mtiiiiitkt coiiihi. De tijden veranderen. Binnenland BuitenSandsoii pmengd nieuws /onder^ dertirtte 'aar^ang. Tijds®§i&°iften No. 5 1927 Vrpajt 6 Januari. DE RADIO-UITZENDING VAN KOOTWIJK. Do chef van het Radio-Laboratorium van den Rijkstelegraafdienst ontving uit Depok, op 30 K.M. afstand van Batavia, een rapport over de uitzending van Kootwijk waarin het -volgende o.a. wordt verteld In Augustus j.l. hoorde ik zwak een sta tion, dat ik niet thuis kon brengen. Het ge- sprokene, dan wel hetgeen voorgelezen werd, was nagenoeg onverstaanbaar, wel was de Nederlandsche taal te onderkennen, „Januari, Februari, enz. Zondag, Maan- dag enz., Een, Twee enz." dat ik geregeld hoorde, bracht mij in de veron-riers telling dat een of ander N. I. amateurstation met proef- uitzendingen bezig was. Den 31 en Augustus hoorde ik voor de af- wisseling een stukje fluiten hetgeen hier zeer zwak in den stillen nacht doorkwam. Geleidelijk werd het beter, tot ik plotseling duidelijk hoorde: „Hier is de kortegolf-telefo- niezender van Kootwijk." Van toen af gin-g het met reuzenschreden vooruit, elken dag werd het beter. 1 hans is de ontvangst zoodanig, dat ik dit rapport niet langer kan uitstellen. Allereerst wil ik uiting geven aan mijne bewondering voor de resultaten van uw arbeid. Reeds zoodra u met uitzenden begint (8.15 uur n.m. M Java tijd) kan de luidspreker ;(Acuston met mica trilplaat) worden inge- schakeld. De volksliederen zijn dan op 30 me ter duidelijk te hooren, later op den avond wordt deze afstand tot 60 meter vergroot. De rapporteur geeft dan eenige bijzonder heden van zijn ontvangstation, waaruit blijkt dat met een hoogst eenvoudig toestel wordt ontvangen en vervolgt Kootwijk is harder dan nagenoeg alle an- dere door mij geregeld gehoorde kortegolf- stations, terwijl de zuiverheid subliem is. Philips was schitterend, hoewel in geluid. sterkte minder -dan Kootwijk, hetgeen, gezien het verschil in tijd der uitzendingen, wel wat zegt. Chabarowka in Siberie is goed, maar haalt niet bij Kootwijk. Etn Engelsch station (5 X W?) op 24 M., dat 14 dagen geleden hier voor het eerst gehoord werd, staat in geluid sterkte en zuiverheid bij Kootwijk achter, een station in New York op 22 M., is nu en dan zeer zwak te hooren. Sydney en de Bandoengsche Radiovereeni- ging zijn iets harder, maar tang niet zoo zui ver als u. Letter voor letter kan ik u volgen, een ge- woon lijngesprek hier op Batavia haalt in de verste verte niet de sterkte en zuiverhid van Kootwijk. Meermalen hoor ik tijdens een gesprek tus- scben u en Bandoeng zeer duidelijk, zij het dan ook zachter, de antwoorden van laatst genoemd station via uw zender, hetgeen m.i a lie en mogelijk is, zoo een gedeelte van het door u opgevangen geluid zijn weg vindt naar uw spreekbuis en aldus wederom door uw zender wordt teruggegeven. Ik zou graag willen weten, of het mogelijk is, u ook gedurende de middaguren te ontvan gen. Zoudt u niet eens bij wijze van proef op een Zondagmorgen uit kunnen zenden? Waar wij hier in Depok buitenshuis geen enkele ontspanning hebben, luister ik nage noeg elken avond den aether af en reken ik mij dan ook eenigszins bevoegd onomwonden te verklaren, dat Kootwijk als zendstation, de allereerste plaats van de geheele wereld inneemt. Hulde aan onze ingenieurs. EEN OUDE HISTOR4E. Aneta mel-dt uit Batavia De oud-directeur van de Java Oversea Domp., de heer Wolf, die sedert 1920 ver- iwenen was, is onlangs opnieuw gesigna herd. Aangezien de Weeskamer een vorde- :ing op hem had, is hij gegijzeld. (Het faillissement van de Java Oversea Comp. kort na den oorlog maakte destijds vooral te Batavia