llkiiincii Coirant. Mijn indrukken uit Anmika. RadEo-hoekje In en om de hoofdstad. ffo. 6 '928 Honderd tfertigifs Mrgang, Zaterdaf f Januari. Zondag 8 Januari. Hilversum, 1060 M. 9.30 V. A. R. A. Radio-toonee! door Lily Bouwmeester, Ru Mulder en Jan Grefe. H. van Dalen, cello. J. de Jongh, begeleiding. 1. Rhapsodie Geor- gienne, A. Th£repnine, cello. 2. „De Man op den Weg", tooneelschets in 1 acte van A. G. Nasikoff. Tatja, Lily Bouwmeester. Iwan, Ru Mulder. De Man op den Weg, J. Grefe. 3a. Celtic Poem, Granville Bantock. b. Allegro Appassionato, St. Saens, cello. 10.20 loe- spraak door E. Kupers, Dagelijksch be- stuurslid van het Nederlandsch Verbond van VakvereenigingenDe beteekenis van het Arbeidsbureau te Geneve voor de Arbeiders- klasse. 10.50 Sonate D-dur, laatste deel. Locatelli. a. Adagio, b. Menuetto, cello. 51e fragment uit „Thomas More" (2e bedrijf). Een treurspel door -H. Roland Hoist. Thomas More, Ru Mulder. Margieet, zijn dochter, Lily Bouwmeester. Een bode, William King- atone en een constabel van den Tower, J. Grefe. 11.30 6. Concert A-moH. St. Saens, allegro non troppo, Allegretto con moto, fi nale. 7. 2e fragment uit „Thornas More" (3e bedrijf). 12.30—2.— Lunchmuziek onder leiding van Herm. Teunissen. J. R. Schulze, tenor. .2.—2.30 Causerie door Dr. E. van Raalte: De beteekenis van den Volkenbond. 2.30 Con cert uit de groote Doelenzaal te Rotterdam. Concert door het Residentie-orkest onder lei ding van Dr. P. van Anrooy. Sam Swaap en 'Adolphe Poth, viool. 4.306.15 Concert door bet A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico ^Treep. 6.30 V. P. R. O. Dienst in het Gebouw van de N. P. B. te Hilversum. Voorganger: Ds. P. D. Tjalsma. F. Kloek, orgel. V. P. R O.-koor onder leiding van F. Kloek. 8. Persberiohten en sport-uitslagen. 8.10 „L'Enfance du Christ", van Hector Berlioz. Gewijde trflogie in 3 acten en 7 scenes. Het Amsterdamsche A. N. R. O.-koor en het or- kest en Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Willem van Warmelo. Sainte Marie, sopraan. Lotti Muskens Sluers. Saint Joseph, bariton. J. Stroomenbergh. Herode, has. Anton Dirks. Le Pere de Famiile, bas, Henri Bloemgarten. Le Recitant, tenor, Tj. Vellinga. 10.Concert. Huizen, 1950 M. 8.30—9.30 K. R. O. Morgenwijding. Muziek en zang. Spr. P. de Waart: Driekoningen. 9.50 N. C. R. V. Dienst in de Vrije Evang. Gem. te Hilversum. iVoorganger: Ds. C. J. Hoekendijk van Rot terdam. 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 1.30—2.15 K R O. Verteluurtje voor kinder en door een zuster van Huize „Bethanie". 2.304.Aanslui ting van het Concertgebouw te Amsterdam 4.-5.K. R. O. Ziekenuurtje met medewer- king van Pastoor L. Willenborg, Blosmen- daal. Afgew. door zang en muziek. Causerie over: Zieken-aposto'aat. 5.N. C. R. V. Dienst in de Herv. Kerk te Hilversum. Voor ganger: J. Valk, Godsdienstonderwijzer. 8. K. R. O. 2e Beethoven-avond. Mej. Jo Im- mink, alt. J. Moes, tenor. Th. van der Bijl, causeur. K. R. O.-orkest onder leiding van M. van der Ende. Jules Moes, muzikale lei ding. 10.30 K. R. O. Epiloog. Het koor onder leiding van Hr. Pickkers. Daveniry, 1600 M. 3.50 Kamermuziek. M. Licette, sopraan. E. Schulhoff, piano. Het Brosa strijkkwartet. 5.405.50 Vertellingen uit het Oude Testament. 8.20 Dienst in de St. Martin in the Fields. 9.05 Liefdadig- heidsoproep. 9.10 Weerbericht en nieuws 9.25 Concert door de Militaire kapel. Th Tuson, sopraan. J. Farrington, bas. 10.50 Epiloog. 11.—11.20 „The silent Fellowship", van Cardiff. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Reli- gieuse muziek. Koorzang en preek. 