Us grijze Dame. ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANTI Honderd derlipfe Jaargang. StaiisiiiesfLsws FKI ll l l'TON Tijdschraften No. 9 1928 Woensdag" 4 Jaimari. Raslio<*h ©ekja Bonder dag 5 Januari. HUversum, 1060 M. 12.- Politieberich- ten 12.352.Lunchmuziek door net A. N. R O.-Trio. 3.4.Uurtje voor do wees- en ziekenhuizen. Verzorgd door Mevr. Ant. van Pijk_ 4—4.30 Huisvrouwenhalfuurtje. Spreekster: Famke: De huismoeder als le- venskunstenares. 5.30-7.15 Concert door het A N R O.-orkest. Claud. Witsen—Elias, zangeres. Tot slot een cperetteprogramma 7 15Engelsche les voor gevorderdem 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert door het A. N R O.-strijkorkest onder leiding van Nico jreep Q—9.30 Indische praatjes. Causerie door den heer W. Vogt: Een vendutie. 9.30 Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam Het Concertgebouw orkest onder wel ding van Pierre Monteux. 5e Symphonic van Dvorack. 10.30 Concert door het A. N. R. O.- striikorkest. 10.30 Persberichten. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M 12.30—1.45 N. C. R. V. Concert. S. Snoek Sr., bariton. Alb. Kok, fluit. Mej. T. van Laarzen, piano. 6.8.N. C. R. V. Con cert. Mevr Ina Mulder-Belser, ahrnezzo. Mej. Lies van Mourik, piano. M. E. A. van Oppen, bas. J. H. E. Wittpen, fluit. 8.— N C R V. Concert in de Wilhelminakerk te Dordrecht. Spr. P. L. de Gaav Fortman, bur- gemeester van Dordrecht: Openingswoord. [r. Chr. G. van Buuren, voorzitter Prop. Com. houdt de sluitingsrede. D. W. v. Leeu wen Johz., orgel en piano. G. van Leeuwen Johz., piano en trombone. H. G. Berger, viool. D. Tas, orgel. Gem. Koor „Polyhym- nia" en het kinderen koor onder leiding van johs. van Leeuwen. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, piano, sopraan en viool. 1.20 —2.20 GrSmofoonmuziek. 3.20 Vesper in de West Minster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Or- kestconcert. 5.20 Concert-orgelfcespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Land- bouwberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Voor de padvinders 7.20 Causerie: Theatermuziek. 7.35 Beetho ven's liederen. Baritonzang. 7.45 Causerie. 8.05 De Salisbury zangers. 8.20 Hoyal Phil harmonic Society-Concert. Y. Bowen, piano. (Om 9.20 onderbroken voor nieuwsberich ten.) 10.30 Mr. Koown: Mental teeth. 10.45 Nieuwsberichten. 10.50—12.20 Dansmuziek. Partis „Radio-Paris", 1750 At. 10.50— Jl.— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.054.55 Kinderuurtje. 8.5011.20 Ge- dichten door Mile. Rismer. Fragmenten van „Esclarmonde", opera van Massenet. Koor, orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7 30 Sym phonische dansen door het Werag-orkest E. Grape, piano. Daama tot 11.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 1.207.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Madame Pompa dour", operette inp 3 acten van Leo Fall Daama tot 11.50 Dansmuziek en dansles. Hamburg, 395 M. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Vroo'ijk concert. 6.45 „Laegland", opera in 2 acten van d'Albert. 10.50—11.50 Dansmu ziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kindermati- nee. 8.35 Orkestconcert. 