Buitenland gen voor den tcgenwoordigen militalren te- legraafdicnst. Prof. Aug. Alkbe, oud-hoogleeraar aan de Rijksacadcmie van Beeldende Kunsten te Am sterdam, overfeed aldaar op 10 Jan., bijna 90 jaar oud. Den 13en Jan. overfeed te Wiesbaden, 75 jaar oud, de heer Frits van Haarlem, de vooral te Amsterdam zeer bekende variete- Jeider. en bevorderaar der amusements-kuust. Te Utrecht overleed den lien Jan., 73 jaar oud, de heer L. Penning, bekend als schrijver van een geheelg serie godsdienstig getmte, rornantische werken, in Zuid-Afrika spelen- die. Op 48-jarigen leeftijd overleed den 12en Jan. te Den Haag de schilder A. Dirckx. Te Voorburg overleed den 21en Jan35 jaar oud, de Haagsche beeldhouwer E. A. F. Bourgonjon. Hij maakte een aanvang met de beeldhouwwerken van het Rijksmuseum te Amsterdam, terwijl hij verder nog talrijke belangrijke werken in verschillende plaatsen des lands uitvoerde. Te Leiden kwam den 21en Jan. door een noodlottig toeval om het leven de bekende schilder van bloemstukken Floris Flenric [Verster, 65 jaar oud. Een andere schilder, die naar zijn laatste rustplaats werd geleid, was Willy Martens, den 24en Jan. te Den Haag overleden. Op 71-jarigen leeftijd overleed den 6en Fc- bruari, eveneens in de residentie, Dr. Daniel Francois Seheurleer, jarcnlane directeur van het bekende bankiershuis Seheurleer Zo- nen. Buiten zijn beroepskring wijdde hij zich aan de muziek; in April 1910 werd hij op grond van zijn vele en belangrijke presta- ties op het gebied van muziek-historie door de Leidsche A lima Mater benoemd tot doctor honoris causa. Te Delft overleed den 3en Maart, ruim 81 jaar oud, mr. L. W. C. van den Berg, oud- burgemeester van die gemeente, oud-lid van de Eerste Kamer. Den 4en Maart overleed te Utrecht, in den ouderdom van bijna 76 jaar, prof. dr. J. Peels, oud-directeur van de serum-inrichting te Rotterdam, oud-buite:igewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, oud-buiten- gewoon hoogleeraar aan de veeartsenijkun- dige school te Utrecht. Een paar weken na aanvaarding van zijn arnbt als hoogleeraar in het strafrecht aan de droningsche universiteit stierf prof. mr. dr. P. van Heijnsbergen te Amsterdam (5 Maart). Den 7en Maart overleed dr. Joh. C. Breen, gemeente-archivaris te Amsterdam. Den 30en April overleed te Oud-Delfsha ven (Rotterdam) in den ouderdom van 82 jaar de schilder Gerke Henkes, op een na de laatste vertegenwo ordiger van de oude garde der Haagsche Schilderschool. Op den 3en Mei overleed te Montreux, in den ouderdom van 74 jaar, prof. dr. R. H. Saltet, oud-hoogleeraar in de hygiene aan de Amsterdamsche universiteit, eerste directeur van den Amsterdacnschen Geneesk. Dienst. Den 4en Mei overleed te Naardcn Charles Boissevain, oud-diirecteur hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad", eerelid en oud- voorzitter van den Nederlandschen Journr.lis- tenkring. Den len Juni overleed te Amsterdam prof, dr. J. te Winkel, geboren op 16 November •1847 in Winkel, waar zijn vader predikant was. Op 10 Juni is te Noordwijk, 73 jaar oud, overleden Marie Sloot, miser bekend onder haar pseudoniem Melati van Java, schrijfster van ontspannigslectuur. In den ouderdom van 84 jaren is den lien Juni te 's-Gravenhage overleden de kunst- schilder F. P. ter Meulen. Den 23en Juli overleed te Noordwijk op 74-jarigen leeftijd de heer A. Sijthoff Jr., stichter van de „Haagsche Courant". Den 26en Juli overleed te Pontresina prof, dr. Rudolf Magnus, professor in de pharma cologic te Utrecht. Te Bloemendaal overleed den 27en Juli de heer J Nienhuys, stichter der tabaks^ul- tuur op Dell. In 1866 richtte hij, tezamen met den heer P. W. Janssen, de Deli-Maatschap- pij op. Aan bcord van het