1.05 Or kestconcert. 4.505.50 Concert. Homonyme Jazz. 8.5011.20 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Evang. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.45 Orgekoncert door G. J. Bute, organist der St. Walburgskerk te Zutphen. N. C. R. V. 4.5.N. C. R. V. Ziekenuurtje door Ds. G. Laarman, Hilversum. 6.15— V-N. C. R. V. Spr. Ds. J. van Nes, Mis- sionaire Predikant onder de Jo-den, te Den HaagHet Jodendom. 7.—7.30 Lessen. N. C. R. V. 7.30—8— N. C. R. V. Spr. Hr. Santema te Scharnegoutum, propog. woord tot de Friezen: Dc Kristelike Radioforiening for de Friezen. 8— N. C. R. V. Concert. Spr. Dr. Rijk Kramer te Amsterdam: Graf en Urne. Dirk Vos, viool. J. H. G. Bley, orgel. Daveniry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- kwartet en solisten, piano en sopraan. 1.20 2.20 Orgekoncert. 3.20 Daventry-kwartet en solisten, sopraan en alt. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest van oorlogsblinden. 6.40 Berich- ten. 6.50 Nieuwsberkhten. 7.05 Vervolg Or- kest-concert. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Viool- sonates van Mozart, voor viool en piano. 7.45 Lezing: The scenerv of civilization. 8.05 Licht orkestconcert. M. Parry sopraan. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberkhten. 9.55—11.20 „De blauwe Vogel", sprookjes-toonee'stuk van Maeter linck. Muziek van Whitsker Wilson. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Concert. Strij-k- kwartet en aria's. 4.05—4.55 Literaire en muzik. matinee. 8.50—11.20 Selectie van „Galathee", Mathe. Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.35 Lie- deren en fabels van With. Busch. E. Duis liedjes a. d. luit. Der Vetter auf Besuch", operette in 1 acte van With. Busch. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 1120— 7.05 Lezingen en 'essen. 7.50 Werken van Wilh. Busch. 8.30 Kamermuziek. Trio. Prof Hess, viool. Prof. Wille, cello Dr. Schu mann, piano. 0.5911.50 Dansmuzek. Hamburg, 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert, 7.20 Wilh. Busch-herdenking. Orkest en declamatie van Hans Balzer. 11.20 Sluiten. e'concert. .05 Voet- Orkestconcert. orkest. 8.50 10.50—11.50 Morgenwijding. 11.20—12.20 Or, 12.20—1.50 Orkestconcert. 1.50 balwedstriid. 3.50—5.20 Orkestconcert. 7.20 Concert, Orgel, Koor en Orkest. 8.35 „Kol ner KarnevaT'-zitting. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 8.20 Mor genwijding. 10.50—12.10 Orkestconcert. 3.50—5.20 Orkestconcert. 7.208.35 Con cert. Orgel, Orkest en a Capellakoor. 8.35 „K61ner KarnavaF'-zitting. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Orkestconcert. 12.25 Orkestconcert. 1.20 Voetbalwedstrijd. 4.50 7.20 Concert. Orgel, koor en Muzik. humoresken. Orkest. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Popufair or kestconcert. 8.35—10.35 Orkest, Mine. Vil- liers-Waucquez. KALEEibERS voor 8928 LUXE KALEHDERS. L. FBfijgKESiBERG. ALK8WAAR. Maandag 9 Januari. Hilversum, 1060 M. 12— Politieberich- »en. 12.35—2— Lunchmuziek door het A. N. R O.-Trio, piano, viool en cello. 4.40—5.55 Kinderuurtje onder leiding van Mevr. Ant. van Dijk. 6—7.15 Dinermuziek door het A. N. R. O.-Trio. 7.157.45 Engeische lesvoor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.10 Een Volkszang. Uitzending uit Culemborg. 010 „De Doove", komisch zangspel in 1 be drijf. Muziek van A. Adam. Ridder d'Orbe, v-d- Pl«£. Isidora, zijn zuster. Annie van BeekRistjouw. Doliban, rijke land- eigenaar, M. van Reen. Josephine, zijn oochter, M. Moes Danieres, haar a.s. ver- loofde, Jules Moes. Mevr. Legras, logement- j3v- Hoect- Petronef'la, dienst- meid, Betty van der Bosch—Schmidt. Muzik leiding, Nico Treep. A. N. R. O.