Necrologie 27 Oct. werden door een electrisehen trein bij Voorschoten twee arbeiders gedood en twee gewond, doordat de trein op den ploeg inreed. Vooral tusschen Haarlem en Den Haag zijn verschillende spoorwegongevallen, grootere of kleinere, voorgekomen. Een botsing van een barer autobussen met een sneltrein op 19 Nov., waardoor de chauf feur zwaar en een zestal passagiers lichter gewond werden, heeft voor de maatschappij Quick te Nijmegen bet onaangename gevolg gehad, dat bet publiek haar bet vertrouwen •in den dienst opzegde, zoodat liquidatie der oncferneming is gevolgd. Op 26 Juli zegden de Ned. Spoorwegen het contract met van Gend en Loos op. Men weet, dat dit bet.eekent, dat de Spoorwegen zich als gevolg daarvan over eenige maanden zullen geplaatst zien voor een berg werk, waartoe het goedertnvervoer in den loop der jaren is uitgegroeid Deze maatregel en die andere, waarbij de Spoorwegen zelf een autobus-verkeer openden, de A T. O., heeft in vele gevallen tot protesten geleid, die echter op niets uitljepen. Eert ernstige storing in het verkeer met de electrische treinen had plaats op 21 Nov., tengevolge van ijzel, Den ganschen dag was het verkeer totaal in de war, vele uren te laat kwamen verschillende treinen te Rotterdam en Amsterdam binnen. Het middel, om derge- lijke gevallen voor de toekomst te voorkomen, is nog niet gevonden. In het buitenland, waar reeds langer electrische treinen rijden (de lij- nen hier te lande zijn nog slechts kort gele- den geopend, die tusschen Amsterdam—Rot- moeifijlrheid met ijzel nog niet ondervonden, eensdeels omdat er een ander klimaat heerscht, anderdees omdat daar de lijnen an- ders gebouwd zijr. We mogen evenwel ver- wachten, dat het den.ingenieurs gelukken zal, het euvel te ondervangen. Een herinneriig aan het hoogst ernstige ongeluk met de stoomtram te Laren (N.H.) mag hier niet ontbreken. Het geven van een verkeerde order door een controleur kostte op 7 Aug. aan vier personen, waarvan drie uit een gezin uit de hoofdstad, het leven, terwijl bovendien zes ernstig en verschillende ande- ren licht gewond werden. Vnkeersongev alien. Na de ongelulken, gememoreerd in het voorgaande, widen wij nog eenige droeve verkeersongeval en noemen: Dei, 30 Jan. werden onder Kijswijk op den Delftweg een motorrijder gedood en twee zijspanpassa- giers ernstig gewond. Den 17 Febr. reed 'bij dichten mist te Den Haag een auto in de Loosduinsche vaart; de chauffeur verdronk, de twee passagiers konden worden gered. Precies een maand later kostte een auto- ©ng-eluk te Raalte aan twee man het levm Een chauffeur, die op 2 April met zijn voer- tuig op den Rotterd. weg te Delft in een sloot reed, moest dit met zijn leven bekoopen; de arme man stikte in den modder. Den dag na Pinksferen werden twee families in rouw gedompeld door een auto-ongeluk te Veendam. De landbouwer Kram aldaar zou met zijn dochter en een paar vriendinnen van deze een ritje maken, maar nam vlak bij huis een boeht te kort en reed in het kanaal. Een der vriendinnen vond hierbij den dood op haar verjaardag! Dat maakte het ongeval voor haar dubbel tragisch. De heer K stierf eenige uren na het ongeval. Tengevl^e van onhandigheid van den bestuurder reed den 10 Juli te Woerden een auto te water, waarbij twee der mzittenden om het leven kwamen. Minder ernstig waren de gevol- gen van het over den kop slaan van een auto te Hillegom op 17 Juli: hier viel „slechts" een slachtoffer te betreuren, een dame; de drie andere passagiers werden gewond. In dit zelfde uooische stadje had op 17 Nov. een dergelijk ongeluk plaats met als gevolg twee d-eoden en