te betreden, mag betwij- feld worden. Bovendien vergete men niet, dat de schade allicht overdreven wordt voorge- steld. Wij hebben dit nog gezien met de cera- mische industrie in Maastricht. De wetgeve/ule arbeid. De wetgevende arbeid onzer regeering heeft dit jaar verschillende keeren verhoogde belangstelling genoten. Wij denken hier al- lereerst aan het verdrag met Belgie, dat door de Tweede Kamer was aangenomen, waarna tal van organisaties aan de Eerste Kamer verzochten het te verwerpen of ten minste niet ongewijzigd te aanvaarden. Onder deze tegenstanders behoorden o.a.: het verbond van Ned. Werkgevers, het verbond van Ac- tual isten, verschillende hoogleeraren der handelshoogeschool en 88 Utrechtsche advo- caten. Den 9 Maart begon onze Senaat met de openbare behandeling van het ontwerp- verdrag, dat den 23 d. a. v. door minister yan Karnebeek verdedigd werd, maar deson- danks den dag daarna toch verworpen werd 33 tegen 17 stemmen, een beslissing, die in Belgie veel ontevredenheid verwekte en genoemden minister tot heengaan noopte. Hij werd opgevolgd door jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland ep, zonder te kort te wil len doen aan de bekwaamheid van jhr. van Karnebeek, mogsn erkend worden de goede kwaliteiten als bewindsman, die de nieuwe minister heeft ten toon gespreid. (Men leze hiervoor slechts wat elders in dit nummer in het jaaroverzicht „Buitenland" over zijn op- treden in de jongste Volkenbondsvergadering te Geneve is geschreven). De nieuwe wet op de naamlooze vennoot- schappen, den 1 April in de Tweede Kamer aangenomen, heeft wedcr een stroom van adres?en naar de Eerste Kamer doen vloeien met. verzoek haar veto er over uit te spreken. Binnen niet te langen tijd zal dat college het ontwerp in behandeling nemen en door zeer yelen wordt verwacht, dat ook in dezen de den en daarom gemeentelijke verordeningen ontwierpen, die hetzelfde doel beoogden, n.l. het tegengaan van huuropdrijving, maar de een na de ander kreeg ze afgewezeo tetug van de hoogere wetgevende lichamen en op 13 Juni gaf minister Slotemaker de Bruine een afwijzend antwoord op een verzoek om wettelijke maatregelen te nemen voor Amster- dam bij het opheffen der huurwetten. Den 10 Maart verwierp de Tweede Kamer met 41 tegen 29 stemmen de motie-Oud tot voorbereiding van een nieuwe regeling van den steun aan mobilisatie-slachtoffers. Een teleurstelling voor zeer velen! Het wetsontwerp tot wijziging van de land- en tuinbouwongevallenwet-1922 werd in de Tweede Kamer op 15 Maart aangenomen met 44 tegen 23 stemmen. De vreemdelingen wet-1918, nog een erfenisje uit den oorlogstijd, kan in het alge- meen belang volgens den minister van justi- tie nog niet ingetrokken worden. Den lOen Juni werd in de Tweede Kamer aangenomen het wetsontwerp, dat een einde moet maken aan het bestaan van de departe- menten van oorlog en van marine. Er zal voor in de plaats komen een ministerie, dat heeten zal Departement van Defensie. Dank zij een besluit van de Eerste Kamer, d.d. 29 Juni, werden de pensioenen der oud- gepensionneerde West-lndische militairen verhoogd. Minder gelukkig zijn de andere oud-gepensionneerden (van voor 1918). Im mers de moties-Oud en> Ter Laan om de pen sioenen van deze menschen te verhoogen, werden 6 Dec. verworpen. 't Zou een mooie Sinterklaas zijn geweest, als de stemming in de Tweede Kamer anders ware uitgevallen. In verschillende steden hebben de oud-gepen sionneerden protestvergaderingen gehouden, maar of 'thelpen zal? Zij hebben al zoo vaak gevraagd en voorbeelden van armoede aangetoond, maar steeds zonder succes. Den 16 Sept. werd ingediend een wetsont werp tot wijziging van de Gemeentewet ten aanzien van de plaatselijke belastingen, in hoofdzaak betreffende de forensenbelastin- gen. Een ander wetsontwerp, waar zeer velen mee te maken hebben, is 11 Oct. ingediend. Wij bedoelen het ontwerp tot wijziging van de rijwielbelastingwet, waarbij voorgesteld werd de belasting van 3 op een rijksdaal- te brengen. Een veer den dagen geleden werd dit ont werp in de iweede Kamer aangenomen, na- dat een motie om het bedrag op twee gulden te stellen van den heer Hiemstra, die verle- den jaar reeds op geheele afschaffing- der rij- wielbelasting had aangedrongen, was ver worpen. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van het bekende wetsontwerp inzake steun aan de Rotterdamsche Bankvereeniging (het Robaver-ontwerp) heeft de regeering harde noten hooren kraken. Elaar werd n.l. verwe- ten, dat zij de Kamer voor een voldongen feit stelde. J en slotte werd het ontwerp aangeno men met 57 tegen 23 stemmen. Dus nog heel wat tegenstemmers! Het ontwerp tot wijzi ging van de dividend- en tantiemebelasting ging er denzelfden dag (19 Oct.) door zon der hoofdelijke stemming. Een belastingverlaging zal tot stand ko men, nu de Tweede Kamer op 21 Dec heeft aangenomen het wetsontwerp tot verlag'ng der inkomstenbelasting met 20 pet. Dit lijkt echter mooierdan het is, want de gemeenten krijgen het recht wat meer te heffen. En dat zuikn zeker vele doen! Dat minister Waszink op 9 Nov. zich ge- noodzaakt gevoelde om een ziekteverlof van drie maanden te nemen, is een tegenvaller voor hen, die hoopten op spoedige behande ling van zijn wetsvoorstel tot invoering van de zevenjarige leerverplichting. De minister immers liet mededeelen, dat hij op bijwoning van de behandeling groo- ten prijs stelde. Het zal dus nu toch wel niet eerder worden dan 1 Juli dat het ze- vende leCrjaar er komt, zooals de minister bedoelde met zijn op 14 Oct. ingediende wets ontwerp. In antwoord op een vraag van den heer Albarda had de minister reeds op 3 Oct. meegedeeld, dat invoering van het zevende schooljaar tegen 1 Jan., zooals deze toen wenschte, niet zou gaan. Een wetsvoorstel- Albarda om de leerverplichting tot 7 jaar uit te strekken en dit in te voeren op 31 Jan., werdl den 14 Dec. door de Kamer verworpen met 52 tegen 39 stemmen. Belangrijk als teeken des tijds zij vermetd, dat de S. D. A. P.-fractie der Tweede Kamer bij dat hchaam een voorstel-ontwapenings- wet indiende. Het kwam 25 Febr. in behande ling en werd 8 Maart ingetrokken, nadat art. 1 met 53 tegen 32 stemmen was verworpen. fijdens de behandeling deden zich voorname lijk op 3 Maart rumoerige tooneelen in de Kamer voor. In strijd met het ontwapeningsvoorstel is wel het wetsontwerp, dat op 7 April door de Tweede Kamer werd aangenomen, n.l. dat tot aanschaffing van vliegtuigen voor Ned. In die. Er waren 19 tegenstemmers, 42 leden waren er voor. De voorzitter van de Eerste Kamer, baron Van Voorst tot yporst, zag zich wederom in die functie voor een jaar herbenoemd. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck viel dezelf- de eer te beurt vcor de Tweede Kamer. Ds. Lingbeek, een der Tweede Kamerleden, die bekend staat als tegenstander van de macht van Rome, deed in Nov. een voorstel om te komen tot opheffing van het pauselijk gezantschap hier te lande. Het werd ver- worjoen met 49 tegen 3 stemmen. Uit deze stemming blijkt wel, dat de Ka mer toen maar nauwelijks voltallig was. Den 23 Dec. nam de Tweede Kamer met 79 tegen 1 stem het wetsontwerp aa.n, waar bij de vaccinedwang voorloopig e6n jaar wordt opgeschort. benoemfng aanvaarcfde en zich sinds dien een waardig opvolger betoonde van ziin overleden voorganger. Ook de S. D. A. P. kreeg een anderen yoorzitter, ter vervangmg van den heer Po- iak, die bedankt had In het buitens-ewoon congres op 18 Dec. werd de heer J. Oude. geest als voorzitter aangewezen, die hiermee genoegen nam. De 9 Febr. was voor den oud-minister van O., K. en W., dr. J. Th. de Visser, een ge denkwaardige dag. Hem bleek toen (hij werd oien dag- 70 jaar) hoeveel vriendvn hij had. Len leestehjke huldiging moest hij zich laten welgevallen, terwijl de Kroon hem eerde door .-cv ordering tot commandeur in de orde van den Neder'andschen Leeuw. Een andere groote staatsman met een schitterend verleden, n.l. mr. S. van Houten, haalde zijn 9'0en verjaardag op 17 Febr. en werd bij die gelegenheid eveneens gehuldigd Niet als staatsman, maar als priester werd op 25 April mgr. dr. Nolens veel eer bewe- "hap Vlerde toen zijn veertigjarig priester, Len jubile werd ook gevierd door jhr. mr. dr. A. Roeli, commissaris der koningin in N.-Holland. Den 19 Juli had hij n.l. 12K jaar dat ambt vervuld. Vele woorden van hulde werden dezen populairen bewindsman toen toegezwaaid met den wensch dat hij nog vele jaren de eerste ambtenaar der kroon in dit gewest zal zijn. Prof. Naber te Utrecht (natuurkundige) kreeg om zijn groote verdiensten op 8 Nov, een Fransch eeredoctoraat, n.l. van de Sor- bonne te Parijs, wel een bewijs dat zijn ken- nis tot ver over de grenzen erkend wordt. Een gebeurtenis van groot gewicht is ge weest het overbrengen van het stoffelijk over- schot van den drie jaren geleden te Clarens bij Montreux gestcrven Nederlandschen ge- neraal J. B. van Heutsz, naar Amsterdam, waar het piechtig wtrdi bijgezet in een praal- graf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Deze