-orkest L. Roberts, regie. 10.15 Persberichtea. 10.30 Vervolg Concert Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert piano, viool en cello. 8.35 Zang. 8.50—10.35 Orkestconcert. CCLXVIII. Haar aanleiding van twee jubilea. Juist een paar dagen v6or den historischen Amsterdamschen avond, als Gijsbregt af- scheid neemt „van zijn benarde veste" en „een anderci heer verwacht wordt", en in de tra- ditioneele boerenbruiloft Thomasvaer en Pie- ternel hun beste wenschen uitspreken voor het stadsbestuur, wenschen die, mitsgaders de P mip-melk in den foyer, vermoedelij'k op vele Amsterdammers grooter aantrekkelijkheid uitoefenen dan Vondel's schoone reien ver- mochten te doen; juist even voor dien avond van den eersten Januari van het nieuwe jaar, had Amsterdam's gemeenteraad de begroo- ting voor dat jaar vastgesteld. Zoo althans luidt de geijkte vakterm d vverkelijkheid is eenigszins anders. Immers, begrootingen zijn cijfer-groepeeringen, waar over te praten val't, maar de eigenaardigheid va" den Amsterdamschen Raad is geweest, dat over die cijfers nagenoeg niet gepraat is hier en daar is er nog „een schepje opge gooid", maar overigens heeft men om de cij fers heen geredeneerd en aan hooge politick gedaan; elkaar onomwonden en bedekte liefe- lijkheden toegevoegd; betoogingen gehouden over de groote beteekenis van eike partij of groep en de belangen van Amsterdam a!s koopstad en nijverheidsstad maar als bijzaak beschouwd. Niet minder dan 7 weken is men bezig ge weest en men heeft er zelfs een soort jubileum van gemaakt, want de vijftigste zitting men heeft er daarna nog eenige* gehouden voor men aan het slotartikel was beland is met vriendelijke speechjes herdacht een gouden of zilveren gedenkpenning ter herin- nering aan het heugelijlke feit is niet ges'a- geslagen, wie weet of we zoo iets nog niet eenmaal zullen beleven als de dames en hec- ren het tot honderd zittingen zullen gebracht hebben. Een punt van langdurige besprekingen is natuurlijk geweest de icwestie van steun aan werkloozen, een steun, die, door de commu- nisten in de eerste plaats, lang niet voidoen- de werd genoemd, zooals zij ook de behande- ling der ouden van dagen in het stedelijk ar- menhuis nooit en te nimmer juist vinden Het werkloozen-vraagstuk is dan ook on. tegenzeggelijk steeds een benauwend vraag. stuk. Pogingen, soms geslaagd, soms minder succesvol, zijn gedaan om een aantal werk loozen geplaatst te krijgen bij de tabaksnij- verheid of de Philips-nijverheid te Eindho ven piannen om een aantal werkzoekenden te plaatsen bij stedelijke landontginning te Wil ms of in Drente zijn gereed of in voorberei- din-g, doch ten slotte is die binnenlandsche emigratie toc'h zeker het ware niet. Doel moet zijn de industrie in de stad zelve aan te moe- digen en zulks kan alleen geschieden, wan- neer de stedelijke regeering door het verlee- nen van zooveel mogelijke faciliteiten: af- schaffen of verminderen der op de nijverheid drukkende belastingen, bevordert, dat steeds meer nijverheids-ondernemingen zich hier vestigen. Dat wordt niet voldoende gedaan, zal ook wel tot de vrome wenschen blijven be- hooren sedert de loonen, die door de gemeente aan haar eigen werklieden betaalt, van dien aard zijn, dat zij door de arbeiders bij part'- culiere ondernemingen als standaard-loonen worden beschouwd, loonen, die de particuliere nijverheid zich niet veroorloven kan te beta- len, omdat deze niet uit de belastingen der in- gezetenen putten kan. Dus bliift het vraag- stuk acuut en feitelijk onoplosbaar in den