DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ttadejaarsafdiid. No 308 ..DU nummer be staat ult 6 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 weze Couranl wordt ELK EN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagennitgegeven* Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voot Allwaaar /2,—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnnmmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTI&Ni Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrafmts. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HBRMg, GOITRRt Voordam C9. Dhitrtrtur: G„ tt- KRAK. ZATERDAG De torenklok speelt en laat zijn tvaalf slagen hooren. Oeen seconde staakt hij zijn rusteloozen arbeid. lik-tak, verspringen oe ianden van het uurwerk, voort, al maar voort. De Tijd staat niet stil. Maar de mensch geeft zich rekerschap van het oogenbiiic. Hij legt zijn werk neer en telt de zware slagen. Twaalf uur, Gudejaarsavond. Het oude jaar is verdwenen, het nieuwe is aangebroken. En wij, nietige stervelingen, die ons korte leven met de jaar-maat ais eenheid meten, bedenken, dat voor ons een beiangrijk tijds- deel voorbij ging om nimmer weer te keeren. Telef.nr, Adminfstrafie 3. Telefoonnr. Redactle 33. Fostgiro 37960. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA. Wij zijn een jaar ouder geworden, wij zet- ten weer een nieuwe schretie op den weg, die van de wieg naar het graf leidt. Een jaar ouder, een jaar rijper, een jaar W'ijzer. Hoe vele jaren zullen ons nog toegestaan worden, hoe lang is de weg, welke nog voor ons ligt? Wij weten het niet gelukkig. Maar wij beseffen, dat het leven heel .kort Is en dat de jaren vlugger voorbijgaan naar- mate wij ouder worden. Elken Gudejaarsavond zien wij achter ons. Daar is weer een jaar voorbij gegaan, een jaar vol lief en leed, een onuitwischbaar deeltje van ons leven. En onwillekeurig dringt zich de vraag bij ons op: hebben wij ons den tijd ten nutte ge- maakt, of is dit jaar een verloren deel van ons leven geweest? Wij, die ons in eigenwaan als middelpunt der wereld zien, die van oordeel zijn, dat den- kende, redeneerende, voor indrukken vatbare wezens tot het volmaaktste der schepping be- hooren, wat weten wij eigenlijk van de ge- weldige machten en krachten die zich slechts laten raden. Naarmate onze microscopen technisch vol- maakter worden, ontdekken wij nieuwe we- relden, millioenen levende schepselen, die een waterdroppel bevolken. Schepselen, die, elk voor zich volmaakt van vorm en afme- ting moeten zijn, die elk een taak verrichten, die zich voortplanten volgens onveranderlijke wetten. En toch schepselen, die wij niet kenden, die wij zelfs niet vermoed hebben voor de techniek ons lenzen bracht, die ze voor ons zichibaar maakten. De wereld van het oneindig kleine. En daarnaast de wereld van het oneindig groote. Zoo sterk, zoo technisch volmaakt kunnen onze telescopen niet zijn, of wij krijgen nog slechts een vaag beeld van ae hemellicha- men, die zich het dichtst in onze nabijheid bevinden. En de andere? Wie heeft niet gehoord van de vele jaren die het licht, dat zich bliksem- snel voortplant, noodig heeft om van ver- schillende hemellichamen tot ons te komen. Er zijn afstanden te groot om zelfs te trachten ze in cijfers tot uitdrukking te brengen. En op die eindeloos verre hemellichamen, zouden ook daar niet, evenals op onze aarde, schepselen leven, die denken en o-evoelen kunnen en zich het middelpunt der schep ping wanen? Als er iets is, dat de astrologie ons kan leeren, dan is het bescheidenheid. .Laten wij voor alles bedenken hoe vreese- lijk nietig