OE LANGE DE MOilAAZ Gredieten - Deposito - Eflaclen Gemeenteraad van Alkmaar. Sinnesi^and iSupgeriijjk© Stand. LAHBESTRftAT 48 ALKMAAR Sport TYPHUS AAN BOORD VAN DE „GELRIA." De directie van de Konitiklijke Hollandsche Lloyd deelt ons mede dat zij 'heden het vol gende telegram heeft ontvangen: Aan boord van het stoomsc-hip „Gelria" hetwelk Zaterdag a.s. uit Zuid-Amerika hier verwacht wordt hebben zich onder de beman- ning enkele gevallen van typhus voorgedaan. De tweede stuurman Doornbosch en de assis- tent machinist Meyer, zijn aan de gevolgen overieden. De tv/eede machinist Willems is in het hospitaal te Las Palmas opgenomen. ©lijkens het telegrafisch rapport zijn er ook nog enkele verdachte gevallen. De toestand der betrokkenen is echter zeer gunstig. Volgens een bericht uit Londen hebben de autoriteiten te Lissabon vastgesteld, dat zich onder de passagiers geen gevallen voordoen. VEREENVOUDIGING IN DE SPELLING. Het hoofdbestuur van het Algem. Nederl. Verbond heeft den minisfc-rraad verzocht, vereenvoudiging van de spelregels van de Nederlandsctie taal zoo spoedig mogelijk te bevordteren. Genoemd hoofdbestuur meent echter in exnr ti-ge overw-eging te mogen geven, omtrent deze vereenvoudiging overleg te plegen met den minister van wetenschappen en kunsten te Brussel, opdat het daarhe n wordt geleid, dat in Nederland en in Belgie gelijktijdig of- firieel dezelfde vereenvoudiging van de spel regels wordt ingevoerd. Het hoofdbestuur acht dit, aldus schrijft het in zijn adrss, noodzakeijk, om verwarring te voo-rkctnen en rekening te houden met de niet volkomen gelijke toestand-en op taalgebied in beide lan d-en, waarvan het gevolg is, dat omtrent de in te voeren vereenvoudiging ernstig verschil van m.enitig kan bestaan, dat echter door onderiing overleg ongetwijfeld lean worden opgeheven. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Gistermiddag heeft in de Twentsche Bont- Weverij te Hengelo een ernstige ontploffing plaats gehad. Op de bovenste verdieping dezer fabriek aan de zijde van de Old-en- zaalsche straat, staat een „boyler" met een inhoud van 2000 liter. Hierdoor loopt een I spiraal waardoor ste-rk verhitte stoom wordt geleid. Vermoedelijk is deze spiraal gebroken waardoor de stoom in den boyler kwam. welke echter op zoo'n sterken druk niet be- rekend is. Het gevolg Vas dan ook, dat de boyler met een geweldigen slag, die tot ver in den omtrek gehoord werd, uit elkaar vloog. terwijl de ketel door het dak der fa briek werd geslingerd en aan de overzijde der straat op ongeveer 20 M. van de fabriek tegen het hek van een huis neerkwam. Dit gemeene huldiging op het Stadhuis te Rotter dam plaats. KORTE BERICHTEN. Een wetsontwerp is ingediend, houdlsn- de nadere vo-orzi-eningen betreffende beroeps- en gewoontemisdadigers. CASTRICUM - (Dec. 1927). Ondertrouwd Petrus Bleijendaal en Jannetje Brakenhoff, beiden alhier. Jo hannes Mooij en Aafje de Ruijter, beiden al hier. Willem Bc-hm, te Beverwijk, en Mar- garetha Dekker, alhier. G e b o r e n Maria Jacoba Theresia, d. van R. Stet en M. Steeman. Petrus Johan nes, z. van G. Bleijendaal en G. de Winter. Gerard, z. van F. K. Doods en M. Schoen- man. Maria, d. van W. Groot en C. van Dongen. Catharina Christina, d. van W. A. Res en C. Twisk. Willebrordus, z. van G. Groot en J. Liefting. Johannes Jo- seph, z. van G. Brakenhoff en M. K Klein. Overleden: Jan Vos, 89 jaar, wo- nende te Amsterdam. Hendrika de Haan, 37 jaar, wonende te Amsterdam. Joseph Bruno Conraad Deschan. 