vedl> gerucht; de directeur was cnmiddellijk uitgeweken, men meent naar Amerika). MOORD." Gistermorgen werd bij Maubach, in de auurt van Herzogenrath, in Duitschlan-d, een inwoner van Kerkade (Nederland) vermo-ord gevonden. Men vermcedt met een wraakne- ■ning te doen te hebben. DE KRAKATAU-WERKING. De leider van de expeditie naar den Kraka- ,au, dr. Ch. E. van Stehn, is te Batavia te- ruggekeer-d en verklaarde, dat het verschijnsel van den Krakatau de werking is van den ouden, in 1883 tot uitbarsting gekomen vul- kaan, die thans onder de oppervlakte van de zee zit en nu eens om de halve, dan weer eens op de heele minuut uitbarst, waarbij lava- bommen, asch en water worden uitgeworpen, wat gepaard gaat met een stoomzuil van tachfig tot twee-honderd meter hoogte. Spoedig wordt een la-ngduriger nieuwe ex peditie uitgezonden. BELEEDIGING VAN EEN BURGEMEESTER. Den 22sten Met j.l., het was aan den voor- avond der raadsverkiezingen, stond de bur gemeester van Nieuw Vosmeer in zijn schuur en hoorde daar toevallig hoe enkele -dorpelin- gen voor hun partij propaganda maakten. Hij hoorde ook hoe iemand hem een „rotvent" noemde en hem beschuldigde in den distribu- tietij-d ergens een kar steenkolen, zonder bons bezorgd te hebben. De burgemeester achtte het aan zijn prestige verplicht er werk van le maken, wa-ardoor de betrokken persoon gis- ter voor de arrondissementsreehtbank te Breda terecht stond. Hii ontkende den burgemeester een „rot- vent" te hebben genoem-d. De beschu-'diging omtrent de geleverde steenkolen had hij geuit m den loop van een gesprek met eenige zijner dorpsgenooten, doch niet met de bedoeling den burgemeester te beleedigen. Na verhoor van den burgemeester en een partiigenoot van verdachte, achtte de officier het ten laste ge- legtfe bewezen en requireerde wegens smaad een boete van 50 subs. 1 maand hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De Haarlemsche recherche heeft aangehou- den een Duitscher, verdacht van het plegen van valscheid in geschrift". Zijn aanhouding is geschied op verzoek der Amsterdamsche politie, aan wie een derge'ijk verzoek was ge- richt door de justitie te Stuttgart. Hij za-1, wanneer het verzoek is ingekomen, worden uitgeleverd. DROEVIG EINDE. Zelcere Schouteren uit Steen-bergen, vader van een groot gezin, was des avonds op de otterjacht uitgegaan. Hij b'leef den heelen nacht weg. Een zoon vond hem in een weel in het Laagwater, waar de man blijkbaar een sc-huilplaats had gezocht. De voeten waren aan het ijs gevroren. Schouteren was reeds dood. OMKOOPBARE WETHOUDERS? Het V. B. raadslid van Dordrecht, de heer E. H. de Koning, heeft B. en W. gevraagd of zij kennis genomen hebben van het verslag van een rechtsg-eding, dat den 22sten Dec. j.l. in de „Haagsche Courant" onder Recht- zaken, verscheen, waarin een ge+uige a de- charge verklaarde dat een der directeuren van de brandspuitenfabriek A. Bikkers Zn. te Rotterdam hem gezegd had, dat 90 pCt. der gemeente-ambtenaren omkoopbaar zijn, o.a. de wethouders van Dordrecht. Gevraagd wordt verder of B. en W. deze inflating wil len onderzoeken zoo niet of zij de motieven van het afwij-zend antwoord willen mededee- len, zoo ja of zij bereid zijn den uitslag van het onderzoek aan den raad mede te deelen. COMITe VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIe. Het Comite-Vliegtocht NederlandIndie heeft de m-oge'ijkheid verwezenlijkt om een belangrijk deel van de destijds voor de finan ciering van den toch-t van luit. Koppen ont vangen gelden te reserveeren. Als gevolg daarvan heeft het comite o.a. de overeengekomen vergoeding voor het vervoe- ren van poststukken