MlllIUll till!!!. FEUILLETON. De grijze Dame. Honderd dertigsfe Jaargang. Radio-hoekje us en verdrinkingsgevaarT" BinnenSainei No. 9 1028 Dinsdag: 3 Jasiuarl. Woensdag 4 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ien. 12.352.Lunchmuziek door het A. N. R. O.-Trio. 3.-4.Maak het zelf! Ru- briek van Mevr. SchaakeVerkozen. 6. 7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-Trio 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. joh. L. van Lier: Arbeidstherapie. 8.10 Con cert door het A. N. R. O.-orkest onder lei- ding van Nico Treep. Helene Cats, zangeres. 8.309.30 Brand in ,,De Jonge Jan", Mo- not!ogenspel in 1 bedrijf door Herman Heyer- mans. Alle rollen worden vervuld door Henri de Vries. Personen: De off icier van Justitie. Een bode. Jan Arend. Ansing Arend, zijn broer. Gijs Blankhorst, zijn schoonvader. Putten, herbergier. Biesen, brigadier. Nico- laas Post, kruidenier. Bik, verver. Het tooneel stelt voor het parket van een Officier van Justitie. 9.30 c.a. Voortzetting van het con cert. 10.PeTsberichten. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.45 N. C. R. V. Concert. P. A. Koch, viool. H. van der Horst Jr., cello. R. van der Horst, piano 5.156.15 N. C. R. V. Kinderuurtje. Mej. S. Groeneweg te Rotter dam. Mej. C. van der Voorde* zang. 7.—7.30 N. C. R. V. Spr.W. Dirkse: Voortzetting der causerie over het Nut en Doel van het Handelsregister, speciaal voor den Midden- stand. 7.30 N. C. R. V. Spr.: Oud-Minister J J. C. van Dijk: De Pariteit tusschen Links en Rechts in den Omroep. Mr. A. van der Deure, voorzitter. N. C. R. V. Opening en sluiting van den avond. Ds. C. van der Zaal Chr. Ger. Pred. te Devenu rBiddende Luis iteraars. Ds. K. Schiller, Geref. Pred. te Oegstgeest: Van niet Over Zee". Ds. L. J. Leeuwen, Herv. Pred. te HaarlemWeek der Gebeden. Ds. K. H. WaLien, Ev. Luth. Pred. te Weesp: Vcorwaarts. Het Amst. Vocaal Kwartet, bestaande uit: Mevr. W. Cante van Amerongen, sopraan. Mej. N. Hugues, alt. J. Stroomenberg, bas. Tabe Bas, tenor. A Adema, piano. Daventryy, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en dansband met variete. 1.202.20 Or kestconcert. 3.20 Balladenconcert. M. Ing ham, mezzo sopraan. W. Cartsell, tenor. Sahrpe, cello. 4.20 Licht klassiek concert, Strijkkwartet en soli, sopraan en piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert-orgelbespeling 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7 05 Concertorgelbespeling. 7.20 Gezondheids- praatje. 7.3 5Beethoven's Tiederen, bariton 8.05 „The merry wives of Windsor", kom. opera in 3 acten van Nicolai. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Lezing: Print collecting 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Vervolg „The merry Wives of Windsor." 11.05—12.20 Dansmu ziek. Parijs „Radic-Paris", 1750 M. 10.50— 11— Concert. 12.502.10 Orkesfconcert. 4.054.55 Orkesfconcert. 8.5011.20 Con cert met medewerking van den 2en „Prix du Concours Musical". Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkesf concert. 5.20—6.20 Kwartet-concert. 7.30— 8.— Essener Kamertrio, cither, guitaar en Schoszgeige. 8.„Der Tcte Gast", een mys- terie uit den goeden ouden tijd, van Nolten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 8.20 T. Spiwa- kowsky,o viool. E. JelceliusLisemann, so praan. H. Jekelius, bariton. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Cabaret. 7.20 Con cert. Kieler a capella Koor van 1901. 8.40 Orientalised intermezzo. 