81 jaar, wonende te Amsterdam. Lucia Hillegonda Lute, 2 jaar, alhier. Jacobus Kaag, 49 jaar, al hier. Willem Samuel Swalif, 40 jaar, wo nende te Amsterdam. Maartje Mooij, 11 maanden, alhier. Cornelis Josephus de Vries, 47 jaar, wonende te Limmen.Pe trus Gerardus Kabel, 20 jaar, alhier. Marguretha Wilhelmina Meijer, 89 jaar, wo nende te Alkmaar. HARENKARSPEL - (Dec. 1927). Geboren Hendrikus, z. van Corneks Dekker en Aaltje Buter. Elemout Wij- brecht, d. van Cornelis Rijs en Jannetje Beek. Greta Christina, d. van Pieter Cornelis Weij en Anna Kossen. Jacobus, z. van Jacobus Bleeker en Katharina Smit. Jo hanna Geertruida, d. van Klaas van der Sluis en Guurtje de Wit. Joannes, z. van Cornelis Ploeger en Grietje Schuijt. Cor nelia Afra, d. van Gerardus Joannes Sneekes en Ida Anna Baas. Overleden: Grietje Wit, wed. van Arie Hoogvorst, eerder wed. van Thomas Smit. oTAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 12339 400. No. 16002 20C. No. 13662 100. sport mag dienen op de van haar nekenae en sympathieke wijze. WEEKBLADEN. Het Paard. Wij ontvingen twee proefnummers van een nieuw geillustreerd weekblad gewijd aan paardenfokkerij, paardenkennis, draaf en ren- sport enz. onder redactie van den heer v. d. Fioek te Barendrecht. De redactie en uitgeefster (Z.-H. boek- en hande'isdrukkerij) hopen dat het blad door zijn inhoud zelve zijn weg moge vinden. Tal van vaste medewerkers telt dit nieuwe blad, dat zeker door de paardenliefhebbers met be- langstelling zal worden ter hand genomen mede door de mooie paardenfoto's en interes- sante artikelen. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.1 te Coruna. Laagste barometerstand 732.0 te Rost. Verwachting (van den avond van 5 Jan. tot den avond van 6 Januari): Meest matige of krachtige Noordweste- lijke tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, overdag iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen te 9.50 uur aan alle posten „WEEST OP UW HOEDE". AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 5 Jan. 1928. Op de heden gehouden aardappdenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. hek werd ernstig beschadigd, terwijl steenen en modder tegen de gevels en ruiten der ftuizen opvlogen. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongevallen plaats Zelfs eenige meisjes die op den zolder van de fabriek werkzaam waren in de onmiddellijke nabijheid, kregen geen letsel. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Het hoofdbestuur van den textielarbeiders- bond „De Eendracht" decide den besturen van de textielfabrikantenvereenigingen in een schrijven mede, dat bet best uur en de leden van den Arbeidersbond de voorstdlen inzake vacantie niet aannemelijk achten; het voegt hier evenwel aan toe, dat z. i. de mogelijk- heid bestaat om met handhaving van de 48- urige werkweek, een regeling te treffen tot in- vcering van vacantiedagen met behoud van loon en dringt daarom bij de besturen van de fabrikantenvereenigingen er cp aan, de zaak alsnog in eene nieuwe conference te bespre- ken. FUSIE VAN „OORLOG" EN „MARINE". De Tel. verneemt, dat thans binnenkort is legemoct te zien het voorlocpig verslag d.-r 'Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine. Hoewel bij het afdeelings- onderzoek van verschillende zijden min of nicer ernstige bedenkingen tegen dit fusie- ontwero weraen geuit, wordt met stelligheid verwacht, dat dit wetsontwerp de meerderheid in de Eerste Kamer zal verwerven. HULDIGING DER BEMANNING VAN HET S.S. „ALHENA". De huldiging van de bemanning van het s.s. „Aihena" zal Vrijdagmiddag a.s. in de loods-Argentinie aan de Lekhaven te Rotter dam plaats vinden. De Mir .ster van Waterstaat heeft als zijn voornemen te kennen gegeven de plechtigheid bij te zullen wonen, ten einde de redders te huldigen. Maandag a.s. des middags half drie zal ten kantore van de Scheepvaartmaatschappij van Nievelt Goudriaan Co., door Prins He rile de medailles worden uitgereikt van de Mij. tot redding drenkelingen te Am sterdam en om 4 u«i uuen middag heeft de al- VOEJBAL. Het 30-jarig bestaan van ALcmarkt Victrix. Jubileiunnunumr van het Alcmarla Nieuws. 