voor zoover deze meer bedroeg dan de h -lft van het ontvangen luchtrecht weder ter beschikldng van de postadministratie gesteld. AUTO TE WATER. Ee nautobus van_Flokstra van Oldemarkt, waarin behalve de chauffeur 16 arbeiders uit Vollenhove gezeten waren, reed Donderdag- morgen ongeveer half 8, doordat een andere autobus van denzelfden eigenaar hem bij de brug over de Aa nabij de Woldpoort in de flank reed, door de brugleuning, sloeg over den kop en kwam in het water terecht. Door het inslaan der ruiten wisfen de inzittsnden zich uit hun benarden toestand te bevrijden. Slechts enkelen hacden lichte verwondingen gekregen. De auto is erg beschadigd. HET HANDELSBLAD VAN HONDERD JAAR. Woensdag bestond het „Algemcen Handels- blad" honder-d jaar; het gebouw was met vlaggen versi-erd en 's avonds geillu-mineerd. Ook eenige buren van het „Handelsblad" hadden de vlag uitgestoken. 's Morgens vingen de feestelijkheden aan in de lokalen van het gebouw, vol met pal- men, bloemstukken en geschenken. Toen com- missarissen, directie, hoofdredactie, leden van redactie en administratie in de hall fcij-een wa ren, heeft de heer E. W. de Jong, voorzitter -/an de commissie, uit redactie en administra tie gevormd, als huldeblijk een gedenkraam aangeboden, dat in het trapportaal is aange- bracht. Het is ontworpen door den kunste- na-ar H. H. Kamerlingh Onnes, en geeft een beeld van het geheele dagbiad-bedrijf. De hoofdredacteur mr. J. Kalff jr. onth-ul de het raam. De directeur de -heer A. Hel dring deed hierna voorlezing van een tele gram van den secretaris van de Koningin, waarin H. M. haar gelukwenschen aanbood In het expeditie-lokaal heeft vervolgens na- mens het technisch personeel de heer J. C Smagge een monumentale lamp aangeboden. voorzien van de attributen van het typogra- fenbedrij-f. De minister van Arbeid, dr. J. R. Slote- maker de Bruine, zeide, dat de beteekenis van de pers in onze samenleving zoo groot is, dat de belangstelling van de regeering hier ter plaatse verklaanbaar is. De minister decide mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft te benomen tot officier in de orde van Oranje Nassau mr. J. Kalff jr. Voorts werden verleend de eere-medaille der Oranje Nassau-orde in goud aan: N. P. H Hutteman, chef der expeditie, en Joh. Las- sit1"- chef der stereotypic; in brons aan: H Korte, expedihe-knecht, H. J. Dirks, portier, L. A. F. Snellenberg, arbei-der en J C. Smag ge, letter tetter. In den loop van den ochtend heeft de heer S P. van Eeghen uit naam der abonne's een jubileumfonds aangeboden; namens de adver- teerders sprak de heer Ju-lts Ed. Gerzon. 's Middags kwamen verschillende corpora- ties haar opwachting maken en cadeaux over- hand%en. O.m. zijn namens de commissarissen aan geboden de door mej. Lizzy Ansingh geschil- derde portretten van de heeren Heldring en Kalff. De heer C. Nannes Gorter uit Alkmaar bood namens de binnenlandsche correspon- denten een schilderij aan van den Bergen- schen schilder A. Colnot, voorstel ende de Re- guliersgracht te Amsterdam in winterstem- ming. Namens de krantenbezorgers werd een zil- veren inktstel aangeboden; -de agenten van het Hbl. deden hunne gelukwenschen verge- zeld gaan van een cosy-corner; de gepension- neerden van het blad boden een barometer aan. Verder werden nog verschil'ende andere cadeaux aangeboden door allerlei personen en correspondenties, die met het Hbl. in ver- binding staan. Het was gister de tweed-e dag van het feest wegens het honderdjarig jubile van het Hbl. en ook dien dag is weer duidelijk geble- ken dat breede scharen meeleven met het krantenfeest. De koningin-moeder zond een