Zuid-Slavie stelde toen een neutraal onder-1 zoek voor door een commissie, bestaande uit Fransche, Engelsche en Duitsehe leden, doch Italie weigerde daarin toe te stemmen. Het jp 6 April gesloten Italiaansch-Hongaarsch ,'crdrag gaf tot nieuwe moeilijkheden aanlei- ding, doch niettegenstaande dit, stemde Zuid- Slavie er ten laatste, onder den Franschen randrang in toe rechtstreeksche onderhande- jngen aan te knoopen. Resultaat leverden deze aanvankelijk niet veel op, want op 20 April verscherpte zich het conflict opnieuw zoozeer, dat Servie overwoog een beroep op den Volkenbond te doen. Het kwam echter niet zoo ver, want ten slotte regelden beide staten de kwestie onderling. Nauwelijks was dit echter geschied, of den 6den Juni werd te Tirana de Joego-Slavischc folk gearresteerd, zoogenaamd wegens spi- jnage voor Servie. Onmiddellijk riep Belgra do zijn gezant te Tirana terug en enkele da- gen dreigde het oorlogsspook weer, ditmaal tusschen Albanie, dat op den steun van Italie rekenen kon, en Servie, dat Frankrijk aan zijn zijde wist. Ook ditmaal weigerde Joego- Slavie de kwestie voor den Volkenbondsraad te brengen. Het conflict verscherpte zich echter meer en meer en naar aanleiding van de Servische nota agn Albanie, deden de regeeringen van Frankrijk, Duitschland, Engeland en Italie op 21 Juni stappe'n bij de Servische regeering om de zaak tot een oplossing te brengen. Belgrado wijzigde toen zijn nota zoodaqlg, dat deze voor Albanie niet langer kwetsend was en als contraprestatie liet Albanie den gearresteerden tolk weer vrij, zich schikkend in de door de mogendheden gedane voorstel- len. Geruimen tijd bleef alles rustig, maar op 14 October kwamen er nieuwe wolken aan de lucht, doordat de Tsena Bey, de Albaneesche gezant te Belgrado en Praag in laatstge- noemde stad vermoord werd. Op 11 November eindelijk werd het Fransch-Servisch vriendschapsverdrag on- derteekend. Toen eerst kwam de Fransch- Italiaansche naijver duidelijk aan het licht, want zoo verbitterd was men in Italie over deze onderteekeninp", dat heftige protestde- monstraties' te Rome en elders het gevolg waren. Mussolini wist echter ook ditmaal het evenwicht spoedig te herstellen; Italie sloot met Albanie een nog nauwer bondgenoot- schap, dat o. m. inhield, dat bij een aanval van een of ander land tegen Albanie, Italie daadwerkelijk steun zou verleenen. Niet on- 'duidelijk was het, dat dit verdrag een poli- tieken tegenzet beteekende tegenover Frank rijk en Zuid-Slavie. De spanning tusschen Zuid-Slavie, dat ernstig proiesteerde tegen het Italiaansch- Albaneesch bondgenootschap, en Rome nam daarna weer toe en de verhouding tusschen Italie en Frankrijk verkoelde aanmerkelijk. Men mag verwachten, dat in de toekomst nieuwe Fransch-Italiaansche Balkanmoei- lijkheden niet uit zullen blijven. De Macedoniers. Niet alleen met Italie en Albanie, doch ook met Bulgarije is Joego-Slavie in conflict ge- weest. Dit was een gevolg van het terroris- tisch optreden der Macedonische comitadzji's, die in Bulgarije een vrij groote bewegings- vrijheid genoten, doch in joego Slavie weinig minder dan onderdrukt werden. De Macedoniers hadden na den wereld- oorlog onafhankelijkheid voor hun woon- streek verwacht. zij voelen zich met geen en- kel Balkanvolk verwant, bezitten een eigen taal, eigen zeden, eigen godsdienstige gebrui ken. De verwachte onafhankelijkheid kwam echter niet en van de betrekkelijke vrijheden 'in Bulgarije maakten de Macedoniers gebruik om aanslagen in joego-Slavie te beramen. Deze vielen voornamelijk in October en No vember voor en lokten nota's van Servie uit. Tot