1 Jan. fcestond onze Alkmaarsche tweede- klasclub 30 jaar. De Redactie van het AIc- maria Nieuws schrijft zeer terecht, dat dit een tijdperk is, waarin voorspoed en tegen- slag elkaar hebben afgewisseid, maar waar in Aicmaria getracht beeft de lichamelijke ontwikkeling te bevorderen en een gezonden sportieven geest te ontwikkelen. Officieele feestviering is er niet. De Re dactie zegt: De tijdsomstandigheden zijn er momemeel niet naar om feest te-vieren. Niet dat Alcmaria s'bestaan wordt bedreigd, In geenen deele, want bijna nog nimmer was de ciubgeest zoo goed, was de algemeene ver- eenigingstoestand zoo bevredigend als juist heden. Het Bestuur heeft het beter geacht het 30-jarig bestaan siechts in intiemen kring te herdenken op a.s. Maandag in het nieuwe ciublokaal. Het Alcmaria-nieuws is in bijzonderen vorm verschenen. Mooi papier en fraaie ioto's. O.a. van het eerste elital op 1 Jan en het tegenwoordige bestuur. Verder een foto van het bestuur in 1913, van den internatio- naal Jan Elfring, van de match tegen Bor- gerhout op 20 April 1924, van Jan's doel- punt tegen de Denen, van het bezoek aan Ro'our in '26 en van de goal die Mulders te gen Haarlem maakte. Van een 5 tal bekende Aicmaria figuren gaf S. B. aardige caricaturen. Wat de verdere inhoud betreft noemen wij een overzicht der iaatste 5 jaren door L. Een stuk van den heer D. K. Jongejans v. h. Algem. Sportblad. Voor 20 jaar van den ouden Alcmaria- vriend Pear. Over bekende personen door R. Vis, een artikel van den heer Katoen. Losse schetsen van B. Elte. Over het nieuwe lympisch Stadion schrijft de heer J. J. A. Kok en zoodoende is een zeer interessant en keurig uitgevoerd geheel verkregen, dat Aicmaria en haar jubileum alle eer aandoet. Wij mogen zeker den wensch uiispreken, dat Aicmaria Victrix nog vele jaren de voetbal- De Raad vergaderde hedenmiddag ten 1 ure votlaliig. De Voorz tter hield de volgende Nieuwjaarsrede Alvorens onze eigenlijke werlczaamheden in dit jaar aan te vangen stel ik er prijs op U alien en alien, die U lief zijn en verder geheel Alkmaar's bevolking een zoo voor- spoedig mogelijk jaar 1928 toe te wen- schen; ik voeg daaraan toe een woora van dank aan diegenen Uwer en uit de bevol king die zoo vriendelijk waren mij een soort- gelijken heilwensch te doen toekomen. Het zij mij veroorloofd hieraan toe te voe- gen eenige beschouwingen van algemeenen aard, gedeeltelijk als terugblik naar het zoo juist verstreken jaar, gedeeltelijk met het oog gericht op den oogenbli'kkelijik voor ons lig- genden toestand. En dan voegt het ons in de eerste plaats om nogmaals een woord van dankbare, doeh weemoedige herinnering te wijden aan den dit jaar overleden Oud-Bui gemeester Ripping en aan de Oud-Wethou- ders De Wit *en ^aadnoordijk, terwijl ik tevens voor een oogenblik in Uw gedachten terugroep den Oud-Voorzitter van de Kamer van "Koophandel Prins, den Conrector van het Gymnasium Dr. Moltzer, Oud-Deken Ooms, Notaris De Lange, onzen trouwen Corino en den in de Iaatste dagen van het jaar overleden Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool Dr. Antusch. In dat afgeloo- pen jaar vertrok uit de gemeente de Oud-Di- recteur van Gemeentew^rken Looman, terwijl ontslag wrd verleend aan den heer Ypma, als hoofd der tweede Gemeenteschool, aan Mevr. NoeSelleans, als hoofd van de ze- vende Gemeenteschool en aan Mcj. Poelman, als hoofd der U. L. O. school voor meisjes; in hunne plaatsen werden benoemd de heer Van der Winden, Mejuffrouw Fanoy en Me- juffrouw Dubois; aan het eind van het jaar vie! nog de