Biiinei^land DRAiSrhA-vAN-VALKEriBUR !een voor 1927 van kracht. Waar van de gelcf- middelen versterking zeer van noode heb ben. is er, naar ons voorkomt, alle aanlei ding deze belasting op 4K> te handhaven Een voorstel tot wijziging der desbetref- jende heffingsverordening zal derhalve ter tafel worden gebracht. II. Uit den staat van wijzigingen bhjkt dat door een en ander het tekort ad 392 000 met 141.000 is verminderd. De post „Be lasting naar het inkomen" kan hiermede worden verlaagd en tot 967.000 worden teruggebracht. Deze som wordt gevormd door het restant van de opbrengst 1927/28 ad f 248.000 en 2/3 van de opbrengst 1928- 1929 ad 719.000. Het ligt voor de hand, Gat de mogelij'kheid van een hefting, welke laatstgenoemd bedrag ten bate van 1928 zou 'opleveren, reeds bij voorbaat moet worden uitgeschakeld. Wij zullen nagaan, in hoe- yerre deze som door beschikking over be- drijfswinsten van 1927 is te verlagen. Maar ook met inachtneming daarvan achten wij jhet waarschijnlijk, dat het vermenigvuldi- igingscijfer van 0.72 tot 0.85 zal moeten wor den verhoogd. Wij hopen in April a.s., wan- iiieer de factor voor het belastingjaar 1928/ 11929 moet worden bepaald, nadeie gegevens omtrent een en ander te verschaffen. Het is uiteraard met leedwezen, dat wij op deze belangrijke belastingverhooging het uitzicht moeten openen. Ons College ziet echter geen anderen redelijken uitweg om de gemeente over de middelen te doen beschik- ken, die ook bij een zuinig en sober beheer onontbeerlijk zijn. Deze gespamien begrooting laat vrijwel geen nieuwe uitgaaf meer toe. Wij hopen, dat ook Uwe Vergadering bij de- behande- •ling van het ontwerp daarvan doordrongen zal zijn. III. In de Memorie van toelichting op de begrooting is onder volgnummer 450 mede- j.gedeeld, dat in verband met de laatste wijzi- Iging der wet op de Personeele belasting, welke 1 Januari 1928 in werking treedt, eene rnieuwe opcentenregeling in bewerking is ge- nomen. Het is ons echter uit een door den ge- meentecontroleur ingesteld onderzoek geble- [ken,dat bedoelde wijziging voor deze gemeen- [te niet de noodzakelijkheid tot tariefsverhoo- jj/ging medebrengt. In overeenstemming met de ,'Commissie van bijstand voor de financien, wier advies wij met het rapport voor U ter tinzage zullen leggen, zullen wij derhalve 'geen voorstel tot wijziging van het geldend oocenter:tarief indienen. Werkplan. Een opsomming van de plannen, welke ons College in het komend vierjarig tijdperk 'denkt ten uitvoer te brengen, zullen wij U niet voorleggen. De omstandigheden vorde- ren, naar ons toeschijnt, dat zooveel moge- Hijk jaarlijks bij de begrooting tot uiting komt, in welke richting zich het beheer, bin- men' de grenzen van financieele mogelijkheid, zal bewegen. Verder zullen wij niet kunnen gaan. Gelijk wij reeds deden uitkomen, is het naastbiiliggende dcel: beperking van uit- gaven. Het heeft dus geen zin, een pro- gramma op te stellen van plannen die slechts door een nieuw beroep op de belastingpen- mingen tot uitvoer zouden kunnen wor ten gebracht. Wij moeten er de voorkeur aan geven, alleen tot voistrekt onvermijdelijke uitgaven het voorstel te doen, telkens wan- neer de omstandigheden zulks noouig ma- ken, zoo althans niet tot de vaststelling der begrooting kan worden gewacht. Adressen. Wij stellen U voor afwijzend te beschikken op de om bericht en raad1 in onze handen ge- steide adressen van a. de Muziekvereenigingen „Excelsior", „St. Caecilia", „Soli Deo Gloria" en „St. Louis" om een jaarlijksch subsidie van f 250 per vereeniging; b. het Bestuur der Stiehting „Volksuniver- siteit voor Alkmaar en Omstreken" om een jaarlijksche contribute van f 500; c. den Directeur der R. K. Militaire vereeni ging te Amersfoort om een subsidie voor 1928 van 50; d. van