Buitenlandsch ^emengd nisuws. Ag-eiMla's voor 1928. !L. Franfeenberg, Alkmaar Stadsniefti w s Teraardebeste!linai Dr. A. C. Antuseli. Bgnnercland Door de Koude worden uw Handen ruw en gesprongen, Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PITROL j verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. mogelijk-e is er tot heden aan gedaan en het resultaat valt aardig mee, al is dan oc-k door de mindere kwaliteit van het ijs niet het resul taat van de voorlaatste week bereikt. Het spreekt wel vanz-elf, dat voor voldoen- de afzetting van de wakkei gezorgd is en al- les gedaan is om de veiligheid te verzekeren. De banen zijn Donderdag bereidbaar ver- klaard en Vrijdag oficieel geopend. Zaterdag had de eerste wedstrijd plaats en zou het kampioenschap hardrijden voor den Langendijk verreden worden. Zondag was het hardrijden voor paren en sdioonrijden voor paren beneden 17 jaar. Heden, Maandag, zal rust zijn, om vol doende gelegenheid te hebben de banen punc- tueel in orde te maken voor den wedstrijd om het kampioenschap hardrijden voor Noord- Holland, welke wedstrijd is uitgeschreven door den Kon. Ned. Sch.-Bond. Verder zijn voor Woensdag gecostumeerde wedstrijden in voorbereiding, waaraan zoowel enkelingen als groepen kunnen deelnemen, terwijl Doderdag de dag is voor de algemee- ue sportmenschen door het houden van esta- fettewedstrijden. Bergen (N.-H.) De Berger IJssportvereeniging organiseer- de gistermiddag op d'c-n Hoivijver een wed strijd in het schoonrijden voor paren. De baa-n was mooi, de belangstelling vrij groot, terwijl de wedstrijd, waaraan door 3 paren werd deelgenomen^door een deel van Bergen's Harmonic werd opgeluisterd. De uitslag was als volgt le pr. mej. C. Kaan en den heer P. Blokker-- 2e pr. mej. G. Glijnis en den h-eer P. Blan- kendaal3-e pr. mevr. B. Blankendaal en den heer R. Meijer. De wedstrijd was uitsluitend voor leden ©pengesteld. Des avonds geschiedde de prijsuitdeeling in „de Rustende Jager' door den voorzitter, den heer A. van Reenen, die met voldoening KANTOOR- en ZAKAGLNDA's in ruime sorteering voorharsden. IJsfeest aan den Gmval Alkmaar j. Begunstigd door goed weer werd gister aan den Oinval een ljsfeestje georganisterd. Begonnen werd met voor kinderen van 6 tot 8 jaar houtjes rapen aditer een slee Prijswinnaars waren: le pr. C. van Leijen, 2c 'pr. Josie Bruin; 3e pr. Aagje Bol. Toen volgde hardsleeen voor kinderen van 9 otiajlra3 9 tot 13 jaar. Hiervan waren de prijswin naars: le pr. K. Wagenaar; 2e pr. Math. Klerk; 3e pr. Annie Kluft. Derde wedstrijd was hardrijden met drie vaatjes op een slee, voor behoeftigen. Voor de rijders werden 3 prijzen beschikbaar ge- steld, terwijl de personen, voor wie gereden werd, elk een prijs tcegewezen werd. Eerste prijswinnaar werd K. Bruin, 2-e G. Bruin en 3e G. Wortel. Waren de twee eerstgenoenide spelletjes zeer leuk en aantxekkelijk, het laatste num- mer bracht de lachspieren danig in bewe- ging- Het feest kan als goed geslaagd worden beschouwd en de commissie komt zeker een woord van dank toe. Uitslag wedstrijden te Oudkarspel. Op de banen van de ijsclub ,,Volharding" hadden Zondagmiddag twee wedstrijden plaats, met de volgende uitslag: Hardrijden voor paren: le pr. mej. T. Maars en de heer Jb. Kos in 57 sec.; 2e prijs mej. Tr. Mullcr en de heer J. Langedijk in 1.3 3/5 sec.; 3e prijs mej. G. Jonker en de beer C. Kos in 1.3 4/5 sec. Schoonrijden voor paren tot en met 17 jaar. le prijs mej. Guurtje Nap en de heer K. Kaas met 236 punten; 2e prijs mej. Groetje de Boer en de heer K. van Meurs