wij ten opzichte van het heelal zijn. van mensch tot mensch gaat. Het doet er niet toe hoe wij ons dat voorstellen, omdat niemand met zekerheid iets kan weten. Hier is slechts sprake van gelooven, van gevoelen. Er is een leven na dit leven en onze geest kan niet vernietigd worden. Hebben wij, als onze ouders of onze kinde- ren van ons weggenomen worden, het gevoel, dat zij uit ons leven verdwenen zijn? Dat hebben wij niet. Ze zijn er nog, hoe of waar, het doet er niet toe. Hun geest om- vangt ons en in momenten van spanning en ontroering gevoelen wij hun ongeziene te- genwoordigheid, hun macht onze gedachten en daden te beheerschen, ons te leiden langs een weg, dien wij zelf nog niet als de juiste lconden erkennen. Als het vaststaat, dat alleen ons denken en gevoelen onvergankelijke waarde heeft, dan hebben wij in ons korte leven al onze krachten noodig om onzen geest te veredelen. Zijn wij hoogmoedig, het noodlot slaat zijn armen om ons heen en doet ons onze nietigheid beseffen. Weest vo6r alles bestheiden, er is voor den mensch geen enkele reden zich t ver- heffen. Wij bepalen zelf niet hoe en van hoe langen duur ons leven zal zijn. Elk oogenblik kan onze levensdraad worden af- gesneden en elken Gudejaarsavond mogen wij dankbaar gedenken, dat *Hi nog ge- spaard bleven. Welk nietig deeltje van de groote rchep- ping wij ook mogen uitmaken, er is ten slotte iets dat wij kunnen doen met de ge- voelszekerheid, dat wij een welgevallig werk verrichten. Deze wereld is niet het aardsche paradijs waar slechts bazuingeschal klinkt en het geluk als druiventrossen om ons heen hangt. Deze wereld is koud en hard, brengt ziekte en zorgen. Kort is de tijd van onze blijde jeugd, de tijd, dat het leven slechts uit gouden dra- den schijnt geweven. Lang zijn de jaren waarin wij moeizaam een strijd om het be- staan voeren, de tijd, dat teleurstellingen, ziekte, armoede, honger en ellende ons be- stormen en ons trachten neer te werpen. Wij strijd en met de tanden vastberaden op- een geklemd, wij houden ons staande zoolang het mogelijk is. Maar rondom ons vallen de zwakken, de ongelukkigen, de zieken, die niet weten waartoe dit alles zal leiden, die zich hopeloos eenzaam en ellendig gevoelen. Zie rondom naar al dat menschelijk lijden. Wat ook het doel van ons leven mag zijn, het is voor alien gelijk. Elk jaar, dat voor bijging was een jaar voor ons alien. Laat komen wat komen moet, wij weten niet wat het zijn zal, maar wij weten wel, dat talloo- zen om ons heen behoefte aan onze hulp hebben, aan onze materieele hulp, maar bo- venal aan ons medelijden, onze troost, onze liefde. En ziet, rondgaande om anderen op te beuren, gevoelen wij ons innerlijk rijker wor den. Wij voelen ons blijder en gelukkiger en een inwendige stem zegt ons, dat wij den weg gaan waarlangs wij van geslacht op ge- slacht, tot in schier eindeloosheid van jaren tot een heerlijk doel moeten komen. En toch, wij kunnen niet gelooven, dat wij onbelangrijk zouden zijn. Welke afmetingen, welke werelden ook bestaanbaar zijn, ten slotte is er verschil tusschen stof en gedach- te, tusschen lichaam en geest. het waar zijn, dat wij ten opzichte van het heelal microscopisch klein zijn, het is ten s.otte niet ons aardsche lichaam, dat wij van beteekenis achten, het is onze geest, die over tijd en ruimte heen gaat, die niet verdwijnt als ons lichaam in chemische ver- bindingen tot aarde en lucht zal wederkeeren. Hoe klein aan de eene, hoe groot aan de andere zijde de schepping moge wezen, hoe fng of kort ons lichaam daarvan deel uit- jaakt, wij beseffen alien, dat alleen ons ge voelen