Alcmaria I - i.F.G. I. Alemarla Victrix. SiadsnieuWs SPOORWEGVERKEER ALKNIAAR-AHSTERDAM GESTREMD. Uit Zaandam werd oris hedenmorgen ge- meld: Op koTten afstand van het station Koog a d. Zaan zijn hedenmorgen om 7 uur bij het rangeeren van goederentreinen 4 ledige wa gons uit de rails geloopen, waarvan 1 kantel- de. Gedurende de mojgenuren was het ver- k-eer AlkmaarAmsterdam daardoor in bei- de richtingen gestremd. Later slaagde men er in 1 spoor vrij te maken, doch de treinen- loop had den geheelen morgen belangrijke vertraging. Men hoopt den dienst spoedig geregeld te kunnen hervatten. VOOR MAAS EN WAAL. Wij ontvingen van Kees C. uit de Coster- straat 1.50 het geheele bedrag van zijn spaarpot voor de slaehtoffers van Maas en Waal. Dat is nog eens een jongen waar wat in zit. Ook Lieni K. offerde 1.25 uit haar spaarpot om de kinderen van Maas en Waal een veiliger beschutting tegen kou en regen te kunnen bieden. Dat zijn nog eens Alkmaardertjes waar pit in zit. Mogen vele grooteren een voorbeeld aan hen nemen. In den loop van den dag ontvingen wij voor de slaehtoffers van Maas en Waal nog 10 van mej. A. K. te Zeist, waarvoor mede onzen hartelijken dank. Missehien kunnen wij het zoover brengen, dat Alkmaar de 1800 voor een heel huisje !bij elkaar brengt, op conditie dat het „Alc- maria" zal gedoopt worden. DE R. K. SCHOLEN IN HET NASSAUKW ARTIER. Bij onze beschrijving van de pas gcopende «cholen in het Nassaukwartier verzuimden wij melding te maken van't mooie hekwerk, vervaardigd door den lieer Th. A. Koel- man Nz., alhier. Speciaal de kapleuningen verdienen bijzon der aandacht en zijn een bewijs, dat er ook thans nog vaklieden zijn, die op het gebied van smeedwerk lets moois weten te maken. De cijfers van de bouwkosten zijn de vol- gende De meisjessehoo-1 werd met inbegrip van het gymnastieklokaal aanbesteed voor de som van 84490, de jongenschool voor de som van 730001, het gymnastieklokaal voor de jongensschool voor 12700 en de bewaar- school voor 57760. A. N. G. O. B. Men schrijft ons: Lfd Alkmaar hield 4 Jan. haar jaarvergade- /ing. Bij de opening door den voorzitter her- dacht hij in enkele woorden onzen zoo plotse- ling ontslapen eere-voorzitter van den bond, prof. J. v. Rees. Door een oogenblik op te staan van hunne zitplaatsen werd door de leden een stille hul- de gebracht aan onzen ouden strijdmakker. Telegram van deelneming werd aan de fami- ile gestuurd, terwijl twee afgevaardigden met omfloerst banier bij de begrafenis zullen te- genwoordig zijn. Het jaarverslag getuigde van een opgewekt vereenigingsleven. Alle verslagen n. m. van bladadministrateur, brochure depothouder en penningmeester sloten met een batig saldo. De „Geheelonthouder" had voor Alkmaar een oplaag van 16785 exemplaren. Het bro- churedepot had een omzet van 4-7.37. Onze kleine bibliotheek wordt langzaam aan uit- gebreid. In 't jaarverslag secretaris werd in enkele woorden het feit herdacht dat onze voorzitter 10 jaar de leiding van de afd. heeft. Het N. H. P. C. schonk als bewijs van medeleven met ons werken, twee mooie wandborden voor onze consumptietent. Het ledental is in '27 met zeven vooruitge- gaan, en bedraagt nu vijftig. Het oprichten van een kinderclub, als onderafdeeling van den A. N. G. O. B. is in voorbereiding. ZONDAGSSCHOOL Men verzoekt ons de aandacht te willen festigen op een advertentie in dit nummer, waarin het bestuur der Zondagsschool van den