stcomschip „J. P. Coen", waarmede hij op weg was naar Eu- ropa, overleed den len Augustus dr. C. J. de Groot stichter en ziel van het radio-statioij Malabar, boven Bandoeng (Ned. Indie). Met groote energie wijdde de overledene zich aan de draadlooze verbinding tusschen Neder- land en Indie, die onder zijn leiding met reu- zenschreden vcoruit ging. Juist dezer dagen werd gemeld, dat er pogingen worden ge- daan om te komen tot oprichting van een gedenkteeken voor dezen pionier op radio- gebied. Te Utrecht overleed den lOen Aug. op 89- jarigen leeftijd de gepensionneerde luitenant- generaal K. Eland, oud-minister van Oorlog in het kabinet-Pierson (1897). De invoering van den persoonlijken dienstplicht is groo- tendeels dank zij zijn krachtige niedewerking tot stand gekomen. Den 30en Aug. overleed te Den Haag de heer E. G. Verkade, oud-directeur en oud- cotnmissaris van Verkade's Fabrieken te Zaandam. Den 8en September overleed te Amster dam, 78 jaar oud, dr. C. Kerbert, directeur van Artis. in welke functie hij zich in hooge mate verdienstelijk heeft gemaakt. Te Den Haag overleed den 12en Septem ber, in den ouderdom van 80 jaar, jhr. mr. W. A. von Schmidt auf Altenstadt, oud- °-president van het hooggerechtshof in Indie. Nvan Nederland's grootete dichters, n.l. n Gorter, is den 15en September te weL overleden, na een ernstige ziekts- lie hem plotsehng ten grave sleepte. Nederlandsche volk zal hij blijven de dichter van „Mei". dat een groot k is. Hij was in 1864 te Wormer- ren. fc ii- J. J. Tijl. directeur der Prov. F(-he en Zwolsche Courant, en van rsfirma Erven J. J. Tijl, is den 28 ,j overleden. en overleed den 29en September W Einthoven, hoogleeraar in de Je aan de Rijksuniversiteit aldaar. h?t gebied van den hart®lag heeft m- g'hoven naam gemaakt. Hij yerwierf en Nobelprijs. i overleed den len October de vroe- m. g,rlandsche gezant te Berlijn, W. A Oevers. in den ouderdom van 71 jaar. Als gezant was hij werkzaam in Rome en van 1906 tot den aanvang van dit jaar in Berlijn. Een andere Nederlandsche gezant, een van de jongeren, n.l. jhr. dr. van Vredenburch, die deze belangrijke functie sinds 1919 te Brussel vervulde, is in het begin van Dec. aldaar overleden, nog slechts 53 jaren oud. 23 Dec. is te Rotterdam overleden de fleer dr. A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer. Monument Voogd onhuld op de begraaf- plaats Crooswijk te Rotterdaln op 21 Decem ber. Het is geen verheffende taak aan het eind van dit jaar de balans op te maken der be- langrijkste gebeurtenissen. Men behoeft niet lang te wikken en te wegen, om tot de conclu- sie te komen, dat de wereld in de afgeloopen twaalf maanden meer achteruit, dan vooruit is gegaan. Herhaaldelijk zv/eefde het oor- logsspook dreigend boven Europa's landen Conflicten, c:e niet op bev'redigende wijze werden cpgelost, waren aan de orde van den dag en dat er geen oorlog is uitge- broken is eigenlijk alleen te „danken" aan het feit, dat geen mcgendbeid zich sterk ge- noeg voelde om door middel van wapenge- weld aan een ander haar wil op te dringen. Zeker, de Volkenbond beijverde zich voor den vrede. Maar was zijn werk niet nage- noeg volkomen resultaatloos? Zijn op de ver- gaderingen van den Volkenbondsraad be langrijke conflicten blijvend tot oplossing ge- bracht? Heeft de Assemblee in September, waar zoo schitterend over veiligheid en vrede gesproken werd, waar Nederland door mid- del van Jhr. Beelaerts van Blokland en Polen en Frankrijk zelfs belangwekkende voorstellen deden, heeft deze assemblee tot nu toe practisch eenig resultaat gehad? Zijn door de voorbereidende ontwapeningscom- missie daden verricht? Helaas: al deze vra- gen kunnen slechts ontkennend worden