en denken werkelijk waarde heeft en, boven stof en tijd verheven, van beteekenis zaJ zijn voor het groote doel der gansche schepping. Beredeneeren laat zich dat niet. Het is een geloofs-, eerder nog een ge- Veelskwestie. Slechts onze geest heeft blijvende waarde, onze geest, die niet sterven kan. Geen wonder, dat velen meenen. dat zij Het leven glijdt ons als een filmband voorbij en elke daad, elke gedachte wordt daarop vastgelegd Op den Oudejaarsavond bedenken wij, dat opnieuw een deel van die filmstrook is ver dwenen, dat wij onmachtig zijn om aan wat daarop vastgelegd is nog iets te veranderen. Het is voorbij en wordt ons toegerekend. Hoe zal ten slotte de som van alle beel- den, van alle daden en gedachten zijn? Het leven is kort, elk jaar kan ons iaatste zijn. Willen wij nog goedmaken wat wij in on- nadenkendheid, in onverschilligheid, in eigenwaan tekort zijn geschoten, dan moeten wij ons haasten. /Baat van nu af elke daad, elke gedachte zoo zijn, dat wij diep in ons zelf de vreugde over ons bestaan gevoelen. Laten wij rond ons zien en alles wat wij kunnen missen ten goede doen komen aan wie hulpbehoevender zijn dan wij. Laten wij lichtjes van blijdschap en dank- baarheid ontsteken in oogen, die in wan- hoop staren of door tranen verduisterd zijn. Het kloksein van den Tijd heeft geklonken, een jaar is verstreken. Een nieuw levensjaar is ons geschonken. ?*T n'e*' taInit niet langer, maar werkt met al Uw krachten in den geest van Hem, die het voorbeeld van eindelooze Liefde heeft gegeven. Weest anderen ten zegen en gij zult bij een volgend kloksein dankbaar kunnen beden ken, dat het jaar, dat van ons hcenging, geen verloren deeltje van Uw leven geweest is. iagelpsch overzicht. DE DUITSCHE HERSTEL- BETALINGEN. Het problem der Europeesche schulden aan Amerika. Mag men, na het bericht over verbetering der verhouding tusschen de Vereenigde Sta- ten en Mexico, op het eind van het jaar ho- pen, dat nog een ander moeilijk probleem opnieuw onder oogen gezien wordt? Wij be- doelen de kwestie der Europeesche schulden aan Amerika. Men weet dat het oude Euroop in den oor log groote kapitalen van de Nieuwe Wereld heeft geleend om zijn krijgsverrichtjngen te financieren en dat na dien de schulden zoo hoog gestegen bleken, dat de betaling ervan vrijwel onmogelijk bleek, zoodat de idee ge- opperd werd om een streep te halen door alle oorlogsschulden. Amerika wilde daarvan echter niet hooren, zelfs kort geleden verze- kerde zijn secretaris van de schatkist nog, dat het zijn vorderingen geheel voldaan wild zien. Alle hoop was toen gevestigd op het gere- geld binnenkomen van de Duitsche herstelbe- taiingen, die door de staten welke haar ont- vingen, weer gebruikt werden als afkorting op de schulden aan Amerika. Maar nu blijkt meer en meer, dat Duitsch- land op den duur onmogelijk zal kunnen voldoen aan zijn onder dwang op zich geno- men verplichtingen, zoodat weer naar voren komt een reeds eerder gedaan voorstel om de Duitsche herstelbetalingen te herzien, wat dan op vermindering zal \moeten neerkomen. Daarfegen heeft Frankrijk zich steeds verzet, omdat het daaraan vastgekoppeld wilde zien een regeling van zijn schulden aan Amerika en Engeland en de stabilisatie van de frank. Het begint er op te lijken dat dit standpunt thans erkenning vindt in Amerika. Immers een der groote New-Yorksche bladen, de New-York Herald, kwam eergister met een plan voor een nieuwe schuldenregeling, dat nog wel niet officieel genoemd werd, maar dat volgens genoemd blad toch in ingewijde kringen overwogen werd. Het plan kwam hierop neer: le. men zou beslissen, hoeveel Duitschland in totaal zal betalen; 2e. als de vroegere geallieerden het over dit bedrag met Duitschland eens zullen zijn geworden, zal er een groote internationale fi- nancieele transactie plaats hebben om de ge- regelde betaling door Duitschland te verze- keren 3e. zijn Duitschlands verplichtingen op de ze wijze gefundeerd, dan zal er een herzie- ning plaats hebben van de bedragen, waar- over nu een overeenkomst bestaat tusschen Amerika en zijn Europeesche schuldenaars. Indien dit door de N.