Ned. Proceslanbnbond bericht, wanneer de kinderdiensten weer zullen aanvangen, STOOMBOOTVERKEER. Door de stoombootonderneming Esona wordt ons gemeld, dat gistermiddag om 3 uur het stoomschip „Nieuwediep" van de „Esona" met ijsploeg vertrokken is naar Nieuwediep en het Noord-Hollandsch Ka- naal van Alkmaar tot Helder heeft cpenge- broken. Daardoor kunnen alle diensten, zoo- ivel op Amsterdam als Nieuwediep, weer on- derhouden worden. ICRACHTSPORT. Door die Amsterdamsche athletenclub „Door Oefening Kracht" worden op 7, 8, 14 en 15 Ja uari wedstrijden gehouden in worstelen en gewichthelfen, waaraan onze Alkmaarsche vereeniging „Sport Staalt Spieren" met de volgende leden zal deelnemen: 2e klas worstelen, vedergewicht, H. Bie- man, H. Groot. Licht gewicht D. Oosterling, M. A. J. Zijp, C. Mol, H. Boersen. lste klas worstelen P. Koreman en J. C. v, Zwanenburg, beiden M. G. Verder 2de kas gewichtheffen H. de Jong en N. Lengers. Wij gelooven wel, dat de vereeniging ook nu weer suce;s zal behalen. Rest ons nog te vermelden, dat er door „S. S. S." pogingen in het werk gesteld worden om in Alkmaar een wedstrijdavond te geven met medewerking van de vocrloopige ,,0'lym- pische Ploeg", welke avond dan waarschijn- lijk gehouden zal worden op 3 Maart. Een en ander zal nog tijdig bekend ge- maakt worden in deze courant. WEIHNACHT-ORATORIUM. Men verzoekt ons te melden, dat de voor /brstmis bedoclde, doch door ziekte der leden Uitgestelde uitvoering van het Weihnacht- Oratorium van Mtiller thans Zondagavond 8 Januari a.s. des avonds te 71Z, uur zal plaafs vinden in de Doopsgezinde Kerk aan %OIDA€l a.s. Aanvang- 'I uur. den Konigsweg. Zoo als in de advertentie vermeld, staat deze uitvoeiig onder leiding van den heer Joh. Brands. Als solisten zullen medev/erken mej. G. de Vries en de heer J. Hoogervorst, terwijl bovendien een kinderkoor zicli zal doen hooren. Onder de bestaande Weihnacht- Oratoria mag dit van Miiller zeker gerekend worden, mede door haar eenvoud en afwis- seling, tot die, welke men gaarne beluistert. Zooals gewoonlijk zijn programma's te be- komen in de kerkeraadskamer. DE JUBILEUi-TENTOONSTELLING VAN „AVES". In de zalen van de Harmonic organiseert de Vereeniging van Pluimveeliefhebbers voor Alkmaar en Omstreken, ter viering van het 25-jarig bestaan, 6, 7 en 8 Januari een tenloonstelling, die wat het aantal inzendin- gen betreft niet zoo groot is als vorige ma- len, doch ten opzichte van de kwaliteit schit- terend genoemd kan worden. Voor kenners is ter staving van deze bewering voldoende als wi] mededeelen, dat de Raadsheeren van wijlen den heer Berenfzen, duiven van een internation-ale vermaardheid, de nog niet ver slagen konijnen van den heer Boon, de Hol- landeche Hoenders goudlaken van den heer v. d. Meulen, de Witte Leghorns van den heer Hoiting, de Fazanten, Kalkoenen, de Duiven van den heer Jol en de pracht Vecht- kriel, de mooiste haan van de tentoonstelling van het Hoenderpark „De Vechtkriel" te Alkmaar, alsmede mooie Fransche Langoor- konijnen en Angorakonijnen op de tentoon stelling aanwezig zijn. De tentoonstelling omvat thans de groote zaal, het tooneel en de foyer en wordt nog opgeluisterd door een prachtigen stand met siervogels van de gemeente van handelaren in pluimveevoederartikelen. Met nadruk dringen wij er dan ook bij de pluimveeliefhebbers op aan om deze tentoon stelling te bezoeken. De opening door den voorzitter. De voorzitter, de