met 228 punten; 3e prijs mej. Marie de L-eeuw en de heer Dirk Spanjaard met 221 punten. De prijsuitreiking had plaats in de zaal van den heer Vis, waar de voorzitter alien allereerst een gelukkig nieuwjaar toe- wenschte. Hij wees er op, dat de wedstrijden bijzon- d-er vlot verloopen waren, maar toch het be- 8tuur niet vreugdevol gestemd was, omdat de deelname in een plaats als deze met haar vele schaatsenrijders veel te gering geweest is. We hadden veel meer ouderen verwarkt en brengen daarom hulde aan de enkele oude ren die hunne medewerking v-erleenden. Hulde werd gebracht aan het dames- comite voor de aankoop van de prachtige serie prijzen, die .aile bestonden in warmte- brengende wintersportartikelen. Wat het schoonrijden betreft bracht de voorzitter de mededeeffrig van de jury over, dat de dames veel beter hebben gereden dan de heeren zoodat de heeren er van overtuigd kunnen zijn. dat de dames de prijzen voor hen verdier.d hebben. Na dank betuigd te hebben aan alien, die hunne medewerking verleenden werd mee- gedeeld, dat hedenavond de baan voor het eerst verlieht is en vahaf heden (Maandag- avond) de verhchte baan uitsluitend voor entree, cms ook van de leden toegankelijk is Me, het oog op de extra kosten werd het noodig geacht deze maatregel te nemen. Uitslag van de wedstrijd hard rijden om het kampioenschap voor den Langendijk. 500 M. 1500 M. 5000 M 1. J. Langedijk Gz. 59 4/10 3.13 8/10 11.34 2. C. Kos Wz. 59 6/10 3.15 1/10 3. J-b. Paarlberg 61 1/10 3.17 11.41 4. R. Strijbis 65 3/5 3.31 3/5 12.13 3/5 5. Jn. Paarlberg 58 9/10 6. A. Ligthart 11.30 1/5 62 3/5 3.18 3/5 7. Sj. Westra 61 3.15 11.26 8. A. Bakker Oz. gev. 3.22 11.45 3/5 9. C. Jonker Pz. 69 8/10 3.48 12.49 3/5 10. Jb. Kos 56 1/5 3.13 11.30 4/5 De nos. 4, 5, 6 en 7 waren niet op den Langendijk woonachtig en bleven dus buiten mededinging. Daard-oor was de heer Jb. Kos op alle af standen de eerst aangekomene en gi-n-g be- halv-e met de wisselbeker met 3 verguld zil- veren medailles naar huis en was de heer J. Langedijk op alle afstanden de tweede en kon voor deze eerste maal dat door hem werd meegereden, drie zilveren medailles in ontvangst nemen. Voor de heer Sj. Westra van Warmen huizen die op de beide grootste afstanden de eerste was, werd door het bestuur een extra medaille beschikbaar gesteld. No. 9 is een jongen van 15 jaar en reed op Friesche schaatsen, zoodat gezegd kan wor den, dat die op de beide laatste afstanden zeer goede tijden gemaakt heeft. Met de 50CX) meter kwam Langedijk, die tegen Jb. Kos reed, in de laatste bocht te vallen. Door ongesteldheid van C. Kos was deze niet in staat zijn beker voldoende te verdedi- gen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SCHOONRIJDEN. Het kampioenschap van Noderland, schoon- rijeten voor heeren en paren, werd Zondag onder auspicien van den K. N. S. B. te Naar- den verreden. De uitslagen luiden: Schoonrij den voor heeren 1. E. I.outcnbach te Rotter dam, houder van den Leidschen Wisselbeker, 2. K. H. van Wermeskerken te Utrecht en 3. R. M. Oostveen te Utrecht. Voor paren: 1 mej. v. Wijngaarden en G. P. van Baien te Ouden Riin, houders van den Gooischen wis selbeker, 2. mevr. Kraak—Kroon en Jac. de Waal te Amsterdam, 3. A. Oostveen en R m. Oostveen te Utrecht. CRIMINALITEIT ONDER DE BATAVIASCHE JEUGD. De criminoliteit onder de Bataviasche jeugd neemt, naar het Bat. Nbl. meldt, schrik- barende aimetingen aan. Nauwelijks was de politic er eenigen tijd geleden in geslaagd de bende van Europee- sche schooljongens, bijgenaamd „de Zwarte Raaf' te ontmaskeren, of