-J. Herald gepubli- ceerde plan op werkelijkheid berust, moet men wel aannemen, dat Parker Gilbert, de agent-generaal voor de Duitsche herstelbe talingen, zijn tijdelijk verblijf aan de overzij- de van den oceaan benut heeft om de mee- ning der invloedrijke menschen aldaar in een andere richting te leiden dan waarin zij* tot nu toe gingen. Van hem is het immers wel bekend, dat hij voorstander is van het als een kwestie bezien van de drie door Frankrijk gestelde punten ten aanzien van de schulden. Dat lijkt ook wel de eenige weg om Eurooa te redden uit den financieelen chaos als ge- volg van den oorlog. leedigingen aan het adres van het leger uit- spreken* en de Internationale zingen. CEtlNA. DE. STRIJD TEGEN DE GOMMUNISTEN. Pokhvalinsky, consul-generaal der Sovjets te Kanton, is te Hongkong aangekomen en heeft verklaard, dat de anti-Russische elemen- ten.hem, zoowel als zijn vrouw en kind heb ben mishandeld en het geheele Russische person eel .en de Chineesehe bedienden van het consulaat hebben geexecuteerd, onder voor- wendsel, dat zij aan den communistischen opstand van 11 December hebben deelgeno- men. DE TOESTAND IN SJANGHAI EN NANKING. In Sjanghai is de staat van beleg afge- kondigd. In de nabijheid van de vroegere Russische concersie werd.n Donderdag twee Russische communisten neergeschoten. Volgens andere berichten.uit Sjanghai zijn Woe, de minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Nanking, en Seen Fo, de minister van financ;en, thane definitief afge- treden. Hun opvolgers zijn nog niet be kend. ROEMENIe. AUTO DOOR SNELTREIN GEGREPEN. De auto van senator Nicola uit Phahova stak in haar tocht van Czernowitz naar Boe- karest den spoorweg-overgang bij het station Trazi over, juist op het moment, dat de snel- trein passeerde. Daar de bcomen niet waren neergelaten werd de auto door den trein gegrepen en vol- komen vernield. De echtgenoote van den se nator werd gedood, de senator en de chauf feur zwaar gewond. AMERIKA. ZWARE BRAND. Een brand op den Hudson-oever te Hobo- ken (New Jersey) heeft. het s.s. „Seneca", twee havenhoofden en versqheidene kleine vaartuigen verwoest. Versehillende gebouwen werden beschadigdv De schade wordt op millioen dollars geschat. WEER EEN BRAND TE JUEBEC. Brandstichting? Toen onlangs versehillende katholieke on- dei'wijsinstellingen in Canada achtereenvol- gens door brand werden vernield, werd het vermoeden geuit, dat er boos cpzet in het spel was. Dit-vermoeden wordt versterkt door het bericht uit Quebeck, dat thans het seminarie van Maizeret, een der oudiste instellingen der stad, doer brand in de asch is gelegd. Er gingen geen mensch-enlevens venoren, dodi wel verkeerden 20 leraren en leeriingen ge- ruimen tijd in groot gevaar. FRANKRIJK. DE AUTONOMISTENVERVOLGING IN DEN ELZAS. In autonomistische kringen in den Elzas schijnen de huiszoekingen nu vrijwel afgeloo- pen te zijn. Volgens een bericht uit Mulhou- sen zou het bewus zijn geleverd, dat 95 pet. van de materieel middelen, die er ter beschik- king van de autonomisten zijn gesteld, uit het buitenland afkomsiig zijn. De