Ilkinrickc Coarant De grljze Heme. KEOILLETON, Ko4 1928 Honderd derti?ste Jaargang. Dontfercfiag- 5 Januari. Radio-hoekje Vrijdag 6 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- fen. 12.352.Lunchmuziek door het A. N. R. O.-Trio. 5.307.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-orkeat. 7.157.45 Land- bouwhalfuurtje door Ir. W. B. L. Verhoeven: Landbouw en plantenziekten. 7.45 Politiebe- richten. 8.10 Les vamvege het Onderwijs- fonds voor de binnenvaart. Door C. A. M. C. van Kasteel: Verzekering in de Binnenvaart. 8.35 Kamermuziek door het Haydn-kwartet De heeren Kramer, De Groot, Van den Bosch en Lyssen (alle leden van het Concertgebouw- orkest). 1. Kwartet D.gr.t op. 64 no. 5, Haydn. 9.Carry van Bruggen spreekt over: Mijn nieuwe boek „Eva" en hoe het ont- stond. 0.45 Kwartet no. 3 Es.gr.t., Mozart. 10 15 Persberichten. 10.3012.N. O. V. Jazz en andere populaire muziek, door de Ke- inika's (Leden der Kon. Milit. Kapel). Hidzert, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het trio „Winkels" 3.4 Vrouwenuurtje door Mevr. KallerWigman. Muziek K. R. O. 4.5.N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5.— 6.N. C. R. V. Concert. 6.6.45 Spr N C. R. V.: Mr. Borst te Amsterdam: De Mid- denstand en het ontwerp Ziektewet. 6.45— 7.30 K. R. O. Sociologie door prof. J. D. J. Aengenent uit Warmond. 7.30 V. P. R. O.- Uitzending. Dr. D. Bierens de Haan, Aer- denhout. Religie als verdiepte humaniteit. 8.15 V. P. R. O. Spr. Martien Beversluis, Laren: Religie en poesie. 9.— V. P. R. O.- berichten. 9.15 Twee trio's. Mevr. Suze van 't LindenhoutTak, viool. Ed. Bielen, cello. Hans Brantz Buys, piano. Daarna persbe richten. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten, mezzo sopraan, cello en piano. 12.50 Orgelconcert. 3.20 Frank Iviney's sex tet en solisten, contra alt, bariton en piano. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest- concert. 6.50 Nieuwsberichten. 7 05 Orkest- concert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Beethoven's liederen. Baritonzang. 7.45 Lezing: The hap py traveller. 8.05 T. Kinniburgh, bas. 8.20 Delius-programma Symphonie-orkest en so listen, tenor en viool. 9.55 Lichte Enge'sche muziek. Orkest en H. Nash, tenor. A. Vaug- han, alt. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.— Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 3.50 Literaire en muzikale matinee. 8.50 11.20 Oude duetten en moderne melodieen Solisten. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Kath. Morgenwijding. 12.251.30 Orkestconcert. 5.2C6.20 Pianoconcert door Graf Wendeh len. 7.35 „Die Heiligen Drei Konige", naar een legende van J van Hildesheim. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. Lezingen en lessen. 7.20 Concert, ter Museumges. Viool concert. Viotti. 9.5011.50 Orkestconcert Hamburg, 395 M. 3.35 Balladen en liede ren. Orkest en soli. 4.20 Concert. 7.20 Viool concert. 8.50 „Labskaus", hum. voorlezing. Daarna tot 10.45 Orkestconcert Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35—10.35 „De Regimentsdochter", Doni zetti. (In de pauze Vlaamsche voorlezing). Stacis3ii@uws 1.50—7.05 Frankfor- Paganini, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gisteravond kwam ten Stadhuize tie K. v. K. en F. voor Holland's Noordeikwar tier in algemeene vergadering bijeen. Afwe- zig was de heer Endel met kennisgevimr van verhindering, alsmede de heer Blaauboer. De voorzitter heette de heeren vel- kom op deze eerste vergadering in dit