10.50—11.50 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.35—10 35 Orkest- concert. Nuttige raadgevingen. De heer A. J. Meijerink, voorzitter der laarlemsche Reddingsbrigade, schrijft aan let Haarl. Dagbl.: „Ys kost mensenvleis"IJs en toerre- mend verdrinkingsgevaar gaan steeds sa- men; als voorzitter der Haarlemsche Red dingsbrigade voor Drenkelingen kom ik eenige wenken en waarschuwingen geven. Laat mijn eerste raadgeving zijn: „Ga nooi-t op het ijs, wanneer dit niet voldoende werk en betrouwbaar is". Mocht ge toch door het ijs zakken, spreid dan onmiddellijk uw armen uit, om te voor- komen, dat ge onder het ijs wegschiet. Ga met onmiddellijk schreeuwen, maar tracht eerst u zelf te helpen. Is het ijsgat niet groot, draai u dan zoo, dat ge met den rug naar Iiet dikste gedeelte zijt geteercf, de ar men zijwaaris op het ijs gespreid. irek de beenen op en zet uw vo-eten tegen den tegen- overliggenden ijsrand aan; strek de beenen en hei tegelijkertijd 't bovenlichaam op cn het middcndeel; gooi u zoov.r mogelij,; ach- terover op het ijs; keer u dan om en ga plat- liggend, schuivend op den buik naat, den oe- ver. De siechiste manier is lcopcnd over het ijs te gaan, daar dan de gansche lichaams- iast drukt op kleine draagviakken, de vceten. Iracht onmiddellijk een licit bad en droge kleeren te krijgen. Mocht ianand door het ijs gezakt zijn, die zichzeif niet kan helpen, dan is iuidkeels om hulp roepen wel gewenscht. Het slachtoffer moet in elk geval irachten de armen gespreid te Louden cp het ijs, om wegzinken te vcor- bomen. Helpers gaan niet over het ijs loo- pen (zie boven), maar vormen een keien, d. w. z.No. 1 voorziet zich eerst van een riem en lijn. Deze lijn wordt op den wal of op sterk ijs vastgehouden. Nu gaat No. 1 met gesprei- de armen en beenen voorover op hei ijs iig- gen, om een zoo grcot mogeiija draagvlak te krijgen; No. 2 gaat cp dezelfae wijze liggen, pakt No. 1 bij de beenen vast en scnuiit nem vorwaarts. No. 3 grijpt No. 2 vast enz. Lad ders en pianken zgn oovendien ae aangewe zen readmgsmiddeien; men kan zelf cp een ladder gaan liggen en een plank toesteken of lijn to-gooien aan het slacntoffer; het liggen op den ladder verhcogt het draagverm^gen 1 en is een veiligheidsmaatregel bij eveniueel zelf ook door net ijs zakken. Mocht iemand onaer het ijs geschoten zijn, dan is hulp bieden uiterst gevaaarlijk; allcen zeer mo.dige menschen en buitengewoon ge- oefende readers mogen dan tracnten te hel pen. N ianand mag te water gaan, zonder zich te beveiligcn aoor een recdings.ijn om te do en. Het plaatsen van een langen stok of een ladder in het gat tot op den bodem is geradc-n. Zcekt men onder het ijs naar een slachtofLr, (ncgmaals zij ern3tig gewaar- schuwd tegen groot eigeu levensgevaar dan houde men het oog gericht op de don- keiste plek, waul daar is het cp6n gat, waar men naar toe moet cm weer boven te komen. Ladder of stok geven dan ook de plaats van het ijsgat aan waardoor de kans van teruo- vinden groot is. Ten slotte nog enkele korte wenken: Is de drenkeling bewustelcos, dan bijbrengen met prikkels, aanrcepen (liefst bij den narrn), knij- pen, ea.u de cologne, ammonia. De patient vvordt uitgekleedi, (zoo eenigszins mogelij'k binnenshuisl, goed droog en warm gewreven, mdien het bereikbaar is m een he.t bad ge- daan, van droge kleeren voorzien of in <de- kens gewikkeld. Is schijndood ingetred:en, dan: Eerst uit- d-rukken, mond en neus reinigen (ind:en valsch gebit aanwezig. dit verwijderen. (La- borde toepassen, tong vastleggen, Si-lveste- ren natte kleeren uitdoen, wrijven (heet bad), }v°j.