llUitisOi Uiiiit. Eli KKIIITKTON. De grilse Same. Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Honcferd der%sfe Jaargang. Radio-hoekje Stacisnie&iws te 1928 No. 1 928 Maandag 2 Januari. Dinsdag 3 januari. Hliversum, 1060 M. 12.Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het A. N. R. O.-Trio. 3.4.Kniples door Mevr. de Leeuw van Rees. 5.30—6.— Lezing door Edm. Klinkum: De geschiedenis, het ont- staan en de ontwikkeling der parapluie. 6.— 7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-Trio. 7.15—7.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieberichten. 8.10—8.50 Lezing door dr. P. H. Ritter: Over succesboeken der laatste jaren. N. O. V. 8.50 Concert door het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Mej. M. O. Barendregt, alt. Egb. Veen aan den vleugel. 10.Persberichten. 10.30 12.Be nieuwste gramofoonplaten N. O. V. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het trio „Winkels" 5.30—6.30 Dinermuziek K. R. O. 7.308.Cursus Kerklalijn door Leo Speet, Alkmaar. 8.— K. R. O. Concert met medewerking van Mej. H. Sala, sopraan. K. R. O.-orkest onder leiding van M. van der Ende. Spr.: W. j. Kcoldewey: De l ek en de Architectuur. Muzik. leider: Jules Moes. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventrykwar- tet en C. Windett's band en soli sopraan, ba- riton en fluit. 3.20 Daventry-kwartet en solis- ten, sopraan en piano duo. 4.2C Orkestcon cert. 5.20 Causerie. Boekenpraatje. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Gramofoon-causerie. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramoloonmuziek. 7.20 Mr. Tompkins: The art of water divi ning. 7.35 Beethoven's liederen. Bariton- zang. 7.45 Causerie. 8.05 Haydn Wood Pro- gramma. Orkest en M. Thomas, sopraan. R. Palmer, bariton. 9.10 Voorlezing van ge- dichten van Shelley. 9.20 Nieuwsberichten 9.35 Sr. Witt: How to enjoy Museums. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.054.55 Orkest-concert. 8.5011.20 Uit- voering van de werken en cantates van de Prix de Rome 1927. Orkest en solisten. Langenberg, 4o9 M. 12 25—1 50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.35 Lichte muziek. Werag-orkest. Fritzsche fluit- solo. 9.40 Sluiten. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20 7.05 Lezingen en Lessen. 7.50 Klassieke Spookavond. Orkest en Th. Scheidl, bariton. 9 50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 3.35 Duitsche kamer- muziek. 5.20 Orkestconcert. 7.30 „Nacht- asyl", van Maxim Gorki. 9.5011.50 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.2.06.20 Dansmuziek. 8 35 Orgelconcert. 9.05 Orkestconcert tot 10.35. 2. 3. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van A kmaar roept de le- den van den Gemeenteraad op ter bijwoning eener vergadering op Donderdag 5 Januari 1928, nam. 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten om- trent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Benoeming van twee tijdelijke leeraren aan het Gymnasium (bijlage Nr. 176). Beantwoording der door den heer J. Westerhof in de Raadsvergadering van 22 December j.l. geste'de vragen in ver band met de gladheid van de straten en wegen op 21 November j.l. en op 15 Dec- d. a. v. en de daarop volgende dagen. 4. Voorstel inzake het bepalen van de waar- de van in het Grondbedrijf gebrachte en weder daaruit genomen gedeelten van de gedempte Zandersloot aan de Nieuw- poortslaan (bijlage Nr. 131). 5. Idem betreffende het nemen van eigen dommen uit het Grondbedrijf (bijlage Nr. 131). 5. Idem betreffende het nemen van eigen dommen uit het Grondbedrijf (bij'age Nr. 133). 6. Idem inzake arbeidsbemiddeling voor handels- en kantoorbedienden (bijlage Nr. 140). 7. Idem tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening met een verbod voor jeugdige persoren tot het bezoeken van dansgelegenheden (bijlage Nr. 144) 8. Idem tot aanvaarding van een legaat (bijlage Nr. 147). 