be- antwoord. Evenals over de ter economische conferentie gedane voorstellen zal over de voorstellen der andere vergaderingen „nader worden gesproken Ook in het Poolsch- Lithausch conflict is slechts een gedeeltelijk resultaat bereikt. Een voorloopig compro- mis werd gesloten, nieuwe onderhandelingen tusschen beide staten zullen echter de ge- schillen de wereld eerst uit kunnen helpen. Wei echter valt er te wijzen op het misluk- ken van de vlootconferentie, die, door Ameri- ka bijeen gercepen, gehouden werd tusschen Engeland, Japan en de Vereenigde Staten. Japan toonde ten minste goeden wil. Enge land echter weigerde concessies te doen of een compromis te aanvaarden en het re sultaat der langdurige besprekingen was absoluut nihil! Ziedaar de beteekenis van het vredeswerk in 1927. In enkele woorden kan het als afge- handeld worden beschouwd, want waartoe dient het uitvoerig in te gaan op werk, dat vrijwel nutteloos geweest is en waarmede geen der groote mogendheden klaarblijkelijk ernstig rekening houdt? Het is maar beter te zwijgen Beroering daarentegen is er volop geweest. Bijna onophoudelijk heeft men met conflicten van min of meer ernstigen aard te doen ge had en wanneer wij nagaan, waaruit deze conflicten bestaan hebben, komen wij onwil- lekeurig bij de Russen terecht, die ongetwij- feld in de onaangenaamheden van dit jaar het grootste- aandeel hadden. RUSLAND ALS ONRUSTSTOKER. De geheime, zeer onsympathieke, buicen- landsche politiek der Sowjet-regeenng, dik- wijls volkomen in strijd zijnde met de aller- eerste beginselen van eer en fatsoen, is oor- zaak geweest, dat de bestuurders uit Mos- kou hun land met niet minder dan drie sta ten in openlijk conflict brachten, nl. Enge land, Frankrijk en Polen. Daarnaast staat een lange, bonte rij van regeeringen, die het noodig oordeelden, tengevolge der bolsjewis- tische agitatie, maatregelen te nemen om ver- dere propaganda voor de Moskovitische ideeen zooveel mogelijk te beperken. Het conflict met Engeland werd feitelijk reeds in Februari en Maart onvermijdelijk geacht. Sedert lang was de regeering te Londen en met haar vrijwel het geheele volk de Russische agitatie in Engeland en de actie tegen de Britsche politiek daarbuiten meer dan moe. En toen Rusland in Februari zich dan ook op ongewenschte wijze begon te bemoeien met de Engelsche politiek in Chi na, achtte Londen den tijd gekomen om een waarschuwende nota naar Moskou te sturen. Het antwoord da'arop was nog al onbe- schaamd en wekte groote verontwaardiging in de Engelsche pers. Maar 't eind van 't liedje was toch, dat de gemoederen tot beda- ren werden gebracht en dat de Britsche poli- tici hun dreigement: de diplomatieke en han- delsbetrekkingen met de Sowjets af te breken, onuitgevoerd lieten. De toestand bleef zooals hij was en daardoor werd het mogelijk, dat niet Enge land, maar het onder bewmd van Tsjang Tso Lin staande Noord China het eerst met de bolsjewisten in botsing kwam. Want nadat er eenige maanden geen vuiltje aan de lucht scheen, verraste Tsjang de wereld plotseling door op den 6en April zijn soldaten, met goedvinden van de gezanten der protocol-mogendheden, een inval te laten doen in een aantal bijgebouwen der Sowjet Ambassade. De, Nederlandsche gezant Ou- dendijk beleefde door dien inval enkele onaan- gename dagen, daar hem, als deken van het corps diplomatique te Peking, verweten werd zijn bevoegdhecfen op bedenkelijke wijze te hebben overschreden. Spoedig bleek echter dat hiervan geen sprake was en dat daaren tegen de Chineezen hun boekje danig te bui ten waren gegaan. Natuuiiijk diende Rus land felle protesten in, op een gegeven mo ment achtten velen een oorlog zelfs niet lan- ger te bezweren. Maar gelukkig