-ein dekens, heete kruiken (goed omwik- keldAls de ademhaling terugkecrt, cok prikkels als boven. Medische hulp in elk "e- val inroepen. omdat de Tduen ten spoedlgste wflden weten wat er op de algemeene vergadering te Utrecht gebeurd was, vroegen de heer Tas- seron en tal van aanwezigen, een objectieve uiteenzetting, welke door ]hr. G Bosch van Drakesteyn werd gegeven. De heeren De Jong, Logger, Hirschman en Swaab de Beer beveotigden, dat het resume volkomen juist was, waarbij de heer De Jong uiteenzette dat helgeen te Utrecht gebeurde, lijnrecht tegen de reglementen indruischt. Hierna gaf de heer Hirschmann een uiteen zetting van de feiten. Zijn mededeelingen toonden duidelijk aan dat het bestuur van de uitgaven op de hoogte was. De heer Hirschmann zeide ten slotte niet te zullen rusten voor hij door het bestuur en door de algemeene vergadering volkomen gerehabiliteerd is. Nadat nog eenige sprekers hadden be- toogd, dat zonneklaar vast staat, dat de heer Kolfschoten en de overige bestuursleden opzeltelijk ophitsend zijn te werk gegaan, be- toogde mr. Van Oven, dat de manier waarop de heer Kolfschoten zich in zijn brief aan den^heer Hirschmann uitdrukte, te denken geeft. Met klem protesteerde spr tegen een dergelijke handelwijze. De heei H Waterreus verklaarde. dat hij toevallig het bestuur voor andere zaken moe- tende spreken. en deel van een bestuursver- gadering heeft meegemaakt en dat deze toen op hem den indruk maakte van een sarnen- zwering! I De heer Kolfschoten zeide toen o. a. dat de beer Hirschman zooveel salaris had, n.l. f 2400 met bureaukosten, waarvan alles be- taald moest worden, maar hij had 2700 salaris. Spr. schetsle nog de stemming van die vergadering en hij betoogde dat het een- voudig schande was, zooals dat bestuur en de afgevaardigden een door en door fat- soenlijk man als de heer Hirschman door het slijk hadden gesl-eurd. Na langd-urige discussies werd ten slotte een motie aangenomen, waarin met klem werd geprotesteerd tegen de verkrachting van statuten en reglementen ten opzichte van den heer Hirschmann en den heer Swaab de Beer en waarin het volste vertrouwen in beide heeren werd uitgesproken. Hierop werd de vergadering gesloten. BRANDSTfCHTING. De rechtbank te Gronmgen heeft gister uit- spraak gedaan in de zr.ak tegen een aanne- mer te Urcningen, die veertien dagen ggieden terecht heeft gestaan wegens het snchten van brand in cen hem fo-ebehoorende lo-cds te Dosier Hoogebrug (gem. Noorddijk). De^ rechtbank veroordeelde verdachte tot li/2 jaar gevangenissiraf. De eisch was drie jaar. Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. 46 j Hierop verliet de generaal de rookkajuit en het eerste wat zijn oog trof, was Luke Fitz Henry vlug, scherpzinnig en bovennatuurlijk kalm, bevel voerend over een groep Maleiers die hard aan het werk waren om de dekzeilen m te halen. Streng en stilzwijgend, zooals hij reeds voor dezen, den dood in het aangezicht had gezien, bleef de witharige soldaat toekij- ken. Hij was van het Indische leger. Hij had de zwarte man gevoerd tot overwinning, en tot den dood1, en hij kende de gevoelige Aziati- «che organisatie door en door. Hij zag dat het goed was; en niet voor de eerste maal' viel hem op de schaapachtige afhankelijlcheid, waarmee de zwarte mannen zich scharen om hun blanken aanvoerder, en waarmee zij zijn geiaat gadeslaan, om daarnaar te richfen voelens 6n uitdrukking' houdin§l. zelfs hun ge- ,,Een uitstekend man", mompelde de gene- raad in zichzeif. Hij stond daar, onversaagd, a-lleen, ter- zm het schip werd beroofd van ieder zeil, DE NED. HERV GEM. TE HOORN. Mmister Donner heeft, naar „De Ned." meldt, het volgende geantwoord op het adres van de Ned. Herv. Gemeente te Hoorn naar aanleiding van de benceming van ds. S. Wesbonk (geref. predikant) als godsdienst leeraar aan de Rijkswerkinrichtin „Ik ontving uw schrijven d.d. 2 Dec. j.l. Het zal u duidelijk zijn, dat het slot van uw schrijven het m.ij niet mogelijk maakt op dat schrijven in te gaan." CORRUPTIE. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft met 8 tegen 6 stemmen verworpen een voorstel-Brolsma (S. D.) om den directeur der lichtbedrijven te ontslaan. Het voorstel der commissie, waarvan reeds is melding gemaakt, om den directeur behou- dens oplegging van straf te handhaven, werd aangenomen. Ged. Staten hebben inmiddels berieht dat zij de beslissing omtrent goedkeuring der ge- meente-begrooting hebben verdaagd en het gemeentebestuur hebben gemachfigd tot het do en van de he 1ft der uitgaven, met uitzonde- ring van het salaris van den directeur der lichtbedrijven. WIELRENNEN. Gisteravond heeft te Den Haag een buiten- gewone provinciate vergadering van de afd. Zuid-Holland plaats gehad ter bespreking van de door het bestuur van den N. W B'. voorgestelde ontheffing van den heer F Hirschmann uit zijn functie van secretaris- penningmeester en van d-e voorgestelde ont- zetting uit het lidmaatschap van den heer Swaab de Beer. De drukbezochte vergadering, geleid door den provincialen gedelegeerde, den heer Swaab de Beer, had een zeer rustig verloop. Nadat de voorzitter in zijn openingswoord had gezegd, dat ieder zich best kon" begrij- pendat deze vergadering was aangevraagd. terwijl de dekken werden vrijgemaakt van alle kluisters, die de passagier eigenlijk tot een last maken op zee. Er was geen geroep, geen verwarring, geen teeken van vrees. In onge- Ioofelijk korten tijd lagen de breede dekken naakt en kaal, waren alle losse dingen weg- geborgen of vastgesjord en stond de „Croo- nah tot haar grooten sfrijd gereed. f n,a' d'en til'd groeide aan de horizon een cirkelboog van zwarte wolken. Volkomen windstilte: zondcrlrng duidelijk steeg, snel kloppend, van uit de machinekamer, het bon- sen en pompen van de zuigersfangen. Half- weg de meridiaan stond de wolkenboog Er waren strepen in str-epen van geel en zwart. Heel in de verte, Noordwaarts, op het punt van contact met den horizon, steeg een enkele waterhoos, als een zwarte pilaar op van zee tot lucht. Bewoners van koude en ge- matigde luchtstreken zouden gedacht hebben, dat het einde der wereld nabij was. Mannen, die doodstil stonden, voelden de zweetdrop- pels tappelings langs hun ooren loopen. De lucht die in de longen kwam, scheen de Jfracht met te hebben ze uit te zetten. Aanhou- dend en drukkend was het verlangen naar dieper ademhalen. Een kwartiermeester bracht den generaal een boodschap, dat hij naar beneden gaan of anders op de lagere brug komen moest. Hij Icon met bh.iven staan, waar hij was. De kapi- tein zeide, dat de qycloon ieder cogenblik kon EEN GENOEGLIJKE RAADSVER- GADERING. Vrijdag vergad'erde de raad der Noord-bra- bantsche gemeente St. Michielgestd. Er blij- ken daar eigenardige cpbatiingen te heer- schen. Er is een rondschrijven van den Com- missaris der Koningin aan de diverse piatte- lands-gemeentebesturen verzonden, waarin de wenschelijkheid bcteogd wordt in dorpen, waar geen voldoende water aanw.zig is voor het blusschen van eventueele brariden, schuim-bluschapparaten aan te schaffen Gok de org.amsatie der bceren, de