een tweede „coope ratie", ditmaal bestaande uit een Europee- schen, een Chineeschen en een inlandschen jongen werd ontdekt. Thans is de recherche weer een nieuwe ben de zwarte raven op het spoor gekomen, door- dat een inlandschen jongen van een jaar of tien op heeterdaad betrapt werd bij het stelen van een fietslamp. Dit jongemensch bckende deel uit te maken van een troep inlandsche knapen die allerlei diefstallen gepleegd zouden hebben. Zoo moeten zij in c-en vocrgalerij tot drie maal_ toe de electrisChe peren weggehaald hebben. Nau welijks hadden de bewoners andere peren aangeschaft, of de heertjes kwamen terug om een nieuwen butt. SCHEEPSRAMP IN DE ZEE VAN MARMORA. Tengevolge van een aanvaring is in de zee van Marmora een scbip gezonken, tenge volge waarvan 111 menschen zijn omgeko- men. De kapitein van het gezonken stoom- schip had, zooals gemeld, op het laatste oogenblik voor het vertrek zooveel passagiers zonder kaartjes toegelaten dat hij zelf niet wist, hceveel er aan boord .waren. Het gezonden schip was vroeger een jacht van koning Alfons van Spanje. VREEMDSOORTIG SYMPATHIE- BETOON. Een week geleden, toen van alle zijden critiek werd uitgeoefend op de Amerikaan- sche admirailteit, die niet in staat bleek om de gezonken onderzeeboot „S. 4" te lichten, ontving schout bij nacht Brumby, leider van de reddingspogingen, een telegram, getee- kend Charles Shrmbough, waarin werd ge- vraagd of de afzender van't draadbericht een bespreking kon voeren met den vlootvoogd betreffende de „S. 4". De schout-bij-nacht, meenende met een bekend ingenieur te doen te hebben, antwoordde bevestigend. Weldra arriveerde de heer Shambongh op de marinewerf te Boston. De admiraal stelde een auto te zijner beschikking, welke hem naar Princetewn bracht, vanwaar een torpe- dojager den bezoeker naar do plaats d::r ramp voerde. Lange ccnferentics met verschillendc offi- cieren hadden plaats, waarin de heer Sham- bough tal van adviezen gaf, en den door de marine verrichten arbeid uitbundig prees. De admrnraal verzccht de pers om van die loftuitmgen me'ding te maken, waarna de heer Shambongh tegenover de verslaggevers een lange rede hield. waarin spr. wederom te kenn n gaf dat de marine al het mogelijke had gedaan. Maar de journalisten kregen argwaan In verband met enkele gebruikte uiMrukkingen en ondervroegen den heer Shambough nauwkeurig. Toen bleek, dat de heer Shambough een eenvoudig winkel'er was, die al ziin kennls omtrent schepen had opgedaan gadureode Zondfirniddapiocht'es op het Michlgan- meer. Hij had de reis alleeo uit nieuvvsgicrig- heid en sympathie voor de marine gemaakt. De heer Shambough verklaarde nog, dat hij van zijn tocht geen spijt had: „Rcckef:i- ler had niet beter behandeld kunnen wor den". DE AFSCHAFFING VAN DE SLAVERNIJ. De wet tot afschaffing van de slavenij in het protectoraat van Sierra Leone treedt heden in weibing. 215.000 slaven moeten dan in vrijheid wor den gesteld. FASCISME VOOR DE JEUGD. De Italiaansche minister van onderwijs heeft een circulaire verzondien aan alle in- specteurs van het onderwijs, waarin hij o.a. zegt, dat het niet aileen de taak van de school is de kinderen te onderwijzen, ze moe ten vooral en dit is een veel belangxijker taak, worden opgeieid tot zelfbewuste waardige en trotsche fascistische burgers. De kinderen van alle scholen, zoowel jon- gens als meisjes, moeten toetreden tot de fas cistische jeugdorganisaties. Arme kinderen zullen het voorgeschreven zwarte hemd gra tis krijgen. School en fascisme moeten steeds hunger met elkaar