heer J. P. Boon, ver- klaarde in zijn openingswoord, dat het hem zeer aangenaam was de aanwezigen op ce Jubileum-Tentoonstelling het welkom te kunnen toeroepen. Spr. betreurde het, dat de burgemeester door de noodzakelijkheid van zijn aanwezigheid elders, niet aanwezig kon zijn. Bijzonder welkom heette spr. het eere-lid den iieer van Breemen, die ondanks zijn hoo- gen leeftijd nog aanwezig was, de leden van het eere-comite en de pers. Het geven van een overzicht van wat er in de afgeloopen 25 jaar was gebeurd zou spr. te ver voefen. Wel kon spr. verklaren, dat het in de vereeniging evenals in zooveel an- deren, regen en zonneschijn was geweest. De tentoonstelling in 1926 heeft de ver eeniging veel geld gekost, waardoor het bij- na niet mogelijk was geweest om het 25-ja rig bestaan door een tentoonstelling te vie- ren. Alleen door het krachfig optr-eden van en kele spcrtmenschen is de vereeniging voor ondergang behoed. Een krachtig werkend lid verloor de ver eeniging in den heer Reijmer. Spr. hoopte, dat de heer Reijmer spoedig weer in de ver eeniging zal terugkeeren. De heden georganiseerde tentoonstelling is wat het aantal inzendingen betreft kleiner dan vorige tentoonstellingen, doch mag er wat de kwaliteit betreft, zijn. De heden te houden tentoonstelling in Amsterdam is zeker wel van invloed geweest op het aantal inzendingen. Als voornaamste punten die een tentoon stelling doen slagen ncemde spr. een groote collectie eere-prijzen en een groot aantal ex- posanten, waarom spr. aan de schenkers van eere-prijzen en de exposanten een harte- lijk wocrd van dank richtte. Aan H. M. de Koningin bracht spr. voor de groote bronzen medaille een afzonderlijk woord van dank, alsmede aan den bescherm- heer, den burgemeester, voor de schitterende medaille door hem geschonken en den steun aan de vereeniging verleend. B. en W. bracht spr. dank voor het toe- staan der verloting en het toezeggen van een subs:die ingeval van een telcort. Dank bracht hij ook aan de leden van het eere- comite voor de geschonken medailles en de pers voor haar tegenwoordigheid, den heer Hartland voor het beschikbaar stellen van zijn etalage, den directeur van Gemeente Plantsoenen voor zijn schitterende collectie siervogels ter opluistering en aan heeren in- zenders zonder wie een tentoonstelling niet kon slagen. Spreker hoopte steeds op de me dewerking van de inzenders te mogen reke- nen en richtte ook woorden van waardeering tot de commissie van bijstand en de overige fcestuursleden en dit in het bijzonder tot den secretaris-penningmeester den heer C. J. Ranzijar, die bijgestaan door zijn echtgenoote zoo buitengewoon veel werk had verricht. Met tot slot een woord van dank aan alien die tot het slagen van de tentoonstelling hadden medegewerkt, verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. (Applaus). Namens het bestuur bood de voorzitter hierna aan de heeren van Breemen, v. d. Hilst en Jol, die vanaf de oprichting lid van Aves waren geweest een mooie medaille aan. Wethouder Ringers verklaar de bij afwezigheid van den burgemeester met den secretaris aanwezig te zijn om blijk te geven van de belangstelling van het ge- meentebestuur. Het gemeentebestuur waardeert, aldus spr., wat Aves gedurende 25 jaar deed ter verbetering van de kleinveeteelt in Alkmaar en omgeving en om Alkmaar tot het middel- punt te maken van deze cultuur voor de om geving. Deze arbeid heeft het