N. C. B., dringt caarcp aan Deze kwestie kwam nu in bo- vengenoemde raadsvergadering ter sprake. In het vers lag dat de 's-tter. Crt." van de dis- cusise geeft, lezen we 0. m. ;t volgende: Het lid_ Verhoeven gelooft we! dat ze goed zijn als zij die den brand ontsteken bevoiens maai waarschuwen hoe laat dat ze beginni.n- daarbij bij brand vermindert de werkloos- heid. Een besluit werd intusschen noc niet oe- nomen. s Een ook niet onvermakeiijke mededeelino- werd er gedaan bij de behand'eling van hei voorstel van B. en W. om in het gemeente- huis centrale ves-warming te doen aante"-- gen. 15 Onder hilariteit der leden merkte de voor- zitter een der leden op, dat „wa-t de kachel bereft, we hier met 'n glc-leende kachel zit- ten I" Wethoijder Van Rooy werd herkozen als wethouder. Het lid Verhoeven: Ge zijt weer onder dak voor n kouden winter. Wethouder Van RooijGe denkt toch niet dat ik me zelf bedeel zo°aIs men ziet, 't gaat er daar heel ge- noeglijk toe in het landelijke St. Michiels- gesTel. HUISELIJKE TWIST. Zaterdagavond is in een woning aan de Wilkin van Hildegardestraat te Rotterdam een huiselijke twist ontsiaan, waarbij een vader zijn 17-iarigen werkloozen zooii met een knipmes in de lendenen heeft gestoken. Up straat is de vader door een agent van po- Itie aangehouden. Hij is in bewaring gesteld Zondag bkek de getroffent, die in het zi> Kennuis aan den Bergweg is oogenomen in zcodamgen toestand te verkeereii, dat opera- tief ingnjp-en noodzakelijlc werd geacht, om- vosbarsten. De oude soldaat knikte en begaf zich naar de lager gelegen brug. Hij was daar nog met lang, toen Carr zich bij hem voegde, een mackintosh over zijn arm De beide mannen knikten. De generaal hield wel van Garr. Hij was een Harroviaan, evenals Ucrr, en de zoon van den generaal was te Harrow. „Blijft ge op dele?" vroeg hij. "Dat zou ik denken! Ik laat mij niet als een rat in een val verdrinken!" antwoordde Garr, nog joviaal en dapper. Luke kwam op de brug en nam zijn plaats in aan de zijde van den kapitein. Niemand sprak. Van den verwijderden horizon van het Ncorden, waar de waterhoos nog was kwam een langerekt gekreun aandrijven over het water. Een groene streep was er op de zwarte oppervlakte van den Oceaan, donker- groen, met witte vlekken; hij verspreidde zich over de zee, kwam naar hen toe. Luke keerde zich om en zeide een enkel woord tegen den kwartiermeester. De man ging naar't stuur- huisje, haalde er drie lange zwarte oliejassen twee voor den kapitein en Luke, de andere voor hemzelf. Het gekreun a's van een gepijnigd dier, werd herhaald. Het scheen verder af. Toen blijkbaar uit de lucht een geluid als het ontsnappen van stoom uit een lecomotief. Luke zeide iets tot den kapitein, en wees da! een nfer gek'wefst was. De toestand van den patient is niet zorgwekkend. VROEGE LAMMEREN. Bij den landbouwer J. B. te Hazerswoude heeft een schaap reeds thans twee gezonde lammeren geworpen! BRAND. De villa van den heer Van Spanje te Linne bij Roermond is Zaterdagnaclu geheri uitge- brand. De oorzaak is vermoedelijk het vuur vatten van den Kerstboom. De verzekerinn dekt de schade. OLYMPISCHE SPELEN 1928. Voor de Tv/.ede Olympische Winterspelen te St. Moritz hebben zich thans, naar het Hbld. weet te melden, officieel 24 landen aangemeld, n.l. Argentinie, Belgie, Canada, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italie, Japan, Lefland, Litauen, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polcn, Roemenie, Servie, Tsjecho- Slowakije, de Vereenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland. In