mi. De grijze Dame. Honderd negen en twinfigsfe Jaanang. Za4erdagr 31 SfceeemSter. Radio-lioek]e 1'Elll LLETON. In en om de hoofdstad. StadsEiieisws Zondag 1 Januari. HUversum, 1060 M. 10.30 V. P. R. O- Uitzending van de Vereeniging van Vrijz. Herv. te Amsterdam. Voorganger, Ds. D. Bakker: Met vernieuwde krachten. 12.30 1.30 N. O. V. Lunchmuziek onder leiding van Is. Trijtel. 1.302.30 N. O. V. Voor- drachten te houden door Mevr. van der Lugt Melsert—van Ees en Cor van der Lugt Me.sert. 2.304.30 Populair concert door het N. O. V.-orkest onder leiding van Henri Zeldenrust. Met medewerking van mej. Mar- garetha Adriani en den heer Willem Hercken- rath, zang. 6.—7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-Trio. 8.10 Nieuwjaarsprogram- ma. Het versterkte A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Daarna ,,'t Minne- brugje", zangsotternije in 1 bedrijf. Muziek van Arth. van Oost. Hans, de liedjeszanger, Ed. van der Ploeg. Baas Nork, kastelein en schout van het dorp Bloemendaal, Gerard Leenders. Roosje zijn dochter, Betty van der ■Bosch—Schmidt. Willem van den Molenaar, Jules Moes. Vervolgens ,.De Bruiloft van Kloris en Roosje", klucht met zang en dans. Thomas, vader van Kloris, Ed. van der Ploeg.Pieter, moeder van Kloris, Mevr. Coer- des. Kloris, Jan Jansen. Roosje, Mies Root- lieb. Kre'is, Jules Moes. Elsje, Betty van der BoschSchmidt. Teeuwis, H. Hendriks. Mansette, J. van Hurk. Het versterkte A. N. R O.-orkest. Muzikale leiding, J. J. van Amerotn. Alg. voorber., Chris de Vos. De Nieuwjaarswensch in het stuk is vervaardigd door Clinge Doorenbos. Voorgelezen door Clinge Doorenbos. Huizen, 1950 M. 10.30—12.— K. R. O. Hoogdienst in de St. Antoniuskerk te Til- burg-. Het zangkoor der kerk onder leiding van J. C. Claesen. J. Heerkens, orgel. Ge- zongen wordt de „Missa ad majorem Dei Gloriam", voor 4st. mannenkoor van J. Schrijvers. Na de H. Mis het Tantum Ergo Sacramentum van Alph. Diepenbrock en het Laudate Dominum van J. Nieland, voor 4st. mannenkoor. Predikatie door Kapelaan Mich. Smits. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". P. Lustenhouwer, piano (Leider). H. Sertoli, viool. O. Hendriks, cello. 1 30—2.15 Godsdienstonderricht voor Oude- ren door Prof. D. Bont K. R. O. 4.-5. Ziekenlof uit Bloemendaal K. R. O. 6. Dienst in de Geref. kerk te Spakenburg. Voorganger: Ds. P. de Jong N. C. R. V. 7.30 8.K. R. O. Bijbel-exegese door prof. Dr R. jansen O. P. v. d. Keizer Karel-Univer- siteit te Nijmegen. 8.Kunstavond met medewerking van B. Verhoeven, decla-mator. Het K. R. O.-orkest order leiding van M. v. d Ende. Jules Moes, Muzikale leider. 10.30 K. R. O. Eniloog. Oecilia-kwartet onder leiding van Mej. van Rooyen. Daventry, 1600 M. 3.50 Concert door het Militair orkest. G. Naish, sopraan. G. Naish, sopraan. G. Eastman, bas. 5.40 Ver- teliingen uit het Oude Testament. 5.50— 6.05 Missionaire causerie 8.20 Dienst in de Holy Trinity kerk. 9.05 Liefdadigheidsop- roep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Concert. Radio-strijkkwartet. A. Crammer, bariton. Koor. 10.50 Epiloog. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Re- ligieuse muziek. Gem. koor en predikatie. I.05 Orkestconcert. 8.35 Circus Radio-Paris. 9 0511.20 „Revue schets", Jazzband en zang. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Kath. Morgenwijding. 11—11.30 Declamaties. II.3512 20 Orgelconcert. 12.20—1.05 Mi- litaire muziek. 3.053.45 Beethoven's Piano- muziek. 4.505.20 Orkestconcert. 6.50 „Die Zauberflote", opera van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 8.20 Mor genwijding. 