geest, waarin het behoorde te worden opge- lost. De particuliere nijverheid kan wel en wil wel, doch is nog te veel aan knellende banden geicgd. Dat zij kan is nu weer bewezen door het gereedkomen van het nieuwste prachtigste schip der maatschappij „Nederland". Het reusachtig zeekasteel, hetwelk daar ginds nu kgt in het do-k met zijn eigenaardigen ineen- gedrongen schoorsteen, maafct een geweldi- gen indruk en doet de scheepsbouwwerf over het I J, die het bouwde en afleverde, groote eer aan. Naar mti ter oore kwam i* het voor de twee eerste uit- en tliuisreizen reeds geneei door passagiers besproken, de groote naam is er reeds lang van uitgegaan naar het verre Oosten. Men mag slechts hopen en wenschen. dat onze groote nijverheids-ondernemingen in het jaar, hetwelk wij zoo juist ingetreaen zijn, hoe langer hoe meer opdrachten van be teekenis zullen krijgen; dat de scheepvaart, die in het voorbijgegane jaar vooruitgang toonde, steeds in stijgende lijn zal gaan en dat Amsterdam daardoor in bloei zal voor- uitgaan in alle kringen, die samen deze groo te gemeenschap vormen. Op een uitvloesel uit de begrootings-cam- pagne dient nog gewezen, omdat het een uni cum is, en naar wij wenschen mogen, een eenig unicum zal blijven in de geschiedenis van het stedelijk bestuur dezer stad, n.l. de Raadsccmmissie, welke is benoemd om een onderzoek in te stellen naar de verkiezings- nraktijken, die zich hebben voorgedaan bij het zich noemende Middenstandsblok. Ik heb destijds al iets van die onverkwikke- lijke geschiedenis gezegd. Er heeft bij die .groep in den Raad een soort afspraak be- staan over de verdeeling der zetels hoe het precies geschied is zullen we vermoedelijk wel uit het commissie-rapport vernemen en volgens die afspraak zou in verband met den stembusuitslag een der zittende leden, de heer Solkesz, zijn plaats hebben moeten af- staan aan den heer Bruinsma. Maar eerstge- noemde deed zulks niet, liet zich zijn verkie- zing aanleunen, bewerende, dat de andere ge- noemde er door geldeliyke praktijken in ge slaagd was het aantal stemmen te verwer ven, dat hij kreeg. Gevolg: hoogloopende on- eenigheid tusschen den heer Solkesz en den leider van de „blok"-partijgroep, den heer Weiss, die elkander van allerlei leelijks be- schuldigden. De commissie zal nu als een soort eere-raad hebben uit te maken, wie in deze de leelijke en de mooie rol gespeeld heb ben en dan zal uit die uitspraak" moeten blij ken of een der beide heeren, of allebei, op moreele gronden beter zullen doen zich uit den Raad terug te trekken. Als geheel een ge schiedenis, den Raad van de grootste ge meente des lands onwaardig; een geschiede nis, die men wel meer gehoord heeft in vori- ge eeuwen, toen geknoei en omkooperij. fami- lie-belangen e. d. van invloed waren bij het sam-enstellen van het stadsbestuur, maar welke wij in een, zich zoo gaarne als demo- cratisch uitgevcnden tijd, onbestaanbaar zou- den achten. Waaruit echter tevens blijkt, dat er ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon is! Ik sprak boven over het jubileum" der zooveelste begrootingszitting. Er wordt ech ter deze week in deze stad een ander jubel- feest gevierd, hetwelk van veel grooter betee kenis is, t. w. de herdenking van het honderd- jarig bestaan van het „Algemeen Handels- blad". Het is overbodig dat ik hier in den breede uit de geschiedenis van dit Amster damsche pers-orgaan aanhaal; het jubileum- nummer, door de uit-gevers bij deze gelegen heid vcrspreid, bracht dienaangaande aller lei bijzonderheden, die door de geheele Neder landsche pers in korter of langer citaten hun lezers