drie gewonden. Bijzonder tra gisch was de ramp; die den 18 Juli de fa- milie dr. Tonkens uit Groningen overkwam. Met zijn vijven, man, vrouw, twee dochters en een zoon, zou per auto een vacantie-uitstapje worden ondernomen^maar nog slechts aan het begin van de reis reed de auto tusschen Assen en Meppel in de Drentsche hoofdvaart e& helaas venden alle vijf passagiers den dood. Op den weg tusschen Amersfoort en Barneveld had 25 Juli een botsing plaats tusschen een auto en een fiets. De wielrijder werd zwaar gewond, de automobilist werd gedood. Twee dooden waren het gevolg van een motorongeluk op 11 Sept. op den weg van Akkrum naar Oldeboorn Onder de gemeente Olst gebeurde denzelfden dag een ontzettend iets, dat aanvankelijk gehou den werd voor een treurige samenloop van emstandigheden, maar later bleek wellicht ees misdaad te zijn. Een automobilist ge- raakte bij het vullen van het reservoir met benzine in brand en kwam op deze wijze om. Achteraf bleek, dat een passagier, die betrek- kingen onderhield met de vrouw van het •laehtoffer, een brandende sigaret in de ben zine had geworpen, met de bedoeling den man op die manier uit den weg te ruimen. Helaas is deze afschuwelijke opzet maar al te goed gelukt! Hoogst droevig was het on geluk dat den eersten Kerstdag de fam. Van Nierop uit Amsterdam overkwam nabij Halfweg. De auto, waarin vader, moeder en twee dochters, reed te water en slechts e£n der meisjes werd gered. Het arme kind ligt thans nog met longontsteking in een zieken- huis te Amsterdam Wij willen het bij bovenstaande greep uit de verkeersongeval 1 en bepalen, het zijn eeni ge die in hunne fragische gevolgen of bijzon- dere bij-omstandigheden meer dan andere de aandacht trokken en daarom o. j. gememo reerd verdienden, te worden. Ondoenlijk zou het zijn om alle auto-ongelukken te noemen Immers, men neemt geen krant op of men ziet er minstens een in vermeld. Vooral de Zondag is een gevaarlijke dag voor auto's en motor en. Misdaden. Een heele rij misdaden hebben wij in den feop van dit jaar qpgeteekend, die alle ver- dienen in herinnering te worden gebracht. Ora de rij van lugubere opsommingen echter met te lang te maken, zullen wij alleen de Qpmerkelijktte even in gedachten brengen en dan is het wel in het oog vallend dat we daarbij zoo vaak in de residentie terecht ko- men. Jammer dat hierbij tevena aangeteekend uioef worden. dat van zoovele misariiven de dader tot heden onvindbaar bleek. b.v. de moord in het Bezuidenhout te Den Haag, gepleegd op 17 Jan. op klaarlichten dag op een winkelierster. Ondanks premies van de zijde der justitie en particulieren, sa- men tot een bedrag van 4000, is het nog niet gelukt den dader aan te houden. Wel werd eenige keeren iemand aangehouden, dien men van den moord verdacht, maar telkens moest men erkenn-en geen voldoende bewijzen te hebben Van deze menschen wa ren er twee te Brussel aangehouden. Evenzoo ging het met de personen, die in den loop van dit jaar werden gearresteerd als verdacht van den in 1924 reeds gepkeg- den moord op den heer v. d. Stijl in de De Riem-erstraat. Deze en nog een paar andere tot dusver onopgeloste misdaden werden in een raads- vergadering te Den Haag, een ctrietal weken geleden gehouden, ter sprake gebracht en de vraag werd gesteld of wel gesproken kan worden van een voldoende opleiding van de met het onderzoek belaste politiemannen. Wij zullen natuurlijk daarover geen oor- deel uitspreken, maar wij halen dit alleen aan om er op te wijzen, dat het niet kunnen vin- den van de daaers de gemoederen vercnt- rust. In verband met het overlijden van kapitein Queck