bedaarden ook ditmaal de stormen en toen na eenige we ken de gearresteerde Russische en Chineesche onruststokers weer werden vrijgelaten, wer den zelfs de diplomatieke betrekkingen niet geheel en al verbroken. Het conflict met Engeland. Het had er veel van of in die dagen de geheele wereld zich eensklaps tegen Rusland keerde. Want op den twaalfden Mei deed de Londensche politie cen gewelddadigen inval in de Russische Arcosgebouwen om te zoeken naar cen gchcirn militair document, dat ver- donkeremaand was en zich daar moest of kon bevinden. Het stuk werd niet gevouuen, wel nam de politie echter een aantal stukken in beslag, waaruit bleek, dat de Arcos nog heel andere dingen deed dan waarvoor hij was opgericht: handel drijven met Engeland, en op ontoelaatbare wijze propaganda voor de bolsjewistische ideeen maakte. De ver ontwaardiging in geheel Engeland was groot en ditmaal voelde men er weinig voor om het zaakje in den doofpot te stoppen, maar achtte Groot Brittanie alle termen aanwezig om de betrekkingen met de Sowjets zonder pardon af te breken. En al beweerden de Russen nog zoo hardnekkig, dat zij als lammeren zoo onschuldig waren, er hielp geen moederkelief meer aan: den 27sten Mei werden de diplomatieke en handelsbetrek- kingen verbroken en weinige dagen later dropen de Sowjetvertegenwoordigers met hun staart tusschen hun beenen naar Rus land terug. Ook -thans vreesde men aanvankelijk voor een gewapend conflict. Noch Rusland, noch Engeland vcelclen daar echter veel voor. Maar de wereld was wakker geschud en binnen acht dagen namen Canada, Honkong, Frankrijk, Italie, Chili, Lithauen, Spanje, Portugal, Amerika, de Philippijnen, Grieken- land, Polen, Hcngarije en Argentinie min of meer ingrijpende maatregelen tegen de Sow jets. Later in het jaar voegden zich aan deze respectabele reeks nog' Oostenrijk Luxem burg, Mexico, Turkije, Joego Slavie, Bulga- rije en Roemenie toe, zcodat er welbaast geen land in Europa aanwijsbaar is, dat dit jaar zonder Russische overlast geweest is. lm mers: ook Scandinavie heeit zich niet onbe- tuigd gelaten! Het conflict met Polen. Het tweede belangrijke conflict na dat met Engeland, ontstond met Polen. Den 7en Juni werd nl. aan het s'ation te Warschau de Sowjet-gezant Wojkoff door een naar Polen uitgeweken Russischen mo narchist neergeschotem. De moordenaar werd onmiddellijk gearresteerd, maar desniettegen- staande stuurde Moskpu een in zeer scherpe bewoordingen gestelde nota. Polen weigerde toen de verantwoordelijkheid voor den moord te aanvaarden, ho-ewel het zich bereici verklaarde desverlangd aan de verwanten van Wojkoff een schadeloosstelling uit te keeren. Den 8sten Juni werd een bomaanslag op het. gebouw van de Russische Zakenclub te Petersburg gepleegd, waarbij 26 personen werden gewond. Te Saloniki braken r.p den- zelfden dag onlusten uit, die de arrestatie van een 50 tal communistische belhamels noodzakelijk maakten. Mexico had reeds den d-erden Juni een inval laten doen in de Sow- jetgebouwen in haar hoofdstad. De conflic ten met Rusland stapelden zich dus op en omdat toch iemand daarvan de sell old moest hebben en Rusland haar moeilijk op eigen schouders nemen kon, werd Engeiand tot iondebok geproclameerd. Als contrapres- tatie fusilleerden de Sowjets twirnig Wit- Russen, onder beschuldiging van spionage voor Engeland Met dat al was het conflict met Poler; nog steeds de wereld niet uit docii toen den zestienden Juni de moordenaar van den gezant tot levenslang veroordeeld, werd door de reohtbank te Warschau, zag Moskou van verdere repressaillemaatregelen aL Nog lang nadien verwekteu echter de te- rechtstellingen in Rusland groote veront waardiging en lokte het optreden der Sow jets