werden medegedeeld. Even-min wil ik hier ingaan op de vraag welke de plaats is, die deze bekende co-urant der hoofdstad nog inneemt in de journalistiek van onzen tijd Maar wel kan er aan herinnerd worden, dat het „Handelstlad" van de geschiedenis van Amsterdam ontegenzeggelijk steeds een hocgst belangrijv deel heeft uitgemaakt en in een tijd, toen het aantal der groote dag bladcn nog maar zeer klein was, als het hoofdorgaan van Nederland werd beschouwd. Als polinek dagblad had het misschien in het midden der 19e eeuw minder beteekenis dan menig provinciaal blad toen had, doch als nieuwsblad, als orgaan, dat zij berichten kreeg uit alle Europeesche landen en uit an dere werelddeelen; als blad, dat op het ge- bied van handel en financien een belangwek- kende vraagbaak was, is het jaren lang eenig geweest. Hildebrand noemt het in zijn onvoi prezen Camera, waarin hij het Gerrit Wit- se's vader in de handen geeft en er zijn tijden geweest, waarin een volbloed Amsterdammer van eenige beteekenis zich zonder het „Han- delsblad" niet compleet zou hebben gevoeld De tijden zijn veranderd en daarmede het courantenlezend publiek, dat lang niet altijd meer even vasthoudend is ten opzichte van zijn krant, als het geval was met onze vaders en zek-er met onze grootvaders maar nog steeds kan worden gezegd, dat het „Handels- blad" een belangrijke plaats inneemt niet al leen in de iournalistiek van Nederland, maar in de^ allereerste plaats in de geschiedenis van de hoofdstad. Amsterdam zonder het ..Handelsblad" kan men zich moeilijk voor- stellen en daarom kan zeker worden gezegd, dat geheel Amsterdam, zelfs degenen,'die de krant niet als hun „lijf-orgaan'rbeschouwen, belang stelt in dit honderdjarig krant-be- staan, als stuk Amsterdamsche historie. Maar wat dit courant-jubileum allereerst van belang doet zijn, is de aandacht, die er aan wordt geschonken, niet alleen in de wereld der journalistiek in de eerste plaats en door degenen, die zich aan dit dagblad verknocht rekenen, doch ook van de zijde dei autonteiten. Dat is een feit, hetwelk bij dit honderdjarig bestaan wel naar voren mag worden ge-bracht, omdat daarmede zou duide- lijk in het licht wordt gesteld, dat de dag- bladpers in onze dagen een geheele andere plaats inneemt, dan, laat ik maar zeggen, een halve eeuw geleden het geval was. Toen nog werd de pers in het algemeen door velen beschouwd als een „noodzakelijk kwaad" en stond het beroep van courantier en dat van journalist bij velen nog niet hoog aange- schreven. In dat opzicht leven wij thans ze ker in gelukkiger tijden; het uitgeven van en het schrijv-en in een dagblad van beteekenis wordt ongetwijfeld thans beschouwd als een eervol en in vele gevallen als een voor de ge heele samenleving belangrijk en invloedrijk bedrijf. Menigmaal is gebleken, dat de plaat- selijke organen der openbare meening op het geheele leven der gemeenschap in de plaats van hun verschijnen van ingrijpend belang zijn geweest, ook al was zulks met steeds di rect te bewijzen en het lijdt geen twijfel of let thans jubileerende „Handelsblad" heeft in de eeuw van zijn bestaan vele voor Am sterdam belangrijke zaken in niet geringe mate bei'nvloed. Dit feit is van beteekenis ge- noeg om aan dit merkwaardige eeuwfeest van 'n groot Amsterdamsch dagblad, ook buiten de hoofdstad, een wijle aandacht te schenken. ,SINI SANA. door Dr. NEIL VAN AKEN. Een oud-Hollander in Amerika, die veel over zichzelj, over anderen, over Holland en over Amerika praat en schrijft. Vele vooraanstaande Ameri- kanen heeft hij van zeer nabij gekend. Zijn intieme aanteekeningen cmtrent