te Den Haag werd den 14 April al- daar aangehouden een majoor-dokter van het militair hospiiaal, als verdacht van ien overledene door vergif te hebben omgebra.'ht. In het begin van Dec. is deze zaak behandeld voor den krijgsraad, waar levenslange gevan- genisstraf tegen den majoor werd gevraagd. Het vonnis luidde 15 jaar. Een zelfde eiscji werd in den loop van dit jaar nog gesteld voor een paar andere reeht- banken, eerst op 16 Mei te Tiel tegen de ver- dachten in de bekende Culemborgsche moord- zaak (een misdaad van een paar jaar pela de!.); het vonnis was 15 jaar. In hooger be- rocp werd deze zaak later behandeld voor het Hof te Arnhem, dat op 30 Sept. een nieuw onderzoek gelastte, om de betrouwbaarheid van een paar der voorn'aamste getuigen vast te stellen. Dit nie.uwe onderzoek is nog niet afgeloopen en inmidd-els zijn de verdachten deze w-eek ontsiagen uit hun arrest (een hun- ner bleef nog gevangen als verdacht van een ander misdrijf!) De ambtenaar van het O. M. bij de recht- bank te Assen eischte op 5 Aug. levenslange gevangenisstraf tegen zekeren R. te Schot- tershuizen, die zijn buurman Wit vermoordde en bestal, daarna het lijk begroef op zi'n erf en een boom op het graf plaatste om het vinden van het lijk te bemoeilijken. Doordat R. ondervraagd en gearresteerd was in ver band met een paar veediefstallen, kwam de gruwelijke moord, die reeds eenigen tijd gele den was gepleegd, nog aan het licht. In hoo ger. beroep werd 16 Dec. j.l. weder levens- lang geeischt. Het vonnis was 20 jaar ge vangenisstraf. De derde rechtbank, waar levenslang tegen Daar^ is j geldschieter te dooden. Hij sloeg nem neer, wierp het lijk in de rivier en ging daarna naar een zanguitvoering, alsof er niets ge- beurd was. Een politie-optreden met betreurenswaar- dig gevolg deed zich op 3 Jan. te Leiden voor. Bij een arrestatie van opiumsmokke- laars werd tengevolge van een misverstand een Amsterdamsch rechercheur door een Loidschen collega doodgeschoten. Den 11 Jan. deden te Zundert eenige ma- rechaussees huiszoeking naar smokkelarij bij een cafehouder, waartegen deze zich verzette, zoodat de mannen der wet naar hunne wa- pens grepen en den kastelein neerschoten. Doodgeschoten door de politie werd op 1 Mei ook een inbreker te hlillegersberg, die met zijn kameraad trachtte te o'ntvluchten. Op 2 April werd te Sluis bij het aanhouden van een auto met gesmokkelde spiritus een brigade-commandant van de marechaussee doodgedrukt. De rechtszaak over den nachtelijken over- val te Overschie, waarbij de landbouwer Hoogerbrugge door de dieven zoodanig werd gewond, dat hij kort daarna stierf, is eindclijk beeindigd, nadat zij gediend had voor een paar rechtscolleges. De Hooge Raad ver- wierp ten slotte op 12 Aug. het cassatiebe- roep van den dader, zoodat het vonnis van het Haagsche gerechtshof (15 jaar) gehand- haafd bleef. De Roiterdamsehe rechtbank had gemeend dat 12 jaar voldoende was. Wij willen dit moord- en dcodslag-ge- deelte van ons overzicht besluiten met nog te herinnercn aan het geval van abortus te Den Haag, dat den dood van een Duitsch meisie tengevolge had. Het lijk werd door de schul- digen in dekens gerold en in een duivenhok geplaatst en daarop te Rotterdam in de Waalhaven geworpen (8 Dec.) Gelukkig was al gauw belcend rnej wie men hier te docn had en eenige dagen later werden de beide schul- digen te Gorinchem aangehouden. ■een misdadiger werd geeischt, was die te Roermond. Het betrof hier een kapper, die, waar- schijnlijk omdat hij connecties had met een andere vrouw, zijn echtgenoote' doodde en daarna het huis in brand stak, waarb'ij nog