het Bestuur der Aid. Alkmaar van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling om een jaarlijksch subsidie van f 250; e. van het Bestuur der Gemengde Zangver- eeniging „De Stem des Volks" alhier om een subsidie voor 1928; het.Dagelijksch oestuur der R. K. Ver eeniging „Moederschapszorg" (de kweek- school voor Vroedvrouwen te Heerlen) om een jaarlijksch subsidie van 25; g. D. Vollenga e.a., bewoners van de Vis- scherslaan, alhier, om dezen weg te ver- beteren en het perceel hoek Westerweg- Visscherslaan aan te koopen en weg te ruimen. Ten aanzien van het laatste verzoek merken wij op, dat de Visscherslaan in een goeden staat van onderhoud ver- keert. Aankoop van het door adressanten be- iioelde perceel achten wij niet urgent. Het advies der Commissie van bijstand /oor de financien waaruit blijkt, dat zij zich inet het ontwerp der gemeentebegrooting, de an deze bijlage voorgestelde maatregelen en den staat van wijzigingen vereenigt, zullen wij bij de stukken ter inzage leggen. De in dit advies gemaakte opmerking omtrent het stelsel van subsidieering van het voorberei- dend lager onderwijs, welke met deze be grooting geen rechistreeksch verband houdt, zullen wij in overweging nemen. De bijlage wordt gevolgd door een staat ■van wijzigingen in het ontwerp der gemeente begrooting voor 1928 en een daarbij be- Hoorende toelichting. NIEUWE BRUG OVER DE HOUTVAART. B. en W. schrijven in bijlage No. 175: In den loop van dit winterseizoen zullen ©vereenkomstig Uw beslait dd. 13 October j.l. o.m. in werkverschaffing wordten uitgevoerd het verbreeden van den Bergerweg van de brug aan de Wognumsche buurt af tot den Hoeverweg en het cunleggen van de Hoever- of Houtvaart met het dempen van de be- staande vaart. In Uwe vergadering van 13 October j.l. werden voor de beide genoemde werken cre- dieten toegestaan onderscheidenlijk van 78.000.— en 36.200.—. Het graven van een nieuwe vaart zal ten- igevolge hebben het maken eener nieuwer brug in den Bergerweg. In onze voordracht tot het aitvoeren van werken in werkverschaf- iing voor den winter 1927—1928 (bijlage Nr. izo van 1927) iietben wij geen voorstel hieromtrent gedaau, oindat het maken van deze brug zich uiteraard weinig leant voor uitvoering in werkverschaffing. De kosten daarvan worden geraamd op 42.CCO.— waarin slechts begrepcn 1000.aan loon voor ongeschooide werklicderi. De nieuwe Hoevervaart is ontworpen met een bodembreedte van 10 M. en een breed e van den waterspiegel van 20 M. bij een wa- terstand van 0.50 M. beneden N. A. P. De breedte van de brug zal 20 M. moeten be- dragen, in overeenstemming met de breedte van den ontworpen Bergerweg. Een vast-: brug verdiciit de voorkaur, aangezien eener- zijds de doorvaarthoogte voor het scheep- vaartverkeer in de Hoevervaart, hetwelk slechts met kleinere sc'hepen kan beoefend worden, voidocnde is op die wijze en het an- derzijds te bezwarend is om een beweegbare brug in den Bergerweg, die een druk verkeer heeft, aanwezig te hebben. De Commissies van bijstand voor de Pu- blieke Werken en voor de Financien kunnen zich vereenigen met het hierbij overgelegd" plan tot het^maken der nieuwe brug. De kosten van dit werk zullen, evenals die voor de andere met de verbreeding en de om- legging van de Houtvaart verband houdende werken, ten deele ten laste van het grondbe- drijf kunnen worden gebracht. Met verwijzing naar de overgeiegde advie- zen der fcetrokken Commissies van bijstand stellen wij U voof 1. te besluiten tot het maken van een nieuwe vaste brug in den Bergerweg over de ont worpen Hoevervaart, overeenkomstig het bij de stukken overgeiegde plan; ons College voor de uitvoering van dit werk een crediet toe te staan van 42.000.