telegram van gelukwensch. Zeer groot was het aa-ntal vertegenwoordigers van vereeni- gingen op allerlei gebied, die hunne geluk wenschen kwamen aanbieden. Er kwamen deputaties van de Kasvereeniging, den Vrij- heidsbond, de Ned. Mij. v. Nijverheid, de Ge- zondh-tioscommissie te Amsterdam, den Mid- denstandsbond, het Alg. Ned. Verbond, den Ned. journa-listenkring, de „Ned. Dagblad- pers", de N. R. Ct. en vele anderen. De bloemstukken sieren bij tientallen het voor- portaal op de eerste verdieping van het gebouw. GEWEIGERDE AUTOBUSCONCESSIE. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van P. Rcssenaar en T. Rcssenaar te Purmerend om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Purmerend naar Alkmaar en terug. DE KORTSTE WEG. Bij een kort geleden gehouden radio-telefo- nisch gesprek tusschen Kootwijk en Ban doeng deed zich het volgendte merkwa-ardige incident voor. Zooals bekend is, wordt de Indische zen der te Meyendeil ontvangen en het geluid per kabel doorgezonden naar Kootwijk. Het gebeurde nu, dat door de een of andere oorzaak de sterkte van het te Kootwijk aldus aankomende geluid p.oteeling zeer veel min der werd. Om de verbinding in stand te hou- den, moest Meyendeil snei gewaarschuwd worden. Het tot stand komen van een telefo- nische verbinuing duurt echter al gauw een minuut. Onder d-e gegeven omstandigheden ging het vlugger. „Hallo Bandceng", ro-ept Kootwijk, „zoudt u aan Meyendeil willen vragen of de ont vangst wat sterker gemaakt kan worden?" Oogenblikkelijk wordt aan het verzoek ge volg gegeven. „Hallo Meyendeil, Kootwijk vraagt of u de ontvangst wat sterker wilt maken Meyendeil reageert onmiddellijk, de gduid- sterkte wordt banzknlijk beter en even later meldt Kootwijk: „Hallo Bandoeng, wilt u Meyendeil be danken, het is zoo in orde", welk gezegdc door Bandoeng prompt wordt overgebracht Blijkbaar voert de kortste weg naar Meyen dell over Bandoeng! VALSCHE MUNTERS. Sedert eenige weken zijn in het Westen van Rotterdaim, voornamelijk in kleine win kels, vals-che zilverbons van 2.50 uitgege- ven. De bons werden door een vrouw ver- spreid, wier signalement nadat een van de winkeliers bemerkt had dat hem valsch geld in d-e handen werd gestopt is uitge- geven. Op aanduiding van een groenten- vrouw heeft de centrale recherche de vrouw, die de bons uitgaf, in de woning van haar man aan de Zoutziederstraat kunnen arres- teercn. In die woning vond d-e politie in een werkp-laatsje op zolder een chapiograaf, fleschjes Oost-Indische inkt, een tube water- verf, penseelen en een vijftig ged'eeltelijk afge- werkte bons, benevens een echte bon, waarop met inkt figuren nageteekend zijn. De man van de vrouw is eveneens gearres- teerd, evenals een vriend van hem, die aan het Staringplein wcont. De mannen ontken- nen met de zaak iets uitetaande te hebben De vrouw heeft echter alles bekend. Haar man en zijn vriend zouden de bons. die zeer slecht zijn nagemaakt, hebben vervaard'igd Ei zijn alleen te Rotterdam 26 bons uitgege- ven, waarvan de politie er drie heeft weten te acnterhalen. Tusschen licht en donker zijn de valsche bons uitgegeven-. De beidfe mannen zijn in bewaring gesteld. levoren hebben zij zich niet aan valsche muntenj schuldig gemaakt. de vlammen om. De in de sch'uur aanwe2ige paarden en varkens konden worden gered De oorzaak van den brand is onbekend. Ver- zekering dekt de schade. EERSTE KAMER. De eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 Januari a.s., des avonds half negen. HET RADIOTELEFONISOH VERKEER NE DERL AND—NE DE R LANDSCH- INDIe. Na de geslaagde telefonieproeven met den kortegolftelefoniezender van de