levensg-evaar voor vier andere menschen ont- stond, o. w. zijn d-ochtertje. Wel een teeder echtgenoot en vader! Hij kreeg 20 jaar om over zijn misdrijf na te denken. De moordenaar van Nelly Wijker (het in een woning aan de Noordermarkt te Amster dam vermoorde meisje) werd op 23 April (d. i. ruim een jaar na het misdrijf) door het gerechtshof aldaar tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld, eenzelfde straf dus als door de rechtbank op 7 Jan. opgelegd was, Len drama zooais we d!t in oas land ge lukkig niet vaak bekven spseld-e zich af op :lag me 17 Mei in een hotel in Den Haag, toen een meisje haar minnaar doodschoot en daarna zelf moord pleegde. Van eenzelfde mentaliteit als dit meisje ge- tuigde op 26 Nov. de moordenaar van Pi- suisse, Tjakko Kuiper, toen hij zijn slacht offer en diens echtgenoote in het Rembrandt- plantsoen te AmstcTuam doodschoot en daar na zichzelf het leven tenam. Dit verschrik- kelijke drama ligt nog wel z6o versch in het geheugen en de bijzonderheden ervan zijn nog wel z66 goed bekend, dat wij meenen er hier ter plaatse niet veel meer over te moeten zeggen. De voorgeschiedenis van dit droeve gebeuren is wel zoo tragisch geweest, dat men zoowel met den dader als met de slacht- offers deernis moet hebben. Men is thans doende om op de plaats waar de moord ge- schiedde, een gedenkteeken op te richten ter eere van Pisuisse, den gevierden cha..son- nier, wiens stoffelijk overschot onder overstel- pende belangstelling in Den Haag aan den schoot der aarde is toevertrouwd. Dat dieven door de politie worden gevan gen, is iets heel gewoons en gebeurt "dage- lijks, maar dat er politieagenten zijn, die voor en na zelf als inbreker en dief optreden, is gelukkig een zeldzaamheid. Het geval heeft zich voorgedaan te Dordrecht en geen wonder, dat den man (een majoor bij de po litie nog wel), die aldus zijn stand een erge blaam bezorgde. een zware straf werd opge legd. Op 18 Febr. werd voor de Dordsche rechtbank zes jaar gevangenisstraf geeischt tegen dezen ontrouwen dienaar van den H. Hermandad en het vonnis was even zwaar. Hooger beroep hielp hem ook al weinig, want het Haagsche Hof veroordeelde hem in Mei tot dezelfdc straf. Een paar mannen te Rotterdam, die tege- lijk met hun uniform ook het eerlijkheidsbesef aan den kapstok hadden gehangen, werden door de politie aldaar, waarvan zij voorheen deel hadden uitgemaakt, aangehouden als be- trokken te zijn bij een helings-affaire en in Mei veroordeeld tot resp. 2 jaar en 1 jaar plus 4 maanden. Trouwer aan zijn ambt is de Haagsche po- litierinspecteur Paul, die op 2 Sept. bij de achtervclging van een paar inbrekers bijna den dood vond. Een dezer indivi- duen wondde hem n.l. met een revolverschot zoo ernstig, dat dagen lang Magere Hem aan het ledikant in het ziekenhuis stond. Gelukkig is de heer Paul thans weer geheel hersteld en weer in functie kunnen treden bij het corps, waarvan hij een sieraad is. Den 27 Aug. pleesrde een 18-jarige jongen te Capelle aan den IJsel een zoo afschi Nij- ke moord, dat men aan zijn toerekenbaarheid twijfelt. Hij had van een 61-jarigen man een bedrag van 40 geleend, kon dat niet terug betalea mi wist nu niet beier te docn dan zijn Toch moeien wij de aandacht onzer lezers nog even blijven bepalen op eenige rechtsza- ken. Het laatste bedrijf van den roofoverval van het postkantoor te Drunen (gepleegd 13 Nov. 1926) speelde zich in Jan. af voor de Bossche rechtbank. Slot: 7 jaar met aftrek preventief. De dader van de inbraak in het koninklijk paleis te Amsterdam werd den 1 Febr. ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De gemeente-secretaris van Hummelo en Keppel had aan zijn salaris niet genoeg en pleegde verduisteringen ten nadeele van de gemeente. Den 13 Maart liep hij echter tegen de lamp. De ontvanger van Bergen-op-Zoom was van dezelfde kracht. Ook hij ontliep den rechter niet. Wegens knoeierijen in het centraal Klee- dingmagazijn te Woerden had zich op 31 Mei voor het Hoog Militair Gerechtshof een majoor te verantwoorden. Eisch 4 jaar ge vangenisstraf. Vonnis: 1 jaar met ontslag uit den dienst. De beruchte zaak van de valsche Portu- geesche bankbiljetten heeft nu twee jaar lang verschillende rechtscolleges bezig gehouden. De zoo langzamerhand bekend geworden Marang van IJsselveere, die al.eens in deze zaak tot 11 maanden was veroordeeld met aftrek van preventieve hechtenis (ook elf maanden) hoorde later te Den Haag voor het Hooggerechtshof zes jaar eischen (vonnis 2 jaar.) Maar dit was hem te veel en op 26 Juni was hij plotseling verdwenen, naar het buitenland, naar het heette om gezondheids- redenen. Een ingesteid cassatieberoep werd door den Hoogen Raad verworpen. Wegens gepleegde malversaties werd de ex-directeur van de Holl. Handelsbank te Haar'em op 30 Jan veroordeeld tot 2 jaar Een kwestie, waarmee de justitie nog lang bezig kan zijn, is die der corrupt'e onder di- recteuren van gasfabrieken. Men kan er zich over verheugen dat zooiets eindelijk open- baar wordt, echter de wijze waarop dit ge- schiedde, is allerminst fraai, want de man die het eerst links en rechts gasdirecteuren van corruptie beschuldigde, was de heer Van der Stel, voorheen in eenzelfde functie te Schoten, doch aldaar wegens corruptie ontsiagen. Hij heeft deswege ook een gevangenisstraf on- dergaan. En nu schijnt het alsof deze man "zijn stilzwijgendheid te koop heeft aangebo- den, maar dat het bod niet hoog genoeg geweest is. Verschillende gasdirecteuren blij- ken ,,retourcommissies" te hebben aanvaard en zijn deswege ontsiagen (o.a. die te Utrecht en Medemblik) en meerdere zullen allicht nog volgen. Een zeer bijzondere zaak, zooais gelukkig slechts zelden voorkomen, werd in het laatst van Nov. ter behand-eling voorgelegd aan de Groningsche rechtbank: een man en een vrouw, niet met elkaar gehuwd, leefden te Niebert samen en daar kwam het volksge- weten der dorpelingen tegen in opstand., Een heele herrie en een schandelijke bejegening van de beide hoofdpersonen in het drama waren het gevolg en het schijnt zelfs dat de politie niet voldoende heeft willen ingrijpen. De groofste schuidigen aan het relletje wer den veroordeeld tot een paar maanden ge vangenisstraf. Een paar diefstallen moeten i paar diefstallen moeten wij hier nog vermelaen: 12 Jan. werden voor 20.000 sieraden gestolen bij de juweliersfirma Ame- ling Merkes te Rotterdam (dit was nu al de tweede maal in korten tijd.) In den nacht van 13 op 14 Sept. werd ingebroken in de stati ons Hoogeveen, Ruurlo en Borculo, drie te- gelijk dus. Nergens kon veel gestolen wor den. In Oudewater werd een brandkast ge sto len, die later vernield op grooten afstand werd terug gevonden. De daders kregen de zer dagen voor de Utrechtsche rechtbank 5 jaar gevangenisstraf. Een ontrouw penningmeesfer-kerkvoogd der herv. gem. te Katwijk aan den Rijn werd omstreeks half Nov. gearresteerd. De man had ten nadeele dier kerk ongevee-r 2O,00'0 verduisterd en bleek nog meer der- geliiks op zijn kerfstok te hebben, ten na deele van anderen. Tegenslagen in zaken hadden hem'tot zijn misdrijf gebracht. Ontdekkingtn. Ontdakkingen, die nog van bijzonder be- lang voor ons land en ziin economischen toe- stand kunnen worden, zijn gedaan bij de