Wekeigbsch Overzicht t il onze Staalsmaclifne. Heelsts^aken OlnnenBand ONTWERP-ZIEKENFONDSWET. Een nader gewijzigd ontwerp-Ziekenfonds- %ret is verschenen. Het oorspronkelijk ontwerp is aangevuld en verbeterd. Het ontwerp gaat uit van de veronderstelling, dat het in het be lang der volksgezondheid wenschelijk is re- geien te stellen omtrent de eischen, waaraan een goed ziekenfonds behoort te voldoen. Waar weinigen die wenschelijkheid zullen aaravechten, daar is het nog de vraag of de voorgestelde regeling even algemeene instem- ming vinden zal. De minister heeft zich bij de regeling van deze materie inderdaad op een zeer breed standpunt gezet. Hij gaat uit van de stealing, dat een behoorlijke geneeskundige verzorging niet uitsluitend een arbeidersbelang, maar een algemeen volksbelang is en dat derhalve een wettelijke regeling en de ontwikkeving van het ziekenfonds wezen, dat zich reeds •heeft ingeburgerd in onze samenleving, het beste middel is om te komen tot een doelmati- ge geneeskundige verzorging van de breede volksklassen der arbeiders en der met dezen maatschappelijk gelijkstaanden. Dwang tot aansluiting wordt niet uitgeoefend. Wei fwordt daar indirect op gewerkt, zoo door Art. 43 van de Ziektewet, dat den volgens deze wet verzekerde geen ziekengeld toekent, wan neer hij o.a. niet is ingeschreven bij een even- tueel krachtens deze wet toegelaten zieken fonds en bovendien door de voorgestelde sub- eidieering van erkende ziekenfondsen. Het wetsontwerp dan spreekt van toegela ten ziekenfondsen. Ieder rechtspersoonlijkheid hezittend ziekenfonds, dat uitsluitend werk- tzaam is in het belang der 'volksgezondheid, tan door de Kroon als zoodanig worden toe gelaten, wanneer de statuten van het fonds voldoen aan de eischen, die deze wet stelt of als gevolg van deze wet nog gesteld zullen worden. Wat die statuten onder meer moeten bevatten wordt ook zeer nauwkeurig omschre- yen. Zoo worden genoemd: het verzekerings- igebied, de omvang van de verzekerde genees kundige verzorging en de overige werkzaam- heden in het belang der volksgezondheid in dien het fonds zich die tot taak heeft gesteld; de rechten en verplichtingen der verpleegden, die der aan het fonds verbonden geneeskundi- gen, vroedvrouwen, apothekers, tandartsen en verplegendenhet aantal verzekerden, dat ten name van eenzelfden huisarts mag ingeschre ven staan en verder allerlei betreffende be- Btuursleden, administratie, beheer enz. enz. De ervaring heeft geleerd, hoe ncodig een en ander is. Omtrent <fe geneeskundige verzorging wordt bepaald, dat deze zal moeten duren zoolang de ziekte duurt, cnverschillig wat de oorzaak moge wezen en het'lidmaatschap van het fonds niet wordt verloren. De Kroon heeft het recht het kleinste zielenaantal te bepalen, waarover een fonds zijn working moet uit- strekken om vcor toe fating in aanmerking te kohien en verder om eischen te stellen, waar aan de geneeskundige verzorging moet vol doen. Uit deze bepalingen wordt duidelijk, dat het wetsontwerp wil, dat den leden waar voor him geld geboden zal worden. Natuur- lijk vof'gt daaruit, dat ook die gevallen wor den genoemd, waarin de fondsen niet in de geneeskundige verzorging behoeven te voor- zien, n.l. wanneer de verzekering bij het in- roepen der hulp nog geen veertien dagen oud is of de bevalling geschiedt binnen zes maan- den daarna, waarop weder een paar uitzonde- ringen worden toegelaten, die hier niet ter zake doen. Tot een fonds moet