Rijkstele- graaf te Kootwijk, zullen thans ook van Indie uit, met den zender A N E proeven worden genomen. Uitzending door genoemd station zal plaats hebben op 9, 13, 16, 20, 23, 27 en 30 dezer van 12.40 tot 14.40 G. M. T. met een golflengte van 15.93 M. en op 10, 12, 17, 19, 24, 2'6 en 31 dezer van 16.40 tot 18.40 G. M. T. met een golflengte van 31.86 M Het zal ongetwijfeld door den Indischen radiodienst op prijs worden gesteld, indien de Nederlandsche amateurs, die Indie ontvan gen van hun bevindingen mededeeling zou den doen aan het hoofd van genoemden dienst te Bandoeng. RUPSENPLAAG IN HET SCHIEDAM- SCHE STERRENBOSCH EN DE SNEEUW. Uit Schiedam schrijft men aan de N. R. Ct In het najaar is geschreven over -de hevige rupsenplaag, die een gedeelte van ons Ster- renbosch teisterde. Het betrof hier de runs van den Satijnvlinder. Onder leiding van den tuinarchitect, den heer Lominicus, heeft men op allerlei manie- ren getracht, deze plaag te bestrijden. In den zomei zijn ook hon-derden kinderen bezig g-e- weest de rupsen, te vangen. Maar van een ziehtbare vermindering was geen sprake, en de architect zeide, dat alleen de vogels red ding konden brengen, en dat alles er op ge- richt moest zijn, den vogelstand in het Ster- renbcsch zooveel mogelijk te bevorderen. Van gemeentewege werden in de meest geteisterde lanen ongeveer boom aan boom vogelkastjes op gehangen en in het najaar en de winter werden de stammen nog eenige keeren met staaldraadborstels afgeborsteld. Nu het S-terrenbosch in een s-neeuwkleed was gestoken, heeft men belangwekkend-e ont- o-ekkingc-n g-edaan. D-e rupsjes, die in dezen tijd van het jaar slechts ongeveer een halven centimeter groot zijn, verstoppen zich zoo •diep mogelijk in de naden van de boom-en, maar de meezen hebben, nu er voor hen bij de sneeuw voedselsehaarschte was, alle na den zoo grendig schoongepikt, dat er op het oogen-blik bijna geen rups meer te vin-den is. We hebben in het bosch -de meesjes aan het werk gez:en, boom na boom wordt nage- zocht, en reeds op een afstand van een paar meter ziet men de boomen staan als bezaaid met witte pikkels, de plaatsen, waar de rup sen zijn uitgehaald. Men rna-g de stellige verwachting koesteren, dat het kwaad in den volgen den zomer heel wat minder zal zijn dan in het afgeloooen jaar. D-e vogels, en in direct de sne uw, hebben het St-errenbosch voor verdere vernietiging bewaard. DE NIEUW-ZEELAND. In tegenwoordigheid van een groot aantal geno-odigden is gistermiddag van een deT hel- lingen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te water gelaten't grootste, tot on heden op een Rotterdamsche werf gebouw- de schip, het turbine dubbelschroef passa- giers- en vrachtstoomschip Nieuw Zeeland, in aanbouw voor de Koninklij-ke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam en besteird voor den dienst tusschen Nederlandsch Indie Australie. en BRANDEN. GisternacH is te Leeuwarden in de Oude Doelensteeg een winkel in chocolade-artike- len, gedreven door mej. A. A. Duim, geheel uitgebrand. Gistermiddag ongeveer half twee is de groote boerenschuur van C. Goense Jr. te Kwadendamme totaal afgebrand. Zeven koeien, een stier en vier runderen kwamen in KORTE BERICHTEN. Dinsd'agmcrgen werd op de Rijd te Nieuwe Ni-edorp een h-ardrijderij voor jon gens van 14 tot 18 jaar gehouden. De win- nenden waren: le Prijs 4 Hannes Reine, Heer-Hugo waard; 2e prijs 3 Klaas Kaaij; 3e pr. 2 Cor wit Jbz; 4 prijs 1 Nico Pancras Jz Gegunstigd door prachtig winterweer heeft te Medemblik op de Oostergracht een wedstrijd plaats gehad in hardrij-den. De uit slag was: le Prijs 40 G. Singer, Medemblik; 2e prijs 