Stadsnieuws Biosccip©!! VOLKSUNIVERSITEIT. Met bestuur van de Volksuniversiteit ont- /ing thans bericbt, dat de Provinciale Staten van Noord-Holland, in overeenstemming met bet voorstel van Ged. Staten, besloten een jaarlijksche subsidie toe te kennen aan deze instelling van ten hoogste f 280, onder voor- waarde dat de gemeente Alkmaar en omlig- gende gemeenten te zamen ten minste f 555 toezeggen of beschikbaar stellen EEN MOEILIJKE TOCH'T DOOR HET IJS. Maandag 2 Januari is een stoomschip van de Alkmaar Packet, beladen met vrachtgoede- ren, 's avonds 6 uur van Amsterdam vertrok- ken, met het doel Alkmaar te bereiken. W gens de duisternis kon de boot niet verder varen dan Wormerveer, vanwaar Dinsdag 8 uur voormiddag weer vertrokken werd met bestemming Alkmaar. Er viel een ijskorst te breken van 1522 c.M. dik, waardoor het schip uiterst langzaam opschoot, totdat een tweede boot van dezelfde Maatschappij, die cm 2 uur van Amsterdam was vertrokken, de eerste had ingehaald; nu ging het met ver- eende krachten verder. De eene boot duwde de andere voort en zoo zijn beide schepen eerst te 10 uur's avonds in Alkmaar aange- komen. Door de ingevallen dooi is de vaart op Alkmaar weer open. Het openbreken werd van dfen wal door vele nieuwsgierigen gadegeslagen. Zoo nu en dan liep een der opvarenden van de bre- kende booten over't ijs naar den wal en weer terug cm een praatje te maken of inkoopen te doen. BILJARTWEDSTRIJD. Gisteravond werd in cafe „Ceres", aan den Hdderscbenweg de beslissing gespeeld van de biljartmatch Hagvnaar—Hoogland— Hoed. De eerste partij Hoed—Hagenaar werd ge wonnen door den heer Hoed in 25 beurten. gem. 8. De tweede partij HooglandHagenaar was voor den heer Hagenaar n 21 beurten, gem. 9.51. De derde partij HoedHoogland wist de heer Hoogland te winnen in 16 beurten, gem. 9.37. De beslissende partij werd vervolgens ge speeld tusschen de heeren Hagenaar en Hoogland. Deze partij werd door den heer Hagenaar gewonnen in 24 beurten, gem. ders, een strijd, die menig lid van het bestuur slapelooze nachten heeft gekost, vooral om- dat wij soms meenden in de opvattingen van een deel van het College van Burgemeester en Wethouders een aanval te zien op onze be 6.21. De hoogste serie was voor den heer Hoed, die in de eerste partij een serie van 59 ver- mccht te maken. Het geheel had een geanimeerd verloop. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand De cember 67 patienten en legden 1024 bezoe- ken af, waarvan 338 betalende bezoeken 600 bezoeken voor het A. Z. A. en 86 gratis be zoeken. Er werd 5 maal de laatste hulp ver- leend bij het afleggen. De Wijkkraamverpleegsters verpleegden 9 patienten, legden 215 bezoeken af en heb ben 4 maal den dokter geassisteerd. OFFICIEELE OPENING R.-K. JONGENS- EN MEISJESSCHOLEN EN BEWAARSCHOOL IN HET NASSAUKWARTIER. Hedenmorgen 11 uur had de officieele opening plaats van de R. K. scholen in het Nassaukwartier, waarover wij gister beschrijving plaatsten. De opening geschiedde in het keurig ver- sierde gymnastieklokaal. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij net R.