jaar, speciaal de drie nieuwe leden, de heeren mr Moens, H. P. Kluitman en J. Valkering Tz., die naar spr. meende, een zware taak z illen hebben met de voetsporen te drukken banner voorgangers. Spr. constateerde, dat met mr. Moens het bankwezen weer in de Kamer is vertegenwoordigd; de heer Valkering is een vertegenwoordiger van het bloembollenb:- drijf uit het zuidelijk deel van het district, dat te lang niet in de Kamer vertegenw ?or- digd was. De heer Kluitman verteger.woor- digt eveneens een nieuwe branche in de Ka mer, een branche die in Alkmaar van vrij grooten omvang is en bloeiende is. Spr icop- te, dat alle drie heeren in de voetsporen hun- ner voorgangers zullen treden en sprak den wensch uit, dat de Kamer in den loop van het nieuwe jaar belangrijike besluiten zal nemen. Ten slotte feliciteerde spr. den heer Nannes Gorter met het 100-jarig bestaan van bet door hem op de vergaderingen der K. v. K vertegenwoordigde Handelsblad. Hierna hield de voorzitter de volgende Nieuwjaarsrede. Het jaar 1927 is aehter den rug! Naar mate onze levensdagen toenemen. schijnt de snelheid, waarmede een afgeloo- pen jaar zich voegt bij zijn voorgangers, ver- rassender te worden. Het lijkt mij daarom zoo goed, dat, telkens bij den aanvang van een nieuw jaar, een wijle wordt stiigestaan. Niet zoozeer om in bijzonderheden het wereldgebeuren in het afgeloopen tijdvak nog eens van maand tot maand na te gaan, of den nooit stilstaanden kamp om het be staan over die periode in al zijn schakeerin- gen te schilderen. als wel om te overdenken hoe zichTn het algemeen in dat tijdvak de polsslag van het economische leven heeft doen gevoelen. Het doet mij dan genoegen te kunnen ver- klaren, dat, ook volgens mijn meening, de verbetering van den economischen toe- stand van Europa over het algemeen voort- gang heeft gevonden. De verwachting, dat, na het <verkrijgen van meer stabiele toestanden in onze voornaamste in- en uitvoerlanden, spoedig een verbetering over de geheele lijn zou volgen, werd helaas nog niet in vervulling gebracht. Hieraan zal de omstandigheid wel niet vreemd zijn, dat de Regeeringen van bijna alle landen de ta- riefmuren schrikbarend hoog optrekken en ook door allerhande maatregelen op het ge- bied van douane, transport, belasting etc. den vreemden handel trachten te belemmeren, of te weren. Aanleiding tot optimisme geeft gelukkig de zichtbaar meer algemeen worderde wensch tot afbreking van deze gedrchte handelsbarrieres, welke vooral na den oor- log werden opgebouwd als vermeende be- scherming van nationale belangen en waar- van zoowel door de Internationale Economi sche Conferentie, die in Geneve werd ge houden, als door het laatste Congres van de Internationale Kamer van 27 Jum tot 2 Juli te Stockholm gehouden, het gevaai werd gevoeld. Waardeering heb ik voor den arbeid van de Nederlandsche zakenlieden, die. trots de talrijke moeilijkheden, eri-n slaagden onze scheepjes te laten varen en voor onze artilce- len een plaats op de buitenlandsche markten wisten te hand-haven, zelfs in die mate, dat enkel-e exportcijfers, in vergelijking met het vorige jaar, nog gunstig uitvallen Het ligt allerminst in mijn bedoelin-g U thans te vermoeien met lange cijfer-reeksen, d-och wel wil ik terloops even aanstippen, dat b.v. de uitvoer uit Nederland heeft bedragen: Van Edammer 40+ kaas: Van Jan. tot Nov. 1926 20,011 tons ter waarde van 17.504.000. Van Jr\, tot Nov. 1927 21.617 tons ter waarde van 18.177.000. Van witte en savoye kool: Van Jan. tot