een.breuk tusschen beide landen is het echter niet gekomen. Ook met Griekenland kreeg Bulgarije over het optreden der comitadzji's eenige gelukkig niet ernstige onaangenaamheden. De Grieksche geschiedenis van het jaar 1927 kenmerkt zich door enkele comploiten van niet bijster belangrijken aard, door een verwisseling van kabinet op 12 Augustus en een serie maatregelen tegen al te lastige communisten. Ook in Turkije en Bulgarije bleken maatregelen tegen de aanhangers van Moskou onvermijdelijk. De gebeurtenissen in Roemetue. Roemenie heeft een moeilijk jaar achter den rug. In December van het vorig jaar had Kroonprins Carol definitief afstand gedaan van zijn opvolgingsrechten, maar niettegen staande deze verklafing bleef een groot dee! van 't Roemeensche volk in hem den toe- komstigen koning zien. Nauwelijks was dan pok na een zeer lang- durig lijden Koning Ferdinand op den 20sten Juli overleden, of van verschillende zijden werden pogingen aangewend om Carol te be- wegen naar zijn vadefland terug te keeren. Joan Bratianoe slaagde er vooralsnog echter in de macht in handeri te houden en Michael, het zoontje van Carol werd koning, terwijl een regentschapsraad werd ingesteld, waarin o.a. Bratianoe zelf en de eerzuchtige weduwe van Ferdinand, koningin Maria, zitting had den. Sterker en sterker werd echter de oppositie der boerenpartij tegen Bratianoe. Ook in het leger keerden velen zich tegen het welhaast dictatoriaal bewind van den grooten staats- man Bratianoe. Talrijke arrestaties moesten plaats hebben om de Carlistische- actie tegen te gaan en het proces Manoilescu in begin November leverde het bewijs, hoe wankel B.'s bestuur eigenlijk stond. Toen na een ziekte van slechts twee dagen ook Joan Bratianoe, na 18 jaar lang de ge- heele Roemeensche politiek te hebben be- heerscht, overleed, en Vintilla Bratianoe de leiding der staatszaken 'overnam, vreesde men nieuwe moeilijkheden, ja zelfs onlusten. Gelukkig zijn deze achterwege gebleven, maar terwijl wij dit schrijven is de toestand zoo, dat ieder uur de meest ingrijpende ver- anderingen mogelijk blijven. De positie van c.en kleinen' Michael is weinig benijdenswaar- dig en o. i. staat 'tzeer te bezien of hij ooit Roemenie's kroon zelfstandig dragen HET POOLSCH-LITHAUSCH CONFLICT. Sedert de stichting van de Oost-Europee- Sche Staten Polen en Lithauen bestaat er tus schen deze beide landen een toestand, die weinig verschilt van dien in oorlogstijd. Op het einde van dit jaar, begfn December, na- men de meeningsverschillen over de grens- kwestie en de beweerde heimelijke inmenging van Polen in de Lithausche binnenlandsche aangelegenheden een zoodanigen omvang aan^ dat ook ditmaal er weinig meer noodig zou zijn geweest om een oorlog te doen uit- breken. Mede door cle bemiddeling der .groote mo gendheden is echter dit geschil voor den Volkenbondsraad gebracht. Op 8 December benoemde dit college onzen minister van bui- tenlandsche zqken, jhr. Beelaerts van Blok- land, tot rapporteur in deze netelige kwesiie en tengevolge daarvan werd tusschen beide staten voorloopige overeenstemming bereikt, zoodat de definitieve en rechtstreeksche on- derhandelingen een aanvang kunnen nemen. Andere conflicten. Natuurlijk vallen er nog andere conflicten en feiten te vermelden uit het politieke leven van 1927, doch al te ver zou het ons voeren, daarop breedvoerig in te gaan. Wij kunnen volstaan met aan te stippen, dat tusschen Polen en Duitschland nog steeds geen over eenstemming is bereikt inzake de Opper-Sile- zische schoolkwestie en de Danzig- en Me- melmoeilijkheden, dat tusschen Engeland en Egypte in Mei. een