-K. Kamerlid v. d. Bilt, den inspecteur van het L. O. en de commissie van toezicht op het L. O. op, den deken Rengs, den burge meester, mr. Wendelaar, den gemeente secretaris, den heer Koelma, de wethouders Ringers en mr. Leesberg, alsmede den heer Margadant, den chef van de afd. Onderwii. den heer van Barneveld en den heer lb Cloeck. J Deken Rengs hield de volgende toespraak Mijnheer de Burgemeester, gij verdere ge- noodigden, die alien met ons zijt vrienden van het onderwijs. Nad-at wij dezen morgen in onze Kerken God den Gever aller gaven hebben gedankt -- en Zijn zegen over gebouwen en alien die daarin zullen wonen hebben afgesmeekt voelen wij ons gedrongen onze°blijheid en dank ook uit te zeggen in Uwe vereerende te- genwoordigheid nu weer drie nieuwe scholen voor de R. K. jeugd hare deuren ont- sluiten. Dat nu doen wij juist zoo gaarne te mid den van hen, die met ons deelen de liefde voor de jeugd, en warme belangstelling voor het onderwijs, en voor alles, waardoor Alkmaar aan cultureele waarde whit. Een heel bijzondere reden tot blijdschap en dankbaarheid is voor ons wel hierin gelegen, dat dit scholencomplex noodzakelijk was niet ter vervanging van oude scholen, maar' om- dat het steeds toenemend aantal kath. kinde ren deze scholen dringend eischte. Dit is ook daarom zoo'n verblijdend feit, omdat daar- door althans eenigszins het gevaar bezworen wordt, opdat de eeuw, welke men zoo gaarne de eeuw van het kind heette, zich niet zou be- kennen gaan als de eeuw, die van het kind met weten wil, dan om er bijwijlen met praal van paedagogische en psychologische kennis over te spreken. Een enkel stukje geschiedenis van de wor ding dezer school Toen enkele jaren geleden bleek, dat het aantal kinderen te groot werd om deze in de bestaande scholen onder te brengen, werden aanvankelijk parallelklassen opgericht, die gedeeltelijk in Patronaten, gedeeltelijk in het Oude Rijksopvoedingsgesticht werden onder- gebracht. Maar al spoedig bleek, dat de po'Uw van nieuwe scholen niet achterwege kon blijven en zoo werden aan den Raad van Alk maar de benoodigde gelden aangevraagd yoor den bouw van twee scholen een voor jongens en een voor meisjes op een terrein in de Koornlaan, waarop men inmiddels be- jlag had weten te leggen. Mijnheer de Burgemeester. Al zal ik het ook met zachte woorden doen, toch moet ik er even aan herinneren, dat deze scholen er niet zonder strijd, zonder hevigen strijd mag ik ferust zeggen, zijn gekomen en dat over den ouw van deze scholen ernstige moeilijkheden zijn gerezen tusschen de Schoolbesturen en bet College van Burgemeeater en Wethou- ginselen, waarvoor ens de waarborgen in de Lager Onderwijswet 1920 zijn vastgelegd. Maar dit alles is nu vergeten. Wie zou er nog denken, als het eindresultaat is bereikt, aan de beginmoeilijkheden? De scholen zijn er gekomen, de jongens- en meisjesschool met geld van de gemeente, de school voor voorbe- reidend lager onderwijs en het gymnastieklo kaal geheel betaald door de Schoolbesturen zelf. En het verheugt mij bijzonder, mijnheer de Burgemeester, U heden de proef op de som te kunnen voorleggen, dat deze scholen in hun tegenwoordigen omvang inderdaad noodzakelijk waren. Immers, terwijl thans reeds van ieder van beide scholen voor ge- woon lager onderwijs vier lokalen in gebruik worden genomen, zullen op 1 September a.s. van de Jongensschool alle zeven lokalen, van de Meisjesschool reeds vijf lokalen in ge bruik zijn genomen. Mijnheer de Burgemeester, zoo even heb ik herinnerd aan de ernstige moeilijkheden, die er aanvankelijk geweest zijn, ik hoop dat U des te meer genoegen zult hebben in het- geen ik thans ga zeggen. En dat is wel dit, dat ik als voorzitter van de vereeniging Sint Joseph en zeker ook na- mens de eerw. zusters, namens wie aanstonds pastoor Micklinghoff nog het woord zal voe- ren, U en het gemeentebestuur van Alkmaar recht hartelijk dank zeg voor de medeworking eit den steun, welke wij bij den