in China ernstige protesten uit. De geschillen met Frankrijk. Zooals gezegd: ook Frankrijk moest reeds in April protesteeren tegen de ongewenschte agitatie der Russen. Verschillende malen wer den later nieuwe waarschuwingen gestuurd, maar in Augustus eerst kreeg de Fransche verbittering vasteren voet aan den grond, door dat bleek, dat van een opstand der Riff- kabylen in Marokko de Sowjets de aanstokers waren geweest. Den 30sten Augustus deed zich een nieuw incident voor, waarbij de Fransche regeering zich genoopt zag den correspondent van het Russische telegraaf- agentschap wegens iendentieuze berichtge- ving uit het land1 te verwijderen. Inmiddels was Frankrijk in arren moec.e geraakt, en toen de onderhandelingen over een regeling der oude tsaristische schulden door den Russischen onwil op niets uitliepen en Rusland voortging op ongeoorloofde wij ze propaganda voor de communistische ideeen te maken, werd op den eersten Octo ber de terugroeping van den Sowjetgezant Rakowsky verzocht. Toen aan clien wensch niet snel genoeg gehoor gegeven werd, her- haalde Frankrijk zijn verzoek en den lOen October gaf Moskou toe en werd Rakowsky teruggeroepen. Tot een verbreking van alle betrekkingen wenschte Frankrijk echter niet over te gaan, hoewel een groot deel van de bevolking dit wel degelijk veriangde. De stemming van „kapitalistisch" Europa had zich door dit alles danig tegen Rusland gekeerd. Ten opzichte van nagenoeg de gansche wereld verkeert de Sowjetrepubliek in een'uiterst lastig parket, zoodat er voor de bolsjewisten weinig reden tot juichen was bij de viering van het tienjarig bestaan van hun staat op den zevenden November. Ook voor wat het binnenlandsch bestuur betreft, hebben de Sowjets met groote moei- lijkheden te kampen gehad. Niet dan door een draconisch bewind zijn Stalin en zijn geestverwanten er in geslaagd aan de door Trotzki en Zinowjef aangevoerde oppositie het hoofd te bieden. Zoo sterk werd ten slotte het verzet tegenover het regeeringsbeleid, dat Trotzki, Zinowjef, Radek en Kameneff, de belangrijkste voormannen der oppostie, uit de communistische partij gestooten, uit hun functies ontzet en van al hun politieke rech- ten beroofd moesten worden om erger te voorkomen. Het bovensitaande rechtvaardigt o. i. onze bewering, dat Rusland in 1927 voor de noo- dige beroering zorggedragen -heeft, meer dan voldoende. DE WEENSCHE ONLUSTEN. Men meene echter niet, dat Rusland overi- gens stil heeft gezeten. O.a. heeft het een rol gespeeld in de geruchtmakende Juli-on- lusten te Weenen. Den 15en Juli braken in de Oostenrijksche hoofdstad ernstige ongeregeldheden uit, naar aanleiding van de vrijspraak van een drietal Frontstrijders, die zich aan relletjes hadden sehuldig gemaakt. Een zorgvuldig voorbereide communistische agitatie nam de geboden kans met beide handen aan en hitste de verontwaardigde menigte zooveel mogelijk op. Een groote schare opstandigen trok reeds den eersten dag naar het fraaie Paleis van Justitie, overmeesterde dat en stak het in brand. Bij botsingen met de politie vielen tientallen dooden en honderden gewon- den. Twee dagbladbureaux werden door het gepeupel verwoest, de telefonische verbindin- gen in binnen- en buitenland werden verbro ken, het tram- en spoonvegverkeer werden in weinige uren tijds stil gelegd, een algemeene staking werd afgekondigd Den 16en Juli werden bij een botsing met communistische onruststokers nog 9 perso nen gedood en 20 zwaar gewond, zoodat het totaal aantal slachtoffers ruim 100 en dat der gewondeh circa 1000 bedroeg. De socia- listen, die inmiddels tot het inzicht waren ge komen, dat er aan een revolutie niet te den- ken viel, haalden bakzeil en traden niet al leen in