hen worden als belangrijk beschouwd en de waarde van zijn arbeid voor Hol land meet niet onderschat worden. Het leven van den mensch is zoo ingewik- keld, dat het de scherpte van een analysti- schen geest vereischt om de waarheid van' dat leven en de waarheid van dien mensch na te sporen. En pas na 'n ernstige onderzoek heeft men het^rocht een oordeel te vellen. Ons be oordeeleh verandert heel gemakkelijk en dik- wij-ls in een veroordeelen indien wij ons laten leiden door gevoelens van sympathie en anti pathic, Hetzij wij een oordeel vellen over den wreeden Cesar Borgia, of over den beminnelij- ken Chrysostomos, steeds is het oordeel in den beginnen een kwestie van mo reel ;n smaak. En het vereischt een sterken wil om de klippen eener juiste beoordeeling te omzei- len. De ziel van den mensch is immers samen- gesteld uit ontelbare facetten, die alleen in een bepaalden stand voor den aandachtigen toeschouwer ziditbaar worden. De daad en de handeling schenken de belichting der ziel en van dat leven, want het innerlijke wezen en het uiterlijk bewegen van den mensch zijn nauw verbonden. Aldus projecteeren de groo- ten en kleinen der wereld hun leven op den witten muur der geschiedenis. En met een godsdienstigen ijver, of met een konde nieuws- gierigheid trachten wij hun daden te ontcij- feren, om zoodoende de innerlijke drijfveeren van hun leven t-e leeren kennen. De woorden en handelingen van Jezus Christus worden nu reeds bij na 2000 jaar met gebrek-kige hulpmiddelen bestudeerd, ten ein- de zijn wezen te benaderen. De groote mis- dadigers in de wereld-geschiedenis: Nero en Herodes: d-e weldoencrs der menschheid Boeddha en Pasteur; de rustelooze drijver? der mensehen: Peter van Amiens en Lenin; zijn alien zijn het voorwerp van een voortdu rend onderzoek naar de innerlijke samenstel- ling van hun gansche wezen. Hiertoe diener. hun handelingen als betrouwbare vingerwij zingen. Er zijn echter weinig mensehen, die den moed (of de arrogantie?) hebben om nog voor hun overlijden, een nauwkeurige be- schrijving van hun doen en laten de wereld in te zenden, zooc'at een vergissing omtrent hun persoonlijkheid uitgesloten is. Onze persoonlijke opinie verdraagt in zulk een geval alleen die autobiographieen, indien zij bedoeld zijn als een verdediging voor lie rechtbank der pu-blieke opinie, van daden, welke om de een of andere' reden van dien kant aanvallen te verduren hadden. En slechts zeer zelden keert onze waardeering zich naar diegenen, die voor hun dood om trent zichzelf een drukuitgave, die in de dui- zenden loopt, de wereld inzenden, met het cioel bekend, bemind en gevierd te worden. Bij het lezen daarvan overvalt ons een gevoel van aflieer over z-ulk een verregaande rnibli- citeit. Zullen wij ons echter i-mmer en altijd alleen door onze gevoelens van smaak laten leic'm' Dezelfde vraag stelde ik rnij toen ik kort ge- ieden het werk van Edward Bok „Tweemaal Dertig" in handen kreeg. Edw. Bok nu kan niet in een adem genoemd worden met de Groote Mannen, die ik hierboven aan^ehaaid heb. Een nadere overdenking deed rnij inzien, dat wij ons bij de beoordeeling van dergelijke feiten niet mogen laten leiden door onze eer ste indrukken, doch moeten nagaan in hoe- verre Edward Bok tot het uitgeven van dit boek gerechtvaardigd was. Toen heb ik in Paulinischen geest, gedachtig aan den chris- tehjk-en mantel der lief-de, die ,.alle dingen be- dekt', de werleelijke waarde ontdekt van deze uitgave voor Holland en voor de Holiandsche betreickingen met Amerika. Edward Bok bewijst door dit veel gelezen boek het kleine contingent Hollanders in