10.50—11.50 Orkestconcert. 3.506.20 Orkestconcert. 7.50 Cabaret, Sen- ta Sone'and, Elli Glassner, Paul Graetz etc. 9 5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Morgenconcert. 12.25 Nieuwjaarscon- cert. 3.35 Vcorlezing en pianobegeleiding. 4.50 Vroolijk concert. 7.20 Walsconcert, Koor en solisten. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek 8.35—10.35 Galaconcert. (9.20 Vlaamsche causerie). VTaanuag 2 Januari. nttversum, 1060 M. 12.— Politieberichten 12.35—2.— Lunchmuziek door het A. N. R. O.-Trio. John. Heiden, viool. M. van 't Woud, cello en G. Verhey, piano. 4.4C5.50 Kinderuurtje onder leiding van Mevr. Ant. van Dijk. 6.7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-trio. 7.157.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.10 Con cert. A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Sophie Haaze—Pienemann, so praan. Daarna een programma „Op ver- zoek". 10.Persberichten. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Orgelconcert door S. P. Visser, organist van den Ned. Herv. kerk te Hillegom. 6.157.N. C. R. V. Spreker: Ds. Jac van Nes, Missionair Pred. onder de Joden te's Gravenhage, over: Het Jodendom 7.— 7.30 N. C. R. V. Concert. 7.30—S N. C. R. V. Spr.W Meyers, hoofdcontroleur kaas- contro te Utrecht: Onze Boerenstand. 8.— N C. P. V. Spr.: K. Lantermans leest uit eigen Ovcr-Betuwsch werk. a. 'n Vroolijke Juffer. b. Drie portretjes van Kees. Frida Mooy, sopraan. Nic. Klasen, fluit. Jan Vo- gel, piano. 3e avond der liederen-cyclus: Hollandsche Componisten. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, viool, sopraan en bariton. 1.20 2.20 Orge'concert. 3.20 Daventry-kwartet en solisten, sopraan en piano. 4.20 Orkest concert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Mr. Crow- ther: Stars of the Month. 6.50 Nieuwsberich ten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Beethoven's liederen. Baritonzang. 7.45 E. Ludwig: Bismarck. 8.05 Duetten voor 2 violen. 8.35 Balladenconcert. W. Davis, mez zo. R. Watson, bariton. W. Baumer, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Mr. Komisar- jovsky, As others see us. 9.50 Nieu«vsberich- ten. 9.55 Kamermuziek, harp, fluit, viool en viola. 10.55 „Brothero Juniper", van de „Little Plays of St. Francis", van L. Hous- man. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11-Concert. 12.502.10 Klassieke kwar- tetten. Beethoven, Haydn Mozart. 5.05 5.55 Literaire en muzik. matinee. 8.50 „Les C'oches de Corneville", operafragmenten. Orkest en soli. 11.20 Sluiten. Langenberg, 469 M. 1° "5—1.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Sc" mmeltrio. 7.35 ,.Wolf-Morike-Avcnd." H. Rode, alt. Ch Christann, declamatie. Dr. Zelle, inleiding. Westf. Strijkkwartet. P. Eberhard, begelei- ding. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20- 7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Vo'ksconcert 9 5011.50 Concert. Kermbach-orkest en A. Alexandrowa, sopraan. Hamburg, 395 M. 5.15 Orkestconcert 6.20 OrkestconcerL 7.20—11.20 Volkscon cert. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trio-concert. 8.35 Orkestconcert. 