gemeentebestuur al- tijd met belangstelling gadegeslagen, waar om spr. de vereeniging geluk wenschte met het feit, dat ze gedurende 25 jaar dezen ar beid heeft kunnen volbrengen. Met dit jubi- kum is men na vele moeilijkheden een nieuw tijdvak ingetreden, waarom spr. den wensch tiitte om haar werk in de nreuwe perlode met kracht voort te zetten, om de vereeniging grooter te maken en tot bloei te brengen en daardoor de belangen van Alkmaar en om geving te dienen. Spr. sprak hierna nog een woord van gelukwensch tot de drie heeren, die zoo juist hun onderscheiding hadden ont- vangen. De heer v. d. Hilst gaf hierna nog een te- rugblik van het vereenigingsleven, waarbl] hij de verdienste van den heer wijleni A. Nu- gens, de initiatiefnemer der vereeniging, van Breenen en Jol als de practische pluimvee- fokkers, den ouden heer Mol, Ruisch, de Boer en nu wijlen Berentsen, Reijmer en den voorzitter, in het licht stelde. Wat Aves gewroeht had sprak ook wel uit het feit, dat uit haar twee keurmeesters voor imternationale tentoonstellingen zijn voortge- komen. Spr. zette nog den wensch, dat ook de beter gesitueerden in Alkmaar en Omge ving zich eens gaan interesseeren voor het houden van mooie siervogels, zooals in Gel- derland het geval is. Het woord was hierna aan den heer Reijmer, die verzekerde, dat hij, hoewel thans buiten de vereeniging staande, toch ten voile met de vereeniging medeleefde. Waarom spr. thans buiten het verband stond, zou hij nu maar niet memoreeren. Of de wensch, dat dit weer spoedig het geval zou zijn, vervuld zou worden, kon hij nog niet zeggen. Daarvoor was tijd noodiig. Spr. hoopte dat de vereeniging nog lang zou kunnen voortwerken in denzelfden geest waarvan ze thans is bezield. De vereeniging zal dan zeker weer groeien en bloeien. Dat de kippen in het economische leven van ons volk beteekenis h-ebben gekregen blijkt wel uit de veilingen te Roermond, Venlo en Barneveld, waar evenveel geld aan kippen en eieren wordt omgezet als op de Alkmaar sche wereldkaasmarkt. Spreker hoopte dan ook dat Aves haar werk in het belang van den Landbouw in N. H. zal blijven voorizetten. (Applaus.) De voorzitter sprak hierna nog een woo re van dank tot alien die het woord hadden ge- voerd, waarna de genoodigden, onder zijn leiding, de tentoonstelling bezochten. Hieronder laten wij de voornaamste bekro- ningen volgen. Eere-prijzen. Medaille door H. M. de Koningin voor het hoogst aantal punten (een ras, een kleur) der tentoonstelling; de Postduiven Schoonheids- en Vliegklasse ieder afzonderlijk. Winner: Th. v. d. Kamer. Zilveren Medaille door den Burgemeester der gemeente Alkmaar voor het hoogst aantal punten; alien rassen der tentoonstelling te winnen door een ingezetene van Alkmaar. Winner: Hoenderpark „de Vechtkriel". Haan van chocolade door de firma Ringers voor de fraaiste haan der ten.tono- 'Log, te winnen door een ingezetene van Alkmaar. Winner: Hoenderpark „de Vechtkriel". Afdeeling I. Hoeniders. Eerebeker door de familie van der Meulen voor hoogst aantal punten hoenders. Winner: D. J. Stoop. „Aves" Jubileum Beker voor hoogst aan tal punten een ras. Winner: D. J. Stoop. „Aves" Jubileum Beker voor hoogst aantal punten een ras, een kleur. Winner: D. J. Stoop. Dwerghoenders. Eerebeker door den heer J. de Bakker, Nieuwlandersingel 4, voor hoogst aantal punten Krielen. Winner: „de Vechtkriel". „Aves" Jubileum Beker, hoogst aantal punten een ras. Winner: J. Stikvoort. Dezelfde voor een ras een kleur. Sierduiven. Wapen van Haarlem Beker, uitgeloofd door den heer N. Kerssens, Nieuwesloot, Clublokaal „Aves", voor het hoogst aantal punten 6en ras. Winner: J. Berentzen. „Aves" Beker mooiste doffer of duif. Winner No. 266. „Aves" Beker hoogst aantal punten een ras een kleur. Winner: C. J. Ranzijn. Postduiven. Schoonheidsklasse. Zilveren Medaille door „Aves" voor fraai ste collectie. Winner: A. J. Snijders. „Aves" Jubileum Beker voor de fraaiste vogel. Winner: Th. v. d. Kamer. v Postduiven. Vliegklasse. Zilveren Medaille door de Vereeniging „De Postduif", te Alkmaar voor de fraaiste collectie. Winner: Th. v. d. Kamer. Konijnen. Eerebeker door den heer Jac. Essen, hoogst aantal punten konijnen; te winnen 2 maal achtereen of 3 maal totaal. Winnaar 1926 den heer J. H. M. Reeuwijk Winnaar 1928 J. P. Boom. Verguld Zilveren Medaille door V.V.V. voor hoogst aantal punten een ras een kleur. Winner 1927 J. P. Boom. iinnenSand DE RIJWIELDIEFSTALLEN TE EINDHOVEN. Er zijn weer twee verdachten aangehouden, die bekend hebben rijwielen te hebben gesto- len. De bank van leening, waar verschillende gestolen rijwielen waren teruggevonden, is nu opgeheven. Zij was gevestigd aan de Pastoriestraat te Woensel. Het bedrijf werd uitgeoefend door twee zoons van een hulp- postkantoorhouder. Deze beweren, dat het hun niet bekend was, dat de rijwielen van diefstal afkomstig waren, hoewel bekend is, dat een zelfde persoon binnen 24 uur vier rijwielen te koop aanbood. De rijwielen wer- den tegen zeer lagen prijs verhandeld. BELEEDIGING. Voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan J. W. M., dhef binnenland bij het dagblad „Het Volk", die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van beleediging van H. H., schrijver van artikelen in het buurttolad „Plan West". In Het Volk van 12 October 1.1. heeft n.l. een artikel gestaan, waarin o.a. de volgende passage voor kwam: „Er zijn als in ieder bedrijlf ook in de jour- nalistiek meeloopers, die er feitelijk niet thuis hooren, lieden, die zich journalist noemen, maar door geen enkelen bona fide persman als collega worden beschouwd en gezien hun lewaliteiten aan geen falsoenlijke kra'nf em-' plooi kunnen vinden. Dit soort „journalisten" beweegt zich aan den zelfkant der journa- listiek; sommigen hunner maken als brief- schrijvers de kleine provinciate pers onveilig of redigeeren buurt- en advertentieblaadjes Een van deze lieden is zekere H. Henning Jr. aan wien vergund is zijn licht te laten schij- nen in het buurt- en advertentieorgaan Plan West. Door deze woorden had H. Henning Jr. zich beleedigd gevoeld en had derhalve tegen den verdachte, die toegelaten had, dat de bo- venvermelde passage in Het Volk was opge- nomen, een aanklacht ingediend. De heer Henning stelde zich civieele partij voor een bedrag door de rechtbank te bepalen, tot een maximum van 300. Hij aclhtte zich door de handelwijze van den verdachte zeer bena- deeld en eischte een volledig eerherstel, o.a. door het plaatsen van advertenties, na afloop der procedure, in verschillende bladen. De gewraakte woorden waren geschreven naar aanleiding van een artikel, door Hen ning in het buurtblaadje Plan West geschre ven, waarin hij den wethouder de Miranda verantwoordeli'k stelde voor het terrein, aan circus Gleicli ter besehikking gesteld. Dit terrein bleek volstrekt niet geschikt te zijn voor het doel; gelukkig