toegelaten worden ieder, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt en wiens inkomen de bij alge- meenen maatregell van bestuur te bepalen grens niet overschrijdt. Deze grens mag ver- schillend zijn voor personen, die een gezin hebben naar gelang van de grootte van dit gezin en voor alleenstaanden en mag ver- schillend zijn voor verschillende dee'en des lands, gemeenten of deelen van gemeenten. Minderjarige personen behoeven niet te wor den toegelaten, indien het inkomen hunner ouders of voogden de vastgestelde grens te boven gaat. Als regdl zal gelden, dat van fondsleden, die een gezin hebben, de echtge- nooten en inwonende minderjarige kinderen moeten. worden toegelaten. Op dezen regel zijn natuurlijk ook uitzonderingen toegestaan evenals ook de mogelijkheid opengeiaten wordt, dat de echtgenooten en de inwonende minderjarige kinderen lid van het fonds moe ten worden. Voor opzegging van het lidmaatschap van- wege het bestuur kan alleen in aanmerking •komen de wanbetaler en degeen, die niet meer voldoet aan de toelatingseischen. Ook verder worden madtregelen tegen willekeurig roye- ment voorgesteld, terwijl verder wordt voor- geschreven, dat minstens eens in de vijf jaar de bijdragen der verzekerden opnieuw moe ten worden vastgesteld en de bijdragen van leden beneden 16 jaar niet hooger mogen we zen dan de helft der laagste bijdragen voor personen boven 16 jaar. Onder de verplichtingen, die aan de fond- sen opgelegd zullen worden, behoort ook de zorg, dat er een voldoend aantal geneeskun- digen, 'vroedvrouwen, apothekers en, indien ook tandheelkundige hulp wordt vers trek t, een voldoend aantal tandartsen aan het fonds verbonden zijn. Te dien aanzien kunnen door de Kroon voorschriften worden gegeven Ieder te goeder naam en faam bekend staand huisarts, apotheker en c.q. specialist heeft het recht zich aan een fonds te verbinden, terwijl het fondsbestuur het recht heeft op grond van bepaalde feiten een verbintenis met een arts enz. te verbreken. Als meer dan een huisarts enz. aan het fonds verbonden is, moet den leden de vrije keuze gelaten worden, terwijl eens per jaar de gelegenheid geboden moet worden van keuze te veranderen. Het honorarium moet aldus worden gere- geld: de dokters krijgen een vast bedrag voor iederen persoon of voor ieder gezin, naar dat de statuten melden. Wegens noodzakelijk door hem gedane uitgaven wordt hem op vast te stellen grondslagen een vergoeding toege- kend. De apotheker ontvangt behalve het vaste honorarium bovendien betaling van het door hem geleverde volgens een overeengeko- men prijslijst, welke eens per jaar wordt vast gesteld. De vroedvrouw ontvangt voor iedere door haar geleide bevalling een vast bedrag. Dit laatste bedrag wordt niet op de betrok- kene verhaald, de obstetrische hulp is begre- pen in het vaste bedrag, dat voor den huisarts moet betaald worden. Op ten en ander komen we het volgend maal terug, terwijl we dan teveg? de overige bepalingen besp/ekm T ^eer(^» mei- B inderdaad haar plicht Had L. P. Dekker uit Hillegom was becchadigd. Het Decembernummer van Onze Kleine uitgave van Joh. Morks te's Gravenhage -- bewijst weer, dat dit nieuwe tijdschrift voor kinderhygiene er naar streeft voor tal van ouders een nuttige raadgever te worden. De staf van bekende medici aan dit blad verbonden, waarborgt een zeer deskundige voorlichting en alle medewerkenden schrij- ven in populairen vorm en behandelen on- derwerpen, die in elk huisgezin