benoeming van den Inspecteur van Politie Van der Laan tot Commissaris van Politie te Zaandam. Ten gevolge van de verkiezingen trad in September de thans zetelende Raad in nieu we samenstelling op; na het woord van af- scheid, dat ik destijds tot de thans niet meer aanwezige Raadsleden heb gericht moge ik hier volstaan met de korte vermelding van het feit, dat van den ouden Raad de volgende leden niet meer in ons midden zijn: Mevr. WesterhofKoopal en de heeren Bak, Mr. J. P. Bosnian, Van Drunen, Geels en Plevier, terwijl de Raad in het Dagelijksch Bestuur der Gemeente deze wijzigingen aanbracht dat hij het aantal Wethouders van vier tot drie verminderde en het mandaat van den Wethouder Westerhof niet hernieuwde. Van de in het afgeloopen jaar genomen raadsbesluiten will ik mij beperken tot de ver melding van de twee allesbelangrijkste, n 1 het door den nieuwen Raad in zijn laatst? vergadering genomen besluit tot steun van den aankoop der fcosschen van Foreest en het door den ouden Raad genomen besluit tot verbouw van de voormalige Cadettenschool tot gemeentelijk ziekenhuis. Ik heb altijd ge- hoopt, dat als gevolg van de inrichting van een modern gemeentelijk ziekenhuis zoowel als van een nieuw Katholiek ziekenhuis in deze gemeente het gevolg zou zijn, dat Alk maar een belangrijk centrum van ziekenver pleging voor alle richtingen in noordelijk Noord-Holland zou kunnen worden en het is daarom, dat het mij een groote voldoening is dit reeds mi gedeeltelijk tot werkelijkheid te zien worden door de opvallende vermeerde- ring van het aantal speCialisten in deze meente, ten gevolge waarvan het reeds nu veel meer dan vroeger mogelijk is om voor allerhande kwalen binnen Alkmaar herstel te kunnen vinden. Van het verder in de gemeente voorgeval- lene herinner ik aan de Missietentoonstel- ling, aan de Bloemententoonstelling en aan de volgende ontvangsten op het Stadhuis: van den Bond van gemengde zangvereeni- gingen in Noord-Holland, van de deelnemers aan den gewestelijken Landstormdag, van Turnlust ter gelegenheid van het 1'5-j'arig bestaan der dames-afdeeling, van den Noord- hollandsdien Voetbalbond, van buitenland- sche journalisten, van de Onderwijsconfereti- tie en van de Gezondheidscommissies be- noorden het Noordzeekanaal. Aangaande den toestand van de bevolking zou ik Uw aandacht willen vestigen op bet volgende. Het aantal zielen vermeerderde met 205 van 27304 op 1 Januari 1927 tot 27509 op 1 Januari j.l. De gezondheidstoe- stand was gunstig; men moet aannemen dat de verminderimg van de malaria blijft aan- houden, aangezien het kinineverbruik verder terugliep van 0.97 gram in 1925 tot 0.81 gram in 1926, het Iaatste jaar waarover ge gevens bekend zijn. De woningvoorraad were in 1927 vergroot met 156 woningen, terwijl er thans bovendien 104 in aanbouw zijn. De economische toestand der bevolking lijkt mi] over net afgeioopen jaar lets gunstlger dan over de daaraan voorafgaande jaren; het aantal faillissementen was minder dan in vorige jaren, de inleggingen bij de Rijkspost- spaarbank en de Nutsspaarbank overtroffen wederom de terugbetalingen; het aantal tele- grammen en interlocale telefoongesprekken nam wederom belangrijk toe, n.l. van ruim 274000 tot ruim 290.000, waarbij ik als bij- zonderheid vermeld, dat deze groote vermeer- dering uitsluitend op rekening van de tele- foon komt, daar de telegrammenwisseling steeds door vermindert en wel van 85000 in 1925 tot 82000 in 1926 en 79000 in 1927. Het vastgesteld inkomen steeg in totaal van 17.000.000 in 1925/1926 tot 17.600.000 in 1926/1927, terwijl de Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier in zijn gisteren- avond gehouden nieuwjaarsrede sprak van een opleving in de exportbedrijven, van