onderhandeling met de Seipelregee- ring, maar verleenden ook daadwerkelijk hulp bij het ordeherstel. De onrust breidde zich echter tevens uit over de andere deelen van Oostenrijk. Men vreesde dat het ook te Insbruck tot botsingen zou komen en in ge heel Tirol werd eveneens de spoorwegstaking afgekondigd. Reeds den 17en Juli echter werd de alge meene staking beeindigd en vingen de onder handelingen aan over het herstel van de tele fonische en telegrafische verbindingen met het buitenland. De Heimwehren (burger- wachten) van Stiermarcken dreigden met een opmarsch naar Graz, wanneer de spoorweg staking niet onmiddellijk werd opgeheven. Tegenover deze dreiging zett'en de socialis- ten vol ijver hun pogingen om een burger- oorlog te voorkomen voort. Langzamerhand verbeterde de toestand, al werden nog tal van communisten-arrestaties gedaan, arrestaties van onruststokers van verschillende nationaliteit. Het laatst vroegen de Wecnsche troebelen de aandacht in Augustus. Op den eersten dag van deze maand deden n.l. de Fransche, Engelsche en Italiaansche gezanten te Wee nen stappen in verband met het tijdens de onlusten opgerichte nieuwe so'cialistische Weensche politiecorps, welke stappen den derden Aug. gevolgd werden door een pro test van de militaire controle-commissie om dat door de constitueering van dit politie corps het vredesverdrag geschonden werd. Ondanks het aanvankelijk verzet werd ten slotte op den 7en Aug. de „roode garde" ontbonden. En daarmede behoorden de on lusten tot het verleden. DE TROEBELEN IN CHINA. Reeds hierboven schreven wij, dat de Rus sische agitatie ook China niet ongemoeid heeft gelaten. Het is niet doenlijk, van de ge beurtenissen in dit land een relaas te geven binnen het uiteraard beperkt bestek van een jaaroverzicht. Er zouden pagina's noodig zijn om dat te doen en het eenig resultaat zou ook dan nog wezen, dat niemand in staat was zich een behoorlijk denkbeeld van den stand van zaken te vormen. Wij zullen daarom volstaan te vermelden, dat het optreden der Chifieezen in de eerste helft van 1927 een sterk-uitgesproken natio- nalistisch karakter droeg. Vijandelijkheden tegenover de concessies der Europeesche mo gendheden deden zich herhaaldelijk voor en de beschieting op het einde van Maart van de Europeesche nederzetting te Nanking, lokte zelfs een fel protest en een eisch tot schade- vergoeding uit. De voornaainste staten zonden troepen ter bescherming van hun onderdanen. Ook Ne derland, dat den kruiser Sumatra stuurde, welke daad in Holland een weerklank vond, dien men'in het binnenlandsch jaarover zicht vermeld vinden kan. Gedurende den zomer en dit najaar werd het rustiger en deden zich geen conflicten van ernstigen aard meer voor. De burgeroorlog tusschen de Zuidelijken en Noordelijken is met wisselend geluk door beide partij en gestreden. Het behoeft geen betoog, dat daardoor vooral de bevolking van het platte land vree- selijk heeft geleden. Verscheidene malen braken hongersnooden uit in verschillende d'istricten, waarbij honderden van gebrek omkwamen Bij het veroveren of heroveren van steden waren brandstichtingen en moordpartijen een zeer norrnaal verschijnsel en de verdeeld- heid blijft zich verder voortzetten. Vooral begin December staken de commu- nisten het hoofd weer omhoog en veroorzaak- ten ernstige onlusten te Kanton, onlusten, die aan duizenden het leven kostten. Men mag zich afvragen, tot welk resultaat tenslotte de troebelen in het Hemelsche Rijk zullen leiden DE ZAAK SACCO EN VANZETTI. Maandenlang is verder de wereld in 1927 in beroering geweest, niet door een conflict tusschen twee staten, maar door een grievend onrecht aangedaan aan twee weerlooze men- schenSacco en Vanzetti. Zeven