451 Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. Onbewegelijk stond hij op zijn post, zooals gewoonlijk, scherp op zijn hoede vcor het oogenblik, doch levend in het verleden. Weer zag hij het salon van mrs. Harrington, zoo als hij het't laatst gezien had, met Agatha in een lagen stond bij het vuur, terwiji mrs Harrington schreef aan haar sdirijftafel en mrs. Ingham-Baker de „Times" las. ,,Ik ben gekomen," herinnerde hij zich te hebben gezegd, „om afscheid van u te ne men." Weer hoorde hij het geritsel van mrs. Ing ham-Baker's courant, en weer zag hij de uit- drukking in Agatha's oogen, toen.die de zijne ontmoetten. Dien blik zou hij zich herinneren, tot aan het eind van zijn dagen; hij leefde er nu op. Agatha, met haar eenigszins hoocre stem begon het eerst te spreken. „Als ik zee man was," zeide zij „zou ik nooit afscheid gaan nemen. Het is veel beter om maar gewoon binnen te kornen en een be- zoek te brengen; op het laatst kon men er aan terloops een woordje van zeggen." „Oc'h! wij raken er aan gewoon," ant- woordde Luke. „Werkelijk?" vroeg het meisje, met een raadtelachtigen glimlach, en haar antwoord 9. Idem inzake snchting sell o" en voor voor- bereidend lager onderwijs (bijlage Nr. 149). 10. Idem tot het verleenen van medewerking voor den bouw van een school voor neu- traal voorbereidend lager onderwijs (bij lage Nr. 163). 11. Idem tot aanvulling van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur en van de Verordening op het bestuur van het Burgerweeshuis met een bepaling om- trent de uitbesteding in gezinnen (bijla gen Nrs. 150 en 170). 12. Idem tot wijziging der Verordening in zake de betaling van bijdragen door de buitengemeenten voor het bezoeken van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs door leerlingen uit die gemeenten (bijlage Nr. 151). 13. Idem inzake de eindafrekening van den bouw der 35 gemeente-woningen (bijlage Nr. 152). 14. Idem betreffende het aangaan van kas- geldleeningen (bijlage Nr. 153). 15. Idem tot afwijzing van een verzoek om de levering van het drukwerk der ge- meente op te dragen aan de gezamenlijke drukkers alhier (bijlage Nr. 154). 16. Idem om in beginsel te besluiten tot bouw van een nieuwe openbare lagere school en om daarvoor een terrein aan te koopen (bijlage Nr. 155). 17. Idem tot verkoop van grond aan de Verdoesstraat (bijlage Nr. 156). 18. Idem tot het uit de huur nemen van een stuk weiland behoordende tot de boer- derij „Oostwijk" (bij'age Nr. 157). 19. Idem tot afwijzing van een verzoek inza- ke de tewerkstelling van werkloozen (bij lage Nr. 158). 20. Idem inzake het onderhoud van den toe- gangsweg Afgesneden Kanaaivak (bij lage Nr. 159). 21. Idem betreffende de uitkeering van jaar- wedden van bcventallige onderwijzers aan biizondere lagere scholen over 1926 (bijlagen Nrs. 161 en 172). 22. Idem inzake de gemeente'ijke vergoeding over 1924 en de driejaarlijksche afreke- ning bijzondere scholen (bijlage Nr 162). 23. Idem tot verkoop van grond aan het Zeglis aan de N.V. W. F. Stoel en Zoon's Bouwmaterialenbedriif (bijlage Nr. 164) 24. Idem tot het aangaan van een overeen- komst tot beeindiging van de huur van een perceel weiland aan den Kennemer- straatweg (bijlage Nr. 165). 25. Idem tot vaststel ing eener suppletoire begrooting van het Grondbedrijf, dienst 1926 (bijlage Nr. 166). 26. Idem tot onderhaudsche verhuring van het perceel Westweg Nr. 254 (bijlage Nr 168). 27. Idem tot goedkeuring van de rekening van den Armenraad, dienst 1926 (bij lage Nr. 174). 28. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening over 1926 (bijlage Nr. 169). 29. Vaststelling begrooting van den Keu- ringsdienst voor Waren, dienst 1928 (bij'age Nr. 171). 