bladen van den geestelijke Haegy, in't bijzonder de „Elzasser Kurier", bekijken het optreden van de regeering tegen de autono misten in den Elzas, met irome. „De Kurier" zegt, dat het bericht, volgens lietwclk er do- cumenien zijn gevonden, waar uit de omkoop- baarheid van de autonomistische pers blijkt, geheel op fantasie berust. Er zijn dertien autonomisten-leiders in hechtenis genomen, onder wie de geestelijke Fasshauer, Schall, de hoofdred-acteur en Thomann, de directeur van de Zukunft; ver- dler Reisacher, de penningmeester van den Heimatbund. SOLDATEN-RELLETJE OP CORSICA. Parijsche bliaden gevatten een telegram uit Marseille, volgens hetwelk er 47 soldaten, in garnizoen te Calvi op Corsica, oproer zouden hebben gemaakt. Zij zouden zich in het ka- zerne-gebouw hebben verschanst en een ieder, die het wagen durft dit te nadleren, met den dood bedreigen. Gendarmen en sol daten houden de muiters omsingeld, die be- BRAZILIAANSCHE REVOLU- TIONNAIREN. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het Braziliaansche hocggerechtshof de vennissen van een lag-ere rechtbank, waarbij de leiders van den opstand in Sao Paolo in Juli 1924 werden veroordeeld, heeft bevestgd en de straffen heeft verzwaard. Generaal Isidore Lopes, die nog steeds in het buitenland ver- toeft, en eenige anderen zagen hun straffen verhoogd van 2 tot 10 jaren gevangenis. An dere beschuldigd-en werden tot 5 jaar gevan- genisstraf veroordeeld. Het totaal aantal ver- oordeelden, dat schuldig werd bevonden, be- droeg 188, doch 93 werden vrijgesproken. STORM. Op de kusten van Alaska, de Aleoeten en de noordwestelijke staten heeft het fel ge- stormd. Er zijn schepen en heel wat men- schenlevens verloren gegaan. DE RAMP VAN DE S. 4. Het bergingswerk op het wrak van de S. 4, de duikbcot, die voor de haven van Province- town, in Massachusetts, op den bodem der zee ligt, wordt nog steeds voortgezet De duikers hebben thans de hoop te kennen ge geven, dat binnen enkele dagen althans een paar lijken van de bemanning zullen kun nen worden gelicht. Zij hopen spoedig in de boot zelf te kunnen doordringen. Dan wor den zc'o mogelijk de gaten gedicht en het scbip leeggepompt. DE TEAPOT-DOME-KWESTIE. Ingevolge een beslissing, gegeven door den federalen rechter Kennedy te Cheyenne, is de Amerikaansche marine weer in t' bezit gesteld van het petroleumgebied, bekend staande als het Teapot-dome-petroleumveld. Men weet dat er over de Teapot-dome-conces- sie veel te doen is geweest en dat met rnede- werking van den oud-minister Fall, de con- cessie voor exploitabe van die terreinen was in bander: gespecld aan een petroleum-mae: naat. Daar de Teapot-dome-terreinen bestemd waren voor een petroleumreserve van de 31 RKCEMBER Amerikaansche marine, kwam de openbare mecning zoo in verzet tegen die concessie, dat ten slctte alles weer ongedaan werd ge maakt ITALIe. EEN DUBBELE PERSOONLIJKHEID. De burgerlijke rechtbank van Turijn houdt thans zich bezig met een geval van een ver- pleegde in een krankzinnigengesticht, om» trent wiens indentiteit al heel wat te doen is geweest. Hij werd naar het gesticht gebracht als iemand die zijn geheugen kwijt was en zich zijn naam en zijn indentiteit niet meer herinnerde. Een familie uit Verona verklaar- de, dat hij professor Canella was, een officier die in 1917 tijdens een gevecht verdwenen was. Zijn vrouw, zijn zwager en anderen her- kenden hem en verkregen z'n vrijlating, waar- op hij eenige. weken bij hen in Verona ging wonen. Doch er daagden andere personen op, die verklaarden dat hij,niet professor Canella' was maar een heel andere, zekere