9.3510.35 Literai- re en muzikale avond, gewijd aan den winter. JAARVERSLAG 1 JULI 1926—30 JUNE 1927 VAN HET DEPARTEMENT 'ALKMAAR DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Op 1 Juli 1926 bestond het Bestuur van het Dep. Alkmaar der Mij. tot Nut van't Al- gemeen uit de heeren Ds. H. Westra, voor zitter, M. Alb. de Lange secretaris, dr. Jac Degenaar, penningmcester, dr. J. Maats, J v. Reyendam, D. H. Prins en een vacature. In de vergadering van Mei 1927 werd de heer ds. H. Westra, periodiek aftredend per 30 Juni d.a.v., herkozen. Het ledental bedroeg in het afgeloopen Jaar 167, ongeveer gelijk aan dat van het vo- rige jaar. Ten opzidhte van den finantieelen toestand van het Departement kan worden medege- deeld, dat het batig saldo ad 16.5014 in het afgeloopen jaar tot 52.87 H is geste- gen. Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. 47) HOOFDSTUK VIII. Een hevig gevecht. Het scheen of de zee met kracht werd naar boven gestuwd, om dan in woedende razernij neer te storten op het ontredderd schip. En in iedere golf, die met luid gekraak ineenstorttc- over de verschansingen was wilde hartstocht. Ip het geloei van de tprir were een zvp;< geluid van knetterend hout vernomen. Het dek helde dcrtig graden. De botters, die aan bakboordzij aan hun davids hingen, waren onzichtbaar; zij waren onder water. Richtte de „Croonah" zich plofseling op als dud mandwerk zouden zij worden uiteengerafeld. De beide mannen op de beneden brug ston- den op de railing, met den rug tegen het dek als tegen een muur. Het knetterend geluid als van brekend lucifershout, scheen van bo ven te komen Carr keek omhoog en zag den kapitein en Luke aan het stuurrad. Iiet stuurhuis was ineengestort als een kaartenhuisje, en een- voudig weggeblazen met een van de stuurlie- den. De andere lag neergesmakt aan het uit- einde van de nauwe brug. Een oogenb'ik trok de duisternis op en za- gea de langstlevenden een noodlottig schouvy- Tn het wlnferse'zoen worden voor onze le» den een viertal voordrachtavonden gehouden, die alle goed hebben voldaan. Als eerste sm's- ker strad op de heer Frits Bouwr ter .A een litterair programma, waarvan een frag ment uit Koning Richard II van William Shakespeare het gedeelte van den avond voor de pauze vulde. In Januari 1927 hield de heer dr. W. G. N. v. d. Sleen uit Haarlem in de groote zaal van het gebouw ,,'t Gulden Vlies" een zeer interessante voordracht met liehtbeelden over zijn zwerftochten in Britsch- Indie en de zeden en gewoonten van de al- daar wonende volkstammen. In Februarie daarop volgend, vertelde de heer J. Drijver uit Santpoort van het vogelleven op de Ne- d'erlandsche plassen en in het bijzonder op het Naardermeer, een lezing, die, toegelicht door vele lantaarnplaatjes, met groote be- langstelling werd gevolgd. Ten slotte droe|; in Maart de heer Frans Hulleman uit Am sterdam een gemengd programma voor. Nog zij medegedeeld, dat het Bestuur reeds voorbereidingen had getroffen tot het organi- seeren van een avond waarop mevrouw jo van AmrnersKiiller over haar werk „De Opstandigen" zou spreken. Ten gevolge van het hieraan voorafgaan van voordrachten on der de leden van eenige plaatselijke vereeni- gingen over hetzelfde onderwerp cn het in- middels hier ter stede ten tooneele voeren van het stulc meende het Bestuur, dat het bedoelde werk daardoor reeds zoo bekend was gewor- den, dat een nadere bespreking onder de leden van het Departement overbodig kon worden genoemd. In het afgeloopen jaar werd het Departe ment 2 rnaal aangezecht tot uitreiking van een