9.50—10.35 Dansmu ziek. nen met het paard vot vroolijk-klinkende bel- len, gezien en ik heb er naar gekdten ah naar een bijzonderheid uit vervlogen jaran de jeugd van onzen tijd, die zoo langza- merhand het weelde-paard slechts bij over- levering leert kennen, moet nu wel opkijken naar een arreslede, die niet als de auto, doch getrokken door het paard, wordt voortbewo- gen, en de AmsterdamscJie jeugd van heden zal vermocdelijk niet meer tallooze fraaie ar- ren langs de „Buitensingels" en door het Vondelpark zien gaan, zocals een goede kwarteeuw geleden nog te zien was. Maar het ijs heeft voor de Amsterdammers van heden evengoed de aantrekkelijkheid be- houden, gelijk het die had voor hun vaders en grootvaders en Zondag j.L, op doen mooi- en winterdag, waren de vij-vers in het Vondel park reeds in trek, ook alle andere plekfen water in en osr, de stad, die al betrouwbaar hard waren. En de week beg on met de be- kende A.IJ.C.-Bordjes aan de tram., die hid den tot de banen der „Amsterdamsche IJs- club" aehter het Rijksmuseum, weike nu ten- minste op waardige wijze gesloten zullen worden. Want ik heb u zuiks al eens -ge- meld in verband met de schouwburgplannen, die men daar ginds heeft, dit is daar de laat ste winter voor de IJsclub zij zal nieuwe terreinen, grodtere en betere terreinen krijgen verder weg, daar aan den Schinkel, hetgeen vcor de liefhebbers van het wintervermaak een groote verbetering zal wezen. Rcden ge- noeg om tha-ns iets meer te schrijven over de wintersport te Amsterdam. De Amsterdammer behoeft niet te klagen, dat hij in de omgeving zijner stad gebrek aan gelegenheid heeft de beenen uit te slaan op de bevroren vlakten, als het heusch winteren wil. Water genoeg in de buurt. Het IJ over en dan Waterland in; straics als't ijs sterk is de Zuiderzee over naar Marken; misschien ovei den Amstel naar Oudekerk en't Gien in en voor hen, die niet zoover heen willen, de grachten, enkele grachten vers, de IJSclubbanen. Aan de „Amsterdamsche Amsterdam op sportgebied heel veel te danken gehad; de mannen, die haar oprichtten, nu al meer dan zestig jaren geleden, in 1864, hebben juist gezien toen zij beseften, dat zij leiding hadden te geven aan de echte vaderlandsche sport, weike voor dien eigenlijk niet geleid was doch meestal afhing van een of anderen kastelein, die zijn zaak dreef in de nabijheid van een water, waarop hij een wedstrijd zou kunnen doen houden althans, parkvij- IJsclub" heeft ontegenzeggelijk Uit het Engelsch van Henry Selon Merriman. 44) Zij keek rond. »'^''at hebben wij weinig heeren," zeide zij. „Wij missen Luke, niet waar?" Zij keek recht naar Agatha, die haar blik met brutale onverstoorbaarheid beantwoord- de. Slechts in Luke's bijzijn was zij onzeker. was hij weg, dan durfde zij het tegen de ge- heele wereld opnemcn. „Ik heb Luke nooit gezien", zeide Eva tot den graaf, die bevel had gekregen haar zijn arm aan te bieden. „Het spijt mdj zoo, dat ik hem misgeloopen ben." Agatha, die voor hem uitliep op de trap, keerde zich om en keek hem met een zonder- lingen glimlach aan. Zij sloeg of geen acht op den graaf, of zij onderschatie zijn opmer- kingsgave. „Ge zoudt stellig van hem gehouden heb ben zeide de Spanjaard. Na eenig overleg over de tafelschikking, werd ten slotte De Lloseta aan de eene zijde tan mrs. Ingham Baker geplaatst, terwijl de twee meisjes naast elkaar tegenover hem za- jen. Fitz zat onderaan de tafel. In den loop van het gesprek boog de Span- aard zich tot Agatha en zeide: „Hebt ge de „Commentator" van deze reek al gezien, Miss Ingham Baker?" Eea onverklaarbare gtilte viel over de vtr- CCLXVII. Winter te Amsterdam. Onze IJsclub. Er behoort misschien eenige moed toe om in een landje als het onze, hetwelk n'evens al de goede hoedanigheden, die het bezit, toch ook deze eigenaardigheid heeft, dat men fei- telijlc geen etmaal op het weer aan kan, zich te durven neerzetten met het doel een en an der te gaan nedersehrijven, dat in verband staat met de weersgesteldheid van het oogenblik. Ik