met kinderen belangstelling zullen wekken. Joha. Aronsohn houdt in dit nummer een tandenpraatje, tandarts Th. M. Berends schrijft over Mondhygiene en Dr. N. Knap- per Czn. geeft „Sprokkelingen uit een con- sultatie-bureau voor zuigelingen". waarbij o.a. de weegschaal behandeld wordt. Dr. M. de Bruin houdt een causerie over groeistui- pen en „wegblijven" en er is een aardig pae- dagogisch artikeltje van Mevr. Donker—Van Hengel, „Jantje lacht" getiteld. Ten slotte begint de kinderarts S. Simons in dit num mer een verhandeling over Engelsche ziekte en geeft S. van Steenbergen een aardig schetsje over de opvoeding tot waarheid. Lieht uitgave W. de Haan te Utrecht heeft ditmaal een artikel over houtvlotten waarin bij vele illustraties verteld wordt hoe deze vlotten in verschillende landen worden samengesteld en stroomafwaarts worden gedreven. Mevr. E. Wesenberg—Lund schrijft over pantserdragers, waarbij ver schillende afbeeldingen van deze dieren worden gegeven. In de rubriek „De mensch" wordt ditmaal over de huid geschreven waar bij vele vergrootende doorsneden getoond worden. De redacteur van het tijdschrift John Kooy behandelt een heel moeilijk onderwerp n.m.l. „Schrijven", waarbij verschillende handschriften van beroemde mannen worden besproken. Paul Jacoby geeft ten slotte een vervolgartikel over „Eerste hulp", dat door vele illustraties verduidelijkt wordt. Panorama uitgave A. W. Sijthoff te Leiden geeft een fraaie foto uit het hoog gebergte waarop een ski-looper een gevaar- lijk hoogen sprong neemt. Het blad reprodu- ceert een drietal moderne kerkinterieurs en eenige interessante afbeeldingen van land- schappen met een speciaal Amerikaansch karakter. Tom Schilperoort beantwoordt de vraag wat comforta'oele automobielen zijn en het tijdschrift geeft o.a. een foto van een nieuw reddingscostuum voor overzee-vlie- gers. Er zijn ditmaal vele fraaie kieken uit X oorwegen en afbeeldingen uit eigen land. Bij de foto's van actueele gebeurtenissen treffen we o.a. een kiek van den kampioen schoonrijder van Noord-Holland aan. Lectuur op elk gebied maakt dit tijdschrift mede interessant. Wij hebben onlangs al een proefnummer aangekondigd van het nieuwe maandschrift Onze Aarde, dat bij Van Holkema Waren- dorf's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam verschijnt. Het staat onder redactie van mannen, die op het gebied van groote en ge^ vaarlijke expedities hun sporen reeds ver- diend hebben, zooals Ph. C. Visser, A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop en Dr. W. G. N. van der Sleen. In het eerste nummer vertelt Dr. wan der Sleen Van de bewoners der Farsaneilanden en deelt de beer Van der Hoop veel wetens- waardigs mee over luchtfotografie en aard- rijkskunde. J. Sibinga Mulder verhaalt van het Denen-eiland en Mr. van Balen be- schrijft hoe hij op muilezels door Bolivia is getrokken. Dit nummer bevat een belang- wekkende ethnografische studie door Tassiio Adam over Wajang Wong, het Javaansche tconeel. De heer R. Schuiling deelt interes sante bijzonderheden mede over een bootreis van Weenen naar Giurgiu en Dr. Jac. P. Thijsse doet de lezers genieten van zijn be- schouwing over Texel, het natuurmonument van de muyen en slufter. Fransen vertelt van onze Noordzeekust en met een Leestafel en wat Sprokkelingen wordt deze eerste afle- vering besloten. Zij bevat een groot aantal zeer duidelijke foto's, voornamelijk de illustraties bij het ar tikel over het Javaansche