30. Voorstel tot het leggen van een nieuwe brug in den Bergerweg in verband met het om leggen van de Houtvaart (bijlage Nr. 175). 31. Idem tot het aangaan eener gemeen- schappelijke regeling met Ursem tot de lating van kinderen uit die gemeente op de scholen voor openbaar lager onder- wijs alhier (bijlage Nr. 173). GE M E E NTE B E GROOTING, DIENST 1928. B. en W. schrijven in bijlage No. 177 (de zoolang verwachte aanbiedingsbrief bij de begropting voor 1928) het volgende. In Uwe vergadering van 1*4 Juli 1927 is, op voorstel van het toenmalig College van Burgemeester en Wethouders (bijlage Nr 79 van 1927), goedgevonden, dat het aan te bieden ontwerp der gemeentebegrocting voor 1928, van louter administratieve beteekenis zou zijn en slechts tot uitdrukking zou bren gen hetzij wat krachtens wet of verordening op de begrooting moet voorkomen, hetzij wat naar ons oordeel gewenscht zou zijn, zoo de vraag naar de aanwijzing der middelen bui- ten beschouwing werd gelaten. De sluitpost (de plaatselijke inkomstenbelasting) zou dan kunnen aarngeven hetgeen tot dekking van de uitgaven, na aftrek der vorige inkomsten, zou moeten worden geraamd. Aan het College in. zijn nieuwe samenstelling werd daarbij over- gelaten de maatregelen voor te bereiden, die het ontwerp der begrooting zou nood'ig ma- ken. Met inachtneming hiervan is U het ont werp der begrooting met de bijbehoorende lag in zijn oogen. Zij wilde niet, dat hij er aan gewoon werd afscheid van haar te ne men. Luke Fitz Henry had niet veel neiging tot gezelligheid. Aan boord van de „Croonah" werd hij gewoonlijk als streng en in zichzelf gekeerd beschouwd. Hij deed zijn phcht als geen ander aan boord; maar het was hem ge- noeg de passagiers naar hun bestemmingde brengen, want hij beschouwde de „Croonah" louter als vervoermiddel vocr een zeker aan- tal kakelende, kwaadsprekende, onheilstich- tende leirnde have. Hij sc'hoot volkomen te kort in zijn maatschappelijke plichten; de kunst, zijn schip te maken tot een soort van drijvende „home" beoefende hij niet. Het ontstuimig weer had het dek vrijwe! schoon gehouden, tot Gibraltar was achter- gelaten in het schitterend waas, dat bij Wes ter storm over den mond van de Middelland- scbe Zee hangt. Maar in de meer effen wate- ren van de Zuidelijke zeeen vatten de passa- giers moed, en op zekeren morgen aan het ontbijubemerkte Luke een groot, breedge- schouderd man, die hevig kmkte, terwiji hij zijn mond afveegde met zijn servet, om er daarna vriendschappelij'k potsierlijk mee te zwaaien. Morgen morgen!" riep hij. _„<^oeden morgen', antwoordde Luke en ging naar zijn plaats in het achterst gedeelte van de kajuil. Onmiddellijk had hij den man herkend, ofschoon hij slechts enkele woordeu met hem had gewisseld in een voile balzaal. ^lles, wat ook maar eenigszins in verband aiond met Agatha, scheen onuitwiachbaar in stukken op 9 Augustus j.l. (bijlage nr. 93 van 1927) aangeboden. Na de wethoudersbenoemingen zag ons College zich mitsdien aanstonds voor de taak geplaatst om de voorzieningen aan te wijzen, welke noodig zijn om de uitgaven en onc- vangsten in overeenstemming te brengen nyet hetgeen de omstandigheden thans vorderen. Hoewel wij getracht hebben, de behandeling van het ontwerp zooveel mogelijk te bespoe •digen, zijn wij tot ons leedwezen eerst heden in staat U het resultaat van onze overwegin- gen te kunnen aanbieden. Het voorlcopig ontwerp der begrooting De post „Belasting naar het inkomen" is in de begrooting voor 1927 uitgetrokken op 766.000.Aangezien echter van de be- drijven eene extra-uitkeering van 50.000. -- in de gemeentekas is gestort, opdat de ge meente het vermenigvuld'igingscijfer op een lager percentage zou kunnen vaststellen, is het juister de raming te stellen op 716.000.In het U aangeboden ont werp is voor 1928 een opbrengst van 1.108.000.geraamd. Het verschil beloopl 392.000:Deze som vormt mitsdien het totaal van de mindere inkomsten en hoogere uitgaven, welke in het ontwerp, in vergelij- king met de cijfers van 1927, tot uiting kwa- men. Wat de inkomsten bet reft, wijzen wij er- op, dat sommige posten voorhands niet of be- langrijk lager dan voor 1927, werden ge- raanid, zooals b.v. ter Secretarie 3000.