bouw van dit scholencomplex van de gemeente hebben on- dervonden. Zeker wij weten, dat het een wettelijke pldcht van de gemeente is, maar ondanks voelen wij ons gedrongen U dankbaar zijn, dankbaar voor den steun, dankbaar oi mijnheer de Burgemeester, voor U voon rende belangstelling. Ik ben er van overtuigd, dat wat Uw persoonlijke opvattingen mogen zijn oier bijzonder en openbaar onderwijs U lis Burgemeester vandaag tevreden, ja ik m gerust te mogen zeggen, oprecht blijde is, weer een drietal nieuwe onderwijsinriehtil gert in uwe gemeente zijn tot stand gekome Wij zijn U vooral ook dankbaar voor u! warme belangstelling in het onderwijs het algemeen en vcor de grcote en goede s. menwerking, die er in een volledig elkaar b| grijpen en vertrouwen Jegenwoordig bestaa tusschen de Schoolbesturen eij U, die van lifct College van B. en W. meer speciaal de deeling onderwijs voor Uw rekening hebt nomen. Aanvaard dus, mijnheer de Burgemees den dank van de Schoolbesturen voor de l._ dewerking van het gemeente-bestuur, zonder welke medewerking deze monumentale ge bouwen niet tot stand hadden kunnen komeftf Ik sprak daar over monumentale gebou wen. Inderdaad deze gebouwen, die een- sie- raad voor de stad zullen zijn, verdienen deze benaming ten voile. En dan gaan allereerst onze gedachten naar hem, die als architect deze gebouwen heeft ontworpen en onder wiens leiding zij zijn voltooid, naar den heer Molenaar. Mijnheer Molenaar, wij zijn U van harte ook dankbaar voor de schitterende wijze, waarop U dit scholencomplex hebt ontwor pen. Als er wel eens gesproken wordt over een uitnemend geslaagd plan, dan is dit hier de waarheid. Wij die het reeds gezien hebben kunnen U daarvoor niet genoeg woorden van lof brengen. Het heeft niet alleen aan onze verwachtingen voldaan, neen, het heeft deze verre overtroffen. Aanvaard daarom onze tevredenheid, neen, meer nog, aanvaard onze dankbaarheid. Die dank komt in niet mindere mate toe aan den aannemer, over wien wij niets dan lof hebben, die het werk naar onze meening op eenvoudig sublieme wijze heeft uitgevoerd. Mijnheer van der Wal, mocht U weer eens in Alkmaar bij een van onze toekomstige bouw- werken inschrijven en voor gunning in aan- merking komen, wij kunnen U de oprechte verzekering geven, dat wij in voile gerust- heid met U een nieuwen bouw tegemoet zul len gaan. Maar ook een woord van lof voor onzen zoo buitengewoon nauwgezetten opzichter Bekkers, met wien wij reeds het derde bouw- werk hebben gemaakt. Mijnheer Bekkers, ik kan U geen beter blijk van onze tevredenheid geveri dan door den wensch uit te spreken, dat bij een volgen- den bouw U weer opmeuw onze opzlcriter zult zijn. Wij willen vooral ook niet nalaten een woord van dank te brengen aan den uitvoer- der Dubbeldam, die op waarlijk grootsteed- sche wijze het werk heeft aangepakt en vol tooid. Ook hem onzen hartelijken dank. Dames en heeren, U heeft gezien, dat de tocht naar deze scholen moeilijk is. Wij bie- den U daarvoor onze verontschukiiging aan. Alles had tijdig gereed kunnen zijn als de vorst ons maar niet had overvallen, waar door de straat niet gelegd kon worden, de aannemer zijn materialen niet weg kon krij- gen, enkele kleinere dingen niet afgewerkt zijn kunnen worden. Wij vertrouwen, dat, wanneer wij over een paar weken het scholencomplex voor het publiek ter bezichtiging zullen stellen, alles geheel gereed zal zijn. Het doet ons genoegen dat zoovelen aan ons verzoek gevolg hebben gegeven om deze plechtigheid te komen bijwonen. Wij danken