tooneel zijn zeer mooi. De indruk, die wij reeds bij de beschou- wing van het proefnummer kregen is thans versterkt. Dit interessante maandschrift zal zeker vele belangstellende lezers vinden. Bcekzml der Geheele Were Id. De nieuwe jaargang van dit internationaal tijdschrift voor boek en blad, film en tooneelkunst opent met een welverzorgd nummer Het meest-interessante van den inhoud is wel Anton van Duinkerken's vraaggesprek met Henri Bruning, waarin deze zijn mee- ning te kennen geeft over onze hedendaag- sche literatuur. Hij vindt, dat alles wat bij ons gezegd' wordt, heviger doorleefd' te vinden is bij bui- tenianders als Rimbaud en Dcstojefski. Toch hebben wij wel mensehen die er mogen zijn: dichters als Boutens, Henriette Roland Hoist, Leopold, A. Ro'and Hoist en Mars- man zijn volgens Bruning waarlijk groote figuren. Ook Nijhoff is 'n knap dichter maar heel beperkt va.' geest. Heel goed lijkt Bru ning het later werk van Martien Beversluis. Vincent Cleerdin schrijft naar aanleiding van het werk van Dr. G. Ras: „Borne und Heine als politische Schriftsteller" over dich ters en de politick. Hein Houber bespreekt onder den titel Moderne Heiligenlevens enkele boeken van den Duitschen auteur Karl Borromaus Hein- rich. De rubrieken Uit Boek en Blad en Verschei- denheden zijn als steeds bizonder interessant. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 6 Januari. NIET ZONDER SCHULD BEVONDEN. De eerste Kantonrechterlijke zitting van het nieuwe jaar mocht zich verheugen in een ruime belangstelling. Aangevangen werd met de voortzetting van de zaak contra Mej. E. B., geboren J., baan- wachteres bij de Halte Middelweg, die op 27 September de afsluitboomen niet tijdig had gesloten, zooals destijds door den landbouwer Jochem Blauwboer was geconstateerd. Heden werd dan als getuige gehoord de opzichter van weg en werken Lesterhuis en uit zijn yerklaring moest jyorden geconclu- verzuimd. Zij toch moest zelf erkenner, dat zij ook een der afsluitboomen, die met hand- kracht wordt bewogen, niet had neergelaten en evenmin met de roode waars huwingsvlag had gezwaaid, zooals haar instructie haar voorschreef. De Kantonrechter was dan ook overtuigd van haar nalatigheid in deze en veroordeelde haar tot 15 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. EEN ZWARE BOM, DIE BARSiTE! In deze zitting werd voortgezet de Jacht- wetovertreding, ten laste gelegd aan den landbouwer Pieter L. te Egmond binnen, die de vorige maal compareerde als verdacht op eenden te hebben geschoten, zonder in't bezit te zijn van een jachtacte. Hij beweerde toen, dat hij zich alleen had gewijd aan de nuttige bezigheid van kroosrijden en zich absoluut had onthouden van verderfelijke stroooerijen. Maar de verbalisant Burger, buitengewoon gemeenteveldwachter, week geen duim'oreed af van het door hem opgemaakte proces-ver- baal. Hij had wel degelijk gezien, dat Piet, gewapend met jachtgeweer, twee schoten had gelost, waarop 2 eenden waren opgevlogen. Na deze mislukte schietpartij had hij zijn geweer naar huis terug gebracht en was teruggekeerd tot zijn bezigheid kroos-expedi- tie. Ook thans bleef verdachte pertinent ont- kennen, doch de Kantonrechter stelde blijk- baar een rotsvast vertrouwen in den verba lisant en legde den onfortuinlijken Nimrod gestrenge boetestraffen op n.m. 20 boete of 10 dagert voor de oyertreding en 30 boe te of 20 dagen hecht.i indien dloor verdachte het jacbhtgeweer niet wordt ingeleverd. OVERTREDING