—, marktgelden 3000.—, aandeel van het be- drijf der gemeentewerken in de algemeene be- stuurskosten 5000.—, be lasting op de ge- bouwde eigendommen 8000.—, uitkeering terzake van de waterleiding 36.000.— rente van het grondbedrijf over het ongerea- liseerde kaoitaal rond 22.500.—, winstuit- keering van het slachthuis 500'CKverhaal van ingehouden pensioensbijdragen op de be- drijven 8600.extra uitkeering bedrijven ter vermindering van de inkomstenbelasting SO.'OOO.uitkeering uit het reservefonds voor bijzondere doeleinden rond 14 2000.—, totaal rond 155.000.Daarenboven moes- ten de uitgaven aanvankelijk hooger worden geraamd dan voor 1927, o.a. voor: dekking van het nadeelig slot rond 57.000.her welk tegenover het batig slot van 1925, groot 17.000.een nadeelig verschil ople vert van 74.000.Hoofdstuk III (politic en straatverlichting) 7600.—, Hoofdstuk IV (verschillende sufcsidien) 700.Hoofd stuk VIII (onderwijs) rond 45.000. Hoofdstuk IX (verplegingskosten van krank- zinnigen en subsidien) rond 20.000.-, Hoofdstuk XIII (Sportpark, Gemeentewerken en plant3oenen) rond 20.000.—, Hoofd stuk XVI (Onvoorziene uitgaven) rond 58.000.totaal ongeveer J 225.000. Het spreekt vanzelf, dat het de grootsH moeilijlvheden opleverde, dit verschil tusschen geraamde uitgaven en ontvangsten op te hef- fen, vooral waar de ramingen toch reeds zoo beperkt mogelijk waren opgezet. En ander- z:jds gevoelden wij de groote bezwaren van een nieuwe belastingverhooging. Wij hebben ons ten siotte genoopt gezien, opnieuw eenige maatregelen voor te*stellen, die tot beperking van uitgaven zullen leiden, overtuigd als wij zijn, dat het herstel van het everiwicht tus- sdien ontvangsten en uitgaven, dat door de uitkomsten van het jaar 1926 verbroken is, thans voor alles het doel van het te voeren be- leid moet zijn. Geiijk U zal blijken, zijn we er ondanks de aangebracht beperking der uitga ven toch nog niet in geslaagd, belastingver hooging te vermijden. Bij het voteeren van nieuwe uitgaven is dus de grootst mogelijke voorzichtig'heid geboden. De maatregelen, die naar onze meening noodig zijn, eenerzijds om de uitgaven in te knmpen, anaerzijds om de inkomsten te ver- srerken, worden, wat de hoofdzaken betreft, hieronder besproken. Voor het overige verwij- zen wij naar den bij dezen brief gevoegdm staat van wijzigingen. Bezuinigingen. a. Bedrijfsbegrootingen enz. De begrootingen van enkele bedrijven en diensten zijn herzien. De hierdoor bereikte be- sparirig bedraagt o.m. voor: gemeentewerken rond 11.800.plantsoenen rond 66'0O.— het sportpark 900.—. Een voorstel tot uit- breiding van het politie-personeel, waarvar. de kosten 5790.zouden bedragen, zal niet worden voldaan. Subsidien. Eenige subsidien zijn tot het voor 1927 toegestaan bedrag verlaagd, waardoor een besparing van 1130.werd verkregen. Bcvendien is voor het Burgerlijk Armbestuur niet het geheele gevraagde subsidie van 155 510.25, doch 150.000.uitgetrok ken. Dit bedrag is wederom ruim 10.000 hooger dan het subsidie, dat op de begrooting voor 1927 werd geraamd. Wij bopen, dat deze verhoogmg de indiening van eene sup pletoire begrooting overbodig zal maken. Hoezeer tot ons leedwezen zien wij ons ge- noodzaakt, op het totaal der toegekende sub- zijn geheugen gegrift. Het was Willie Car, de man, aan wien Agatha hem op het bal, ten voordeele van weeskincleren van zeelieden, had voorgesteld. Willie