verbonden worden. DE FRANSCHE FRANC. Ofschoon het tijdstip van het door Poin- care aangekondigde groote manifest, dat door financieele kringen met spanning wordt te- gemoet gezien, nog niet bekend is, kan thans reeds vrij stellig worden verklaard, dat dit manifest allerminst een belofte van spcedige stabilisatie brengt, meent de Parijsche cor respondent van het Hbld. Poineare zal in het licht stellen, dat hand- having van de nationale eenheid, zooals die sedert Juli 1926 bestaat, ook na de verkie- zingen zal moeten worden voortgezet, wil men tot klaarheid inzake den monetairen toe- stand gomen. Zijn manifest zal gericht zijn tegen lin-ksche zoowel als rechtsche exlrem's- ten. In dat verband moet gesignaleerd wor den hoe veel rustiger financieeie kringen in de laatste dagen het komende politieke jaar tegemoet zien en deze zekerheid is bijna meer nog dan de ddsccntoveriaging de oorzaak van de aanhoudende hausse ter beurze. RANTSOENEERING ALS GEVOLG VAN SNEEUW. Verscheidene plaatsen zijn nog steeds door den zwaren sneeuwval van de afsHoopen week geisoleerd. Daarhij komt, dat de vli'eg- machines, die Zaterdag zouden trachten pak- ketten met levensmiddelen in de ingesneeuw- de dorpen te laten vallen, door den mist niet konden opstijgen. Daar, waar de bakkers niet meer over voldoende meel besc'hikten, moesten de bewoners op rantsoen worden gesteld, zoo dat voor die plaatsen de dooi wel buitenge woon welkom zal zijn. De keerzijde van de medaille is echter, dat vooral langs de Theems voor uitbreiding van de overstroo- mingen wordt gevreesd. Op de begraafplaats Westerveld werd Za- terdagmiddag het stoffelijk overschot van Dr. A. C. Antusch ten grave gedragen. De haar was gedekt met een groot aantal Han sen. Voor de teraardebestelling werden in het ontvanggebouw in tegenwoordigheid van tal van belangstellenden verschillende toe- spraken gehouden. Onder de aanwezigen merkten wij op bur- gemeester Wendelaar, den president van de rechtbank mr. van Houweninge, mr. H. A. J. M. Kusters, de heeren Ph. M. Bosscher, van Deventer, mr. J. P. Bosnian en de heeren Dresch en Margadant, de leeraren, den amanuensis den heer Duif, vele leerlingen en oud-leerlingen, alsmede vele vrienden uit tal van plaatsen van het land. Allereerst werd het woord gevoerd door den hoofdinspecteur van het M. O., den heer Coops, die verzekerde niet te hebben kunnen denken, dat dr. Antusch, die zoo opgewekt zijn kerstvacantie tegemoet trad en van wien hij nog voor een paar dagen een dikken brief over de school ontving, na die vacantie niet meer op zijn geliefde school zou terug keeren. 15 Jaar geleden had spr. dr. Antusch voor het eerst op de school te Alkmaar aan- getroffen en gedurende 6 jaar had hij hem als inspecteur van het M. O. leeren kennen en met hem samengewerkt, welke samenwer- king steeds van vriendschappelijken aard was geweest, zoodat spr. hem leerde hoog- achten, ook om de wijze waarop hij zijn werk verrichtte. Al zijn tijd en werkkracht be* steedde hij aan de school, die hem lief was. Niets was hem te veel om die school tot bloei te brengen. Altijd was hij in de weer om de belangen der school te behartigen en dit niet alleen door een vergrooting van het aantal leerlingen, doch ook door het bevorderen van dten inwendigen bloei. Hij bezat de gave om uit de sollicitanten steeds de beste aan zijn school te verbinden en deed dit op zulk een vlugge wijze, dat spr. er verwonderd over was. Nog dit jaar, toen spr. de kispectie voor een, zieken collega waarnam, kwam zijn voorstel voor een benoeming reeds in, toen