DER ARBEIDSWET. De geachte en gerenommeerde koek-ban- ketbakker en kok J. B. S. was helaas op 29 October weer het slachtoffer van de arbeids- wet, omdat door den controleerenden agent Roorda in de bakkerij op Zaterdagavond na 6 uur n.m. een jongmensch werd aangetrof- fen, die volgens het werkprogramma had be- liooren te liggen op den divan of te schom- melen in een hangmat, met een sigaretje in den mond onder het mfltto: Even tijd voor een caravellis! Maar het liep den braven slagroomkunste- naar ook weer heel slecht mee! Zij waren dien avond bijzonder vroeg met de werk- zaamheden en de ijverig discipel in de forma- tiekunst van fijne tyrolienes en Tom Pouchjes had in overleg met zijn patroon besloten, wat door te corveeen en dan maar vroeg naar huis te gaan. Maar de arbeidswet stoort zich niet aan de particuliere afspraakjes. 'n Uur uitblazen en dan weer voortzetting van den arbeid. Dus kreeg de patroon het weer te kwaad met de autoriteiten en werd heden tegen hem gevorderd 3 dagen principale hechtenis. De kantonrechter heeft zijn uit- spraak aangehouden tot de zitting van 20 Januari e.k. DAT BEDRAG IS ER NIET AAN VERDIEND. De landbouwer Glorie te Egmond-Binnen had een gammelq jonge zeug, verlamd in 't kruis door, het biggen en verkocht dit mindei"- waardige beestje aan den slager J. dte W. al- daar, voor den geringen prijs van 10. Die slager tippelde er leelijk in ter zake het slachten zonder vergunning en daar hij bij den kantonrechter een grootere bekendheid geniet dan hem wel lief is, werd hij heden tot niet minder dan^/^ 50 boete of 25 dagen hetfht. veroordeeld. - MEN VANGT BETER VLIEGEN M'ET STROOP, DAN' MET AZIJN. Bij een inval door de politie, belast met de controle op de richtige naleving der Arbeids wet, werd op Woensdag 14 December j.l, des namiddags 5.10 uur, ook een inval ged'aan bij den slager P. de R. te Alkmaar, waarbij werd geconstateerd, dat twee jeugdige sla- gersgezellen, door de wet verplicht tot zalig nietsdoen, aan den arbeid waren. De een hielp in de keuken de dienstbode bij het af- zemen van den keukeniolder en de ander hield zich onledig met het opmaken van mal- sche hammetjes. De slager had zich heden wegens twee overtredingen te verantwoor- den, doch slechts een daarvan werd bewezen verklaard en gestraft met niet minder dan 50 boete of 25 dagen hechtenis. De kan tonrechter was ten zeerste ontsticht over dfe houding van den slager en ook van diens echtgeneote, ten opzichte van de politie, die niet anders deed dan haar plicht, vandaar die bijzonder hooge boetestraf. JE MOET DAT ALLEMAAL MAAR WETEN. In de bebouwde kom dler gomeente Koedijk is het niet geoorloofd met grootere snel'heid dan 28 K.M. te rijden en de heer K. S., auto- handelaar te Schagen, die op 30 October ons kanaald'orpje doortufte met een gangetje van 40 K M., werd dan ook de sigaar. Hij kwam er echter voor ditmaal zeer genad'ig af met 5 boete of 5 dagen hechtenis. VOOR 6 MAANDEN DROOGGELEGD. Een lbs werkman te Alkmaar, Jan de V., die zijn voortdurend verlangen naar alcohol maar niet schnijt te kunnen beteugelen, komt daardoor meermaten in aanraking met den kantonrechter. Ook hedep prijkte hij weer op de zittingsrol naar aa«|eiciiag van het feit, dat hij bp 13 November weer' in kennelijken staat had verkeerd, hetgeen was geconsta teerd door den agent van den Burg. Hij heeft het echter nu zoover gebracht, dat hem een g:dwongen geheelonthouderskuur zal moeten worden opgelegd en