een goed einde van het jaar voor den koolbouw, van goede vooruitzichten voor de bloembol- lenexport in het aanstaande jaar, van een veel beteren toestand in het vetweidersbedrijf, van een tamelijk bevredigende uitkomst in het melkveehoudersbedrijf, van gunstige perspec- tieven voor het bouwbedrijf en van een bevre digend eindresultaat van den kaashandel over 1927. Ik moet hieraan toevoegen, dat de werkloosheld in deze gemeente in het afgeloo pen jaar belaas is toegenomen tot een ge- middeld aantal van 278 per week tegenover 220 tot 225 in de daaraan voorafgaande ja ren. Ter becordeeling van de vraag in hoe- verre deze werkloosheid meer of minder is dan in andere gemeenten van ons land kan ik U de volgende cijfers voorleggen, welke be- rekend zijn over de eerste tien maanden van het jaar 1927; over die maanden bedroeg het gemiddeid aantal werkloozen te Alkmaar 241 per maand of 9 per 1000 inwoners per maand. Voor Amsterdam, Rotterdam en den Haag bedroeg dit Iaatste cijfer 24, 18 en 13; in Helder, Hoorn en Zaandam 12, 10 en 12, in Breda, Deventer, Gouda, Middelburg en Venlo (alle gemeenten van ongeveer ge'lijke grcotte als Alkmaar) bedroeg dat 16, 13, 15, 20 en 5; de overige 7 gemeenten, waarover dit cijfer berekend is vertconden alle een iets hooger getal (van 10 tot 13) dan het onze. Van onze gemeentediensten zullen U de volg'ende cijfers interesseerenhet gasver- bruik vermeerderde van nagenoeg 3.SOO.OOO M3 tot ruim 4,000.000 M3, het electriciteits- verbruik van ruim 3.500.000 K.W. tot ruim 3.800.000 K.W. Het aantal keuringen aan het slachthuis, dat vrijwel overenkomt met het aantal slachtingen steeg van 29.000 tot 42.000, waaronder 20.000 voor export- (te genover 10.000 in het vorig jaar). De invoer van bevroren vleesch en vet uit het buitenland over Alkmaar daalde intusschen van ruim 500.000 K.G. tot ruim 300.000 K.G.; het aantal verkochte ijsstaven steeg van 66.000 tot 67.000. De marktgelden siegen van ruim f 70.000- in 1926 tot ruim 73.000 in 1927, zoodat we het in 1925 ontvangen bedra-g van 72.000 reeds weder overtroffen hebben; deze hoogere opbrengst is te danken aan de ruim 4.000 stuks vee welke dit jaar meer op onze markten werden aangevoerd (van ruim 73.000 in 1926, waaronder ruim 24000 vette varkens, tot ruim 77.000, waaronder bijna 33.000 vette varkens, in 1927). De aanvoer ter botermarkt nam weder iets toe; op de graanmarkt viel een kleine vooruitgang op den aanvoer te constateeren, terwijl het aantal ter eierenmarkt aangevoerde eieren van ruim 2.800.000 steeg tot ruhn 3.400.000; op de eierveiling werden in 1927 5.860.000 stuks geveild, (vorig jaar ruim 6.000.000). Ten aanzien van de gemeentereiniging kan ik U mededeelen dat het aantal beerputten in deze gemeente gelukkig regelmatig toeneemt, zoodat het aantal tonnen langzaam maar ze ker vermindert; op 1 Januari j.l. waren er 1129 putten gepfaatst, waarop aangesloten ruim 2100 perceelen, in 634 waarvan de putten zijn aangebracht ter vervanging van tonnen; toch bedroeg het aantal tonnen dat in 1920 het maximum van 6273 bereikte op 1 Januari j.l. nog steeds het veel te groote getal van 5.557 laten wij als deel van dezen nieuwjaarswensch de hoop uit-spreken, dat dti aantal in het voor ons liggende jaar snd aanzienlijk vermindert. Deze cijfers aangaande de gemeentebedrij- ven trekken als van zeif de gedachten naar het personeel der gemeente in haar verschil lende diensten en bedrijvenhet verheugt me ook dit jaar weder in st-aat te zijn na-mens het Gemeentebestuur een woord van oprech ten dank te richten tot die alien in dienst der gemeente, die haar in het afgeloopen jaar weder zoo eerlijk en trouw hebben gediend. De toestand van de gemeente-financien gelijk die is gebleken. uit den