— 3. de hiervoor genoemde uitgave te zijner tijd te regelen bij suppletoire begrooting, waarbij tevens kan worden beslist om trent de verdeelinig van kosten tusschen den dienst der gemeentewerken en het grondbedrijf. BENOEMING TIJDEL1JKE LEERAREN GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den lnspecteur der Gymnasia stellen Curatoren van het Gymnasium voor de tijdelijke aanstelling van de leeraren aan het Gymnasium Haak en Visser te verlengen tot aan het tijdstip, waarop het eventueel aan den leeraar H. P. Geerke op zijn laatste aan- vraag te verleenen ziekteverlof eindigt. HUUR'VERHOOGING. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten hen te machtigen voor den door hen te be palen termijn, den tijd van vijf jaren niet te boven gaande, het perceel Westerweg nr. 254 met ingang van 1 Februari 1928 on- dershands te verhuren aan een door ben aan te wijzen persoon tegen een minimum huur- prijs van f 130 per jaar, op nadere door hen te stellen voorwaarden. be- den ont- REKENING ARM EN RAAD, DIENST 1926. B. en W. stellen den Raad voor te sluiten goed te keuren de rekening van Armenraad, dienst 1926, sluitende in vang en uitgaaf op 4350.59. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING OMTRENT DE TOELATING VAN LEERLINGEN UIT BUITENGEMEENTEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN De gemeente Ursem heeft den wensch te kennen gegeven een gemeenschappelij'ke re- geling aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen alhier. De gemeente Ursem heeft de vereischte machtiging van Gedepu- teerde Staten bereids verkregen. B. en W. stellen den Raad in bijlage No. 173 voor de desbetreffende besluiten te nemen. WASCH- EN STRIJKINRICHTING UITGEBRAND. Aan de Oude Heerengracht te Leiden, dicht bij de Haven, is Vrijdagavcnd een auto uitge- brand, die daar onbeheerd stond. De brand- weer wist te voorkomen dat de vlammen van den auto zich mededeelden aan het perceel waarvoor de auto stond. Even later werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een wasch- "en strijkinrichting, bewoond door den heer H. W. Markus aan de Houtkade 11. De brandweer wist het vuur tot dit eene per ceel te beperken. De brand was ontstaan op de eerste verdieping door het omvallen van een petroieumkaehel. Het perceel is geheel uitgebrand. De belendende panden kregen veel waterschade. Er lag een 4-jarig kindje in het huis te slapen, terwijlde ouders niet thuis waren. Het kind kon echter tijdig in vei- ligheid gebracht worden. Van den inboedel en een hoeveelheid gereedschappen werd zoo goed als niets gered. LASTIGE BEPALINGEN VOOR S1GARENFABRIKANTEN. In artikel 82a der Tabakswet wordt o.m. bepaald, dat de lokalen, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, van den openbaren weg af toegankelijk moeten zijn en middellijk noch onmiddellijk gemeenschap met een woning mogen hebben. De lokalen, waarin aan den accijns on- derworpen artikelen in het klein worden ver- kocht, mogen zich niet bevinden in, noch ge meenschap hebben met, of grenzen aan een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend. Onder verkoop in het klein wordt verstaan verkoop aan anderen dan we- derverkoopers. Toen destijds de Tabakswet werd afgekon- digd, gingen tegen de vorengenoemde bepa- lingen in vakkringen ernstige protesten op, omdat men bij de tenuitvoerlegging ervan groote moeilijkheden in het vooruitzicht zag. Aanvankelijk was in artikel 88a bepaald, dat de beide bepalingen den len Januari 1925 in werking zouder, treden, doch op het laatste cogenblik, n.l. 30 December 1924, werd be paald, dat de termijn van inwerkingtreding met een jaar verschoven werd. Doch precies een jaar later, n.l. 30 December 1925, werd de fatale datum weer met een jaar verscho ven. Hetzelfde geschiedde op den 27en De cember 1926 en thans is in St.blad 382 afge- kondigd het wetje van den 15en December