Car was aan boord van de „Croonah", schijnbaar zeer op zijn gemak, en op weg naar Indie, want hij zat aan de Indische tafel. Luke behoefde over dezen passagier niefs te vragen, want zijn collega's spraken al druk over hem. Op de een of andere manier had Carr zich populair gemaakt onder de officieren, en reeds genoot hij voorrechten. die aan zijn medepassagiers waren ontzegd. Dikwijls bezocht hij de machinekamer, en ai- tijd werd hij, na de maaltijden, in, of in de nabijhedd van de rookkamer gezien, in ge- sprek met een der officieren van de ,,Croo- nah", die men gewoonlijk Carr's sigaren zag rooken. Menige in 't oogloopende en luidruchtige poging om vriendschao aan te knoopen ten spijt, blcef Luke Fitz Henry zich op een af- stand houden, tot het licht van Aden achter hun lag. Ook toen nog bleef hij het gesprek beperken tot het, in't voorbijgaan, wisselen van opmerkingen over het weer, totdat de „Croonah" Point de Galle gepasseerd was en met voile kracht Noordwaarts stoomde. Doch nu deden zich weldra omstandighe den voor, die hen tot elkaar brachten, en die Willie Carr wellicht tot het bereiken van zijn doel in de hand werkten. Carr reisde zonder zijn vrouw hij was het soort man, dat zon der zijn vrouw op reis gaat. Zij, de arme vrouw, had slechts e£n groote fout gemaakt, namelijk door met hem te trouwen en dei'ge- sidien voor 1928 opnieuw 10 in mindermg te brengen. De hieraan verbonden besparing bedraagt ongeveer 2000.—. Bij de nota van wijziging te vocgen bij de memorie van ant woord op het aideelingsverslag, zullen wij aangeven, in welke mate deze verlaging op de Vereenigingen afzonderlijk, naar onze meening, moet worden toegepast. Opheffing van het gemeentelijk bureau voor beraepskeuze. Het komt ons voor, dat de gemeente zich bij den tegenwoordigen stand van zaken niet meer kan veroorloven, een bureau voor be- rcepskeuze in stand te houden. Ook op het gebied der sociale voorzieningen moet de ge meente zich de grootst mogelijke beperkingen op'^gg^n. Wij zien ons dan ook genoodzaakt, een voorstel tot opheffing van het bureau bij U in te dienen. Kan Uwe Vergadering zich daarmede vereenigen, dan vervalt de desbe- treffende uitgaafpost van 1700.—, alsme- de het subsidie van 400.aan het R. K. bureau Hiertegenover zal op eene uitgaaf van 950.moeten worden gerekend we- gens een aan het hoofd van het bureau toe te kennen wacbtgeld. Opheffing w'rvcigonderwijs. Een maatregel op onderwijsgebied, welke eenige besparing kan brengen, is de ophef fing van den cursus voor vervolgonderwijs, waartoe naar wij meenen zonder groot be- zwaar kan worden overgegaan. Immers de gemeentelijke en bijzondere avondcursussen op verschillend terrein (handelsavondschool, avondschool voor nijverheidsonderwijs, avondcursussen der ambachtsschool, avond cursussen der huishoud- en industrieschool) geven reeds een gelegenheid tot het ontvan- gen van uitnemend onderwijs, in het bijzon- der rekening houdend met de behoeften van de praktijk. Het staat voor ons vast, dat het belang cfcr jongelieden in het algemeen meer gebaat is met het bezoeken van een met hun bijzondere bestemming rekening houdende inrich'ting voor avondonderwijs, dan met het bezoeken van den cursus voor vervolgonder wijs. Het streven meet er dus o.i. eerdcr op gericht zijn-, de ouders te doordringen van het nut van goed vc^onderwijs :or hun kinderen dan dat zij zouden moeten worden aangespoord, hun kinderen aan het vervolg onderwijs te doen deelnemen, aangezien dit onderwijs, hoe verdienstelijk ook op zichzelf, of moet blijven op een algemeen belang, of, zoo bet zich gaat specialiseeren naar de be hoeften der leerlingen, in meerdere of minde re mate in concurrence moet treden met de andere cursussen. Men dient hierbij boven- dien in aanmerking te nemen, dat de ie ver- wachten invoering