conflict over de Sirdar- benoeming op bevredigende wijze geregeid werd en dat ook de moeilijkheden van Enge land met Abessynie over aen aanleg van een stuwdam in den Nijl in November werden bijgelegd. De Vereehigde Staten hadden vooral in het begin van dit jaar nog al eens meeningsver- schil met Nicaragua (waar nog steeds een burgeroorlog woedt) en met Mexico (waar Calles een anti-Amerikaansch en anti-katho- liek bewind voert), maar later werd de toe stand zoodanig, dat Coolidge in zijn groote jaarlijksche rede voor het Congres op zes De cember kon verklaren, dat de toestand zeer hoopgevend was. Vermelding verdient verder, dat van Enge land, onder leiding van lord Rdthermere, een actie is uitgegaan voor herziening der vredes- verdragen ten gunste van Hongarije, dat een te Parijs ontdekte vervalsching van Hon- gaarsche obligaties groote beroering te weeg bracht, dat belangrijke arbeidsconflicten in Duitschland, Engeland en Frankrijk zich voordeden, dat Italie steeds meer naar macht in Europa streeft,dat er herhaaldelijk over aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland gesproken is, dat op 9 Juni O. Higgins, vice-president van den Ierschen vrijstaat, door onbekenden te Dublin werd vermoord, enz. enz. Van genoegzaam beiang'om in het beperkt bestek van dit resume uitvoeriger be- handeld te worden zijn deze kwesties echter niet. Het politiek gedeelte van dit overzicht kunnen wij dan ook gevoegelijk besluiten met te wijzen op DF. NOTE GAIE IN 1927 n.l. het geval-Daudet. Eenige weken lang heeft de wereld daarom en terecht al- lerhartelijkst gelachen. Er is in de Fransche Republiek dit jaar nog al wat te doen geweest over de vervolging van communistische Ka- merleden zooals Cachin en Doriot. Ook de monarchisten bezorgden de regeering nog al last en vooral Leon Daudet beging in de Ac tion Francaise tal van politieke losbandig- heden. Ten gevolge daarvan werd hij veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Toen hij zich niet vrijwillig gevangen gaf, besioot men hem te arresteeren, maar nauwelijks was dit bekend geworden, of Leon verschanste zich in de bureaux van de Action Frangaise. Dit gebeurde op den lien Juni/d. w. z. op denzelfden dag, waarop de secretaris-gene- raal der Fransche communistische partij Se- mard gearresteerd werd. Twee dagen lang bleef Daudet ongedeerd op zijn redactiebu- reau en reeds beraamde, na eenige botsingen van voor- en tegenstanders van Leon, de re geering maatregelen om hem desnoods met geweld op water en brood te zetten. Op dit oogenblik echter de brandspuit was juist gearriveerd om hem de redactie uit te spuiten ..ver''et Daudet na een theatrale toespraak vrijwillig het gebouw en gaf zich gevangen op den 13en Juni. Maar de mooiste grap die ooit in Frank rijk uitgehaald is werd hiervan het gevolg. Want den 25sten Juni begingen de aanhan gers van Daudet het stoute stukje den direc- teur van de Santegevangenis op te bellen, voorgevende dat een der ministers deze daad verrichtte. De boodschap luidde, dat Daudet en zijn medewerker Delest onmiddellijk op last van den kabinetsraad in vrijheid moesten worden gesteld, evenals de communist Se- mard. De directeur vloog er in, liet zich om den tuin leiden en gaf deze drie gevangenen de vrijheid terug. Natuurlijk stond in een oogwenk geheel Frankrijk op stelten: eensdeels schuddebui- kend van het lachen, anderdeels hevjglijk ver- ontwaardigd. Maar hoe het zij, Daudet was vrij en bleef vrij. De politie slaagde er niet in zijn verblijfplaats te ontdekken, noch wist zij uit te vinden, hoe het mogelijk was geweest vanuit de regeeringsgebouwen de