Ghamonix heb ben 16 landen deelgencmen aan de Eerste Olympische Winterspelen. Neaerland heeft ingeschreven voor hard- rijden en bogsleigh. NIEUWJAARSRECEPTIE TEN PALEIZE. Gistermiddag te 12 uur heeft de koningin, in tegenwoordigheid van den prins en Van prinses Juliana, ten koninklijken paleize in het Noordeinde het bij haar .hof geaccredi- teerde diplomatieke corps, met den deken van dat corps, den heer Guesatega, gezant van Argentinie, aan het hoofd, in de ge'egenheid gesteld H.M. geluk te wenschen bij de intrede van het jaar 1928. Daarna heeft de koningin tot dat doel ontvangen het Permanente Hof van Internationale Justitie, vertegenwoordigd door het lid voor Nederland mr. B. C. J Looer, oud-president van dat internationate college Des namiddags te half zes ontving de ko ningin voor de aanbieding hunner gelukwen- schen bij de jaarswisse'ing de ministers, hoof- den van departementen van algemeen bestuur en de verdere civiele autoriteiten te Den Haag. Tensl-otte stelde H.M. de leden der hofhoudingen in de gelegenheid gelukwen- schen aan te bieden. VERTRAGING BIJ DEN GOEDERENDIENST. Gedurende de afgelcopen week hebben zich bij den goederendienst der Ned. Spoorwe-gen erristige vertragingen voorgedaan, die naar wij verntmen in de eerste plaats vcrband houden met de late aankomst der personenfremen. Terecht heeft men zich 0. i. op het stardpunt gesteld, dat de goederen dienst moct worden achtergesteld bij het per- sonenvervoer en zoo kon het gebeuren, dat zes k acht uur oponthoud bij eerstgenoemd transport ontstond als gevolg van het over- tij-d binnenkomen der gewone treinen. Een andere omstandigheid is deze, dat wanneer b.v. een goederentrein uit Utrecht naar Amsterdam met twee uur vertraging af- rijdt, noodgedwongen ook de tegentrein uit de hcofdstad naar hfct zuidsn, een dergelijk op- onthcud ondervindt, daar veelal dezelfde ma chine de beide treinen bedient. Op die manier ontstaat dan door het geheele land een ach- terstand, die in den loop der week steeds toe- neenit en niet gemakkelijk valt in te halen. Daar komt nog bij, dat de rangeerdienst vee! te lijden heeft door den vorst. De o'ie wordt dik, wat het afstooten van een rangeer- deel zoodanig betemmert, dat nu twee pogin- gen moeten worden gedaan, tegen anders een. Ook het water, dat uit de machines tus schen de rails loopt, bevrkst, waardoor zich gladde plaatsen vormen, die het werken der rangeerders uiterst gevaarlijk maken; boven- dien zijn de koppelingen dikwijls bevroren, wat tot nieuw oponthoud aanleiding geeft. Hoewel in de inspectie Utrecht, de achter- stand door het laten overwerken van htt per- soneel op Zondag weer is ingehaald, wordt mettemm verwacht, dat bij aanhou-ding van de vorst, deze week hetzelfde beeld zal te zien geven, als de vorige. Behalve de directe nadeelen, die aan het vriezen.de weer zijn v-erbonden, moet als indi- recte oorzaak nog genoemd worden een toe- neming van het goederenvervoer door groo- te ko'entransporten uit Duitschland. Anders worden deze kolen per schip verzonden, maar nu maakt men van de spoorwegen gebruik Zwaardere belasting der goederentranen werkt als gevolg hiervan nieuwe vertragin gen in de hand. Ten slotte zou ook een derail- lement bii Feyenoord. dat dezer dagen heeft plaats gehad, mede den treinenloop in on- gunstigen zin hebben bei'nvloed. v JUBILEUM Dr. S. J. DE LANGE. Den lsten Januari was dr. S. J. de Lange 25 jaar als geneesheer van het Stedelijk Ar- menhuis te Amsterdam werkzaam. De verpteegden en het personnel lieten