Nov. 1926 47.493 tons ter waarde van f 2.674.000. Van Jan. tot Nov. 1927 47.629 tons ter waarde van 2.182.000. Van bloembollen, knolsi-ergewassen vaste planten: Van Jan. tot Nov. 1926 32.233 tons waarde van f 38.196.000. Van Jan. tot Nov. 1927 38.406 tons waarde van 39.016.000. De plaatsgevonden vermindering van de onzekerheid in den international en economi schen toestand weerspiegelde zich vrijwel in alle bedrijfsgroepen, die op export zijn aan- gewezen, zoodat daarin veelal van opleving sprake kon zijn. Mij berei-kten echter ook nog berichten van slapte en van al-te-gedrukte-prijsniveaux in eenige andere bestaansbronnen. Alvorens U daarvan een meer uitvoerig verslag te geven. zou ik mijn groote vol- doening erover will-en uitspreken, dat wij, naar het zich laat aanzien, na verloop van tijd den aanleg van uitstekende wegen te water en te land in ons District mogen te- gemoetzien, welke, naast het zeer belangrijke werk van de droogmaking der Zuiderzee, in ni-et geringe mate tot de bevorderin-g van den bloei van ons Gewest zullen kunnen bij- dragen. Aan de spoedige oplossing van het verkeersvraagstuk te water en te land die- nen wij in het pas aangevangen jaar in het bijzonder onze aandacht te besteden. Eveneens zal gestreefd dienen te worden naar belangrijke verlaging der tarievcn voor electrischen stroom en naar vermindering van den grooten druk der directe en indirecte gemeente-belastingen, waaronder ons Le- drijfsleven nog steeds gebukt gaat. Alhoewel de Post-, Telegraaf, en Telefoon- tarieven gelukkig eenigszins soepeler zijn geworden, zal het wenschelijk ziin op de noodzakelijkheid van verdere belangrijke en ter ter Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. „Ik ben blij, dat ik dit heb meegemaakt", zei Carr, frisch, netjes, hartelijk en lachend als gewoonlijk. Luke keek op van zijn goed voorzien bord. Hij dacht dat het slechts grootspraak was van Carr, doch toen hij 's mans gelaat en portie ham en eieren zag, veranderde hij van opinie. Carr scheen te hebben genoten van de cy- cloon, zooals van menig voetbalspel in zijn ]eugd, en van menig ander genoegen op la-te- ren leeftijd. Want hij behoorde tot die man- nen, die meenen aan zichzelf verplicht te zijn een heerenleventje te leiden en, zooals zij zich uitdrukken, „zichze:f te goed te doen", of hun financieele omstan-digheden hun dit veroorloven of niet. En gewoonlijk moet een ander betalen voor deze wijsgeeren dat is het vervelende van het geval. >>Maar, dat het zoo geducht waaien kon, had ik toch niet gedacht!" ging Carr voort, met vollen mond. ,»Ik geloof ook niet, dat het dit dikwijls kan antwoordo.e Luke. Hij moest wel van dezen man houden, in weerwi! van zijn vroe- £er vooroordeel tegen hem. Bovendien, schou- 9«" aan schouder hadden zij gestaan, met den dood voor oogen. En zulke momenten brengen de meest uiteenloopende menschen tot elkaar. „Ik heb er altijd zoo vurig naar verlangd een cycloon mee te maken", vervolgde Carr op onderhoudenden toon, „en nu ben ik te- vreden. Ik heb er genoeg van. Meer begeer ik niet." ,,Er zijn niet veel menschen met een zoo prijzenswaardige dorst naar ondervinding", zeide Luke. „Maar het is een vrij krachtige vorm van genoegen." „Genoegen!" antwoordde Carr, met een van zijn doordringende blikken. „Genoegen! Neen, mijnheer, zaken zijn het zaken' Ik ben namelijk van plan geld te maken uit de cyclonen." „Op welke wijze? Door ze op te pakken en er een windmolen mee te laten draaien?" „Neen, mijnheer." Carr keek