diploma wegens langdurigen trouwen dienst en wel bdj mevrouw Sap en bij de fain. Verwaalvan Schaardenburg, terwijl voorts aan den heer S. Koster wegens zijn jubileum als concierge bij de Nutsspaarbank de gou- den medaiile der Mij. werd overhandigd. De bij het rcgiement voorgeschreven alg vergaderingen werden regelmatig gehouden, terwijl het Bestuur bijeenkwam wanneer zulfcs noodig was. Omtrent de instellingen kan het volgende worden medegedeeld: Spaarbank. Het Bestuur dezer instelling bestond op 1 Jan. 1926 uit de heeren Jan de Wit Dzn voorzitter, P. de Lange PBzn., secretaris. G G. Vonk, H. W. Frese, G. H. Krak, C. Bos man Gzn. en H. G. Preyer als commissaris- sen en de heeren H. J. Vcnk en J. Schoorl als directeur en adjunct direeteur. Aan het ein- de van het boekjaar trad de heer P. de Lange BPzn. periodiek af, niet herkiesbaar en werd in diens vacature de heer H. Holsmuller be- noemd. De heer H. J. Vonk vroeg met ingang van 1 Augustus 1926, wegens gevorderden leef- tijd, ontslag als directeur der Instelling, het- geen hem op de meest eervolle wijze werd gc- geven, onder dantobetuiging voor de door hem gedurende vele jaren aan de Spaarbank be- wezen diensten. Het jaarverslag maakt melding van de be- langrijike voortuifgang ten opzichte der in- leggelden, die in 1903 bij het toetreden van den heer Vonk tot het Bestuur pi. m 300.000.bedroegen en in juli 1926 tot 1.400.000.gestegen waren. Door juisr. beleid en dikwijls ingrijpende maatregelen bc- vorderde de heer Vonk den bloei der Spaar bank en wist hij deze onder het publiek een betrouwbaren naam t-e doen krijgen. Toen onder de Spaarbanken van Neder- land een streven tot gezamelijke behartiging der gemeenschappelij'ke belangen naar voren kwam, was de heer Vonk een dergenen, die deel uitmaakten van een commissie van afge- vaardigiden, waaruit ten slotte de Nederland- sche Spaarbankbond ontstond. Het zal velen genoegen doen te vernemen, dat de afgetreden directeur toch nog in dage- lijksch contact met de Instelling bleef door zijn benoeming tot ccmmissaris in de Depar- tementsvergaderingen van Oct. 1926. Tot zijn opvolger als Directeur werd de heer J. Schoorl, tot dusverre adjuct-direc- teur, benoemd. Bedroeg het bedrag aan inleggelden op 1 Jan. 1926 1.300.000.—in het afgeloo pen jaar vermeerderde dit met 2 ton tot an- derhalf millioen gulden, voorwaar een cijfer waarop de instelling trotsoh mag zijn. Het aantal spaarders klom van 3651 tot 3936, terwijl 457 spaarbusjss tegen 4QO in 1925 in omloop waren; hiermede werd 12.600.gespaard. Het bijkantoor te Egmond aan Zee bleef zich gestadig ontwikkelen. Het tegoed aan in leggelden aldaar vermeerderde van 32.000.— tot 47.000 Na bijboeking der bedrijfswinst wijst de reserve een verhooging van 21.000.aan en bedraagt zij thans 150.000. Als gewoonlijk geschiedde de controle der spel. Een van de boo ten aan stuurboordzijde, nog slechts aan een zijde aan de david beves- tigd, werd door den wind ais een vlag recht overeind gehouden boven het dek. Reeds klau- terden twee mannen naar de bovenste brug om de plaats in te nemen van de stuurlieden die dood waren. Afge.ost, sleepte Luke zich nu over den grond naar de ladder, die van het boven- naar het benedendek voerde. Enkele oogen- blikken later zag men hem met een bijl nak- ken naar de touwen, waarmee de boot nog vastzat aaq de david. Het waren er vier, want het