ternauwernood de termijn voor aangifte was gesloten. Ook spr. collega gevoelde voor Dr. Antusch de grootste achting en waardeering. Dat ook de regeering hem wist te waardee- ren kwam tot uiting toen hij' voor eenige ja- ren benoemd werd tot officier in de Oranje Nassau orde. Bijna 25 jaar werd het directeurschap door hem waargenomen. Eerst in Sneek en daarna in Alkmaar. Gaame hadden wij hem gegund, dat hij na het bereiken van zijn pubi- leum nog vele jaren met zijn geliefde echtge- noote van een welverdiende rust kon genieten. Helaas heeft de alwijze voorzienigheid dit niet gewild, zoodat hij reeds nu voor eeuwig rust. Van harte hoop ik, dat die rust goec voor hem moge zijn. Moge het u, mevrouw, in de u restende jaren van eenzaamheid tot troost zijn, dat zijn nagedachtenis bewaard blijft als die van een man, die een eervolle loopbaan achter den rug heeft. De heer Bosscher, lid van de commissie van toezicht op het M. O., verzekerde, dat ook deze commissie uiting heeft willen geven aan de gevoelens van waardeering die zij voor den heer Antusch koesterde. Uit den aard der zaak kwam de commissie niet zoo vaak in ambtelijke aanraking met hem, maar als het gebeurde, bewaarde zij daaraan steeds de meest aangenam-e berinnering, want de heer Antusch gaf zich met geheel zijn persooniijkhcid aan zijn werk. Hij was cen uitstekend1 paedagoog en een uitnemend organisator, bezield met een groot gevoel voor orde en regel en hij eischte dit ook op zijn school, omdat hij overtuigd was, dat be- halve een goed leerarencorps, orde en regel twee factoren zijn, die noodzakelijk zijn voor den bloei van de school. Dat hij daarin goed heeft gezien, is gebleken uit de eindexamens, waarbij de school een allereerste plaats in- neemt onder dit soort scholen in het land. Streng was hij tegenover leeraren en leer lingen, maar streng was hij ook tegenover zichzelf, doch die strengheid werd verzacht door de kostelijke humor, waarvan hij het geheim bezat. Door zijn' rake opmerkingen wist hij steeds de gewenschte situatie te scbeppen. Als leeraar beheersehte hij zijn vak volkomen. Zijn lessen muntten uit door groote helderheid. De wettelijke bepaling, die voorschrijft, dat men op 65-jar:gen leeftijd de school moet verlaiten, zou vermoedelijk ook op hem toege- past zijn en het was een datum, dien wij hem ga&rne hadden toegevrenscht, omdat hij de ]aren van rust, die hem daarna wachtten, zoo tenvolle had verdiend. Helaas is hij ge- vallen in het voile leven. In hem beeit de school een groot verlies geleden, maar groo- ter is het verlies voor u, mevrouw, die jaren lief en leed met hem gedeeld heeft. Moge het eenige troost voor u zijn, dat uw man in Alk maar geaticht heeft een monument, waarom ncg jaren zijn naam met eere zal worden ge- noemd. Ik geef u de verzekering, dat onze commissie zijn aandenken in dankbare her- innering zal bewaren. Ik hoop dat hij ruste in vrede. Het woord was hkrop aan den heer van Heijningen Nanninga, hypoiheekbewaarder te Utrecht, vroeger te Sneek en lid van de commissie van toezicht op het M. O. aldaar, die er aan herinnerde hoe hij in Sneek met den heer Antusch had samengewerkt. Met eerbiedige herinnering denkt spr. steeds aan dat tijavak terug. In het onvermijdelijke, zoo vervolgde spr., moeten wij ons schikken, om dat daar niets aan is te verhelpen. Wij zul len met u, mevrouw, meeleven. Gij heht uw man op de handen gedragen en als er een iroost is, dan vind ik dit altijd de schoon- ste troost. Nam-ens het leerarencorps voerde hier- na de heer Maschaupt het woord, die eraan herinnerde, hoe