naar alle kanfen rond om zich te overtuigen dat hij niet kon worden ne- hoord. „Neen, mijnheer. Uw idee is overigens nog zoo kwaad niet, ofschoon moeilijk uitvoer- baar Neen. Ik ken een heel wat beter kunst- je. Vroeger heb ik u al eens verteld, dat ik mj de marine-verzekering ben. De aardigheid van die verzekering is nu juist, dat het mee- l en deel der menschen, daaraan verbonden, geen verstand van zaken hebben. Nu is mijn plan, die heeren eens te onderrichten." „Zullen zij u daar dankbaar voor zijn?" vroeg Luke. „Zij zullen er mij voor betalen, wat onein- verlagingen aan te cfringen, hetgeen mis- schien in samenwerking met de overige Ka- mers van Koophandel in den lande zal kun nen geschieden. Ook zal ernstig getracht moeten worden de verruiming van de afzet-mogelijkheden onzer exportproducten te bevorderen. Thans overgaande tot het geven van een verslag omtrent den toestand in ons eigen Gewest, zou ik willen aanvangen met een blik te slaan op den handel in Grove Tuin- bouwproducten in het afgeloopen jaar. Zooals verleden jaar in mijn overzicht be- treffende dezen handel reeds werd medege- deeld, waren er voor het winterseizoen 1926/1927 zeer groote voorraden kool bij de tuinders opgeslagen. De vooruitzichten op een goeden afzet waren niet hoopvol, wijl tijdens den geheelen herfst-1926 de vraag slecht was geweest. Vooral de handel op Duitschland was lusteloos. Wel kon, zooals gewoonlijk, vanaf begin November 1926 eenige verbetering worden geconstateerd, doch de prijzen bleven laag, zoodat de tuin ders er niet toe overgingen reeds van hun goede kwaliteit af te leveren, zoodat grooten- deels minderwaardige of tweede soort werd aangevoerd. Het gevolg was, dat in Januari 1927 de voorraden nog zeer groot bleven. Door het aanhoudende zachte winterweer had de kwa liteit der kool ernstig geleden, zoodat de tuinders genoodzaakt waren op te ruimen, waarop bijna dagelijks van overvoerde markten kon worden gesproken, hetgeen leidde tot lage prijzen, uitgezonderd een kor- te opleving in April, die echter geen stand hield. Ook voor de artikelen „Uien en Winter- wortelen" waren de prijzen onvoldoende, zoo dat het winterseizoen 1926/1927 niet anders dan slecht genoemd kan worden. Het zomerseizoen-1927 zette zich met de vroege aardappelen zeer goed in. Wel was het beschot te klein, doch de prijzen waren over het algemeen van dien aard, dat de re- sultaten voor de tuinders zeer goed waren. Engeland en Duitschland waren grage koo- pers. Voor den handel was het bedrijf echter riskant. Door het voortdurend regenachtige weer waren de aardappelen erg vuil en c:e kans op tegenslag en verlies was, zoodra ae toestand op de buitenlandsche markt minder gunstig zou worden, zeer groot. Alles zou waarschijnlijk wel goed zijn afgeloopen, ware het niet, dat reeds begin Juli de aard- appelziekte was opgetreden, die zoowel voor den handel, als voor de tuinders funeste ge- volgen had. De handel leed enorme verliezen op de zendingen, die onderweg waren, en de tuinders leden schade door afval wegens ziekte en prijsvermindering. De noteering liep in de week van 4 tot 9 Juli terug van ca. 15 tot beneden 5 per 100 K.G. Later her- stelde zich de toestand wel weer eenigszins, doch de hooge noteeringen kwamen niet te rug en de rechte stemming in den aardanoe- lenhandel bleef helaas weg. De verschillende koolsoorten gingen van af het begin van het nieuwe seizoen tot het einde des jaars tot goede prijzen van de hano. Van de soorten bewaarkool is de roode