was een zware boot, door een takel gehouden. Twee Kgelijk sneed hij door: de andere Helen onmiddellijk .os. De boot ver- dween zijwaarts als een wegrollende hoed en viel met geplas in de schuimende zee. De „Croonah" voelde zich blijkbaar ver- I'icht. Zij richtte zich iets op naar loefzijde, maar haar railing aan lijzijde was nog on der water. Beneden in de spuigafen tusschen verwarde touwen en versplinterd hout, wer den verscheidene donkere gedaanten, die meer op bundels vuile lompen dan op iets anders geleken, hulpeloos heen en weer geslingerd. >oode en verdronken mannen waren het. Reeds waren de Europeesche matrozert aan het werk, sommigen hakten weg a! wat nutte- loos was, an-deren trachtten de doodelijk ver- schrikte Maleiers weg te sleepen naar een plaats, waar het betrekkelijk veilig was. Luke Fitz Henry nam het bevel over deze mannen, zooals zijn plicht was en werkte zelf mee met een onverschrokkenheid, die ongeeven- aard was. Slechts door teekens kon hij met zijn kapitein van gedachten wisselen, spreken .was onmogeliiL Het was een zeemansatrijd, administrate door het Ned. Spaarbankbu- T reau, hetwelk de administratie, balans en winst verliesrekening in orde bevond. Hulpbank. Het bestuur bestond op 1 Juli 1926 uit de heeren P. J. C. van Toornenburgh, voorzit ter, P. A. de Lange Sznsecretaris, P. Clav, penningmeester, P. de Lange PBzn., J. de Wit Dzn., P. Kool JPzn., A. T. J. Teeling, R. H. Reeling—Brouwer en een vacature. In Mei 1927 werd de heer P. J. C. van Toornen burgh, op 30 Juni d.a.v: periodiek aftredend, als commissaris herkozen, terwijl in de vaca- turen, o.m. ontstaan door het overlijden van den heer J. de Wit Dzn. en het vertrek van den heer Reeling Brouwer, de heeren D. de Wolff Peereboom, W. F. Stoel Wzn. en D. C. van Reyendam werden gekozen. Van de 146 aanvragen om voorschot kon- den 140 tot een bedrag van 21.615 worden ingewilligd. Wegens prompte weke- lijksche betaling werd een bedrag van 5 82.55 aan de leeners gerestitueerd. Op dc- borgen moest 561.60 worden verhaald. Het kapitaal der hulpbank steeg van 8648 17 op I Juli 1926 tot 8.772.82 op 1 Juli 1927 Afbetalingen hadden vrlj regelmatig plaats. Verliezen heeft de Bank niet geleden Van de aanvragers behooren 67 tot den Rocmsch Katholieken, 45 tot den Ned. Dultsoh Hervormden, 6 tot den Gereformeer- den, 5 tot den Hersteld-Apostolisc'hen, 3 tot den Doopsgezinden, 1 tot den Lutherschen en 2 tot den Israelitischen Godsdien-st, terwijl elf bij geen Kerkgenootschap waren aange- sloten. Vclksbiblioiheek. Als ^edelegeerde van de Volksbibliotheek bij de Gpenbare Leeszaal en Boekerij, bij welke Instelling de Nutsboeken sinds 1913 in bruikleen zijn gegeven, was de heer.D. H. Prins aangewezen. In Mei 1927 werd zijn mandaat voor het jaar 1927/28 door de Alg- Ledenvergadering van het Departement her- nieuwd. Aankoop van nieuwe bo-eken vond op meer uit.gebreider schaal plaats en zal ook in den toekomst meer bevorderd worden. Met de secretaresse-bibliothecaresse en het verdere personeel der leeszaal werd op aan- genarne wijize samengewerkt. Op 1 Juli 1927 telde de Volksbibliotheek 1925 banden. VERTROKKEN PERSONEN. G. Meijer, Huip in de huish., G-er., Nas- sauiaan 4-0, naar Wageningen. H. van Essen, Ger., Snaarmanslaan 68, naar Schie dam. R. M. Lichtenbeld, kapper, N.H., Limroerlioek 42, naar Velsen. J. C. C. Wannigen, dienstbede, G.K., Laat 159, naar Zwartsiuis. j. j. M. Kollmer, reiziger, R.K., Zijdam 7, naar Zaandam. B. E. Vis- ser geb. Breek, geen, Nieuwiandersingcl 33, naar N. O. Indie. A. F. B. Berentzen geb. Borgloh, R.K.,,Nieuwlandersingle 55, naar Duitschland. P. Bestevaer, fabrieksarbei- der, R.K., Bloemstraat 6, naar Amsterdam. C. J. Dijkstra, dienstbode, N.H., Ritse- voort 1, naar de Rijp. H. C. Spiegel geb. Hellingman, huishcudster, R.K., Drebbeistr. 