U voor dat blijk van belangstelling, vooral U, mijnheer van der Bilt, die zoo bij voort- dnring blijk geeft van Uw warme belang stelling voor alles, wat er in Noordelijk Noord Holland plaats heeft. Wij danken U, heeren inspecteurs en U, leeren led en van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs eveneens voor Uwe belangstelling. Uw taak is „toezieht en controle" uit te oefenen over onze scholen. Wij stellen dat toezicht steeds op prijs, omdat uit en door dat toezicht verbeteringen tot stand komen. Een speciaal woord van welkom roepen ij ook toe aan het Bestuur der Christelijke hool. Het zal U verheugen, dat door her tot stand komen van dit scholencomplex het bijzonder onderwijs in deze gemeente zich weer uitbreidt Wij hebben dit werk voltooid, gij staat thans aan het begin van Uw nieuw- oouw. Mogen wij U hierbij toewenschen een succesvol werk en een voorspoedig einde; wij geven U de verzekering, dat wij ons in Uw uitbreiding van harte verheusjea en U het beste succes toewenschen. Wij begroeten ook bet Bestuur van de neutrale school voor voorbereidend lager onderwijs. Speciaal Uw belangstelling vragen wij voor onze gelijik- soortige school. Wij wenschen U toe, dat al moogt gij dan ook niet zoo'n mooie school als de onze kunnen krijgen, gij niettemin evenzeer Uw nieuwe school binnen niet al te langen tijd zult kunnen openen. Het zou mij te ver voeren a'lle andere ge- noodigden afzonderlijk toe te spreken. Mag ik daarom volstaan met U alien gezamenlijk hartelijk dank te zeggen voor Uw komst en ik hoop, onze scholen in Uw aller belangstel ling blijvend te mogen aanbevelen. Mij rest nog ten slotte alien dank te zeggen, die in een of anderen vorm aan het tot stand komen van deze scholen hebben medegewerkt: dank aan mijn mede-bestuursleden, niet 't minst aan onzen ijverigen Secretaris, die zich bij de tot stand koming dezer scholen in't bijzonder als een ware strijdvaardige ridder voor de rechten van het bijzonder onderwijs heeft ge- toond, dank aan alle onderopzichters en uit- voerders, aan alle werklieden, die dit scboone bouwwerk hebben helpen voltooien. Broeders en Zusters, mijn laatste woord aan U. Dat woord kan kort zijn. Aan Uw zorgen worden deze scholen toevertrouwd, aan Uw zorgen worden toevertrouwd de kin deren, die deze scholen zullen bevolken. Gij zult bij Uw onderwijs Uw eigen per- sooniijkheid leggen in de U toevertrouwde kinderen. Ik kan U geen beteren raad daar voor geven dan deze: Maak ze zooals ge zelf zijt, dan ben ik er zeker van, dat gij de kinderen zult maken tot goede Katholieken en tot oprechte en trouwe onderdanen van Hare Majesteit, onze geeer- bie4isde-'Koningin. enslotte nog een enkel woord van hartelij ken dank aan 't Schoolbestuur en de Eerw. Zusters en nu spreek ik niet als Voorzitter van het Schoolbestuur, maar als burger en Deken van Alkmaar, voor de koninklijke gif- ten ons geschonken. Een Gymnastieklokaal en een bewaar- school. En waar wij weten, Eerw. Zusters, dat Uw zelfverloochening, Uwe vrijwillige armoede, Uw vrijwiiige onthouding uit hoogere motie- ven van alles, wat Ge overeenkomstig Uwen maatschappelijken stand U zoudt kunnen ver- oorloven U in staat hebben gesteld, aan ons - of liever aan de jeugd - en in de jeugd aan katholiek Alkmaar zulk een prachtgebouw te kunnen aanbieden, daar weten wij geen woor den te vinden, om U onzen dank uit te zeg gen. Moge de goede God U daarvoor zegenen en loonen en verwaardig U bij dezen te aan- vaarden de hulde, en de dank, en hooge waar- deering van alien