j.l., waarbij bepaald ia, dat de bovenafge- drulctc bepalingen in werking zullen (reden den leu Januari 1929. De voorspelling lijkt ons niet gewaagd, dat de maand December 1928 het Staatsblad zal zien verschijnen, waarbij de inwerking treding der lief tig testreden bepalingen we- dercry voor een jaar uitgesteld wordt. NEDERLAND WENSCHT INDle EEN GELUKKIG 1928. Zooals reeds was aangekondigd, heeft Zaterdagmiddag om een uur Greenwichtijd via den kortegolf-telefoniezender van de Rijkstelegraaf te Kootwijk een Oudejaars- avonduitzending naar Indie plaats gehad. De uitzending geschiedde in de studio's van het Hoofdbestuur der P. en T. alhier. Als con- ferencier fungeerde de heer J. G. Pater, hoofd van den persdienst der P. en T., die een inleidend woord in de microfoon sprak. Daarna zetten de aanwezigen den Oude- jaarsavondzang: „Uren, dagen, maanden, jaren" in. Het muzikaal gedeelte werd ver- zorgd door mevr. Koomans-Reys aan den vleugel, met den violist Starrenburg._ Vervol- gens verschenen Cor Ruys en Tilly 'Lus in een samenspraak met den conferencier. In- middels was ook de minister van Waterstaat verschenen, en hield deze een toespraak, waarin hij hulde bracbt aan alien, die bun krachten hebben gegeven voor het tot stand komen dezer telefonische verbinding met Indie, en voorts zijn beste wenschen over- bracht aan Indie. Nadat nog eenige muziek- numrners ten gehoore waren gebracht, sprak Cor Ruys zijn Indische landgeoooten nog in proza en poezie toe. Ten slotte sprak dr. Koomans nog en werd het Wilhelmus ge- zengen. De uitzending werd te drie uur be- eindigd met een enthousiast woord van dank van den waafnemend hoofdingenieur-direc- teur der telegrafie, den heer Boetje, die tevens een persoonlijken heilwensch voor 1928 tot de Indische collega's richtte. Nog tijdens de uitzending, welke in proza en poezie was verzorgd door den heer Salo- monson, hoofdvertegenwoordiger van Aneta te 's-Gravenhage, werd de heugelijke tijding ontvangen, dat alles in Indie uitstekend ver- staanbaar was. ERNSTIGE STAGNATIE BIJ DE GOEDERENTREINEN. Zaterdag is er ernstige stagnatie ontstaan in het verkeer der goederentreinen bij de Ned. Spoorwegen. Verschillende goederen treinen kwamen met vier, vijf, acht en zelfs met twaalf uur vertraging op de stations binneru In verband hiermede zijn, naar de Telg. meldt, te Utrecht alle verloven inge- trokken. OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavond is te Leiden de 82-jarige O., die zich tusschen het station Leiden en de Vink op de spoorbaan had begeven, door ■ee'ti trein overreden. De man was onmiddel lijk dood. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Te Zaandam is de 14-jarige Smi't, terwijl hij was gaan schaatsen op de oude zeehaven, door het ijs gezakt en verdronken De h er R., die den jengen nog trachtte te redden, zakte zelf niettegenstaande hij een plank op het ijs had gelegd, door het ijs. Toegescho- ten burgers wisten de drenkelingen op het droge te brengen. Het mocht evenwel niet meer gelukken de levensgeesten van den jeug- digen S. op te wekken. GOEDE VANGST DOOR DE POLITIE TE EINDHOVEN. Dezer dagen werd in een huis in de Laker- straat te Eindhoven ingebroken, terwijl de bewoners afwezig waren. Er bleek ongeveer 270 gestolen te zijn. De recherche had al spoedig het oog op een gewezen vriend van het dienstmeisje. Deze kon nl. weten, dat de familie gedurende de Kerstdagen afwezig was. Na den diefstal was dit jongmensch, zekere K., negentien jaar oud, wonende ten huize van zijn ouders aan den Aalsterweg, verdwenen. Hij had de wijk naar Antwerpen genomen. Intusschen kwam uit, dat hij te Eindhoven een gouden tientje had laten wisselen. Bij den diefstal waren eenige goudstukjes weggenomen. Vrijdagmorgen keerde K. uit Antwerpen te- rug. Spoedig