van het verplichte 7e leer- jaar een groot aantal leerlingen langer dan tot dusver.van het algemeen vormend dag- schoolonderwijs zal doen genieten. Het is re- gelmatiger en ongetwijfeld meer economisch, het onderwijs in de avondcursussen voor speciaal onderwijs, waaraan de gemeente reeds veel ten koste legt, te concentreeren. Wij zouden aan het voorstel tot opheffing van het gewone vervolgonderwijs wiHen ver- binden de toezegging van medewerking voor het in het leven roepen van een gelegenheid voor vervolgonderwijs aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. Zooals wij reeds aan Uwe "Vergadering mededeelden, schijnt ook ons een cursus, uitsluitend voor de oud-leerlingen der buitengewone lagere school, te voorzien in een behoefte waaraan geen gnkele andere inrichting kan tegemoet komen De bemoeiingen der gemeente met de zorg voor de hierbedoelde kinderen vinden dan ook in die medewerking naar ons voor- komt een nood'zakelijke aanvulling. Wij zullen, nadat de verschillende advie- zen zijn ingewonnen, in de gelegenheid zijn, U ten aanzien van een en ander bepaalde voorstellen te doen, waaruit tevens zal blij ken, welke de finanoieele gevolgen zullen zijn. Het ligt voor de hand dat de cursus voor vervolgonderwijs niet voor den afloop van het tegenwoordige seizoen zou kunnen wor den opgeheven. Uitkeering van bedrijven. Het raadsbesluit van 14 Juli 1927, waar- bij de Verordening op het Grondbedrijf in dien zin werd gewijzigd, dat het bedrijf ook over de z.g. ongerealiseerde reserve rente zal moeten betalen, is slechts van toepassing voor het jaar 1927. Nu Gedeputeerde Staten dit besluit hebben goedgekeurd, mag veron- dersteld worden, dat genoemd College geen principled bezwaar er tegen zal hebben, dat het bedtrijf ook in 1928 met deze rente wordt belast. Een voorstel daartoe zal U mitsdien worden aangeboden, aangezien, ook al zou men zijn standpunt afhankelijk willen stellen van de uitkomst der eerstvolgende schatting, toch althans over 1928 dit bedrag onder de middelen niet kan worden gemist. Voorts is alsnog geraamd eene uitkeering van het Slachthuis ten bedrage van 5000. Balans gemeentelijk pensioenfonds-. Wij leggen hierbij ter kennisneming aan U over de naar den toestand op 31 December 1926 .door Prof. Dr. A O. Holwerda opge- maakte wetenschappelijke balans van het emeentelijk pensioensfonds. Uit die balans lijkt, dat, zoo de gemeente zou voortgaan met jaarlijks tot dekking van het tekort van dat fonds een annui'teit van 37.800.te storten, het fonds na 30 jaar een batig sal- do zou hebben van f 97.032.—. Prof" Hol werda meent daarom, dat de annuiteit zon der bezwaar 2800.—, desnoods zelfs 5600.lager gesteld kan worden. De Commissi^ van bijstarb voor het pensioen fonds adviseert de verlaging op f 5WK).te bepalen, hetgeen aan geen bedenking onder- hevig k<in zijn, omdat over 5 jaren ioch op nieuw toestand van het feeds onder de ccgen moet worden gezien. 'a overeenstem ming hiermede hebben wij de annuiteit van 37:800.tot 32.200verlaagd. Wij: stellen l! voor deze verlaging van toepassing te verklaren veer de jaren 1927 tot cn mel 1931. Betas tinge n. I. De verhooging van de belasting op d« gebouwde eigendommen van 4 op 414 der belastbare opbrengst. waartoe Uwe Ver gadering den 22 Maart 1927 besloot, is ah 1 w IB 0 lijke fouten worden dikwijls duur betaald. Zij bleef thuis om, met een klein huishoudgeld, dat niet altijd werd uitbetaald, voor een groot gezin te zorgen. Deze vrouw was destijds het eenig punt in zijn voordeel, zooals Luke zich herinnerde, want de laatste was onaange- naam getroffen door een zekere mate van ver- trouwelijkheid, die Agatha heel natuurlijk scheen te vinden. Luke was bang, dat hij naar Agatha zou vragen, en daarom hield hij Carr op een eei- biedigen afstand. Persoonlijke afkeer had hij niet van den man, die zich door zijn vrije en eerlijke manier van optreden, bij zijn makkers bemind wist te maken. Het was aan den avond van den eersten dag in de Golf van Bengalen, toen een stoomboot, naar het Zuiden, de „Croonah" passeerend, een reeks wapperende signalen gaf. De „Croonah" antwoordde, en het vaar- tuig, op reis naar het vaderland, verdween in de opkomende duisternis, de noodvlaggen nog erend in top. 