had de directie circus Gleich dit nog tijdig bemerkt. Anders had de daad van den heer de Miranda het leven aan honderden Amsterdammers kunnen kosten. Rekening houdende met de journalistieke gebruiken, eischte het Q. M. een geldboeif van 40, subs 10 dagen hechtenis. Get. Henning overlegt dan eenige brieven, waarin hem door verschillende personen o.a. door mr. L. v. d. Bergh, vertrouwen wordt be- tuigd. De verdedig-er van verdachte, mr. M. Men- dels achtte deze zaak belangrijk uit een oog- punt van de hoogheid der journalistiek. De redacteur van een gratis uitgegeven buurtblaadje is geen bona fide journalist, Flij is een beunbaas in't vale; geen bona fide-jour nalist beteekent nog niet een mala fide jour nalist. Zelfs in het reglement van den Jour- nalistenkring wordt van bona fide journalis- ten gesproken; alleen zij worden als lid opge- nomen. 't Is een zuiver zakelijke qualificatie. Aan een behoorlijke krant komt de aankla- ger niet terecht. Flij heeft door zijn schrijven in „Plan West" bewezen volstrekt niet op de hoogte zijn: immers niet Bouw- en Woning- toezieht, het terrein van ex-wethouder de Mi randa, maar Publieke Werken wijst gronden aan. Hij kan niet anders dan een pamfletist worden genoemd. Nog decide pi. mee, dat de redacteur en de rechtskundige adviseur van „Plan West", die gratis in het buurtblaadje rechtskundige adviezen geeft, tevens practi- zijn is. En deze drie functies zijn alle in den heer Henning vereenigd. Als men zich bona fide journalist noemt, kan men op deze wijze niet te werk gaan. PI. protesteerde ertegen, dat deze zaak voor den strafrechter is gebracht. In't belang der journalistiek mag geen veroordeeling volgen. EEN AMMONIAKLEIDING LEK GESTOOTEN. Gistermiddag, omstreeks lcwart voor vijf is aan boord van het in de Lekhaven Oostzijde te Rotterdam iiggende stoomschip Baarn, van.de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee mannen het leven heeft gekost. In de midscheeps, onder het tusschendek, ligt een groot kcelruim. Omstreeks kwart voor 5 wai'en de bootwerker Klaas de Bree, uit de Warmoezierstraat, en de scheepskok Blom, uit Amsterdam, in dit ruim bezig met het laden van voeten vleesch. De hofmeester, de 28-jarige C. D. G. Botteiier, stond on de trap, welke van het tusschendek naar het koelruim leidt, terwijl de scheepsbedienden Johan Deen en T. Stratis, beiden uit Am sterdam, hooger op deze trap stonden. Wat precies de oorzaak is geweest, kon nog niet worden uitgemaakt, maar heel waarschijnlijk is een -van de voeten vleesch achter de trap blijven steken en is deze trap op die manier uit de haken gelicht. In elk geval is op een gegeven oogenblik de verbindingstrap losge- schoten en onderuit gegleden. De trap viel op de ammoniakleiding, juist op een plaats, waar vele aftakkingen op de hoofdleiding uit- komen. De leiding sprong stuk en de ammo- niak, welke, in verband met de circulatie langs de koelcellen, onder druk stond, spoot met een krachtigen straal naar buiten. Stratis, die bijna boven aan de trap had gestaan, wist op het portaal te springen, waarna hij Deen een hand gaf, die daardoor ook nog naar boven kon komen. Samen heb ben zij daarna den hofmeester gegrepen en, ondanks de bedwelmende lucht, welke al da- delijk de geheele ruimte verpestte, opgetrok- ken. Maar toen was het ook hoog tijd om een goed heenkomen te zoeken. Er werd terstond alarm gemaakt en van alle kanten schoot hulp toe. Maar niemand