bevind mij thans in die rmstan- digheid, doch zal het er toch maar op wagen, eensdeels omdat de weerprofeten, die mij'en- kele weken geleden op welken weten- schappelijiken grond heb ik niet van hen ge- hoord, ik denk dat ze hun wijsheid geput had den uit een of andere aimanak of Ameri kaansche krant een strengen winter in De cember voorspclden, toevallig gelijk schijnen te krijgen, anderdeels omdat hetgeen ik ga schrijven, zelfs al zou de vorst opgehouden zijn, voor deze den lezer onder de oogen komt, toch waarheid blijft voor een eventueel tweede schaatsenrijders-festijn in dit winier- seizoen. Want, het spreekt wel vanzelf, na al die kwakkelwinters, weike wij in de laatste jaren gehad hadden, gaat ieder edit Hollander, zelfs al is hij geen „infcocrling" uit Fries- land of Groningen, doch een Amsterdam mer, in dezen winter op, die eindelijk weer eens gelegenheid geeft tot schaatsen-rijden, tot slede-rijden zelfs. Ofschoon dit laatste m onzen automobiel-tijd wel een zeldzaamheid is geworden. Ik heb buiten Amsterdam juist een echte oud-Hollandsche arre-slede, bespan- om door hem uifgeloofde prijzen, weike hij er lang en breed door de verteringen, die bij hem genaakt zouden worden, kon uithalen. Der- gelijke wedstrijden waren in vroeger gehou den op den Amstel bij't „Kalf je" of ook op den Buiten-Amstel, daar waar nu nog het clubgebouw der roei- en zeilvereeniging „De Hoop" zich bevindt, zulks ook nog in het be gin van 1864. In het einde van dat jaar werd in het ge- bcuw „Diligentia" in de Kalverstraat de ,,Amsterdamschie IJsclub" opgericht en reeds in het begin van Januari kon de nieuwe ver eeniging den eersten wedstrijd uitschrijven, toen op een baan aan het Oude Tolhuisgat, dus aan den overkant van het IJ. Dat was't begin van een roemvol gestaan tot op den huidigen dag. Ikdenk er niet aan de geheele geschiede- nis der club hkr ncer te schrijven; het zou ook ondoenlijk zijn. Van haar „ups and downszijn olaazijden vol neer te pen.nen, wat trouwsns reeds verdienstelijk is geschiea in het gedenkbosk, helwelk in 1914 bij het 50-jarig bestaan der vereeniging werd uitge- geven, maar wel is het aardig, nu we weaer m een heuschen schaatsenrijden-tijd zijn ge- kemen, er aan te herinneren, dat de „A. IJ. C." heel wat zwdrltochten heeft gemaakf, voor zij gekomen was tot den huidigen staat van boei, bekendheid, van nauwe verwant- schap tot het gemeehtebestuur der hoofdstad, Zij heeft haar banen gehad op de Heeren- gracht bij het Ihorbeckeplein; zij heeft haar banen gehad op de vijvers van het Willems- park, thans reeds lang met het Vondelpark saamgegro'id; zij heeft haar eoncurrenie ncg gefcnd, jaren lang, in de „Amsterdam- sche Skatingclub", die haar banen had op de Keizersgracht tusschen Reguliersgracht en Vijzelstraat. Natuurlijk, dat was nooit het ware, cmdat de Amsterdamsche grachten zoo iang mogelijk voor het scheepvaartver- keer werden open gehouden en het dus zaak werd een sportterrein te vinden, hetwelk, eenmaal door de wintervorsf in ,boeien" ge- slagen, voor de liefhebben van het ijsvermaak ongerept zcu blijven. Dat is langzamerhand zoo geworden toen men de geschikking kon krijgen over terreinen achter de P. C. Hooft- stiaat, teen in Januari 1881 op een terrain achter het nog in aanbouw zijnde Rijksm:u- seum de wedstrijden konden worden gehou- t den. In 1885 vinden wij de club loch weder cp de banen van het Willemspark terug en vierde zij er op 24 Januari van dat jaar den merkwaardigen aag van iiet eersle electrisch lidit op de baan, totdat in 1886 het verblijf op de Museum-terreinen meer