jaar geleden sprak de Amerikaansche justitie het dood- vonnis uit over deze twee mannen, die be- schuldigd werden van een roofoverval, ge- paard gaande met moord, op een bankbe- ambte in 1921. En zeven jaar lang werd ge- aarzeld dit doodvonnis uit te voeren, omdat men zelfs in bevoegde kringen twijfelde aan de schuld der beide verdachten. In juni van dit jaar kwam de tijding, dat het doodvonnis eindelijk, na zeven jaar dus, voltrokken worden zou. En het regende pro testen uit alle hoeken der wereld. Vrijwel al- gemeen was de verontwaardiging over het feit, dat na een marteling van zeven jaren van onzekerheid, Sacco en Vanzetti alsnog met hun hoofd zouden moeten boeten' voor een misdaad, waaryan in veler oog het be- wijs niet overtuigend geleverd was. Bezwijkend voor deze overstelpende hoe- veelheid protesten en verzoekschriften werd den 29sten Juni de executie nogmaals voor dertig dagen uitgesteld. Maar de tijd ver- streek en er daagde nog immer geen red ding op voor Sacco en Vanzetti. Toen grepen de aanhangers naar terroristische dwang- rniddelen. Op den 23sten Juli werden te Buenos Aires reeds eenige bomaanslagen gepleegd als protest tegen de veroordeeling. En daar de stroom van protesten bleef aan- houden, werd de datum der terechtstelling opnieuw verschoven. Pogingen werden aangewend om een h'er- ziening van hef proces te^ewerkstelligen, maar gouverneur Fuller van den staat Mas sachusetts weigerde gratie te verleenen en Coolidge wilde niet ingrijpen, omdat het hier een aangelegenheid betrof die niet den ge- heelen staat, doch slechts Massachusetts be trof. Den 5en Augustus trachtten ten gevolge van deze beslissing communistische organisa- ties in Parijs en Argentinie door bomaansla gen en betoogingen eenig resultaat te berei- ken. En daarna waren de Sacco- en Vanzetti- relletjes aan de orde van den dag. Op het I. V. V. congres drong den 6en Aug. Fimmen aan op een algemeene staking en boycot, indien S. en V. geexecuteerd zou den worden. Te New-York werden dienzelf- den dag twee bomaanslagen gepleegd op den ondergrondschen spoorweg, te Philadelphia werd een kerk door een helsche machine ver woest. Al deze aanslagen werden beschouwd als protesten tegen de zaak Sacco en Vanzetti en in verschillende groote steden van Ameri ka werden uitgebreide politiemaatregelen ge- trofl'en om verdere uitbreiding der terroristi sche wandaden te voorkomen. Desondanks duurde de actie onverminderd voort en op den 8sten Aug., den dag waarop het revisieverzoek van de advocaten van de beide veroordeelden door het Hooggerechts hof van den staat New-York, dat tevens wei gerde de terechtstelling te verdagen, verwor- pen werd, hadden ook in Frankrijk indruk- wekkende betoogingen plaats. Den 9en Aug. protesteerde de Kamer van Afgevaardigden tegen de aanstaande execu tie, hadden te Parijs botsingen van commu- nisten met de politie plaats, waarbij negen agenten ernstig gewond werden en talrijke betoogers'werden gearresteerd en ontving de Amerikaansche gezant te Kopenhagen een dreigbrief, die tengevolge had dat de Am. le- gatie in Denemarken onder bewaking werd gesteld. Te Bazel ontplofte den lOen Aug. een bom in een station, waardoor 20 personen ernstig werden gewond, na een betooging voor Sacco en Vanzetti, terwijl te Casablanca voor het consulaat van Amerika de Amerikaansche vlag door betoogers werd verbrand. Rechter Thayer weigerde op dezen dag zijn uitspraak te herroepen, maar nog scheen het niet uit- gesloten, dat de excutie toch nog zou worden uitgesteld. In de Vereenigde Staten pleegde het com munistische gepeupel verscheidene bomaan slagen, te Utica bijv. (Staat New-York) vlo- gen drie huizen de lucht in waarbij 20 per sonen zwaar gewond