kon in de buurt van de koelcel blijven staan. De scherpe stank was ontzetteiid. Bovendien was de trap, zoo als is gemeld, weggegleden, zoodaf men toch niet bij de beneden Iiggende De Bree en Blom kon komen. Inmiddels waren de gemeentelijke genees- kundige dienst en de brandweer gewaar- schuwd. Voorzien van gasmaskers, daalde men af in het ruim. De bootwerker de Bree kon al spoedig worden opgehaald, hij bleek hef aas reeds overleden. Later werd ook Blom aan dek gebracht en ook hij bleek overleden te zijn. De lijken van de slaehtoffers zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij het reddingswerk is een gedeelte van het koelruim onder water gezet, teneind'e de ammoniak te absorbeeren. Een tragische bijzonderheid is nog. dat Blom pas een dag aan boord van de Baarn werkzaam was, ter vervanging van den kok, die met verlof is. OOK VLIELAND UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST. Na een isolement van 3 dagen werd Woensdag verbinding gekregen per post- boot. zoodat de post en passagiers van Ter- schelling op Vlieland werden aangebracht. De postboot kon Harlingen echter niet be- reiken, zoodat post en passagiers van Vlie land te Terschelling terecht kwamen. Gistermorgen te 6.45 vertrok de postboot wederom van Terschelling. Zij kon Vlieland niet aandoen en arriveerde om 9 uur te Har lingen, zoodat er van Vlieland geen post- en passagiersvervoer kon plaats vinden. Te 13.30 vertrok de postboot van Harlingen, welke verbinding kreeg met de postboot van Vlieland, welke laatste de post en passagiers van 4 dagen aanbracht. HET DORUS-RIJKERSFONDS. In een vergadering van het hoofdbestuul van het Dorus-Rijkersfonds is besloten, dat van Februari af de heer C. Christianse te 's-Gravenhage niet meer als vertegenwoordi- ger van dat Fonds werkzaam zal zijn. In die vergadering is verder besloten, het vijfjarige bestaan van het Dorus-Rijkers fonds eenigszins feestelijk te vieren in Juni van dit jaar Op het voorloopig program staat een feestelijke excursie van leden en belangstellenden in het fonds naar Den Hel der en ook naar Wieringen. De jaarlijksche vergadering zal in Den Helder worden ge houden, en een buitengewone bijeenkomst zal plaats hebben in bijzijn van de redders. Den volgenden dag zal Wieringen bezocht wor den. Een bezoek bij de redders aan huis is mede voorgenomen. In Den Helder is een comite van ontvangst in wording. Het Dorus-Rijkersfonds telt thans 1200 leden. AUTO-ONGELUKKEN. Te Berg en Dal bij Nijmegen werd Dins- dagavond door den auto van den heer van den Bogaard een vrouw H., die dwars voor den auto uitliep gegrepen en ernstig inwen- dig gekneusd. Zij is aan de gevolgen overle den. Door de justitie wordt een onderzoek in- gesteld. Op den weg Nijmegen—Ubbergen is het zoontje van den heer G. Bakker door den auto van den heer van der Landen uit Ub bergen gegrepen. De jongen werd in hoogst ernstigen toestand in het ziekenhuis opgeno- men. De politie heeft ook deze zaak in han- den. §N|gez@rei@fa stykkesi (Buiten veraniwuofdeUjkheid van de Re- da die. De opname in deze rubriek bewijst oeenszins dat de -edartie er mede instemt.) Aan de belastingbetalers van de Gemeente Alkmaar! Naar aanleiding van het uittreksel uit de gemeentebegrooting 1928 in de Alkmaarsche Courant van 2 Januari j.l., waarin o.m. voorkomt, „dat met leedwezen eene belang rijke belastingverhooging moet plaats heb ben voor het belastingjaar 1928/29 en de fac