Dr. Antusch voor de Kerstvacantie afscheid van hen nam en over verschillende plannen sprak. Geen van hen had toen kunnen denken, dat dit het laatste onderhoud was, dat zij met hem vcerden. Hij was het, die een eigen stem-pel op de school heeft gedrukt. De discipline werd door hem hoog gehouden, maar d'aarnaast was hij zoo groot van opvatting, dat hij elke persoonlijk- heid de gel-egenheid gaf, om eigen idividuali- teit te ontwildcelen en daarvoor zijn wij hem d&nkbaar. Zijn veel jongere docenten heeft hij gesteund en het moge voor u, mevrouw Antusch, een groote troost zijn, dat' zijn oud- leerlingen alien met de grootste waardeerng over hem hebben gesproken. Op de eerste be- ginsden van de scheikunde, die hij hen heeft bijgebra-cht, hebben zij met vrucht kunnen voortfcouwen. Ik durf u verzekeren, dat hij door geen der leden van het leerarencorps zal worden vergeten. Namens de leerlingen werd nog het woord 'gevoerd door Joost Schuller van Peursum, die met dankbaarheid van de lessen gewaagde, waarvan zij hadden mogen profiteeren en in het licht stelde, hoe Dr. Antusch een waar vriend was van hen alien en een tweede va- der, die hen eerlijk op fouten en tekortkomin- gen wees en die trachtte te verbeteren, maar ook hen prees, wanneer zij iets goeds deden. Steeds was hij werkzaam om ons tot kracbti- •ge persoonlijkhed-en te vormen en de H. B. S. tot bloei te brengen. Wij zullen tra-chtten zijn nagedachtenis te eeren, door zijn ideeen in ons tot rijpheid te laten worden. De rector van het Gymnasium te Amers-- foort, de heer Peyrot, sprak namens Amers- foortsche vrienden. Hij bracht in herinnering hoe voor 29 jaar Dr. Antusch on-bekend in Amersfoort zich al heel gauw als een krach- tige persoonlijkheid deed kennen, die met een buitengewo-on s-cherpen b1 ik zijn weg ten bate van zijn leerlingen had afgebaken-cf en wel- ken weg hij nooit heeft verlaten. Hij bewandelde dezen weg met gestrengheid, docn die gestrengheid gold in de eerste plaats zich zeif. Hij gunde zich geen rust voor hij zijn taak, die hij verdeeld had in kleine dagdijksche taakjes, had afgewerkt. Met zijn s-cherpen blik op menschen en toestanden had hij de goddelijke intui'tie te zien wat zijn klas noodig had en bovendien wat ied-er individu noodig had. Hij heeft zich onder zijn leerlingen vrienden gemaakt en spr. herinnerde zich nog, dat dit dermate het geval was, dat al zijn leerlingen een voorliefde toonden voor het door hem gedo- ceerde vak en wel dermate, dat een va-der hem de vraag stelde of nu al die jongens che- mikers moesten worden. Bij zijn vertrek naar Sneek konden zijn vrienden 'n gevoel van -grooten weemoed met on-derdrukken. Maar ook na zijn vertrek uit Amersfoort bleef hij aan hen denken. Ieder jaa-r, wanneer hij in zijn vacantie, die hij toch zoo zeer noodig had, Amersfoort be- zocht, l-eerde hij ons, dat zijn vriendscbap rotsvast was. Hij offerde daaraan zijn va cantie op -en stond zijn vrienden steeds met raad en daad bij. Zijn Amersfoortsche vrien den hebben hem dan ook no-oit vergeten Thans is- hij niet meer. Er is echter een ding en dat is zijn rotsvaste vriend-schap en deze ri-cht zich, in de stem uit betere gewesten, het eerst tot u, mevrouw en tot zijn trouwe vrien den. Die stem zegt: „Houd je goed en steun haar, zooals ik haar gesteund heb." Dien steun, mevrouw, zeggen zijn vrienden u in de hoogste mate toe. Tot slot voerde namens den kring van ouders van leerlingen, de inspecteur van het L. O., de heer Dun uit Alkmaar het woord, die verzekerde, dat hij als vader van een ge- zin, waarvan