Sante gevangenis op te bellen en alle lijnen die naar deze gebouwen leidden te bezetten. Daudet wist eenigen tijd later naar Belgie te ontsnappen en tot heden toe geniet hij rustigjes van zijn vrijheid. Ziedaar de eenige goed-geslaagde politieke „grap" van 1927. DE OCEAANVLUCHTEN. Het afgeloopen jaar zal in de geschiedenis der luchtvaart geboekstaafd worden als het jaar der oceaanvluchten. Herhaaldelijk wer den pogingen in het werk gesteld om 'den Atlantischen oceaan over te vliegen zoowel in oostelijke als in westelijke richting. De Franschen Nungesser en Coli waren de eersten die den tocht waagden. Op 8 Mei steeg, bij stormachtig weer, hun vliegtuig op uit Parijs om te trachten New-York te berei- ken. Nooit is het daar aangekomen en nim- mer heeft men iets omtrent het lot der beide vliegers vernomen Lindberg was de tweede. Hij steeg den 20en Mei te New-York op om Parijs t: be- reiken en inderdaad slaagde hij. Na 33A uur te hebben gevlogen, landde hij den 21en Mei 'savonds half elf op het vliegveld le Bourget bij Parijs, nog in uitstekende conditie verkeerend. Geweldig groot was het enthou- siasme waarmede hij ontvangen werd en op grootsche wijze werd hij overal op zijn rei's door de voornaamste hoofclsteden van euro- j pa ontvangen. Den zesden Juni deden Chamberlin en Le- vine het hem na; zij landden in Saksen, en werden eveneens enthousiast verwelkomd. Toen vingen de pogingen ,aan in grooter aantal. De meeste mislukten. Maar 29 Juni steeg Byrd te New-York met drie passagiers op en op 1 Juli moest hij op 200 M. van de Normandische kust bij Bayeuse in zee dalen. Zoowel hij als zijn ge^ellen eleven onge deerd en ook deze vlucnt was dus geslaagd. Op denzelfden dag vlogen de vliegers Maitland en Hegenberger van San Francisco naar Honoloeloe. De pogingen van de Duitschers om vanuit Dessau naar Amerika te vliegen mislukten jammerlijk op 14 en 15 Aug. Op 18 Aug. werd een wedstrijd San Fran- cisco-Honoloeloe georganiseerd. Resultaat twee vliegtuigen slagen, twee verongelukken, terwijl van de bemanning niets meer verno men werd. Op 28 Aug. slaagden opnieuw twee Ame- rikanen erin naar Europa' te vliegen, n.l. Brock en Schlee. Zij wilden een vlucht rond de wereld volbrengen, maar gaven het in September in Azie opk daar zij den tocht over den Stillen Oceaan terecht te gevaarlijk acht- tcn. Op 31 Aug. verongelukte vervolgens de St. Raphael, met Minchin en Hamilton aan boord, op 6 September de Old Glory, die op weg was naar Rome, op 8 September de Sir J oil. Carling. Alle berichten omtrent de be manning ontbraken. Allen vonden den dood in het woelige oceaan.water De laatste maal waagde de Amerikaan- sche aviatrice miss Elder vergezeld van ka- pitein Haldeman een poging op 13 October. Ook deze tocht, die aigemeen als 6en roeke- loos waagstuk beschouwd werd, mislukte. Op 800 K.M. van de Azoren moest het vliegtuig dalen. Gelukkig echter ^laagde het Ned. sioomschip Barendrecht erin miss Elder en haar metgezel te redden. Vermelding verdient nog, dat de Fransche vliegers Costes en le Brix erin slaagden om op 15 October den Atlantischen Oceaan over te steken vanuit Senegal naar Brazilie. Ds poging om van Amerika naar Europa te vliegen, eenige dagc-ft geleden ondierno- men door- miss Grayson, zijn nivt geslaagd en wat erger is, tot dusver zijn nog geen be richten van hare landing hier of daar aange komen, zoodat men moot aannemen ctat zij met hare passagier op droevige wijze zijn omgekemen in de kort na het vertrek opge- stoken stormen en sneeuwbuieii. NATUUR-RAMPEN. De natuurrampen zijn in liet afgeloopen jaar zeer talrijk geweest. De grootste was