kool thans reeds ongekend duur. Ook gele kool gaat tot zeer hooge prijzen van de hand, ter- wijl witte kool tevens voor den tijd van het jaar zeer goed noteert. De artikelen: „wox-- telen", „uien", „iroten" enz. werden tot zeer bevredigende prijzen verkocht. De oogst van roode kool was slecht. Die van gele kool ook minder, terwijl die van witte kool bevredigend was; de bloemkool- teeit is door de draaihartigheid vrijwel mis- lukt. In elk geval kan men van de koolstreek in het algemeen zeggen, dat het jaar 1927 goed eindigt en het nieuwe jaar rooskleurig begint. Ook in de tuinbouwstreek van Kennemer- land en langs de Duinstreek kan van een goed jaar worden gesproken. Omtrent den gang van zaken in de Mid- denstandsbedrijven het volgende: „Zooveel menschen, zooveel zinnen", zegt een Hollandsch spreekwoord. Met een kleine variatie daarop zou men, de bereikte resui- taten door den Middenstand verkregen, be- sprekend, kunnen zeggen: „zooveel zaken, zooveel resultaten". De een kiaagt steen en been, de ander is meer dan tevreden! Vele zakenlieden stelden vast, dat meer en meer een neiging bij het publiek optreeaf geen groote, dure artikelen te koopen. Vooral trad dit verschijnsel op bij de aankoopen tij dens het jongste St. Nicolaasfeest. Van valutakoopjes was gelukkig in het af geloopen jaar geen sprake meer en in dat opzicht begint de toestand meer normaal te worden. De hooge gemeentebelastingen worden als een groote belemmering tot verdere zakenont- plooii'ng ernstig gevoeld. Ook dit jaar stonden de verplichte winkel- sluiting en het werktijdenbesluit in de voile belangstelling der Middenstandsvereenigin- gen, temeer daar het te -verwachten was, dat deze zaken in 1927 wettelijk zouden worden dig beter is! Ha, ha! Wilt u mij de boter eens passeeren?" „En wat hebben cyclonen daar nu mee te maken?" Weer een van die blikken, die zoo vreemd aandeden op Carr's open gelaat. „Ik begrijp, dat er een wetenschap is over cyclonen", zeide hii bedaard. „Ja" „Dat wil dus zeggen, dat jullie met je al ien, acht en veertig uur geleden wisten wat er ging gebeuren?" „Ja", hernam Luke. „Dat de stoomboot, door het geven van wapperende signalen, er met je over praat- te?" >Ja." „En dat, toen je er in was, je precies wist op welk punt je er in was, en waar de kortste weg was om er uit te komen, buiten den dwarrelwind en achter de aslijn, zoodat je er niet weer in kon geraken?" „Ja. U is een volmaakt Fitzroy." Carr knipoogde vroolijk. „En dat alles weet men met zekerheid?" „Z°o zeker als de „dood", antwoordde Luke. „Het is een wetenschap." Carr legde zijn mes en vork neer. „Veronderstel", zeide hij, „dat de volgen de cycloon veertig schepen naar de eeuwig- heid stuurt, en dat ik een verzekering van vijfhonderd of duizend op elk daarvan heb. Ik zal eens een studie maken van die jol+e oude cycloontjes. Het zal gemakkelijk genoeg zyn, te weten wanneer zij op komst zijn. Als geregeld. Hieraan is tot dusverre nog reen gevolg gegeven; wij hopen, dat de regeling, die in 1928 verwacht wordt, een loyale onlos- sing van deze voor den winkelier zoo bij uit- stek belangrijke aangelegenheden zal bren gen. De wegenplannen der Provincie en van het Rijk beloven groote verbeteringen te brengen in de verkeers-verbindingen i.i ons District; te hopen is het, dat de uitvoering dezer be langrijke werken niet te lang op zich zal laten wachten, daar de toegangswegen onvoldoen de zijn. Het Bankbedrijf kenmerkte zich gedurende het afgeloopen jaar weder door een kalm ver