drie leden als kerlingen de H. B. S. bezoeken, veel had gehoord over den man, die thans is heengegaan. Juist door hetgeen hij hoorde gevoelt spr. als va der diep in zijn hart groote dankbaarheid voor ailes wat de overledene voor de leer lingen is geweest. Het is ons ouders niet on- verschillig, aan wien wij onze kinderen toe- vertrouwen en vooral niet onze kinderen, van 12 tot 18 jaar. Wij gevoelden ze on-der de leiding van uw man, mevrouw, in veilige handen. Nooit heb ik van de leerlingen een woord ho-oren spr eke n over uw man, oat on- guinstig was. Zij hadden het altijd over den fcaas. Het was de ba-as voo-r en de baas na, maar in dat woord zat niets baasa-chtigs, er zat niets in wat maar een'-gszins ten nadeele van uw man kon zijn. Ik gevoelde het altijd als een eeretft-el, dien de kinderen aan uw man gaven en kon constateeren, dat zij naar- mate zij in een hoogere klasse kwamen, dich- ter bij hem kwamen te s-taan, maar steeds was het zoo, dat zij, zoowel i-n de hoogste als laogste klasse toch steed's de grootste waar deering voor hem hadden. Wij ouders blijven hem daarvoor in dankbare herinnering ge- denken. Een zwager dankte hierna namens de we- duwe en zuster voor het ges-prokene. AANNEMING VAN VRIJWILLIGERS BIJ DE GENIE. In 1928 zullen geen Vrijwilligers worden aangenomen bij het Wapen der Genie. BIJ UITERMEER 3 JONGENS DOOR HET IJS GEZAKT. Gistermiddag halfvier zakte op de Vechi bij Fort Uitermeer een te Bussum wonende knaap door het ijs. Met behuip van een lad-< der, welke over't ijs geworpen werd, geluk- te het, hem uit het water te halen. Bij den sluiswachter H. werd de jongen binnenge- bracht en van dro-ge kleeren voorzien. Even later kwamen vanuit de richting Weesp twee broertjes aanrijden, de 14-jarigo Jan H. en de 12-jarige Frans H., wonende te Weesp. Plotseling zag eerstgenoemde, hoe zijn broertje door het ijs zakte. Hij wilde hem grij-pen, doch geraakte daarbij zelf in het wak. Met groote rnspanning gelukte het den knaap weer met het hoofd boven te komen, onmiddellijk daarop geraakte hij bewuste- loos, maar voeld-e nog, hoe hem een ius over het hoofd g-eworpen werd. Zijn broertje Frans was inmid-dels onder het ijs verdwenen. De cafehouder B. had van den wal af de hulpkreten van de knap-en gehoord en was met eenige omstanders toegesneld, aan welke spoedige h-u-lp bet te danken was, dat Jan H. nog bij tijds dp het droge kon worden ge- bradit. Hij werd bij den fortwachter, den heer P. M. Walking, binnengedragen, alwaar kunstmatige ademhaling werd toegepast, met het gevolg, dat hij eenigen tijd later weer tot b-ewustzijn kwam. Van het fort werd naar het zich te Weesp bevinden-de fort getelefoneerd, waardoor de rij'kspolitie alhier gewaarschuwd kon worden, welke per Roode Kruisauto, waarin zich bur- gemeester Bletz van Weesperkarspel, op wiens grondgebied het ongeval zich had af- gespeeld, en dr. Wartena fcevonden, naar U-itermeer reed. Intusschen had men alle po- gingen in het werk gesteld, door dreggen al3 anderzins, om Frans H. boven het ijsopper- vlak te brengen, h erg een echter niet mocht ge- lukken. Na anderhalf uur zag men rich ge- noodzaakt de pogingen op te geven. Heden- morgen vro-eg is, met behuip van( een vis- scher, die de stroomingen in de Vecht nauw keurig kent, o-pnieuw naar het lijkje gedregd w-orden. Nadat Jan H. op het fort van droge klee ren was voorzien, werd hij per Roode Kruis auto naar zijn woning in de Verb Nieuw- straat te Weesp vervoerd. Aan de ouders werd eerst later med-egedeeld, welk tragisch lot he4 jongste broertje