is alzoo veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting vcor den tijd van 6 maan- den. EEN PRIMA GONTRoLEMIDD'EL. De ondernemers van autobusdiensten van en naar dezelfde plaatsen laten zich niet on- betuigd indien gcmcrkt wordt dat een concur rent een overtreding of afwijlcing van den of- ficieelen dienst begaat. Zoo werd op 15 November door den heer A. S. geconstteerd, dat de chauffeur Willem R., in dienst van den heer van M., eenige mi- nuten later vertrok dan op het biljet stond genoteerd, waarvan hij aangifte deed, met gevolg, dat heden de chauffeur veroordeeld werd tot 6 boete of 3 dagen hechtenis. EEN GEDUCHTE AANRIJDING. In den nacht van 6 op 7 Juni, omstreeks 1.30 uur, caramboleerden op den rijksstraat- weg nabij Heiloo een paar auto's zoo ge- d'ucht, dat er behalve ernstige materieele schade ook nog inzittenden werden gewond. De taxie van den eigenaar-chauffeur Al bert B. te Alkmaar werd nagenoeg geheel verneld en ook het rijtuig van den reiziger Bovendien was de naast dezen bestuurder zittende jonge dame, de 22-jarige mej. Geer- truda Cunera Eeltink, uit Heemskerk, door den schok door de voorruit gewipt en op straat terecht gekomen. Zij was af en toe bewusteloos en niet onbelangrijk aan het ge- laat verwond1. De bestuurder, Dekker, was eveneens op straat geslingerd, doch had zich niet bezeerd. De bestuurder van de vernielde taxi had zich eveeneens op verschillende plaatsen aan zijn lichaam verwond en dus gaf dit ongcval heel wat eonsternatie. De schuld van het gebeurde werd geweten aan dten taxi-bestuurdcr B., omdat hij vol gens verschillende getuigen in zeer snelle vaart, met ongedioofde vollichtgevende lan- taarns, links van den weg zou hebben gere- den. Tegen hem werd dan ook een instructie ge- opend ter zake het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, aangezien mej. Eeltink, na aanvakelijk door dr. Hoekstra te Heiloo te zijn verbonden, nog geruimen tijd onder geneeskundige behandding van een arts te Heemskerk was geweest. Het schijnt echter, dat deze strafvervo'l- ging niet tot een gunstig resultaat leidde, al- thans stond de heer A. B. hedicn terecht voor den kanonrechter wegens het in gevaar bren- gen van de verkeersveiligheid, strafbaar ge steld bij artikel 5 der oude Motor- en Rijwiel- wet, thans artikel 22. Een viertal getuigen, die in den nacht liet ongeval haddten waargenomen of er de dupe van waren geweest, werden gehoord. De verdachte B. bleef echter alle schuld ontkennen, wat niet belette, dat de ambtenaar tegen hem 70 boete of 50 dagen hechtenis vorderde. Het vonnis luidde daarop: 40 boete of 20 dagen hechtenis. Vergissen wij ons niet ,dan koestert de ver oordeelde het voornemen, tegen dit vonnis in hooger beroep te gaan. (Wordt vervolgd). VERKOOP BIJ EXECUTIE BIJ „DE TELEGRAAF." De afgescheurde bekendmaking. Zooals men zich herinneren, was het dag- blad „De Telegraaf" eenigen tijd geleden ge- wikkeld in een dispuut met den fiscus, het- welk daarop uitliep, dat tot verkoop bij exe- cutie werd overgegaan. Er zijn toentertijd hieromtrent ook artikelen in dat blad versche nen, waarin verontwaardiging werd uitge- sproken over het feit, dat de fiscus hier we- derrechtelijk optrad. Door een-deurwaarder in opdracht van den gemeente-ontvanger werd een bekendmaking geplakt op een pilaar van het Telegraaf-ge- bouw aan de N. Z. Voorburgwal, waarin mededeeling werd gedaan van den verkoop bij executie van bureaux, schrijftafels, stoelen en