Amerika een onschatbaren dienst. Hij heeft veel voor Amerika en voor Nederland g-edaan met alleen door zijn uitgaven van een sere biografieen van de groote Hollanders Willem van Oranje, Erasmus en Vondel, maar voor- al door het moreele prestige, dat elk woord van hem over Holland steunt. Het is een welbekend feit, dat de Amerikaan geen onderscheid maakt tusschen -een Duit- scher en een Dutchman. Amerika is onbekend met de belangrijke plaats die Nederland in neemt o-p koloniaal gehiedis betrekkelijk on- kundig over de Nederlandsche invloeden welke Amerika ondergaan heeft in de eerste tijden van zijn bestaan op zijn zeden, wetten en bestuur, constitute en rechtspraak. Edward Bok, ofschoon Amerikaansch bur ger, heeft, trotsch op zijn moederland nooit de gelegenheid laten voorbijgaan o-m de schee- ve gedach-ten recht te zetten, de kennis ovm Nederland en et Nederlandsche volk te ver- diepen, en tevens om den Nederlanders in Amerika van raad te dienen. Hij is ook in Holland geen onbekende, zelfs niet bij een be- paalde groep Hollanders, die, den Geuzen- nap getrouw, zoodra het bericht van zijn rijkdom tot hen doorgedrongen was, hem een ontelbaar aantal zoetgevooisde bedelbrieven zonden! Hij verkeerde in hetzelfde geval als Carnegie, nadat deze het Vredespaleis ge schonken had. Hij ontving toen immers 1700 Holiandsche bedelbrieven. Het bericht om trent deze Holiandsche bedelenergie is na tuurlijk wat pijnlijk, maar waar. Gelubkig heeft deze wolk van bedelbriev-n de liefde voor Nederland in Edward Bok ni=t kunnen verstikiken. In zijn „Tweemaal Dertig", dat hij in den eersten persoon geschreven heeft, in tegen- stelling met zijn vorige werk, „De Verameri- kaniseering van Edward Bok", dat in den derden persoon geschreven is, geeft hij naast bijzonderheden over zichzelf, een verhalende beschrijving van allerlei ontmoetingen met groote figuren uit het Amerikaansche leven. fii_.vyerk is doorweven met tro-uw aangetee- kende anecdoten uit zijn omgang met Loner- fellow, Edison, Roosevelt, Woodrow Wilson, Wells en anderen. De letterkundige waarde van dit werk, hetwelk in een onderhoudenden journalistidken stijl geschreven is, laat ik hier buiten bespreking, omdat enkele meer belang rijke punten onze belangBtelling vragen en deze de waarde van d« 500 bladziidea bepa- len voor one. - - Van welk belang dit werk voor liouana is, kan men bedenken, als men weet, dat de eer ste oplage 50.000 stuks bedroeg, en dat ex- cerpten gemaakt zijn voor scholen, in het bij- zonder van die gedeelten, die door de Amen-- kanen beschouwd worden, als zijnde van op voedkundige en „Amerikaniseerende" waard'e. De invloed, die daarvan uitgaat, komt Hol land ten goede. En het is juist voor deze vreedzame Nederlandsche penetratie, in een land, waarvan de rijkdammen onmetelijk en de toekomst onberekenbaar is, dat wij Edw Bok dank schuldig zijn. Er is hierdoor in den geest van den Amerikaan, een crediet en een kennis omtrent Holland geschapen, welke nu en later kan blijken beslissend1 te zijn. AKKER'* Voorde Borst. In een met gezonden humor gekruid hoofdstuk vertelt hij van zijn ervaring met hoogstaande Amerikanen, die geen jota wis- ten van Holland en alles wat Hollandsch is. Daarin behandelt hij voor den Amerikaan de groote belangen, die Holland in het Verre Oosten heeft, het verleden en het heden van Holland in kunsten en wetenschappen, de ingefcoren eerlijkheid en de betrouwbaarheid van den Nederlander. Hij verhaalt hoe een vriend aan President Roosevelt een vraag stelde over iemand, met wien hij zaken wot doen. „Kent u hem?" vroeg de vriend. „Heel goed," antwoordde