getr-offen had. SUPER-AMERIKAANSCHE BANKROOF. Zes bandieten hebben den kassier van de Revenswood National Bank te Chicago oot- voerd en hem gedwongen, hun toegang te vprlcenen tot de bank en de safe te openen, waaruit zij S'O.OOO dollar in baar geld hebben gestolen. De kassier, George Anderson, begaf zich Vrij-dagavond tegen middernacht per auto huiswaarts, toen de bandieten, die voorgaven droogleggingsagen-ten te zijn, hem mededeel- den, dat zij van plan waren den auto en het huis van Anderson te doorzoeken. Anderson protesteerde, maar de ma-nnen dwongen hem met hun revolvers zijn huis binnen te gaan. Anderson's vader en moeder werden gewek-t en de bandieten, die maskers droegen, bleven tot zes uur Zaterdagochtend in het huis. Toen werden de ouders naar buiten in de garage gebracht, vastgebonden en door twee man* nen bewaak-t. De vier andere bandieten na- men Anderson mee naar de bank, waar men even na ha.liach-t arriveerde, een tijdstip, waarop de nachtwaker reeds is vertrokken en de dagwaker nog niet gearriveerd. O-nder bedreig.ng met den dood werd An derson gedwongen de -deuren van de bank open te sluiten, doch de safe kon niet wor den geopen-d, omdat het tijdslot op 8.15 was ingestela. De mannen wachtten tot 8.16 en dwongen Anderson toen de safe te openen, Het bedrag van 8-0.006 dollar, dat daar de vorige week was op-gebo-rgen in een ijzeren kistje, werd door de bandieten meegenomen, Zij raak-ten de effecten, die in de safe lagen, en een totale waarde van meer dan een millioen dollar vertegenwoordigd-en, en he-t opges-'.agen zilver niet aan. Nadat het geld was weggenomen, werd de kassier in een wachtkamer vastgebonden en keerden de bandieten naar het huis van Anderson terug, waar zij hun twee kameraden afhaalden. Na het vertrek van deze twee mannen slaagd-en de ouders er in, zich te bevrij-den en de politie op de hoogte te stel-ien. Anderson is een vertrouwd bankbediende, die al sedert zijn jeugd bij de bank werk zaam is. De diefstai was mogelijk, doordat een uur verloo-pt tusschen het vertrek van den nachtwaker en de aankomst van den dag waker. AANRIJDING. Zaterdag heeft op de Haarlemmerweg te Amsterdam een aanrijding plaats gehad tus- schen een particuliere auto, waarin de acteur Louis Davids zat, en een vrachtauto van de expeditiefirma Houtgraaf Bolsbroek uit Bloemendaal. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamer niet voor. KORTE BERICHTEN. De advocaat-generaal bij het Hoog- Gerechtshof ten Ned.-lndie, Mr. J. W. On- nen, is benoemd tot procureur-generaal. Ter bevordering van de groententeelt heeft het Rijk in samenwerking met de Prui- sische regeering een bedrag van acht tnil- i lioein Mark iutgetrokken. ccnstateerd-e, dat de vereen-iging op een ge- slaagden dag kon terug zien en in het licht stelde, dat er goed was gered-en. De do-o-r de jury tcegekende punten verschilden atlhans zeer weinig. Spr. hoopte, dat zij die geen prijs hadden behaald, zich daardcor niet zouden laten ont- tncedigen aan volgende wedstrijden deel te nemen en dat een volgend maal weer nieuwe sterren mochten opdagen. Nog sprak hij een opwekkend woord voor deelname aan bet Donderdag te houden ge- ccs-tumeerd feest. De heer C. Meijer bracht den voorzitter een woord van dank voor de ontvangst van de rijders en rijderessen en verzocht hem te- vens den dank van de schaatsenrijders over te brengen voor het steeds bereidwillig af- staan van den Hofvijver, waar h-et zoo heer- lijk is te rijden. Hierna werd nog door enkelen cen dansje gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8