wat die s meer zij. Nadat de aanplakking was geschied, had de deurwaarder zich ver- wijderd. De portier van De Telegraaf, die evenwel opdracht had gekregen van een der chefs, dat hij plakkaten en publicaties, welke te dezer plaatse wel meer worden aangebracht, moest verwijderen, had ook deze bekendmaking zonder dat hij echter kennis had genomen van den inhoud en van de strekking afge- scheurd. Deze opdracht was door den chef gegeven met het doel om versperring van den doorgang, welke anders zou ontstaan indien de mensehen deze biljetten willen lezen, te voorkomen. De deurwaarder was daarop teruggegaan en had een tweede bekendmaking gehaald. Voor alle veiligheid had hij er echter een man. netje bijgezet; doch ook ditmaal had de por tier, nu wel wetende wat het behelsde, het bil jet verwijderd. Dunderdagmiddag had hij zich te dezer zake te verantwoorden voor de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam; hem werd ten laste gelegd, dat hij met afscheuren van de oekendmaking het oogmerk had gehad, om kennismaking hiervan wederrechtelijk te be- 'etten. De deurwaarder, als getuige gehoord, ver- klaarde dat hij op De Telegraaf mededeeling iiad gedaan van zijn voornemen om een be kendmaking aan te plakken. Verder was de portier gewezen op he! onrechhnatige van zijn handeling. Het O. M. achtte het van belang, dat he! publiek beseft, dat het niet aangaat dergelijke bekendmakingen af te scheuren; hij eischte derhalve 30 gulden boete of 10 dagen hech tenis. De verdediger, mr. H. van Zutp-hen, daarna aan het woord komende, begon met erop te wijzen, dat bedoeld vergrijp meerma- len voorkemt, zonder dat een deurwaarder er aan denkt het justitieele raderwerk hiervoot in beweging te brengen. PI. achtte het voorts van belang nog even de voorgeschiedenis der executie te inemoreeren. Het betrof hier een kwestie, welke in verband stond met de hef- fing van de plaafselijke bedrijfsbelasting er. waarbij De Telegraaf, in tegenstelling met den fiscus, van meening was, dat aangifh van het aantal courantenbezorgers niet ver plicht was, wijl deze geen arbeiders zijn ir den zin van de desbetreffende verordening, De fiscus had daarom een boete opgelegd welke nu langs dezen weg zou worden inge- vorderd; evenwel is men tot de executie over gegaan op een tijdstip, dat De Telegraai hoopte op vernietiging van de haar inzienj onreChtvaardige beslissing. Daarbij komt ool nog, aldus pi., dat bij gedaagde het bewust- zijn absoluut ontbrak, dat hij zich aan iefcj onrechtmatigs schuldig maakte. Immers, hiji had zijn opdracht, dat hij papieren, die hiei worden aangeplakt, moest verwijderen en hii heeft zich aan dat bevel gehouden, zonder meer. Uitvoerig bestreed pi. de tenlastelegging dat verd. het oogmerk heeft gehad de ken- nisneming van den inhoud te beletten, en daarmede de beschuldiging dat dit bedrijf het motief van de daad zou zijn geweest. Tenslotte werd door pi. nog gewezen op het voorschrift, dat de aankondiging in hel openbaar dient te gesehieden. Volgens Prof, de Vries is een openbare plaats een plaats, welke voor ieder toegankelijk is. Doch net ge- bouw van De Telegraaf, met inbegrip der marmeren zuilen is domein. Op al dez« gronden vroeg pi. daarom tenslotte vrij- spraak, subs, ontslag van rechtsvervolging Uitspraak over 14 dagen. BRANDEN. Gistermorgen omstreeks 9 uur is een zwar« uitslaande brand uitgebroken in de nieuwfe- bouwde boerderij van den heer De Ridder, staande aan den Machineweg nabij