dien dag niet cnoDgem-erkt voorbijgaa'n. Gis- termorgen werd de zeer geziene iubilaris g>°- huldigd. Eerst vond een spontam hulde met zijn rechterhand. Fluisterend beraad- slaagden zij te zamen en de kapitein gaf een tcexen aan de twee stuurlui, bewegingloos in het stuurhuis. Zacht liepen de goed gesmeerde kettingen, en langzaam lcroop de groote zwarte voorste- ven van de „Croonah" rond den horizon, wij- zend naar zee, weg van het land. Ceylon lag achter hen in de duisternis, die bijna was als de na-cht. Ver boven het dek, op de kleine brug, ston den de kapitein en Luke, zij aan zij. Hun met goud cmboorde petten hadden zij tegen Zuid- westers verwisseld. De omtrek van hun zwar te gedaanten was nog juist te onderscheiden tegen de lucht. Recht voor zich in de gele stre pen, keken zij uit over de gevlekte zee. En geen zuchtje bewoog de atmosfeer van lood Naar beneden kijkend, over de breede dek ken, zou men op't eerste gezicht denken, dat zij verlaten waren, maar e-ls -het oog aan de duisternis was gewend, on (delete men hier en daar mannen, staande als schaduwen op hun post wachtend. Alle vallichten waren van dubbete teerkteeden voorzien. Sommigen nog versterkt door latten kruiselings over het grove linn en gebonden. A1 wa-t door het ster- felij-k brein kon worden uitgedaeht, had de sterfelijke hand verricht. De rest moest aan God overgelaten. De dekken waren in vols'-agen duisternis, want de vallichten waren bedekf, zelfs die plaats door de verpleegtien in 'de voor dez» gelegenheid versierde polikliniek, waar hem door een commissie uit die verpleegden een sierlijk huldeblijk werd overhandigd. Daarna had, meer officieel, de overigens een huiselijk karakter dragende huldiging plaats in de kerkzaal van het gesticht DE INBRAAK TE NIJMEGEN. Zooals gemeld is te Nijmegen inbraak ge- pleegd bij de firma Gebrs. Eekhout; uit de brand'kast, die geforceerd werd, is een be- drag van 2400 ontvreemd. In samenwerking met de Bossche recherche heeft de Nijmeegsche politie te 's-Hertogen- bosch zekeren H. v. G. aangehouden, die er van verdacht wordt deze inbraak met diefstal te hebben gepleegd. De verdachte is ter be- schikking van den commissaris van politie te Nijmegen gesteld. HET •TRAMONGELUK BIJ LAREN. De officier van justitie te Amsterdam heeft den controkur Kelderman van de Gooische Stcomtram berieht gezonden, dat t.gcn hem geen vervolging zal worden ingesteld in ver- band met het tramongeluk bij Laren in Au gustus j.i. AUTO VAN DEN WEG GEGLEDEN. fengevolge van de gladheid van den weg gleed te Uithoorn de autobus van den d-ienst Amsterdam—Wilms van de firma van Bun- ningen aldaar van den weg en kwam daarbij tegen het woonhuis van den beer Zern aan den Amstel terecht. Autobus en woning be- lcwamen schade; de diensten konden tijdelijk niet worden onderhoud-en. Persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor. HET NIEUWE EXAMEN-REGLEMENT VOOR DE BINNENVAART. Naar wij vernemen heeft de minister van onaerwijs, Kunsten en wetenscliappen ad in terim zijn goedkeuring verieend aan het nieuwe examen-reglement en programma voor machinist aan boord van stoom- en mo- torvaartuigen, gebezigd in de Rijn- en Bin- nenscheepvaart, van het Onderwijsfonds voor dc Binnenvaart. DE NIEUWE SLUIS TE VLISSINGEN. Door het ministerie van Waterstaat is hef maken van een nieuwe keersluis te Vlissin- gen ingevolge de overeenkomst met de Kon Mij. De Schelde te Vlissingex, opgedragei aan den heer C. van Leeuwen te Hillegers berg voor 7e2.800. DE GEISOLEERDE E1LANDEN. De I<. L. M m-eldde