vastheid kreeg door onderhandclingen met het gemeentebc- stuur en de IJsclub er haar triomfen gckend heeft met wedstrijden, waarin in 1890' en 1891 beroemdheden als een Ja-p Eden en Jos D. Donoghue, cm maar geen anderen te noemen, het schaatsenrijdend Nederland ver- baasd deden staan. De banen werden steeds verbeterd en ver- gropt en toen het nieuwe clubgebouw, in- gericht naar alle billijke eischen, die gesteld mochten worden, in den winter van 1904 1905 geopend was, had't er alles van dat de „Amsterdamsche IJsclub" nu voorgoed haar verblijf gevonden had. Hetgeen, naar men weet, niet het geval is, want de goede naam van de club, het toenemen van haar ledental, waren reeds lang rcden genoeg om te pogen grcoter terreinen te zocken, en wanneer men die het volgend jaar verder westwaarts heen gevonden zal hebben, zal een nieuwe merk- waardige mijlpaal in de geschiedenis dezer populaire Amsterdamsche sportvereeniging zijn bereikt. Ziedaar een stukje Amsterdamsche geschie- denis in herinnering gebracht, dat zeker waard is in dezen wintertijd gekend te wor den, cok buiten Amsterdam, want de „A. IJ. C." heeft ontegenzeggelijk den stoot ge- geven tot het oprichten van een aantal ijs- clubs in verschillenc'e steden van ons land en de sportmenschen zullen ongetwijfeld er- kennen, dat het de Amsterdamsche IJsclub" ■is geweest, die er den sioot aan heeft gegeven. dat de nationalc en internationale wedstrij den op de schaais niet alleen langs goede ba nen in de letterlijke beteekenis van dat woord, doch ook in betere banen, in figuur- lijfce bcteeicenis, zijn geleid geworden. De Am sterdammers zijn troisch op hun ijsclub; zelfs zij. die deze wintersport niet beoeienen, weten dat de „A. IJ. C'" in het leven der hoofdstad een ecrvolle plaats inneemt; een piaats door onvermoeid werken van de ver- schillende besturen, die elkander in den loop der jaren opvolgden, ten voile verdient, en iedereen wenscht he; tegenwoordige fcestuur gaarne toe, dat het nog eenigen tijd zijn ba nen zal kunnen openhouden en dat ook nog in de kemende vacantiedagen leden en hum ne vrienden daarvan ruimschoots zullen kun nen genieten. De hoofdstad, althans een zeer groot deel der hoofdstad, gaat nu op in het oud-Hol landsche yermaak en indien, onverhoopt, als deze regels u a.s. Zaterdagavond onder de oogen komen, toch de vcor velen groote te- leurstelling van ingevallen dooi mccht ge- kom.n zijn, dan b 1 ij f t het boven-geschre- vene Amsterdamsche geschiedenis, die waard is gekend te worden. Hoe het zij, den lezer wensch ik van ganscher harte aangenvme Iverstdagen; allereerst in den familiekring maar daarnevens: indien hij zich op de ijzers thuis gevoelt, cok op onze bevroren wateren en anders het genot daarop van den wat te kunnen aanschouwen de echte, deoe- lijke HoilandscJlie sport bij uitnemendheJd. Dat het dan ook leven en beweging zal zijn achter ons Rijksmuseum. hier te°Amsterdam, kan ik hem verz.keren. Laat ons hopen, dat de dcoi met de plannen van velen verijdelen zal SINI SANA. zamelde gasten. Eva Challoner's gelaat ver- bleekte. Haar oogen werden neergeslagen op haar bord. Niemand keek naar haar, behalve de graaf, en zijn blik was vluchtig. „Ja en natuurlijk heb ik de Spaansche Schets gelezen. Ik geloof wel, dat heel Lon- den dat gedaan heeft. Ik heb er lust door ge kregen naar Spanje te gaan." Met haar allergewichtigst air keek mrs Ingham Baker naar den Spanjaard. Agatha kon nog wel eens gravin worden een bui- tenlandische, maar toch een gravin. Fitz zag De Lloseta aan. Hij besloot natuurlijk dat de graaf het artikel