loop van zaken. Ook over dit jaar wijken de bedrijfsresulta- ten niet veel af van die over 1926. Wat de kapitaalmarkt betreft, kan worden vermeld, dat er in het laatst van 1927 een be- duidende verandering plaats greep in -de rente-noteeringen. Was tot October de rente- stand normaal te noemen, begin October ging de Nederlandsche Bank er toe over hare ta- rieven met een vol procent te verhoogen. Deze maatregel werd blijkbaar genomen om paal en perk te steflen aan de vele emissies van buitenlandsche fondsen hier te lande en dien- de dus om den uitvoer van kapitaal tegen te gaan. Hoewel die gedragslijn te verdedigen is, valt het toch te betreuren, dat op deze wijze de algemeene rentestand weder op een hooger niveau is geko-men. Voor de Bloembollenkweekerijen is het af geloopen jaar vrij normaal geweest, met uitzon-dering van eenige kleine afwijkingen in de prijzen. De oogst was tamelijk bevredi gend. De prijzen der verschillende gewassen liepen nogal uiteen, vooral bij de „Darwin" en late Tulpensoorten, waarvoor in sommige geval'en geen loonende prijzen bedongen kon- den worden, hetgeen in hoofdzaak wordt toegeschreven aan de overproduce van deze artikelen. Voor „vroege tulpen", „narcissen", „hyan- cinthen" en andere bijgewassen was een le- vendige vraag, zoodat daarvoor goede prijzen werden besteed. De uitkomsten over 1927 kunnen over het algemeen gunstig genoemd worden. De Exporthandel van bloembollen in Lim- men en omstreken is weer fcelangrijk vooruit- gegaan. Verzendingsmoeilijkheden kwamen niet voor. De vraag naar bloembollen is uit verschillende landen b.v. uit Engeland, Ame- rika, Duitschland en Skandinavie zeer goed geweest. De vraag uit de overige landen is nog niet zooals men dit zou wenschen, tenge- volge van het feit, dat eenige landen den in- voer van bloembollen belemmeren door het heffen van invoerrechten. Er wordt thans echter naar middelen gezocht om hierin ver betering te brengen en naar men hoopt met gunstig resultaat. Met het aansteJlen van een controleur van den Plantenziektekundigen dienst met vaste standplaats te Heiloo is dit Noordelijk Dis trict ten zeerste gebaat, daar deze thans voor de inspectie tijdig onboden kan worden De vooruitzichten voor het komen-d seizoen laten zich voor den bloembol-lenexport o-eluk- kig gunstig aanzien. Aangaande den Vischhandel en de Vissche- rij kan ik het volgende rapporteeren De Noordzeevisscherij in ons District werd nagenoeg alleen in de zomermaanden en uit- sluiten-d door Motorbotters uitoeoefend waarvan de uitkomst bevredigend was. In de winterma-anden werd door alle vaartuinen on garnalen gevischt. 1 In het voorjaar vertrokken de Motorbot ters naar de Zuiderzee t-er ansjovisvangst terwijl in den herfst door hen op het Mars' diep en langs de Noordzeekust op Sardiin werd gevischt, welke laatste vischsoort soms overvloedig werd gevangen. Over het algemeen waren de uitkomsten voor deze vaartuigen bevredigend te noemen.. De zei 1 vaartuigen verdwijnen langzamer- nand, de nog overgeblevene oefen-en in den winter de garnalenvangst uit. M-et de zegens en f-uiken werd op harino- geeo en ans-jovis gevischt; de opbrengst was in het voorjaar matig. De najaarsvisscherij, wol-ke de laatste jaren bijna niets opleverde gat dit jaar een buiiengewoon goede harino-- vangst, zooals in tientallen van jaren niet Is voorgekomen. De vjsscherij op schelpdieren leverde dit jaar minder op dan in het vorige; vooral minder Wulken, waardoor de prijzen oplie- P,en, ^aai" Oesters