bo ring-en in den bodem in de omgeving van Grcenloo. Men heeft daar n.l. groote zout- en steenkolenlagen aangeboord. Op ontginbare diepte over een terrein van 15.000 H.A werd steenkool aangeboord. Voorloopig zit er ook diamant in den grond, maar waarschijnlijk slechts een stuk, want de punt van het boor-instrument is af gebroken en nog niet teruggevonden. In Suriname dus wat verder van huis werd petroleum aangeboord. Vliegongevallen. Verschillende vliegongelukken hadden dit jaar plaats en helaas sloeg De Kooy bij Hel- der een droevig recormd met 2 dooden en 1 gewonde; te Soesterberg werden 2 man ge wond, terwijl bovendien te Gilze bij 'n nood- landi.ng van een militair vliegtuig uit Soes terbcrg twee inzittenden gewond werden. De K. L. M. had 6en harer mecanciens te be treuren, omgekomen bij een noodlanding in Engeland, waarbij bovendien nog eenige per sonen gewond werden. Wat de vliegdiensten van de K. L. M. be- treft, mogen we constateeren dat deze maat schappij behoort tot de best op dit gebied ge- cutilleerde van- Europa en dat het jammer zou zijn ook uit cen oogpunt van landsbe'ang dat zij wegens een tekort aan financien zou ver.plicht worden tot staking van haar bedrijf. Om dit dreigend gevaar te voorkomen, kwam de regeering met haar (behoudens gcedkeu- rin-g bij de wet) tot overeenstemming over cen irihoud van een nieuw subsidie-contract waarbij het Rijk gedurende 7 jaren totaal 2.8O0.GG0 subsidie toestaat en voor 5CO.OCO partici-peert in het kapitaal der maatschappij. De vliegongevallen teperkten zich niet tot Nederiand, ook in Indie hadden er plaats Een der ernsfigste was zeker wel dat, het- wel-k voorviel op 2 Juni, toen bij Soerabaja cen v'liegtuig in zee viel, waarbij de beide inzitt-ende militairen verdronken. Te Bandoeng stortte den 26 Nov. een vliegtuig neer, wat den dood van luitenant Buyssen tot gevolg had. Bij bovenstaande herinneringen aan wat op luchtvaartgebied voor belangrijks gebeur de, zij nog gememoreerd, dat op 10 Sept te Rotterdam de Eerste Ned. Burger-Lucht- vaartschoo! werd geopend. Twee greotsche werken. Het grooische werk, dat de Rijkswater- staat onderneemt te IJmuiden, tot verbetering en uiibreiding van de haven aldaar, waar door ons land de grootste sluizen der wereld zal krijgen, nadert meer en meer zijn voitoot- mg. D-e eerste deur van de sluis werd den 9 Febr. over zee van Rotterdam naar de plaats van bestemming gesleept. Het gevaarte waa van zulke geweldige afmetingen, dat dit de eenig mogelijke wijze van transport was. Maar de Neaerla-ndsche zeesleepers, die een zoo goeden naam hebben tot zelfs in verre werelddeelen, knapten ook deze taak met goea gevolg op. Een ander groot werk, waarmee de Neder- landers hun naam als waterbouwkundigen cpnieuw hoog houden, de droogmaking van de Zuiderzee, is reeds in zooverre met succes bekroond, dat op 18 Aug. de proefpolder te Andijk werd drooggelegd. Het begin dus van de nieuwe provincie. Belgische amtexionisten. In Belgie zijn nog altijd de zo-ogenaamde annexionisten aan het werk. Vooral in den tijd dat het verdrag met Belgie in o-nze volksvertegenwoordiging aanhangig was, lieten zij meermalen van zich hooren. Zij de den zelfs eenige keeren een invasie in Neder- landsche grensplaatsen, voor het eerst op 10 April, toen zij op verschillende gebouwen in Limburgsche dorpen op een nachtelijken toeht pToclamaties aanplakten met den eisch dat Limburg bij Belgie zou worden gevoegd. Onze regeering was wel zoo verstandig hier niet te diep op in te gaan en beschouwde het meer als een kwajongensdaad. Veertien dagen later werd een vliegtuig ge- bezigd voor -de