werd hij gearresteerd. De jongeling bekende den diefstal te hebben ge- pleegd. Hij deelde tevens mede, zich in den iaatsten tijd nog aan ongeveer twintig andere diefstallen te hebben schuldig ge- maakt, o.m. in verschillende fabrieken. Bij verschillende van die diefstallen was hij door een kamcaad geholpen. Deze vriend, zekere J. Sch., wonende bij zijn ouders te Stratum, is eveneens aangehouden. Hij be kende ook. Zij zijn beiden in arxest gesteld en werden op last van den commissaris ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Den Bosch. rectie verfoornden abonne, nog tot daar aan tee, Dat er echter niet voor gezorgd wordt, dat reizigers eerste klasse bij het fcezetten van de beschikbare plaatsen althans den 'vcorrang genieten en dus niet moeten blijven a:i, lean naar zijn meening, onder geen tZVi voorwendsel goedgepraat worden. Naar aanleiding dezer klacht hebben wij ens, zoo schrijft het blad, gewend tot den be- trckken spcorwegautoriteit, die uitdrukkelijk verzekerck, dat oriregelmatigheden als hier- boven omschreven slechts bij hooge uitzonde- ring kunnen voorkomen en wel op zeer druk- ke dagen, als den 2en Kerstdag. Men kan derhalve slechts spreken van overmaeht, die noch met de electrische- noch met de stoom- tractie verband houdt. Bovendien, vertelde men, zijn de voorschriften dienaangaande aldus, dat het treinpersoneel slechts in de uiterste gevallen een verschuiving van 3e klasse passagiers naar een hoogere klasse mag toestaan. Aan de naleving dezer veror- dening wordt streng de hand gehouden. On- juist is het te veronderstellen, dat bij een eventueele „afvloeiing" de eerste klasse-pas- sagiers worden achtergesteld bij de derde- klasse-reizigers. Voor laatstgenoemde catego- rie luidt onder dergelijke omstandigheden het devies: Staan. Mocht't inderdaad zijn ge- beurd, dat de eerste-klasse-passagier z'n plaats zag ingenomen door iemand met een derde klasse-plaatsbewijs, dan kan hier slechts sprake zijn van een uitzonderings- geval. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de z.g. afvloeiing bij de electrische tractie thans veel regelmatiger geschiedt dan voorheen bij de stoomtractie. LEEUWARBEH DE EXPLOSIE TE ROERMOND. In verband met de gasontploffing, welke Zaterdagmorgen in de perskamer van de Limburgsche Tramweg Maatschappij te Roermond heeft plaats gehad, en waarbij de 61-ja,rige arbeider W. Kools werd gedood, wordt nader gemeld, dat onder den gasmeter in de bewuste kamer een petroleumkacheltje stond. K„ die geheel alleen in het vertrek was, heeft vermoeaelijk met een lucifertje dit kacheltje willen aansteken. Waarschijnlijk is eenig gas ontsnapt door een breuk in een der kraantjes, waardoor de explosie is veroor- zaakt. De meter, die van gegoten ijzer is en waarvan de wanden een dikte hebben van 30 m.M., is geheel uit elkaar gesprongen Het slachtoffer werd tegen den grond ge slagen en door de rondvliegende ijzeren scherven zoo zwaar verminkt, dat de dood na tien minuten intrad. AMSTERDAM—ROTTERDAM PER ELECTRISCHE. Een lezer, zoo schrijft de Telg., heeft de klacht geuit dat het met het verkeer op de lijn AmsterdamRotterdam niet in orde Is. In de derde klasse, zoo schrijft hij heerscht chonisch plaatsgebrek. Dus moet men met des te meer verdraagzaamheid op drukke da gen een oogje dicht doen en zich er niet over verwonderen, dat de tot razernij gebrachte 3e klasse-reizigers zich maar dadelijk in de roode kussens der eerste klasse-coupe's neste- len. Dat het personeel dit laatste zonder meer toelaat is volgens dezen op de spoorweg-di- STEMMINGSKWESTIE TE VEENENDAAL. In den raad van Veenendaal deed zich Vrijdagavond een bijzonder geval voor. Zoo-, als men weet, hadden vier raadsleden ge- adresseerd om vernietiging der op 18 Mei j.l. gehouden stemming op grond van