Roosevelt. „Kan ik hem vertrouwen?" „Vertrouwen?!" riep Roosevelt uit. „Wat vraag je me daar! Hij is een Hollander. Weet je wel wat dat beteekent?" En zoo meer. Een ingenieur, die meende een der eersten te zijn, die een gansche stad op palen bouwde, moest van Bok hooren, hoe Amsterdam gebouwd was. Dezelfde man, die een studiereis maakte daarna in Neder land. en het Zui-derzee-vraagstuk leerde ken nen, zond bij zijn terugkee; in Amerika het volgende laconieke -bericht aan Edw. Bok: „Waarde vriend, wij zijn sukkelaars verge- leken met die lui in Holland." Tot zoover Edw. Bok en Holland in Ame rika. Het tweede belangrijke moment in het werk is wel zijn berrekking tot Woodrow Wilsofl, toen deze nog universiteitsrector was, later gouverneur en eindelijk President De figuur van dezen man, welke gedurende zulk een lange periode in een tumultvollen tijd, de Europeesche gebeurtenissen bei'nvloed heeft, vraagt nog steeds onze aandacht. Door den een vergocd als de promotor van de grootsH vredesgedachte in de laatste eeuwen, en door den ander verguisd als de onpractische ka- mergeleerde, die door zijn p-hraseologie zich zelf en de wereld om den tuin geleid heeft, blijkt W. Wilson een probleem voor den on- ingewijde. Edp. Bok had het voorrecht hem in zijn dagelijksch leven te leeren kennen. Hun omgang werd nooit officieel. Bok won zijn vriendschap reeds lang voor hij zich ni het politieke leven bewoog. En het is niet van belang ontbloot om na te gaan waarom W. Wilson talmde tot het einde, alvorens Ameri ka aan de geallieerden hulp te doen verleenen, In het land zelf beschuldigde men hem van steeds te schrijver., maar nooit te handelen, steeds te wachten en te aarzelen. Maar wat Europa vergat en Europa nog niet weet, doch waarmee Wilson rekening te houden had, was het groote verschil tusschen de Oostelijke en de Westelijke Staten van Amerika. „Wat de lui in Philadelphia en in ander-* groote steden vergeten," klaagde hij, „is, dat ik met alleen President van de Oostelijke helft ben, maar van de Ver. Staten in hnn geheel. Ik ken het gebrek aan oorlogssentiment in het Westen. Zij hebben het te druk met hun zaken en hun oogst. Zij zien geen enkele reden, waarom zij zouden deelnemen aan een oorlog 5000 mijlen verweg. Ik moet wachten tot Oosten en Westen een zijn. Misschien zijn we te laat. Maar beter verkeerd begrepen in vredestijd dan ongewapend in oorlogstijd. Na de verschijning van het afbrekende werk van secretaris Lansing, ontmoette Edw. Bok den President voor het laatst, toen deze stervende was. Zijn antwoord op den aanval van Lan sing was: „de geschiedenis zal dat allemaa) wel recht zetten Als ik weg ben." Dit zijn de bladzijden, die deze zelfbewuste levensbe- schrijving lezenswaard maken. De meer dan zestigjarige Bok verheugt zich op het eind van het werk, over de gouden eeuw der Wijs- heid, welke voor hem openstaat na dit onder- maansche. Hij heeft nog den moed dertig jaar meer te verwachten van het leven, wan* hij eindi-gt a'ous: Door denzelfden Auteur, Te publiceeren in 1954: DRI EM AAL Der tig. v KANTBOR FN BR 0IT1SK MLR. Zorg ervoor. dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches). die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij deteere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacterien door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei- de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver- lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge met tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50, f 275. f 4.50

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9