dezer dagen toe- gezonden aanbiedingsbricf bij de gemeente- begrooting voor 1928 en welke een aanzien- lijke belastingverhooging noodzakelijk maakt zal naar ik vrees de aandacht van het Ge meentebestuur wel hoofdzakelij-k moeten dcen concentreeren op een beperking van de ui-tga- ven. Ik zeg „naar ik vrees" omdat het voor ieder die liefhebberij heeft aan opbouwend werk teteurstdlend moet zijn, dat hij zijn energie en arbeidsi-ust niet anders kan uiten dan in tegenhouden en niet d-oen. Maar wa-nneer de omstandigheden daartoe dwin- gen dan zou het naar mijne m-eening pUcht- zalcelijk geachte belastingverl aging hopen, eenmaal noodzakeiijk is. naten wij tegenover de blijkens de aangehaalde rede van den Voorzitter der Kamer van Koopha-ndel voor- al door den middenstand zoo dringena nood zakelijk geachte b-elastin-gverlaging hopen dat de thans aangekondigde verhooging al- thans niet blijvend zij en d-atwij zoo spoedig mogelijk wederom in de gelegenheid zijn omi wat gemakkelijiker te kunnen voldoen aan nieuw opkomende behoeften, Ik hoop dat ook daarom zoozeer, omdat tengevolge van de thans krachtig uitgevo..rde werkzaamheden van't drooglcggen der Zui derzee Alkmaar binnen afzienoaren tijd te genover geheel gewijzigde omstandigheden zal komen te staan. Ik kan niet genoeg her- halen, dat juist met het cog daarop Alkmaar moet zorgen tijdig gereed te zijn om zoowel door goede verbindingswegen te land en te water als anderszins in staat te zij-n te voor- zien in de behoeften van -het nieuwe gebied aan de kust van Noordholland. Zorgt Alk maar daarvoor niet, dan zal ongetwijfeld en andere stad d-e gelegenheid grijpen, welke Alkmaar laat schieten. Aan het slot gekomen van mijn zakelijke beschouwingen over den toestand der ge meente, wil iik eindigen met de hoop dat de Raad er in moge siagen, om ook bi] soms scherpe debatten, de bevolking te doen besel- fen dat wij alien worden geleid door ons streven't algem:en belang te dienen. Ik mij- nerzijds wil gaarne de verzekering herhaien, dat ik mij bij al mijn ha-ndelingen door mets anders z-al laten leid-en dan door wat ik zi-e als het algemeen belang dezer stad. Moge het ons gelukken om dat altijd weer op te "diepen uit het groote verschil van in- zicht, dat over belangrijke vraagstukken zoo in als buiten den Raad wel altijd aan het licht zal komen. (Applaus). De heer G o v e r s onderschreef het leedge- voel over het verlies van hen die heengingen. Spr. was overtuigd, dat met goeden wil de toestand beter wordt en men over de khp zal komen die ons staat te wachten. Spr hoopte dat de voorzitter met dezelfde energie zal kunnen blijven werken en zich zal ver- heugen in de gezondheid van zijn gezin. (Instemming). De Voorzitter zeide, dat het college gaarne zag, dat het begrootingsonderzo-eSg zal plaats hebben van 16 tot 24 Januari. Hij stelde voor de subsidies te blijven uitbetalen tot defintief beslist wordt. Ingebomen zijn: a. Een brief d.d. 21 December 1927 No, 1215-5 aid. V. H. M. O. van d'en Minister van Onderwijs, Kunsteif en Wetenschappen, daarbij goedkeurende het raadsbesluit van 17 November No 1 A.o. tot wijziging van den datum van ingang der benoeming van mej. j. B. Zwaara-emaker tot tijdelijk leer- ares aan het Gymnasium. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een adras d.d 21 December 1927 van W. Admiraal te Limmen, houd-ende reclame tegen den sclioolgeldaanslag 1926/1927, De h-eer K e e s o m stelde voor afdoming in hand-en van B. en W. De Voorzitter zeide, dat dit volgens de verordening niet mogelijk is. In han-den van den Gemeente-controleux ge- stelti ter afdoening. c. Een brief d.d. 21 December 1927 No. 78 van G-edeputeerde Sta-ten, ten geleide van bet d-oor hen goedgekeurde raadsbesluit van 13 October 1927, hou-d-ende vaststelling eener gemeenschappelijke regeling met Oudorp be treffende- de toelating van leerlingen uit die gemeente op d-e openbare lagere scholen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een brief d.d 28 December 1927 No. 145 van Gedeputeerde S-taten, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 17 November 1927 No. 16, tot het kos- teloos in eigend-om overnemen van grend, ge- legen langs de Bleekersloot. Voor kennisgeving aangenomen. e. Een brief d.d. 28 December 1927 No. 134 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van die door hen goedgekeurde gemeente-begrooting voor d-en d-ienst 1927. Als voren. f. Een brief d.d. 4 Januari 1928 van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijlc Schoolonderwijs te Alkmaar om de vergoeding ex. artikel" 100 d-er L. O.-wet 1920 over 1927. In handen gesteld van B. en W. om be richt en raad. Een schrijven van d-en heer W. Appel, waarin hij cntslag verzoekt als lid van het Burgerlijk Ambestuur. De Voorztter steldte voor dit schrijven aan te houden, omdat spr. hem wil bewegen op het verzoek terug te komen. Vele jaren heeft hij zich bijzond-er verdienstelijk gmaakt, zoo dat het te betreuren zcu zijn als hij de aan- vrage niet inirok. De heer Westerhof zeide, dat ook zijn fractie voo-r zijn werk alle waard-eering heeft en cok gaarne ziet, dat hij op zijn beslui' terug komt. (Instemming). Tot aanhoudin-g werd besloten. BENOEMING T1JDELIJKE LEERAREN GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia stellen Curatoren van het Gymnasuim voor d.e tijdelijke aanstelling van de leeraren aan het Gymnasium Haak en Visser te verlengen tot aan het tijdstip, waaro-p het eventueel aan den leeraar H. P. Geerke op zijn iaatste aan- vraag te verleenen ziekteverlof eindigt. Benoemd de voo-rgedragene. VRAGEN VAN DEN HEER WESTERHOF. Aan de orde was nu de beantwoording del door den heer J. Westerhof in de Raadsver- gadering van 22 December j.l. gestelde vra- gen in verband met de gladheid van de stra- ten en wegen op 21 November j:l. en op 15 December d. a. v..en de daarop volgende dagen. De heer Westerhof voelde zich bij de interpelia:tie gedrongen door de beide dag- bladm. Het N. H. l3. s-chreef een interpeiia- tie. Spr. citeerde het stuk. Spr. gebruikte in die dagen de tractor die zich haast even stuurloos voortbewoog als het college, van B. en W. (Gelach.) Spr. citeerde het ongeval van den heer S-peet wat hij betreurde, omdat hij ook poli- tieke tegenstanders geen gebroken pols gunt. Mr. K u s t e r s Dat valt mij mee. De heer Westerhof :1k zou het zelfs voor jou betreure-n. Mr. Kusters Da-t valt mij nog meer mee. (Gelach). De heer Westerhof ging voort en stel de verder in het licht hoe nalatig de gemeen te met het zandstrooien was geweest. Spr. had met den- directeur van gemeen-tewerken gesproken, die beweerde dat volgens de in- structie's d-e gemeente alleen bij bruggen strooit en zich niet met den straatweg inlaat, omd-at dit een Rijksweg was. Later strooiae men wel op den Straatweg. De heer Ringers Het is altijd gedaan. De heer Weste rhof: Volmaakt was het bier nooit, doch zoo slecht als het ditmaai was op 27 Nov. geschiedde het nooit. Spr hield! zijn interpellatie juist om te be- reiken dat het in de toekomst beter wordt. Ook wat de Alkm. Crt. schreef was volgens s-pr. juist. Geen deel van den Straatweg was zoo slecht als het Alkmaarsche ged-eelte en dit terwijl de werkloozen zoo gaarne wat zouden verdienen. Ook 15 December geschiedde er niets en pas eenige dagen later werd met het sneeuw- opruimen begonnen. Ook de burgerij strooit niet voldo-ende. Het zandklokje is niet voldoend# jp*-'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2