on- getwijfeld de overstroomingscatastrofe in het Mississippi-gebied. Een landsfreek, vijftien maal zoo groot als Nederland, werd op den 19en April overstroomd. Rhim zeshonderd menschen verloren op dien dag en de volgen- de het leven, terwijl circa 500.000 dakloos werden. Tientall'en dorpen werden verwoest en de landbouw en industrie leden enonn groote schade. Daarnaast dient onmiddellijk genoemd te worden de onweerscatastrofe in Saksen op den 9en Juli. Het aantal dooden daarbij be- droeg ruim 200, terwijl de schade aan land bouw en industrie getveldig groot was. Het dorpje Berggiesshubel in het Ertsgebergte werd tweemaal door een woikbreuk bezccht en totaal verwoest Alleen daar vielen reeds .70 dooden te betreuren. Ook uit andere dee- len van Duitschland en verschillende Euro- peesche staten werd noodweer gemeld. De schade in Saksen bedroeg meer dan 70 milli- oen mark. Op 21 Juli werd Saksen opnieuw geteisterd. Japan werd wederom eenige malen door tornado's en aardbevingenbezocht. Hier vielen eenige duizenden dooden. Japan ligt dus wel in 'thoekje waar de slagen vallen! In September hadden Zwitserland en Tirol van'hevige overstroomingen te lijden. Bij Franzesfeste stortte'den 25sten een trein in een rivier, waarbij twaalf nersonen het leven verloren.. Ook Gallicie had van het water te lijden in dezelfde maand. Op den derden September waren daar 600 dorpen over stroomd, terwijl de ramp aan ruim 200 men schen het leven kostte. In November werden'in het Noord Oosten van de Vereenigde Staten tal van plaatsen overstroomd, tengevolge van den hevigen re- genval. De stad Montpellier kwam grooten- deels onder water te staan, de industrie moest bijna geheel worden stilgelegd. Het aantal slachtoffers bedroeg meer dan 200. Van de vrij talrijke scheepsrampen ver melden wij het vergaan van de Principessa Mafalda, het Italiaansche stoomschip dat op 26 October met 1200 opvarenden bij de Braziliaansche kust verging. Bijna alle schipbreukelingen werden echter gered. G. B. EtijBnkr,©stieSt Het jaar 1927 is een jaar in onze geschiedenis, dat in hare analen met zwart krijt aangeschreven is. Cyclonen, tyfonen, overstroomingen en andere natuurrampen waren de dingen waar de w-ereld mee had te kampen en bleven deze verschijnselen vroeger voor enkele landen bewaard het afgeloopen jaar heeft er geene voor gespaard. Ook ons lieve vaderland, dat altijd kalm daarhenen leefde heeft windhoozen gehad waar de wereld van beefde, gansche dorpen werden in hun rust gestoord en veler welvaart grondig vermoord. Toonde alzoo de natuur in zekere mate een onrustig beeld, in het leven der volkeren was het niet beter gesteld, ook daar een chaos, een strijd om b'elangen waarin de een den ander een vlieg tracht af te vangen Want terwijl de wereld nog blcedt uit de wonden van den oorlog, Offeren de Staten in wedloop op het altaar van den Moloch. Militarisme, de dood van millioenen, heeft hun nog niet geleerd, zich met elkaar te verzoenen en de poppenkast der diplomaten aan het Meer van GenSve doet ons zien hoe de grooten op elkander kleven en geweld en geheimdoenerij op kosten der zwakken dc manier is. waarmede ze de wereld verlakiken. Zoo leven we in de politiek nog steeds op een vulkaan waaruit elk oogenblik de vlam kan siaan en alien propaganda voor wereldvrede, ten spijt we nog niet verder zijn dan in Kain en Abels tijd, toen sloegen ze nog met knuppels, nu vermoorden ze je met gas dat is niet zoo bloedig en komt de humaniteit meer van pas. Voor de burgers in kwestie is alleen dit er bij te behalen: Ze behoeven als ze dood zijn geen belasting te betalen. Ook econo-misch