onre- geimatig- en onwettigheden. Ged. Staten we- zen het verzoek af op gronden, die volgtns requestanten op ficties of onjuiste inlichtin- gen berustten, waarom zij over die beslissing '}ij de Kroon in beroep kwamen. Onder de vermelding van de ingekomen stukken kwam nu de mededeeilng voor, dat adressanten niet ontvankelijk zijn verklaard, daar volgens art. 36 der Gemeentewet alleen de raad en de niet-toegelatenen recht van beroep hebben op de beslissing van Ged. Staten Het raadslid A. v. d. Weerd, een der questanten, vroeg daarover aan den voorzit- ter inlichtingen. Deze antwoordde, dat ook volgens zijn meening, de beslissing 'berust bij de opvatting, dat het verzr.ek betrof het at of niet toela'ten van raadsleden, omdat art. 36 in het besluit was aangehaald. De heer v. d. Weerd. constateerde echter, dat het be roep liep over de afwijzing van Ged, Staten op een verzoek om vernietiging der stemming, zoodat er niets anders overblijft, dan dat het genoemd besluit op een vergissing berust. rlierover zal, door adressanten, nader wor den gerequesteerd. FRAUDE DOOR EEN AMBTENAAR TE ROTTERDAM? Sedert Vrijdagmorgen is te Rotterdam spoorloos verdwenen de 56-jarige C. J. K-, chef van de administratie bij den gemeentelij- ken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De man heeft een bedrag van 24.000 mee- genomen. Hij stond bij zijn chef zeer goedi 'jekend en genoot het voile vertrouwen. Vrij dagmorgen heeft hij genoemd bedrag van de bank gehaald om er den werkloozen en de loonen van het kantoorpersoneel mede uit te betalen. Vermoed wordt, dat hij de grens reeds is gepasseerd. Een deel van het geld had hij nog in zijn brandkast achtergclaten. De politic stelt een uitgebreid onderzoek in. KWESTIE MET EEN BELASTING- INSPECTEUR. Het Kamerlid Braat heeft eenige vragen aan den Minister van Financien gericht naar aanleiding van het feit, dat de inspecteur der directe belastngen te Dordrecht geweigerd heeft, cm den heer J. van Hoven, administra- teur te Papendrecht als gemachtigde van zijn reclameerende cliente te ontvangen. De in specteur achtte zich niet verplicht de redenen van die weigering aan hem mede te dee'.en, zoodat de heer Van Hoven zijn mogelijke fou- ten niet weet en dus niet verbeteren kan, waaruit voor hem en zijn clienten groote fi nancieele schade kan voortvloeien. De heer Braat heeft voorts de vraag ge steld, of de minister bereid is; de aan's minis ters Departement gehuldigde geheimzinnig- heid ter bevordering van een juiste belasting- heffing in het algemeen belang op te heffen en mede te deelen, waarom de heer Van Ho ven geweigerd wordt. HOE DE SMALE ER TOE KWAM ZIJN BESCHULDIGING IN TE TREKKEN. Zooals men weet, heeft De Smale, een der getuigen in de Culemborgsche moordzaak, zijn verklaringen betreffende Sweeris inge- trokken en erkend, dat hij in dezen onwaar- heid heeft gesproken. „Het Volk" heeft thans den brief van De Smale aan Claas Sweeris, waarin hij den veroordeelde mededeelt, dat hij zijn bcschuldigingen heeft ingetrokken, gepubliceerd. De brief luidt als volgt: „Bij deze neem ik de vrijheid om u eenigen woorden te schrijven. Daar het niet mogelijk is, om met u een oogenblik persoonlijk te spre ken. Daar ik ook zelf verblijf in een kamertje als u. Echter hoewel dit onmogelijk is, moge lijk is het toch U per brief te bereiken, en een oogenblik met U te spreken. Maar daar ik mij niet gaarne in een brief over dingen uit- laat die een ander niet hoeft te weten, dingen die ons persoonlijk aangaan. Daarom zal ik ook maar zeggen waarover ik u per brief even spreken wil. Als dat ik de aanklacht tegen u uitgegeven herroepen heb. Daar het mijn plicht het was de waarheid niet langer te ver- zwijgen tegenover U, En daar ik te laatste drie maanden veel over U en u huisgezin nagedacht heb, daar