2j0 J. Verbeek, Hoorn; 3e prijs 10 G. Poepjes, Medemblik; 4e prijs 5 J. Vijn. Den Haag; 6 prijs 2.50 J. Wouda, Medem blik. Dinsdagmiddag was door de ijsclub te Avenhorn een feestje georganiseerd op „het Troontje". De uitslag der wedstrijden was: Ongehuw-den: le prijs Jac. Vriend, 2e prijs Br. Spaans, 3e prijs H. Lewis. Gehuwden: le prijs L. Visia, 2e prijs C. Spil, 3e prijs P. Liets. Door een elf-tal deelnemers werd aan den arrenwedstrijd deelgenomen. le Prijs 30. P. Wijdenes, Twisk; 2e pr. 20 G. Hart Medemblik; 3e pr. 10 C. Kok, Twisk; 4e prijs 5 K. Schouten Medemblik, tevens 5 voor het schoonste geheel den heer K. Sdhouten. Gisternacht is ingebroken in de R. K Kerk te Diemen, waar men zich door braak van de voordeur toegang heeft weten te ver- schaffen. Alle offerblokken werden leegge- haald1, n-aar schatting vcor een bedrag van 400. De dief werd op straat gearresteerd. Gisteravond is te Hoogezand een kin- derwagen met twee kinderen, bestuurd door de mceder, mej. Nieborg uit Kropswolde, bij het oversteken van den weg door een lijkauto uit Groningen overreden. Een drie-jarig jon- getje was spoedig dood, het andere kreeg geen letsel. Uit Gelsenkirchen wordt gemeld, dat op Nieuwjaarsdag de jonge matroos Andries Hoekman uit Krabbendijke (Nederland) in de buurt van de Nordsternhaven door het ijs op het Rijn-Hernekanaal is gezakt en ver- droiiken. Gedurende de laatste maanden is uit een fabriek aan De Wittenka-de te Amsterdam een nog niet vast te stellen hoeveelheid kini- ne ontvreemd. In een perceel aan de Heeren gracht is een kist, inhoudenden 20 K.G. kini- ne, ter waarde van pl.m. 800, vermoedelijk van deze diefstallen afkomstig in beslag ge nomen. Het jongste maandverslag der Neder- landsch-Amerikaansch-e Kamer van Koophan- del noemt tal van voorbeelden van de wijze, waarop in Amerika propaganda wordt ge maakt voor het toerisme naar Ned-erland. De bevolking van Middelburg, die reeds eenige jaren dalen-de is, heeft ook in 1927 we der een vermidering ondergaan. Op 1 Jan. 1927 bedroeg zij 19020 zielen en op 1 Januari j.l. was dit gedaald tot 18776. Mej. T. J. Postma te Leeuwarden heeft bij testament 2000 v-ermaakt aan de Doops- gezinde geemente te Oldeboom en 1500 aan de Doopsgezinde gemeente te Leeuwar den. Gistermorgen is een koperslager te En- schede van de vierde verdieping der fabriek „Noorderhagen" der firma Van Heek Co. gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. De voorzitter van de P. S. I. in West- Java is wegens een spr-eekdelict, waarin hij in bedekte termen had aangedrongen op om- verwerping van het gezag, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Woensdag had in het gouvcrnementsge- jouw te Zwoll'e de uitreiking plaats van de watersnood-medailles door den commandant van het Vrijw. Landstormcorps motordienst, luit.-kolonel H. Weijnandts. Er is een tijd geweest, dat vooral vele Heeren het eenigszins beneden hun waardigheid achtten om een middel tegen verkoudheid aan te w-enden. Het nieuwe hoestmiddel ITALIAN© heeft hierin een groote verandering gebracht. De heilzame werking en de lekkere smaak hebben bewerk- stelligd, dat thans iedereen bij ver koudheid dadelijk grijpt naar Italiano. Italiano is verkrijgbaar bij Uw winkelier in de bekende Italiano- zakjes a 20 cent per ons en in rol- len a 10 cent. Engros bij de fa. J. G. Kuyper, Alkmaar. F. v. Lieshout en fa. Te Willemstad W(eest-Indie) is overle den, na een kortstondige ziekte/in den geze- genden ouderdom van 86 jaar, de heer H. van Giersbergen, de oudste geboren Nederland/r op Curasao. Meer dan vijftig jaar heeft de heer Van Giersbergen alaaar gewoond. DE HUIZEN IN