geschreven had. Piotseling keerde de Spanjaard zich tot hem en zeide „En jij Fitz? Jij kunt er over meepraten!" En Eva Challoner verried zichzelf volk-> men. Toevallig lette niemand op haar, behal ve Cipriani de Lloseta, en hij zag niet alleen. dat zij het bero'emde artikel geschreven had, maar ook dat zij Fitz lief had. De meening van Fitz alleen had waarde voor haar. Door haar vurig verlangen die te hooren, vergat zij totaal haar geheim te bewaren. „Ja", antwoordde Fitz, verbaasd waar de graaf heen wilde. „Ik heb ze beide gelezen na'tuurlijk. Ik hoop, dat er nog meer volgen. De man is goed op de hoogte van zijn on- dierwerp." „Dat is hij", zeidie de graaf. over de tafel heen tegen Eva Iachend. Plotsding schenen de lippen van't meisje droog en koortsig te worden, zij mcest ze be- vochtigen. Haar handen beefden. Schijnbaar was zij vreeselijk bang geweest voor de opinie, zoo aigeloos door den Spanjaard gevraagd. De Lloseta veranderde nu eensklaos van onderwerp. Hij had ontdekt, al wat hij' weten wilde, «o meer. Het was zijn plan niet er v«r- JAARVERGADERING VAN DE PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORDHOLLAND (Vervolg.) De vocrzitter dankte de commissie voor het nazien en zeide, dat het punt betreffende den seci-etaris-penningmeester al eens bekeken is, doch zeker in den loop van het jaar nader onder oogen zal worden gezien. Overeenkomstig het bestuursvocrstel werd de contributie van de aangesloten veilincen verhoogd van 1/70 pCt op 1/50 p€t. van den omzet. Inzake de d'emonstratiebedrijven werd megedeeld, dat een leening is gesloten bij der pensioenraad tegen 4.64 pCt. rente De drie terreinen weike zijn aangekocht zijn zeer gunstig gelegen en het bouwen der bednjven is respectievelijk gegund aan de hrma de Lange te Muiden, aan den heer Van Gelder te Brock en aan den heer Veerman te Westwoud. Voor elk bedrijf is een plaatselijke com- missie benoemd van 7 personen, waarvan - voor den L. T. B. benoemd zijn der op in te gaan. In hoofdzaak was het de graaf, die het ge sprek mcest gaande houden. Fitz, in detj rcrrcl geen dru-k prater, was nu opmerkelijk stil. Hij had mets te bieden, dat tot het genot van't al- gemeen bijdroeg. Zijn opmerkingen warm kort en onbeduidend. Blijkbaar waren zijn ge- dachten elders. Zijn bonding jegens Eva was beleefd, maar terughoudend. Een paar maai had Eva hem gelegenheid gegeven, terug te komen op voorvallen uit het verleden, waarbij zij gemeenschappelijk belong hadden, doch hij had daar geen gebruik van gemaakt. A": lang had Agatha Ingham Baker een zonder- ling vermoeden namelijk dat Eva en Fitz elkander liefhadden. Toch had zij hier abso- luut geen reden toe. En niettegenstaande dat nam haar vermoed-en toe, en werd overtib- ging. Agatha was vroeg naar het salon gegaan, met het doel Fitz voor zich in beslag te ne- men. In de hal trof zij De Lloseta, die met haar naar binn-en ging. Telkens als zij tracht- te haar recht op de aandacht van den eenigen aanwezigen jongen man door blik of woord te doen gelden, scheen De Lloseta met zijn somberen glimlach tusschenbeide te komen. Zoo ook aan tafel was het steeds Cipriani de Lloseta, die haar tallooze kleine manoeuvres deed mislukken En Eva zag dit alles. Zij zag meer dan de schranciere Spanjaard. Ten eerste, omdat zij een vrouw was. Ten tweede, omdat zij Fitz liefhad. HOOFDSTUK VII. Een Reis. Het leven is tenslotte een gewoonte. In die famitlies, waar vldegende tmn& wMijk is, schijnen de opvolgende geslachten er aan ge- woon, vroeg te sterven. Zij aanvaarden het, zonder zich te btklagen, als vanzelf sprekend. Zeelieden