32, naar Avenhorn. S. C. Stiikkel,- adj. acc. dir. belast., G.K., Spoorstraat 52, naa> Rotterdam.M. Kaandcrp geb. den Nijs, R.K., Akerslaan 7, naar H-eiloo. Th. A. Kramer, slagersknecht, R.K., Stati- onsweg 2, naar Haarkm. P. C. Pieters, wasscher, R.K., Nieuwpoortslaan 162, naar Heiloo. Wed. A. L. "ihemas geb. Kuipers, R.K., Ritscvoort 56a, naar Amsterdam. G. M. Brakebcer, dienstbode, R.K., Snaar- manslaan 61, naar Opmeer. A. J. ter Haar, winkelbediende, R.K., Oudegracht 285b, naar Hclder. J. Rutsen, rijksklerk, Ger., Vamebrcek 36, naar Norg. J. G. jansen, slagersknecht, R.K., Magdaienen- straat 4, naar Schagen. J. Mulder, dienst bode, R.K., Nassauplein 29, naar Heiloo. D. Kerkmeer dienstbode, N.H., Kanaaldijix 2a, naar Hensbrcek. E. Hoffman, dienst bode, E.L., Spoorstraat 34, naar Bergen. A. C: Swager, dienstbode, N.H., Tuinstraat 41, naar Amsterdam. A. Balk, chauffeur, N.H., Huigbrouwerstraat 3, naar Oudorp. N. Boot, bakkersknecht, R.K., Huigbrou werstraat 14, naar Helder. Mr. R. P. Cleveringa, hoogleeraar R. Umvers., N.H., Emmastraat 15, naar Leiden. J. Schouten, timmermansknecht, R.K., Regulierslaan 16, naar Veur. H. G. Epskamp, slagersknecht, R.K., Spoorstraat 54, naar Heerhugowaard- C. Meijer, broodbakiker, D.G., Station- straat 53, naar Egmondbinnen. A. de Moel, koopman, R.K., St. Jacobs.raat 6, naar Oudorp. J. van't Hof, monteur, N.H., Rochdalestraat 26, naar Amsterdam. M. J. Sleb-e geb. Pijper, N.H., Boterstr. 6, naar Haarlem. j. Helmer, banketbak- ker, geen, Koningsweg 17, naar Amsterdam. F. Wigman, schilder, N.H. Heiligland 20, naar Bergen. F. H. Mo-orhoff, loge- Ieder deed wat hem voor de veiligheid van het schip bevorderlijk scheen. De „Croonah" v/as voikomen uitgerust voor mcoi weer voor gepoetst koper en gedweilde dekken en gespannen zeilen maar voor slecht weer met name voor een cycloon was zij, ge- vaarlijkerwijze, van niet voldoende man- schappen voorzien. De halve scheepsbeman- ning aan inboorlingen, was verlamd van angst, velen waren gedood, anderen verdron ken, louter uit onbekwaamheid voor hun werk. De overige officieren van het schip hadden hun handen meer dan vol. De dokter was be neden in de kajuit omringd door een verwar de menigte gillende vrouwen en doodsbieeke mannen; de maehinisten stonden op wacht op hun gevaarlijke posten, in het hart van het schip. Carr keerde zich om en klauterde langs de ijzeren ladder naar het bovenste dek. Hij was half en half matroos en geheel Engelschman. Bovendien, hij kwam van Harrow, waar een zekere bui'hondenboed wordt bijgefcracht. Luke, zwoegend, half verblind door schuim en zout water, ontdelcte dadelijk, dat er een krachtig man naast hem aan het werk was. Tot hun middel in het water, met grenzenloos gevaar voor hun leven, hakten zij te zamen de ondergedompelde booten weg; te zamen begaven zij zich naar den voorst°ven om den hoofdofficier en zijn dappere manschappen te helpen, met het weghakken van de fokkemast en van de overblijfselen der booten. Zonder ophouden werkten deze onver- schrokken mannen gedurende de lange uren van den naeht en weinig hier passende, praktische bijzondei-heden met bepaalde menihouder, geen, Keizerstraat 22, naar Leid-en. L. Igesz, E.L., Bierkade 16, naar Amsterdam. S. Jongers, N.H., Bagijnen- straat 11, naar Beemster. N. Korver, N.