werden, van wie er en- kelen overleden. Te Boston werd een complot ontdekt tegen het leven van gouverneur Fuller. Den lien Aug. kwam eindelijk hoop op redding opdagen. Rechter Sanderson gaf toe- stemming om de zaak voor het Hof van den Staat Massachusetts te brengen en in ver band daarmede werd de voltrekfdng van het vonnis uitgesteld tot 22 Augustus. De terroristen gaven echter hun pogingen niet op: te Brisbane werden de bureaux van een rechter van i.nstructie door een bomaan slag totaal vernield, terwijl den zestienden de woning van een der leden van de Jury, die 7 jaar geleden het sehuldig uitsprak door een ontploffing werd vernield. Den 18en Augus tus had te Parijs opnieuw een ernstige bot sing plaats tusschen betoogers en de politie, maar de verontwaardiging steeg wel ten top, toen den 19en het Hooggerechtshof van Mass. het beroep van de verdediging ver- wierp en vasthield aan de executie op den daarvoor aangewezen datum. Nieuwe onge regeldheden vielen voor en nieuwe beroepen werden gedaan op het bondsgerechtshof van de Vereenigde Staten. Alles was echter vergeefs: den 23 Augus tus werden Sacco en Vanzetti op den electri- sehen stoel ter dood gebracht. Het bekend worden der executie leidde in verschillende landen tot excessen. Te Geneve trachtte een groep communisten het Volken- bondspaleis in brand te steken, wat echter tijdig werd belet. Bij botsingen te Parijs tusschen oproerige elementen en de politie werden ruim 200 pofitie-beambten en mani- festanten gewond, te Londen hadden even eens botsingen plaats tusschen betoogers en politie. In verschillende Zuid-Amerikaan- sche Staten braken werkstakingen uit, te Boston en San Francisco vielen ongeregeld heden voor. Den volgenden dag duurden de botsingen voort. Te Londen, Parijs, Berlijn. Leipzig, Kopenhagen, Amsterdam en Rotterdam moest de politie ingrijpen. Te Chicago werden door een bomaanslag 5 huizen verwoest en 3 personen gedood. Ook te Montpellier ont plofte een bom. Nog den 27sten Augustus was de agitatie niet geeindigd: toen Thield n.l. de Parijsche politie een razzia onder de buitenlardsche onruststokers, waarvan velen werden gear resteerd en het land uitgezet, terwijl te Cher bourg feen anti-Amerikaansche betooging plaats vond, die tot ernstige botsingen aan leiding gaf. Daarna geraakte het geruchtmakende ge- val Sacco en Vanzetti langzamerhand verge- ten Wij kunnen ens van commentaar onthou- den. Slechts deze opmerking: het is eer schande geweest voor de Amerikarnscht justitie, dat dit vonnis op zulke losse bewijs- gronden ten uitvoer werd gebracht. Maar het gimotendeels door de communistische oproer- kraaiers aangestookte terrorisme verdien- niet anders dan de stelligste verwerping. DE BALKAN-MOEILIJKHEDEN. FRANKRIJK EN ITALIe. In de "afgeloopen twaalf maanden heeft dt Fransch-Italiaansche vriendschapsverhou- ding een aanmerkel.ijke verkoeling onder- gaan. Grootendeels was dit te danken aan de zucht van beide landen naar de heerschappij over de Middellandsche Zee, die voornamelijk tot uiting kwam in het streven naar macht op den Balkan. Reeds lang streefde Italie ernaar Albania onder zijn invloed te brengen en dat dit met succes bekroond werd, wekte in hevi- ge mate de verontwaardiging op van Zuid- Slavie, dat vijandelijkheden van Italie vrees de. In Maart ontstond tusschen beide landen een ernstig conflict naar aanleiding van het door Italie verspreide gerucht dat Zuid- Slavie oorlogstoebereidselen maakte. De Slaven beweerden langs hun kant, dat de Italianen zich aan militaire voorbereidingen sehuldig maakten en dit had tot gevolo- dat binnen zeer korten tijd het conflict oniust- barende afmetinp-er aannam.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 22