hef Noordzeekanaal onder de geemente Haarlem- merliede en Spaarnwoude. In het brandende gebouw waren o.m. opgeslagen dertig H.L. koren. De brandweer van Haarlemmerliedf was spoedig ter plaatse, doch kon niet ver* hinderen, dat het complex geheel uitbrandde. De schade wordt geschat op f 100.000. De oorzaak van den brand is onbekend. DE ARE1D. Door kracht van lijf en scherpen klauw, Door moed en breede vlucht, Is d' Adelaar al lang bekend Als Koning van de lucht. Daar vliegt hij heen met forschen slag- Zoo over zee als land: Niets stuit hem in zijn Snellen vaart, Geen rots, geen steile wand! Soms drijft, met onbewogen wiek, Hij' lang in't luchtruim rond; Zeilt, zweeft er steeds met groot gemak, Maar in den morgenstond, Wanneer de vogel honger heeft, Dan vliegt hij zoekend heen, En stoot op't jong van ree of schaap, Wat onbeschermd verscheen.. De Arendi, steeds op buit belust, Greep meennalen, gezwind, Wanneer't wat ver was afgedwaald, Het kleine menschenkind; En op den ongenaakb'ren horst Werd dan met vleesch en bloed Van't teere wicht, zoo wreed ontvoerd, Des roovers kroost gevoed. Geen wonder, dat de mensch dan steeds Vervolgt het krachtig dier, Van oog zoo scherp, van moed zoo groot, - Van houding edel, fieri Want niets is veilig voor deez' vorst, Die vlugheid paart aan kracht; Elk dier uit heide, veld en woud, Vreest voor zijn oppermacht. J. DAALDER Dz. van ter Amsterdamsche Jenrze genoteerde fondsen, verstrebt door Noordhollandsch Landbonwerediet. 2 Jan. 3 Jan. 4 Jan. 5 Jan. 6 Jan. verzuimd. Zii torfl mopsf TPlf if Rr;VPnHipn wac Ha naticf Hicv^An Kfotci+ii'ifrHuf FONDSEN. 31 Dec. obi. N.W.S. 1000 1922 idem 1000 1923 idem 1000 '18 idem 1000 '17 idem 1000 '16 O.-Ind. 1000 '26 idem 1000 '22 idem f 100 '23 idem 1000 '21 D 1000 '17 6 5 VA 4 4 A 6 6 5A 5 idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Holl. Kunstzijde Jurgens gew. aand, Maekubee Ned. Kunstzijde Philips Gloeilamp Philips Nieuwe Anaconda Beth. Steel C. v. A Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam s Javasche Cult. j Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijir. Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust Senembah South. Pacific 5 obi. Holl. Spoor '15/'25 5 obi, Staatsspoor '15[26 Union Pacific Prolongate Exdividend. ,f. Exclainj. 1053/, 1001/is 102i3/16 1009/16 96 98 104 J 105 1027/j; 100 5/g 276 Vi 176| 176 150 235i/8 114i 408 561 552i/o 115i 58^ 60 154 370 184i S14*- 430' 335 347 325| 332i 85J 132 20015/jg 196 582^ 479 2 0 518 101i 101f 124 198 4i 105| 100i/16 102/'ia 100| 96f 985/16 1045/16 105 10215/16 10013/16 27/ 178 1767/8 151J 235 115$ 410 564$ 560 115$ 59 60 154 370 184 813$ 430 333 357 350 323$ 334$ 87$ 133 2013/16 196 575 478$ 277$ 517 101$ 101$ 125 194 4i 105$ 1001/ia IO21/2 1005/8 96!/i6 98i/i» 1041/g 105 102i5/,6 100S/, 278$ 178$ 176 151$ 235$ 117$ 409i/, 561 554 H6V16 58$ 61 153$ 3673/8 185 813 426 335 357 341 323$ 335 88 133 2013/16 198 571$ 465 271# 510$ 1011 125$ 193 4i 105$ 100$ 10211/16 1003/, 961/s 98 104$ 105 1027/9 1003/, 2781/- 179 1757/3 151 234 117 410$ 552 550 115$ 58$ 62 153 358* 184$ 808$ 422 323* 345$ 347 325$ 332 88$ 133$ 199 467$ 271$ 509$ 101$ 101$ 1256/s 193 4$ 106$ 100$ 102$ lOOn/n 96i/i« 98 1041/, 104i-Vi« IO215/1, 10013/j, 275 178 176$ 1521/, 2333/, 117$ 405 552 547$ 112 58 61 149 360 183$ 804 420 322$ 345$ 335* 32U/, 325$ 86$ 133 199 198'/, 566 467$ 271$ 509 101$ 101$ 125 193 2

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7