- H., Regulierslaan 4, naar Scest. E. G. van der Horst, koopman, N.H., Wilhelmma- laan 12 inw., naar Doom. M. van Elst, N.H., Varnefcroek 1, naar Tiel. H. B. J. Caarls, banketbakikersknecht, R.K., Klein Nieuwiand 15, naar 's-Gravenhage. A. Hcogland, kinderjuffrouw, R.K., Berger- weg 70, naar Oirschot. J. H. M. van der Wcrf, kinderjuffrouw, R.K., Paijglop 20/22, naar Bolsward. A. A. M. Reijers, etal-eur, R.K., Emmastraat 13, naar 's-Heriogen- bosch. W. Nederkoorn, drukker en binder, geen, Hofdijksiraat 9, naar Amsterdam. S. Buchcgger, dienstbode, R.K., Huigbrou werstraat 6, naar Wcenen. J. van der Weerd, dienstbode, N.H., Dijkgraafstraat 26, naar Amsterdam H. W. M. Wage- naar Reisiger, geen, Westerweg 93, naar Haarkm. G. Jansen geb. Leeuw, D.G., Tup'straat 16, naar BarsLngerhorn. F. Heidinga, geen. Kanaaldijk 16, naar Wasse- naar. L. S. W. Keizer, rijksklerk dir. bel., N.H, Snaarmanslaan 88, naar Amsterdam. K. Tjeertes, melkslijter, N.H., Hulststraat 3, naar Oudcrp. H. Block, dienstbode, R.K., Prins Hendrikstraat 40, naar Duitsch land. W. J. C. dc Heer, wiakundige, Rem., Emmastraat 66, naar Overschie. P. Lover, fccrstelmaker, R.K., Noodw. Noorderkade 2, naar Oudorp. INGEKOMEN PERSONEN. J. Elburg, winkeibed., N.I., Langestraat 35, van Hilvei'surn. M. M. Gilles, naais- ter, R.K., Schermeerstraat 7, van Utrecht. J. J Meij-er, bakkerskai., R.K., Huigbrouw-cT- straat 14, van Amsterdam. J. F L. A. M. Stouten, winkeljuffr., R.K., Luttik Ou dorp 31, van Amsterdam A Langhorst- Hoogerduijn, H.L C. W. Bruinvisstr. 33, van Helder. G. C. H. JongmansZipp, N.H., Julianastraat 10, van Helder. E J. Beer en teen, boektinder, N.H., Snaarmans laan -107, van Haaksbergen. R. Veraar, Rijksklerk, N.H., Roemer Visscherstr. 13, van Amsterdam. J. Mosch. slagerskn., R.K., Pitsevoort 26, van Warmenhuizen M. L. Schep, telegraphiste, D.G., Spoor straat 84, van Hilversum. E. J. Venselaar, liefdezuster, R.K., v. Everdingenstraat 18, van Delft. G. H. J. L. Ploeger, leerl. ver- pkegster, N.H., Paternosterstraat, van Huizen (N.-H.) A. B. Pierik, varensgezel geen, Keizerstraat 2. van Amsterdam. J. KommerZijp. N.H.. Staticnsweg 40, van Midwoud, P. S. Krom, volontair, N.H., Wilhelminalaan 3, van Duitschland. A. W. Damwijk Venhoek, huishoudster, N.H., Snaarmanslaan 68. van Zeist. G. van der Sluis, schippersknecht, N.H., a. b. G. Stroom- btrg, van Meppel. T van Elven, dienst bode, Ger., Fnidsen 84, van Castricum. G. Schrcuder, N.H., Schermerweg 36, van Schermerhorn. G. van Siooten, timmcr- man, N.H., Ritsevoort 52, van Heiloo. M. H. Monteauvan Benthem, N.H., Sta ticnsweg 48, van Amsterdam. Th. Zijl- stra, schilder, R.K., Boomkampstraat 44a, van Bergen. T. Wortel, winkeljuffr., N.H., Stationstraat 26, van Hoorn. G. de Ko ning, los werkman, N.H., 2de Kafcelstr. 