en andere mensdren, die een ruw en gevaarlijk leven lei den, schijnen deze phi- losofische levensbeschouwing ook te verkrij- gen. Luke Fitz Henry verliet Londen en ver- trok, op den daartoe bestemden dag, weer met de „Cioonahnaar zee, zonder ook maar in t minste tegen het lot te morren. Met was zeer hard voor hem weer zoo spoedig van Agatha te scheiden, in net eersH vuur van zijn hartstocht. Maar nij verliet haar bijna gelukkig. Zijn liefde voor haar nam steeds toe en vulde zijn geheele bestaan. cn niet die 1 evens, die door duizenderlei ae- nosgens verbeuzeld worden, zijn de gelukk?°-- ste. Dat is het krachtige leven, dat geheel op- gaat in een groot beiane, zij het liefde of zij het slechts geld verddenen. Tot dusver was Luke eigenlijik een man zon der Qoel geweest. Hij was een uitstekend zee- man, niet omdat hij er zich op toelegde, maar alleen omdat zeemanschap hem aangeboren was, gepaard met een onverstoorbaar gelijk- matig zenuwstelsel en volkomen onbevreesd- heid. Zoo gemaklcelijk was het een goed zee- man te zijn, dat hij zelfs de voldoening niet had, zich te moeten inspannen. Zijn hart was leeg, wel had hij de zee, maar zijn liefde tot haar was onbewust. Was hij op een afstand van haar, dan was hij niet op zijn gemak; aan haar bcezem was hij niet bepaald geluk kig, hij voelde er zich thuis. Doch hij had geen loopbaan, geen grooten prijs om naar te streven, en dat was juist wat zijn strijdlus- tige natuur behoefde. Carriere had hij nijt meer te maken, want hij was al dicht bij den top van den nederigen ladder, waarop het Voor twee bedrijv'en is reeds de bedrijfs- leider benoemd. De terreinen zijn respectievelijk groot 3/4 H.A 7/8 H.A. en 46 Are. Over het bloemkoolzaad uit Italie werd meegedeeld, dat 107 pond te verkoopen was, terwijl voor het volgende jaar 800 pond is besteld. De vrees, dat door de kou in Italie de bloemkool weg zoit zijn is ongegrond ge- bleken. Beverwijk zou ook Le cerf-zaad beschik- baar willen zien. De voorzitter deed de toezegging, dat dit zeker zal gebeuren als de behoefte gevoeld wordt Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. T Nijssen te Santpoort en Jb. van Baarsen te Beemster. Voor het nazien van de volgende reke- ning werden de veilingen te Medemblik, Obdam en Westerblokker aangewezen. Verschillende mededeelingen werden daarna gedaan over de benoemde commis- sies en de toegezegde bedragen voor het reclamefonds. Vervolgens werd een voordracht gehou den van Mr. Niemiiller, secretaris van het centraal bureau over De economische betee kenis van den Tuinbouw voor ons land. De inleider wees allereerst op het aft- gebreide te rein dat door Noord-Holland voorzien wordt. Niet alleen wordt voorzien in de behoefte van de 7 millioen eigen inwoners, doch ook zijn in het afgeloopen jaar 70000 wagons voor meer dan 140 millioen van hier uitge- voerd. Daarover wordt o.a. door het Handels- blad schande gesproken en toch is het uitge- sloten, dat een grootere of kleinere uitvoer van invloed is op de binnenlandsche prijzen. Nooit kan dit het geval zijn, omdat deze prijzen al te veel door de buitenlandsche markten worden beheerscht. Dergelijke uitingen kunnen niet anders dan kortzichtig beschouwd worden. Maatregelen daartegen te nemen zou ooic geen landsbelang wezen, omdat Nederland niet in staat is zelve in de behoefte te voor zien en meer uit het buitenland noodig heeft, dan wordt uitgevoerd. Door den uitvoer blijft de Nederl betaal- oalans in evenwicht. Door de andere landen wordt maar al te veel getracht den invoer uit Nederland1 te be- perken en