is de cycloon nog niet uitgewoed het is overal misere, men strijdt men den moed der vertwijfeling, om zijn handelsbalans te vergrooten en zooveel mogelijk zijn concurrenten er uit te stooten; zelf exporteeren, maar de import te weren dat is het parool der economen die regeeren; zich door een muur van invoerrechten te omgeven, zonder te vragen of ook andere volk'ren moeten leven, ziedaar de economic van de meeste landen en staten, en hoe wel ze dan ook in Geneve over afschaffing der tollen praten, we zijn nog niet zoover, de Heeren hebben den tijd, hun kost is gekocht, alien chaos ten spijt. Ze kunnen het volk verraden en verkoopen, fressen m-et huid cn met haar, Symen betaalt gaarne en deert hun geen haar. Zijn de Heeren afgeleefd door het zware regeeren, zoo wil de gemeenschap hun nog gaarne eeren door een groot pensioen voor hun menschwaardige streven om maar steeds op kosten der gemeenschap te leven. Ook voor ons land is 1927 niet zonder schokken verloopen. De regeering die onze transitohandel met Duitschland op wilde knoopen aan bet Nederland-Belgisch verdrag en waarvoor ons Lagerhuis z'n toestemming had verleend, kreeg van ons Hoogerhuis de kous op den kop, d-e zoo gesmade „oude dame" wilde de belangen van onzen handel en scheepvaart niet op laten hangen aan geheime diplomatic en internationale frasen; ze lieten den minister den aftocht biazen, overtuigd, dat men beter een minister kan vervangen, dan zich door een bevriende? natie op laten hangen. Echter op het laatst van dit jaar had onze Auzenminister nog een succes te boeken, toen hij de snoode listen •van Polen en Litauen die elkaar wilden vermoorden, verijdelde door en bemiddeling-svoorstel, waar in schoone woorden de kemphanen tot elkaar werden gebracht en de Volkerenbond onder tranen aanzag de verzoening van d-e kat met den hond Zoo was dan door een Hollandsch minister de wereldvrede gered en op den roem van ons Holland weer een punt gezet Onze boerenstand had dit jaar geen reden tot klagen Duitschland en Engeland bleven goed vragen, en de prijzen niet siecht, hopen we dat het nieuwe jaar nog beter wordt, want de welvaart van ons alien met elkaar hangt af van den afzet onzer land- en veeteeltproducten, zoodat, wanneer de afzet niet mocht gelukken, een groot en bet nijverste deel van het Nederlandscbe volk, verarmt en verzinkt in een kolk van ellende. Echter staan er aan bet hoofd van onzen boerenstand, thans mannen met energie en verstand. die ni-et alles aar- bet toeval overlaten maar in den loop der jaren door hunne daden, en wetenschappelijke geschooldheid, de situatie direct bekijken en er terstond bij zijn, als een der dijken van onzen uitvoer mocht bezwijken. Onze goede, brave, oude Vaderstad, de stad der Victorie. is en blijft nog steeds de glorie van alien, boerenrenteniers en andere grootkapitalisten, die maken voor haar reclame en vertellen aan wie bet nog niet wis ten, hoe het hier de stad is van eieren, boter en kaas, hoe je alles voor niks kan zien, hoe onze stad de baas is in het heffen van lage belastingen en billijke huren, zoodat bet een lust is, om te wonen binnen hare muren. Van de schoonheid van den Hout en de hertebokken die je met een endje brood naar je toe kan lolcken, over de gezondheid der lucht en de malaria- baccillen. zegeningen die alien bewoners gratis toevielen Nu we zoo een en ander releveeren, willen we ook nog memoreeren. Hoe cfoor bet nfet op winstb'ejag uit zijn der eigenaren van het Heilooer bosch we dit stuk natuurschoon kunnen bewaren voor de nakomtlirigschap. Het geld door de gemeenschap daarvoor uitgegeven, beduidt voor onze