16, van Zaandam. T. Jansen, geen, Snaar manslaan 115, van Amsterdam A. C. de Ruiter, boerenknecnt. N.H., Spoorstraat 18, van Linschcten. F. G. Nol, Ged. gymn. onderw.. N.H.. Koningsweg 69, van Heerhu- gowaard. F. Mienes, fabrieksarb.. N.H., Kwakelpad 20, van Bergen. L. D. van der Klaauw, schrijver a c_rechtbank, N.H., Huigbrouwerstraat 4, van Utrecht. A. M. Peters, brandstofbez., R.K., Verl. Landstr. tusschenpoozen brachten de stewards bun voedsel, terwijl twee mannen te.kens spiri- tualien uitdeelden. Langzaam, voet voor voet, zetten zij het schip rechtop door den weer- spannigen voorsteven voor den wind te bren gen, en ondertusscnen klopten snel de ma chines, cndertusschen schepten voortdurend de zwarte stokers kolen in de ovens, onder- tusschen hielden steeds de maehinisten wacht over hun ketels. Het begon te dagen op een ontzagwekken- de zee. De wind nam af, de nacht was voor- bij en de gevreesde baai had weer haar dui- zenden levens geeischt, want een cycloon veegt het vaartuig eenyoudig schoon als het schrift van een lei. De „Croonah" was het mikpunt geweest van een cycloon, heviger dan sinas menschen-heugenis was voorgekomen. Luke klauterde terug naar de brug, w.-fhr de kapitein siond, zooals hij den geheelen nacht had gestaan, bewegingloos. Zuiver bekwaam heid en een groote ondervinding had de „Croonah" gered. Toen het gevaar voorbij was, zagen zij, die aan dek waren, een man, in niets dan hemd en broek, zijn grijs haar verward, zijn klee- deren door uitwaseming vastgeplakt aan zijn Hchaam, oprijzen uit het binnenste van het schip. Hij kwam aan dek, liep langs hen, die hem nauwelijks herkenden zonder zijn gouden band en beklom langzaam de trap naar de brug. Daar, in't licht van den vroegen morgen, drukten twee mannen elkaar zwijgend de hand de twee mannen, die driehonderd le vens gered hadden de kapitein en de hoofd- machinist. „Ik moest je daar bensden laten, voor de 30, van Oudorp. P. J. Hofman, los werk man, R.K., Bloemstraat 32, van Hoorn. W. P. Quax, slagerskn., R.K., Spoorstraat 54, van Heiloo. K. Bakker, schipper, R.K., G_; .singel 43, van Bergen. P. J. M, Kir an N.H., Kennemerstraatweg 115, v; r /.risterdam. M. J. TeljerDerens, N.n venncmerstraatweg 115, van Rotter dam. J. I. van der Kuip, apotheker, N.H., Langestraat 74, van Rotterdam. A. Hoeic, werkster, N.H., Akerslaan 14, van Lixnmen. M. Reidinga.de Vries, huishoudster, geen, Heiligland 10, van Leeuwarden. M. Bohne, dienstbode, Ev., Spoorstraat 54, van Amsterdam. C. Ih. M. Vahle, distr. huis- bez., R.K., Stationsweg 21, van 's-Graven hage. A. Mikeska, dienstbode, Prot., Wes terweg 93, van Duitschland. E. M. Swart, dienstbode, N.H., Langestraat 64, van Am sterdam. C. Schuttert verpleegster, G.K., Paternosterstraat 16, van Ommen. M. V. Braakman, dienstbode, R.K., Metiusstraat 17, van Hoogkarspel. C. J. Zutt, dienst bode, R.K., Westerweg 83, van Sint Maar- ten. W. van der Gragt, dienstbode, R K., Stationstraat 69, van Sijbecarspel. W. Mulder, dienstbode, R.K., Stationstr. 35, van Heiloo. J. M. L. ProperVolker, E.L., Stationsw. 134, van Bergen (N.H H. J. Welle, kassier, N.H., Langestraat 94, van Utrecht. D. Kossen, dienstbode, N.H., Afgesnedfn kanaalvak, van Koedijk. J. Snip, dienstbode, N.H., Steijnstraat 92, van Petien. H. A. Viugt, dienstbode, R.K., Tesselschadestraat 4, van Bergen. J. F. Kalksma, barbier, R.K., Laat 203, van Har- lingen. G. de Winter, dienstbode, R.K., Paijglop 3, van Limmen. E. C. Demrnen- daal, verpleegster, N.H., Paternosterstraat 16, van Callantsoog. G. Kindt, mag. be- diende, geen, Kweerenpad 2, van Koedijk. A. Bcelmans, onderwijzeres