in Alkmaar, die liefde en belangstelling gevoelen voor de jeugd en het onderwijs. Ik heb gezegd. Mickling'hoff sprak een kort woord namens de zusters, die doen en weini"' zeggen. „Weinig woorden en doen" is hun devies zeide spr. Voor alles willen de zusters de religieuse mentaliteit van het kind redden, en het moeilijkste werk is dus dat van de zusters. Zij zorgen er tevens voor, dat de kinderen opgevoed worden in burgerlijke en maatschappelijke deugden. Het geld, dat de zusters met het onderwijs verdienen, besteden zij ook weer voor het onderwijs. Namens de zusters sprak spr. ook een woord van dank tot mr. Kusters en Let ge meentebestuur. Moge Gods rijke zegen hier en hierna- maals het loon zijn van de zusters. (Applaus.) De burgemeester, mr. Wendelaar, vend het vriertdelijk van den drken, dat hij de spons had willen halen. Spr. heeft desniettemin een kleine angst, dat zich ook in de toekomst nog wel eens moeilijkheden kunnen voor- doen. De bezwaren van een gemeentebestuur zijn van velerlei aard en daarom is het noodig, dat allereerst wordt nagegaan, of de school, die men wil bouwen, werkelijk noodig is. Dat het aantal leerlingen er reeds thans is, is voor ons plezierig, omdat dit rechtvaar- digt. de offers, die de gemeente heeft moeten brengen. De financien zijn voor de gemeente een tweede bezwaar, al zal men dit hier minder gemakkelijk begrijpen. Het gemeentebestuur moet het geld echter nemen van menschen d:e het vaak moeilijik kunnen missen en is daarom verplicht de dubbeltjes om te keeren. Wil het dus ons vergeven, dat wij daaraan aandacbt schenken. Spr. hoopt in de toekomst in gemeen over- leg een oplossing te kunnen vinden en ver- klaarde oat ook het thans bereikte de vol- doening heeft van het gemeentebestuur. Spr. feliciteerde de schoolbesturen en sprak een woord van gelukwensch tot Mr. Kus ters met de door hem ontvangen onderschei- ding, voor zijn arbeid in deze zaak. (Ap plaus) Spr. ocmplimenteerde hierna den architect voor de schepping -van de gebouwen. De be waarschool noemde spr. een juweeltje, dat voor Alkmaar een bijzondere attractie zal blijken te zijn. De zusters wenschte spr. toe dat zij in <Je hen toevertrouwde kinderen het hoogste zul len mogen zaaien wat in hen is. Spr. bad cfe aanwez:gen toe, dat onder Gods zegen dfe gebouwen aan het doel zullen beantwoor- den. (Applaus). Hierna zong een kinderkoor onder leiding van kapelaan van Lange een feestlied. Namens de schoolbesturen, de broeders en zusters, sprak de deken hierna nog een woord van dan-k tot den burgemeester voor het door hem gesprokene. Spr. vond het een wijze tactiek van den burgemeester om er aan te herinneren, dat er geen zekerheid is dat het in de toekomst met alle aanvragen van een leien dakje zal loopen. Hierna werd nog een aardig lied gezongen door de jongens. Broeder Franciscus, de broeder overste, sprak nog een woord van dankbare erken- ning tot het schoolbestuur van St. Joseph, voor het vele wat het deed om de scholen werkelijkheid te doen worden. Spr. verzekerde, dat de broeders al hun best zullen doen het onderwijs te geven, zoo als de ALkmaarsche R. K. mogen verwachten. Bovenal zal de opvoeding beoogen de kinde ren te maken tot degelijke on&rdanen van staat en kerk. De keuze van het terrein is wel een goede gebleken. Spr. feliciteerde de ouders met het schoolbestuur dat zoo werkt voor hun belan- gen. De ouders wekte hij op er toe mede te wer- ken om het kind in huis het katholieke gevoel bij te brengen. Ook dankte hij den burgemeester voor de vriendelijke woorden door hem gesproken. Hierna werden ververschingen rondge- diend. GESLAAGD. Op het door de Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen, gehouden examen slaagde onze stadgenoot, de heer O. Boosman, voor het diploma Nederl. Handels- correspondentie. JUBILEUM. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer J. Brouwer thans hoofdccnducteur in dienst van de Nederlandsch Spoorwegen is getre den. Na eenigen tijd te Amsterdam en te Boom te zijn geplaatst, is hij te Al'kmaar g komen en steeds op de Noord-Hollandsche lijnen werkzaam geweest. Het heeft dien jubilaris vandaag niet aan blijken van belangstelling ontbroken. PLUIMVEETENTOONSTELLING Ter gekgenhcid van haar 25-jarig bestaan heeft de vereeniging van pluimveeliefhebbers voor Alkmaar en Omstreken Aves op 6, 7 en 8 Januari in de Harmonic een groote jubi- leumtentoonstelling georganiseerd van hoen- ders, watervogels, konijinen, postduiven, ca- via's enz. Vrijdagmorgen zal blijkens een adverten- tie in deze courant de officieele opening plaats hebben, zoodat wij dan gelegenheid hebben er nader op terug te komen. Heden willen wij volstaan met de mededeeling, dat het aantal inzendingen zeer groot is en de goed ingerichte expositie ongetwijfeld be langstelling verdient. GESLAAGD. De heer C. W. Seijgers alhier slaagde de zer dagen voor het diploma B handenarbeid. WERK OPGEDRAGEN. Burgemeester en Wethouders hebben de uitvoering der werken voor den stratenaan- leg in de omgeving van de Juliana van Stol- berglaan in massa opgedragen aan de N. V. Aannemings-Maatschappij v. h. Matser en Hamsfra te De Rij p. VOOR DE WOONWAGENPAARDEN. Wij ontvingen in dank van den heer W. alhier een bedrag van 2.50 voor dadelijk gebruik ten behceve der woonwagenpaaraen AFSCHEID BRANDMEESTER L. BOOM. Woensdagavond vergaderde het Vrijwil- lig Brandweercorps „Kracht en Vhigheid" waaraan verbonden was het afscheid van den heer L. Boom, Brandmeester van ge- ncemd corps. De waarnemend Brandmeester, de heer H. F. Buijs, overhandigde den heer Boom met een toepasselijk woord een mooie ets, waarna hem tevens het eerelidmaatschap werd toegekend. De heer Boom dankte met wel gekozen woorden voor de aardige blijken van waar- deering, waarna den voorzitter de vergade- ring sloot. LEZING LUITENANT KOPPEN. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat de bovengenoemde lezing, wel ke hedenavond in 't Gulden Vlies gehouden zal worden, 8 uur aanvangt. UIT DEN OMVAL Onze ijsclub heeft zich gedurende de ijs- periode van haar beste zijde leeren kennen Het ijs in de Noordervaart was, met de tweede vorst-periode, moeilijk berijdbaar vanwege de sneeuw en vertoonde allerlei knobbels en ruggen, dadelijk was onze ijs club er bij om het ijs van oneffenheden te zuiveren. Dinsdag j.l. toonde zij weer op het juiste moment te weten in te grijpen en konden wij zien hoe zij met een z.g. A de pas gevallen sneeuw van de banen verwijderde. Dinsdag- avond werd een gedeelte der baan verlicht, en versiert met lampions, tevens werd ring- steken gehouden. Er hcerschte een gezellige drukte. Voor het ringsteken was veel animo, ruim 50 personen namen er aan deel, de uit- slag was: S. Schilder, lepr.; G. Wortel, 2e pr.; M Sismatia, 3e pr.; G. Bruin, 4e pr.; J. Tuin- man, 5e pr., K. Renooij, 6e pr., terwijl drie troostprijzen beschikbaar werden gesteld, welke gewonnen werden door M. H. Kem- pen, W. Blaukendaal en mej. A. Mooij Pd De prijsuitdeeling geschiedde in't cafe van den heer Boersen. waar verschillende sonen het bestuur