gister: Bij gunstig weder gaat er morgen weer een vliegtuig naar Ameiand en bchiermonnikoog. Indien de ruimte h-et toelaat er staan reeds 19 zakken mail gereed, zullen ook enkele passagiers naar en van de eilanden kunnen worden vervoerd. Verder wordt ge meld, dat de postboot naar Urk, met de mail aan boord, vast zit in het Keteldiep. Indien het gelukt, de post van de boot naar Kam- pen terug te brengen, zal de K. L. M. zich morgen ook met de expeditie daarvan naar Urk belasten, De verbinding met Vlieland. Gist-ermorgen vertrok de postboot om 8 uur van Harlingen naar Terschelbng Om ongeveer 9.45, op de plaats, waar het post- motorschip de boot van Terscheiling moet aandoen, ter afneming van post en passa giers, werd geen aans-luiting verkregen. In verband met het geiij, was het te vroeg voor het uitvaren van het motorschip De verbinding met Schiermonnikoog. Van Schiermonnikoog seint men draadloos. via Leeuwarden, dat het telegrafisch verkeer. dat bij de vorst was verbroken, thans per radiodienst via Leeuwarden weer hersteId is. De burgemeester heeft de Posterijen na- mens de ingezetenen bedankt Bij aanhouden der vorst is herstelling van een kabel on- mogelijk. Post en passagiers zullen per vliegtuig worden vervoerd. Door de K. L. M. werd hier heden de posf gebracht. IN EEN WAK VERDRONKEN. Zondagmorgen zou het 11-jarig meisjft Van den Berg te Amstelveen naar de kerk gaan, en van daar naar haar grootmoeder, om Nieuw jaar te wenschen, waar zij verder den geherien dag zou blijven. Toen het meisje Zondagavcnd nog niet thuis was gekomen, en haar ouders op onderzo-ek uittogen, bleek, dat het meisje noch in de kerk, noch bij haar grootmoeder geweest was. Men is toen gaan zoeken en eerst gistermorgen vond men haar lijkje in een wak in het ijs., OPGESLOTEN IN EEN TELEGRAAF- KANTOOR. Als variatie op de opsluiting in schoolge- bouwen, in het afgelcopen jaar nog al eens. yoorgekemen, heeft men gisteren te Haarlem i'emand in het telegraafkantoor op-gesloten. Toen de portier om 10 uur het kantoor sloot, had hij niet opgemerkt, dat er nog iemand aanwezig was. De opgesiotene wist na een uur de aandacht te trekken van een voorbij- gaand politie-agent, die daarna 't zijne deed om den „Nieuwjaarsga8t" in vrijheid te stel- len. van de machinekamer,en de mannen aan 't werk daar beneden in de verstikkende hitte, wisten niet, wat -het volgend oogenblik zou brengen. Zij hadden niets waaruit zij konden opmaken, het tijdstip, waarop de cycloon zou losbarsten over het schip. Want de laatste vijf minuten hadden zij zich met beide handen vastgehouden, iedere seconde verwachtend, te worden geslingerd tusschen de machinerie. iNog was er geen ademtocht wind. De duis ternis was minder hevig. Achter de wolk scheen een gele gloed. Toen overkwam alien een vreemd gevoel van te worden opgetrokken, en sterke mannen snakten naar adem. Het was slechts een cogenblik. Maar het was een gewaarwording, als werd de atmosfeer opgezogen door de lucht, een ledige ruimte op de oppervlakte van de wateren achterlatend. Plotse ing, uitklinkend boven het gesis van den stoom, als een trompet in den nacht, de stem van den kapitein. „Houd u gereed''-' riep hij. Luke keek naar beneden, naar de lager geplaatste brug. ..Hourit je aan iets vast", riep hij, en ter- W1J'. hij sprak barstte de cycloon los op het schip Het is slechts te vergelijken met een heel harde s'ag. Langzaam begon het schip te slmgeren en scheen nooit meer te zullen onhouden (Wordt yeryolgid).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5