wordt niet meer gevischf- slechts enk-ele exemplaren werden bij de Wul ken gevangen, docih het aantal is niet noe- menswaard. Naar comsumptie-mosselen werd teno-evol- £eJan wei"1K vraag bijna niet gevischt, daar- entegen wel naar mosselen voor eendenvoer en zaadmosselen. De zeegrascogst was niet groot. De ver- koop vond tegen min of meer bevredigende prijzen plaats. g nae De geheele productie van het gevischte zee- Z aant?.cht [s> borg ik een verzekering te hebben op elk schip, dat tusschen Colombo de ?P zee begrijp je? Hier aan de kus-t zet ik dan een man om op het weer acht te geven. Is er een cycloon in de o-0lf van Bengalen, dan heeft hij mij slechts "een enke w00rd te semen. „Milksop" of „Spon- geuC3w- fr'e,! ^'r^e!iiks dat zacht en on- schuldig klmkt. Ik zorg dan wel voor de rest oaasje. Luke deed alsof al zijn aandacht bii het eten was. Doch in hem leefde sterk het ver- langen om geld te maken welhaast was het een hartstocht, want geld beteekende Agatha en Agatha was de eenige, alles in zich opsl-orpende begeerte van zijn hart. Aga tha had gestaan op den achtergron-d van het gevecht, dat hij' dien nacht tegen den dood had gevoerd. Agatha was achter Carr's woorden. De gedachte aan haar bracht hem m verzoeking onder het redeneeren van dezen man. „Maar wat wilt ge verzekeren?" vroeg hij „Voordee hernam Carr fluisterend. „Dat belang SC^ ^e(^aan polisbewijs van „Wat is polisbewijs van belang?" „Het beteekent, dat zij je verzekering gel- dig verklaren, of je iets aan boord van het schip hebt of niet. Wettig is het niet, maar dat weten zij, als zij de polis onderteekenen, en zij weten ook, dat zij gerui'neerd zouden zijn, als ze weigerde een „eere-polis" te netalen. Ik zeg u immers, dat zij geen stand van zaken hebben, en oncferlinjpra Wat doet U met een bevroren waterleiding? U laat ze zeker door warmte ontdooien. Dezclfde uitwerking hebben de Aspirin- Tabletten op de spieren van Uw llchaam, wanneer U kou gevat hebt. Zij laten het bloed kraditig langs de spieren stroomen, wekken een aangenaam warm gevoel op en besirijden de rheumatiek, welke de pijn veroorzaakt. gras in het District der Kamer wordt op 15000 bal-en van 50 K.G. geschat. De kwali teit hiervan was goed, terwijl de verkoop vlot King- De vischhandel was in het afgeloopen jaar niet levendig. De aanvoeren van verschillen de vischsoorten waren, vooral door de gun- stige resultaten van de visscherij met motor botters, iets beter, zoodat de totaal-besom- ming hooger uitkwam dan die van het vorige jaar. Door scherpe concurrence uit andere havens ging de afzet in het binnenland niet vlot. De export naar Frankrijk en Engeland bestond slechts uit „Alikruiken" en Garna len. Duitschland was hier alleen aan ale markt voor haring en andere versche visch wanneer de prijzen laag waren. Naar ansjovis was matige vraag bij mindert vangst. De prijzen bleven stabiel. Naar Bel- gie werd geregeld verzonden meestal in con- signatie, welke zendingen afwisselende resul taten opleverden. Hoewel over het algemeen de toestand nor maal genoemd kan worden, kan er in den vischhandel niet van een gunstigen tijd wor- de gesproken. Voor den landbouw is 1927 weer zeer on- gunstig geweest; in de kleine bedrijven heb ben de meest gewassen door de vele regens. weinig zon en de koude geen loonende exploi- tatie opgeleverd, zoodat het bestaan van deze landbouwers uiterst moeilijk is. In de grootere bedrijven van den eigenlij- ken landbouw, waar het weerstandsvermogen van de landbouwers grooter