MAAS EN WAAL. Thans is weer een zesde toezegging ge- daan voor den bouw van een huisje in het land van Maas en Waal, n.l. van de Deli- Batavia Mij. te Amsterdam. DE POSTBOOT URK—KAMPEN VAART WEER. Urk is gister uit zijn isolement verlost. De postboot, die gistermorgen om acht uur uit Kampen vertrok, slaagde er in des middags te halfdrie het eiland te bereiken. Indien de ijstoestand zulks toelaat, zal de postboot trachten heden van Urk naar Enkhuizen te vertrekken om ook met deze plaats de verbin ding te herstellen. Het Januari-nummer van Zormeschijn, het uitstekend verzorgde jeugdtijdschrift, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht ver- chijnt en tegenwoordig geheel onder redactie staat van onze oud-stadgenoote mevrouw CramerSchaap, vangt aan met een aller- aardigste vertelling van de redactrice „De, Kerstnacht" getiteld Rie Cramer vertelt van het blince prinsje en illustreert zelf haar ver- haal. Bij illustraties van Pol Dom vertelt Marie Schmitz over Fiet-Fiet en de konijnen. Verder geeft het maandschrift een vertelling over een Kerstavond in voile zee en be- schrijft mevr. Horsting—Borma de geschie- denis van een Kerstboompje. Bert van Reest br-engt op rijm, wat Daan in de Kerstvacan- tie aan zijn mceder schreef en Oom Lo ver telt een sprcokje. Hoe het Kerstboompje op de wereld gekomen is. Wie de gaven van het Kerstkindje nog n-i-et kende kan ze van A. Sutorius vernemcn. Tien Stuivertjes was oor- spronkelijk een Engelsch verhaal en Gouden B-etje en Zwarte Barbertje vond zijn oor- sprong in Zwitserland. Nannie van Wtel vertelt van de Kerstpudding voor den Ko ning, waarna een leuk gei'llusfreerde bijdrage over Kalif Ooievaar volgt. Mevrouw T. Hel- lingaZwart beschrijft de geschiedenis van een arm weesjongentje en B. van der Groen- Zeegers vervolgt haar brievenserie Van Dik en Ik. David Tomkins dichtte een toepasse- lij-k versje De Drie Koningen, dat door Frans Visser op muzieJc gezet is. Met rubrie- ken voor raadsels, rebussen, puzzle's en knut- selwerkjes wordt als gewoonlijk dit aardige kindertijdschrift besloten. EEN FASCISTISCH VAKVEREENIGINSLIED. Getoonzd door Mascagni. Het verbond van fascistische vakvereeni- gingen wil-de voor zijn leden een strijdlied iietoen. Voorzitter Rossoni en de dichter Li- hero Boyio hebben zich aan het dichten ge zet en zijn voor den dag gekomen met Het lied van den Arbeid (Il canto del lavoro), dat gewaagt van de geestelijke herleving van den werkenden stand in Italie, die al~ zijn krachten inspant tot steeds meerder glorie van het vaderland. Maar het strijdlied moet gezongen kunnen worden en daarom heeft tossoni Pietro Mascagni, den 64-jar. mees- ter van de Cavalleria Rusticana, aangezet tot het componeeren van een lied op den tekst van Bovio- Rossoni. Mascagni heeft daarin toegestemd. Hij heeft er naar gestreefc in zijn compositie den geest weer te geven. die de verzen bezield heeft, het is dan ook een echt lied, geen gezang geworden, krijgshaftig en plechtig, waarin vooral den nadruk wordt gelegd op het refrein van den laatsten zang: La Patria non si nega La. Patria si conquista. (Het vaderland verloochent zich niet, het vaderland herneemt zijn reehten.) Op verzoek van den meester zal de compo sitie Zondag te Napels voor het eerst ten ge- hoore worden gebracht door een koor van on geveer 400 uitvoerenden. Gast, die bij ongeluk den hoed van een beroemd sch'rifver verpletterd heeft: Het spijt me allergeweldigst. Werkelijk. ik weet niet^wat ik doen moet. 0, wacht, ik beloof U, ik zal .(Humorist) Uw boek lezen" esuBWM*aai355r-iffS&&rir i11 ju&

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9