gebeurtenis is daarom van zooveel be- lang, omdat daarmee werd erkend welke bij- ere eigenschappen dezen man sierden. wij mogen er hier even op wijzen, dat hij niet slechts was de bedwinger van Atjeh, maar bovenai een staatsman, die alles deed om een toestand van vrede, orde en veiligheid in Indie te scheppen als grondslag voor wel- vaart en volksgeluk. Dat heeft hij metterdaad getoond in de jaren, dat hijgouverneur- generaai was (1904—1909). De bijzetting had plaats met militair eerbetoon van €en omvang en een indrukwek- kendheid als men in ons land nog nooit eer- oer zag. Er was een detachement militairen uit Indie voor overgekoqjen, alkmaal manr nen, die nog onder hem hadden gediend. Een ander overleden groot Nederlander, dr. Schaepman, werd op 11 Aug. geeerd door de onthuiling van een monument te Tubber- gen, zijn geboorteplaafs. Mr. P. J. Troelstra werd gehuldigd met de opening van het Troelstra-oord te Beek- bergen, een rustoord voor soc.-dem. (13 Aug.) Het jubile van het Leger des Heils, dat op 8 Mei zijn 4t>jarige werkzaamheid hier te lande herdacht, mag v/el even in herin- nering gebracht worden. De insteliing is in ciien tijd voor velen ten groote zegen geble- ken. 1 wee belangrijke en voor ons land zegen- njke innchtingen hebben hun 50-jarig be staan herdacht, n.l. de rijksIahdbouwpfoef< stations (3 Oct.) en de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam (15 Oct.) Nfeuwe partijvoorzilters. thil- diging van bekende Nederlanders. Lengevolge van het overlijden van den heer H. C. Dresselhuys heeft de Vrijheids- bond een anderen voorzitter mocten kiezen. Hij vond dien in mr. D. Foek, oud-gouver- neur-generaal van N«d.-Indie, die. 9 Ian, de Onbewaakte overwegen. Spoor* wegongev alien. De onbewaakte overwegen hebben ook dit jaar weer zeer vele slachioffers geeischt, waaruit wel blijkt dat het Nederlandsche pu- bliek nog altijd niet geleerd heeft, voldoende uit te kijken, al mogen we anderzijds ook niet vergeten dat het uitzicht bij lang niet alle overwegen voldoende vrij is. Opmerkelijk is, dat de directie der spoorwegen slechts bij uit- zondering genegen wordt bevonden om of de beletselen voor een vrij uitzicht op te ruimen of de bewaking te herstellen. E6n van de be- ruchtste overwegen is die te Kethel, die niet minder dan zeven offers vroeg, en in onze omgeving heeft die te Bakkum nog zeer on- langs zijn gevaarliikheid bewezen, om over de overwegen bij Heiloo en Oude Niedorp nog maar te zwijgen. Wij zullen hier natuurlijk niet alle onge- vallen bij onbewaakte overwegen afzonderlijk noemen, maar toch meenen wij even te moeten memoreeren het ongeval bij RillandBath, waar de trein een met stroo beladen vracht- auto aanreed, tengevolge waarvan ruiten werden vernield in een coupe, waarin zeer toevallig de directeur der Spoorwegen mee* reisde, de heer Kalff. Het vraagstuk >der onbewaakte overwegen is langzamerhand zoo nijpend geworden, dat de Tweede Kamer op 9 Dec. een motie aannam betreffende het instellen van een on- derzoek daarnaar. Als het rapport nu maar niet te lang uitblijft en weder-bewaking van althans de gevaarlijkste punten het gevolg er van wordt. Behalve ten aanzien van de overwegen heeft het treinverkeer nog meermalen aan leiding gegeven tot critiek, waarbij we echter ook al weer moeten bedenken, dat de beste stuurlui aan den wal staan. Er hadden ver schillende spoorwegongelukjes plaats, zoodat het publiek zich "ongerust begon te maken over den algemeenen toestand van de vilig- heid onzer spoorlijnen en op minister van der Vegte aandrang werd uitgeoefend tot instel iing van een commissie van onderzoek. Deze deelde op 9 Mei echter mee, zulk een com missie niet noodig te achten. Wij memoreeren hieronder een paar ange- vallen: Op 28 Jan. liep te Heerenveen een sneltrein op eenige geladen goederenwagens, tengevolge waarvan de machinist werd ge- dood. Den 18 April liepen te Voorschoten twee electrische treinen op elkaar, waardoor eenige passagiers en een conducteur meer of minder ernstig werden gewond en een paar wagens zwaar beschadigd. Bij Lage Zwalu- we derailleerde den 19 Aug. een goederen- trein, waarbij twee spoorwegbeambten licht werden gewond; de materieele schade was aanzienlijk. Den 19 Sept. werden te Amster dam 15 personen gewond, doordat een tram- trein op een stilstaanden tramwagen li#p. Den 16 Oct. liepen te Rijswijk twee eleotri- sche treinen op elkaar, met als gevolg veer- tien gewonden van wie twee ernsfjor Dot

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 18