is, is de toestand ook ongunstig, maar niet zoo erg als in de kleine bedrijven. Voor het vetweidersbedrijf, dat in de laatste jaren ongunstig was, was de toestand in he! afgeloopen jaar veel beter daarentegen was de varkensmesterij niet of weinig loonend. zoodat dit deel van het bedrijf, met zijn groot risico, slechte uitkomsten opleverde en voor groote moeilijkheden siaat. In het melkveehoudersbedrijf was het eerste half jaar beslist ongunstig, het tweede half- jaar was gelukkig veel beter en dit maak'e veel goed, zoodat hier gezien alle m-o-eilijkheden die den uitvoer van zuivelpro- ducten steeds meer belemmeren mag wor den gesproken van een tamelijk bevredigende uitkomst. De melkopbrengst was goed en het mond- en klauwzeer liet zijn nadeelig. n invloed niet gelden. De grasgroei was eveneens goed, daarentegen de hooiwinning, door het regen achtige weer, slecht, wat voor de stalperiode altijd finan-cieel zeer nadeelig is door het aanschaffen van extra voer. Dooreengenomen is 1927 weer een moeilijk jaar geweest voor den landbouw en gaat hij de toekomst met zorgen en onzekerheid voor een behoorlijk bestaan tegemoet. Afhankelijk als hij is van allerlei omstan- digheden buiten den wil van den landbou- wer gelegen werkt deze zorg en onzeker heid altijd drukkend op een groot deel van ons volk. De noodzakelijkheid eischt evenwel met on- vermoeiden ijver door te werken, het bedrijl zoo intensief mogelijk te drijven en het vooral geen belemmeringen van arbeidsbeperking in den weg te leggen en den belastingdruk vooveel mogelijk te verminderen, terwijl voorts verlaagde exploitatiekosten noodza- kelijk zijn. Betreffende den kaashandel noemde ik <J reeds het totaal-cijfer van den export van ver- ce- meenschap bestaat tusschen hen niet. De een wantrouwt den ander, en alien vertellen zij elkaar leugens over hun winst en verlies. Als ik voordeel verzeker, behoef ik slechts te zeg gen, dat ik geld zal verliezen, als het schfp haar bestemming niet bereikt en haar ladino- met veilig lost. De lading kan van mij zijn"; ik kan haar willen koopen of verkoopen, dat weet niemand, en de onderteekenaars vragen er niet naar. Zij steken hun premie in den zak en, moeten zij betalen en denken zij, dat zij bedrogen zijn, dan houden zij het voor zich, want ieder man is zijns buurmans vijand." „Maar weten zij dan niets van cyclonen?" vroeg Luke. ,,Mijn goede vriend, zij kennen nauwelijks het verschil tusschen Calcutta en Bombay. Het meerendeel gelooft, dat een cycloon het- ze.fae is als een passaatwind, en niet een op de tien zou het verschil kunnen zeggen tus schen een brik en een barquantine." Luke lachte half ov6rtuig"d. De man was zoo open en eerlijk, dat er niets heimelijks of sluws kon liggen in zijn redeneering. Het khnkt wel heel eenvoudig", zei hij 'J, I® verd eenvoudig! Zoo ook' de onderteekenaars; maar dat gaat ons niet aan Weet je, wat het geval is, Fitz Henry? Welnu, in elken handel is een zeker aantal dwazen, om door de verstandigen te worden verschalkt. Bij marine-verzekering is dat aan tal groot. Alle verzekering is niet meer dan een weddenschap en wedden is een kwestia van verstand. wij zetten meer verstand hi t spel dan de andere knaap, daarom winn.es vV - ^ordt xeixolgrf). 481 Het moeten de ecbte Asplrln- Tableiten zijn, want an dere all evengoed aange- prezen medlcijnen zijn ge- deeltelijk zonder uitwerking ot zclfs sdiadelijk. Priji 75 ctl. Weiger namaak ot losse iabletien.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5