Bruneri, die beschuldigd werd van diefstal en van het verlaten van zijn vrouw en kinderen. Er volgde een proces en de geheimzinnige man werd naar het gesticht teruggebracht. Hij is even bereid te erkennen dat hij professor Ca nella als dat hij Bruneri is. Signora Canella wacht met spanning op een uitspraak te ha- ren gunste, terwijl Bruneri's vrouw even ver- langend is dat de man als haar echtgenoot zal worden gei'dentificeerd. De rechters heb ben er den heelen nacht het hoofd over gebro- ken, maar waren's morgens om vijf uur nief in staat een vonnis te vellen. DUITSCHLAND. DE BARMAT-AFEAIRE. Henri Barrnat heeft onalangs om terugbfc taling van de door hem betaalde borgsom van i 5.000 mark verzocht, daar hij zich in economische moeilijkheden bevindt. De ver- tegenwocrdiger van het openbaar ministerie heft zich hiertegen cchter verzet. De verde- diger verlangde, dat Julius Barmat ook toe- stemming zai verkrijgen om buittenlandsche reizen te ondernemen. Niemand gelooft wer kelijk, dat Barmat er aan denkt te vluchten De procureur-generaal weigerde zijn toestem mig teg even. De rechtbank heeft besloteft geen gevolg te' geven aan de eischen van df verdediging. EEN HUWELIJKSMAKELAAR GEARRESTEERD. De Berlijnsche recherche heeft gistermid- dag de nhuwelijks-b-emiddelaar Otto Kossel gevagen genomen en zijn bureaux aan disc Wittenbergplatz gesolten. Kossel had eenige werklcoze jonge mannen als helpers in diens't genomen, die den talrijken meisjes uit den midden- en kein.n burgerstaud, met welke hij door advertenties in aanraking was gekomen, als magistraatspersonen met goede vaste posities voorgesteld werden. De spaar penningen der meisjes verdwenen dan m eemgen tijd in Kossel's zak. Het aantal slachtoffers is zeer groot. KOU, SNEEUW EN OVERSTROO- MING. Hevige sneeuwstormen woeden in het Noordwesfen van Japan. Het trein ver keer is onderbroken. Er hebben -verscheiden ongeluk- ken piaats gehad. Men gelooft dat er levens teloor zijn gegaan. Langs de kust heeft een hevige storm ge- woed. Vele visschersvaartuigen zijn verloren gegaan of gestrand. Voor zoover bekend zijn elf personen gedood, terwijl er nog meer dan vijftig vermist worden. Beriehten van gisteiochtend behelzen dat in Zuid-Engeland nog vele bifitenwegen door sneeuw yersperd zijn en dat de strenge vorst de opruiming ervan tenzeerste belemmert. De Kanaaldiensten tusschen Dover en Ca- lais werden gister hervat. De vliegdiensten op het Continent functioneeren ook weer- er is een ongewoon groot aantal passagiers vervoerd. Voor het eerst sedert vele jaren kan men thans in Engeland ski-loopen. De vorst heeft de overstroomingen in het Theems-dal tot sb an gebracht en ook te Can terbury en Maidstone is de toestand thans verbeterd. De Stour en de Medway ziin ge- zakt. 6 De wegen die overstroomd werden, zijn -nu echter met ijs bedekt. Doordat de brandweer niet vlug genoeg voort kon op de met sneeuw en ijs beaekte we gen, is te Herford een oud kasteel (uit de 16e eeuw) grootendeels afgebrand. - Vele deelen van Hongarije worden door sneeuwstormen geteisterd. Honderden tele- graafpaien zijn omgewaaid. Het verkeer is op talrijke punten gestoord. Dank zij het aanhoudende vriesweder is, zoo meldt men uit Brussel, het Vlaamsche land voorai in de streek van de Lei-e en de bchelde, voor een nieuwe overstroomings- ramp gespaard gebleven. Het peil van de Leie is tiians weer gedaald en de huizen en hof- steden in de cmstreken van Kortrijk en nabij Qe i i ansche grens, welke door hunne beyyo- COURANT. jlH-l '.MWJMMfai..-.. I I Sill HIII III

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1