hulde brachten voor activiteit Na afloop hiervan bleef een tijdje gezellig bijeen. men per- zijn nog De film Zonsopgang. Na de film Twee Menschen hebben de bioscoop liefhebbers met spanning uitgezien naar de Fox-Fi'lim, die opnieuw de actrice Jeanet Gaynor op het doek zou brengen. Want deze film Zonsopgang behoort wat regie en spel betreft, tot een der mooiste ooit tot op heden vertoond. De inhoud behelst het volgende: Het is zomer. Het visscnersdorpje heeft pensiongasten uit de stad. De wereldsche vrouw uit de hoofdstad heeft haar intrek ge nomen bij een eenvoudige familie en heeft in die enkele weken kans gezien een jongen boer in haar nettien te verstrikken. De boer is ge- trouwd met een allerliefst vrouwtje, beiden hebben elkaar als kinderen leeren kennen, en leefden tot nu toe gelulrkig in eenvoud en welstand voort met hun kindje Doch de we reldsche vrouw weet hem tot het slechtste aan te zetten. Een ontzettende strijd speelt zich af in zijn binnenste en zij, die hem liefheeft, wordt plot- seling helderziend en begrijpt het vreeselijke, dat hij in den zin heeft Zij is wanhopig, als een beeld van ellende sleept hij haar door de stad Hij is vol be- rouw en tracht zijn kindvrouwtje weer gun- stig te stemmen door tractatie, bloemen en zoetigheid. Maar het kind is door het ontzet- tend conllict, dat zich in enkele oagenblikken tusschen hen beiden voltrok, plotseling tot mensch geworden, tot een mensch, die gerijpt is door een diepe smart Als twee toonbeelden van ellende wandelen ze verder door de stad en komen plotseling bij een kerk, waar het nuweiijk voltrokken wordt van een jong paar. Met hun zenuwen tot het uiterste gespannen en open voor elke stemming leven ze het huwelijksgeval mee ze vereenzelvigen zich met de plechtigheid zij zijn op dat oogenblik het jonge paar. Ook voor hen is er weer gduk mogelijk Dan volgt een reeks beelden, hoe ze hun nieuw geluk uitleven! Dit zijn beelden van uitbundige vroolijkheid, vol geest en humor Er zijn kostelijke scenes in een Lunapark, bij een kapper, een fotograaf, etc. etc. Er is een dansscene zoo vol volkskracht en zoo tempe- ramentvol, dat men zich afvraagt hoe net mogelijk is, dat een Duitsch regissour dat aan twee volbloed Amerikanen kon bijbrengen! Na die geluksmomenten komt het noodlot, het noodlot, in den vorm van een hevig on- weer, dat in werkelijkheid de ramp doet ge- beuren, die de jonge man met moedwil had trachten te weeg te brengen. Door den hevi gen storm valt zij over boord Het groote meer wordt aan alle kanten af- gezocht en doorkruist, eindelijk vindt men het kleine vrouwtje, dat als een teer kind op de golven drijft, gered door het bosje biezen, dat haar man had meegenomen om zichzelve mee te redden. Dit is wel een der eenvoudigste filmgege* vens der laatste jaren, doch Murnau heeft de hartstochten, den rampspoed en de vreugd dermate voor ons doen leven, de spanning zoo tot het uiterste gedreven, dat deze film zal vyorden tot een der standaardwerken van de cinomatografie. Het spel der hoofdpersonen, Janet Gaynor en George O'Brien is onge- locfelijk. George O'Brien, de sportheld, de man van de physieke kracht, „smiling Geor« ge", geeft een onverbeterlijkt creatie van den door hartstocht verwrongen en meegesleep- ten man, terwijl het eenvoudige buitenvrouw- tje met haar zuivergevoel en warm hart meesterlijk wordt uitgebeeld door Janet Gaynor. Margaret Livingston is de „vamp", zooals men zich die gedaeht heeft. Wij twijfelen niet of dit bijzondere film werk zal ook in Alkmaar de grootst