voorber. L. O., N. H., Bleekerslaan 13, van Leeuward-en. J. J. Beerse, baikkerskn., R.K., Huigbrou werstraat 14, van Koedijk. C. Brummerl- huis, kantoorbed., geen, Zocherstraat 7, van Amsterdam. M. Smith, dienstbode, N.H., Bergerweg 24, van Onstwedde. J. C. de Wit, bakkersknecht, R.K., Grensstraat 10, van Zijpe. G. Somersvan Duin, R.K., Omvai 8, van Helder. M. van der Velden, R.K., Uitentoschstraat 23, van Egmondbin nen. E. Rasch, R.K., Liefdelaan 29, van Wieringcn. G. Vet, dienstbode, N.H., Snaarmanslaan 127, van Purmerend. Nu. Van dit door A. M. de Jong en Is. Querido geredigeerde tijdschrift zijn thans vier nummers verscheiren en gaandeweg is het dus mogelijk geworden zich een vaster omlijnd denkbeeld te vormen ombrent de waarde van deze periodiek. Het moet wel de aandacht trekken, vooral nu in het Januari-nummer geen bijdragen van de beide redacteuren voorkomen, dat de bijdragen der medewerkers van zeer verschil- lend gehalte zijn. Lang niet alle verdienen zij onverdeelde instemming wellicht ook, dat de groote beknoptheid afbreuk doet aan de volledigheid en aanleiding geeft tot opper- vlakkigheid. Slechts het werk van Querido en de Jong verdient steeds de voile belangstel- ling, al behoeft men het natuurlijk niet in al- les met hen eens te zijn. Over den inhoud van het Januari-nummer diene het volgende: Het bevat belangwekken- de mededeelingen over Beethoven's Vlaam- sche afstamming en een artikel van Andries de Rosa over Henri Polak. Mevr. Sternheim Smits breekt 'n lans voor Chaliapin en ver. oordeelt de op Jezen zanger uitgeoefende cri- tiek, Ed. Anseele vervolgt zijn beschouwingen veiligheid van het schip", zeide de kapitein. „In orde oude jongen dat wist ik." De cude machinist keerde zich om en keek over de geheele lengte van het ontredderd schip met een zcnderlingen glimlach, als kwam hij terug uit een andere wereld. Ter- wijl zij daar stonden werden de deuren van de groote kajuit opengeworpen en een rij bleek uitziende, verwilderde gezichten gluur- den naar buiten. Een kwartiermeester hield de passagiers terug want, de dekken waren weg, booten met geweld vernield, palen van dekzeilen verwrongen en gebogen. Zij, die niet thuishoorden op zee, mocht men niet toestaan zich tusschen een dergelijke verwar- ring te wagen. En intusschen klopten gestadig en snel de machines en stevende de „Croonah" trotsch voort in de richting van het Noorden ge- beukt, gehavend, en pijnlijk geslagen, toch overwinnares. Na van kleederen te hebben verwissTd, ontbeten Luke en Carr samen onderaan de tweede officierstafel in de groote kajuit. Met een zekere humor wilde de kapitein van geen vers'apping in de discipline van het schip hooren. Op den gewonen tijd werd de ontbijt- bel geluid en de maaltijd niet den gebruikelij- ken overvloed opgediend, zelfs waren de me nu's met even veel zorg geschreven als ooit. Enkele brave dames spraken daarom als hun meening uit, dat de kaoitein een goddeloos man moest zijn, daar hij niet kroop onder den slag van den vleugel van den voorbijtrekken- den Engel des Doods. (Wordt vervolgd). Als ge alias hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluit dan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen getezen dagbtad. Wij twijfelen niet, ot dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijnl

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5