tor van 72 op 85 gebracht moet worden" zou ik de Alkmaarsche kiezers willen toe roepen: Belastingbetalers past op uw zaak. Wat toch is het geval? Het vorig jaar bracht het Rijk zijne op* centen op de Rij-ksinkomstenbelasting terug van 30 op 5, hetgeen tengevolge had, dat iemand, die voor 2000 per jaar inkomen werd aangeslageu, een vermindering ont- ving van f 8.35, voor f 3000 idem van 16.80, voor 5000 idem van 35.75, van f 10 000 idem van 89.50, enz. Daar echter de gemeente Alkmaar het vorig jaar den factor bracht van 65 op 72 werd deze belastingvermindering van hei Rijk bijna geheel te niet gedaan. Zelfs moes- ten de allerkieinste inkomens nog meer be- talen dan het jaar daarvoor. Thans heeft de Rijksregeering wederom 'n verlaging van 20 pCt. op de Rijksinkomsten- belasting voor 1928/29 aangekondigd. Daar de Gemeenteregeering van Alkmaar den factor van 72 op 85 wil brengen, zal de Rijksverlaging niet alleen geheel te niet wor den gedaan, maar zal men voor 1928/29 zelfs eene belangrijke verhooging krijgen, en dat waar algemeen naar belastingverlaging wordt gesnakt. Na het vorenstaancie onder uwe oogen te hebben gebracht, komt de vraag naar voren: wordt in Alkmaar de gemeentehuishouding wel economisch gevoerd? Wordt er niet te gemakkelijk over de gemeentegelden beschikt? Eenmaal heeft de heer Jb. Cloeck in den Raad gezegd: wanneer men in eene huishou* ding geen groote dienstbode kan houden, dan neemt men een dagmeisje. Nu weet ik wel, dat men zulks in een Ge meentehuishouding niet altijd kan doen en dat regeeren vooruit zien is, maar is het in eene gemeente, die zich betrekkelijk lang zaam uitbreidt noodig, dat men aan het hoofd van elken dienst een directeur heeft? -Er zijn veel grootere steden er. nog wel provinciaie hoofdsteden, o.a. Zwolle, die het niet zoo grootscheeps aanleggen. Hier een directeur Gasfabriek, directeur Slachthuis directeur Gemeentewerken, direbeur Ge* meentereiniging, directeur Plantsoenen, direc teur Marktwezen, directeur Arbeidsbeurs. Kan het mooier? Regeeren is vooruitzien. Pl.m. 4 jaar geleden werd er een bureau voor beroepskeuze opgericht, nu moet het weer verdwijnen en moet de gewez-en direc teur, die alleen dien tijd in gemeentedienst is geweest, een wachtgeld van f 950 worden toegekend (voor hoelang?) Hoeveel zal nu ieder advi-es wel hebben gekost! Het monument van mevr. Bosboom- Toussaint moet verplaatst worden. Kosten ruim f 5000. Is dat noodig? Ik passeer daar dagelijks en kan zulks niet inzien. Door de Rijksadministratie wordt de ge- meente-inkomstenbelasting sinds jaren geind en al het werk daaraan verbonden verricht, welke vermindering van personeel heeft er nu plaats gehad op het kantoor van den ge- meenteontvanger, nu daar zooveel werk min der wordt gedaan? Hoe staat het op de gemeentebureaux? Hoe is daar we numerieke verhouding van hoog, middel en lager personeel, en hoeveel uren worden er per dag gewerkt? En zoo zou men aan het vragen kunnen blijven. Gemeenteraadskiezers, neemt het voren staande bij de volgende raadsverkiezing in ■emstige overweging. EEN BELASTINGBETALER. Fs*awiitciaa8 nieuws WIJDENES. Kwartet- en Solisten wedstrijd op 11 en 18 Maart a.s. te Wijdenes. Voor dezen wedstrij den zijn ingeschreven plus minus 90 soliateD en plus minus 30 kwartetten uit vei-schillende deelen van het land. De wedstrijden zullen wel met een dag worden verlepm*

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2