mogelijke be langstelling vinden. Zonsopgang is een triomf voor de filmkunst. BURGERLIJKEN STAND. GEBOREN: Levinus Johannes, z. van Levinus Johan nes Schouten en Margaretha Pieters. Her man, z. van Herman du Crocq en Maria Jo hanna Mathilda Reynders. GETROUWD: Johannes van Wonderen en Hillegonda Johanna Kraakman. Johannes van de Vliet en Helena Catharina Mulder. Jacob Beemsterboer en Elisa ten Gever. Johan nes Hermanus Paulisse en Johanna Catha rina Pruijs. OVERLEDEN: Catharina Johanna Lans, gehuwd met Andries van Dijk, 70 jaar. B&Lgif@g?iasicl ren. SNEEUW, KOUDE EN OVERSTROOMINGEN. DE AFGEDREVEN IJSSCHOTS. De kinderen gered. Naar gemeld wordt zijn de zeven kinde- n, die bij Wilhelmshaven op een ijsschot* naar zee waren afgedreven gevonden en ge red door een marinevaartuig. Zij hadden vier uur op de schots aoorgebracht. De redding der kinderen, Naar de Marinewerf te Wilhelmhaven mededselt, bevonden zich op de afgedreven ijsschots geen zeven kinderen, zooals eerst werd aangenomen, maar slechts zes. Deze konden om half twaalf door een ma rinevaartuig worden gered. Het stoomschip, dat de kinderen aan boord heeft, ligt echter op het oogenblik nog in het ijs vast. Engeland. In sommige streken is er verbetering ge komen in den stand van het water, in ande re is de toestand verergerd. Dartford, in Kent, is een der nieuwe gebieden, die ern- stig getroffen zijn. De rivier de Darinth is plotseiing door haar dijken heengebroken en gister stond het water in enkele straten van Dartford vier voet hoog. Ongeveer tweehon- derd huizen sfaan onder water; de bewoners ervan houden verblijf in hun slaapkamers. De Theems blijft wassen; op plaatsen, waar de rivier over de dijken is heenge- stroomd, is zij zes of zeven maal zoo breed als in normalen tijd. Te Clapton, in het Oos- ten van Londen, zijn vele huizen gei'soleerd als gevolg van het feit, dat de Lea, een zijt- tak van de Theems, buiten haar oevers is ge- treden. Heden bereikt de vloed zijn [wogte- punt. De Theems is boven Hamptoncourtbridge en op andere plaatsen, waar de dijken braken tweemaal zoo breed als gewoonlijk. De ri vier de Mole brak door hare dijken heen op ongeveer een mijl afstands van de plaats, waar zij in de Theems uitmondt, en vormde een groot meer, waardoor de stad East-Mo- lesey en ook verscheidene boerderijen onder water werden gezet. Heden zal, indien er geen regen meer valt, de vloed, door den dooi en de zware regens veroorzaakt, zijn hoogtepunt bereiken en zal het water van de Theems waarsehijnlijk zakken. KORTE BERICHTEN. Naar aanleiding van den negendeft verjaardag van de inneming der stad Riga door de bolsjewisten heeft, niettegenstaande het afgekondigde politieverbod, een commu- nistische betooging plaats gehad, waarbl] het tot botsingen met de politie kwani Vijftien communisten, o. w. twee leden van het personeel der sovjet-Russische handels- delegatie, werden daarbij gearresteerd. In het district Stade (Duitschland), voornamelijk in de stad van dien naam, ko men veel gevallen van roodvonk voor Tot nu toe zijn 53 gevallen aangegeven, waarvan tot nu toe 10 met doodelijken afloop. Het zijn meest kinderen van 1 tot 6 jaar, die lijdende zijn; echter zijn ook eenige volwassenen door de ziekte aangetast. Draadloos wordt gemeld, dat de echtge- noote van den Spaanschen noogleeraar Una- mnno bij haar terugkeer van een bezoek aan haar echtgenoot in Frankrijlk aan de Spaan- sche grens door de Spaansche autoriteiien is rrearresteerd-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8