verspreiding van de annexio- nistische pamfletten. Maastricht werd er mee bezaaid. Men heeft destijds beweerd, dat het een militair vliegtuig zou zijn geweest, maar dat is ook weer tegengesproken. Indien het' gerucht juist wa6 Eevonden, zou het bewijs geleverd zijn. dat -de Belgische overheid het „Limburg-bij-B-elgie"-idee steunde Thans wil men er nog liefst kwajongensachtigheden in zien. andere maakt. drukkerij moesi by»<rden klaarge Branden. Een ernstige brand woedde in het laatst van Januari in het Brabantsche dorp Uden. Verschillende huizen werden in de aseh ge- lcgd. Het eveneens in N.-Brabant gelegen Leem- de zag op 8 Mei 14 boerderijen in vlammen opgaan. Door een boschbrand werden in het begin van Mei bij Venlo vele hectaren bo-sch ver nield. Een schade van ongeveer een half millio-en werd op 4 Juni veroorzaakt door een brand te Echt (L.), waar een stoompannenfabriek in asch geleg-d werd. Minder groot, maar toch nog wel noe- m ens waar a) n.l. een ton, was de schade, die een groote brand te Loosduinen aanrichtte op 16 Juli, toen een tiental loodsen van de groentenveiling vernield werden. In onze omgeving woedde op 29 Juli een felle brand, die te Beverwijk een groot com plex pakhuizen in vlammen deed opgaan. Den 29 Oct. brandde te Wormerveer de oliefabriek De Engel van de firma Crok en Laan geheel af. Schade pl.m. een half mil- lioen. Twee dagen later verbrandden in een ga rage in dezelfde plaats negen autobussen. Jammer dat hier aan opzet moest gedacht worden. In een ander Zaanseh plaatsje, Oost-Knol- lendam, brandden op den kortsten dag een cafe met tooneelzaal en een krui-denierswinkel a-f, eigendom van den heer C. van Liemt. Ernstig was de brand die denzelfden dag het gebouw van De Leidsche Courant teister- de. Het werd bijna geheel verwoest, alk zet- machines, persen en voorraden papier en let ters gingctt verloren. zoodat de krant op een ,Sdveepsrampen en andere ongelukken Qp 16 Mei had in de Indische wateren een ernstige botsing plaats tusschen twee Nederlandsche sehepen, het oorlogsschip „De Zeven Provineien" (met o.a. den gouverneur- generaal aan boord) en de „Wega". Het on geval gebeurde bij Pamanoekan en bezorgde aan de „Wega" eefi zoodanige averij,-dat eea bedrag van eenige honderdduizenden noodig was voor herstel. Een tweede scheepsramp in het verre Oos- ten had plaats op 29 Aug., toen een Duitsch stcomschip op de Galcuttarivier in aanvaring kwam met de Calcutta van de Stoomvaart- Maatschappij Nederiand, tengevolge waar van laatstgenoemd vaartuig zonk. De beman- ning werd echter gered. In den Nieuwen Waterweg bij Poortei's- haven kwam den 10 Sept. het s.s. „IJssel- monde" in aanvaring met een Engelsch •stoomschip, ten gevolge waarvan het onmid- dellijk zonk; vier leden van de bemanning kwamen hierbij helaas om. Een bijzonder zwaar ongeluk tro-f den 2 Dec. een turfschipper, die op den Rijn voer bij Pannerden. Zijn schip zonk en daarbij kwamen helaas zijn vrouw en drie kinderen om het leven. Een paar der lijken zijn door den stroom meegenomen. Arme man, wien het zelfs niet is vergund de lijken zijner dierba- ren ten grave te brengen. Bij een kerkbouw te Heerlen kwamen op 11 Febr. twee werklieden om en werden vijf andere zwaar gewond. Het steigerwerk was van onvoldoende deugdelijkheid geweest. Een zelfde soort ongeluk had 12 Dec. te IJmui den plaats. Daar stortten drie arbeiders met een steiger neer, wat den dood van alien ten gevolge had. Den 27 Febr. veroorzaakte een hevige ontploffing op de Heerengracht te Amster dam een paniek. Geen wonder ook: in een slag werd een huis geheel in puin gelegd, ter wijl tot