'at zeiden zij? vroegen de passagiers „Niets", was het antwoord van de officie ren; „het was slechts over het weer. Het is de verandering van den Passaatwind." Aan tafel was de kapitein opvallend stil; hij at weinig en stond al spoedig op. Zooals gewoonlijk, waren ook de officieren niet spraakzaam. Alleen Luke Fitz Henry scheen, zooals men zich ook later nog herinnerde, in bijzonder opgewekte stemming. Na het diner kwam een bemoeial, in de g«- daante van een te intelligent, jong koffie- planfej", die een anerojfde barometer riik wa* wappe: „Wa met dat instioiment en een doodelijk ver- schrikt gezicht, de rookkajuit binnep. Ds naald was afgeweken naar een gedeelte van de wijzerplaat, tot dusver door den jeugdigen intelligenten planter slechts beschouwd als versiering, en niet voor praktisch gebruik be- stemd. Ouaeren en wijzeren dan hij, zeiden, dat bij het instrument opbergen en er niets van aan de dames zeggen moest. Toen gin- gen zij door met rooken, maar zij waren zich bewust, daar juist een barometer te hebben gezien, waar wel weinig menschen gaarne naar zullen kijken. In een hoek van de kajuit werd het woord „cycloon" gefluisterd, waarop men een gene- raal, met witten knevel, hcorde brommen: „Vervl jonge dwaas!" en nijdig deed hij een trek aan zijn sigaar. De fluisteraar hoorde de opmerking niet en ging door met het geven van inlichtingen over atmosferische stoornissen. Plotseling sprong de stafofficier op. „Kij'k eens, mijnheer!" riep hij uit. „AIs wij gedoemd zijn een cycloon over ons te zien losbarsten, geloof ik, dat wij ons al mannen weten te gedragen en, zoo noodig, als mannen te sterven! Maar laten wij niet, als een troep schoolmeisjes in de hoeken zitten te fluisteren. Wij staan onder de hoede van puike mannen, en al, wat wij te doen hebben is gehoorzaam aan het reglement en voor den d. mijnheer! onthouden, da* wij Engelschen zijn!" Berlijn A., die Wol- r zijn station is aan, en ver- ausche igebied Kowno jewond de lijn gedu- t toege- s jaars jothen- MalmS eld zijn inderen en kind rsnacht ^fe ge- tr ge- :ht drie nacht- en een gasten a Man- in een ito vol- sstrein- iden en m Sy- aten, 't u coali- rng m. eft aan verkeer n 2.50 M. Alle reb en iot ge- gowina. tar, dat groot na hon- sr heeft in een zorging t gebied oorzien, merd is. evroren. itz (Po- geuners euw ge- bkenhuis Zhicago. zijn 19 geheele isterd. i der dan cheidene ie omge>- ichotsen. a op het jop zich i aange- en oven igevolge het wa- lals een In het lene hui- klooster, twen ge- t zuster- ngeland. chotland de Brit- ard ge- sneeuw oorspeld. "betering aanhou- loor de oet hoog het ver- :n en er worden ;en van igevolge •zachten. ne nader gepubli- verstroo- ingezet. omingen. (Wordt vorvolgdj# IT - .-an-.ii De eerste zwaluw, die p;eziea wordt, te nog geen bewiji daS de zomer er al is. Wei echter it het een aanduiding dat er ver* andering ten goede in de natuur Zoo is het ook met adverteerem Daarom moet ook ten stelligst* de meening weerlegd worden, die men zoo tele malen hocrt: „Ik heb al een* een advertentie geplaatst,het geeft tocb niett, ik heb nooit succes gehad of vooruitgang bemerkt.,' Neen, natuurlijk niet, door €€n advertentie maakt gij ow zaak niet bekend, gij moet regel* matig adverteeren, wij geven n de verzekering, dat gij beslist en afdoend tucces zult hebben.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5