ik u en uw huisgezin steeds dag en nacht in mijn gedachten heb gehad, heeft het mij tot nadenken gebracht. En toen heb gewaar geworden als daf mijn haat die ik tegen u had u niet alleen getroffen heeft maar u vrouw en kinderen het meest. Dat heeft mij doen besluiten als dat ik te aan klacht tegen u herroepen heb. Daar ik altijd verblind geweest ben zoo lang als u geleden hebt. Mijn haat tegen je was te groot dat ik't eerder gekend had om het te herroepen. Daar op de Kerstdagen van 1927 de herinnering aan mijn Moeder wat zij mij altijd voorgehou- den heeft om gehoorzaamheid en waarheids- liefde in het oog te houden. Toen is het me duidelijk gfcworden als dat ik niet langer wachten moog, als ik nog iets goed te maken had dan was het in de eer ste plaats tegen u. Daar ik net iets hoorde de morgen in de kerk van„God, die de leugen haat, eischt van ons, dat wij de waarheid spreken, welke de gevolgen daarvan ook mo gen zijn." Dat heeft mij vast doen besluiten om de valschen verklaringen die ik tegen u uitgege ven hadt in te treklcen, van die moordgeschie- denis en de inbraak van Geldermalsen. Je zult je nog wel herinneren wat je voor mij uit ging strooien te Buren. En als je het je niet meer herinneren kunt zal ik je het nog wel is schrijven en persoonlijk zeggen. Verder hoopt ik je spoedig in vrijheid gesteld te zien. Nu verder hoop ik als dat je het ook vergeven en vergeten kunt wat er tusschen ons is voorge- vallen is het dan ook beter, er niet meer over te spreken. Mocht het zijn dat je nog bericht terug wil sturen. Mijn adres is Veenhuizen I No 7061 Jb I." HOE DE ..SLAMAT" AAN DEN GROND LIEP. Het sa. „Slamat" is thans te Tandjong Priok gearriveerd. Het is varende in Straat Riouw, toen het met stuurboord langs het ril Tcendjoek streek, blijven haken. Door het leegpompen van de balasttanks is het schip na drie en een half uur vrijgekomen. Het maakt geen water en zal, naar vermoed wordt, wel niet beschadigd zijn. De oorzaak is vermcedelijk het niet in orae zijn van het seinlicht te Terkoetai, waardoor dit onduide- lijk werd waargenomen. A EEN DRIJVEND ZEEPALEIS. Zooals men weet, is de Holland:Amerika Lijn thans bezig met den bouw van een nieuw schip, de „Statendam", welk vaartuig op 31 Maart 1929 voltooid zal zijn. De bouw is reeds zoover gevorderd, dat de commando- brug er staat. Het casco is te Belfast op da helling gezet, terwijl het schip zelf bij Wil ton te Rotterdam wordt afgewerkt. Het schip heeft 'n inhoud van 30.000 ton. Op het oogenblik is weinig te zien van de comfort en iuxe, waarvan alle compartimen- ten van dit drijvend paleis in de toekomst voorzien zullen zijn. Men kan er zich echter eenigszins een voorstelling van maken, in- dien men een kijkje gaat nemen in den pal- mentuin op het sloependek, die aan de voor- zijde geheel door glazen wanden is afgeslo- ten, zoodat men er, beschut tegen den wind, een vrij uitzicht heeft over de zee. Gemiddeld zullen ruim 1000 werklieden aan den geheelen bouw arbeiden. PORTEFEUILLE MET 6000 ONTVREEMD. Vrijdagmiddag ontving de politie te Am* hem uit Nijmegen de mededeeling, aldus meldt de Maasbode, dat een heer, die daar met den trein was aangekomen, een porte- feuille, inhoudende 6000 miste. Op het perron te Nijmegen werd later de portefeuille zonder het geld teruggevonden. Men vermoedde, dat deze gerold was en dat de dader in de richting Arnhem was ver- trokken. De politie te Arnhem heeft, in ver band daarmede op het station aldaar eenige rechercheurs de wacht laten houden, doch tot gisterenavond werd niemand aangehou den. Wmsra: Ik heb de opefag gekrege wa*T 'k om vroeg, waarom vraag jij d'r tooh ook niet om? Kees: Zoo wel willen, maar me zenuwe laat-e me in de «teek as ik 't perbeere wil

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6