stad een stuk van haar leven. Dan kunnen de voorstanders van een neutraal ziekenhuis, met voldoening terugzien op hun arbeid, ze hebben tehuis gehaald de vrutht, die ze moeitevol zaaiden en waarvoor ze het geld uit eigen zak betaalden, Zoo zi-et men dat eendrachtig werken alles doet bereiken, al staan dan ook anderen afgunstig te kijken. Zoo komen we dan aan het politieke deel onzer goede stad, al is er ook niet veel veranderd. Natuurlijk hebben alle vroede vaderen hun best gedaan dat is iets dat van zelf spreekt, ze kijken niet in de maan, maar steeds op den bodem der dingen, zoodat we veilig hun lof kunnen zingen. Het afgeloopen jaar dan hadden de verkiezingen plaats, en' in zoo een periode hebben de Heeren de meeste praats, als gewone burger zou je dan van ontroering kunnen weenen als je hoort hoe goed de Heeren het met ons meenen, Dan'is de burger niet meer de ezel die betaalt, van wien bij nonbetaling zijn rommel weg wordt gehaald. Neen dan is ie de beste, de braafate Symen, en met klontjes en honing willen ze je lijmen, dan druipen de candidaten van onbaatzuchtigheid en je zou meenen dat je nu kwam in een toestand van heerlijkheid van een luilekkerland waarin je alleen hebt te slikken en de gebraden varkens zoo uit de lucht kunt pikken Omdat nu verandering van spijs doet eten, heeft de S. D. A. P., de partij der proleten, gemeend wat verandering te moeten brengen en hare bezetting wat anders te meng'en, zoodat af te waihten is of deze nieuwe heerei de bezittende klas nu eens mores zullen leeren. Het opperhoofd dat vier jaar aan de bestuursiafel had plaats genomen is Wethouder af en nu in de oppositie gekomen, waaruit men weer zien kan dat op het politieke tooneel de een den ander een beentje draait en eventueel zelf van dat draaien en intrigeeren de dupe wordt. Komisch is intusschen uit deze historie te leeren, dat al het gezwam der politieke heeren over evenredige vertegenwoordiging maar woorden zijn, geldt het een partij die haar lastig is, zoo trekken ze een lijn en recht en billijkheid zijn voor hun frasen, Dat niet alien zich door de pblitiekers de les laten lezen, hebben godd'ank, de kiezers voor het Hoogheemraadschap bewezen. In dit College dat met de politiek niets heeft uit te staan, meenden de heeren partijmannen een slaatje te slaan, om zoo voor hun kornuiten weer wat vette posten te pikken. Ze meenden, die boeren kan men alles doen slikken. Gelukkig hebben de boeren getoond zelf te denken en geweigerd deze politiekers hun vertrouwen te schenken. Moge dit voorbeeld ook degenen, die nog aan den leiband loopen van partijbonzen die hun voor onmondig houden, nopen uit eigen oogen te zien, zelf te denken, en alleen aan die mannen hun vertrouwen schenken. die onbaatzuchtig en niet op eigen voordeel bedacht hun krachten geven, dan zal de politieke nacht van geknoei en jagen naar baantjes en pensioenen ophouden en ons weer met het leven verzoenen, En nu Boeren, Burgers, Politiekers, alien bij elkaar, Prosit Nieuwejaar. J. A. B. F. EL IS! LNKLL v/VOORD! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT T: iIl!IU!lll!:!!l!llllili:i1l!l!IUIl!!lll!i:!:iUlllUi:!lUliUIUUUUUllllllUIllllUlinlllIIUllllIIIUaillIUa 11 u BEHOORT fOCH ZEKER TOT ONZE KEUElMATIGE AOVER- TEERUERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN. U ZULT SUCCES HEBBEN, EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWEr aiuuiiiiiiiiiiiiiamumiiiiimiimniiiuiinniniuiitimnHiiiiiuiiiiuuiiiiiiuiiiiuiB amaiiiiiitiiiiiuiiiHiiiiiiiiDmiiiiiiiiioiiiuuimiifflmiiiiiiraiiimiiioniiiiiiiiiuiiiinsra

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 23