op verren afstand vele ruiten stuk sloegen. Door de explosie werd slechts een persoon gewond. Vier spelende kinderen werden op 20 Mei te Roermond onder neerstortend zand1 bedol- ven. Drie hunner kwamen om het leven. Tiidens een zwaar onweer te Amsterdam werden 17 Juni op het terrein der Amsfer- damsche Droogdok-Maatschappij vijf arbei ders door den bliksem gedood en zeven ge wond. - Op de Maas bij Maastricht sloeg den 27 Aug. een boot om, waardoor vier arbeiders bij de kanalisatiewerken verdronken. Den 10 Nov. werd de toren van de herv. kerk te Amstelveen door den bliksem getrof- fen; een late on-weersbui. Verkkzingen Dit jaar hebben we in ons land de vetkie- zingen voor de Prov. Staten gehad. De uit- slag heeft aangetoond, dat over het algemeen winst was aan den kant d'er soc.-dem., veelal ten koste van Vrijheidsbond en Vrijz-dem. Ook in ons gewest. In Z -Holland moesten zelfs de drie rechtsche partijen ondervin-den dat zij niet meer het vertrouwen van de meer- derheid der kiezers hadden. De gemeentcraadsverkiezingen, die.dit jaar plaats hadden, hebben hier en daar tot ver- rassende uitkomsten geleid. Het opmerkelijk- ste zeker wel waren die te Amsterdam, waar de soc.-dem. uit het college van B. en W. verdwenen. Zij meenden recht te hebben op een zetel meer dan de andere raadsleden rechtmatig achtten en toen stelden zij als eisch: alles of niets. En toen werd het niets. Na een wethouderscrisis van een paar dagen kwam op 13 Sept de oplossing: de soc.-dem. werden vervangen door de heeren Boisse- vain, Ketelaar en Abrahams. Rotterdam heeft dit jaar veel herrie be- leefd met een zijner vroede vaderen, ver- tegenweord'ger van de Rapalje-partij, Coo- remans. Den 13 Maart kwam hij met zijn vrouw dronken ter Raadsvergadering, be- dreigde den burgemeester en dien-de een an der raadslid een vuistslag toe. Ten slotte werd hij door de politie verwij-derd en opge- borgen. Den 28 April was hetzelfde heerschap we der aanleid-ing tot een geweldig kabaal in den Rotterdamschen Raad Een ander Rotterdamsch raad'slid, de com munist Van Buren, wist den 6 Juli de Staten- vergadering in Zuidholland in de war te s-choppen. Een besluit zooais men het in een groote stad als Den Haag niet zou verwachten werd den 30 Mei genomen. Met 22 tegen 2d stemmen werd n.l. een dansverbod op Zon dag vastgesteld. Een poging om eenzelfde besluit uit t* lokken werd den 17 Aug. te Hilversum ge daan door de chr-hist. raadsleden. Reltetjes voor Sacco en Vanzelti De beweging ten gunste van de in Ame- nka ter dood veroordeelde communisten Saeco en Vanzetti (zie hiervoor het buiten- landsch overzicht) heeft ook te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tot uitspattingen ge leid. Tijdens het bezoek van een groep Amer!- kaansche journalisten aan- het Koloniaal In- sbtuut aan de hoofdstad op 9 Aug. werd door een troep obscure elementen een betoo- ging gehouden, welke door de politie uit-eer geslagen werd. Met het oog op eventual^ ten werden de Amerikaansche consultat- if enkele der voornaamste steden speciar waakt Na een beto-ogmg den volgenden Rotterdam ten gunste van de veroc geleid door L. de Viss-er en het cc sche Rotterdams-che raadslid V. kwam het tot botsingen met de pol demonstranten met geweld uiteen d bij de heer de Visser een sabelhou Eenige dagen lang duurde de gelukkig geen groote afmetingen Van de Nederlanders, die in dP dit jaar het tijdelijke met het eeuv:"ail:!" selclen, noemen we: ANT Gen.-maj. J, A. Nebbens St111111™1"® |S Utrecht overleden 2 Januari, in com van 69 laar. Hn code o,a. ca

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 21