bovendien moet men niet geioo- ven, dat Duitschland en Engeland ons niet kunnen missen Van de 69 millioen K.G. uien, weike in Duitschland werden ingevoerd, kwam maar 12 millioen uit Nederland, terwijl deze cijfers voor de tomaten 54 en 12, voor de bloem kool 81 en 34 en voor appelen 181 en 12 zijn. Hetzelfde beeld geven ook de Engelsche markten te zien. Om aan te toonen. dat het zaak is ten zeerste actief te blijven, werd verder ge- wezen op de Amerikaansche maatregelen tegenover onze producten en op pogingen, die ook in andere landen worden aangewend om den invoer uit ons land te beptrken Spreker vroeg zich af, of de regeering niet moest ingrijpen in bet feit, dat hier alle mogeiiike vrijheid bestaat voor ieder, om naar Amerika te zenden, wat hem goed- dunkt. De Scandinavische landen zoeken het in zeer hooge invoerrechten, zoodat wel biijkt, dat de export in het algemeen met veel moei- lijkheden te kampen heeft. Het is ten zeerste gewenscht, dat die re geering in deze meer bevoegdheid krijgt en door de blinders van de lessen der weten- schap meer gebruik wordt gemaaict. Alles moet gedaan worden, om de teelt zoo zuiver mogelijk te maken en het bezoek aan de tuinbouwscholen moet giooter wor den. Meer aandacht te schenken aan de proef- tuinen is eveneens ten zeerste gewenscht. Sorteering en verpakking moeten zoo uni form mogelijk gemaakt worden en het ver- zet tegen nieuwe maatregelen moet ophou- den. De economische toestand hangt voor een groot deel van de tuinders zelve at Met een krachtig applaus beeindigde spr. zijn gloedvol en goed gedocumentcerd be- toog. Vervolgens deed de heer Niemiiiler mede deelingen over de zegelwet, waarbij bleek, dat dit thans voor de ledenregisters van niet te groote beteekenis is. Van een zegel van 1 mag het geheele formulier met handteekeningen beschreven worden als het maar op eenzelfden dabim gebeurt. Verder is voor elk inieuw iid een zegelrechi noodlot zijn voeten geplaatst had Toen kwam Agatha en het leege hart werd gevaar lijk piotseling gevuld. In de smart, die dit vertrek veroorzaakte, lag ook een zeker genoegen. Er zijn vele man nen en enkele vrouwen, die aan de liefde twij felen, tenzij zij een werkelijke smart met zich' brengt. Luke had het lot altijd gewantrouwd en, zoo liefde alleen geluk bracht, zou hij waarschijnlijk aan haar oprechtheid getwh- feld hebben. Hij koesterde al zijn twijfel, jm loerschheid hartstochtelijte gedachten. Hi'' had niets om zich aan vast te houden. Agatha had hem nooit gezegd, dat zij hem liefhad. Maar voor hem was zii zoo geheel anders dan alle andere vrouwen, dat het noodzake- lijk scheen, dat hij voor haar ook niet was als andere mannen. Niet bijzonder veel voor een minnaar om gedurende vier of vijf maan- den op te leven! Agatha had hem een portret van haarzelf gegeven een modieus portret in onnatuur- lijke houding en avondtoilet maar zij had beshst geweigerd te schrijven. Deze fotogra- fte deed Luke in een lijstje en zoodra de ,,Uroonah uit het dole vvas, hing hij haar op in zijn kleine hut. Zijn bediende zag en her- kende de mooie passagier van een vorige reis maar hij kende zijin plaats en zijn meester :e' goed cm er op te zinspelen. Niet als de gewone jonge man, wiens we- dachten zich veel bij die liefde bepalen, was rnz geen slecht zeeman in weerwil van zijn opgaan in zichzelf. Al zijn zorg, gdieel zijn scherp onverschrokken oordeel werden ver- eischt; want de „Croonah" liep door een mis- ng kan as.] in san onstuimigen Atlantischer Oceaan, (Wordt vervoigd). No. S08

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9